Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 224
  • 745
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 4 025
Здравейте! Тези дни от Интеграл ме попариха. Казват, че за да кандидатстване компютърни науки в ТУ Айндховен, ТУ Делфт,  Твенте, изискват да имаме физика, изучавана до 12 клас. Детето е в МГ, но е учило физика до 10-ти. Има ли начин да кандидатства все пак? Примерно да й предложат да държи изпит или матура? Благодаря!

За тази година нямаше изискване за физика за компютърните науки в Делфт, нито за часове, нито за матура. Те си имат собствен тест по математика и логика.

Още преди изпитите искаха справки за хорариум от миналите години и за 12 клас, така че не съм сигурна, че нямат изисквания …
Аз обаче съм сигурна Simple Smile
Моята дъщеря също не  учила физика в 12 клас, нито е държала матура, също завърши МГ, и я приеха без проблем там. Не изискват и препоръки. Може да се обобщи, че кандидатстването в Делфт за компютърната специалност е бързо и добре оптимизирано. На другите места, където кандидатства беше по-сложно.
Може да се погледне и програмата им, мисля че дори не учат физика като предмет, само малко математика и много информатика.

# 136
  • Мнения: 28
Прибираме се от Нидерландия в момента. Няма никакви драми с пропусквателния режим , просто искат да се покаже сертификата или теста...
За Нидерландия искат сертификат/тест и декларация. А в България какво искат - отново сертификат/тест? Ваксинираните вероятно са без мерки, но неваксинираните трябва ли да правят тест? Налагат ли карантина ако не направиш тест и си неваксиниран?
Пътуваме утре към Нидерландия за няколко дни и се прибираме след това, а младежът е без ваксина все още.

# 137
  • Мнения: 1 399
За към Нидерландия са ви необходими тестове за неваксинираните. За връщане - отново тест. Все още мисля има безплатни там (май до края на септември) или тук в рамките на 24 часа след кацането и се праща по мейл на РЗИ, за да бъдете освободени от карантина. Ако не направите или покажете тест/сертификат, подлежите автоматично на карантина в рамките на 10 дни.

# 138
  • Мнения: 28
За към Нидерландия са ви необходими тестове за неваксинираните. За връщане - отново тест. Все още мисля има безплатни там (май до края на септември) или тук в рамките на 24 часа след кацането и се праща по мейл на РЗИ, за да бъдете освободени от карантина. Ако не направите или покажете тест/сертификат, подлежите автоматично на карантина в рамките на 10 дни.
Благодаря! Прибираме се събота късния следобед, а неделя къде ще правим тест тук не знам. В понеделник вече ще сме след срока.

# 139
  • Мнения: 1 399
За към Нидерландия са ви необходими тестове за неваксинираните. За връщане - отново тест. Все още мисля има безплатни там (май до края на септември) или тук в рамките на 24 часа след кацането и се праща по мейл на РЗИ, за да бъдете освободени от карантина. Ако не направите или покажете тест/сертификат, подлежите автоматично на карантина в рамките на 10 дни.
Благодаря! Прибираме се събота късния следобед, а неделя къде ще правим тест тук не знам. В понеделник вече ще сме след срока.

Имате следните опции:
1. Тук следвайте линка и се запишете за безплатен тест директно в Нидерландия на удобно място за вас
https://www.government.nl/topics/coronavirus-covid-19/tackling-n … st-for-travellers

2. Правите тест на летището. На терминал 2 (ако сте в София) гишето е в зала Заминаване и работи понеделник - неделя 03:00 - 23:00ч.

3. Събота Рамус София работят до 18ч, а в неделя стартират от 8 сутринта.

# 140
  • Мнения: 28
Чудесно, благодаря!
Няма да се възползваме от безплатните тестове там, за да не се вкараме в сюжети с неясен край ако младежът даде позитивен тест.
Кацаме във Варна и вече намерих две лаборатории, работещи в неделя - Рамус на летището от 5 до 17 и Лаборекспрес на Брегалница от 8 до 16. Споделям ако има и други, търсещи неделни тестове във Варна.

# 141
  • Мнения: 227
Моля ако има  някой родител на дете в Фонтис 2-3 курс -Софтуерно инжинерство ,да ми пише на лични..Благодаря!

# 142
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Здравейте, имам въпрос за здравното осигуряване. Извинявам се, ако е коментирано преди, чела съм почти всички стари теми.
Синът ми започна работа като тутор към университета. Още не си е направил застраховка. От обяснението на fros на първа страница, разбирам, че не може да кандидаства за health care allowance, ако застраховката му е студентска. Тоест, изрично трябва при избора на застраховател, да посочи, че не желае студентска застраховка? Да не избира някоя от тези?
https://www.zorgverzekeringslijn.nl/english/
https://www.aonstudentinsurance.com/students/en/insurances/basichealthcare/
https://www.unive.nl/
https://www.loonzorg.com/students/

Повечето му колеги са застраховани към AON, тоест, те нямат право на връщане на част от разходите?

Също не разбрах, откъде става ясно, че веднъж започнеш ли да плащаш здравна осигуровка в Нидерландия, не можеш да я прекратиш, докато не напуснеш трайно страната?

