Противогрипна ваксина сезон 2021/22 г.

  • 7 964
  • 220
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 204
Някои казват, че тази година, същото като миналата година, нямало да има грип. Миналата година коронавируса измести напълно грипа и той изчезна почти напълно от терена. Тази година не знам как ще е.
По данни от РЗИ, към края на септември, би трябвало на пазара вече да са налични противогрипните ваксини за този сезон. Дано наистина има ваксини обаче. Да не стане като миналата година, ваксини против грип можеха да се намерят само с връзки в аптеките. Аз лично ще си чакам Ваксигрип Тетра, ваксината която си поставям всяка година, без прекъсване вече 10 г. Ако от Санофи Пастьор успеят да одобрят тяхната нова ваксина и против коронавируса, ще си сложа и нея.
Важен въпрос е съчетаването на грипни и коронавирусни ваксини. Всички виросулози, които съм слушал, твърдят че съчетаването на двете ваксини е напълно възможно и безопасно. Трябва само да минат 2-3 седмици между двете ваксини.
При вас как е положението. Мислите ли да си поставите тази година грипна ваксина? Притеснявате ли се от съчетанието на грипната и коронавирусната ваксина?

П.п Все още не мога да проумея, как е възможно ваксината против коронавируса да е безплатна за всички, а ваксината против грип да е безплатна само за възрастните хора и то не за всички възрастни. И двете заболявания са обществено значими, би трябвало и ваксината за грип да е безплатна за всички.

# 1
  • Мнения: 12 695
Ще си сложа ваксина, не мога да се съглася че не е имало грип миналата година или че тази евентуално няма да има. Това че никой не тества за грип и за всяка кихавица бива набеждаван Ковид ми е малко прекалено, хората продължават да си боледуват и от всичко останало...
Слагала съм през годините и Инфлувак, и Ваксигрип, смятам че и двете вършат работа и ще сложа с която от двете успея да се сдобия, че наистина стават все по-проблемни.
За безплатните противогрипни ваксини за най-възрастните - често се бавят много и реално тези хора не ги получават навреме. Съответно остават или неваксинирани, или докато ги има при лекарите им, те вече са си купили по нормалния начин и са се ваксинирали. Та тази инициатива съвсем губи смисъла си. Съгласна съм че трябва да са достъпни за всички, а ако са безплатни още по-добре.

# 2
  • Мнения: 8 797
не съм си слагала и няма да си сложа.

# 3
  • Мнения: 1 226
Аз се ужасявам, ако не си сложа. Ваксинирам се от 2015г и не искам да си спомням какво чудо беше преди това. Цяла зима болна нон стоп.

Не съм се ваксинирала за Ковид, страх ме е от тази ваксина, защото е на много различен принцип.

Дано има достатъчно противогрипни, че миналата година и аз прибягнах до връзки.

# 4
  • Мнения: 2 480
Ние семейно вече 24г. се ваксинираме и сме изключително доволни. Не стои въпроса как ще комбинираме грипната с коронната, защото нея напълно я отхвърляме като изключително некачаствена и безполезна. Особено за нас, защото семейно прекарахме короната и сега сме идеално ваксинирани. На нови и неизпипани ваксини нямаме никакво доверие! Грипните май вече навършиха 40г. или ги наближават въпреки, че в Бг се появиха през 90-те. Те са доказали своето качество и са с нищожни нежелани ефекти, за разлика от коронните.
Миналата година наша позната аптекарка ни звънна, когато дойде ваксигрип и веднага я купихме. А майка за втора поредна година я уредих чрез предварително записване при личната с безплатна ваксигрип. Даже ми я даде да и я сложа, защото разбра, че мога, вместо да я вика в кабинета си. Майка много трудно излиза от къщи. Едва върви.

# 5
  • Мнения: 1 226
vl,
абсолютно те подкрепям за всичко, което каза за ваксините.
Нашата лична само ни подканя за ковидната, айде какво чакате. Ами като слушам и чета какви стр. ефекти имат направо не смея.
Противогрипните никога не са ни причинили нещо, освен лека болка в ръката 2-3 дни.
И аз боцкам всички у дома, гледах първата година как сложиха на детето, после прочетох в нета и твоето описание.
Не съм имала притеснения грам.

Не знам колко е вярно, но някъде четох, че последната година имало малко в нея и за ковид.

# 6
  • Мнения: 46 508
Не. Не слагаме ваксина срещу грип, защото не е толкова заразен и предпазните мерки, които вземаме са напълно достатъчни. Никога не съм боледувала от грип.

# 7
  • Мнения: 73
Аз определено бих си сложила!
Как може да се ваксинираме? В някоя аптека трябва да намерим ваксината и след това при личния или направо в някоя от големиете болници? Като живеех в САЩ беше толкова лесно просто отиваш и те ваксинират направо в аптеката Simple Smile) А и някои да знае за бебоци дали имат ваксина против грип?

# 8
  • София
  • Мнения: 9 532
Мисля, че противогрипнат аваксина можеше да се поставя на бебета, навършили 6 месеца. Дано не греша.

Ако намеря Ваксигрип, ще ваксинирам себе си и семейството както правим последните години. С Инфлувак веднъж се ваксинирах и изкарах много тежък грип, така че явно при мен тя не действа. Не смея да я поставя и на семейството си.

Миналата година не успях да се сдобия с противогрипни ваксини. Дано сега не е толкова дефицитна!

# 9
  • Мнения: 770
Някои казват, че тази година, същото като миналата година, нямало да има грип. Миналата година коронавируса измести напълно грипа и той изчезна почти напълно от терена. Тази година не знам как ще е.
По данни от РЗИ, към края на септември, би трябвало на пазара вече да са налични противогрипните ваксини за този сезон. Дано наистина има ваксини обаче. Да не стане като миналата година, ваксини против грип можеха да се намерят само с връзки в аптеките. Аз лично ще си чакам Ваксигрип Тетра, ваксината която си поставям всяка година, без прекъсване вече 10 г. Ако от Санофи Пастьор успеят да одобрят тяхната нова ваксина и против коронавируса, ще си сложа и нея.
Важен въпрос е съчетаването на грипни и коронавирусни ваксини. Всички виросулози, които съм слушал, твърдят че съчетаването на двете ваксини е напълно възможно и безопасно. Трябва само да минат 2-3 седмици между двете ваксини.
При вас как е положението. Мислите ли да си поставите тази година грипна ваксина? Притеснявате ли се от съчетанието на грипната и коронавирусната ваксина?

П.п Все още не мога да проумея, как е възможно ваксината против коронавируса да е безплатна за всички, а ваксината против грип да е безплатна само за възрастните хора и то не за всички възрастни. И двете заболявания са обществено значими, би трябвало и ваксината за грип да е безплатна за всички.
Аз съм със втора доза Модерна от 1 ви Септември.
Първата доза ми я поставиха на 4 ти Август 2021г.
Тази противогрипната ваксина каква е и здравната  каса ли я осигурява или ние трябва да си я купим.

# 10
  • Мнения: 1 226
Танчето, противогрипната си я купуваме сами, не е по ЗК.
Трябва да има поне 2-3 месеца от поставянето на Модерна.

# 11
  • Мнения: 13 797
Ще со сложа ако намеря. Миналата година нямаше. Не знам защо имаше такъв повишен интерес. Сложихме на майка ми (полага й се по ЗК, личната я включи в списъка както всяка година от 4-5 години насам). Съпругът ми има възможност да се ваксинира от работа (за втора годинат им предлагат такава - фирмата я осигурява безплатно). Аз останах без. И съпругът ми и майка ми са ваксинирани и с файзер пролетта. Аз тази година само с антиковидна останах.
Смятам че грипове винаги има. Просто мерките ограничават масовото разпространение, което ни мореше последните години.

# 12
  • Мнения: 12 695
Ще со сложа ако намеря. Миналата година нямаше. Не знам защо имаше такъв повишен интерес. Сложихме на майка ми (полага й се по ЗК, личната я включи в списъка както всяка година от 4-5 години насам). Съпругът ми има възможност да се ваксинира от работа (за втора годинат им предлагат такава - фирмата я осигурява безплатно). Аз останах без. И съпругът ми и майка ми са ваксинирани и с файзер пролетта. Аз тази година само с антиковидна останах.
Смятам че грипове винаги има. Просто мерките ограничават масовото разпространение, което ни мореше последните години.
Повишеният интерес миналата година се дължи главно на медиите, според мен. Скъсаха се да тръбят всякакви знайни и незнайни специалисти препоръка да се ваксинират хората, да не би да хванат едновременно и грип, и корона и да са много зле. Страшно много хора искаха ваксина против грип, въпреки че никога преди това не са, обаче нали така казали по телевизията, трябвало.
Само дето вносът на ваксини против грип беше както всяка друга година и естествено количествата не стигнаха до никъде... От цялата работа го отнесе персоналът в аптеките, по цял ден хора буквално викаха и ругаеха по тях, как можело да няма ваксини, тия всички хора да мрат ли сега без ваксина и всякакви вариации по темата. Същите хора дето преди това не им е и хрумвало че евентуално им трябва такова нещо.

# 13
  • Мнения: 2 076
ако/когато пуснат в аптеките ваксините за този сезон и успея да ги хвана, ще купя за семейството, миналата година това стана през септември и ги държах в хладилника до около 10 октомври, когато отидохме в най-близкия медицински център и ни ги сложиха

ще е интересно наистина какъв ще бъде предстоящият грипен сезон - слаб или двойно по-силен от обичайно, за второто има прогностични математически модели от сайтовете на здравните власти в САЩ и UK

# 14
  • Мнения: 770
Танчето, противогрипната си я купуваме сами, не е по ЗК.
Трябва да има поне 2-3 месеца от поставянето на Модерна.
А какви противогрипни ваксини ще има .

# 15
  • Мнения: 54 397
Слагам си всяка година.
Сега още няма в мрежата, от 2 седмици търся.
Ще си сложа задължително.

# 16
  • Мнения: 1 226
Аз питах в аптеката, казаха след 20.09 да проверявам.

Ваксините са Инфлувак и Ваксигрип.

# 17
  • Мнения: 54 397
Аз Инфлувак слагам, миналата година беше Тетра.

# 18
  • Мнения: 2 480
Аз Инфлувак слагам, миналата година беше Тетра.

И ваксигрип е тетра вече 3г.

Защо миналата година имаше небивал интерес към грипните ваксини? Защото Мангъров каза, че ако някой бъде нападнат от обикновен грип и след това от короната, може да отлети към оня свят. Обикновен нямаше, защото според някои специалисти короната някак си надделявала. Но дали ще бъде същото през този зимен сезон? Божа работа.......

Някой питаше къде можем да се ваксинираме. Напр. при личния, или някоя съседка или приятелка медсестра. Или лекар......Или сами, но трябва да сме обучени.

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 13:39 от Не се сърди, човече

# 19
  • Мнения: 54 397
Миналата година ЛЛ ме ваксинира. Тази година ще пробвам пак при него. Ако не, в ДКЦ-то има манипулационна.

