проблеми в първи клас

  • 7 143
  • 157
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 783
Още не са минали и две седмици от 15.09,а класната на 7г ми син се обажда за втори път да се оплаква от него.
Бил най-лошия от най лошите,спорел,не слушал,правел каквото си иска и тн.Говори с такъв тон и с такова отношение към него все едно е най-черния дявол,а не малко дете което още свиква с новото положение и правила.
Говорим с него,той не вижда нещата така,казва че тя не обръща внимание когато другите му пречат и дразнят а все него го изкарва виновен за всички проблеми.
Изглеждаше спокоен и щастлив като го вземах след училище и си мислех,че всичко е наред,а се оказва че не е така.
Ужасно съм объркана какво да направя,да знам че той не обича да го командват и да му нареждат,малко е всезнайко и е обидчив и се дразни лесно.
Но имам лошото предчуствие,че тази жена просто си е съставила някакво мнение за него и го  е вкарала в някакъв "черен" списък и че ще е едва ли е невъзможно да се се променят нещата.
Дали би помогнал психолог да поговори с него,имали ли сте опит в такава ситуация дали е удачно?
Знам че детето е по-трудно и има недостатъци,но ми е крайно неприятно някой да говори с такъв тон и по такъв начин все едно е малолетен престъпник,а не 7г дете.
Приемам всякакви съвети и идеи как да постъпя и какво да предприема за да се променят нещата.

# 1
  • Мнения: 29 315
Говори с детето, че в училище не е като в градината, трябва да има дисциплина и да се спразват правилата. Ако отговаря на госпожата, не внимава и пречи на другите, не пази тишина и поведение в час, нормално е да се оплаква. Все пак има освен него още 30-ина първолаци, които тепърва трябва да усмирява и учи.
Трудно е в началото на първи клас, но след месец-два се нормализират нещата.
Ясно е, че за теб детето ти е най-, най-...., но не си затваряй очите, понеже проблемите може да ескалират. В класа на моя има  3 деца с подобно поведение. Вече са 4 клас, положението не е много различно.
Важно е да не говориш пред детето, че госпожата не е права или подобни. Не трябва да губи респект и уважение. В крайна сметка госпожата е тази, която те трябва да слушат.
Имай предвид, че не всичко, казано от детето, е чиста монета. В много случаи пречупват нещата през собствената си призма, в друг пък изкривяват или премълчават, за да няма негативни последствия за тях.
Най-необходимото в момента е да разбере, че в училище трябва да спазва правилата и да слуша госпожата.

# 2
  • Мнения: 738
Говорете му много, какво се очаква от него в училище, какво е дисциплина, как трябва да слуша госпожата и т.н. и т.н. Също, че му вярвате, че се старае, но ще трябва още усилия.....Не си мислете, че говорите на вятъра, резултатът идва след известно време. Говоря от опит, бяха ми излезли пришки от говорене и резултатът е отличен.
Но, не позволявайте на госпожата да говори за детето ви по неподходящ начин. Защитавайте детето си. Ако не види от ваша страна съпротива, ще си позволява още повече да ви притеснява.

# 3
  • Мнения: X
Ти си тази, която трябва да защити детето си! Няма друг. Говори с него за училището, за порядките там, ама не му се карай. Кажи му и му дай да разбере, че ще го защитиш каквото и да стане, и няма да позволиш на госпожата да е лоша с него.
На нея и́ кажи високо и ясно, фиксирайки погледа и́, че детето е в  период на адаптация, който е достатъчно труден за него, така че трябва да се подходи с разбиране към него. Кажи и́, че усещаш лично, негативно отношение към сина ти (наречи го с цялото му име, а не на галено) и това ти е особено неприятно. Кажи, че адаптацията на първокласника зависи и от нея и няма да е лошо вместо да се оплаква, да подходи положително към него и това несъмнено ще донесе положителен резултат. Кажи и́, че ако смята, че не може да се справи, ще потърсиш помощ от директора или регионалния инспекторат, за да се прецени дали не е по-удачно детето да бъде преместено в друго училище. Кажи, че той ти разказва всичко в къщи и си готова да реагираш, ако не успяват да се сработят и да намерят общ език (госпожата с детето).
Не позволявай да ти се задават въпроси. Пита ли те нещо, забий в друга посока и не и́ отговаряй, защото лесно може да те подхлъзне и ти да си останеш жертва, а синът ти да е "лошия" в класа и така до 4 клас.
А идеята е да се постресне, да знае че ако не се справи с детето, това ще стане достояние на много хора. Че каквото и да казва на детето, ти го разбираш още съшия ден. Готова си да реагираш, за да защитиш интересите на сина си и си безкомпромисна!
На нас класната ни каза, че адаптацията ще е трудна и за родители, и за учители, и най-вече за децата. И че ще продължи няколко месеца.
Има тема за първолаците във форума. Споделяме си, оплакваме се, хвалим се... Ако желаеш, заповядай! 🙂 https://m.bg-mamma.com/?topic=1373218

# 4
  • Мнения: 40 831
Хайде, хайде, ще я уплаши като че ли. Преди човек да постъпва по един или друг начин е добре първо да анализира позицията си и после да играе от позицията на силата или не.   Според мен малко гъвкавост и диалогичност ще са по-полезни.

# 5
  • Мнения: 5 273
За съжаление има такива хора и част от тях са учители. Личен опит с дете на приятелка, на което 4 години в градината обясняваха, че е лошо, непослушно и прочие. Лично познавам детето и е много мило, на моменти чувствително и затворено. Започна училище, смвни учителките и се оказа сред първите в класа.
Аз бих реагирала крайно с риск да сменя класа или училището ако не срещна разбиране на проблема. Подобни хора насаждат чувство на вина в децата и като че нарочно ги предразполагат да затънат в тази позиция.
Не забравяй, че учителката ще е с него още 3 години, но последиците от нейното отношение ще останат в детето ти трайно. Тя в външния авторитет в момента за него.

Последна редакция: ср, 06 окт 2021, 22:48 от brumm

# 6
  • Мнения: 29 315
Айде сега, госпожата виновна.... Щото нали е длъжна да търпи да й се катерят по главата!!! Авторката да говори с детето и да го укроти малко, да спазва поведение и правила.
Веднага я съветвате с рогата напред, госпожата да разберяла..... да я  заплашва ли , какво ли??!?!? Щото златото дивее в час и тя има наглостта да се оплаче ..... о, ужас!!! Да не би да е за друго там, а не за звероукротител!?!?

Смяна на училището в първи клас, на първия месец - ми, чудничко. Ако и там има проблем,  отново да сменят, а?

# 7
  • Мнения: 3 250
Мамино златно то! Другите не се адаптират. Ще заплашва учителката тя, че ще си смени работата.
Да не се окаже, че прави плахи намеци за психолог.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 029
Истината е някъде по средата. В крайна сметка родителят може само да говори, учителят е в часа и той се оправя там. И да се оплаква на родителя, той какво може да направи, да ходи с детето в час, за да оправя дисциплината ли?
Сериозният учител ще се справи и няма да занимава и родителите, това да се оплакваш постоянно, е излишно.

# 9
  • Мнения: 29 315
Родителят трябва да говори с детето вкъщи. Възпитанието е грижа на родителите, ученето - на учителите и родителите.
Както казах, трудно е всяко начало. Но "мерки" от рода на посочените от Katerun са пълна глупост!!! Ще се заплашваме с директор и инспекторат.....въх!

# 10
  • Мнения: 8 231
Със сигурност авторката се чувства зле. Не е приятно да се оплакват от детето ти.
Може и учителката да преувеличава. Но не е хубаво едно дете да пречи на целият клас. Другите са също там да научат нещо. И в час от 30 минути ако 15 от тях едно дете шуми, пречи и разваля дисциплината -госпожата си е права.
Учител и родител трябва да вървят заедно иначе от детето нищо няма да излезе.
Със сигурност не го пращат в училище с думите : Днес пречи на другите и не слушай учителката. Но родителя е този който познава по-добре детето и трябва да реагира.
Постовете със заплахи, директори и регионални инспекции няма да коментирам. Щото имам познато дете дето смени 4 училища и миналата година на матурата в 12 клас има 3.18, щото все някой учител му беше виновен.

# 11
  • София
  • Мнения: 7 990
Разговаряйте с детето всеки ден - как е минало, какво го е впечатлило, издразнило, на какво е реагирало, има ли някой от съучениците, който да го притеснява.
Ако видите, че това не дава резултат, обърнете се към психолог.
И имайте предвид, че малките деца изопачават истината, за да се защитят, да не са лоши в очите на родителите си, да не им се карат и т.н. Вие трябва да отсеете кое от разказаното е вярно и кое - не.

# 12
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Още не са минали и две седмици от 15.09,а класната на 7г ми син се обажда за втори път да се оплаква от него.
Бил най-лошия от най лошите,спорел,не слушал,правел каквото си иска и тн.Говори с такъв тон и с такова отношение към него все едно е най-черния дявол,а не малко дете което още свиква с новото положение и правила.
Говорим с него,той не вижда нещата така,казва че тя не обръща внимание когато другите му пречат и дразнят а все него го изкарва виновен за всички проблеми.
Изглеждаше спокоен и щастлив като го вземах след училище и си мислех,че всичко е наред,а се оказва че не е така.
Ужасно съм объркана какво да направя,да
знам че той не обича да го командват и да му нареждат,малко е всезнайко и е обидчив и се дразни лесно.
Скрит текст:
Но имам лошото предчуствие,че тази жена просто си е съставила някакво мнение за него и го  е вкарала в някакъв "черен" списък и че ще е едва ли е невъзможно да се се променят нещата.
Дали би помогнал психолог да поговори с него,имали ли сте опит в такава ситуация дали е удачно?
Знам че детето е по-трудно и има недостатъци,но ми е крайно неприятно някой да говори с такъв тон и по такъв начин все едно е малолетен престъпник,а не 7г дете.
Приемам всякакви съвети и идеи как да постъпя и какво да предприема за да се променят нещата.
Сама си описала проблемите му, въпросът е защо до 7г. това поведение не е коригирано? Приказката за първите 7 не е случайна.  Лошо е, когато детето не е привикнало грам на дисциплина и не обича да му казват какво да направи, че бил "всезнайко", но е трябвало по-рано да се заемете с това. Сега ще му е трудно и ще свиква бавно.

Katerun - много лоши съвети си дала. Какво ще възпита у детето - че може да нарушава правилата и да си прави каквото си иска безнаказано, а ако някой се оплаче, ще си навлече проблеми? За жалост доста възпитават така днес.

# 13
  • Мнения: 2 081
Не бих се карала или заплашвала учителката . Много е рано за " черни списъци " .
И аз всеки ден повтарям на моето дете , че вече не е на градина и в училище трябва да е по-отговорен .При него проблема е , че не е свикнал да пише толкова много и като му омръзне се разплаква и казвал , че му липсвам .
Как пък за 4 години в градината един път не му липсвах .
Та говорете с детето  ще се адаптира , не ми се струва , че има нужда от психолог за сега .

ПП Има едно "лошо" дете и в класа на сина ми -пречи , удря , бута децата , хвърля им нещата . Аз не съм изненадана , защото бяха заедно в детската градина и се държеше по същия начин . Не трябва само учителите да се обвиняват .

Последна редакция: ср, 06 окт 2021, 08:34 от Ел_Си

# 14
  • Мнения: 3 783
Нямам намерение да се карам с учителката или да я заплашвам,знам че основната час от проблема си е в детето.
Не сме спирали да му говорим и обясняваме как трябва да спазва дисциплина,да слуша и изпълнява всичко и тн.
Ние с баща му сме много кротки и търпеливи хора,дисциплинирани и за нас е абсурд да не се спазват правила особено в училище.
Но детето е различно от нас ,по-жизнено и енергично по-трудно стои на едно място и казва,че му е скучно в час и сигурно от там идва и по-лошата дисциплина.
Но наистина много ме притесни начина по които класната говореше за него,нямаше загриженост в тона и,а неприязън и яд към него.
Тя трябва да осъзнава,че децата са различни и не може да очаква ,че всички ще са кротки и разбрани още от първия учебен ден и да даде някакво време за приспособяване.
Класната на големия ми син,които определено беше по-кротък и разбран така още от първи клас го сложи в черния списък и повече не съществуваше за нея все едно.
Страхувам се как едно негативно отношение към детето и постоянно повтаряне как е най-лошия от лошите,защото тя така се изрази ще му се отрази и дали няма до го накара да намрази училището и да влоши нещата.

# 15
  • София
  • Мнения: 12 006
Щом е толкова енергично - запиши го на спорт. Проучи какво му допада. Така хем ще си изтощава излишната енергия, хем ще се понауи на дисциплина малко.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 36 597
Имате ли познати родители, чиито деца са в същия клас? Може да пробвате да поговорите с тях, да подпитат децата си какво е положението в клас. Дотук не се знае кой преиначава, кой послъгва, дали е нарочено детето или наистина е по-палаво. Възможно е малко да се поизясни картинката за вас.

В училище би трябвало да имат психолог. Може би да поговорите с него/нея? Да намине към някой час, да види как са нещата. Аз сигурно така бих действала.

# 17
  • Мнения: 4 755
Не съм чела всички отговори и евентуално ще се повторя със съветите.

И ние играхме този 'цирк' в първи клас - забележки с червен химикал, оплаквания в момента, в който ме видят: говори в час, става в час, пее в час, разправя се с другите, бута се с другите в коридора и т.н. Писала съм из темите тогава. Бях стигнала до момент, в който само баба му го вземаше от училище, за да не слушам безкрайните им оплаквания. Достатъчно ми беше да чета.

Съветът, който мога да ви дам, е в никакъв случай да не се конфронтирате с учителката. Вие си знаете детето и сте наясно то какво е. Учителката донякъде е права, но има голяма вероятност и да преувеличава. Срещнете се лично с нея, поискайте й съвети какво да правите у дома евентуално, попитайте я дали е добре да напправите консултация с психолог например (вие и детето, не тя). Изобщо много кротко с нея. Аз също бях наясно с особеностите на сина ми, така че не съм оспорвала оплакванията на учителките. Но определено смятам, че леко преиграваха, без това да съм го споделяла с някого.

Какво правеха учителките със сина ми по препоръка на невролога, психиатъра и психолога (до тях стигнахме след оплакванията) - детето седеше само на чин, но не на последния ред. Когато виждаха, че започва много да шава и има нужда да стане, го изпращаха да донесе нещо, да раздава учебници или листа или подобни, без другите да се усетят. Това не продължи много, тъй като учебната година за мое щастие свърши.

Във втори клас вече с други учители (при нас се сменят всяка година) и по-нататък проблеми не сме имали или поне аз повече забележки не съм виждала. Даже в трети клас оценката на поведението (и такива имаме) е повече от хвалебствена. И до ден-днешен обаче детето седи само на чин, някъде по средата. Казвали са ми, че говори понякога в час, но цитирам 'нищо особено'.

Да допълня само: Бъди търпелива, говори с детето твърдо, сериозно, но в никакъв случай не го изкарвай лошо. Ще се намести в матрицата, няма къде да ходи. Успех!

