Студенти в Нидерландия - 11

  • 65 204
  • 745
  •   1
Отговори
# 285
  • Мнения: 1 399
Дъшеря ми затова е решила и започвв курс по холандски. Подробности не знам, тя си движи нещата, ще пиша като имам информация.

# 286
  • Мнения: 458
За работата обаче ми е притеснено, защото се оказва, че език си трябва. Само с английски май не става. Как ще разнасяш пици на местни без да говориш езика? Сервитьор, продавач ... изисква се нидерландски. Какво може да се работи само с английски?

Въпрос на упоритост е. Моята дъщеря не говори холандски, само с английски е. Работи като разносвач към Домино. Нямаше проблем с клиентите за холандския.
 Предложиха й да е раносвач към тейкауей, но нещо не й хареса като условия за графика. Сега прави сандвичи в Събуей. Имат на стъклото залепен речник на термините. След втората седмица вече не й е трябвал.
Така че - да потърси по-упорито.

# 287
  • Мнения: 1 456
И на мен ми се иска да започне курс по нидерландски, ама нещо няма желание за сега. Това ще даде доста повече възможности, но уви, не й се учи този език. От университета също са предложили доста възможности  но всичките изискват нидерландски. Нормално е. Ще почакам още малко да се адаптира, да минат 1, 2 изпита  да види как е и пак ще натисна за езика.  Благодаря за препоръките.

# 288
  • Мнения: 5
Извинявам се но ми е интересно около каква сума възлиза живота на студент в Нидерландия

Дъщеря ми учи в Хага-730 Евро за квартира и 500 Евро лични.

# 289
  • София
  • Мнения: 1 207
Със сигурност е много по-добре да научат езика. Но синът така и не го направи. Вече 5-та година е там, работи от втората. Разносвач на храна. Твърди, че ги разбира .... прилично. Вероятно казва по някоя и друга дума... Оправя се и без холандски. При това добре. Факт е, че вероятно освен възрастните хора, всички говорят английски.
Не е сигурен дали ще остане там и предполагам затова не иска да се напъва Disappointed

# 290
  • Мнения: 1 456
Да! И аз предполагам, че нежеланието да остава там повече от необходимото я спира да започва с езика. При всички случаи обаче, схемата: два популярни езика (английски и немски) + един екзотичен (например нидерландски) до завършване на магистърска степен дава в пъти повече перспективи на бъдещ учен, а и не само. Но, дет се вика дали сме каквото можем, пък те са вече големи и би трябвало га гледат по-напред от следващия изпит.

# 291
  • пловдив
  • Мнения: 25
rnekezova, можеш ли да разкажеш по-подробно как протича обучението на дъщеря ти при такава форма на обучение? Аз не мога да си представя как сам си изграждал учебната програма. Това може да е много по-интересно и успешно обучение, но не е ли за по-напреснали в науката хора?  Това приложен университет ли е?

Да приложен Фонтис Айндховен, а тя учи Индустриален продукгов дизайн във Венло.
Дават им задача и те, за да я осъществят преценяват от какви знания имат нужда.
Например за материала, от който ще се изработи предмета.
Всеки ще прави портфолио и по него ще го оценяват.
В началото наистина беше много объркана, защото всичките и приятели там започнаха с лекции и упражнения, а тя само се опознаваше и беше с много свободно време.
Днес говорих с нея вече нещата се променят за тази седмица имат задача да измислят визия на медал за награждаване на спечелилия на фотоконкурс.
Като наистина ще използват най- добрия модел и те трябва не само да го нарисуват, а реално да може да се изработи с машините, с които разполагат в работилницата.
Ще се окаже, че това е много по-трудно от това да си научи материала, който и е преподаден.
За разходите квартира 435 евро, за храна около 300-350 евро на седмица, ако си готвиш, но от тук нататък за карта за телефон, пътни, билети за самолет и допълнителни материали за Унито това трябва да се предвиди допълнително.

# 292
  • Мнения: 458
И на мен ми се иска да започне курс по нидерландски, ама нещо няма желание за сега. Това ще даде доста повече възможности, но уви, не й се учи този език.