# 20
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Трябва да има поне 2-3 месеца от поставянето на Модерна.
Може ли да разясните, от къде е тази информация.
Има изразено по-горе мнение на Cure , че
"Важен въпрос е съчетаването на грипни и коронавирусни ваксини. Всички виросулози, които съм слушал, твърдят че съчетаването на двете ваксини е напълно възможно и безопасно. Трябва само да минат 2-3 седмици между двете ваксини."
Кое е вярно? От къде са тези информации, има ли някакво изследване, или нещо подобно?
Това е основното, за да се реши човек и на двете ваксини. На мен ми предстои ваксиниране от ковид, ще го направя в началото на октомври, и ако трябва да чакам 2-3 месеца, за да се ваксинирам от грип, то става безсмислено, точно ще бъде в месеците, когато обикновено е пика на грипната епидемия.

# 21
  • Мнения: 1 226
Така ми каза аптекарят, когато го попитах кога се очакват противогрипните.
Каза след 20ти септември, но нали знаете, че...това което писах.
Ако има някъде по-достоверен материал и аз бих прочела.

# 22
  • София
  • Мнения: 6 010
Никога не съм се ваксинирала срещу грип, миналата година бях бременна и се навих, но не намерихме. Тази година вече и бебето е над 6 месеца и мисля да се ваксинираме всички.
С таткото сме с две дози Файзер, има ли някаква информация относно връзка с противогрипната ваксина?

# 23
  • Мнения: 4 786
Така ми каза аптекарят, когато го попитах кога се очакват противогрипните.
Каза след 20ти септември, но нали знаете, че...това което писах.
Ако има някъде по-достоверен материал и аз бих прочела.

Този фармацевт дори не чете листовките на лекарствата, които коментира.

Ваксината против грип може да се постави две седмици след поставянето на тази против ковид на Пфайзер, Модерна и Янсен. Това пише в кратката характеристика на продуктите. При Астра Зенека е достатъчно да се изчака една седмица, отново според кратката характеристика.

# 24
  • Мнения: 13 797
Казаха ми днес в аптеката ,че щели да доставят последната седмица на септември. Записаха ме в списък. Казаха че тази година има значително по-малко желаещи от миналата година , което значи че тази гдина може би пак ще се вредя. Мисля да ваксинирам и синковеца. Така ще разберем конкретно на него как му повлиява.

# 25
  • Мнения: 25
Здравейте, някой знае ли кога ще пуснат ваксините ? Миналата година беше кошмар с намирането.

# 26
  • Мнения: 13 542
Днес купих ваксини Инфлувак- Тетра .Спокойна съм вече.

# 27
  • Мнения: 13 797
Днес искупих поръчаните и капарирани ваксини - . Обадиха ми се по телефона че са ги получили. Утре ще се ваксинираме.

# 28
  • Мнения: 54 397
И на мен ми се обадиха от аптеката, че ще я получат днес, утре ще я взема.

# 29
  • Мнения: 146
В кои аптеки са налични ?

# 30
  • Мнения: 2 076
а да кажете евентуално име на аптеките, където има? звънях на Субра, Софармаси, Ремедиум и малката ни квартална аптека - нищо не знаят за никакви доставки засега

# 31
  • Мнения: 2 480
Аз пък преди 2дена звъних на Санофи и ми отговориха, че ваксигрип ще има след 15.10.

# 32
  • Мнения: 13 797
а да кажете евентуално име на аптеките, където има? звънях на Субра, Софармаси, Ремедиум и малката ни квартална аптека - нищо не знаят за никакви доставки засега

Във Вн в аптеката на пазарчето на спирката след дом Младост ги взех. Като ме записваха ми казаха че производителя им е казал че ще ги достави последната седмица на септември. Ваксината е инфлувак тетра а не на санофи. Но на мен ми е вс етая.

# 33
  • Мнения: 54 397
В Марешки е моята.

# 34
  • Мнения: 6 713
И на мен ми се обадиха от аптеката че са пристигнали. Обаче ще трябва да ги подържа в хладилник за около седмица- вие къде ги държите, на вратата ли беше подходящо за такива неща?

# 35
  • Мнения: 54 397
На вратата, да.

# 36
  • Мнения: 13 797
Специално питах и аз в аптеката за указание. Казаха на врата на хладилник на 2-8 градуса. Ние не ги поставихме вчера, както планирахме да го направим когато синковеца  като се върне от училище. Забравила съм изискването за  Немокрене на ръката. Решихме да отложим за събота. Имаме медицински център до нас който работи без почивен ден.

# 37
  • Мнения: 2 204
Аз пък преди 2дена звъних на Санофи и ми отговориха, че ваксигрип ще има след 15.10.
Чакаме си Ваксигрипа Simple Smile

# 38
  • Мнения: 2 076
сутринта в 9 една приятелка ми каза, че има Инфлувак в Ремедиума до офиса й (Гео Милев, София), купи ми 3 бройки, и в тоя момент се сетих за Глово, и пратих куриер да ми ги вземе от нея и да ми ги донесе, в 10 бяха в моя хладилник, а като нов потребител тая доставка беше напълно безплатна.... да живеят технологиите Simple Smile до средата на октомври ще гледам да сме си ги сложили

# 39
  • Мнения: 13 542
Боцнахме се тази сутрин с ММ. Следващата седмица и сина ни/21г./ ще се ваксинира за първи път. Досега караше на Бронхо Ваксом, но някъде към 5-6 ден усещаше неразположения и вече е категоричен, че иска ваксина. Ние се ваксинираме от 22г., засега не сме имали здравословни проблеми през зимата.

Последна редакция: пт, 01 окт 2021, 20:20 от Пролетно цвете

# 40
  • Мнения: 80
Аз пък преди 2дена звъних на Санофи и ми
отговориха, че ваксигрип ще има след 15.10.
Чакаме си Ваксигрипа Simple Smile

Днес в аптеката ми казаха, че няма да
получават от Sanofi Pasteur затова грабнах
3бр. Influvac Tetra и останаха още 5.

В здравно цивилизования свят записването
за ваксина се осъществява до края на месец
Февруари. Има 7 месеца на предвидимост и спокойно
планиране за вносителите и пациентите.

Последна редакция: пт, 01 окт 2021, 14:29 от velika.shiderska

# 41
  • Мнения: 2 480
Днес ми звъннаха приятелките от Медея, за да ми кажат, че имат инфлувак, но аз отговорих, че предпочитаме ваксигрип.

Не зная как е в цивилизования свят, но през тези дни би следвало да запишем нашите близки възрастни при личните за грипна ваксина. Преди повече от седмица звъних на личната на майка. Тя ми каза да и се обадя на 5.10. да я запише, а ваксините щели да дойдат на 25.10. Така беше и миналата година.

Нека да поясним за неосведомените, че вече трета есен осигуряват безплатни пенсионерски ваксини.

# 42
  • Мнения: 13 542
vl
ще прощаваш, ама това с "безплатните пенсионерски ваксини" е като за едни майка за други мащеха. Предишните две години родителите ми не се ваксинираха при ЛЛ,защото ваксини така и не пристигнаха. Изобщо не се двоумих и взех и за тях, предпочитам да купя, но да не чакам. Може някъде и да получават ваксини.

# 43
  • Мнения: 2 480
vl
ще прощаваш, ама това с "безплатните пенсионерски ваксини" е като за едни майка за други мащеха. Предишните две години родителите ми не се ваксинираха при ЛЛ,защото ваксини така и не пристигнаха. Изобщо не се двоумих и взех и за тях, предпочитам да купя, но да не чакам. Може някъде и да получават ваксини.

Не зная къде пристигат и къде не, но вече два пъти уредих моята майка с ваксигрип при личната в Русе. А миналата година ваксигрип изобщо не се появи в русенските аптеки!

# 44
  • Мнения: 146
В Пловдив в аптеката на Марешки до Mcdonalds имаше , и в Пазарджик в Субра взех.Миналата година се отказах от Инфлувака но така и не можах да стигна до Ваксигрип нямаше го никъде.

# 45
  • Мнения: 13 542
vl
ще прощаваш, ама това с "безплатните пенсионерски ваксини" е като за едни майка за други мащеха. Предишните две години родителите ми не се ваксинираха при ЛЛ,защото ваксини така и не пристигнаха. Изобщо не се двоумих и взех и за тях, предпочитам да купя, но да не чакам. Може някъде и да получават ваксини.

Не зная къде пристигат и къде не, но вече два пъти уредих моята майка с ваксигрип при личната в Русе. А миналата година ваксигрип изобщо не се появи в русенските аптеки!
"Уредих", какво би трябвало да означава? Интересно, как лекар разполага с ваксина, която не се намира в аптеките? Бялата мафия, за съжаление миналата година я видяхме отново по това време, дано и тази да не е така. Защо се налага да ни се обаждат приятели, за да си купим лекарство или ваксина, защо, къде сме във веригата? Ако случайно не си намериш, остава да се надяваш на добро стечение на обстоятелствата и да те подмине вируса.
Репликата ми е основно, заради факта, че обещаното не се изпълнява навсякъде.А пък ти вярваш, че е валидно за всички.

# 46
  • Мнения: 4 786
Има наличен Инфлувак Тетра в Субра - Мол България. Информацията ми е от преди половин час.

# 47
  • Мнения: 13 797


Не зная как е в цивилизования свят, но през тези дни би следвало да запишем нашите близки възрастни при личните за грипна ваксина. Преди повече от седмица звъних на личната на майка. Тя ми каза да и се обадя на 5.10. да я запише, а ваксините щели да дойдат на 25.10. Така беше и миналата година.

Нека да поясним за неосведомените, че вече трета есен осигуряват безплатни пенсионерски ваксини.

Личната на майка се обади още първата седмица на септември че я записва в списъка. Но традиционни тези ваксинации протичат едва ноември. Когато пенсионерите  вече са изболедували 2-3 пъти от сезонни грипве донесени от деца и внуци. Ще ваксинираме майка трета година подред. С тази ваксина направо се родихме. Преди това всяка зима майка попадаше в болница с усложенение след грип.

# 48
  • Мнения: 54 397
Взех си ваксината.
Скрит текст:

Мисля на 15.10 да си я сложа.
За ЛЛ - зависи от човека. На майка ми е една, супер нехайна и неграмотна, антиваксър. Никога не е споменавала за ваксина. На леля ми, в Търново, обратното. Всяка година я ваксинира безплатно и без леля ми да я моли.

# 49
  • Мнения: 2 480
Не зная как стана така, че при личната на майка имаше, а в аптеките не. Не зная дали е имало при всички лични.

Но за пореден път се убеждавам, че без приятели не става. Лекари, аптекарки......

Има и друго. За разлика от аптеките, личната на майка ми дава готова разпечатана спринцовка за инжектиране. И аз не смея да питам защо е така.......Може би при тях идват в обща опаковка и идеята е да не ги продават.