# 18
  • Мнения: 6 764
Познавате си добре детето, ако вкъщи той командва и вие се водите по него и той е авторитета, а не вие като родители, вероятно и в училище не приема учителя и се опитва да се наложи. Има правила, обяснете му колко важно да се спазват не само от него, а от всички деца, за да могат да учат спокойно. Защо е редно да разговарят в междусачието, а не в час, защо трябва да се опитва да бъде по-концентриран и т. Н.
Моето също е първи клас, познавам я добре и знам как се опитва и тя да налага себе си. Имали сме сходна ситуация, но с учител от курс, който посещава. Учителката беше права, от една страна подкрепихме детето, обяснихме, че винаги сме до нея, но има ситуации, в които трябва да се спазва определен ред, дори на нея да не й харесва точно така да се случват нещата. Че учителката е била права да прави забележки и обяснихме защо го е направила. Общо взето доста говорихме и разяснявахме всякакви сценарии. Кое е редно и кое не като постъпка от страна на детето и от страна на учителя.
Бъдете разумни, проучете ситуацията, чуйте мнение и от други деца от класа, ако познавате. Ако трябва срещнете се с учителя и детето заедно, за да обсъдите. Не да се карате, а за да осъзнае какво и защо се очаква и как може да свикне по-лесно в новата роля и среда.
Ако скочите директно срещу учителката и особено ако я коментирате пред детето с отрицателни епитети, смятайте, че никога няма да я приеме и в неговите очи ще има зелена светлина да се държи с нея и в час така, както сам прецени.

# 19
  • София
  • Мнения: 62 595
Ужасно съм объркана какво да направя,да знам че той не обича да го командват и да му нареждат,малко е всезнайко и е обидчив и се дразни лесно.

Сама си написала отговора на въпроса. Първо вкъщи трябва да говорите, че в училище има правила, които трябва да изпълнява, независимо дали му харесва "да го командват и да му нареждат" или не. Да речем, че всезнайкавостта е по-скоро невъздържаност. Но да не изпълнява правилата не е добре първо за него. Налага се първо вие да преглътнете хапа, че в клас трябва да спазва правилата и учителката кара влака, а не той.

# 20
  • Мнения: 3 608
Айде сега, госпожата виновна.... Щото нали е длъжна да търпи да й се катерят по главата!!! Авторката да говори с детето и да го укроти малко, да спазва поведение и правила.
Веднага я съветвате с рогата напред, госпожата да разберяла..... да я  заплашва ли , какво ли??!?!? Щото златото дивее в час и тя има наглостта да се оплаче ..... о, ужас!!! Да не би да е за друго там, а не за звероукротител!?!?

Смяна на училището в първи клас, на първия месец - ми, чудничко. Ако и там има проблем,  отново да сменят, а?
С рогата напред щом се налага,разбира се след разговор с детето То и моя синковец в градината имаше ядове които продължиха доста дълго време не реагирах и изчаках огромна грешка от моя страна.Разговарях с госпожата и  сега защо е различно?Да се работи с деца е трудно факт но пък и свикнаха госпожите да скатават доста май последно време.Като се нарочи детето, че е лошо обяснявай че нямаш сестра.Детето се доверява на родителя ,не мога и не искам да вярвам ,че на 4г ме лъже за вниманието ми.

# 21
  • Мнения: 29 315
Ама, разбира се, как няма госпожата да е виновна?!?!! А това, че половината от децата са мамини златни и сакън някой "копче"  да не им каже.....

Ама, разправяйте се, щом искате. Пускайте жалби до директори, инспекторат. Местете си децата в други училища..... Нямам против....

# 22
  • Мнения: 3 608
Ама, разбира се, как няма госпожата да е виновна?!?!! А това, че половината от децата са мамини златни и сакън някой "копче"  да не им каже.....

Ама, разправяйте се, щом искате. Пускайте жалби до директори, инспекторат. Местете си децата в други училища..... Нямам против....
Доста крайно ами ако сте от другата страна с вашето дете дали ще е същата позиция?

# 23
  • Мнения: 29 315
От коя друга страна? Ако детето ми направи щуротия, каквито е правил и са ми се обаждали за това, вземам мерки като му говоря и обяснявам. Не се разправям с госпожата, защото тя е тази, която трябва да слушат, а не тя да се върти според мнението и желанието на всяко диване.
Не е изобщо крайно. От такива майки-закрилници се пръкват после едни лигльовци, смятащи, че всички са им длъжни. Имам примери от подобни в класа на детето ми.
А Вие как ще реагирате, ако детето Ви не е от "изразяващите себе си", но не може да учи, понеже другите дивеят и нарушават учебния процес?
Училището не е зверилник. Като "не обича да го командват и да му нареждат,малко е всезнайко и е обидчив и се дразни лесно" да си показва дивотиите вкъщи.

Все пак всеки решава за себе си и детето си. След 2-3 години да видим кой ще е виновен, като я няма госпожата, която да бъде обвинявана...

# 24
  • Мнения: 4 755
Ама, разбира се, как няма госпожата да е виновна?!?!! А това, че половината от децата са мамини златни и сакън някой "копче"  да не им каже.....

Ама, разправяйте се, щом искате. Пускайте жалби до директори, инспекторат. Местете си децата в други училища..... Нямам против....

Авторката никъде не е казала, че госпожата е виновна. Нито пък твърди, че детето й е най-послушното. Точно обратното, жената ясно си дава сметка какво е детето. Тя търси помощ как да се справи със ситуацията и напълно я разбирам. И понеже някой писа по-рано за 'първите седем години' и защо въпросното поведение не е коригирано досега, пак ще споделя моя опит.

Синът ми е тръгнал на ясла на 6 месеца и от този момент той винаги е бил по детски заведения. Част от ваканциите също е прекарвал по детски занимания, ходил е на музикални занимания, спортове, логопед, психомоторна кинезитерапия, българско училище и т.н. - изобщо много места, на които се изисква дисциплина. Никога не е имало оплаквания за поведението му. В предучилищната всичко беше идеално също. Абсолютно нищо не предвещаваше проблемите, които имахме в първи клас с поведението и дисциплината. Вярно, че винаги е бил енергично и активно дете, но никога не е бил агресивен, никога не е счупил нещо или ударил някого. Да, има си своите недостатъци и трески за дялкане, но поне до този момент те никога не бяха създавали неудобство за другите. В първи клас нещата просто избухнаха. Да не говорим пък колко нервно беше самото дете и какви изблици имаше.

Към учителите изпитвам само и единствено респект и дълбоко признание за работата им. Но съм убедена, че когато има проблем в клас, те трябва да бъдат част от решението му. Да седнат с родителите, да обсъдят какво точно прави детето в час, как според тях би могло това поведение да се коригира, родителите какво да направят, те какво ще направят. Само с приказки трудно се решават подобни ситуации, трябват някакви конкретни мерки.

Последна редакция: ср, 06 окт 2021, 13:43 от Nedinka

# 25
  • Мнения: 29 315
Nedinka, постът ми беше в отговор на глупостите на някои потребителки, не лично към авторката. На нея съм написала съвет, пък тя си знае какво да направи, ако реши....

# 26
  • Мнения: 4 755
Nedinka, постът ми беше в отговор на глупостите на някои потребителки, не лично към авторката. На нея съм написала съвет, пък тя си знае какво да направи, ако реши....

Soul free, писали сме заедно, извинявай. Аз понеже се дописвах... - спомних си колко трудно и тежко ми беше в първи клас на детето. А съм устойчив човек.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Когато чуя "психолог да говори с детето", все едно слушам шофьор, който ще закара колата на сервиз - там ще я оправят и той ще си я вземе. Какво очакваш да каже психологът на детето? Не детето трябва да говори с психолог, а вие вкъщи да говорите помежду си възрастните. Сама описваш много добре и си наясно, че детето не спазва правилата, защото смята, че го командват. Има известна доза оправдаване - аз знам, ама и тя е виновна. Работата е от две части - вие говорите с детето вкъщи, че трябва, просто трябва да спазва правилата, а също и говорите с учителката да чуе и неговата гледна точка за дразненето от другите деца. Напълно възможно е учителката с нейното раздразнение да подстрекава другите деца да го дразнят, а другите деца имат изгода друг да е черната овца, защото така те са бели и добри. Но вие като родители трябва да изисквате от детето да спазва правилата, а не да го оправдавате "не обича да го командват". Щом е в училище ще го командват.

# 28
  • Мнения: 12 744
Според мен, се впрягаш малко повече от необходимото. Палаво детето, не е свикнало на дисциплина - ами ще свикне! За мен важното е, че се прибира спокоен и щастлив. Питайте го как е изкарал, да ви разказва какво се е случвало, а вие коментирайте доброжелателно. Обръщайте му внимание на това, че трябва да слуша госпожата и да не пречи на другите деца в час и толкова.
Няма нужда от конско, психолози и подобни.
Докато детето се чувства спокойно и щастливо, всичко е наред.

# 29
  • София
  • Мнения: 12 006
Според мен, се впрягаш малко повече от необходимото. Палаво детето, не е свикнало на дисциплина - ами ще свикне! За мен важното е, че се прибира спокоен и щастлив. Питайте го как е изкарал, да ви разказва какво се е случвало, а вие коментирайте доброжелателно. Обръщайте му внимание на това, че трябва да слуша госпожата и да не пречи на другите деца в час и толкова.
Няма нужда от конско, психолози и подобни.
Докато детето се чувства спокойно и щастливо, всичко е наред.
Ама разбира се - защо да е важно, че цял ден пречи на целия клас, вкл. и на госпожата, нали златното яйце се прибира щастливо?! "Докато детето се чувства спокойно и щастливо, всичко е наред." - а другите деца и  учителката е без значение. Заради такива като теб има деца, които си мислят, че всичко им е позволено, пречат, викат, бият и т.н., щото накрая са щастливи (естествено), а само това за мама е важно.

# 30
  • Мнения: 3 010
Имам само един голям проблем в поведението на учителката: израза най-лошия от лошите. Ако цитирате дословно, това е огромен проблем и много непрофесионално. Може да нарече поведението му лошо, недисциплинирано, но не и детето лошо, това ще ви го каже всеки подготвен професионалист за работа с деца. Аз това определено го осмислям като проблем, съжалявам.

Бих имала огромен проблем с това някой да лепи такива квалификации на детето ми.

# 31
  • Мнения: 3 783
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ хайде стига с тия златни яйца-казах,че виждам проблемите в детето си и ще направя всичко възможно да му помогна да ги преодолее.
Но съм крайно несъгласна да го изкарват едва ли не престъпник и да му казват че е най-лошия от най-лошите .
Не съм чула някой да се е мотивирал,подобрил или постигнал каквото и да е било положително като му се повтаря колко е лош.
Детето ми е едно слънчево,усмихнато и състрадателно човече и не искам някой да го смачка само защото още първите две седмици не е вместил в нечий план за "перфектния" ученик.

# 32
  • Мнения: 6 682
Прати бащата да говори с госпожата. Колкото и да не ми се иска да го призная - мъжете са по-уравновесени в подобни ситуации.

# 33
  • Мнения: 3 783
Той толкова мрази конфликти и противопоставяне на някои ,че никога не би го направил.

# 34
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ хайде стига с тия златни яйца-казах,че виждам проблемите в детето си и ще направя всичко възможно да му помогна да ги преодолее.
Но съм крайно несъгласна да го изкарват едва ли не престъпник и да му казват че е най-лошия от най-лошите .
Не съм чула някой да се е мотивирал,подобрил или постигнал каквото и да е било положително като му се повтаря колко е лош.
Детето ми е едно слънчево,усмихнато и състрадателно човече и не искам някой да го смачка само защото още първите две седмици не е вместил в нечий план за "перфектния" ученик.
Ох милото то, на мама слънчицето, как някой ще го мачка, казвайки му, че има правила, както и да не пречи останалите деца и учебния процес?! ScreamJoy И как останалите 25 деца могат да се вместят в "нечий план за "перфектния" ученик", сал твойто слънчице не може, горкото то?

# 35
  • Мнения: 6 682
Защо конфликт и противопоставяне?!
Детето има проблем, загрижен баща иска да помогне за решаването му.
Може и да се изненадаш.
Отговорът ти обаче ме навежда на мисълта, че нещо не е съвсем наред. И баща ми и съпругът ми бяха абонирани за родителски срещи, а при проблем пък съвсем.

# 36
  • Мнения: 3 010
Проблемите на това момченце може да се адресират, без то да е наричано лошо.
Ако той чува такава квалификация от учителката си, детето може да се обърка, защото не разбира какво и защо го прави лош. Да не забравяме, че в очите на децата техните постъпки са си легитимни. Второ, ако така е третиран или наричан пред децата от класа, може малките да го нарочат също и да започнат да го третират по съответен начин. Трето, така започват да съществуват твърде малко стимули да се държиш добре, защото ти вече си лошия, посочения с пръст.
АниММ, аз бих се замислила можете ли да преместите детето.

Афродита, за важността на правилата и дисциплината в час може да се говори без деца на 7 да бъдат наричани най-лошия от лошите!

# 37
  • Мнения: 6 682
Какво местене в първи клас на втората седмица. При всяка трудност ли ще бягат.... детето и не било нещастно дори. Трябва да се намеси някой по-спокоен и трезвомислещ близък - баща, баба, дядо, леля. Майката е твърде емоционална.

# 38
  • София
  • Мнения: 62 595
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ хайде стига с тия златни яйца-казах,че виждам проблемите в детето си и ще направя всичко възможно да му помогна да ги преодолее.
Но съм крайно несъгласна да го изкарват едва ли не престъпник и да му казват че е най-лошия от най-лошите .
Не съм чула някой да се е мотивирал,подобрил или постигнал каквото и да е било положително като му се повтаря колко е лош.
Детето ми е едно слънчево,усмихнато и състрадателно човече и не искам някой да го смачка само защото още първите две седмици не е вместил в нечий план за "перфектния" ученик.

Настроена си за конфликт и мъжът ти е настроен за конфликт и си представям как се пъне вкъщи и казва"не искам да ходя, защото ще я разпердушитя тая". ПрочетИ си болднатото - мислиш, че някой има план и детето ти трябва да е перфектно. Няма нужда да има план и детето да е перфектно, но ти заемаш тази защитна позиция. Докато не разбереш, че за детето е добре да спазва дисциплината и докато косвено и пряко подкрепяте сегашното му поведение, нищо няма да е добре. Трябва да направите това, което зависи от вас като родители - да поставите пред детето нещата така, че да няма чудене дали да се държи добре или да не се държи добре. Вие в момента го оправдавате и подкрепяте. Учителката може да е всякаква, но детето е ваше и то като другите деца трябва да спазва правилата. Утре и да се смени учителката той пак ще се държи така, както подкрепяте.
Учителката в прав текст ли казва, че е най-лоиият от най-лошите? Или е твоя интерпретация? Всеки  - и учителят, и вие като родители - трябва да спазите своята част от сделката - вие изпращате детето с ясното послание, че трябва да спазва правилата, а учителката трябва да се отнася с уважение към детето и да не го обижда и злепоставя.

