Сключване на граждански брак, смяна на фамилия

  • 9 385
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 737
Да вметна за парите,
в моя случай щяха да са повече поради наличие на повече документи.
Освен това беше през 2020г и бюрокрацията беше практически буксуваща.

# 16
  • Мнения: 3
Здравейте ,
Имам подобен проблем тей като за два дни трябва да си сменя личната карта след подписванвто,дали е задължително и паспорта да си сменя?

# 17
  • Мнения: 2 769
Здравейте ,
Имам подобен проблем тей като за два дни трябва да си сменя личната карта след подписванвто,дали е задължително и паспорта да си сменя?

Всички документи се сменят.

# 18
  • Мнения: 211
Тъй като скоро минах през това - личната карта и паспорта могат да се сменят дори на същия ден (има експресни поръчки), естествено на тройна цена. За шофьорската книжка бързата им поръчка била 10 дни?! и няма смисъл според мен да се плаща за бърза. Но и аз пътувах в страна извън ЕС точно 3 дни след сватбата и си пътувах с паспорта със старата фамилия и никъде нямаше проблем.

# 19
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 853
Ами срокът за смяна на документи при подобни промени е едномесечен, така че най-нормално е да няма проблеми

# 20
  • Мнения: 2 769
Ами срокът за смяна на документи при подобни промени е едномесечен, така че най-нормално е да няма проблеми

Ами не е така, защото и на мен ми се наложи да шофирам извън БГ със старата книжка, при все че си бях подала документи за нова. В РПУ-то ми казаха, че не могат да гарантират, във Външно - също. В крайна сметка извадих два документа: удостоверение за семейно положение на съответния език и мултиезично извлечение от акта за брак. С тях удостоверяваш защо ти е различна фамилията, защото в системите вече излиза новата. Показваш тях на КПП-то и нямаше проблем.

# 21
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 853
Да, за извън България и аз не мога да гарантирам, защото не съм наясно с разпоредбите на всяка държава.
Но... в България има закон, и той казва -
Чл. 9. (Изм. - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) (1) При промяна на имената, единния граждански номер (личния номер/личен номер на чужденец), пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нови български лични документи в срок до 30 дни.

# 22
  • Мнения: 2 769
Така е, за тук всичко си е ок. Само че дамата по-горе обясняваше, че е пътувала извън България и затова се включих с повече подробности. Защото спокойно можеше и да има проблем.

# 23
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 853
С български документи, за които има нормативно уредени срокове...

# 24
  • Мнения: 2 769
С български документи, за които има нормативно уредени срокове...

Мнението ми не е различно от твоето Simple Smile Нелогично е да има проблеми и аз не изгарях от желание да ходя до 2 общини за въпросните допълнителни документи, но след като дори Външно министерство ме предупредиха, че мога да имам проблеми, го споделям и тук.

# 25
  • Мнения: 4 828
С едно удостоверение за идентичност на имената се решават всички проблеми. Даже аз винаги препоръчвам и веднага да се издаде и многоезичния акт за граждански брак, което спестява вече всички главоболия.

# 26
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 016
Какви са минусите на това да не си смениш фамилията след сключване на брак?

# 27
  • София
  • Мнения: 13 093
Никакви.

# 28
  • Мнения: 25 737
Какви са минусите на това да не си смениш фамилията след сключване на брак?
Освен, че родата на мъжа ти ще се цупи малко, друго няма.
А и децата ти може да те питат, защо те са Петрови,а ти Иванова. Но това се обяснява.

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 016
А проблем ли е в един бъдещ момент, ако реша да приема фамилията, това да се случи?

Общи условия

Активация на акаунт