# 50
  • Мнения: 12 695
Да не би просто да не я отваря пред нея или знам ли? Странно ми е да не си е в кутийката ваксината, но пък може и наистина при тях да пристигат не индивидуално опаковани. Те доставките за при лекарите са по съвсем отделна линия от тези за в аптечната мрежа, затова и се получава понякога едните да са налични, а другите не или обратното. Не е много добре измислено и там.
Скрит текст:
А те ако решат да поставят от тези ваксини на някой (не в тази възрастова група) и срещу заплащане, не виждам какво би ги спряло. Нито тях, нито съответния им пациент, особено както миналата есен всичко живо се опитваше всякак да се добере до ваксина и не стигаха... Там си е до съвест само, друго едва ли да им попречи.
При някои лекари много малко от възрастните им пациенти искат да се ваксинират против грип. Или пък има такива които не дочакват безплатните ваксини, че те понякога са налични доста късно и си купуват от аптека. И после им остават.

# 51
  • Мнения: 720
Бяхме в списък в аптека, днес си взехме ваксините и вече ни ги поставиха на цялото семейство(не смея да ги държа в хладилника, терморегулаторът му не е съвсем наред). Малко ни болят ръцете.
Докторът с жив интерес ни разпита откъде ги имаме и кога са се появили. Действително има голямо търсене.

# 52
  • Мнения: 2 480
Бяхме в списък в аптека, днес си взехме ваксините и вече ни ги поставиха на цялото семейство(не смея да ги държа в хладилника, терморегулаторът му не е съвсем наред). Малко ни болят ръцете.
Докторът с жив интерес ни разпита откъде ги имаме и кога са се появили. Действително има голямо търсене.

Ако се инжектира старателно и по правилата, не би трябвало да ви болят ръцете. Предполагам, че нещо не  спазено. Нормално е съвсем слабо да боли при пипане първите 2-3дена. Или даже и при пипане да не боли, а само
да се усеща леко затопляне на мястото на инжекцията.

# 53
  • Мнения: 54 397
Аптеките се въздържат да поръчват по много, защото ако не ги продадат, се изхвърлят. А ЛЛ, които слагат, си знаят колко пациенти имат и им доставят.

# 54
  • Мнения: 80
vl
ще прощаваш, ама това с "безплатните пенсионерски ваксини" е
като за едни майка за други мащеха. Предишните две години
родителите ми не се ваксинираха при ЛЛ,защото ваксини така
и не пристигнаха. Изобщо не се двоумих и взех и за тях,
предпочитам да купя, но да не чакам. Може някъде и да
получават ваксини.

Не зная къде пристигат и къде не, но вече два пъти уредих
моята майка с ваксигрип при личната в Русе. А миналата
година ваксигрип изобщо не се появи в русенските аптеки!
"Уредих", какво би трябвало да означава? Интересно, как лекар
разполага с ваксина, която не се намира в аптеките? Бялата
мафия, за съжаление миналата година я видяхме отново по
това време, дано и тази да не е така. Защо се налага да ни се
обаждат приятели, за да си купим лекарство или ваксина,
защо, къде сме във веригата? Ако случайно не си намериш,
остава да се надяваш на добро стечение на обстоятелствата и
да те подмине вируса.


Получаваш пълната ми подкрепа. Миналата година по това
време ми баннаха входа през фейсбук и още не са го пуснали,
защото казах истината. А именно, че съм купила ваксини на
черно на двойни цени, въпреки че съм внесла доста големи
здравни осигуровки, от който не мога да се възползвам, защото
преразпределението на пари в държавата
работи с пълна сила и не можем да се измъкнем от блатото на
„безплатното“ и изкривената социална държава.


Не зная как е в цивилизования свят...

Ето как е:

USA 2021-2022
9 броя ваксини:
1..Afluria Quadrivalent-Seqirus Pty. Ltd.   
2..Fluad Quadrivalent-Seqirus, Inc.   
3..Fluarix Quadrivalent-GlaxoSmithKline Biologicals   
4..Flublok Quadrivalent-Protein Sciences Corporation   
5..Flucelvax Quadrivalent-Seqirus, Inc.   
6..FluLaval Quadrivalent-ID Biomedical Corporation of Quebec   
7..FluMist Quadrivalent-MedImmune, LLC   
8..Fluzone High Dose Quadrivalent-Sanofi Pasteur, Inc   
9..Fluzone Quadrivalent-Sanofi Pasteur, Inc.

Като почти всички са без консерванти (консервантите
създават проблеми с поносимостта на ваксините).

Approximately 87% of projected vaccine supply produced for the
2021-2022 flu season will be thimerosal-free or thimerosal-reduced
(i.e., preservative-free).

Специални ваксини за различните възрастови групи.

Австралия сезон 2021:
7 броя ваксини:





UK 2021-2022
6 броя ваксини:

Последна редакция: сб, 02 окт 2021, 14:58 от velika.shiderska

# 55
  • Мнения: 2 480
Аз не зная как може да се промени това. Интересът към грипните ваксини винаги е бил доста слаб, заради огромната дезинформация. Сега се засили. По-назад обясних причината. Учудвам се на куп мои познати, които не си слагат грипни, но за короната с ентусиазъм си сложили!

# 56
  • Мнения: 146
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?

# 57
  • Мнения: 720
Да, нормално е. За сравнение - сложихме я вчера, мен ме боля ръката малко няколко часа, днес затихва, мъжът ми вчера - нищо, днес - слаба болка в ръката, дъщеря ни - нищо, нито вчера, нито днес. Никакви други неразположения.

# 58
  • Мнения: 80
Аз не зная как може да се промени това.

Колко пъти вече да го обясняваме?
1..МЗ прави здравно досие- има пари от еврофондовете;
2..Всеки желаещ за противогрипна ваксина се записва до
края на Февруари;
3..МЗ договаря и плаща ваксините;
4..Обаждат ти се и отиваш да ти я поставят;
5..Ако откажеш, (но си се записала)
плащаш ваксината.

По моя информация ваксината ще се покрива от здравната
застраховка (както е например в щатите) след старта на втората
здравна каса. И проблемът ще се реши. До тогава държавата ще
трябва да се ангажира с профилактика (ваксинация), а не после
да харчи нашите пари за лечение на грипни усложнения.

Защо не обединим енергията си, за да се реши въпроса в МЗ?
Тази здравна реформа докога ще се влачи? Сума ти народ
измря от глупост и простотия.

И се чудя и се мая, как ще се качи този Брутен вътрешен продукт,
демек да имаме повече парички в картите, като не можеш да си
намериш противогрипна ваксина в БГ и то в лето господне 2021.
Да не говорим, че въпроса касае отчасти и националната сигурност.

Ваксина 2х лева, ама е кът.
Лекарства за грип 5х лева и нагоре, ама изписани от сърце и с
грижа към пациента и последващите грипни усложнения. За
цената на болничния да не говорим, независимо кой го плаща.

Циркът е пълен!

# 59
  • Мнения: 2 480
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?

Нормално е утре да се появи слаба реакция-затопляне на мястото на инжекцията.

Но и да не се появи, това не означава, че ваксината не действа.

Реакцията беше задължителна при вариолата няколко дена по-късно. При БЦЖ също е задължителна. Но не  се инжектират дълбоко, както грипните.

# 60
  • Мнения: 54 397
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?

Нормално е. Аз не съм имала почти никаква реакция, рядко леко главоболие за 1 ден.

# 61
  • Мнения: 12 695
Аптеките се въздържат да поръчват по много, защото ако не ги продадат, се изхвърлят. А ЛЛ, които слагат, си знаят колко пациенти имат и им доставят.
Аптеките особено в началото на доставките поръчват колкото могат, но количествата дето са възможни да получат не са толкова големи. Поне в провинцията е така, може в София примерно да има по-големи количества.
Вече към края на обичайното време за ваксиниране аптеките се дърпат и само при евентуална заявка от пациент биха набавили ваксина (ако все още има и при доставчиците им). Защото няма кой да затвори пари в стока, която я се продаде, я не, все пак са си търговски обекти и са на загуба ако трябва да бракуват ваксини.
Кой и как решава колко ваксини да се внесат, не мога да кажа, но по-скоро там е презастраховането да не би да се купят и да останат неизползвани.
Странното е че за новоизлезлите ваксини срещу Ковид се разтръби как ще се поръчат незнамсиколко милиона дози ваксини веднага щом може, дето ще стигнат всичко да се ваксинират по няколко пъти в България. Но срещу грип, дето си го има всяка година и от много години, не се набавят достатъчно, а би трябвало да си е държавна здравна политика... И не само да се осигурят по-голям брой, но и да се популяразират. А до момента единственият път когато е имало що-годе официални препоръки по-масови за това, беше миналата есен. И само хвърлиха народа в паника да хукне да се ваксинира с ваксини дето не стигнаха до никъде за желаещите. И от там още паника и напрежение само.
И преди Ковид, пак се внасяха малко противогрипни ваксини спрямо населението ни. И пак свършваха сравнително рано. Просто интересът беше по-малък и не се дискутираше толкова това.

Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?
Повечето пъти не съм имала никаква реакция, някои години съм забелязвала съвсем леки такива. И в двата случая съм го считала за нормално.

# 62
  • Мнения: 2 480
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?

Нормално е. Аз не съм имала почти никаква реакция, рядко леко главоболие за 1 ден.

Главоболието винаги с инфлувак ли е било?

Слабият интерес през годините към грипните ваксини е заради огромната дезинформация, както вече обясних. Били безполезни и дори вредни!  Фармацевтичните фирми като че ли искат да продават най-различни лекарства, добавки и витамини, вместо да има превенция. Здравите хора не са им полезни. От тях не се печели.

Преди 24г. моя колежка от следването видя инфлувак на масата ми и ме попита дали зная колко са вредни?!  Не знаех и сега не зная.....Но миналата година като я срещнах и припомних този неин въпрос и и обясних, че за 24г. сме видели само полза, а вреда не.

# 63
  • Мнения: 54 397
Само с Инфлувак съм ваксинирана досега, вече 20+ години.

# 64
  • Мнения: 2 480
Само с Инфлувак съм ваксинирана досега, вече 20+ години.

Неслучайно питам. Използвах го само веднъж преди 24г. и ме нападна ужасно главоболие! А моята позната фелдшерка, която ми го сложи ме успокои, че изглеждам така, като че ли всеки момент ще ритна камбаната!
И ръката ме боля 2-3дена.
Следващата година минах на ваксигрип и така досега с изключение на 2г., когато го бяха заменили с инфлексал.

# 65
  • Мнения: 80
Някои казват, че тази година, същото като
миналата година, нямало да има грип.

Прогнозите за този грипен сезон (2021-2022)
са, да се смесят грип и ковид и да стане .....
Затова горещата препоръка е да се поставят
повече противогрипни ваксини от обичайното
покритие, за да се обуздае процеса.

Цитат
Both studies suggested that a bad flu season
could be avoided if flu vaccination rates increased by
20% to 50% compared with a typical year.

https://www.livescience.com/flu-season-comeback-covid-2021-2022.html

# 66
  • Мнения: 13 797
Вчера ни ги сложиха в един Мед център до вкъщи ( на мен и синковеца) само питаха що не става за синковеца при педито. Ами не става че не им пасват смените тази седмица . Никакви странични неразположения за момента. Малко боли мястото на поставянето като натъртено, но несравнимо с боленето след ковид ваксината.

# 67
  • Мнения: 2 480
Вчера ни ги сложиха в един Мед център до вкъщи ( на мен и синковеца) само питаха що не става за синковеца при педито. Ами не става че не им пасват смените тази седмица . Никакви странични неразположения за момента. Малко боли мястото на поставянето като натъртено, но несравнимо с боленето след ковид ваксината.