# 39
  • Мнения: 3 010
За мен говорене по такъв начин за дете е голяма червена лампа за непрофесионализъм.
Професионалното е да кажеш - има лоша дисциплина, лоша концентрация, лоши социални умения или каквото там. От вас като родител очаквам такава и такава подкрепа, за да се адаптира детето нормално в клас и да подобрим ситуацията.
Някой, който тръгва с такива думи към дете - съжалявам, но не е добър индикатор. Дано се подобри комуникацията, желая от сърце. Аз лично моите деца не бих изложила на общуване с такъв педагог. Не защото са златни кокошки, а защото не вярвам в обидите, които водят до добро детско поведение.

# 40
  • Мнения: 6 682
Ние дори не знаем какво точно е казала госпожата. Това са мненията на емоционалната майка, настроена за конфликт.

# 41
  • Мнения: 3 010
Авторката казва в свое мнение, че изразът е буквален.
Или се бъркам, Ани?

# 42
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Проблемите на това момченце може да се адресират, без то да е наричано лошо.
Ако той чува такава квалификация от учителката си, детето може да се обърка, защото не разбира какво и защо го прави лош. Да не забравяме, че в очите на децата техните постъпки са си легитимни. Второ, ако така е третиран или наричан пред децата от класа, може малките да го нарочат също и да започнат да го третират по съответен начин. Трето, така започват да съществуват твърде малко стимули да се държиш добре, защото ти вече си лошия, посочения с пръст.
АниММ, аз бих се замислила можете ли да преместите детето.

Афродита, за важността на правилата и дисциплината в час може да се говори без деца на 7 да бъдат наричани най-лошия от лошите!
Дали това са преки думи или интерпретация, но както и да са - представи си колко й е писнало, щом се е наложило за първите 2 учебни седмици да имат 2 раговора, които пък едва ли са били пред целия клас, че да му се смеели и третирали незнам си как. А щом бил "най-лошия от лошите", значи не единствен, но води класацията по недисциплинирани. Докато се подкрепя това му поведение и се милва по главичката с думите колко е "слънчево,усмихнато и състрадателно човече и не искам някой да го смачка само защото още първите две седмици не е вместил в нечий план за "перфектния" ученик" - той ще си остане същия ученик, ако ще и през 2 седмици да сменя училището.

# 43
  • Мнения: 3 010
Не, не е така. Може да се адресира поведението на детето, без да е унизително, с такива думи.
"Лошо е да прекъсваш, лошо е да говориш в час, лошо е да спориш непрекъснато", съвсем различно е от "ти си лош"!

# 44
  • Мнения: 3 783
Точно цитат си е от нейните думи "вашият син е най-лошият от най-лошите".
Детето се разболя и е в къщи.Имам време да обмисля ситуацията и да прочета материали в интернет как да се справим.
В градината беше попаднал на страхотни учителки-толкова искрено обичаха децата и се стараеха да подходят с разбиране и подкрепа.От тях за 4г не чух нищо лошо за него,а само го хвалеха когато проявяваше старание.

# 45
  • Мнения: 3 010
Унизително за детето и родителя, непрофесионално от страна на педагожката да се дава обратна връзка по подобен начин. Дано се подредят нещата!

# 46
  • Мнения: 6 682
.............
Имам време да обмисля ситуацията и да прочета материали в интернет как да се справим.


Кои ще се справяте?
Не всички хора са добре настроени към даден човек, не може да го очаквате. И учителите са хора.

# 47
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Точно цитат си е от нейните думи "вашият син е най-лошият от най-лошите".
Детето се разболя и е в къщи.Имам време да обмисля ситуацията и да прочета материали в интернет как да се справим.
В градината беше попаднал на страхотни учителки-толкова искрено обичаха децата и се стараеха да подходят с разбиране и подкрепа.От тях за 4г не чух нищо лошо за него,а само го хвалеха когато проявяваше старание.
В градината основно папка, спинка и в останалото време основно играе. В училище обаче е доста по-различно, като почнем от факта, че цял ден е "вързан за 1 стол", минем през това, че трябва да слуша уроците, да пише и т.н. и стигнем до там, че не трябва да пречи на останалите, само защото на него му е скучно и не иска да внимава в час и да взема участие в преподаваните теми.

# 48
  • Мнения: 5 273
За да илюстрирам какво имам предвид, ще споделя случка от днес с нашата дъщеря, която учи във Великобритания и е на 9г. В голямото междучасие си е говорила с една от помощник учителките, която й преподаваше миналата година. Учителката е поела нов клас тази година. Дъщеря ни я е попитала дали те като клас миналата година са били по-послушни или новия й клас. Учителката е отговорила, че и двата класа са еднакво послушни и добри деца. Разговорът е бил само между двете.
Ето това е подхода, който в България липсва. Нашата дъщеря няма поведенчески проблеми, но като цяло всички конфликти между децата, се разрешават в училище между детето и учителя. Ако е нужно се посещава директор. Той е изключително отзивчив, но когато се стига до възпитателни мерки, се организира посещение при него. Повечето деца напускат училищния двор сами и ние ги посрещаме на входа на двора, т.е. нямаме достъп до учител. Разбира се, при нужда, можем да разговаряме.

Според мен учителката в тази тема е реагирала изключително непрофесионално.

# 49
  • София
  • Мнения: 3 029
Унизително за детето и родителя, непрофесионално от страна на педагожката да се дава обратна връзка по подобен начин. Дано се подредят нещата!

Абсолютно съм съгласна с всички твои мнения, Тео!
Изключително непрофесионално е и мисля, че трябва да се даде отпор на учителката, т.е. не да се кара родителят с нея, а да й се каже, че тези изказвания тормозят детето и то не се чувства добре, че детето не е лошо и трябва време да свикне, но не може от първите 2 седмици да му се лепи така етикет.
Преди години имах подобен разговор с учителката на сина ми в началния курс- детето беше по-разсеяно, малко по-бавно от другите и тя все ми натъртваше, че е бавен и не успявал, правеше му забележки пред всички, които предизвикваха смях в класа  те му се подиграваха и дори го беше сложила на първия чин, да го контролирала.... до момента, в който й казах, че така ми тормози детето, а той наистина приемаше много тежко ситуацията и няма нужда от подобен контрол и язвително отношение. Тогава тя се сепна и каза, че вероятно е прекалила и ще се опита да се отдръпне малко.
Децата са различни, някои се адаптират бързо, други - не толкова, но това не значи, че трябва да им лепнем етикет и да се оплакваме на родителите.

# 50
  • София
  • Мнения: 12 006
Унизително за детето и родителя, непрофесионално от страна на педагожката да се дава обратна връзка по подобен начин. Дано се подредят нещата!

Абсолютно съм съгласна с всички твои мнения, Тео!
Изключително непрофесионално е и мисля, че трябва да се даде отпор на учителката, т.е. не да се кара родителят с нея, а да й се каже, че тези изказвания тормозят детето и то не се чувства добре, че детето не е лошо и трябва време да свикне, но не може от първите 2 седмици да му се лепи така етикет.
Преди години имах подобен разговор с учителката на сина ми в началния курс- детето беше по-разсеяно, малко по-бавно от другите и тя все ми натъртваше, че е бавен и не успявал, правеше му забележки пред всички, които предизвикваха смях в класа  те му се подиграваха и дори го беше сложила на първия чин, да го контролирала.... до момента, в който й казах, че така ми тормози детето, а той наистина приемаше много тежко ситуацията и няма нужда от подобен контрол и язвително отношение. Тогава тя се сепна и каза, че вероятно е прекалила и ще се опита да се отдръпне малко.
Децата са различни, някои се адаптират бързо, други - не толкова, но това не значи, че трябва да им лепнем етикет и да се оплакваме на родителите.
Правиш ли разлика между "разсеян и бавен" (което не вреди на околните деца) и "Бил най-лошия от най лошите,спорел,не слушал,правел каквото си иска и тн."? Горкото то, като гледам след първата среща колко се е изтормозило и колко зле се е почувствало, та чак след има няма 5 дена се е наложило втори разговор с родител - толкова за наранената крехка душа на милото детенце. Как останалите деца за свикнали, само това слънчице не може да приеме, че не може да си прави каквото си иска?

# 51
  • Мнения: 738
Добре, че има и такива деца, за да предизвикват учителите да се развиват професионално!
То е много лесно педагог да преподава на тихи и послушни деца. Е, да, но реалността е друга.
Педагогиката не е за всеки. Трябва да се постарае и учителката.
Аз имах опит с една млада истеричка, която крещеше на малките ученици за щяло и нещяло.
Много бързо отврати децата и масово не искаха да ходят на училище. Добре, че излезе по майчинство.

# 52
  • Мнения: 3 250
Ама, разбира се, как няма госпожата да е виновна?!?!! А това, че половината от децата са мамини златни и сакън някой "копче"  да не им каже.....

Ама, разправяйте се, щом искате. Пускайте жалби до директори, инспекторат. Местете си децата в други училища..... Нямам против....
Да, има една поговорка за крушата. Защо се чудите че има ограничени хора.
Много са майките, които не виждат проблем в това, че детето не може да възприема.

# 53
  • Мнения: X
Моят син също е в първи клас и днес след училище класната ми се обади, за да ми каже, че трябва да говорим с него в къщи, защото пречи на другите деца, говори в час, не изслушва каква е задачата, а се втурва да пише/ оцветява преди госпожата да се е изказала.
Каза, че не е искала да ме притеснява, но това се повтаря ден след ден от седмица насам. Извиних се, че синът ми пречи на учебния процес и казах, че ще работим в къщи по проблема с вниманието и дисциплината. Помолих я да ми казва всичко своевременно, за да можем в къщи да реагираме. Нито каза "най-лошия", нито "лош". Усещах добронамереност. Това е разликата между госпожата на сина на авторката и нашата госпожа. Синът ми е наказан без детски до края на седмицата и без десерти. Отделно аз досега говорих с него, а утре вечер като се прибере баща му, той също ще говори. С любов! За моето дете съм разбрала, че това е решението - твърдост и любов. Ако която и да е госпожа ми говори както са говорили по телефона на авторката, ще бъда остра, както я посъветвах. Това е заради опита ми от детската градина. При едната госпожа никак не слушаше и тя го беше белязала сякаш, че е лош и точка. Наказваше го като го пращаше да играе сам в ъгъла и не даваше на децата да играят с него, защото бил "много гаден". При другата госпожа беше послушен, като знаеше, че тя е първа смяна с радост отиваше на градина, играеше с всички, а вечер като го прибирах миришеше на нейния парфюм - тя гушкаше всички деца. Моя позната ми каза нещо като "защо го наказваш и си мълчиш? Кой друг ще защити детето ти, ако не ти самата? Запитай се защо само при едната гопожа не слуша". Проведох сериозен разговор с госпожата, тя взе да се оправдава, но още от следващия ден детето ми започна да става по-спокойно. Не я обикна, вероятно и тя него, но вече ги нямаше безумните наказания, обиди и синът ми почна да отива спокоен на градина, когато знае, че тя е първа смяна.

# 54
  • Мнения: 3 010
Епитетите никога не са ок. Съжалявам хората, които разсъждават различно. Тъпак, идиот, лош - това са етикети, които никого не са направили добър. 
Работещите с деца са учени или поне би трябвало да са научени това. Мога да разкажа потресаващи случаи за "лоши" деца, които не са наречени лоши, при които просто е обяснена и демонстрирана всеки ден разликата между добро и лошо. Та те стават други хора просто. Да - правила и граници трябват задължително, но унижения и епитети - не.

# 55
  • Мнения: 11 970
Нещата на авторката с тази учителка няма да се получат. Съжалявам. Тя не приема детето и не е склонна да търси похвати за справяне със ситуацията. Вече го е нарочила за "лош" и от тук нататък нещата не вярвам да се променят. Тази жена не може или не иска да работи с това конкретно дете. Детето усеща това и реагира. Има и такива учители. Винаги ги е имало. Моята първа учителка беше от тях. От първия ден започна със забележките - детето до мен се върти и не внимава, пита докъде сме стигнали и като отговоря - защо говоря. След няколко такива случая майка ми ми даде съвет да спра да й отговарям. Да, ама тогава нея я пита какво има. Тя се оплаква, че не разбрала нещо и ме питала пък аз не съм й отговаряла. И отново аз виновна - този път съм лоша, защото не искам да помогна на другарчето. И показалки съм отнасяла по главата, затова че някой около мен приказва. Накрая на майка й писна и каза на учителката да ме сложи сама на чин. И тя ме премести сама на последния чин и забрави за мен. Мина много време. Веднъж след някакво посещение на театър в трети клас ме премести на първия чин. После дойде една заместничка. Буквално се родих при нея - даваше ми думата, хвалеше ме. Бях силна ученичка и нямах проблеми с дисциплината, имах проблем с началната учителка.

# 56
  • Мнения: 3 608
Nedinka, постът ми беше в отговор на глупостите на някои потребителки, не лично към авторката. На нея съм написала съвет, пък тя си знае какво да направи, ако реши....
Ако визирате мен,кое точно е глупост и защо трябва вашето да е правилно.Изказал съм своята гледна точка изхождайки от това което имаше като проблем с детето в ДГ.Никой никъде не е споменал,че госпожата е само и единствено виновна.

# 57
  • Мнения: 29 315
Скрит текст:
Айде сега, госпожата виновна.... Щото нали е длъжна да търпи да й се катерят по главата!!! Авторката да говори с детето и да го укроти малко, да спазва поведение и правила.
Веднага я съветвате с рогата напред, госпожата да разберяла..... да я  заплашва ли , какво ли??!?!? Щото златото дивее в час и тя има наглостта да се оплаче ..... о, ужас!!! Да не би да е за друго там, а не за звероукротител!?!?

Смяна на училището в първи клас, на първия месец - ми, чудничко. Ако и там има проблем,  отново да сменят, а?
С рогата напред щом се налага,разбира се след разговор с детето То и моя синковец в градината имаше ядове които продължиха доста дълго време не реагирах и изчаках огромна грешка от моя страна.Разговарях с госпожата и  сега защо е различно?Да се работи с деца е трудно факт но пък и свикнаха госпожите да скатават доста май последно време.Като се нарочи детето, че е лошо обяснявай че нямаш сестра.Детето се доверява на родителя ,не мога и не искам да вярвам ,че на 4г ме лъже за вниманието ми.

Болднатото е чудесен съвет, така ли?!?!

Викам с рогата напред даже не е достатъчно, дай направо да я пребием таз госпожа, че така се оплаква от златото, милото то!!!!
То такова едно "слънчево,усмихнато и състрадателно човече и не искам някой да го смачка само защото още първите две седмици не е вместил в нечий план за "перфектния" ученик" , как така ще го нарочва госпожата. Нищо, че дивее е нарушава учебния процес, там са длъжни да го търпят, щото изразява себе си, а да не говорим и, че "не обича да го командват и да му нареждат,малко е всезнайко и е обидчив и се дразни лесно". Айде, мерси от съобразяване с мамини лигльовци!

Дали госпожата го е нарекла лош или това е интерпретация, не е ясно, но дори и да е използвала тези думи, то тя ги е казала на майката, не на детето. Ако нещата не се наричат с истинските им имена, то какъв е смисълът....?!?!

