Права на непълнолетен

  • 3 995
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Искам да попитам дали някой има информация относно това как седят нещата с правата на непълнолетните? Възможно ли е 17 годишен да се изнесе от вкъщи, издържайки се сам по своя воля и какви последствия би имало? Моля за адекватни отговори. Благодаря!

# 1
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 318
Искам да попитам дали някой има информация относно това как седят нещата с правата на непълнолетните? Възможно ли е 17 годишен да се изнесе от вкъщи, издържайки се сам по своя воля и какви последствия би имало? Моля за адекватни отговори. Благодаря!
Още една годинка ти трябва. Засега можеш да работа след изрично разрешение на Инспекция по труда, да понатрупаш капитал и след една година да се изнесеш спокойно.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 5 976
17-годишен може да се изнесе от вкъщи абсолютно спокойно без никакви последствия, освен ако родителите не пожелаят да му вгорчат живота. Това практически. Юридически:
Едно лице придобива трудова дееспособност на 16 г. Т.е. има право да работи и да се издържа само. Като разрешението от Инспекцията по труда не го иска лицето, т.е. ти, а работодателят.
Едно лице на 16 г. може да сключи брак с разрешение на Районния съд, като след сключения брак то се "еманципира" - придобива права, каквито има един пълнолетен човек.
Правата на непълнолетните в сравнение с правата на малолетните (до 14 г.), са доста по-големи. Но преди да навършиш 18, не можеш да сключиш напр. договор за наем, ако ще живееш под наем.
Предполагам, че имаш конфликт с родителите и искаш да се изнесеш - трябва да знаеш, че родителите имат право да те обявят за издирване, ако не знаят къде си, както и да сигнализират в Агенцията за закрила на детето, че се намираш в риск, оттам също да започне издирване и процедури по връщане на родителите и т.н.
Ако нещата са чак толкова непоносими, по-добре да седнете да се разберете, че ще живееш отделно и ще се издържаш сама, за да избегнеш тези проблеми.
Като знам колко са "загрижени" органите в нашата държава, рискът за значими последствия на тази възраст (17) - т.е. разни ядове с органи, не е кой знае колко висок.

# 3
  • Мнения: 12 720
Ето тук прочети. Имаш всички права на предишните възрасти, по-специално виж за 16 години, плюс специфичните за 17 годишните.
https://pravatami.bg/3062

# 4
  • Мнения: 8
Тук е България. За да те провери някой - трябва да бъдеш изрично докладван от приятел/съсед/прочие. Ако се случи нещо обаче - търсят родител или настойник във всеки случай.

# 5
  • Мнения: 2 039
Много добре обмислете това което правите,защото освен права ще имате и задължения,които понякога са непосилни и за по-големи от вас.

# 6
  • Мнения: 8 907
Много добре обмислете това което правите,защото освен права ще имате и задължения,които понякога са непосилни и за по-големи от вас.
Може ли пример за непосилно задължение?

# 7
  • Мнения: 2 039
Пример: Работите на минимална заплата 650лв/надали на 17 год имате някакви изключителни умения и квалификации/
Ток 80лв,вода 15лв ,наем /за една стая/150лв.,телефон 30лв,транспорт 40лв.Ами храна,дрехи,данъци,забавления.Ами ако искате да учите нещо?
Посочените от мен разходи са минимални и то не за София.

# 8
  • Мнения: 8 907
А да,парите са проблем при повечото българи,но той не казва,че парите не му достигат,а какви последствия ще има ако се изнесе...

# 9
  • Мнения: 2 039
От това да живееш зле,какво по-голямо последствие.

# 10
  • Мнения: 2 733
Пример: Работите на минимална заплата 650лв/надали на 17 год имате някакви изключителни умения и квалификации/
Ток 80лв,вода 15лв ,наем /за една стая/150лв.,телефон 30лв,транспорт 40лв.Ами храна,дрехи,данъци,забавления.Ами ако искате да учите нещо?
Посочените от мен разходи са минимални и то не за София.

Имам познат, изнесъл се от вкъщи на 16, по собствена воля, изкарвал като фриленсър няколко пъти на стандартната заплата за София...

# 11
  • Мнения: 14 789
Пример: Работите на минимална заплата 650лв/надали на 17 год имате някакви изключителни умения и квалификации/
Ток 80лв,вода 15лв ,наем /за една стая/150лв.,телефон 30лв,транспорт 40лв.Ами храна,дрехи,данъци,забавления.Ами ако искате да учите нещо?
Посочените от мен разходи са минимални и то не за София.

Имам познат, изнесъл се от вкъщи на 16, по собствена воля, изкарвал като фриленсър няколко пъти на стандартната заплата за София...
Тоест е имал някакви умения за продаване, каквито повечето 16-17годишни нямат. А децата с умения рядко са в семейства, от които наистина ти се ще да избягаш.
Непълнолетен може да почне нископлатена работа, която не изисква образователен ценз - от рода на продавач или сервитьор.
Не може обаче да работи доста неща, които не изискват образователен ценз или много специфични умения, защото законът не позволява непълнолетни да полагат някои видове труд. Например не може да работи нощни смени, на места с тежка физическа работа или с опасни условия. Тоест, изключваме охраната, складовете, големите вериги супермаркети и доста производства, защото или се носи тежко, или има нощен труд, или има лоши условия от рода на отровни вещества или силен шум.
Не съм много сигурна дали непълнолетен може да бъде МОЛ, върти ми се, че не точно.
Може обаче да чисти входове, от Медикс никой не е умрял засега ...май.
Не останаха май много възможности за работа. Въпросът дали ще може да се издържа със заработеното, е съвсем отделен.

650 е брутна заплата, между другото, чистата може да няма и точно 500.
Пак между другото, такова нещо като стандартна заплата в София няма.

# 12
  • Мнения: 2 733
Всъщност аз имам обратните наблюдения - на тази възраст хората бачкат здраво или развиват умения точно за да се махнат от семействата си. Познавам няколко такива, освен дадения вече пример.

# 13
  • Мнения: 14 789
На 16-17 са ученици и са заети от 8 до 14 само с учебните часове, което прави 6 астрономически часа. Учене на уроци, писане на домашни, ако ходят и на курсове някакви - са отделно време.
Работният ден на възрастните е 8 часа.
Не че децата не могат да бачкат здраво, разбира се, но ми е трудно да си представя какво точно би могъл да работи здраво и особено пък да се развива един ученик, освен ако не е в някаква специализирана паралелка със стажове.
И аз познавам хора, които работят от ученическа възраст на истинска работа, а не нещо тип лятно или за 2 часа някъде. Не мога да кажа, че заработването на джобните от 9ти клас им е помогнало в живота.

# 14
  • Мнения: 2 733
Една сервитьорка на 4 часа може да изкара за ден, колкото една секретарка на 30 години за седмица. И това е сервитьорка. Някои са програмисти и графични дизайнери още на 18 и нямат нужда дори да влизат в университет. Завършила съм информатика в средното, имах съученик, който изкара половин семестър в СУ и започна работа, втори така и не записа. Обаче момчето беше от семейство без възможности и си налягаше парцалите меко казано. Сега е софтуерен инженер без диплома от университет. Хубаво ги смяташ нещата, но това е стандарта, а много деца нямат щастието да живеят в стандарт Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт