Брутално недоспиване с малко бебе

  • 6 079
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 021
Детето ми е на 3 седмици и нощем по цяла нощ нервничи - едно тихо и постоянно мъркане и мърморене. Има вълчи апетит и постоянно иска да яде, въпреки че се храни с точно определеното количество адаптирано мляко за възрастта си, иска да яде през половин час буквално нощно време. Редовно му се проверява и сменя памперса, облечено е адекватно според температурата в стаята, гушка се и се успокоява постоянно и пак - никакъв ефект. И двамата с мъжа ми полагаме непрекъснати грижи и вече изнемогваме. Спим по два часа на денонощие евентуално и не смятам, че човек може да бъде адекватен при този режим. Чувствам се като жив труп. Искам да разбера дали това постоянно мърморене е нещо нормално и ако да - до кой месец продължава.

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 13:37 от mariamp28

# 1
  • Мнения: 646
За да е неспокойно най - вероятно има колики. Пробвай едната вечер да не спиши ти, другата вечер мъжа ти. През деня аз не успявах да спя с него, мъжа ми пък имаше нужда от повече сън за да е адекватен на работа, но все пак той лягаше рано и някъде към 4 сутринта ме сменяше за да мога и аз да дремна. Наваксвах събота и неделя. Помощ не съм имала от никой друг и оцелях. Моето е вече на 2 и спи само в стая без да се буди изобщо, така че има светлина в тунела Blush

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Спокойно!
Има и спокойни бебета,които само ядат и спят,а има и ревливи.
Бебето може да бъде неспокойно от колики в случая,скок в растежа.
Сега е времето в което да го гушкаш и разнасяш ..
След някой друг месец ще започнат зъби,захранване,прохождане,детски пубертет...
Хормоните ти още не са на място...
Бъди колкото се може по спокойна
Когато спи бебето лягай да спиш и ти (къщната рацота няма да избяга).

# 3
  • Мнения: 3 730
Какво означава, че детето ти се храни с точно определен грамаж и не може да стане да яде повече? Ти като си гладна, дали ще спиш спокойно и дали няма да те боли корем от глад?
Това е бебе, а не робот.
Като е гладно, много ясно, че ще е нервно. Нахрани го! Увеличи му дозата. Това, че някое дете се наяжда с даден грамаж, хич не означава, че и на твоето ще му стига.
Никога не съм спазвала грамажи и часове. Детето ми колики нямаше и от болницата спеше по цяла вечер без да се буди. През деня ядеше често, но малки грамажи. Едва след 9-ти месец почна да се буди от зъбите и то по 7-8-10 пъти. Почти на 2 е и още се буди по 2-3 пъти, но за вода (вече мляко не пие).

# 4
  • Мнения: 46 508
...въпреки че се храни с точно определеното количество адаптирано мляко за възрастта си, иска да яде през половин час буквално...
Просто е гладно. Няма такова нещо като определено количество за възрастта. Децата са различни. Едни ядат повече, други - по-малко. Невъзможно е бебе 2.500 и друго, родено 4 кила да ядат еднакво, защото са на една възраст.

Писала съм и друг път, в болницата хранеха бебетата под час и с точно определено количество. Моето не спираше да реве. На изписването неонатоложката съчувствено ме потупа по рамота с думите, че ми се е паднало ревливо бебе. Прибрах се ужасена. На следващия ден дойде педиатърката, при която я бяхме записали и да е жива и здрава, ми даде най-ценния съвет - забрави всички часовници, забрави за количеството. Само спазвай съотношението вода-мляко, написано на кутията. И изненада - бебето млъкна Simple Smile оказа се, че ѝ трябва много повече, от това, което сме давали по разписанието. Във фазите на бърз растеж понякога ме плашеше, но се доверих на лекарката и имах едно усмихнато и щастливо бебе.
Вече е на 17 г. Всичко ѝ е наред.

# 5
  • Мнения: 29 321
Детето ми е на 3 седмици и нощем по цяла нощ нервничи - едно тихо и постоянно мъркане и мърморене. Има вълчи апетит и постоянно иска да яде, въпреки че се храни с точно определеното количество адаптирано мляко за възрастта си, иска да яде през половин час буквално, което няма как да стане.

Детето е гладно и вероятно има и колики. Бебетата са различни, не подхождай с тази категоричност.

Както ти казаха вече, давайте на детето храна. Ако ти си гладна, дали ще можеш да спиш спокойно, дори и дупето ти да е сухо?

# 6
  • Мнения: 3 184
И аз бих пробвала с повече храна. Написаното на кутията е ориентировъчно. Относно съня - разделете се с мъжа ти на смени, единият да спи, другият да поеме бебето за определен брой часове, после се разменяте.

# 7
  • Мнения: 779
Не съм хранила с адаптирано мляко, но нямаше ли някакво правило, че детето се е наяло когато в бутилката остане малко на дъното?

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 680
Не съм хранила с адаптирано мляко, но нямаше ли някакво правило, че детето се е наяло когато в бутилката остане малко на дъното?