Ама, иначе - нека го местят, що пък не?!? Да видим и новата госпожа дали ще го нарочи.... Може пък да си попадне на мястото.

# 58
  • Мнения: 11 970
Детето може да не е "мамин лигльо", нито да е "най-лошият от лошите", може просто да има някакъв проблем. И върху поведението и спазването на правилата трябва да се работи, но по правилния начин иначе класът бързо ще се ориентира и тогава ще стане страшно - ще го дразнят и провокират това поведение, съответно ще се забавляват на негов гръб. Тук е мястото и на училищния психолог да се намеси и да помогне за адаптацията на детето. Размерът на сградата, шумът, броят ученици в училището и цялата тази обстановка действа на някои деца в посока претоварване на възприятията, което се отразява на поведението им.

Последна редакция: ср, 06 окт 2021, 22:47 от Mama Ru

# 59
  • Мнения: 29 315
Сигурно сте наясно, че госпожите не звънят на родителите за щяло и нещяло. Обикновено е след доста време и забележки.
Но, сигурно вината ще да е в госпожата, щото "не се вмества в нейния план". Какъв точно план ще има тя на втората седмица от първи клас?!?
В момента сигурно иска единствено да се пази що годе поведение и тишина в час. Ако и това не може да се обясни на детето и да се спазва, то значи проблемите му са доста изначални.....

# 60
  • София
  • Мнения: 12 006
Нещата на авторката с тази учителка няма да се получат. Съжалявам. Тя не приема детето и не е склонна да търси похвати за справяне със ситуацията.
Скрит текст:
Вече го е нарочила за "лош" и от тук нататък нещата не вярвам да се променят. Тази жена не може или не иска да работи с това конкретно дете. Детето усеща това и реагира. Има и такива учители. Винаги ги е имало. Моята първа учителка беше от тях. От първия ден започна със забележките - детето до мен се върти и не внимава, пита докъде сме стигнали и като отговоря - защо говоря. След няколко такива случая майка ми ми даде съвет да спра да й отговарям. Да, ама тогава нея я пита какво има. Тя се оплаква, че не разбрала нещо и ме питала пък аз не съм й отговаряла. И отново аз виновна - този път съм лоша, защото не искам да помогна на другарчето. И показалки съм отнасяла по главата, затова че някой около мен приказва. Накрая на майка й писна и каза на учителката да ме сложи сама на чин. И тя ме премести сама на последния чин и забрави за мен. Мина много време. Веднъж след някакво посещение на театър в трети клас ме премести на първия чин. После дойде една заместничка. Буквално се родих при нея - даваше ми думата, хвалеше ме. Бях силна ученичка и нямах проблеми с дисциплината, имах проблем с началната учителка.
Няма да се получат, защото майката вместо да си възпитава детето, реве по форумите, че учителката не иска да се съобрзаи със златното яйце и да го остави да се вихри на воля. За 2 седмици - 2 разговора с родител и то в началото на учебната година са доста. Явно след първия разговор, ефекта е бил нулев, защото май според майката "той си е такъв". Не знам как реши, че учителката не е пробвала похвати за справяне с детето преди да звънне на родител. С по-буйните деца, трябва работата да е синхринизирана учител - родители, като започне от родителите и те да играят ключова роля. Застане ли родителя на страната на детето - до там.

# 61
  • Мнения: 40 831
В държавните училища, с огромни паралелки и прием без подбор, и на учителите им идва нанагорно и е разбираемо, че не искат да толерират излишни дразнители.  Те са на работа и искат работата им да върви гладко и без проблеми. Коя от вас не иска същото, а? И коя не ругае, ако и се тропне досаден клиент или проект? Не ми казвайте, че с любов се опитвате да преодолеете трудностите Wink  И да, вярно е, че има и по-добри учители, учители с призвание и дарба, ама не са болшинството, както във всяка професия.  Останалите са станали учители, защото не са имали какво друго да станат и си вършат работата задоволително - точно като всички останали трудещи се.

# 62
  • Мнения: 5 273
Скрит текст:
Айде сега, госпожата виновна.... Щото нали е длъжна да търпи да й се катерят по главата!!! Авторката да говори с детето и да го укроти малко, да спазва поведение и правила.
Веднага я съветвате с рогата напред, госпожата да разберяла..... да я  заплашва ли , какво ли??!?!? Щото златото дивее в час и тя има наглостта да се оплаче ..... о, ужас!!! Да не би да е за друго там, а не за звероукротител!?!?

Смяна на училището в първи клас, на първия месец - ми, чудничко. Ако и там има проблем,  отново да сменят, а?
С рогата напред щом се налага,разбира се след разговор с детето То и моя синковец в градината имаше ядове които продължиха доста дълго време не реагирах и изчаках огромна грешка от моя страна.Разговарях с госпожата и  сега защо е различно?Да се работи с деца е трудно факт но пък и свикнаха госпожите да скатават доста май последно време.Като се нарочи детето, че е лошо обяснявай че нямаш сестра.Детето се доверява на родителя ,не мога и не искам да вярвам ,че на 4г ме лъже за вниманието ми.

Болднатото е чудесен съвет, така ли?!?!

Викам с рогата напред даже не е достатъчно, дай направо да я пребием таз госпожа, че така се оплаква от златото, милото то!!!!
То такова едно "слънчево,усмихнато и състрадателно човече и не искам някой да го смачка само защото още първите две седмици не е вместил в нечий план за "перфектния" ученик" , как така ще го нарочва госпожата. Нищо, че дивее е нарушава учебния процес, там са длъжни да го търпят, щото изразява себе си, а да не говорим и, че "не обича да го командват и да му нареждат,малко е всезнайко и е обидчив и се дразни лесно". Айде, мерси от съобразяване с мамини лигльовци!

Дали госпожата го е нарекла лош или това е интерпретация, не е ясно, но дори и да е използвала тези думи, то тя ги е казала на майката, не на детето. Ако нещата не се наричат с истинските им имена, то какъв е смисълът....?!?!

Ама, иначе - нека го местят, що пък не?!? Да видим и новата госпожа дали ще го нарочи.... Може пък да си попадне на мястото.
Разбира се, че детето не е лошо! Това е дете на 7 г. Вие го зайлехмихте като престъпник, нарушаващ час в училище. Надявам се да не сте съдия, защото доста невинни щяха да са обявени за виновни до доказване на противното.
Някои хора не могат да надскачат собствената си гледна точка и по-добре да си замълчат.

# 63
  • Мнения: 29 315
Не е лошо, разглезено е!

Може би, когато няма какво да кажете по темата и как да обосновете гледната си точка, нападението на пишещия е най-лесния, но и най-просташкия подход!

# 64
  • Мнения: 11 970
Няма родител, който инстинктивно да не защити детето си, когато му се звъни с думите колко е лошо то. Всяко дете е една вселена. Учителката още не е опознала децата, но два пъти се оплаква от едно, а може и повече. Ако обаче родителят застане на страната на учителя поведението на детето няма да се коригира, то само ще загуби доверие в родителя. Защото учителят харесва или не детето, той е учител и не е длъжен нито да го харесва, нето да го обича. Родителят обаче се предполага, че обича безусловно. За да се случат нещата трябва работа в екип родител-учител- училищен психолог.
Интересно ми е учителката и училищният психолог какво предлагат, за да се случи адаптацията на детето и то да не пречи?

# 65
  • Мнения: 6 682
За да се случат нещата трябва работа в екип родител-учител- училищен психолог.
Интересно ми е учителката и училищният психолог какво предлагат, за да се случи адаптацията на детето и то да не пречи?

Тук все още липсва такова осъзнаване и желание.
Авторката е сама като същий Матросов на амбразурата.

# 66
  • Мнения: 11 970
Нормално. Нападат детето й, тя какво се очаква да направи? Това дете да е нахоквано  в клас, а тя да го хока у дома?
Вчера четох нещо за един грузински педагог, за да коригира детето поведението си, то трябва да се чувства обичано.
Ако детето е непоседливо или дори с хиперкинетично разстройство, учителката може да намери задачки за него, което изискват да стане от чина и да се движи. Например да изтрие дъската, да раздаде материали или да събере. Може да прекъсне урока и да раздвижи всички деца като поиграят за минута на джуджета и великани или просто направят гимнастика. Така правеше началната ни учителка на времето. И имаше ефект.
Може да предложи на класа още първия час на класа да си изработят правила. Тези правила могат да се сложат някъде в стаята и децата да ги гледат и да си ги припомнят. Те могат и да се допълват при нужда.
Когато проблемното дете е постигнало някакъв напредък, дори и минимален, той да се отбелязва и детето да се хвали. Така детето ще се стреми да заслужи отново похвала. Ако детето търпи само критики и наказания то няма стимул да се държи добре, защото тогава няма да привлече вниманието на учителката. Ефектът е обратен на търсения, защото в един момент нежеланото внимание става за предпочитане пред никаквото.
С добро отношение се постига много повече отколкото с оплаквания и наказания.

# 67
  • Мнения: 6 682
Мама Ру, прекрасно, но какво точно предлагаш? Да се конфронтира с госпожата, да пуска жалби, да извика медии? Или да се опита да се разберат? Тя е толкова надъхана, че дори не иска да включи бащата, защото е неспособен.

# 68
  • София
  • Мнения: 3 029
Майката е разтревожена, и с право. Ясно е, че бащата не иска да се включи, а не майката да не иска.
За мен тази учителка не е педагог, но трябва да се седне и да се говори с нея, да се намеси и психолог. Ако нещата не се променят, явно трябва да се търси друг клас.
Но различните никога не се толерират, ако не се вписват, значи не стават и трябва да се махат....

# 69
  • Мнения: 11 336
Добре AniMM, но проблема е поставен от теб много фиктивно - учителката се оплаква от сина ти, но освен, че е казала колко е лош от какво точно се оплаква?
Разкажи ни, какво се е случило в клас и то явно нееднократно, че класната е толкова афектирана.
Няма смисъл да се лашкаме в някакви полюси - "нашокай кестена на истеричната класна" или "виж си гевезето" -  наистина за какво е това делене на лагери.  Нека бъдем по-конструктивни.

Според мен нямаш файда от конфликт с класната. Той ще се прехвърли върху детето ти. Трябва точно обратното - ти да тушираш конфликта в училище. Аз бих се опитала малко по-безпристрастно да вникна в проблема /ужасно е трудно като нападат детето ти/, да остана спокойна /външно/ и да успокоя и двамата, да говоря, говоря на детето и проявявам разбиране към класната /поне приидно/ .
Ако до няколко месеца нещата не се променят сменям класа веднага. Детето няма да си сменя, значи ще трябва да пробваме с нова класна.
Но трябва да призная, че приятелката ми сменя 4-то училище напълно убедена, че все не случва на класни, които не оценяват колко невероятен е нейния пакостник ....

# 70
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 009
Не четох цялата тема, ама защо не го преместите в друга паралелка?

# 71
  • Мнения: 11 970
Мама Ру, прекрасно, но какво точно предлагаш? Да се конфронтира с госпожата, да пуска жалби, да извика медии? Или да се опита да се разберат? Тя е толкова надъхана, че дори не иска да включи бащата, защото е неспособен.
В конкретния случай - смяна на класа.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
Мама Ру, няма нужда да завърташ въпроса към хиперактивност и други разстройства. В повечето случаи има разстройство на възпитанието, а не на вниманието. Думите на  майката са красноречиви. Тя и бащата са хората, които са за психолог, а не детето. На родителите им е трудно да приемат, че вече не са в детската градина, а в училище. Да, родителите да приемат, че ТЕ са на училище. Те косвено поощряват детето да се държи така.

# 73
  • Мнения: 3 250
Нещата на авторката с тази учителка няма да се получат. Съжалявам. Тя не приема детето и не е склонна да търси похвати за справяне със ситуацията. Вече го е нарочила за "лош" и от тук нататък нещата не вярвам да се променят. Тази жена не може или не иска да работи с това конкретно дете. Детето усеща това и реагира. Има и такива учители. Винаги ги е имало. Моята първа учителка беше от тях. От първия ден започна със забележките - детето до мен се върти и не внимава, пита докъде сме стигнали и като отговоря - защо говоря. След няколко такива случая майка ми ми даде съвет да спра да й отговарям. Да, ама тогава нея я пита какво има. Тя се оплаква, че не разбрала нещо и ме питала пък аз не съм й отговаряла. И отново аз виновна - този път съм лоша, защото не искам да помогна на другарчето. И показалки съм отнасяла по главата, затова че някой около мен приказва. Накрая на майка й писна и каза на учителката да ме сложи сама на чин. И тя ме премести сама на последния чин и забрави за мен. Мина много време. Веднъж след някакво посещение на театър в трети клас ме премести на първия чин. После дойде една заместничка. Буквално се родих при нея - даваше ми думата, хвалеше ме. Бях силна ученичка и нямах проблеми с дисциплината, имах проблем с началната учителка.
Другият вариант е да са се отразило точно както трябва тези години на последния чин.

# 74
  • Мнения: 11 970
Да, за изолиране от класа.
Аз никога не съм проблем с дисциплината. Казано ми беше да съм добро другарче и ако ме питат нещо да отговоря и да помогна. Направих го, бях виновна. Спрях да го правя - пак бях виновна. Зад мен говорят, а мен удрят по главата с показалката. И аз рева у дома, че НЕ съм говорила. И понеже бях с епилепсия, на нашите им писна да се оплаквам, че ме удрят без причина по главата и взеха мерки.и поискаха да ме сложат сама. Бях болезнено принципно и откровено дете, както и болезнено свита. Дете, което се върти, не внимава и пречи НЕ Е ОТЛИЧНИК!
А проблемът на учителката с мен лъсна няколко години по-късно, когато тя коментира тогавашните си първокласници пред мен "Ох, много е палав Ники, ама какво да го правиш - баща му е тираджия! Нали разбираш?" Разбрах. От моите родители не е имала изгода - майка - работничка в цех за детски колички и баща - началник планов отдел на завода. Привилегировани бяха в класа не тихите и учещите, а онези, чиито родители са продавачки, снабдители и подобни... Сещаш ли се? 1979-1981? В седми клас бях четен командир и я наблюдавах, наблюдавах и тогавашния първи клас. Кои са любимци и кои низвергнати и защо. Понякога проблемът не е в детето, а точно в учителят.

# 75
  • Мнения: 8 231
MamaRu, отдавна спрях да сравнявам своето детство с това на децата.
Живеем в много различен свят.
Сега засилено чета и слушам за Екранните деца. И защо само с това че детето има неограничен достъп до телевизия, таблет и телефон до какви поведенчески проблеми води.
Защо детето не може да седи и две минути мирно. Защо му е трудно да се концентрира и т.н. Все неща които са налични при почти всички съвременни деца.
Тук най-силно впечатление ми направи, че и голямото дете е било заклеймено като лошо. И според ме по скоро авторката и семейството й трябва да посетят специалист. За да им помогне и да ги научи как да действат, отнасят и говорят с децата.
Ясно е, че нас никой не ни учи на това как да бъдеме родители и да възпитаваме децата. И всеки от нас възпитава според собствените си възгледи и възможности.
Но моя прочит на ситуацията е че родителите имат нужда тук от помощ за да помогнат после и на детето.