Дали ще боли зависи от мястото на инжектиране, дълбочината на инжектиране, скоростта на инжектиране и от реакцията на организма. Новите неутвърдени ваксини често предизвикват извънредно силна реакция, докато при грипните при повечето пациенти не е силна и въпреки това действат добре.

# 68
  • Мнения: 54 397
Айде сега, неутвърдени?
Предизвикват не при всички и не на всяка доза. Майка ми нямаше абсолютно никаква реакция.

# 69
  • Мнения: 2 480
Айде сега, неутвърдени?
Предизвикват не при всички и не на всяка доза. Майка ми нямаше абсолютно никаква реакция.

За няколко месеца или година как да се превърнат в утвърдени? БЦЖ се е "радвала" на недоверие от 1921г. до 1951г., въпреки непрекъснатите епидемии от ТБ. А от 1951г. до 1962г. са я давали през устата на бебетата и се е стигнало да множество лимфаденити!

Доста мои приятели и познати ми се оплакват от силна болка в ръката от ваксина за короната. Тези ваксини няма как да бъдат изпипани за такъв кратък срок. Днес се сетих, че "Пастьор" неслучайно не са се захванали с тях така,  както са се утвърдили като лидери при всякакви ваксини.

Последна редакция: ср, 06 окт 2021, 00:26 от vl

# 70
  • Мнения: 2 229
Бърз въпрос: при закупена ваксина, нужно ли е да се ходи при личния за поставянето, или може директно в манипулационна към ДКЦ-то?

# 71
  • Мнения: 13 542
Бърз въпрос: при закупена ваксина, нужно ли е да се ходи при личния за поставянето, или може директно в манипулационна към ДКЦ-то?
Навсякъде може, дори и мед. сестра в ДГ.

# 72
  • Мнения: 2 076
и ние миналата година ходихме в медицински център, само че в същия тази година ни отказаха, защото "не искали да носят отговорност за поставяне на ваксини, за обикновена инжекция - окей, за ваксини-  не"

доста малоумно от тяхна страна, но както и да е, познат лекар ни ги постави

# 73
  • София
  • Мнения: 9 532
Мен преди години тогавашната ми ЛЛ много грозно и обидно ме изгони заради желанието ми да ми постави противогрипна ваксина. При положение, че тя беше първият човек от когото научих за съществуването на тези ваксини и тя лично ми ги беше препоръчала няколко години преди случката. Явно й се беше променило мнението за тези ваксини, но не мисля, че има право да ми откаже поставянето на ваксина, която по своя воля съм отишла да ми бъде поставена. Та тогава ми я постави друг лекар в същия МЦ, в който работеше и ЛЛ. Даже не ми взе пари за манипулацията, макар да знам, че се заплаща поставянето.

# 74
  • Мнения: 54 397
Моят ЛЛ има сестра, тя ми я слага. Иначе по месторабота ми слагаха 20 години.

# 75
  • Мнения: 4 786
Моля, ако някой попадне на Ваксигрип, да сподели. Другата седмица се очакват доставките, но е възможно да подранят.

Ще пиша и аз къде/как съм се сдобил с такава.

# 76
  • Мнения: 13 797
и ние миналата година ходихме в медицински център, само че в същия тази година ни отказаха, защото "не искали да носят отговорност за поставяне на ваксини, за обикновена инжекция - окей, за ваксини-  не"

доста малоумно от тяхна страна, но както и да е, познат лекар ни ги постави

мисля че нещо такова се случва в момента. В събота обиколихме три МЦ ( с платени практики) където ни отказваха да ни поставят противогрипни ваксини. Това са места където в манипулационни са ми поставяли разни инжекции с лекарства  срещу заплаще, както и противогрипни преди 2020 (когато не можах да купя и да поставим заради повишение интерес и ликпсата им на свободния пазар ). Сега всички категорично отказваха да ни сложат ваксинтие и ни съветваха да с еобърнем аз към ЛЛ а синковеца към Педиатърката. За пръв път ми се случва нещо подобно.
Накрая реших в понеделник да опитаме на едно друго място до нас , където позната каза че е поставяла противогрипна миналата година. Беше в кабинет на Кардиолог. Сестрата каза че поставяла цял ден противогрипни ваксини. Написа на кутиите датата на поставяне и каза ако имаме проблем да се обърнем към производителя. Така било по протокол. Взе ни по 5 лв за манипулация. толкова плащам и при ЛЛ и педито на детето .

# 77
  • Мнения: 2 204
Моля, ако някой попадне на Ваксигрип, да сподели. Другата седмица се очакват доставките, но е възможно да подранят.
Ще пиша и аз къде/как съм се сдобил с такава.
В момента по аптеките няма нищо. Нито Ваксигрип, нито Инфлувак. Чакаме.

# 78
  • Мнения: 2 229
Аз лично не срещнах затруднение да купя Инфлувак, в кварталната аптека.

# 79
  • Мнения: 2 204
Аз лично не срещнах затруднение да купя Инфлувак, в кварталната аптека.
Имаше преди седмица, но днес проверих и вече няма Инфлувак, свършила е.

# 80
  • Мнения: 146
Моля, ако някой попадне на Ваксигрип, да сподели. Другата седмица се очакват доставките, но е възможно да подранят.

Ще пиша и аз къде/как съм се сдобил с такава.
За да си намерите Ваксигрип трябва да имате доста късмет или връзки за да ви запазят.

# 81
  • Мнения: 54 397
При ЛЛ плащам по 2.90, потребителска такса. Друго не.
Мога и по месторабота, имаме мед.сестра, но от ЛЛ вземам амб. лист, после ми възстановяват разходите от ДЗО.

# 82
  • Мнения: 2 204
За да си намерите Ваксигрип трябва да имате доста късмет или връзки за да ви запазят.
[/quote]
Така е. Проблемът е, че не се знае кога точно ще го пуснат. Който го уцели си е чист късмет.

# 83
  • Мнения: 13 797
При ЛЛ плащам по 2.90, потребителска такса. Друго не.
Ако е лекарство по рецепта на самия ЛЛ и аз не плащам, но ако е да кажем - лекарство за десенсибилизация на щерката предписано от алеголог , или да кажем лекарство което ортопеда ми беше предписал за планетарния фасцит, но ми го поставя сестрата на ЛЛ или сестрата на педито - плащам 5 лева манипулация. Тогава не ми вземат потребителска такса. Така че за мен няма разлика къде ще поставя такава инжекция - при тях или в някой мц. Ценоразписите на тези услуги  висят на вратите на педито и ЛЛ. Нали като вземат кръв дори и по направление пак плащаш такса манипулация (2,90) Сега се сетих че цената зависи от това каква е инжекцията подкожна или мускулна. Както и че примерно за издаване на извинителна бележка за училище ДГ също  ми вземат пари по 3 лева май бяха. За всичко вземат общо взето.

# 84
  • Мнения: 4 786
Аз лично не срещнах затруднение да купя Инфлувак, в кварталната аптека.
Имаше преди седмица, но днес проверих и вече няма Инфлувак, свършила е.

Има Инфлувак все още в мрежата. Питах днес в Субра и имаха налични бройки. Очакват и Ваксигрип другата или по-другата седмица.

Редакция: И в Ремедиум има налични бройки Инфлувак.

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 14:02 от Hope4C

# 85
  • Мнения: 13 797
Добре че ваксинирах синковеца в Пн. Днес се прибра с дращещо гърло. От класа липсвали много деца, две от учителите били болни,  голяма част от присъстващите деца били хремави и кашлящи. Той е с маска в училище  освен като се храни. Опитва се да пази дистанция, обаче едва ли успява напълно. Представете си каква е концентрацията на вируси в помещението.

# 86
  • София
  • Мнения: 6 010
Днес успях да купя две ваксини с голям късмет. Големият ми син и в момента е на антибиотик заради отит, остават му още два дни прием. Трябва ли по някакъв начин да съобразим ваксината? Той става на 3 другия месец.

# 87
  • Мнения: 2 480
Днес успях да купя две ваксини с голям късмет. Големият ми син и в момента е на антибиотик заради отит, остават му още два дни прием. Трябва ли по някакъв начин да съобразим ваксината? Той става на 3 другия месец.

Задължително трябва да направите разминаване между антибиотика и ваксината. Те са несъвместими. Но как, в рамките на колко време би следвало да ви посъветва личният или друг компетентен лекар.


Добре че ваксинирах синковеца в Пн. Днес се прибра с дращещо гърло. От класа липсвали много деца, две от учителите били болни,  голяма част от присъстващите деца били хремави и кашлящи. Той е с маска в училище  освен като се храни. Опитва се да пази дистанция, обаче едва ли успява напълно. Представете си каква е концентрацията на вируси в помещението.

Не можете да го опазите чрез маска. Те не стават за нищо. По-важно е честото проветряване на помещенията, но май не са особено загрижени. И не всичко е корона. Има есенни вирусчета, както имаше и летни. Само миналата зима ги нямаше, защото короната по някакъв начин беше надделяла над тях.

# 88
  • Мнения: 54 397
Не разбирам защо се използват такива мили умалителни? Грипчето, вирусчета?
Все едно за някакви сладки бебчета става дума? Thinking

# 89
  • Мнения: 80
За успокоение. Защитна психология!
Напук на факта, че ковида оставя
трайни увреждания, особено на
сърдечно-съдовата система, дори
и при деца.

# 90
  • Мнения: 2 480
Не разбирам защо се използват такива мили умалителни? Грипчето, вирусчета?
Все едно за някакви сладки бебчета става дума? Thinking

Защото са по-леки и несериозни от обикновения грип.

# 91
  • Мнения: 770
Здравейте. Аз и мъжа ми имаме тези симптоми.
Температура,запушен нос,болки във гърлото Това според вас симптоми на новия сезонен грип ли са.
Благодаря ви.
Лек ден

# 92
# 93
  • София
  • Мнения: 9 532
Госпожа Лаленце, Инфлувак или Ваксигрип успяхте да намерите и в коя аптека, кой град?

# 94
  • Мнения: 54 397
Здравейте. Аз и мъжа ми имаме тези симптоми.
Температура,запушен нос,болки във гърлото Това според вас симптоми на новия сезонен грип ли са.
Благодаря ви.
Лек ден

На КОВИД са със сигурност. Ако не сте боледували, направете си тест.

# 95
  • Мнения: 80
Вчера (неделя) късен следобед, имаше
Influvac в аптека Subra,  Sofia Ring Mall.

# 96
  • Мнения: 13 797
Здравейте. Аз и мъжа ми имаме тези симптоми.
Температура,запушен нос,болки във гърлото Това според вас симптоми на новия сезонен грип ли са.
Благодаря ви.
Лек ден

На КОВИД са със сигурност. Ако не сте боледували, направете си тест.
Точно миналата седмица след  ваксинацията синковеца беше с такива симптоми ( в клас всички били такива кашлящи и хремави). Температурата 37,4  едно денонощие. Ядски болки и дращене в гърлото. На втория ден силна хрема. Личната каза да го поогледам няколко дена накъде ще тръгне. Според нея беше сезонен грип. Излезе права, на третия ден имаше рязко подобряване, хремата остана но е на изчистване.  Ние с мъжо не се разболяхме хич. Явно има дублаж на симптоми.

