Бихте ли работили във фирма, която търси "инжинери" с магистърска степен?

  • 2 706
  • 48
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 123
Цялото образование е безсмислица в момента. Аз колкото съм инженер, то толкова и други са медици, но за съжаление такива са ни традициите. Но някои си вЕрват още. И други им вЕрват. За това сме и на тоя хал и скоро няма да се оправим.
Човек се чуди какво да прави, някои бягат в чужбина, други навеждат глави на минимална заплата, трети въобще не виждат никаква работа.

# 31
  • Мнения: 2 046
Като човек работещ в тази сфера и със същото образование,  на много от сега завършващите инженери и тези 1000-2000 лв са им много. Нивото им като цяло е много ниско,  масово дори не могат да четат чертежи, дума да не става да направят такъв, за проектиране няма въобще да споменавам. Повечето минимум една година ще са само разход за тази фирма и то ако искат да се научат, защото  забелязвам , че вече  освен умения и липсва и желание.  С това не защитавам правописната грешка в обявата, която не е ясно от кого е написана,  но масово хората не знаят как се пише " инженер".

# 32
  • Мнения: 123
Като човек работещ в тази сфера и със същото образование,  на много от сега завършващите инженери и тези 1000-2000 лв са им много. Нивото им като цяло е много ниско,  масово дори не могат да четат чертежи, дума да не става да направят такъв, за проектиране няма въобще да споменавам. Повечето минимум една година ще са само разход за тази фирма и то ако искат да се научат, защото  забелязвам , че вече  освен умения и липсва и желание.  С това не защитавам правописната грешка в обявата, която не е ясно от кого е написана,  но масово хората не знаят как се пише " инженер".
1 година разход ли, че аз в съня си няма да успея да видя себе си толкова дълго време в дадено работно място. Аз не съм видяла да дадат толкова много шанс на един неопитен висшист. Преди да няма  опит и да не може да се справи с чертежите, според мен е нещо нормално,  не трябва да е така, но след 6 месеца вече трябва да се справи.

# 33
  • Мнения: 40 725
1 година разход ли, че аз в съня си няма да успея да видя себе си толкова дълго време в дадено работно място.

A колко дълго се виждаш? По принцип на повечето места за една година млад човек без опит не може да овладее професията и да донесе печалба на фирмата си. А и ако смениш 2 - 3 работи след по-малко от година на третия път като ти видят CV-то и изобщо няма да те повикат на интервю.

# 34
  • Мнения: 14 789
Да, ама и на повечето места не ти вдигат заплатата , освен евентуално с %та инфлация, така че научен-ненаучен - човекът бяга. Пък и като гледам, фирмите не са се запритеснили, че наемат предполагаеми некадърници.

# 35
  • Мнения: 40 725
Абе, някои са. Имам познати от ИТ / консултантския бранш и са много отчаяни. Идват само хора с ниски възможност и високи претенции и самочувствие. Това за преките задачи, за правопис не става и дума. И катпо цяло с много формално отношение - някак си да се свърши работата или по-добре да се отметне и да се препрати нанякъде.

# 36
  • Мнения: 12 722
Цялото образование е безсмислица в момента. Аз колкото съм инженер, то толкова и други са медици, но за съжаление такива са ни традициите. Но някои си вЕрват още. И други им вЕрват. За това сме и на тоя хал и скоро няма да се оправим.
Ми не знам, аз си разбирам от работата и работя с хора, които си разбират от работата. Не мисля, че има традиции масово никой да не знае какво прави.
Но някои не знаят, със сигурност.

# 37
  • Мнения: 14 789
Изключителните хора са рядкост, вкл.в професионалния аспект. А всеки иска изключителност, само, ако може, да не плаща нужното. Ами няма как да стане този фокус за дълго.
Магистър специалист без опит не предполага изключителност от моя гледна точка, а зубрач, който се натиска за още годинка издръжка.

ЧС, тези фирми могат да хванат някой отличен студент,да му платят стипендия срещу договор за работа Н години. Правят ли го?

# 38
  • Мнения: 40 725
ЧС, тези фирми могат да хванат някой отличен студент,да му платят стипендия срещу договор за работа Н години. Правят ли го?

Не. Не работи. Почти невъзможно е да задължиш някой после да работи за теб, а не да избяга в чужбина. То българите бягат и се измъкват да не си плащат даже заемите за следване в Англия, та какво остава една неголяма фирма да ги гони. Колко пари ще даде за адвокати и детективи? А и ако онзи извади медицинско за влошено зрение или някаква непоносимост към цветове... Правени са опити, но просто не става. Да не говорим, че никаква гаранция няма, че отличният студент ще става, ще е отговорен и прочее - толкова години стипендия и накрая нищо.  Работи вземането на стаж, ама само ако дойдат добри кандидати, а то май не се случва. Знам места, където работи, където елита на елита от топ университетите се избива за стажове и после работодателите си обират каймака, ама това са фирми с милиардни обороти и имидж до небето. И заплатите там започват от шестцифрени суми в долари и евро. А фирмата, за която говоря, макар да е водеща в бранша си в България, все пак не е такава. И не, че плащат лошо, съвсем добре си плащат, ама в края на краищата работникът трябва да си изкара заплатата. А не цяла седмица да работи по задача, после да каже, че това не може да се направи, а шефът вечерта след вечеря да стои до 12 и да го направи за 3-4 часа. Обаче като дойде време за заплати онзи казва "Аз давам всичко от себе си и искам нам колко хиляди".  На всичко отгоре и клиентите се пазарят като цигани за ставките. Та от де тези пари?  И не става дума за изключителност, никой не иска да могат да направят задачата за 4 часа като шефа, ама поне за четири дена да направят нещо, а не да казват, че не може да се направи. А ако им се даде нещо супер елементарно, да го претупат колкото да работи, без оглед на това дали е оптимизирано, юзър френдли и прочее. А да, и никой не чете ръководства и не се обучава, а предпочита да пита " а как се прави това?". Да де, ама шефът не е учител, има си своя работа...