# 76
  • Мнения: 2 081
Предлагам майката да отиде на психолог , който да й даде насоки как вкъщи да се справи с поведението на детето . Правила съм го преди години , когато беше на вълна тръшкане и "Не искам , няма " . Полезни съвети получих .

Имам приятелка с много буйно момиче , крещи много , удря , блъска хората . Сменя вече трета градина заради "лошите " учителки , вместо да вземе някакви мерки .

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 08:55 от Ел_Си

# 77
  • Мнения: 3 783
Най-голямото провинение било как в час по рисуване отишъл да си налее вода и след него тръгнали други от класа и на връщане се пръскали с вода.А първото оплакване беше как не си вадел сам учебниците като почвал часа,а трябвало да му напомня.И как ако някой го дразнел не си мълчал,а почвал да спори с него.
Не е проблем оплакванията те са разбираеми,а тона с който ги казва все едно е нещо невиждано,нечувано и крайно ужасно.
Аз бях добра ученичка,винаги кротка и послушна с добри оценки.Но пък попаднах на класна,които точно такива не
ги обичаше особено-нейните любимци бяха непокорните,приказливите и спорещите за всичко.
С мен се държеше все едно съм нещо неприятно и безинтересно.
Знам каква травма може да ти нанесе подобно поведение и отношение.
Голяма част от проблема е в нас като негови родители -определно има нужда от повече дисциплина и контрол.
Той е много различен от нас с баща му и брат му.Винаги иска да опита нещата по негов начин,да върви по негов път.Не е агресивен,обича децата и си играе тях след края на занималнята.
Ще направя всичко което мога и за което получих ценни съвети тук-ще го запиша на спорт,ще му говоря още повече ,ще го заведа на психолог ако нещата не потръгнат да разбера къде бъркаме с подхода към него.
Но в никакъв случай няма да оставя учител да го мачка и обижда и още първи клас да го слага в категории и да го отписва като тежък случай.

# 78
  • Мнения: 11 336
Ако това е "най-лошия сред лошите" то тази учителка нищо не е видяла в професионален план Simple Smile Що за педагози са след като не могат да се справят с палаво дете в 1 клас, но не сте единствената за която чувам напоследък. Огромно провинение било - смее се силно в междучасието и бяга в коридора! Пред разстрел са с детето на приятелка!

Имате още месец да видите ще се напаснат ли детето и класната и ако не ще сменяте явно, което за мен е много неприятно. Все пак детето ви ще е "новият" в класа и не се знае как ще го приеме класа.

Принципно в разговорите с класната бих използвала изрази като "Вие сте педагог с опит, как ще ни посъветвате да действаме?" "Вярвам, че не е динственото палаво дете, което сте обучавали - какво трябва да правим ние като родители, а вие като учител за да влязат в релси нещата?" Малко да я обърнем с правата лопата тази учителка Simple Smile На приятелка за палавичко дете класната звъни и се оплаква на майката, но предлага конкретни неща - оценява детето какви нужди и провинения има и не само да се кара и дудне, а предприема конкретни действия и ги обсъжда с майката.

# 79
  • София
  • Мнения: 7 990
Това, че не се сеща да си извади учебниците не е чудо невиждано за първокласник. Ако не може да чете, сложете стикери по папките, за да се ориентира по картинките. И напомняйте всеки ден, че трябва да извади учебниците по съответния предмет, когато започне часът.
Струва ми се, че и учителката преиграва, защото това са обичайни неща за първокласници. Като не иска дружно да ходят на водопой, да ги предупреди да пълнят бутилките в междучасието и да не ги пуска по време на часа. За тях това е начин да изклинчат няколко минути, като им доскучее.
Описаните "проблеми" се отстраняват с рутината и въвеждане на правила. За мен проблеми са агресивно поведение, отказ да спазва дисциплина, въпреки направена забележка, тотално неспазване на правила и пр. Факт е, че родителите са тези, които трябва да възпитават децата, но учителят е този, който въвежда правилата за поведение в клас.
Едва трета седмица е от започване на учебната година, ще свикнат.

# 80
  • Мнения: 8 231
Много съм съгласна с милинка.
Но въпроса е колко пъти не изважда учебниците. Ако дете на 7 трябва да се подсеща за всеки час в продължение на три седмици не мисля, че е нормално. Нормално е понякога да забрави, но ако е непрекъснато.

Ако в часа по рисуване е станал без да попита и се е юрнал за вода, а учителката е повторила 20 пъти да не ходи е проблем. Но ако е попитал тя му е разрешила и тогава класа е тръгнал, не виждам такъв.

Може би хубаво би било майката да разбере и от други родители какво се случва в часовете. Така може би ще добие по-ясна представа за ситуацията.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 36 597
Определено съм за разговор с други деца и родители. Моята дъщеря, супер послушно и сговорчиво дете, миналата година такава интрижка спретнала заради едно момче от класа, което харесвала, че ме хвърли в потрес. Изложих се като краставичар, когато се разговорих с класната и с майката на момчето. От тогава си имам не едно, ами сто и едно на ум за собственото си дете.

# 82
  • София
  • Мнения: 12 006
Най-голямото провинение било как в час по рисуване отишъл да си налее вода и след него тръгнали други от класа и на връщане се пръскали с вода.А първото оплакване беше как не си вадел сам учебниците като почвал часа,а трябвало да му напомня.И как ако някой го дразнел не си мълчал,а почвал да спори с него.
Не е проблем оплакванията те са разбираеми,а тона с който ги казва все едно е нещо невиждано,нечувано и крайно ужасно.
Скрит текст:
Аз бях добра ученичка,винаги кротка и послушна с добри оценки.Но пък попаднах на класна,които точно такива не
ги обичаше особено-нейните любимци бяха непокорните,приказливите и спорещите за всичко.
С мен се държеше все едно съм нещо неприятно и безинтересно.
Знам каква травма може да ти нанесе подобно поведение и отношение.
Голяма част от проблема е в нас като негови родители -определно има нужда от повече дисциплина и контрол.
Той е много различен от нас с баща му и брат му.Винаги иска да опита нещата по негов начин,да върви по негов път.Не е агресивен,обича децата и си играе тях след края на занималнята.
Ще направя всичко което мога и за което получих ценни съвети тук-ще го запиша на спорт,ще му говоря още повече ,ще го заведа на психолог ако нещата не потръгнат да разбера къде бъркаме с подхода към него.
Но в никакъв случай няма да оставя учител да го мачка и обижда и още първи клас да го слага в категории и да го отписва като тежък случай.
Значи според теб не е проблем, че той, вместо да си стои в час, е излязъл от часа, повеждайки и други деца и че после се пръскали с вода и "са вдигнали училището на главата си"? Водата се налива преди часа, ама айде да речем в начаоло на първи клас не е съобразил, обаче защо е повел дружинка и са се пръскали с вода? Ако кротко беше отишъл сам за вода, дали класната щеше да иска разговор, м? За учебниците, ако е системно е проблем. А това, че се разправял с другите деца и спорел с тях, не знам защо също не го отчиташ като проблем. Обаче май по реакцията на учителката, повечето деца не правят така.

# 83
  • Мнения: 3 010
Афродита, ти четеш ли изобщо? Авторката казва, че не са проблем оплакванията по същество, а тона. Ами права е.
Откъде това озлобление по дете при теб, трябва да се смачка и обижда, ако е проблемно, ако има заболяване, дефицити на растежа или какво? Родителят да се накове с груби думи, така ли казваш?

Ани, за даване на обратна връзка по този начин, която и да е учителка на запад от Калотина би получила дисциплинарно предупреждение, не просто родителя ще пита в Бг мама дали е крива и права.

# 84
  • Мнения: 11 970
Това, което авторката описва са дребни провинения поради липсата на опит най-вече. Ама явно и класната не умее да се справи и тръгва по най-лесно линия - детето е лошо и не изпълнява.
Приятелка с първокласник търпи подобни оплаквания - нейното и още едно-две по-дребнички деца не си вадели нещата от шкафчето. Обаче децата не ги вадят, защото са им определени шкафчета на най-горния ред и те просто не стигат до тях, а учителката отказва да ги размени. "Как само те имали нужда от помощ или не изпълнявали?" Ами така, просто само те не могат да достигнат до шкафчетата си. Проблемът не е в децата. Родителите какво да направят, да им купят стълбичка ли? Те имат ли право да влязат в класната стая и да свалят шкафчетата на височина, на която децата им да ги стигат, а?  Проблемът тук е в учителката и нейното нежелание да го реши.
Как ви се струва учителка да напише в тетрадката на първокласник "много грозно"? Не е ли по-добре да напише "Упражнявай се повече" или "можеш и по-добре"?
Тук проблемът не е в родителите или детето (авторката), а в учителката, която не предлага никакво решение. Родителят каквото и да говори не е в часовете с детето и няма как да контролира поведението. В класната стая командва учителят.

# 85
  • Мнения: 40 831
Значи според теб не е проблем, че той, вместо да си стои в час, е излязъл от часа, повеждайки и други деца и че после се пръскали с вода и "са вдигнали училището на главата си"? Водата се налива преди часа, ама айде да речем в начаоло на първи клас не е съобразил, обаче защо е повел дружинка и са се пръскали с вода? Ако кротко беше отишъл сам за вода, дали класната щеше да иска разговор, м? За учебниците, ако е системно е проблем. А това, че се разправял с другите деца и спорел с тях, не знам защо също не го отчиташ като проблем. Обаче май по реакцията на учителката, повечето деца не правят така.

Всъщност не непременно. Доколкото си спомням рисуването, водата се сменя по няколко пъти по време на час, защото иначе цапа четката и ако първо си рисувала с тъмен цвят, а после искаш със светъл той излиза мърляв.  И е съвсем нормално децата да ходят да си сменят водата. А кой е пуснал и другите да са в група вече не знам. Децата са си деца - видели са един да тръгва и са тръгнали, учителят е трябвало да въведе ред в ходенето за вода. И учебниците не са ми проблем. Според мен проблемно е разправянето с другите, говоренето и преченето.

# 86
  • Мнения: 3 608
Най-голямото провинение било как в час по рисуване отишъл да си налее вода и след него тръгнали други от класа и на връщане се пръскали с вода.А първото оплакване беше как не си вадел сам учебниците като почвал часа,а трябвало да му напомня.И как ако някой го дразнел не си мълчал,а почвал да спори с него.
Не е проблем оплакванията те са разбираеми,а тона с който ги казва все едно е нещо невиждано,нечувано и крайно ужасно.
Скрит текст:
Аз бях добра ученичка,винаги кротка и послушна с добри оценки.Но пък попаднах на класна,които точно такива не
ги обичаше особено-нейните любимци бяха непокорните,приказливите и спорещите за всичко.
С мен се държеше все едно съм нещо неприятно и безинтересно.
Знам каква травма може да ти нанесе подобно поведение и отношение.
Голяма част от проблема е в нас като негови родители -определно има нужда от повече дисциплина и контрол.
Той е много различен от нас с баща му и брат му.Винаги иска да опита нещата по негов начин,да върви по негов път.Не е агресивен,обича децата и си играе тях след края на занималнята.
Ще направя всичко което мога и за което получих ценни съвети тук-ще го запиша на спорт,ще му говоря още повече ,ще го заведа на психолог ако нещата не потръгнат да разбера къде бъркаме с подхода към него.
Но в никакъв случай няма да оставя учител да го мачка и обижда и още първи клас да го слага в категории и да го отписва като тежък случай.
Значи според теб не е проблем, че той, вместо да си стои в час, е излязъл от часа, повеждайки и други деца и че после се пръскали с вода и "са вдигнали училището на главата си"? Водата се налива преди часа, ама айде да речем в начаоло на първи клас не е съобразил, обаче защо е повел дружинка и са се пръскали с вода? Ако кротко беше отишъл сам за вода, дали класната щеше да иска разговор, м? За учебниците, ако е системно е проблем. А това, че се разправял с другите деца и спорел с тях, не знам защо също не го отчиташ като проблем. Обаче май по реакцията на учителката, повечето деца не правят така.
Абе да не ги е вързал с въже и айде след него на водопой?Той не слуша ми другите, примерните аджеба защо не са залепнали за столовете?

# 87
  • Мнения: 5 273
Мисля че в повечето класни стаи има мивка в самата стая. През миналата учебна година децата в класа на дъщеря ни ставаха да си мият ръцете след всяко кихане. Кихане.
В България в класната им стая за първи клас също имаха мивка.
Афрофита само изопачава историята във вреда на детето. Дано не е учител. Детето като става да си сипе или смени водата, надали да застава в средата на класната стая и да вика дружно всички другари да ходят да си сменят водата. И, все пак, става въпрос за час по рисуване, не за час по инжинерно корабостроене. Ако никой не се е пръскал с вода в училище, не знам в какво училище е ходел. Ние редовно окъпвахме целия коридор (в нашето училище едно време чешмичките бяха в коридора).

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 14:57 от brumm

# 88
  • Мнения: 11 970
Нито в гимназията, в която работя, нето в училището на децата има мивки в класните стаи. На времето в моето основно училище вярно, че имаше.
И на мен ми е странна категоричната позиция за всичко на някои съфорумки, че дете и родители са виновни, а учителят винаги прав. И учителят е човек и има слабости и допуска грешки, проявява пристрастия. Не е редно, ама се случва. А учител на първолаци определено не е за всяка уста лъжица. Оплакване на родител, особено първите седмици на първи клас за подобни дреболии на мен ми говори или за педагогическо безсилие или за нежелание да си свърши педагогическата работа и да въведе правилата в клас.

# 89
  • София
  • Мнения: 12 006
Афродита, ти четеш ли изобщо? Авторката казва, че не са проблем оплакванията по същество, а тона. Ами права е.
Откъде това озлобление по дете при теб, трябва да се смачка и обижда, ако е проблемно, ако има заболяване, дефицити на растежа или какво? Родителят да се накове с груби думи, така ли казваш?
Скрит текст:
Ани, за даване на обратна връзка по този начин, която и да е учителка на запад от Калотина би получила дисциплинарно предупреждение, не просто родителя ще пита в Бг мама дали е крива и права.
Айде сега, то голяма обида, голямо мачкане, че му казала лош и то на майката не на детето. Пак да попитам, ако детето беше отишло самО, кротко за вода, без да подкокоросва още няколко деца и да се пръскат с вода, което предполага и гонене, тичане, викане, кикотене и т.н. шум по време на учебен час - дали учителката щеше да се оплаква от него?
Иначе, понеже някой попита, да пръскали сме се с вода, ама в междучасието или след училище, а не да напуснем стаята и урока, за да си играем на воля.