# 97
  • гр. София
  • Мнения: 12
Някой знае ли кога ще има ваксигрип по аптеките?

# 98
  • Мнения: 4 786
Някой знае ли кога ще има ваксигрип по аптеките?

Уж след 15.10.
Инфлувак Тетра се продава на много места в София. В три аптеки около нас има наличност.

# 99
  • Мнения: 1 226
Много съм възмутена, значи чета днес че във Франция установили, че септември започват грипни щамове. Ми защо не я пускат тая ваксина август, какво чакат да се изпоразболеем едно хубаво Triumph
Хем знаят, хем чакаме чак октомври. Ще кажете 6 месеца е срока ѝ, ами грипът е януари-февруари, та пак ще обхване и тази част.

# 100
  • Мнения: 13 797
До поминалата година можеха да се купят още първата седмица на септември.

# 101
  • София
  • Мнения: 6 010
Вчера ми сложиха протовогрипната ваксина, но цяла нощ ме боляха кръст и глава. Дали има общо?

# 102
  • Мнения: 54 397
За кръст не знам, но глава да.

# 103
  • Мнения: 80
Покритието на противогрипна ваксина в БГ е около 7%.
В щатите е близо 50% от пълнолетните и над 60% при
децата. Цифрите са подобни и в северозападна Европа.
Германия е сред малкото богати страни с противогрипно
ваксинационно покритие около 1/3 от популацията. 

Цитат
........... flu vaccination coverage for the U.S. population
during the 2019–20 flu season. Vaccination coverage with ≥1
dose of flu vaccine was 63.8% among children 6 months through
17 years, an increase of 1.2 percentage points from the 2018–19
flu season, and flu vaccination coverage among adults ≥18 years
was 48.4%, an increase of 3.1 percentage points from the prior
season. Half (51.8%) of persons six months and older were
vaccinated during the 2019–20 season, an increase of 2.6
percentage points from the prior season.

Цитат
However, an OECD comparison (2018) of 29 industrialised
countries shows that the vaccination rate among people aged 65
and over varies considerably worldwide. Turkey (7%) and Latvia
(8%), for example, have very low rates. With a vaccination rate of
35 %, Germany is ranked in the mid-range. Figures in France (51%)
and Italy (53%) are considerably higher. The United States (69%),
the United Kingdom (72%) and Korea (85%) have the highest
vaccination rates among the older generation.

Тези които не са ваксинирани с противогрипна
ваксина създават идеалните условия за грипни
вълни и съответно причиняват милиони загуби
всяка година. Средства за лекарства, болнични,
лечение на усложнения (като пневмония например)
и пр. материални загуби в и без това най-бедната
страна в EU.

Всички разбраха, че тези които не се ваксинират (вкл.
и с-щу Covid-19) имат изконни и неотменими права.
Най-големият въпрос е как ще бъдат защитени
останалите членове на обществото от био-агресията
с-щу тяхното здраве? В богатият свят вече са изнамерили
решения за членовете на обществото с вирулентно здравно
поведение- по-високи здравни вноски и/или заплащане на
лечението. И като краен вариант отказ от лечение.

Не ми се иска да го казвам, но за съжаление
сме се устремили към здравно разслоение,
сепарация, омраза и завист, които неминуемо
ще доведат до сегрегация.

Последна редакция: ср, 13 окт 2021, 12:54 от velika.shiderska

# 104
  • Мнения: 1 226
Някой може ли да ми снима щамовете на новата ваксина?

# 105
  • Мнения: 13 542
Някой може ли да ми снима щамовете на новата ваксина?

Инфлувак тетра

# 106
  • Мнения: 1 226
не се чете, много замазана снимката

# 107
# 108
  • Мнения: 2 480
За кръст не знам, но глава да.

Значи това за инфлувака ще се окаже вярно. На мен ми се случи само първата година и следващата минах на ваксигрип. С него нямам главоболие.

# 109
  • Мнения: 12 695
Слагала съм и двете марки през годините. Случвало се е да имам леко непазположение - много леко дразнене в гърлото или леко главоболие след ваксината. Само че едно че не е било още същата вечер след поставянето, друго че не съм забелязала да става така само от едната марка ваксина.
При всеки си е различно, не мисля че е редно да се набеждава Инфлувак че е по-лоша с нещо. И двете марки са си на пазара от много години и са се доказали.

# 110
  • гр. София
  • Мнения: 12
Вече има ваксигрип по аптеките. Днес си купих.

# 111
  • Мнения: 2 204
Вече има ваксигрип по аптеките. Днес си купих.
Супер. От коя аптека го купихте?

# 112
  • Мнения: 54 397
И да е имало главоболие, е било толкова пренебрежимо леко, че не съм вземала нищо обезболяващо.
Утре ще ми сложат ваксината. Не очаквам някакви реакции.

От вечерта ли да извадя ваксината от хладилника? Часът ми е в 10:20 преди обяд.

# 113
  • Мнения: 12 695
Няма нужда от вечерта, извади я просто преди да тръгнеш. Най-много да подържиш спринцовката в ръка преди поставянето да се позатопли леко, тя е толкова малка че става за нула време.

# 114
  • София
  • Мнения: 9 532
Баща ми вчера ЛЛ го привика да му сложи безплатната, която му се полага. Той не е видял опаковката, но сестрата е казала, че е Ваксигрип.
Днес в аптеката до офиса ми казаха, че Ваксигрип се очаква да пристигне чак следващата седмица. Сега чета в темата, че някой вече си я е закупил.
А Инфлувак и аз откривам на много места, но не смея да я поставя нито на себе си, още по-малко пък на детето. Преди години си я поставих веднъж и се скъсах от сериозно боледуване цяла зима. Може и съвпадение да беше и да набеждавам ваксината напразно, но не смея да проверявам с повторен опит.

# 115
  • Мнения: 54 397
И аз така мисля, натка Друг път съм я вадила 2 часа преди поставянето. Но сестрата пак я топлеше в ръка.

# 116
  • София
  • Мнения: 6 010
А каква е причината? Аз моята я извадих от хладилника и след 30 минути сестрата ми я постави, не знаех, че трябва да се топли допълнително.

# 117
  • Мнения: 13 797
Пишеше на опаковката каква температура трябва да е  - Стайна сега прочетох.

# 118
  • Мнения: 4 786
Има Ваксигрип в някои аптеки.
Конкретно - в аптеката вътре в поликлиничната част на ВМА. Също така в Субра на Мол България.

# 119
  • Мнения: 12 695
Ваксигрип е внесен вече, но явно не всички аптеки са се заредили с него още, тепърва започват.
А и имаше слух че тази година няма да могат да се връщат в складовете непродадени ваксини и ако имат наличности от Инфлувак може да гледат първо тях да реализират...

# 120
  • Мнения: 2 204
Има Ваксигрип в някои аптеки.
Конкретно - в аптеката вътре в поликлиничната част на ВМА. Също така в Субра на Мол България.
На площад Славейков има два аптеки- едната е Ремедиум другата е пак на верига някаква. И в двете няма Ваксигрип, а Ремедиум е голяма верига аптеки.

Ваксигрип е внесен вече, но явно не всички аптеки са се заредили с него още, тепърва започват.
А и имаше слух че тази година няма да могат да се връщат в складовете непродадени ваксини и ако имат наличности от Инфлувак може да гледат първо тях да реализират...
Да, може би е това. Защото и на двете места ми казаха че имат само Инфлувак.

# 121
  • Мнения: 4 786
В Ремедиум и Софармаси още няма. Софармаси очакват доставка утре или в понеделник.

За двете, които споменах - сигурен съм, че има. Аз купих за родител от едната, а другият ми родител е купил буквално по същото време от другата. Тоест гарантирам от личен опит, че и на двете места има наличност (поне допреди час). Simple Smile

# 122
  • София
  • Мнения: 9 532
ВМА ми е супер близо, както и България МОЛ, но пусто съм вързана в офиса днес и утре от 9 до 21 ч.
Полезна информация все пак и благодаря. Дано някой друг в темата успее да се възползва!

Звънях преди малко в аптека, която ми е близо до офиса да питам за Ваксигрип. Изобщо не им се били обаждали от склада, че имат. Инфлувак също нямат.

# 123
  • Мнения: 1 226
Аз закупих Ваксигрип от Марешки Пловдив.
Днес са ги получили.
За съжаление не мога да оздравея напълно. Карахме цялото семейство нещо ужасно, пср-отрицателни.
Уж се оправих, днес отново ме драска гърлото, сополи.
Как ще се ваксинирам, не знам.
Завиждам на тези, които вече се боцнаха.
Дали мога с тези симптоми и аз, нямам Т, не се чувствам зле?

# 124
  • София
  • Мнения: 9 532
Елинор, според мен не можеш да се ваксинираш с тези симптоми. По-добре да оздравееш.

# 125
  • Мнения: 2 480
Аз закупих Ваксигрип от Марешки Пловдив.
Днес са ги получили.
За съжаление не мога да оздравея напълно. Карахме цялото семейство нещо ужасно, пср-отрицателни.
Уж се оправих, днес отново ме драска гърлото, сополи.
Как ще се ваксинирам, не знам.
Завиждам на тези, които вече се боцнаха.
Дали мога с тези симптоми и аз, нямам Т, не се чувствам зле?

Нашата лична ми е казвала, че е допустимо 2седмици след като сме напълно излекувани.

# 126
  • Мнения: 1 226
Ох. Ами ще почакам.

# 127
  • Мнения: 2 204
В края на краищата намерих Ваксигрип в аптеки Медея и си купих. Simple Smile

# 128
  • София
  • Мнения: 9 532
Все още има Ваксигрип в аптеката към поликлиниката на ВМА. Купих си преди 10 минути. Успях преди работа и съм много благодарна на Норе4С за информацията!

# 129
  • Мнения: 54 397
А защо държите на Ваксигрип? Каква е разликата?

# 130
  • гр. София
  • Мнения: 12
Има Ваксигрип в някои аптеки.
Конкретно - в аптеката вътре в поликлиничната част на ВМА. Също така в Субра на Мол България.
На площад Славейков има два аптеки- едната е Ремедиум другата е пак на верига някаква. И в двете няма Ваксигрип, а Ремедиум е голяма верига аптеки.

Ваксигрип е внесен вече, но явно не всички аптеки са се заредили с него още, тепърва започват.
А и имаше слух че тази година няма да могат да се връщат в складовете непродадени ваксини и ако имат наличности от Инфлувак може да гледат първо тях да реализират...
Да, може би е това. Защото и на двете места ми казаха че имат само Инфлувак.

Аз вчера си купих ваксигрип от аптеката на площад Славейков. Не ремедиум, а тази която е до ул. Солунска.