Абе, на теория лесно, има всякакви варианти, ама като ти дойде до главата става различно.

# 39
  • Мнения: 14 789
Всичко това го разбирам, друго имах предвид - фирмата какво прави, за да намери хора? Да пуска обяви и да чака да ù капне свестен работник не е работещо решение, стипендиите са скъпи и невъзвръщаеми, на стаж не е сигурно кой ще ти дойде - е то какво остана?

# 40
  • Мнения: 40 725
Всичко това го разбирам, друго имах предвид - фирмата какво прави, за да намери хора? Да пуска обяви и да чака да ù капне свестен работник не е работещо решение, стипендиите са скъпи и невъзвръщаеми, на стаж не е сигурно кой ще ти дойде - е то какво остана?

Пуска обяви, наема хора, които все пак дават надежда, и ги обучава. Какво друго да прави?
Лошото е, че понеже фирмата е водеща в дадена област и се работи на високо ниво, даже и кадърът да не се обучи кой знае колко, за конкурентите (които честно казано може и да не правят разлика колко умее) той става приемлив (сами така и така не могат да си го обучат) и са склонни да крадат кадри без да са инвестирали в обучение. Но този риск се приема.

# 41
  • Мнения: 123
1 година разход ли, че аз в съня си няма да успея да видя себе си толкова дълго време в дадено работно място.

A колко дълго се виждаш? По принцип на повечето места за една година млад човек без опит не може да овладее професията и да донесе печалба на фирмата си. А и ако смениш 2 - 3 работи след по-малко от година на третия път като ти видят CV-то и изобщо няма да те повикат на интервю.
Аз исках поне 3 месеца да стоя на едно място, но никой не ми даде този шанс.

# 42
  • София
  • Мнения: 814

ЧС, тези фирми могат да хванат някой отличен студент,да му платят стипендия срещу договор за работа Н години. Правят ли го?

Това, за огромно мое съжаление, се оказва, че не е никак просто да се реализира законно на практика, тъй като трябва да се въвлекат много институции. Не е както си го представяте - седнали Пешо и Гошо и се разбрали.

Всичко това го разбирам, друго имах предвид - фирмата какво прави, за да намери хора? Да пуска обяви и да чака да ù капне свестен работник не е работещо решение, стипендиите са скъпи и невъзвръщаеми, на стаж не е сигурно кой ще ти дойде - е то какво остана?

Много неща, свързани с кътовски труд за замесените лица. Не искам да навлизам в подробности, но са свързани с доста инвестирани средства. Средно един млад специалист се обучава между 6 м и 1 година, в зависимост от умствения багаж и мотивацията. А хората, участващи в процеса, на практика нямат право на грешка, защото един неправилен човек би могъл да демотивира 30, които компанията да загуби. Сложно е.

Колкото до обявата - не може да не се признае, че е написана изключително неграмотно.

Последна редакция: вт, 21 сеп 2021, 10:00 от slanchezara

# 43
  • Мнения: 40 725
Аз исках поне 3 месеца да стоя на едно място, но никой не ми даде този шанс.

"Поне 3" не е никаква цел. И защо не са ти дали шанс? Не са те назначили изобщо или са те освободили? Никой не иска да назначава човек само за да го освободи след месец и пак да търси нов.  Това се  прави само ако човекът съвсем не става. А ако не са те назначили изобщо може и тази мотивация за "поне три" да си е личала.
Впрочем за каква длъжност / професия става дума?

# 44
  • Мнения: 3 290
Интересно ми е колко се предполага, че трябва да се плаща на човек без никакъв опит, който в повечето фирми няма да искат да го вземат изобщо. 2к бруто ще е към 1500+лв
Знам, че във форума всички са милионери и със синя кръв, но все пак колко очаквате да се плаща 3-4к?
Ами за хора с 5 год опит ще искат по над 4  вероятно.

Масово младите не знаят нищо. Преди беше зле, но сега е много зле. Всеки иска да си чопли телефона, да пуши 5 пъти на ден, обяд, кафета  и с 3 мейла на ден да взима 2к поне на 21 години и очаква на 31 да взима поне х3.

Дори хора с опит понякога са на нивото на хора  с 8 клас, не е за вярване, но това е положението. Ходя по интервюта и не мога да повярвам за какво става дума. Абсолютно базови неща учещи се в техникум не се знаят от разни инженери, че и със стаж. Не мога да разпознаят на схема елементарни възли, с две думи, положението е тежко, но почти всички са с голямо самочувствие, без покритие, искащи много, а не можещи нищо или почти нищо.

Общи условия

Активация на акаунт