# 90
  • Мнения: 5 273
Афродита, ти четеш ли изобщо? Авторката казва, че не са проблем оплакванията по същество, а тона. Ами права е.
Откъде това озлобление по дете при теб, трябва да се смачка и обижда, ако е проблемно, ако има заболяване, дефицити на растежа или какво? Родителят да се накове с груби думи, така ли казваш?
Скрит текст:
Ани, за даване на обратна връзка по този начин, която и да е учителка на запад от Калотина би получила дисциплинарно предупреждение, не просто родителя ще пита в Бг мама дали е крива и права.
Айде сега, то голяма обида, голямо мачкане, че му казала лош и то на майката не на детето. Пак да попитам, ако детето беше отишло самО, кротко за вода, без да подкокоросва още няколко деца и да се пръскат с вода, което предполага и гонене, тичане, викане, кикотене и т.н. шум по време на учебен час - дали учителката щеше да се оплаква от него?
Иначе, понеже някой попита, да пръскали сме се с вода, ама в междучасието или след училище, а не да напуснем стаята и урока, за да си играем на воля.
Свободни съчинения отново. Някъде майката написала ли е, че детето някого е "подкокоросвало"? Те на първокласниците не им трябва много. Дори и тя да е позволила на детето да стане, ьа да си напълни вода, останалите като са видяли, че то е станало, естествено са хукнали и те? Къде е тук "вината" на детето?

# 91
  • София
  • Мнения: 12 006
Свободни съчинения отново. Някъде майката написала ли е, че детето някого е "подкокоросвало"? Те на първокласниците не им трябва много. Дори и тя да е позволила на детето да стане, ьа да си напълни вода, останалите като са видяли, че то е станало, естествено са хукнали и те? Къде е тук "вината" на детето?
Ти как очакваш точно майката да изложи златното яйце, като тя е пуснала цяла тема, с цел да обяви колко лоша е учителката? Кой знае още колко спестява, ама 2 разговора за 2 седмици и то първите 2 от уч.година - дали не е прекалило? Иначе, дори и той да не ги е повел, кой е бил инициатор на пръскането и патърдията, щом точно на това дете търсят родител? Вероятно учителата е "разнищила случая", преди да прецени на кого да се обади. Оправдания може да му намерите хиляда, ама не е правилната посока в намиране на полезно за детето решение.

# 92
  • Мнения: 3 783
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ би ли спряла да сипеш простотии в темата ми вече каза каквото имаше да кажеш определено не помагаш по никакъв начин.Ходи да ръсиш акъл  по други теми моята я съсипа колкото можа.

# 93
  • Мнения: 11 970
Когато дъщеря ми беше първи клас, учителката ми звънеше с думите "Аз не съм била там и не съм видяла, ама всички казват, че никой не я е закачал и предизвиква и тя без причина е ударила Х..."
Аз провеждам разговор с детето у дома:
- ..., удряла ли си Х?
- Да.
- Защо го удари? Нали знаеш, че не трябва да се биеш.
- Той ми се присмя на рисунката.
- И затова го удари? Не е важно какво мисли Х за рисунката ти, а госпожата. Я ми покажи рисунката.
- Ето я. Х каза, че е грешна, защото съм нарисувала баба с бастун. Мамо, баба наистина има бастун, защо да не го нарисувам?
И други подобни ситуации имахме.
Трети клас. По време на занималнята. За първа година от две групи са ги събрали в една и са с учителката на другата група. Звъни ми педагогическата съветничка:
- Само да Ви кажа какво заварвам... Децата са на двора, а аз минавам покрай занималнята и чувам викове. Влизам и виждам Л (дъщеря ми) пред бюрото да размахва въже срещу няколко деца от 3а. Те влезли да вземат нещо от шкафа, топки вероятно и тя ги последвала.
- Госпожо Х, къде точно се намира дэщеря ми и къде другите деца?
- Тя е пред бюрото и прозореца, казах Ви вече, а те са срещу нея?
- Т.е те са между нея и вратата, така ли?
- Да, да... Тя ги е последвала и... Те така казаха всички..
- Госпожо Х, като учител и педагог, сцената както я описвате е, че Л е в позиция на самоотбрана. Няколко деца срещу едно, на което е отрязан достъпът до вратата...
Афродита, да продължавам ли? Педагогическите специалисти могат и изкривяват истината, когато така им е удобно или се предоверяват на едната страна за сметка на другата, която обикновено е по-беззащитната. "Всички твърдят", "другите твърдят"... А думите на обвинено дете? А неговото право да се защити?

# 94
  • София
  • Мнения: 12 006
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ би ли спряла да сипеш простотии в темата ми вече каза каквото имаше да кажеш определено не помагаш по никакъв начин.Ходи да ръсиш акъл  по други теми моята я съсипа колкото можа.
Какво да направя, като не ти харесва истината? Не си ти човека, който да ми казва какво да правя. Колкото и да не ти харесва - поведението на сина ти не е ок, и това е първо според класната му, за останалите няма значение. Поработи над това, вместо да даваш нареждания кой можел и кой не можел в тоята тема.

# 95
  • Мнения: 3 010
Темата не е моя, но и според мен сте озлобена. Мога само да гадая защо.

# 96
  • Мнения: 11 970
Аз пък се чудя, ако в класа на въпросната учителка се падне дете с хиперкинетично разстройство, дефицит на вниманието или ГРР тя какво ще прави? О, да, сетих се. Ще звъни на родителите колко й пречи детето и ще говори как трябва да е в друго училище, вместо да търси варианти за справяне със ситуацията.
Афродита, не знам учител ли си или родител на "перфектно" дете, но знай, че перфектни класове и деца няма. Учителят трябва да направи клас от децата, които му се паднат. Точно така, каквито му дойдат, с такива работи. И да, много е лесно, ако всички са мотивирани, знаещи и можещи с възпитание на благородници минимум. За съжаление такива перфектни класове със свещ да ги дириш.
Чудо голямо, че се пръскали. Аз като учител бих била по-разтревожена, ако са се намокрили да не стоят мокри и да настинат, отколкото от водата в коридора. Тя се попива, нищо няма да му стане. И тя защо е пуснала толкова деца вкупом? Или всички са излезли от час без разрешение. И как така на група деца им теква да хукнат след детето на авторката? Ами, ако са имали разправия и са търсели продължение? А?

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 17:26 от Mama Ru

# 97
  • Мнения: 3 010
Афродита, не знам учител ли си или родител на "перфектно" дете, но знай, че перфектни класове и деца няма.

По-скоро е дете, което е обиждано и наказвано, а сега се гордее, че е "станало човек".

# 98
  • Мнения: 5 273
Свободни съчинения отново. Някъде майката написала ли е, че детето някого е "подкокоросвало"? Те на първокласниците не им трябва много. Дори и тя да е позволила на детето да стане, ьа да си напълни вода, останалите като са видяли, че то е станало, естествено са хукнали и те? Къде е тук "вината" на детето?
Ти как очакваш точно майката да изложи златното яйце, като тя е пуснала цяла тема, с цел да обяви колко лоша е учителката? Кой знае още колко спестява, ама 2 разговора за 2 седмици и то първите 2 от уч.година - дали не е прекалило? Иначе, дори и той да не ги е повел, кой е бил инициатор на пръскането и патърдията, щом точно на това дете търсят родител? Вероятно учителата е "разнищила случая", преди да прецени на кого да се обади. Оправдания може да му намерите хиляда, ама не е правилната посока в намиране на полезно за детето решение.
Никой освен теб не говори за златно яйце. Нито пък отношението на майката към детето и е подобно, съгласно написаното от нея в темата. Златни яйца май само на теб се привиждат. Не зная защо.

# 99
  • Мнения: 6 682
Гледам много се обсъжда как към детето трябва да се подходи с добра дума и поощрение. Чудя се защо не се дава такъв съвет и майката да подходи така към учителката. Не, към нея с рогата напред.
От конфронтацията учител родител страдат децата.

# 100
  • София
  • Мнения: 12 006
Аз пък се чудя, ако в класа на въпросната учителка се падне дете с хиперкинетично разстройство, дефицит на вниманието или ГРР тя какво ще прави? О, да, сетих се. Ще звъни на родителите колко й пречи детето и ще говори как трябва да е в друго училище, вместо да търси варианти за справяне със ситуацията.
Афродита, не знам учител ли си или родител на "перфектно" дете, но знай, че перфектни класове и деца няма. Учителят трябва да направи клас от децата, които му се паднат. Точно така, каквито му дойдат, с такива работи. И да, много е лесно, ако всички са мотивирани, знаещи и можещи с възпитание на благородници минимум. За съжаление такива перфектни класове със свещ да ги дириш.
Чудо голямо, че се пръскали. Аз като учител бих била по-разтревожена, ако са се намокрили да не стоят мокри и да настинат, отколкото от водата в коридора. Тя се попива, нищо няма да му стане. И тя защо е пуснала толкова деца вкупом? Или всички са излезли от час без разрешение. И как така на група деца им теква да пуснат след детето на авторката? Ами, ако са имали разправия и са търсели продължение? А?
Много лошо щом и ти мислиш, че не е нищо особено 1 детете, да поведе още няколко, да зареже учебния просец за да си играе, съответно да разконцентрира и други деца - освен тези с него и тези които са чули врявата в коридора. И вероятно защото учителката се е притеснила, децата да не настинат от намокрените дрехи, се е обадила на родител за съдействие, за да се спре това поведение, иначе той всеки ден може да си играе на пръскане, но ако някое дете се разболее от тази игра, ще държат сметка на учителката, защо не е взела мерки. Въпреки, че сега като е взела мерки, те се посрещат остро от авторката. Казваш, че "не търси варианти за справяне със ситуацията" - дали не е говорила с детето, само защото майката не го спомена, а разговора с родител не е ли вариант?

# 101
  • Мнения: 40 831
Афродита, не знам учител ли си или родител на "перфектно" дете, но знай, че перфектни класове и деца няма. Учителят трябва да направи клас от децата, които му се паднат. Точно така, каквито му дойдат, с такива работи. И да, много е лесно, ако всички са мотивирани, знаещи и можещи с възпитание на благородници минимум. За съжаление такива перфектни класове със свещ да ги дириш.

Така е, ама не съвсем. Има си някакви граници на "неперфектност". Нормално е децата да са палави, да се изморяват, да не са свикнали с дисциплината и прочее, но в определени граници. И когато някое дете излиза извън тези граници вече нещата стават различни, защото класът е от тридесет деца, а на учителя се налага да фокусира 1/3 от времето, вниманието и усилията си върху проблемното дете. Нали се сещаш, че от това страдат останалите, които не получават своята доза внимание и така се забавя пък тяхното развитие. Този спор се е водил и преди 20 години - редно ли е заради пречещо дете (даже и със СОП) да се бави целият клас? И, естествено, мненията са според личния интерес на родителите. Но за учителя е нормално да иска спокоен клас, в който да се работи лесно и да си вземе материала.

# 102
  • Мнения: 11 970
Афродита, ама тя не е казала, че той ги е повел и е инициирал играта с пръскане. Не преиначавай ситуацията. Ти изкара детето по-голям авторитет от учителката. Излиза без разрешение да си смени водата и води след себе си половината клас, за да си играят на чешмите. Сериозно? Пък учителката им се е усмихвала и махала за довиждане? Ако е излязъл с разрешение, то тя разрешила ли е и на другите деца да излизат след него? Пускат се по 1-2 деца едновременно, а не група. Като се върнат първите, излизат следващите. Въпрос: какво е правила учителката, когато половината клас излизат след първото дете? Защо ги е пуснала? Не е ли могла да предположи на база опита си, че може да се заиграят, сборичкат и някой да пострада?
В коридорите има дежурен учител. Той не е ли проследил бягаща и викаща група деца до чешмите? Той къде е бил и защо е допуснал игра там?

# 103
  • Мнения: 3 608
Афродита, ти четеш ли изобщо? Авторката казва, че не са проблем оплакванията по същество, а тона. Ами права е.
Откъде това озлобление по дете при теб, трябва да се смачка и обижда, ако е проблемно, ако има заболяване, дефицити на растежа или какво? Родителят да се накове с груби думи, така ли казваш?
Скрит текст:
Ани, за даване на обратна връзка по този начин, която и да е учителка на запад от Калотина би получила дисциплинарно предупреждение, не просто родителя ще пита в Бг мама дали е крива и права.
Айде сега, то голяма обида, голямо мачкане, че му казала лош и то на майката не на детето. Пак да попитам, ако детето беше отишло самО, кротко за вода, без да подкокоросва още няколко деца и да се пръскат с вода, което предполага и гонене, тичане, викане, кикотене и т.н. шум по време на учебен час - дали учителката щеше да се оплаква от него?
Иначе, понеже някой попита, да пръскали сме се с вода, ама в междучасието или след училище, а не да напуснем стаята и урока, за да си играем на воля.
Ти си дрънкаш на твоята струна обаче, как реши,че той е агитатор?
Черна станция,че кой учител не иска всички да са послушни,ама лошотое,че децата са различни и има момент в който някое дете е изолирано от учебния процес волно или неволно.Примери много още от детската градина.

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 17:28 от cia_maritima

# 104
  • София
  • Мнения: 12 006
Пуснала го е да си напълни вода в чашата, а не да играе с водата. Другите деца как пък са решили вкупом да отидат и те да играят, ако той не им е казал, не знам, телепатия сигурно. А като хукат 3-4-5 едновременно без разрешение, тя какво да направи, да заключи стаята преди да са излязли ли?

# 105
  • Мнения: 3 783
Ехаа чудесен филм на ужасите би се получил-злото дете подучено от злата си майка нарочно отива да си смени водата в час по рисуване и насила извлича добрите деца от клас сигурно с цел да ги удави в тоалетните.
Но успява единствено да ги напръска както и те него и не успява с пъклените си планове.
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ дано не си учителка ..ама май беше..

# 106
  • Мнения: 11 336
Афродита, що за учител би приел за "ужасяваща" ситуация и не би се справил сам с нея - първокласници отиващи до мивката и пръскащи се!? Ами нелепо е това да е драма и виновно да е едно от децата. Дори и да им е лидер, който следват без да мислят, а добре знаеш че не е така от написаното.
Наистина подхождаш с някаква лична агресия към детето от ситуацията, ти си знаеш защо....

Педагогически подходи има много и всеки такъв е и обучаван и има опит, как да се справя с деца от всякакъв тип.

Според мен тук говорим за дете, което не зачита много авторитети, прави каквото иска, не иска позволение например "за да смени водата" и просто заявява и отива, спори и то вероятно дори и с учителката. От една страна разбирам учителката, но от друга НЕЙНА работа е да наложи авторитета и правилата си и никой не е казал, че ще е лесно с всички деца.

Да не мислите, че само в първи клас бунтарите са бунтари? Не съм работила в училище, но съм била преподавател в университет. Дори и с тези големи хора първият семестър си има зрънца с чиито  характери трябва да се справиш. Това е част от учебния процес на учителя. И за мен бе изключително забавно точно това - да намериш подход, да промениш, да постигнеш желаното.  Може да ми е идвало да ошамаря някой от тях, но нивгаш не съм си и помисляла да звъня на майките им Simple Smile)

# 107
  • Мнения: 40 831
Точно пък в университета е съвсем друга бира. Помня утвърдени преподаватели да казват:
- Колега, никой не ви е довел тук насила, ако не ви е интересно напуснете залата и не пречете.

И толкова. Даже и за вниманието на студентите да трябва да се бори преподавателят вече ми идва много. Той е там да преподава висши познания, не да се прави на аниматор.