# 143
  • Мнения: 1 776
Не може студенстка, трябва да прекрати AON-а. Проблемът не е, че няма да му връщат разходи, той AON-a е евтин, а че няма право да е с него след като работи.
Трябва да си направи стандартна здравна застраховка. Базовата е с по-ниско покритие от AON Complete+, въпреки, че е значително по-скъпа. Но става горе долу.
Като че ли няма голямо значение през кой провайдер, синът ми ползва този https://www.jaaah.nl/
Одобрението не е особено бързо, сигурно ще искат документи от работодателя, но застраховката когато бъде одобрена ще е със задна дата към която започва работа. Има гратисен период, мисля, че 3 месеца, но не съм сигурен - не разчитайте, а проверете от датата на започване на работа, в който трябва да подаде заявка за здравна застраховка.

Застраховката е към 115Е / месец, после се подава заявка онлайн и му връщат 90-100 от тях предвид минималните му доходи, така че в крайна сметка излиза по-изгодна от AON.

ПП - Когато му излезе застраховката трябва да уведоми и личния си лекар за нея.

Последна редакция: вт, 21 сеп 2021, 10:35 от kodbg

# 144
  • дядовата ръкавичка
  • Мнения: 3 941
Благодаря много!

Заявка онлайн тук https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/nl/toeslagen/cont … toeslag-aanvragen, нали?

# 145
  • Мнения: 227
Не може студенстка, трябва да прекрати AON-а.
Трябва да си направи стандартна здравна застраховка.
Като че ли няма голямо значение през кой провайдер, синът ми ползва този https://www.jaaah.nl/
Одобрението не е особено бързо, сигурно ще искат документи от работодателя, но застраховката когато бъде одобрена ще е със задна дата към която започва работа.

Застраховката е към 115Е / месец, после се подава заявка онлайн и му връщат 90-100 от тях предвид минималните му доходи.
kodbg  е права.Синът ми също постъпи така.Направи си здравна застраховка ,защото на интервюто за работа му поискаха такава за да го допуснат да кандидатства,защото беше твърдо решен ,че ще работи. Направи я мисля тук https://www.zorgverzekeringslijn.nl/english/,писала съм точно каква напред в темите . Беше намерил сайт който сравнява цените и ползите,неговата е 110Е мисля ,едновременно подаде и за връщане на част от застраховката ,но това се случи чак след 3 месеца , затова е добре да ги предвидите тези пари поне за 3 месеца,вземат ги автоматично от хонласката сметка НА ОПРЕДЕЛЕНО ЧИСЛО  , ако няма лимит там остават да висят и може да се сметне за некоректен платец,затова предопредете децата да следят .По късно връщат парите със задна дата  ако е одобрен студента.Като се започне ,няма вариянт за прекъсване.Ако не започне да плаща такава , а е работил дори и 1-2 седмици - подлежи на солена глоба .Много деца получиха такава от незнание.

# 146
  • София
  • Мнения: 1 207
При нас вече има яснота относно дипломирането. Взели са решение, за разлика от миналата година, тази да е с церемония, както си му е редът. Синът ми обаче не знае дали ще се допускат родители, твърди че най-вероятно не. Преди знам, че беше много тържествено, винаги е било с гости. Мои приятелки са ми изпращали снимки.... Сега обаче, след ковидно, май няма да е така.
Ако някой случайно е по-наясно, да сподели дали знае да се допускат гости или церемонията ще е в тесен .... академичен Rolling Eyes.... кръг.
Всъщност предполагам, че ще е различно за всяко учебно заведение.... но все пак.

Последна редакция: ср, 22 сеп 2021, 12:57 от Каlista

# 147
  • Мнения: 5 346
Прибираме се от Нидерландия в момента. Няма никакви драми с пропусквателния режим , просто искат да се покаже сертификата или теста...
За Нидерландия искат сертификат/тест и декларация. А в България какво искат - отново сертификат/тест? Ваксинираните вероятно са без мерки, но неваксинираните трябва ли да правят тест? Налагат ли карантина ако не направиш тест и си неваксиниран?
Пътуваме утре към Нидерландия за няколко дни и се прибираме след това, а младежът е без ваксина все още.

Ние пътувахме с кола. Никъде нищо никой не иска. Граници се минават без никакви рестрикции. Минавахме Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия и Нидерландия. Никъде никой нищо не иска. Пак казвам - в Нидерландия показваш сертификат само на входа на музей. Нито в заведения, нито е хотели - не искат нищо. Маски- в градски и междуградски транспорт. Това е.

# 148
  • Мнения: 227
Моля ако има  някой родител на дете в Фонтис 2-3 курс -Софтуерно инжинерство ,да ми пише на лични..Благодаря!
Искам да благодаря на всички мами за предложената помощ и разбиране!!!Винаги съм знаела ,че тук има  знаещи и откликващи майки на прекрасни,борещи се  и съпричасни деца,но вчера останах възхитена от безвъзмезната предложена помощ ,.ОГРОМНО БЛАГОДАРЯ МОМИЧЕТА!Ще се опитаме и ние да помагаме с малкото натрупан опит,защото смисъла на групата е точно в това.Благодаря и от името на синът си  и на вашите прекрасни деца !

# 149
  • Мнения: 17
Здравейте,

На моят син му предстой - 5 семестър стаж, специалност ИТ.
Искам да запитам как се кандидатства за стаж в дадена фирма.Трябва  да си приготви CV или портфолио с което да се представи?Възможно ли е да си изпраща CV на фирмите? Трябвали нещо по характерно да представи?
Ще бъда благодарна, на повече подробности, на деца който са търсили стаж.

Благодаря, Ви предварително!

Общи условия

Активация на акаунт