Моята дъщеря ядеше по 90мл,когато уж е трябвало да яде 150мл през 3 часа...
В случая и правех 150мл на всяко ядене тя изпиваше 90-10мл и ядеше на около час и половина 2

# 9
  • София
  • Мнения: 35 087
Спокойно, доживот така.

# 10
  • Мнения: 18 551
Това тихото мрънкане и едно като пъшкане, е глад.
Детето е гладно или има колики или и двете.
Аз от това мънкане разбирах когато не й стига яденето и трябва да увелича количеството. То е едно много специфично. Имаше такъв период и при нас. Така разбрах, че просто е гладна.
И като дам млякото едно настървено изсмука всичко и после спокойствие.
Също така най-вероятно има и колики.
Те поне са за кратко време.
Точно в този период е бебето ти.
Ще трябва да изтърпиш.
Ще мине и това. Първите 2,3 месеца аз кърмех на поискване и през 2,3 часа нощем, понякога и през по-малко.
В началото е така.

# 11
  • Мнения: 1 021
Когато виждам, че не се е наяло, разбира се му додавам още, не го оставям така. Но не давам двойно количество, а примерно по още 30 мл.,защото го виждам, че понякога връща храна. Не искам постът ми да звучи като оплакване от майчинството. Наистина съм много притеснена, защото това системно недоспиване се отразява и на моята адекватност. Заспивам два-три пъти за около 40 минути, през което време сънувам кошмари - например, че ме гази влак и други подобни страхотии. Освен това хормоните ми са тотално объркани, след операция съм и хемоглобинът ми е критично нисък, а няма на кого да разчитаме за помощ. В същото време се опитвам да правя всичко по правилния начин, но през повечето време усещам как вместо да се радвам, аз се тревожа и гледам всичко под лупа. Това ми пречи да се отпусна.

# 12
  • Мнения: 46 508
Пишеш, че:
...иска да яде през половин час буквално...
Значи не му стига.
Давай, докато спре да пие. И когато пак поиска, пак дай, колкото иска.
Поне опитай за 1-2 дни и ще видиш дали е това.

Храненето с шише ти дава голямо предимство, че не трябва да си винаги на линия. Разделете си нощта с таткото. Докато единият е на "смяна", другият спи с тапи.

# 13
  • Мнения: 779
Мацка, не искам да те отчайвам, но това е майчинството. Вярно, че всички ти говорят за недоспиването, но преди да се сблъскаш с него няма как да си го представиш дори. Елеминираш всички възможни причини една по една (глад, колики, зъби и т.н) и ако не намериш решение си изтърпяваш мъките. Приемаш помощ всякаква (мъж, майка, свекърва, сестра, съседка) ако има и ако ти се предлага, за да можеш да поспиш и гледаш да наваксаш през уикенда.
Истории има много и всякакви. Аз например съм с 2 породени, с проблемен сън, не бях спала повече от 4 часа сумарно на пресекулки повече от 5 години. Оцелях. Само гледай да не се разведеш от недоспиване, че този период е много критичен за семействата.

# 14
  • Мнения: 15 356
Не е толкова страшно.Както ти казаха -води се по детето ,не по таблици и схеми.Прави повече мляко и колкото изпие.Редувайте се с мъжът ти,имай до леглото вода,АМ,шишета за да не се разсънвате всички.Взимайте детето да спи при вас вечер когато е неспокойно .Зарязвай всичко друго освен детето-манджи,чистене и т.н.И когато то спи ,спете и вие .Ще се нагодите ,ще се успокои всичко.Само имайте търпение.При нас беше труден първия месец.Разбирам те напълно,аз бях заспала седнала с дете на ръце,докато я храня Мъжът ми ме хвана и се събудих.Но се редувахме със спането и ставането за мляко .Успех!

# 15
  • Мнения: 12 752
За съжаление, недоспиването е по-скоро норма. Няма ли някоя баба, която да иска да се представи като герой и да дойде за две седмици? Тогава редуването ще е на повече часове.

Нямам никакъв опит с изкуственото хранене и не знам как се преценява кога бебето се е наяло. Но след като на естествено хранените бебета им се дава или под час, или на поискване и никой не знае колко изсукват... Мисля си, че и при това хранене би трябвало да се доверите повече на инстинкта на бебето. И май при това хранене си трябва вода, така че давайте, стига да иска, да не е пък жадно.

Но по принцип точно това е възрастта и за коликите, та вижте и чайчета предлагайте против колики. Или каквото ви каже педиатърката да давате.

# 16
  • Мнения: 1 102
Дъщеря ми се скъсваше от рев от ден първи в къщи. След четири дни не спане се обадих на педиатърката и ме изпрати за капки против колики. Сменихме 3-4 вида, докато намерим кои вършат работа при нас. С мъжа ми бяхме като отряд за бързо реагиране, единият търчи за памперс, другият за мляко. И след седмица бяхме станали луди. Разделихме си нощните хранения, като до леглото оставях термос с вода с подходяща температура и доза АМ в ето такава кутия

Направи двойна доза мляко и го остави да се наяде. Другото, което ни помогна беше да я увия  в пелена, без да стягам. Само ѝ прибирах ръчичките до тялото и я увивах, беше много по-спокойна.