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 17:42 от Черна станция

# 108
  • Мнения: 3 608
Афродита вие или си съчинявате или не четете.Майка ли сте,педагог?Монетата има две страни.

# 109
  • Мнения: 11 970
 Може да ми е идвало да ошамаря някой от тях, но нивгаш не съм си и помисляла да звъня на майките им Simple Smile)
Е, това е грешка. Как така няма да звъннеш на майките им да се оплачеш от зрънцето? 🤣 Направо си го представям разговора. Естествено, че оплакване на родител е последното нещо, когато ситуацията е наистина сериозна и учителят не е в състояние да се справи сам.
Сега се сещам, че като възпитател в общежитието (гимназисти), сама на нощна смяна, 30 стаи и 119 ученици двама се сбиха преди сън. А още двайсет ги нахъсват. Разтървах ги, дори отнесох едно кроше, ама не съм се оплакала на родителите им, сама се наврях между шамарите (буквално). После дойдоха да се извинят и да си поговорим. Повече проблеми не сме имали.

# 110
  • София
  • Мнения: 12 006
Ехаа чудесен филм на ужасите би се получил-злото дете подучено от злата си майка нарочно отива да си смени водата в час по рисуване и насила извлича добрите деца от клас сигурно с цел да ги удави в тоалетните.
Но успява единствено да ги напръска както и те него и не успява с пъклените си планове.
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ дано не си учителка ..ама май беше..
То не е отишло с основна цел да си смени водата, а е повело приятелчетата си, да си играят и да си правят каквото си искат, и това по време на час, зарязвайки учебния процес. Колкото и да не ти е приятно - това е кофти поведение. А ако ти не се включиш да коригираш това поведение, а го поощряваш - проблемите ще се задълбочават. Утре ден, като попорасне, може направо не час, цял ден да зареже, да си прави каквото си иска, ако не му се обясни, че е сгрешил. Иначе ако искаш му купи торта да го почерпиш за креативността! Другия път предложи да напръска и учителката и всичко ще е топ!

# 111
  • Мнения: 3 010
Афродита, ако си учител, съжалявам децата, които работят с теб. Невидяла, нечула, неприсъствала на ситуацията. Скача с някакво озлобление върху най-слабата брънка във веригата - детето. Брани някаква леля, която се држи унизително с родителите и не умее да дава обратна връзка. Ужас.
Супер доволна съм, ако такива са хората във системата, че моите деца няма да са част от нея. За съжаление, образователното и човешкото ниво в българското училище, с известни изключения, отдавна е дъно.

# 112
  • Мнения: 5 273
Гледам много се обсъжда как към детето трябва да се подходи с добра дума и поощрение. Чудя се защо не се дава такъв съвет и майката да подходи така към учителката. Не, към нея с рогата напред.
От конфронтацията учител родител страдат децата.
А защо самата учителка не е подходила с добра дума към майката? Затова съветите са в този дух. Значи учителка идва с назидателен тон да ми се кара и да ми обяснява, че детето ми било лошо, а аз ще й се усмихвам мило и ще кимам разбиращо?
Разбира се че бих подходила така, ако нейното поведение и отношение беше нормално.
Много съм доволна, че децата ми не учат в България. Много има да се иска не само от образователната система, а и от подобни хора  които уж я градят. Как да уважаваш такъв учител, когато той самия не уважава теб, като родител, камо ли пък детето ти, което ще бъде с него в следващите 3-4 години. И на какво ще научи това дете, след като няма подход да реши елементарна ситуация с пръскащи се деца? В час по рисуване?

# 113
  • Мнения: 435
Афродита вие или си съчинявате или не четете.Майка ли сте,педагог?Монетата има две страни.

Монетата има една страна в случая, и тя е, че децата трябва да слушат, а родителите да сътрудничат на учителя. Един път ме е удряла учителка, с учебник по математика по главата, единственото за което се молех е да не се обади на майка ми. Не нямаше да ме бие майка ми, но умирах от срам, аз съм се изложила, изложила съм нея като родител. Но това се случва, когато вкъщи е обяснявано, от до поведение, обществени норми и т.н. В първи клас бях помежду другото. В днешно време респект към учител нула.

# 114
  • Мнения: 6 682
Brumm, вие с всички хора ли сте на нож? На шефа или бизнес-партньори зъбите ли се? Не случайно казват, че дипломацията е изкуство.... другото прилича на двама засекли се на кръстовище "абе, ти педераст, що ми викаш педераст".
А това с клишето за "чужбина" само олеква мнението ви. Като не живеете в тази гадна страна, какво давате съвети за нещо чуждо ви?
Към авторката, от нахъсване и конфронтация ще пострада дете ти. Уверена съм, че не целиш това.

# 115
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Гледам много се обсъжда как към детето трябва да се подходи с добра дума и поощрение. Чудя се защо не се дава такъв съвет и майката да подходи така към учителката. Не, към нея с рогата напред.
От конфронтацията учител родител страдат децата.
А защо самата учителка не е подходила с добра дума към майката? Затова съветите са в този дух. Значи учителка идва с назидателен тон да ми се кара и да ми обяснява, че детето ми било лошо, а аз ще й се усмихвам мило и ще кимам разбиращо?
Разбира се че бих подходила така, ако нейното поведение и отношение беше нормално.
Много съм доволна, че децата ми не учат в България. Много има да се иска не само от образователната система, а и от подобни хора  които уж я градят. Как да уважаваш такъв учител, когато той самия не уважава теб, като родител, камо ли пък детето ти, което ще бъде с него в следващите 3-4 години. И на какво ще научи това дете, след като няма подход да реши елементарна ситуация с пръскащи се деца? В час по рисуване?
Дали не е подходила с добра дума, няма как да знаем. Но за да се стигне до 2 разговора с родител за 2 седмици, означава първо, че след първия разговор не е имало реакция от страна на родителя, т.е. нищо не е направил за да коригира ситуацията и второ положението е ескалирало до там, че детето продължава да не слуша учителката. А майката как е уважила учителката, след като е уведомена веднъж за проблем и тя го неглижира, че и поощрява детето?

# 116
  • Мнения: 5 273
Brumm, вие с всички хора ли сте на нож? На шефа или бизнес-партньори зъбите ли се? Не случайно казват, че дипломацията е изкуство.... другото прилича на двама засекли се на кръстовище "абе, ти педераст, що ми викаш педераст".
А това с клишето за "чужбина" само олеква мнението ви. Като не живеете в тази гадна страна, какво давате съвети за нещо чуждо ви?
Към авторката, от нахъсване и конфронтация ще пострада дете ти. Уверена съм, че не целиш това.
Не, не съм на нож с всички хора, но когато някой подхожда към мен без уважение, ще получи нещо повече от мила усмивка. И не защото децата ми са златните яйца, а защото не уважава мен.
Къде давам мнение си е лично моя работа, не мисля че с нещо съм ви задължила да ме четете или да ми отговаряте.

Афродита, смело предполагаш цял ден как се е развила ситуацията, изкарвайки детето и майката от лоши по-лоши, даже в последното си изречение си написала, че майката неглижира ситуацията и поощрява детето си към непослулание. Къде точно прочете това.
Или само ти можеш да пишеш свободни съчинения по темата?

# 117
  • Мнения: 40 831
Ами то всички пишещи предполагат какво е било, но всеки предполага според личните си предпочитания и настроения. Даже и авторката май не знае какво точно е станало, а и не съм сигурна дали предава нещата безпристрастно. От там нататък темата си е чиста покана за интерпретации Wink

# 118
  • Мнения: 6 682
От там нататък темата си е чиста покана за интерпретации Wink

+ надъхване на майката да се бори с учителката до победата 😜

# 119
  • Мнения: 8 231
Ехаа чудесен филм на ужасите би се получил-злото дете подучено от злата си майка нарочно отива да си смени водата в час по рисуване и насила извлича добрите деца от клас сигурно с цел да ги удави в тоалетните.
Но успява единствено да ги напръска както и те него и не успява с пъклените си планове.
₪₪₪ Afrodita ₪₪₪ дано не си учителка ..ама май беше..
След толкова разиграни безумни сюжети какво сподели най-накрая детето? И защо не зачита никакви авторитети?

# 120
  • Мнения: 40 831
От там нататък темата си е чиста покана за интерпретации Wink

+ надъхване на майката да се бори с учителката до победата 😜

Майката поиска съчувствие и морална подкрепа и я получи. Както става в болшинството случаи - писалият получава съчувствие. Ако учителката се беше оплакала (майсторски поднесено и тенденциозно), щеше и тя да получи подкрепа.

# 121
  • Мнения: 6 682
А истината е някъде по средата. За съжаление ще страда детето......

# 122
  • София
  • Мнения: 12 006
Скрит текст:
Brumm, вие с всички хора ли сте на нож? На шефа или бизнес-партньори зъбите ли се? Не случайно казват, че дипломацията е изкуство.... другото прилича на двама засекли се на кръстовище "абе, ти педераст, що ми викаш педераст".
А това с клишето за "чужбина" само олеква мнението ви. Като не живеете в тази гадна страна, какво давате съвети за нещо чуждо ви?
Към авторката, от нахъсване и конфронтация ще пострада дете ти. Уверена съм, че не целиш това.
Не, не съм на нож с всички хора, но когато някой подхожда към мен без уважение, ще получи нещо повече от мила усмивка. И не защото децата ми са златните яйца, а защото не уважава мен.
Къде давам мнение си е лично моя работа, не мисля че с нещо съм ви задължила да ме четете или да ми отговаряте.

Афродита, смело предполагаш цял ден как се е развила ситуацията, изкарвайки детето и майката от лоши по-лоши, даже в последното си изречение си написала, че майката неглижира ситуацията и поощрява детето си към непослулание. Къде точно прочете това.
Или само ти можеш да пишеш свободни съчинения по темата?
Прочетох го в постовете на авторката - 2 разговора за 2 седмици. Защо след първия разговор е имало втори, едва около седмица по-късно? Ако майката беше реагирала още след първия, щеше ли да има втори разговор? А къде виждам че го поощрява - дойде да получи потупване по рамото, за мнението си че не детето й, а учителката е лоша и груба и не може да се справи с непокорно дете. Не видях да пита и да търси начини как да се справи с поведението на сина си или как да му покаже и обясни, че вече не е в детската градина и трябва да слуша учителката и да спазва определени правила. Такова поведение, предполагам демонстрира и пред него и то усеща, че пакостите му ще останат безнаказани, а може и да не разбере, че се държи нередно даже.

# 123
  • Мнения: 5 273
Не е питала как да се справи с възпитанието на детето си, защото вероятно няма нужда да й бъде обяснено. Толкова е близо до ума. Мисля, обаче, че вие в някоя от следващите страници, ще започнете да й давате насоки и в това направление.
Виждам, умеете доста волно да интетпретирате.

# 124
  • Мнения: 3 250
Случайно някоя от вас да събужда цял квартал сутрин с виковете по прекрасните? И после да ги праща да си чупят главите с тях учителките?

# 125
  • София
  • Мнения: 62 595
Съмнявам се да е само историята с водата, ваденето на учебниците и че спори с дете, което го е нагрубило.  Мисля, че авторката ни спестява поне още една случка, която може би е преляла чашата.

# 126
  • Мнения: 3 010
Вкъщи имаме правило, когато се караме и спорим помежду си, да не коментираме човека, а постъпката му. Защото така можем да си дадем обратна връзка за поведението и да покажем, че ни боли, без да унизим човека, да му сложим епитет или да го шамаросаме с обида.
Постъпи лошо, каза нещо гадно, държиш се несправедливо, това беше глупаво - а не ти си лош, гаден, несправедлив, глупав. Семействата, които наричат себе си с такива думи, нанасят щети върху партньора и децата си, обиждат и смазват с приказки. Ако аз не позволявам такива думи в дома ми между членовете на семейството, не виждам защо бих стояла с наведена глава да слушам как някой друг нарича близките ми еди-какви са. Не изповядваме явно едни ценности, възпитателно, морално, човешки, аз бих си потърсила учител, който не е безкритичен към детето ми или мен като родител и възпитател, но който води този диалог конструктивно.

# 127
  • София
  • Мнения: 12 006
Вкъщи имаме правило, когато се караме и спорим помежду си, да не коментираме човека, а постъпката му. Защото така можем да си дадем обратна връзка за поведението и да покажем, че ни боли, без да унизим човека, да му сложим епитет или да го шамаросаме с обида.
Скрит текст:
Постъпи лошо, каза нещо гадно, държиш се несправедливо, това беше глупаво - а не ти си лош, гаден, несправедлив, глупав. Семействата, които наричат себе си с такива думи, нанасят щети върху партньора и децата си, обиждат и смазват с приказки. Ако аз не позволявам такива думи в дома ми между членовете на семейството, не виждам защо бих стояла с наведена глава да слушам как някой друг нарича близките ми еди-какви са. Не изповядваме явно едни ценности, възпитателно, морално, човешки, аз бих си потърсила учител, който не е безкритичен към детето ми или мен като родител и възпитател, но който води този диалог конструктивно.
И каква е постъпката на майката, след първото й уведомяване, че има проблем с дисциплината на детето, след като то е продължило да прави пакости, до степен учителката да се принуди втори път да провежда разговор с родител? Или тя даскалката да си говори там, ама то нали е дете... какво толкова е станало Bowtie

# 128
  • Мнения: 40 831
Не знам каква е действотелността, но децата усещат какво е настроението на родителите зад думите. Може да му казваш "Ах ти лошо момче, такова", ама момчето усеща дали наистина си му сърдита или се радваш и гордееш, че не е някое от калъпа, а е мислещо и със свободен дух. Освен това много добре чуват какво си говорят родителите и пак анализират. И след като са асимилирали всичко това колкото и да му се дудне детето няма да се впрегне, защото си знае, че е проформа.
За мен лично отношението към училището, дисциплината и реда се внушава у дома много преди първия звънец.

# 129
  • Мнения: 3 010
Ще провежда и 8 пъти разговор, ако трябва.
На родителя се казва какъв е проблемът, и какви стъпки се очаква да предприеме той. Дават се препоръки как да се подходи в дадената ситуация и какви стъпки е нужно да предприеме едната и другата страна, за да стане детето пълноценен член на колектива. Уговарят си следващо обаждане или среща, за да говорят как са движи, има ли прогрес и какво друго се налага като следваща крачка. Говори се с факти, по същество, без определения и обиди по адрес на детето. 

# 130
  • София
  • Мнения: 12 006
Ще провежда и 8 пъти разговор, ако трябва.
Скрит текст:
На родителя се казва какъв е проблемът, и какви стъпки се очаква да предприеме той. Дават се препоръки как да се подходи в дадената ситуация и какви стъпки е нужно да предприеме едната и другата страна, за да стане детето пълноценен член на колектива. Уговарят си следващо обаждане или среща, за да говорят как са движи, има ли прогрес и какво друго се налага като следваща крачка. Говори се с факти, по същество, без определения и обиди по адрес на детето. 
Ето заради такова мислене, се стига до там, че ситуацията да ескалира още на 2рия разговор. Защото след първия, ефекта е бил нулев и учителката е наясно, че и 20 разговора да има, вероятно ефекта ще е същия. Не е приемливо да се разговаря и родителя да не предприеме нищо (поне не е написано). На такива родители, децата и да сменят учителката или училището, все попдат на "учителки, които не могат да се справят с маминото злато". Един клас са 25-30 деца, ако с на всяко родителите трябва да говори "по 8 пъти"? Процесът е двустранен, а не само учителката да си говори там и отсреща нищо.