# 131
  • Мнения: 54 397
Сложиха ми ваксината. Simple Smile

# 132
  • Мнения: 2 204
А защо държите на Ваксигрип? Каква е разликата?
Принципно няма разлика, аз държа на Ваксигрип по традиция и навик просто Simple Smile Пак по традиция си чакам ваксината против Ковид от института Санофи-Пастьор, която скоро трябва да бъде одобрена от Европейската агенция по лекарствата и ще си сложа нея.

# 133
  • София
  • Мнения: 9 532
А защо държите на Ваксигрип? Каква е разликата?

Аз аз себе си обясних няколко поста по-горе защо предпочитам Ваксигрип - единственият случай, в който се имунизирах с Инфлувак за мен завърши с боледувания цяла зима. Може да е било съвпадение, но когато си сложа Ваксигрип, не е така. Затова всяка година слагам Ваксигрип. По принцип разлика между двете ваксини не би следвало да има. Отдавам го на индивидуална реакция на организма ми или съвпадение.

# 134
  • Мнения: 2 480
Сложиха ми ваксината. Simple Smile

Как е, боли ли?


А защо държите на Ваксигрип? Каква е разликата?


Защото първата година с инфлувак получих ужасно главоболие. Освен това хванах хрема за 4дена. Фелдшерката, която ми я сложи ми обясни, че ще стане така.

Следващата година минах на ваксигрип и нямам нито главоболие, нито хрема.

# 135
  • Мнения: 12 695
Мисля си че е по-скоро в зависимост от това какви щамове са във ваксините в съответната година. А те са иднакви и в двете марки ваксина.
Имала съм такива ефекти и от едната, и от другата, както и повечето пъти не съм имала нищо - също и с идната, и с другата ваксина.

# 136
  • Мнения: 54 397
Засега нищо няма. Лека болка в ръката, при допир. Нямам главоболие.

# 137
  • Мнения: 2 480
Преди малко си купихме ваксигрип от аптека Медея.

# 138
  • София
  • Мнения: 6 010
Преди малко си купихме ваксигрип от аптека Медея.

От коя Медея? Аз сега звъннах в кварталната ни като прочетох и казаха, че нямат и нямат информация.

# 139
  • Мнения: 2 480
От тази на Плиска.

# 140
  • София
  • Мнения: 9 532
На мен днес ми звъннаха от кварталната аптека, че до няколко дни ще имат Ваксигрип. Но тъй като вече си купих ваксини, им казах да пренасочат моите 3 заявени бройки към друг. Става въпрос за Аптека Rx в София. Като я напишете в гугъл излиза адрес.
Стана ми малко криво, защото по гласа на дамата, която ми се обади долових разочарование. Може би ги обидих с това, че съм се снабдила вече от друго място след като се блях записала при тях. Но те не ми даваха никаква гаранция за тези ваксини, че изобщо ще ги имат. Много съм доволна от тази аптека като цяло и не ми се искаше да съм некоректна спрямо тях, но ...

# 141
  • Мнения: 12 695
При ситуацията с ваксините последните година-две, направо се учудвам че някой се навива да "записва" за такива. А какво става ако просто не успеят да набавят толкова? А хората разичат, защото са ги записали там на някакъв списък.
Тая година уж не е такава истерия като миналата, освен дето бяха пуснали слух че няма да могат да се връщат нереализирани ваксини към складовете, та аптеките взеха да не смеят да зареждат количества. То и това в крайна сметка не знам дали ще се окаже вярно, ама веднъж като се е чуло, хората си го имат предвид за да не са на загуба.

# 142
  • София
  • Мнения: 9 532
Баща ми се беше записал в аптека Субра ли е , Сеиба ли е - срещу ВМА. И оттам също се обадиха.
За сравнение с миналата година когато от никъде не ни се обадиха и останахме неваксинирани.А не сме спирали да питаме във всяка възможна аптека.
Разбирам, че не навсякъде искат да записват . И за аптеките цялата  тази история с ваксините е не по-малко неприятна отолкото за нас. Затова и ми стана криво, че един вид ги подхлъзнах от Rx, но пък и аз си гледам интереса на семейството и съм парена от миналата година.

# 143
  • Мнения: 12 695
А, те пациентите най-малко вина имат. Те просто искат да се ваксинират и това си е нормално. За аптеките си права че е неприятно, много.
А в колко страни тези ваксини са дори безплатни и здравната система си има грижата за тях, не като тук да се карат хора кой по-напред да си даде парите за тях, че после и да отидат да си платят да им я поставят...

# 144
  • Мнения: 80
Купих и Vaxigrip. Имам в хладилника 3 бр. Vaxigrip
и 3 бр. Influvac. Общо около 150лв. 3 бр. ще изхвърля.
Циркът е пълен. На маймуни ни направиха от здравното
министерство, които забележете са си поставили за
цел да догонят цивилизования свят по отношение на
покритие на населението с противогрипна ваксина.
Нямам думи! Или по точно имам, ама ще ме banнат.

Последна редакция: пн, 18 окт 2021, 17:50 от velika.shiderska

# 145
  • Мнения: 54 397
И кой те кара да купуваш толкова, а после да хвърляш? Правиш се сама на маймуна.

# 146
  • Мнения: 12 695
И как точно здравното министерство кара някого да купи двойно повече ваксини отколкото му трябват, че и да ги хвърля после? Те че никакви ги няма в планирането, така си е, но точно в този случай ми убягва връзката.

# 147
  • Мнения: 4 786
Купих и Vaxigrip. Имам в хладилника 3 бр. Vaxigrip
и 3 бр. Influvac. Общо около 150лв. 3 бр. ще изхвърля.
Циркът е пълен. На маймуни ни направиха от здравното
министерство, които забележете са си поставили за
цел да догонят цивилизования свят по отношение на
покритие на населението с противогрипна ваксина.
Нямам думи! Или по точно имам, ама ще ме banнат.

Подарете ги на някого. Ако живеете в блок - оставете бележка долу, че давате 3 ваксини. Ако не - има Фейсбук, OLX, та дори и тук във форума. Някой ще им се зарадва.

# 148
  • София
  • Мнения: 9 532
Купих и Vaxigrip. Имам в хладилника 3 бр. Vaxigrip
и 3 бр. Influvac. Общо около 150лв. 3 бр. ще изхвърля.
Циркът е пълен. На маймуни ни направиха от здравното
министерство, които забележете са си поставили за
цел да догонят цивилизования свят по отношение на
покритие на населението с противогрипна ваксина.
Нямам думи! Или по точно имам, ама ще ме banнат.

Подарете ги на някого. Ако живеете в блок - оставете бележка долу, че давате 3 ваксини. Ако не - има Фейсбук, OLX, та дори и тук във форума. Някой ще им се зарадва.

И аз това щях да напиша. Има хора, които не биха могли да си позволят покупката на ваксина, а биха си сложили, ако имат възможност. Сигурно по ФБ групите лесно ще се открие такъв човек.

# 149
  • Мнения: 1 226
Тези, които си сложиха вече, забелязахте ли дали аспирират при поставянето?

# 150
  • София
  • Мнения: 9 532
Още не съм си я поставила аз, но при предишната забелязах, че не аспирираха.

# 151
  • гр. София
  • Мнения: 12
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?
Хахаххаха. Естествено. Това е най-нормалното нещо. Ние никога не сме имали каквито и да е реакции.
Незнам защо всеки чака да му порасне трети крак или ръка от ваксините, вкл. и срещу ковид.

# 152
  • Мнения: 1 226
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?
Хахаххаха. Естествено. Това е най-нормалното нещо. Ние никога не сме имали каквито и да е реакции.
Незнам защо всеки чака да му порасне трети крак или ръка от ваксините, вкл. и срещу ковид.
Абе не е най-нормалното нещо. Винаги имаме болка в ръката поне 2-3 дни, а миналата година дъщерята имаше малко Т и неразположение.

# 153
  • Мнения: 12 695
Чак пък винаги. Понякога съм усещала мястото леко, там за ден-два. Със сигурност не винаги. Този път например не усетих нищо нито при поставянето, нито после, не личеше даже къде точно е убоденото като махнах лепенката вкъщи. Един и същ човек ми я поставя от много години.
В миналогодишната не помня какви щамове е имало, но помня че 2ма познати се оплакаха също от температура след противогрипната ваксина. Според мен съвсем лека, ама те предварително си бяха наумили че "нещо ще им стане" от ваксината и си сложиха само защото по телевизията казали, хич не бяха убедени в ползата и преди никога не бяха слагали. Та донякъде го отдавам и на самонавиване, а не че толкова страшно е било. Освен че мъж с 37,1 градуса обикновено вече е легнал да умира нали Grinning След това категорично заявиха че повече такова нещо нямало да си сложат...

# 154
  • гр. София
  • Мнения: 12
Днес си бих ваксината , нормално ли е нищо да не ме боли и да нямам никаква реакция?
Хахаххаха. Естествено. Това е най-нормалното нещо. Ние никога не сме имали каквито и да е реакции.
Незнам защо всеки чака да му порасне трети крак или ръка от ваксините, вкл. и срещу ковид.
Абе не е най-нормалното нещо. Винаги имаме болка в ръката поне 2-3 дни, а миналата година дъщерята имаше малко Т и неразположение.
Ауе болката в ръката не е от ваксината а от иглата и начина на поставяне на ваксината. Все пак това е пробождане.

# 155
  • Мнения: 1 226

Ауе болката в ръката не е от ваксината а от иглата и начина на поставяне на ваксината. Все пак това е пробождане.
Съгласна съм.

Натка, забеляза ли дали аспирираха при поставянето?

# 156
  • Мнения: 80
И кой те кара да купуваш толкова, а после да
хвърляш? Правиш се сама на маймуна.

И как точно здравното министерство кара някого
да купи двойно повече ваксини отколкото му трябват,
че и да ги хвърля после? Те че никакви ги няма в
планирането, така си е, но точно в този случай ми
убягва връзката.

Момичета, специално за вас двете ще го обясня с
думи прости и лесно разбираеми доводи.

И така започваме от самото начало. Преди няколко
години Sanofi Pasteur се оттегли от БГ. Защо? Отговора
е обиден за нас българите и няма да го дискутираме.
И започнаха проблемите с доставката на vaxigrip tetra.
Дори в столичната РЗИ положението беше трагично за
сезон 2019-2020. Тази година аптеките, започнаха в края
на септември да дават един от следните два отговора за
vaxigrip tetra: 1.Няма да получаваме изобщо; 2.Не знаем
дали ще ни заредят. Вносителят декларира, че ще достави
vaxigrip tetra, но от него не могат да се закупят директно.
Иииии... Influvac Tetra се появи почти тайно в някой аптеки.
Звъннах на JP-то за разтръбените „безплатни“ ваксини за
хората над 65. Отговорът бе, че чакат министъра да........
Отивам до РЗИ. Нещата и там към тогавашна дата бяха
неясни. Купувам Influvac Tetra- (няма да кажа как, защото
миналия път ми баннаха входа през фейсбук)- защото ме
е страх да не остана без ваксини. После още по-тихо и
и само в подбрани аптеки се появи vaxigrip tetra. Вземам,
защото досега сме разчитали само на нея и бих я сменила
само при форсмажор. И така, асоциирайте ме с маймуна и
отричайте връзката между здравното министерство и
шоуто с противогрипните ваксини, но е факт, че
маймунарника е във full swing.
 