# 17
  • Мнения: 1 021
Благодаря на всички за съветите! Ако трябва, ще додавам още, докато иска и вече няма да се ръководя от схеми и таблици. Иначе за колики също приема капки от няколко дни насам. Но по принцип плачът при колики би трябвало да е внезапен, силен и детето да се зачервява и да рита с крачета към корема си, доколкото знам. Все пак да-даваме му и капки против колики. Иначе за помощ от родители и свекърви и дума не може да става, защото са в други градове и на двамата родителите ни са вече доста възрастни. Имат си заболявания и няма как да им се доверим за гледането. Ще си го гледаме сами, нямаме избор. Даже основно аз, защото той ще започва и нова работа и естествено няма как да очаквам да помага както досега. Явно си е изпитание за семейството и трябва да имаме търпение.

# 18
  • Велико Търново
  • Мнения: 1 402
Не съм чела другите коментари, та какво ще ви посъветвам аз - спите през деня във всеки един момент, когато детето спи. Зарязваш всичко и му се отдаваш напълно. За храната видях, че са ти писали - бих ти казала да се посъветваш и с педиатър да смените марката АМ. Пробвай и слинг през деня - много родители се раждат по този начин. Виж и температурата в стаята през нощта - може да е студено или топло - бебетата си имат съвсем различно усещане - моята дъщеря до ден днешен спи неспокойно ако й е твърде топло, или твърде студено - като направя нещо по въпроса и се кротва и заспива непробуден сън.

# 19
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
....не бях спала повече от 4 часа сумарно на пресекулки повече от 5 години. Оцелях....

Ха-ха и аз бях така. Не знам как оцелях

# 20
  • Мнения: 29 321
Всички са така с бебе, особено ако нямат помощ от баби. Както се казва - И това ще мине!

# 21
  • Германия
  • Мнения: 865
Гладно е детето. Не го приемай като критика. Не си единствената, аз също не разбирах, защо плаче бебето понякога. Направи двойна доза, остави го да пие, колкото му е нужно. Пробвай няколко дена, дори и да връща малко, това не е проблем. Ако е гладно непрекъснато, ще има повече колики, ще връща и малкото количество мляко, което приема. След няколко хранения, ще видиш по колко изяжда и ще приготвяш колкото е нужно. Така, ще спите всички.

# 22
  • Мнения: 12 752
Слингът е абсолютен хит, потвърждавам.

# 23
  • София
  • Мнения: 22 943
Аз не виждам причина, налагаща смяна на млякото. Не е хубаво да се сменя така с повод и без повод.
А какви капки против колики даваш?
Безсънието е нещо страшно...

# 24
  • Мнения: 2 699
А денем успива ли се? На тази възраст е възможно да бърка ден и нощ. Моите близнаци късния следобяд се успиваха и след 9-10 започваше купона. Започнах да ги забавлявам до 8-9 и те преместиха дългото спане слде 9-10. Привечер ги оставях и да поплачат. Така се изморяваха и посля заспиваха.
За храненето с адаптирано мляко не мога да дам съвет, защото кърмех. Говори с ЛЛ на детето относно количествата и графика на хранене. Знаеш ли как наддава детето? Моите близнаи си ги прибрах от болницата 2200 и 2400 и веднага им купих кантар. Аз ставах през час. Кърмя едното, оригвам, приспивам го, спя един час, кърмя другито, оригвам, приспивам, спя час и така няколко месеца. Таткото беше в чужбина, а живите баби и дядо много възрастни и живеещи далече. Каката не се интересуваше от бебетата и си гледаше пуберитета. Наех жена да ми помага денем от 8 до 17. Нощите и събота и неделя бях сама. Оцелях.
Занимавай се на първо място с детето. Домашната работа я зарежи за когато имаш време и сили. Заспи ли детето независимо по кое време лягай и ти. Като се понаспиш, ще имаш сили и нещо от домашната работа да свършиш. Давай възможност и на таткото да спи. Не будувайте двамата по цяла нощ.

# 25
  • Мнения: 8 948
Не е само глад това.
Когато се храни с адаптирано мляко, все пак не е добре да се надвишава много препоръчителната доза.
На тази възраст бебетата изпитват потребност да сучат - не за ядене, а просто за сукане като действие. Това го е описал д-р Спок доста подробно. Затова и непрекъснато мрънкат и търсят да сучат, но не задължително за нахранване.

Пробвайте с биберон-залъгалка!

Освен това на тази възраст започват и коликите, та детето ще има нужда от повече успокояване, гушкане, затопляне на коремчето.

Така е, известен период е зверско неспане!
Оцелява се, спокойно!

# 26
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Моя съвет е да вземете два вида капки за колики, едните с лактаза (помага за разграждане на млечната захар, до към 4тия месец на бебето организма му не произвежда достатъчно от този ензим, съответно детето го боли коремчето, такива капки са Био Амика0 и едни със симетикон (за отвеждане на газовете в коремчето, например Лефакс). Не си мислете, че има колики само ако пиши така както пише в книгата, напълно възможно е да има колики и просто да мрънка тихичко и да не може да се отпусне. Също щом сте на АМ пробвай да смениш биберона на шишето, може да му идва голяма дупката и да поглъща много въздух, от който да го боли коремче. Оригвайте го след всяко хранене, дори по средата на храненето също. Правете масаж на коремчето.

