Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Погача на бебе?

• 1 413
  • 21
  •   1
Отговори
# 15
Хубаво е да се отиде на църква точно на 40-ят ден,добре е за здравето и благополучието и на детето и на майката.Носи се,пита,бонбони,мед,бутилка олио и вино,като след ритуала,всичко остава за църквата,само питата се раздава на познати,близки или съседи.Щом искате торта,може да си вземете и след църква да се почерпите в къщи.

# 16
Добре, а след като аз самата не съм покръстена, не би трябвало да споменават името ми в молитвата или?

# 17
Добре, а след като аз самата не съм покръстена, не би трябвало да споменават името ми в молитвата или?
        Не се притеснявайте за това,ще питате свещеника,той ще каже има ли някакви забрани при некръстени родилки.

# 18
    • Beyond the stars
    Погачата няма нищо общо с църквата. Навлязоха като мода последните години. Това е също като baby shower в други държави. Просто събиране. Направете си го, както вие искате.
    Чете се молитва в църквата на 40 ден, точно на деня, не може по- късно. Тя е за майката и за бебето. Това е единственият път, в който се чете молитва на непокръстен човек.

Хич не е от последните години, виж в какво се превръща в последните години (украси, заведения и 50 човека гости) е друг въпрос.
    Ритуалът е пореден пример за преплитането на езическото и православното в нашата фолклорна традиция. Всъщност ритуалът е наричане и в първообраз са се събирали жени, близки на родилката, за да замесят хляба и да нарекат детето за здраве. Наричали, докато месели ( в нашата традиция водата и хляба имат памет), последна меси родилката. Разчупването на питката на детето (майката с детето) от жена с живи родители също е в корена на ритуала. Естествено с годините и в различните райони е добил разни притурки и обичаи.

Иначе нищо задължително няма, мен просто ми харесва символиката на наричането.

# 19
    При мен тепърва предстои и се пада в ден Понеделник. Мислите ли, че ще е удачно да го направя в предния ден - Неделя или след това през уикенда? Просто всичките ми близки и приятели ще са на работа в Понеделник 🤷

# 20
    Не се прави предварително.

# 21
    Не се прави предварително! И на двете ми деца 40 ден се падаше в делничен ден. Само до църквата ходихме на самия ден, а събирането беше в неделята след датата.

Общи условия

Активация на акаунт