Здравният цирк е пълен! 



 
Подарете ги на някого. Ако живеете в блок -
оставете бележка долу, че давате 3 ваксини.
Ако не - има Фейсбук, OLX, та дори и тук във
форума. Някой ще им се зарадва.

И аз това щях да напиша. Има хора, които не
биха могли да си позволят покупката на ваксина,
а биха си сложили, ако имат възможност. Сигурно
по ФБ групите лесно ще се открие такъв човек.

Това категорично е забранено от закона.
Не мога да поема тази отговорност. Ако
нещо стане с ваксинираните ще ме обвинят,
че не съм ги съхранявала правилно и че съм
търгувала, тип- спекулативно.

Тези, които си сложиха вече, забелязахте ли дали аспирират при поставянето?
Затова се слага само от лекари.
За да не уцелят...

# 157
  • Мнения: 12 695

Ауе болката в ръката не е от ваксината а от иглата и начина на поставяне на ваксината. Все пак това е пробождане.
Съгласна съм.

Натка, забеляза ли дали аспирираха при поставянето?
Мисля че да, ама си признавам че не винаги се вглеждам чак толкова. Ако не смятах че този човек знае какво прави, намаше да ида при него да ми постави ваксината. А го правя от доста години вече. Знам го че ходи на някакъв курс специално за това да го обучат и тогава започна, за мен това е достатъчно.

# 158
  • Мнения: 2 480
Не е вярно, че се слага само от лекари. Сестрите също са добре обучени. Аспирирането е основно правило! По телевизията виждам, че и при слагането на коронните някои аспирират, а други не. Май не им търсят отговорност.

Вчера като си слагах самостоятелно ваксигрип и аспирирах се оказа, че иглата е в кръвоносен съд! За първи път ми се случва! А го правя още от 1999г. Тогава докторките приятелки ме обучиха и започнаха именно с аспирирането! Ако иглата е в кръвоносен съд в никакъв случай не трябва да се инжектира! Необходимо е да се извади донякъде и да се промени посоката и или да се извади напълно и да се забие другаде. Аз направих второто и отново аспирирах. При второто забиване иглата вече не беше в кръвоносен съд и инжектирах спокойно. Само при пипане на мястото на инжекцията усещам съвсем слаба болка и уплътняване. Винаги е така.

Дали ще боли или не зависи от това в коя част на ръката се инжектира и дали инжектирането е достатъчно дълбоко. Както и от скоростта на инжектиране. Бавното инжектиране е за предпочитане.

# 159
  • Мнения: 54 397
Аз не гледам. Сестрата ми я сложи, имам ѝ доверие. Не ме заболя изобщо в момента. После имах лека болка, при допир, с леко зачервяване. Три дни. Друго не.

# 160
  • София
  • Мнения: 6 010
И аз не гледах, а и въобще не знаех за това условие. Какво може да се случи ако не се аспирира и иглата е нацелила кръвоносен съд?

# 161
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
На мен ми я слага моя близка, която е пенсионирана медицинска сестра, и тя предпочита да я слага в бута. Казва, че може и така. Не знам, там не съм усетила зачервяване и затопляне на мястото, а в ръката понякога се е случвало.

# 162
  • Мнения: 2 480
Днес в аптека Премиум, на ъгъла на "Хр.Ботев" и "Пиротска" имаше ваксигрип.

# 163
  • Мнения: 13 797
На мен ми я слага моя близка, която е пенсионирана медицинска сестра, и тя предпочита да я слага в бута. Казва, че може и така. Не знам, там не съм усетила зачервяване и затопляне на мястото, а в ръката понякога се е случвало.
Да споделя нещо за противогрипните ваксини.
Миналата година от всички нас, успяха да се ваксинират с противогрипна ваксина само майка ми (в целевата група на личните лекари на възраст над 70 години) и съпругът ми ( от работното место му беше осигурена ваксина) .  Вероятно в миналогодишната ваксина е била включена модификация  на есенния грип който, върлуваше тази година (дето има симптоми много подобни на ковид) , защото всички се изпоразболяхме от него, а само майка и Мм не прихванаха нищо макар че бяха 100% контактни. Особено майка, която живее със семейството на сестра ми с две сравнително малки деца - едното на градина другото начални класове ( които носят всякакво грипаво разнообразие) Всички от семейството на сестра ми  стигнаха до АБ и само майка, която живее с тях остана свежа като репичка. Същото и при нас. Детето донесе грипа от училище, то го изкара, аз също се зарази и само ММ не се разболя въобще.
Така че ето един пример за ефективност дори ако имате миналогодишно ваксиниране.
.

# 164
  • Мнения: 8 797
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...

# 165
  • Мнения: 13 542
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...
Аз си слагам от 20 + години и ще си слагам докато съм с ясно съзнание и това зависи само от мен.

# 166
  • Мнения: 54 397
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...

Аз също си я слагам 20+ години, грип не съм карала. Така смятам и занапред.
Какъв е подтекстът на въпроса, не разбрах? Thinking

# 167
  • Мнения: 8 797
само едно не мога да разбера, който си слага противогрипна ваксина,  цял живот ли ще си я слага...

Аз също си я слагам 20+ години, грип не съм карала. Така смятам и занапред.
Какъв е подтекстът на въпроса, не разбрах? Thinking
интересно ми е какво се случва с имунната система на такъв човек, щом е 'свикнала' да получава наготово антитела, а не да ги изгражда сама? И какво ти е помогнала тази ваксина, от 20 г не си се разболявала от грип въобще ( в смисъл да си търпяла симптомите)

# 168
  • Мнения: 54 397
Ваксината не ти вкарва готови антитела, явно не си наясно.
Не съм се разболявала от грип. Това малка помощ ли е? Нали затова е ваксината. Симптоми не съм имала, за да ги търпя. Въпреки, че тези ваксини не са с голям % ефективност, не боледувам.

# 169
  • Мнения: 1 226
Аз ще си я слагам докато съм жива. Не искам да си спомням как боледувах преди да започна.
Вирусите никога няма да изчезнат, затова се слага всяка година.
Ти избираш дали да получиш имунитет по трудния начин чрез боледуване и търпене на всички гадни симптоми или чрез ваксината с която дори да се разболееш, което е малко вероятно, ще усетиш нещо минимално за 1-2 дни.

Аз искам да ви питам защо тази ваксина е с толкова малка игличка. Нали се бие мускулно.
Гледах клип с един доктор, който показваше с каква игла се слага ковидната ваксина, бая дълга си беше.
Каза, че тези малките били за подкожни инжекции.
Аз имам доста мръвка на ръцете и се чудя с тази игличка дали достигам мускул.

# 170
  • Мнения: 12 695
То ако тъй лесно се вкарваха "наготово" антитела против какъвто и да е вирус... за Ковид също така щяха да правят, не мислите ли?
Слагам си противогрипна ваксина над 15 години вече, до момента ми е свършила добра работа и ако зависи от мен ще продължавам така. Настинки хващам от време на време, естествено. Но грип не съм боледувала с едно-единствено изключение, а той си е много по-неприятен и по-опасен от настинките.
Заразих се точно веднъж откакто се ваксинирам, симптомите бяха много по-леки при мен и преминаха много бързо, въпреки че беше някакъв много гаден щам при който и усложненията бяха много чести и край мен се изпиха купища лекарства от останалите. Аз минах буквално с тенджера пилешка супа и няколко прахчета Колдрекс или нещо от сорта, не знам дали изобщо да го броя като нужда от лечение. За 2-3 дена беше всичко, то дори настинка продължава по-дълго от това. А бях заобиколена от болни по цял ден тогава, прекарвахме по доста часове заедно в затворени помещения - това си е сериозен вирусен товар.
Дори и толкова малко опит с грипа хич не ми хареса, предпочитам да се предпазя щом има толкова лесен и изпитан начин.

# 171
  • Мнения: 13 797
Антиваксър. Но идеологически неподкован...

# 172
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Аха, и аз така правя, всяка година ваксина против грип. Две години прескочих, убедена от антиваксъри, че трябва да си тренирам имунитета. Само дето не умрях, по един месец грипове, жестока раздираща кашлица, потях се денонощно, абе такова изтощение на организма, няма как да си го причиня пак, ако има начин да го избегна.
Между другото, вече съм ваксинирана с Янсен, и във вторник, два дни преди да станат две седмици, когато ваксината е вече действаща напълно, започна хрема, потене, лека отпадналост, много странно, не е настинка, и си помислих че съм хванала ковид, но го карам леко заради ваксината. Пуснах си днес антигенен тест, защото не искам да заразявам, все пак и ваксинираните заразяват, ако е нужно щях да остана вкъщи. Оказа се, че нямам ковид. Значи е някакъв лек грип, който обаче вече почти отшумя. Та така, грипния сезон вече започна явно.
Още не съм си сложила антигрипната ваксина за този сезон, чакам да мине месец след Янсена, така ми препоръча личната лекарка, но няма да пропусна и тази година.

# 173
  • Мнения: 54 397
Не е нужно да се чака месец. На Хоуп баща му се ваксинира с разлика не повече от десетина дни.

# 174
  • Мнения: 4 786
Не е нужно да се чака месец. На Хоуп баща му се ваксинира с разлика не повече от десетина дни.

Точно шест дни разлика имаше между третата доза Пфайзер и Ваксигрип. Ако Ваксигрип се беше появил по-рано, в един ден щяха да му ги сложат.

В CDC има информация по въпроса - няма никакъв проблем двете ваксини да се сложат по едно и също време. С цел минимизиране на разходките по здравни завдения/специалисти - дори е препоръчително.

Един месец чакане надвишава посоченото даже в листовките на самите ваксини против ковид (2 седмици), което се оказа твърде консервативно/по-скоро презастраховане.

# 175
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Не е нужно да се чака месец. На Хоуп баща му се ваксинира с разлика не повече от десетина дни.

Точно шест дни разлика имаше между третата доза Пфайзер и Ваксигрип. Ако Ваксигрип се беше появил по-рано, в един ден щяха да му ги сложат.

В CDC има информация по въпроса - няма никакъв проблем двете ваксини да се сложат по едно и също време. С цел минимизиране на разходките по здравни завдения/специалисти - дори е препоръчително.

Един месец чакане надвишава посоченото даже в листовките на самите ваксини против ковид (2 седмици), което се оказа твърде консервативно/по-скоро презастраховане.
Аз си мислех, че имат предвид двете седмици, след които се счита, че ваксината вече осигурява защита.

# 176
  • Мнения: 4 786
Gilkoza, дните между двете ваксини се броят от момента на поставянето.

Показанията на CDC можете да намерите тук - https://www.cdc.gov/flu/season/faq-flu-season-2021-2022.htm#Gett … COVID-19-Pandemic.

Накратко, няма никакъв проблем противогрипната ваксина да се сложи по едно и също време с тази против ковид (първа/втора/трета доза). Препоръката е ваксината против ковид да се сложи максимално скоро (ако вече не е), а тази против грип - до края на октомври. Simple Smile

# 177
  • Мнения: 1 226
Никой не ми отговори за малката игла на ваксината.
Никой ли няма някаква информация?

# 178
  • София
  • Мнения: 6 010
Ние онзи ден аведохме и бебето за да му сложат Ваксигрип и съм доста по-спокойна, че всички сме ваксинирани. Коментирах със сестрата дали вече има грип и тя каза "не". Всичко било Ковид в момента.