# 27
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 275
Говори с педиатъра.
Може да е от млякото и да ви препоръча да го смените с друга марка.
Може да има колики



# 28
  • Мнения: 1 021
Ползва капки със симетикон против колики. Оригвам го след всяко хранене на рамото ми, правя масаж по часовниковата стрелка на коремчето, гледам на едно хранене да не поглъща цялото количество наведнъж, а да прави почивка след като изпие 50 мл и после давам още 50 мл след малко. През деня е кротък в повечето случаи, нощем го прихващат лудите. Но пък през деня колкото и да се опитваме, сън не ни лови, а и имаме доста неща да свършим. Явно режимът му е нощен. Идеята е в скоро време да се смени, но за момента не знам как ще стане, защото е много малък и реално няма от какво толкова да се измори, че да спи нощем.

Биберон също пробвахме да му даваме, но го плюе почти веднага. Пробвала съм и на гърда да го слагам колкото да засуква нещо, въпреки че кърмата е мираж при мен. Иначе скоро предстои да го измерим при педиатъра колко е наддал. По външни белези според мен наддава добре, станал е по-пухкав, пълни добре памперсите, ака и пиша редовно.
Не мисля, че проблемът е в млякото, защото през деня не протестира след хранене в повечето случаи и след като хапне се успокоява. Нощем го прихваща нещо. От 10 вечерта до 5 сутринта е много нервен.

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 13:33 от mariamp28

# 29
  • Мнения: 46 508
От 10 вечерта до 5 сутринта е много нервен.
Кога преди 10 ч. яде? И след това колко хранения има от 10 до 5?

Когато се храни с адаптирано мляко, все пак не е добре да се надвишава много препоръчителната доза.
Според нашата педиатърка това е някаква усреднена доза. Т.е. някои ядат повече, други по-малко и това е средното. Но децата са различни и няма как да се прогнозира кое от колко има нужда, особено във фазите на бърз растеж.

# 30
  • Мнения: 2 980
Пробвайте с повиване. Пробвайте и бял шум (ето такъв), който наподобява за бебетата шума в амниотичната течност в матката. Толкова малко бебенце е напълно възможно все още да е нервно нощем, защото светлината се сменя, шумовете се сменят и това продължава с часове. Повиването и бял шум му дават сигурност, защото са му познато уютно усещане. Внимавайте когато повивате да не му е прекалено топло.

Зарежете всичките "много задачи", които имате през деня, вижте кога бебето спи най-добре през деня и спете с него. Продължителен непрекъснат сън няма да имате още месеци, може и години - задължително трябва да намерите начин да наваксвате сън през деня. Няма домакинска или друга задача, която да е по-важна от малко сън при хронично недоспиване. Това не е просто прищявка и глезене, а буквално въпрос на оцеляване и съхраняване на здравето.  

Моето първо бебе беше много неспокойно нощем. Единственият начин да спим и двете беше да е при мен в леглото. Слагах я в басинет и явно близостта до мен и мирисът на мляко я успокояваха.

# 31
  • София
  • Мнения: 11 986
100 мл на хранене ли му давате?
Колко хранения има на денонощие?

Аз АМ не съм давала, защото кърмех. Но имах кантар и мерех сина ми първите месеци след всяко кърмене.
Още в болницата, когато беше на 4 дни, изяде 140 гр кърма.
На около месец ядеше около 250 гр на хранене.

# 32
  • Мнения: 1 021
Относно графика на хранене - вечер яде около 20ч, после към 23ч, към 1-2 пак огладнява и му давам, след това в 5-6 пак яде. По 100 мл давам в момента на едно хранене - така пише на опаковката на млякото между 3та и 4та седмица на бебето, плюс евентуално още 30-40 мл, ако виждам, че си иска още. Храни се около 7 пъти на денонощие.
Иначе пробвам още като се прибрахме от родилното и бял шум да му пускам, но странното е, че при него въобще няма нужния ефект, не му се доспива от тези звуци.

Последна редакция: вт, 14 сеп 2021, 14:25 от mariamp28

# 33
  • WonderLand
  • Мнения: 3 895
Вземи капки с лактаза и давай и от тях. Повиването също върши хубава работа. Пробвай да даваш повече мляко, без значение какво пише на опаковката.

# 34
  • Мнения: 2 699
Мисля, че бърка ден и нощ. Ако беше гладно щеше да реве, като лъв, а то детето си жужи. Явно му се играе. Гледай денем да не го оставяш да спи много дълго и като се събуди за ядене после да не заспива пак. Занимавай се с него. Нощем му е времето за спане.

# 35
  • Мнения: 29 321
Детето е на 3 седмици. Това му е работата да спи, няма денем, няма нощем. Яде, ака и спи. Това е. Хич не е обърнало деня и нощта, просто е гладно и вероятно с колики. Предполагам, че не са силни, иначе щеше да реве, не само да скимти.