И двете щерки се записаха на първо ниво към университета. И двете не са доволни. Правят сравнение с езиковите гимназии тук. Там било бавно и лежерно, отново повече самоподготовка и никакъв натиск за учене. Пък то език се учи с повтаряне и корекции, не с гледане на клипчета. Е, и с клипчета ще стане евентуално, ама за 3-4 години.
Та ако ше е курс - да не е йъм университета.

Последна редакция: нд, 17 окт 2021, 14:33 от Silent Smile

# 293
  • Мнения: 1 263
Синът ми учеше няколко месеца нидерлански с  бг учител, онлайн.
Беше доволен, обаче, след като започна учебната година, времето започна да не му достига и спря.
За разходите, се оправя сам, защото работи от самото начало, не че не го питам всяка седмица иска ли да му изпратим пари. Тази седмица се съгласи да му платим билета за м.Януари-Юли.
Мисля, че квартирата след приспадане на помоща му  е около 315 EUR.

# 294
  • В офиса
  • Мнения: 4 012
Значи ние даваме в горния интервал. Въпреки, че това включва абсолютно всички разходи, може би ще преразгледаме сумата, след като масата деца се справят с по-малко, а някои с доста по-малко.
Иначе за коментара с работата, който прочетох по-горе. Ами има си университети и специалности, където не може да се работи, поне в 1-ви, а може би и 2-ри курс. Това не е някаква глезотия, детенцето да не му стане нещо, а обективен факт. Едва ли са много студентите по медицина, архитектура, или авиоинженерство, напр., които успяват и да работят, и да изкарват ок оценки, особено в 1-ви и 2-ри курс. А даже и за компютърните специалности в някои университети първата година изглежда доволно сериозна. Ако си намериш работа, издържаш се, но отпаднеш през годината, изобщо защо си се записвал да учиш. Със сигурност има много специалности и университети, където не е проблем да се съчетават двете неща. Но за момента на дъщеря ми специалността не е такава.

# 295
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Ние даваме 250 евро и на този етап трудно ще съвмести работа с учене, но догодина ще се наложи да си търси работа защото излиза на свободен наем. В момента е на общежитие и получава субсидия, като ние плащаме 375 евро за наема. Не й се налага да ползва транспорт, учи в сградата, в която живее. Като цяло я кара доста скромно, не излиза по заведения и си готви.

# 296
  • пловдив
  • Мнения: 25
Ние даваме 250 евро и на този етап трудно ще съвмести работа с учене, но догодина ще се наложи да си търси работа защото излиза на свободен наем. В момента е на общежитие и получава субсидия, като ние плащаме 375 евро за наема. Не й се налага да ползва транспорт, учи в сградата, в която живее. Като цяло я кара доста скромно, не излиза по заведения и си готви.

Ззравейте пишете, че детето получава субсидия, като споменавате, че не работи.
Аз защо съм остапала с впечатлението, че субсидия може да се получава само, яко студента работи поне 56 часа месечно.

# 297
  • Мнения: 1 204
Ние плащаме 375 квартира и таксата за унито. С останалото се оправя сам тази година. Първата и втората година го издържахме на 100%. Университета е RUG Гронинген

# 298
  • Мнения: 1 263
На първо място е ученето, писала съм и преди, той работи от самото начало, но работи това което учи.
Проблема е че прекарва много часове пред компютъра.

# 299
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 737
Ние даваме 250 евро и на този етап трудно ще съвмести работа с учене, но догодина ще се наложи да си търси работа защото излиза на свободен наем. В момента е на общежитие и получава субсидия, като ние плащаме 375 евро за наема. Не й се налага да ползва транспорт, учи в сградата, в която живее. Като цяло я кара доста скромно, не излиза по заведения и си готви.

Ззравейте пишете, че детето получава субсидия, като споменавате, че не работи.
Аз защо съм остапала с впечатлението, че субсидия може да се получава само, яко студента работи поне 56 часа месечно.
Това е друга субсидия, за която самостоятелни стаи в общежития и самостоятелни жилища са конкретно одобрени. Не е обвързана с работа. Писано е за това в темата.

Общи условия

Активация на акаунт