# 179
  • Мнения: 4 786
Никой не ми отговори за малката игла на ваксината.
Никой ли няма някаква информация?

На опаковката на ваксината пише, че може да се поставя мускулно (IM) или подкожно (SС). Тоест дори иглата да не попадне в мускула, все ще стигне до подкожието и не би следвало да е проблем предвид указанията на производителя.

# 180
  • Мнения: 54 397
Не гледам като ми поставят ваксината, не знам дължината на иглите, но и двете ваксини ми бяха поставени абсолютно безболезнено, без молекула кръв по памука, без следа от убождане. Значи са много тънки.

# 181
  • Мнения: 1 226
Вчера най-накрая си сложих ваксината, но днес ми е зачервено и подуто мястото на убождане.
Някой друг така?

# 182
  • Мнения: 54 397
Нормално е.

# 183
  • Мнения: 1
Още не съм си сложила антигрипната ваксина за този сезон, чакам да мине месец след Янсена, така ми препоръча личната лекарка, но няма да пропусна и тази година.
[/quote]
И аз съм с Янсен и с противогрипна. С един месец разлика във времето.
И след цялото това имунизиране детето взе, че донесе от училище, преди да ги пуснат онлайн, някакъв вирус, на който не му пука от моите ваксини и сега съм с начало на пневмония и на антибиотици 😆😆😆. Съответно на детето му мина за три дни.

# 184
  • Мнения: 1 226
Любомира мисля, че е ковид твоето. Не може да си с противогрипна и веднага пневмония.
И моя син изкара ковид за 3 дни, а баща му беше в болница с пневмония, аз с бронхит.

# 185
  • Мнения: 2 143
Здравейте,
Дали знаете на дете на 5год като се слага за първи път, половин доза ли се слага?
Чета в листовката да се сложи 0,5мл(колкото е самата спринцовка), а в същото време лекари практикуват различен подход- някои слагат половин доза.

# 186
  • София
  • Мнения: 6 010
Шакира, за коя ваксина питате? Следвайте указанията на листовката. Аз днес купих и втора доза за бебето, защото пише, че се слагат две през месец за малки деца.

# 187
  • Мнения: 770
Здравейте,
Дали знаете на дете на 5год като се слага за първи път, половин доза ли се слага?
Чета в листовката да се сложи 0,5мл(колкото е самата спринцовка), а в същото време лекари практикуват различен подход- някои слагат половин доза.
Вие не пояснявате за коя ваксина става въпрос.
Дали е тази за ковид..

# 188
  • Мнения: 13 542
Здравейте,
Дали знаете на дете на 5год като се слага за първи път, половин доза ли се слага?
Чета в листовката да се сложи 0,5мл(колкото е самата спринцовка), а в същото време лекари практикуват различен подход- някои слагат половин доза.
Вие не пояснявате за коя ваксина става въпрос.
Дали е тази за ковид..
Със сигурност не е ваксина за Ковид, детето е на 5г..

# 189
  • Мнения: 12 695
Е в тема за противогрипни ваксини за какви ли може да е питането... То вярно че тия за Ковид се обсъждат навсякъде ама все пак.
Скрит текст:
Това като в аптеката
- Тестове имате ли?
- Ами имаме ама бива да кажете и какъв точно тест си търсите.
- Е как какъв? За Ковид!
- Е ние откъде да знаем че за Ковид искате, можеше да търсите за бременност или за овулация...

# 190
  • Мнения: 2 143
ВаксигрипТетра. За тази става въпрос.
Половин или цяла се слага на дете на 5г?

# 191
  • София
  • Мнения: 9 532
Цяла се слага. А ако е за пръв път в живота на детето, се слага още една доза , но не помня кога.
Лично аз съм изненадана, че още от 6-месечна възраст се слага същата доза като за възрастен. Но така са преценили производителите, значи има защо.

# 192
  • София
  • Мнения: 2 228
Две дози слагат на най-малките само. На по-големите само една (дори да са ваксинирани за първи път). Вижте листовката или попитайте личния лекар.

# 193
  • София
  • Мнения: 6 010
За деца под 9 са две дозите през месец.

# 194
  • Мнения: 148
Някъде дали са останали противогрипни ваксини?

# 195
  • Мнения: 12 695
Питайте по аптеки дали биха ви заявили, не вярвам някъде да държат налични тепърва, но по складовете още се намират. По това време на годината вече аптеките не смеят да зареждат противогрипни ваксини, защото рискуват да не ги продадат. Ако знаят че имат купувач обаче няма да откажат да поръчат за него.
Най-много да поискат капаро евентуално, за да разчитат че няма да се откажете. Ако си дадете заявката още сутринта, може и още утре следобед да са ви набавили ваксината.

# 196
  • София
  • Мнения: 6 010
Намират се.

# 197
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Някъде дали са останали противогрипни ваксини?
Не знам, но можеш да попиташ в големите вериги аптеки от сорта на Марешки, Медея, Субра и т.н. които имат информация за наличности в мрежата си, могат да влязат в компютъра си и да проверят дали има някъде останали.

# 198
  • Мнения: 2 076
според мен има по аптеките, синът ми си купи съвсем спокойно от една Субра в Благоевград преди две седмици, в нашата квартална аптека - Rx в София, също има бележка, че разполагат с Ваксигрип

# 199
  • Мнения: 148
Останах изненадана - в първата аптека, в която попитах - Субра - имаше и от двата вида.
Купих и сега съм по-спокойна.

Та, ако се чудите, направо питайте, има голям шанс.

Благодаря за отговорите. Simple Smile

# 200
  • София
  • Мнения: 16 023
За софиянци - днес бях по друг повод в аптека Ремедиум на пл. Славейков.  Над касата имаше надпис, че разполагат с ваксини.
Чудя се да си купя ли? После кой да ми я сложи, къде да го търся?

# 201
  • Мнения: 4 786
За софиянци - днес бях по друг повод в аптека Ремедиум на пл. Славейков.  Над касата имаше надпис, че разполагат с ваксини.
Чудя се да си купя ли? После кой да ми я сложи, къде да го търся?

В медицинските центрове има услуга “поставяне на мускулна инжекция”, която възлиза на 3-5 лева. Друг вариант е, ако имате близък/съсед, който е медицинско лице, да помолите него/нея. Трети вариант е ЛЛ.

# 202
  • Мнения: 54 397
На мен ЛЛ ми я слага, сестрата всъщност.

# 203
  • София
  • Мнения: 16 023
При моята ЛЛ сложно - работи сама, не записва часове. Отиваш и  чакаш докато ти дойде реда в общо помещение с друга ЛЛ. А ако е в отпуска или болна ще разбера чак като отида. Тогава и заместник няма. Другата ЛЛ само болни деца поглежда.
Ваксината нали трябваше да се държи в хладилник преди поставянето?

# 204
  • Мнения: 54 397
Да, в хладилник. Но преди поставянето може да стои няколко часа извън. Аз я извадих 2 часа преди да тръгна за ЛЛ.

# 205
  • София
  • Мнения: 6 010
Аз ги носих в хладилна чанта.

# 206
  • Мнения: 13 797
На мен ми я сложиха в МЦ в кабинет Аз не я носих в хладилна чанга. Нали така или иначе трявба да се темперира. Центъра е на 10 мин  път пеша от вкъщи.

# 207
  • Мнения: 54 397
Темперира се. Не може да ти я сложат студена.

# 208
  • Мнения: 2 076
нещо набързо така не мога да намеря актуалната листовка на Ваксигрип, искам да видя какви щамове съдържа, предполагам, че същите като Инфлувак, но все пак - ако някой я намери, моля да даде линк или информация

слушах преди малко, че в Европа вече са нараснали случаите на щама Камбоджа, който е с потенциал на сезонна епидемия, и в тая връзка исках да проверя, в Инфлувак го има

# 209
# 210
  • София
  • Мнения: 6 010
А в България вече има ли грип?

# 211
  • Мнения: 770
А в България вече има ли грип?
Че тук във България си има винаги грипове и вируси ..
Не е само Ковид 19 и Омикрон

# 212
  • Мнения: 54 397
Ами да, то за някои всичко е грип.
Ама не е така.

# 213
  • София
  • Мнения: 6 010
Не знам дали мен визирате, но питам конкретно за сезонния грип. С две малки деца, вярвайте ми, знам, че непрекъснато има и вируси.

# 214
  • Мнения: 54 397
Не теб визирах. А дали има грип, не просто други вируси, не знам.

# 215
  • Мнения: 12 695
Вероятността да няма грип ми се струва твърде малка, то затова се и ваксинирах както всяка година. И не разчитам на това че народът уж ходи с маски, то се вижда тая мярка колко служи за нещо...

# 216
  • София
  • Мнения: 6 010
Май не съм се изразила правилно. Но не съм и много запозната де. Нали уж лятото няма грип, а идва у нас чак есен-зима. Та се чудя има ли вече болни и от грип у нас или тепърва предстои.

# 217
  • Мнения: 4 786
Да, има болни от грип в България. Откритият щам е Камбоджа (има го и в двете налични противогрипни ваксини - Инфлувак и Ваксигрип).

# 218
  • София
  • Мнения: 6 010
Благодаря!

# 219
  • Мнения: 2 480
Аз ще си я слагам докато съм жива. Не искам да си спомням как боледувах преди да започна.
Вирусите никога няма да изчезнат, затова се слага всяка година.
Ти избираш дали да получиш имунитет по трудния начин чрез боледуване и търпене на всички гадни симптоми или чрез ваксината с която дори да се разболееш, което е малко вероятно, ще усетиш нещо минимално за 1-2 дни.

Аз искам да ви питам защо тази ваксина е с толкова малка игличка. Нали се бие мускулно.
Гледах клип с един доктор, който показваше с каква игла се слага ковидната ваксина, бая дълга си беше.
Каза, че тези малките били за подкожни инжекции.
Аз имам доста мръвка на ръцете и се чудя с тази игличка дали достигам мускул.

И за короната не трябва да употребяват дълги игли, защото не се знае каква беля ще направят с тях!

Производителите на грипните ваксини неслучайно са сложили такива къси игли. Ако такава игла се забие под голям ъгъл или даже перпендикулярно в делтоидния мускул е сигурно, че ще се получи мускулна инжекция и няма да боли или ще боли съвсем слабо. Всички ваксини с изключение на БЦЖ се инжектират точно така. Само при БЦЖ ъгъла е около 10градуса и там даже се цели вътрекожно инжектиране. Подкожните инжекции са от друго естество и често се инжектират в корема. Те не са ваксини. Дълги и дебели игли се употребяват за мускулно инжектиране на някои лекарства, но не в делтоидния мускул, а в бедрото или малко по-отзад. В този случай не е допустима употребата на къси и тънки игли.

# 220
  • Мнения: 1 226
Искам да ви кажа, че пуснаха Ваксигрип по аптеките.
Всъщност има и нова тема.

Общи условия

Активация на акаунт