# 36
  • Мнения: 8 948
змия, сигурна ли си за посочения грамаж?
От къде толкоз кърма на 4-тия ден, бе жена?!

Няма как да бърка ден и нощ толкова малко бебе. Нито пък да му се играе.

Белият шум не ги приспива, а просто ги успокоява. Е, може и на някое бебче да му се приспи.

# 37
  • София
  • Мнения: 11 986
Utro, сигурна съм. Подчертавам само, че става дума за грамаж, а не за милилитри.
Бях като крава. Имах кърма за поне 3 деца. А сисите ми бяха с размера на главата ми.
Но беше отдавна, вчера станаха 20 години от началото на млеконадоя.

# 38
  • Мнения: 8 948
Utro, сигурна съм. Подчертавам само, че става дума за грамаж, а не за милилитри.
Бях като крава. Имах кърма за поне 3 деца. А сисите ми бяха с размера на главата ми.
Но беше отдавна, вчера станаха 20 години от началото на млеконадоя.

Вярно, че грамаж и милилитри е различно.

Да е жив и здрав откърмения! Flowers Four Leaf Clover

# 39
  • Мнения: 2 980
Да, ден и нощ не са понятия за триседмично бебе. В първия месец-месец и половина е нормално да спи от 16 до 20 часа за денонощие - не непрекъснато, естествено, а сумарно. Но това е много сън и той се получава в началото на горе-долу равни интервали, когато се измори физически или психически от гледане и размахване на ръце и крака. Двайсет часа няма как да ги разделиш на нощ и ден. Чак към втория месец ще започне да се проявява разлика и да спи на по-дълги интервали, чак към третия можете да очаквате сън от по 5-6-7 часа през нощта, ако сте късметлии.

# 40
  • Пловдив
  • Мнения: 1 912
Нашата си знаеше деня и нощта от самото начало, слава Богу, но всяка нощ след 04:00 почваше пъшкане и мятане насън, което според мен бяха колики. Просто спря това на втория месец. То не е нужно да плаче, за да те събуди- стига да пъшка и да се върти.
В началото се зорих да правя някакви неща и аз , докато малката спи през деня, ама след месец не спане просто реших да спя с нея и се почувствах по- добре.

Вече е на година и месец и честно казано не съм спала цяла нощ от година и месец 😂 я ще се завърти за вода, я ще се отвива и рита, я ще реве заради зъб и какво ли още не. Като стана на 6 месеца в продължение на 3 седмици всяка нощ проплакваше през 30 минути и така цяла нощ.

И аз бях така отчаяна в началото , но вече се примирих и свикнах. Дано някога се наспим ЦЯЛААА нощ Simple Smile ние също си я гледаме сами, нямаме налични баби и дядовци. Та ви пожелавам успех и здрави нерви , на нас ни бяха много нужни , за да оцелеем 🙏

# 41
  • Мнения: 29 321
Вече е на година и месец и честно казано не съм спала цяла нощ от година и месец .....

При мен вече е 10 години и половина Trollface

Моят започна да спи по цяла нощ чак около 4-5-годишен, но дори и след това пак ставам по няколко пъти на нощ да го видя, да го завия и така.... Рядко спя цяла нощ без пробуждане, ако съм много уморена. Преди да родя имах здрав сън, сега се будя много лесно и спя леко.

# 42
  • Мнения: 8 948
Абсолютно добро решение е да се спи през деня, когато бебето спи.
Аз откарах така две години. След това се върнах на работа и продължих да кърмя през нощта още една година.
Слава Богу, след третия рожден ден това дете най-сетне реши да се отбива и започна да спи по цяла нощ.

Не се отчайвайте, все някога ще започнете да спите по цяла нощ!!! Е, без да броим завиването.
По принцип бебетата на АМ не се будят толкова често като кърмените.
Разбира се, след първия-втория месец.
В началото не важат никакви правила.

# 43
  • Мнения: 5 271
Според мен е добре да се водиш не по възрастта, а по теглото на детето, когато предлагаш млякото.
За справка, нашето второ дете св роди 4400 (почти), когато всички бебета в родилно пиеха 30 мл. той изпиваше 60 мл. Даже се будеше след час да си иска още, пак му даваха. Беше най-спокойното бебе, ядеше и спеше, а плачеше само ако е гладен. Никой не е следвал схеми в родилно, а с педиатърката ни се знаем от голямото ни дете и даже не сме обсъждали режими. Още тогава ми каза да си храня детето когато и колкото иска.
Някой по-горе написа принципа - щом в шишето остава мляко, значи детето се е нахранило. Зарежи всички схеми и ще видиш че нещата ще се успокоят.

# 44
  • Мнения: 6 900
Както са ти  казали има си и ревливи деца,ето моята е живия пример 🤐но беше кърмена с ужасни колики и сме спали макс по 4ч вечер.