# 131
  • Мнения: 11 970
Много ми е интересно какво точно трябва да направи майката, за да има ефект и да коригира поведението на детето в час, т.е когато тя не е там?
Разговори? Разбира се. Няма родител, който да не е обяснил на детето какво се очаква като поведение.
Наказание? Какво наказание е приемливо и има ефект, особено, ако както казваш проблемът е само в детето, т.е то е извън нормата? Да го лиши от десерт? От игра? А ако версията на детето не съвпада с тази на учителката, да го накаже за нещо, на което не е била свидетел ли? Ами, ако детето й казва истината и тя го накаже как ще едно тази това на взаимоотношенията им и на нейния авторитет?
Има неща, над които авторката трябва да се замисли и да потърси помощ. Едно от тях е липсата на авторитети. Ще се радвам да сподели, ако намери действащо решение, че и моето дете има такъв проблем. Желанието да спори, винаги да е право, да не приема друга гледна точка. Зад това също може да е скрито нещо друго.
И не е въпросът само, че учителката има проблем с детето, а начинът, по който го заявява. Защото зад квалификацията "най-лош от лошите" се крие не само професионално безсилие, а и прехвърляне на топката в ръцете на родителя, който не е в часа, за да упражнява контрол. Аз не прочетох "Учителката се обади и сподели, че не може да се справи с поведението на детето и ме съветва да направим това и това, предлага  това и това..."

# 132
  • Мнения: 6 682
Ох, с тази политкоректност вече става страшно. Вярно ли вярвате в тези глупости, как едно 7-годишно е винаги право и трябва да се гали по главичката. Майка му пък трябва да влезне в ръкопашен бой с учителката в защита на детето. Бащата в картинката го няма, защото е нежна душа......
Пишеш грозно, държиш се лошо, ама как пък така ще се назовават нещата с истинските им имена.

# 133
  • Мнения: 11 970
Леле, пише грозно първият месец на първи клас. Вярно ли? Ми има деца родени на 30.12 и такива на 1.01 в един клас. Разлика между момичета и момчета също има. Почеркът тепърва ще се формира

# 134
  • Мнения: 6 682
Акцентът е върху дали пишеш грозно или не. Дали се държиш лошо или не. Никой няма нужда от захаросани бози.

# 135
  • Мнения: 738
Много сте ми интересни. Не знаете, че един възрастен, който не може да се справи с дете на 7 години и се принизява до неговия акъл, не става за учител. Брей, че "лошо" дете! А учителката я мързи да положи педагогически похвати, ако въобще има понятие от педагогика.
Нагледала съм се на елементарни учителки. Да не отчайвам авторката, но ги има и в гимназиалния курс.
Говори си на детето в къщи, обяснявай правила и ще видиш, че следващата година ще е по-добре.
Ако учителката не се справя с палави деца, да напусне.

# 136
  • Мнения: 40 831
Има неща, над които авторката трябва да се замисли и да потърси помощ. Едно от тях е липсата на авторитети.

Именно. А тези авторитети се изграждат в семейството първите седем години. И да се говори, без самата тя да го вярва, няма полза, както писах вече. Децата усещат какво е отношението на родителите.

# 137
  • София
  • Мнения: 12 006
Много ми е интересно какво точно трябва да направи майката, за да има ефект и да коригира поведението на детето в час, т.е когато тя не е там?
Разговори? Разбира се. Няма родител, който да не е обяснил на детето какво се очаква като поведение.
Наказание? Какво наказание е приемливо и има ефект, особено, ако както казваш проблемът е само в детето, т.е то е извън нормата? Да го лиши от десерт? От игра? А ако версията на детето не съвпада с тази на учителката, да го накаже за нещо, на което не е била свидетел ли? Ами, ако детето й казва истината и тя го накаже как ще едно тази това на взаимоотношенията им и на нейния авторитет? ...
Не знам защо точно ти, при наличие на 2 деца задаваш подбни въпроси. Би следвало да знаеш отговорите им вече. И смяташ ли, че дете направило пакост, за което му е обяснено от учителката, че не е ок да разваля часовете, ще предаде ситуацията на родителите си както е била? Ти едно време винаги ли си казвала всичко както си е или си поизвъртала нещата, за да не излезеш виновна? Родителят е този, който да си възпита детето така, че то да изпълнява, дори и родителя да не е физически до него, а в училище например.

# 138
  • Мнения: 6 682
Много сте ми интересни. Не знаете, че един възрастен, който не може да се справи с дете на 7 години и се принизява до неговия акъл, не става за учител. Брей, че "лошо" дете! А учителката я мързи да положи педагогически похвати, ако въобще има понятие от педагогика.
Нагледала съм се на елементарни учителки. Да не отчайвам авторката, но ги има и в гимназиалния курс.
Говори си на детето в къщи, обяснявай правила и ще видиш, че следващата година ще е по-добре.
Ако учителката не се справя с палави деца, да напусне.

И ти си много интересна. Вземи да станеш учителка за пример и тогава се произнасяй високопарно.

# 139
  • София
  • Мнения: 62 595
Авторката сама пише, че детето не обича да го командват. Детето следва своето виждане, че няма други хора да го командват и сега му е трудно да се адаптира, защото не му е изгодно. И лекичко манипулира родителите си и родителите се връзват, защото те също смятат, че не може друг човек да командва. Това, което трябва да направят е да кажат на детето, че няма шега в цялата история и трябва, просто трябва да се държи добре и да слуша каквото казва учителката.

# 140
  • Мнения: 738
И ти си много интересна. Вземи да станеш учителка за пример и тогава се произнасяй високопарно.

хаха, високопарно, казваш... не, от опит се изказвам и това е мнението ми за някои учителки.
Учителка никога не бих станала, нямам дарбата да работя с деца. Затова писах, че не е за всеки.

# 141
  • София
  • Мнения: 12 006
И ти си много интересна. Вземи да станеш учителка за пример и тогава се произнасяй високопарно.

хаха, високопарно, казваш... не, от опит се изказвам и това е мнението ми за някои учителки.
Учителка никога не бих станала, нямам дарбата да работя с деца. Затова писах, че не е за всеки.
Ама пък имаш дарбата да им лепиш етикети, да даваш оценка за работата им и да определяш кой ставал и кой не ставал за учител, интересно Joy

# 142
  • Мнения: 738
Ама пък имаш дарбата да им лепиш етикети, да даваш оценка за работата им и да определяш кой ставал и кой не ставал за учител, интересно Joy
[/quote]

Да, имам я дарбата да оценявам и да определям, даже ми и плащат за това Simple Smile

# 143
  • Мнения: 11 970
Много ми е интересно какво точно трябва да направи майката, за да има ефект и да коригира поведението на детето в час, т.е когато тя не е там?
Разговори? Разбира се. Няма родител, който да не е обяснил на детето какво се очаква като поведение.
Наказание? Какво наказание е приемливо и има ефект, особено, ако както казваш проблемът е само в детето, т.е то е извън нормата? Да го лиши от десерт? От игра? А ако версията на детето не съвпада с тази на учителката, да го накаже за нещо, на което не е била свидетел ли? Ами, ако детето й казва истината и тя го накаже как ще едно тази това на взаимоотношенията им и на нейния авторитет? ...
Не знам защо точно ти, при наличие на 2 деца задаваш подбни въпроси. Би следвало да знаеш отговорите им вече. И смяташ ли, че дете направило пакост, за което му е обяснено от учителката, че не е ок да разваля часовете, ще предаде ситуацията на родителите си както е била? Ти едно време винаги ли си казвала всичко както си е или си поизвъртала нещата, за да не излезеш виновна? Родителят е този, който да си възпита детето така, че то да изпълнява, дори и родителя да не е физически до него, а в училище например.
Ами, ако щеш вярвай, но да, винаги съм казвала истината. И знаеш ли имах точно две прояви (демонстрации) в час за 11 години в училище и в момента, в който се прибрах у дома разказах дословно какво е станало. Е, не получих похвала за постъпките си, но не ме и наказаха. Първият път в 4 клас получих Добър (4) по литература на устен преразказ на "Чернишка", много трудно ми беше да чета и преразказвам описания. Аз смятах, че заслужавам повече и хвърлих бележника на бюрото на учителката. Тя го взе, написа оценката и ми го донесе на чина като ми заши един зад врата. Съучениците ми казаха "Не я удряйте по главата, болна е." Учителката се уплаши. Не знаеше, че съм епилептик. Не помня дали не ми се извини после. Реакцията на баща ми "Заслужила си си го. Как така ще хвърлиш бележник на учител?!"
Вторият случай в 6 клас. Първата ни учителка по БЕЛ напусна, може би месец карахме със заместници и свободни часове. Накрая ни назначиха учител от убилището. Първият час ни посрещна с думите "Знам, че вие не ме искате, аз също не ви исках, но директорът ми нареди. Догодина сте при Х." Даде ни контролно. Доста трудно беше. На всички отличници написа двойки, макар че реално бяхме за четворки. Не съм спорила с нея, ама ми става обидно от тази война между учителките за наша сметка и ... обърнах гръб." Жената обаче, явно педагог изобщо не каза нищо. Остави ме така докато аз си преценя. По никакъв начин след това не се отрази тази случка на успеха ми или на отношението й по-нататък. Завърших годината с Отличен, както винаги.
Добрият педагог знае как да подходи, разбираш ли? Никоя от двете учителки не написа забележка и не извика родител в училище да се оплаква от мен. Имали са основание при такова скандално държание от моя страна, но и двете приеха, че явно реагирам в момент на афект на ситуация и подходиха разумно, без да задълбават. Шапка им свалям за това.

Последна редакция: чт, 07 окт 2021, 21:17 от Mama Ru

# 144
  • Мнения: 3 010
Затова сме като цяло агресивно и просто общество, защото всеки смята, че може да обижда другия и да му говори както иска, дори в професионална среда.

# 145
  • Мнения: 29 315
Това започва от семейството. Като липсват първите седем, по-натам няма как да се компенсират. Започва с мамини златни, които трябва да се развиват, както им е кеф...

# 146
  • Мнения: 6 682
Затова сме като цяло агресивно и просто общество, защото всеки смята, че може да обижда другия и да му говори както иска, дори в професионална среда.

Абсолютно. Как ли не беше наречена учителката, чието мнение дори не сме прочели.

# 147
  • Мнения: 3 783
Ей ама някой хора са като латерни "мамини златни " и "златни яйца " и толкова едно си баба знае..
Няма характер,няма наклоности всичко опира до първите седем и детето да е строено и да козирува.
Странно обществото ни е пълно с невъзпитани и нямащи граници хора,но класическите даващи съвети майки се справят перфектно с възпитанието на яйцата си..
Аз поне знам,че не съм перфектна и търся начини да помогна на детето си .

# 148
  • София
  • Мнения: 12 006
Не говорим за перфектност, а за прилична и допустима норма на поведение. Не се впрягай толкова, детето едва сега се сблъсква с някои новости за него. Ако му помогнеш, ще се справи.

# 149
  • Мнения: 29 315
А не е ли мамин златен твоят син?
Няма отново да цитирам как го описваш... Някой - учителката, другите деца, пречат му да се развива, за изразява себе си, пък той се обижда лесно и не обича да го командват. Не вярвам да има човек, в частност дете,  който да обича да го командват, но децата трябва да знаят къде се намират и какво се очаква от тях.
Щом на 7 години не можеш да го научиш поне да пази поведение в час, не знам какво ще е на 17... Ти всъщност не искаш съвет как детето ти да промени поведението си, а как да не ти се оплакват от него, а да оценят неговата буйна индивидуалност. Приемаш мненията, които ти казват, че детето е "о, горкото, как може да му се говори така и да се иска да пази ред, та то е едва на 7 г.....", а си против тези, които ти казват, че детето е разглезено и това поведение не може и не трябва да се толерира в училище.

# 150
  • Мнения: 40 831

Няма характер,няма наклоности всичко опира до първите седем и детето да е строено и да козирува.


Ами ей на, то се вижда какво е твоето мнение за дисциплината и правилата - за теб това е някакво презряно козируване. И не ми казвай, че не предаваш това отношение и на детето си. А после защо било недисциплинирано, а какво да е?

# 151
  • София
  • Мнения: 62 595
Сори, ама като говориш за другите майки с яйцата - от моите две яйца дванайсет години нито един учител не се е оплакал. И да, бяха като войници в училище - каквото каже учителката го правят, дори когато на ума си мрънкат и протестират. Защото така сме им казали вкъщи. Те също не обичат някой да ги командва, но щом е казано, че в училище слушат и спазват дисциплината, значи слушат и спазват дисциплината. Ако има проблем - идват и казват и се оправяме възрастните  родител-учител. И не, не са мекушави, нито роботчета, нито някой да ги е мачкал. Просто си знаеха задълженията и правата.

АниММ, ако го беше научила да козирува, вместо да го оправдаваш как не обичало някой да го командва, нямаше и да сърбаш сега попарата с проблемите. Дали тази учителка или друга, щом подкрепяте поведението му и изповядваш идеята за характера и как не обича да го командват и да му нареждат, това ще берете като плодове сега.

# 152
  • Мнения: 6 682

Няма характер,няма наклоности всичко опира до първите седем и детето да е строено и да козирува.
...........
Аз поне знам,че не съм перфектна и търся начини да помогна на детето си .

Е, това ти е проблемът- мислиш, че на детето ти просто такъв му е характерът, харесва ти да е такъв и си склона да се бориш с всички, за да го защитиш. Съжалявам, но не искаш да му помогнеш, искаш да се докажеш права.

# 153
  • Мнения: 3 783
Налага се да ви спра неприятното заяждане с непознат за вас човек и ситуация за не си вихрите излишно развинтено въображение.
Благодаря на всички мили потребителки които ми дадоха цени съвети и ми помогнаха да помисля върху ситуацията!
Афродита и ника си  да смени нрава си остава същия/като на старата лилянка/в колко теми ме е разстройвала ..добре че нямам такива познати наживо..

# 154
  • Мнения: 29 315
Истината не винаги е приятна. За съжаление ти не си готова да я приемеш и проблемите на детето ти ще се задълбочават. Няма вълшебно решение...

# 155
  • София
  • Мнения: 62 595
Какви стъпки ще предприемеш в ситуацията с дисциплината на детето?
Да ти кажа, като чета какво пишеш, крушката си има опашка.

# 156
  • Мнения: 6 682
Никакви стъпки няма да предприеме. Ние сме злобни стринки, които не разбират детето й и нея. Благодари на "разбиращите" потребителки. Дано е физически надарена, за да метне госпожата в суплес.
Въпросът е какво прави след това.

# 157
  • София
  • Мнения: 39 755
Заключено по молба на автора.

Общи условия

Активация на акаунт