# 45
  • Мнения: 460
Момичетата са дали съветите, за които се сетих и аз. Единственото, което мога да кажа е, че се свиква. Не си създавай очаквания, че щом в някоя книга пише, че след 3тия/4тия или който и да е месец детето започва да спи така ще стане и при вас. С големия ми син точно така направих - чета и чакам заветните 3 месеца да минат и си викам ей сега от утре започва да спи, да ама не. Не спа повече от 20 минути с продължение на близо 3 години. Така, че просто се успокой и не си поставяй срокове, когато му дойде времето ще започне да спи, а ти бързо ще забравиш комшмара на първите седмици/месеци. Успех!

# 46
  • Мнения: 2 884
Водете го на лекар, може да пробвате друго мляко. Давайте му повече, щом реве.

# 47
  • Мнения: 2 980
Като говорим за плач - на мен не ми стана много ясно дали бебето всъщност плаче през нощта? Какво представлява това мърморене? Защото на тази възраст бебетата могат да спят ужасно шумно - въздишки, мрънкане насън, но това не е плач и не е необходимо винаги да се реагира. Понякога е просто сън и на бебето нищо му няма, то трябва да може да си обработи в съзнанието всичко ново, което е научило и видяло през деня. Така че плаче ли детето наистина, или вие все още скачате на всяко промърморване?

# 48
  • Мнения: 5 271
Много съм съгласна с последното мнение. Веднъж събудих първото ни дете в подобна ситуация, такъв рев падна, че повече не повторих. Ако детето просто се върти и промрънква, има голяма вероятост да има колики, но щом не се е събудило и не плаче, аз лично не се намесвам.

# 49
  • Мнения: 1 021
В повечето случаи само си мърмори, но показва, че е гладно, като маха с ръчички и си лапа пръстчетата, става нервно. Това го прави в будно състояние. Иначе при съвсем леко мъркане и сумтене като го виждам, че си спи не се намесвам естествено. Силно реве обикновено при къпане и смяна на памперс.

# 50
  • Мнения: 2 699
Гладните бебета реват с цяло гърло. Лапането на пръстите може да е незадоволен сукателен рефлекс. Аз кърмех и ми препоръчаха да държа детето по-дълго време на гърда. За хранените с адаптирано мляко бях чела, че трябва биберона да е с по-малка дупка. Не се ангажирам със съвет, защото нямам опит с некърмени деца. Струва ми се, че детето не е недохранено.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 16:19 от Monza

# 51
  • Мнения: 5 271
Ако искате опишете какво се случва точно през нощта, за да можем да разберем къде е проблема.

# 52
  • Мнения: 1 021
Биберонът би трябвало да е с малка дупка, водят го за новородени, с бавен поток на млякото.
Със сигурност не е недохранено, както казах видимо наддава добре, пълни редовно памперсите обилно.
Нощем става това, че след хранене продължава да нервничи, да маха с ръце, върти се, понякога рита с крака към коремчето. Преди храненето му даваме капките против колики, след храненето го успокояваме, когато е нервно, гушкаме го, даваме му още мляко като видим, че си иска още. Целият процес на хранене, оригване, гушкане и успокояване трае по 2 часа на "сесия" и доста често направо се припокрива със следващата сесия на смяна на памперс, дрехи, отново хранене, оригване, държане изправено и т. Н. Общо взето, както казах, от 10 вечерта до 5 сутринта времето ни минава по този начин. Ако имаме късмет, можем да поспим по 40 минути между отделните фази. Тъкмо като решим, че вече се е успокоило и сме загасили лампата и си сваля очилата да подремна, шоуто започва на нов глас.
През деня е далеч по-кротко, но вече сме се превърнали в зомбита и не ни се получава спането през деня. Не можем на да се отпуснем да заспим.

# 53
  • Мнения: 2 699
Колкото и да не ми вярвате, аз си мисля, че бърка ден и нощ. Епизодите с ритане и бодуване трябва да са през деня, а сериозното спане нощем. И моите близнаци бяха така. Като заспят в 3-4 и до 9-10 най много да измъркат за кърмене и после пак спане. За няклко дена ги вкарах в ритъм.

Последна редакция: ср, 15 сеп 2021, 16:53 от Monza

# 54
  • Мнения: 5 271
Моят съвет е да опитате да покажете, че нощно време е време за сън. Храните на тъмно, ако памперсът не е наакан - не сменяте. И така до сутинта. Нахранвате, ако трябва оригвате и го слагате да спи. Ако првз деня прави по-големи паузи без да яде, пробвате да будите, за да може малко по малко да усети че осовното време за хранене е през деня, а не првз нощта. Обикновено около 3 ти месец повечето бебета започват да отказват част от нощните хранения. При нашия син (беше много ящен), имаше момент, в който когато през деня не беше ял достатъчно и беше спал повече, започна да връща нощни хранения. Съответно аз започнах да го събуждам ако например спи повече от 3 часа. Когато ядеше достатъчно през деня, съответно не се будеше често през нощта. Като цяло нещата е добре да се случват леко, без напрежение, но и всв пак вие трябва да имате възможност да си почивате.
При нас също се е случвало да връща мляко, но с времето и захранването това мина.

# 55
  • Мнения: 2 980
Ако бебето маха с ръце, това със сигурност го събужда. Махането с ръце не е целенасочено, а рефлекс на тази възраст (рефлекс на Моро), който изчезва около края на втория месец. Затова помага повиването или използването на спални чувалчета. Когато ръцете на бебето са прибрани и не може да ги размахва, то не се стряска така и спи по-спокойно. Смученето на пръстите може да е глад, но също така може да е търсене на успокоение и за това биберон може да помогне евентуално. Ако сте сигурни, че бебето е добре нахранено, пробвайте с биберон вместо с още храна. Също така помислете дали има начин да го сложите по-близо до вашето легло - когато усеща близостта и миризмата ви, това допълнително успокоява. Другият вариант е пълната противоположност - да го сложите в друга стая, за да не чувате мърморене под ниво на истински плач и да можете да спите по-добре. Но като си спомня аз колко треперех с първото си бебе, се съмнявам да се съгласите на такъв вариант.

# 56
  • Мнения: 5 271
О, дъщеря ни от първи месец спеше сама в стая, не за да се наспивам аз (кърмех и цяла нощ бродех из къщи 🤣), а за да спи тя. Защото се будеше от тв, от светлинки и прочие. Синът го оставях да заспи сам и после си лягах в стаята без да гледам нищо. От 8 месечен и той спи сам.

# 57
  • Мнения: 1 021
Ще пробвам и с повиване. Иначе биберонът при нас не върши работа, веднага го плюе. Бебето си е в стаята с нас, кошарата му е точно до леглото ни. Аз не бих посмяла да го оставя в отделна стая да спи на този етап. Първо дете ми е и съм доста стресната все още. Ще пробваме лека-полека смяна на режима. През деня наистина е супер кротък и има и периоди по 4 часа и повече, в които си спи непробудно и не се сеща за ядене, но през нощта рязко се променят нещата.

# 58
  • Мнения: 2 980
Бебетата се раждат често с обратен режим. Те са свикнали по време на бременността, че през деня ги люшкат и дондуркат и съответно тогава спят най-много, а през нощта, когато майката лежи, те се събуждат и започва будният им период. Това ще се промени, но иска време. Обаче вие нямате време, щом нямате помощ - трябва ви решение сега. Пробвайте повиване. Пуснах ви видео горе как се прави точно, за да не се отвива бебето. Вижте кое ще проработи с вашето - моето не понасяше и двете й ръце да са прибрани, едната трябваше да е задължително извън повивката (но само с една ръка отвън не се стряскаше). Пробвайте и различни биберони. За дете, което е на АМ, обикновено няма пречки да се намери подходящ биберон, с кърмените е по-сложно. Биберонът-залъгалка трябва да е същият като усещане като този на шишето.

# 59
  • Мнения: 5 271
Още една идея, която все още спазвам с малкото, да направиш рутина преди сън. При нас беше къпане, хранене и след това сън. Сега се видоизмени на хранене, къпане и сън, просто защото вечер вече не се пие мляко. Така детето изгражда навика да знае че след къпането е време за спане. Поне при нашите деца действа.

# 60
  • Мнения: 6 550
Оххх, с най-добри чувства, ама така се пребивате да правите всичко "по учебник" и "по правилния начин", че не можете дъх да си поемете. Опростете си малко ежедневието, нито бебето, нито вие имате нужда от 100-часови ритуали по хранене, оригване и разнасяне, прецизно измерени точен брой капки против колики точно 5 минути преди шишето с 37-градусовото АМ, ама след задължителтата смяна на памперса на втория час.
Момичетата са дали много хубави съвети - слаба светлина, предварително приготвени неща за АМ, хранене до насита без разбуждане, редуване с таткото.
Вие правите всичко както трябва, само дето трябва и за себе си да се погрижите.

# 61
  • Мнения: 46 508
Пробва ли с хранене по колкото и когато мрънка и има ли разлика?

За деня и нощта, при моето като бебе нямаше никаква разлика. Еднакво беше всичко през първите почти 2 месеца.

За къпането - спряхме преди сън, защото установихме, че я ободрява и разбужда. Открихме го случайно, когато започнахме да пропускаме къпане (по съвет на педиатъра започнахме къпане през ден заради сухи участъци, които се появиха по крачетата).

Но май при тях няма проблем със заспиването.

# 62
  • Мнения: 1 033
При нас беше същото от недоспиване, когато ме питат нещо неможех да отговоря веднага, бавех се. Седмица преди да навърши два месеца спря. Сега мога да се похваля с 5,6 часово спане нощем.. 🤣

# 63
  • Мнения: X
При нас до 3 годинки. Колики, зъби, кошмари. Давай му повече АМ, вода, гушкайте се. И имай търпение...
Просто някои майки са късметлийки и децата им спят по цели нощи, други не.. Ама да са здравички, ще мине и това.

# 64
  • Мнения: 1 021
Пробва ли с хранене по колкото и когато мрънка и има ли разлика?

За деня и нощта, при моето като бебе нямаше никаква разлика. Еднакво беше всичко през първите почти 2 месеца.

За къпането - спряхме преди сън, защото установихме, че я ободрява и разбужда. Открихме го случайно, когато започнахме да пропускаме къпане (по съвет на педиатъра започнахме къпане през ден заради сухи участъци, които се появиха по крачетата).

Но май при тях няма проблем със заспиването.
Пробвах. Общо взето, човекът се успокоява като се наяде хубавичко. От 10 до 12 вечерта буйства и е най-гладен. Давам му колкото си иска. След 1 вечерта до към 4-5 има периоди на просветление и малко време за сън за нас. Сега го гледам, че и през деня стана по-буен и си иска още ядене. Иска си грижи и внимание постоянно, това е положението.

# 65
  • Мнения: 46 508
Е, щом се успокоява с новия начин на хранене, работата е ясна Simple Smile
Иначе е нормално да иска внимание. Като порасне ще започне да се заиграва.

# 66
  • Мнения: 7 898
При нас до 3 годинки. Колики, зъби, кошмари. Давай му повече АМ, вода, гушкайте се. И имай търпение...
Просто някои майки са късметлийки и децата им спят по цели нощи, други не.. Ама да са здравички, ще мине и това.
Каква вода на 3 седмично бебе?
Някой по- назад спомена приглушена светлина, но трябва да е червена! Червената светлина стимулира отделянето на мелатонин, който спомага за съня. Всяка друга светлина пречи за отделянето на мелатонин!

# 67
  • Мнения: 3 730
G.Savova, за бебе на АМ е напълно нормално да пие вода.

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 1 912
На нашата и давам вода от самото начало, беше на смесено хранене.

# 69
  • Мнения: 7 898
G.Savova, за бебе на АМ е напълно нормално да пие вода.
Ако е лято и е горещо.

# 70
  • Мнения: 46 508
На тази възраст не му трябва вода. Само запълва стомаха за кратко и отлага буденето и след малко пак се разбужда. Но го лишава от хранителни вещества, което се отразява на теглото.

# 71
  • Мнения: 3 730
И аз давам вода от самото начало. Беше само на АМ. Качваше си абсолютно в нормата. И никой не казва да се дава вода вместо мляко, че да остава детето гладно и само да се залъгва.

# 72
  • Мнения: 1 033
И ние сме на АМ от началото. В болницата бяхме на глюкоза, вкъщи ме "принуждаваха" да давам вода, но тя я плюеше, и се давеше. Постепенно давах по 2,3 глътки на ден. Сега 3 месеца по-късно сме на 7,8 глътки вече не плюе, не се дави, колкото и нелепо да звучи.. 🤣

# 73
  • Мнения: X
Детето ми е на 3 седмици и нощем по цяла нощ нервничи - едно тихо и постоянно мъркане и мърморене. Има вълчи апетит и постоянно иска да яде, въпреки че се храни с точно определеното количество адаптирано мляко за възрастта си, иска да яде през половин час буквално нощно време. Редовно му се проверява и сменя памперса, облечено е адекватно според температурата в стаята, гушка се и се успокоява постоянно и пак - никакъв ефект. И двамата с мъжа ми полагаме непрекъснати грижи и вече изнемогваме. Спим по два часа на денонощие евентуално и не смятам, че човек може да бъде адекватен при този режим. Чувствам се като жив труп. Искам да разбера дали това постоянно мърморене е нещо нормално и ако да - до кой месец продължава.

Здравей! Нашата дъщеря е на 3 месеца и от както стана на 3-4 седмици,когато се размрънка от глад през нощта не я вдигам от леглото,а си я обръщам на една страна и си и давам млякото.Тя също е на АМ и по този начин не я разбуждам с разнасяния и оригвания из къщата посред нощ.Тя си спи докато яде,а памперса примерно като го сложа в 22ч. го сменям чак на сутринта примерно в 6-7ч.,когато се събуди.Тя не ака през нощта.Мисля,че го разсънвате по този начин.И наистина пробвайте да увеличите млякото,но не ако не се е наял да му направите още 30-40мл и да си играете посред нощите,а направете 150мл примерно и колкото изпие.

# 74
  • Мнения: 1 021
При нас е трудно приложимо да не го вдигаме от леглото, защото се случва да върне мляко, а и нощем пълни памперсите здраво, не мога да го оставя с наакан памперс цяла нощ Simple Smile Поне в момента храненето е в 12 през нощта и после в 6, започна вече да спи повече време, имаме подобрение.

# 75
  • Мнения: 7 898
До края на 8 месец го хранех през 3 часа вечерта. Simple Smile
След това започна да яде само веднъж рано сутрин към 5-6. Тази сутрин ( вече е на 14 месеца)за първи път не пожела да яде, но го отдавам на това че е болен.

# 76
  • Мнения: 1 021
Моето си промени режима. Като новородено до скоро спеше много през деня, а през нощта буйстваше, сега ни прави луди денем. Озверял и освирепял е, яде по 150 мл на едно хранене, а се държи все едно не е ял. На всяко ядене пълни памперса и ми се хили доволно Grinning

Общи условия

Активация на акаунт