За четенето

  • 39 206
  • 757
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 5 139
Ален мак, докато готвя едва успявам да готвя, какво остава да правя друго Grinning Но докато сгъвам (обикновено по 2 перални) ми е любимо. Или докато подреждам някакви неща по местата им и нямам нужда да мисля къде да ги сложа Simple Smile

За книжки до преди да си взема Киндъла давах бая... От както го имам чета основно на английски и се изкушавам да пиратствам Simple Smile Литература на български основно чета от български автори и съответно там отива по-голямата част от перото. По този повод напоследък определено давам повече пари за книги за подаръци, от колкото за собствено закупуване.

# 121
  • Мнения: 3 038
Нямаше да имам реална представа за изхарчените пари, ако не беше "досието" ми в Озон Grinning Основно, но не само там пазарувам. Та когато "ММ" тази г.рече да изхарчи ок. 1500-2000 лв.за свое хоби и удоволствие, си направих груба сметка, че всъщност съм го изпреварила Wink  Обаче мисля да поогранича малко вече, че наистина много имам, и ел., и не, сигурно за 10г.напред (бавничко чета, че няма много кога). Опитвам да редуцирам, че и финансите намаляват втората г.майчинство, а и с 2 деца за тях първо трябва да мислим...

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 13:48 от alen mak

# 122
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Преди давах някакви пари за книги, но предимно четях от библиотеката. Откакто съм в чужбина, чета само електронни книги, пиратски( свалям от сайтове и групи, не знам кой какви авторски права плаща). Това е положението. Нямам никаква възможност да засищам глада си за четене иначе.

# 123
  • Мнения: 3 038
Преди давах някакви пари за книги, но предимно четях от библиотеката. Откакто съм в чужбина, чета само електронни книги, пиратски( свалям от сайтове и групи, не знам кой какви авторски права плаща). Това е положението. Нямам никаква възможност да засищам глада си за четене иначе.
Не знаех, че си заминала. Дощя ми се и аз така, бих заменила дори книгите за това, но е друга тема. На времето, когато имах (голяма) възможност да емигрирам, това беше един от въпросите, за които се тревожех Grinning Сериозно. Това беше преди 20 г.и като влизах по чуждоземските книжарници ми беше доста тегаво. Ето, че след врече се оказва, че може обаче.

# 124
  • София
  • Мнения: 22 944
Миж, въпрос към теб за темата с класациите. На няколко места виждам да се споменава трилогията на Баркър и конкретно любимата книга. Това как би влязло в гласуването, ако събере достатъчно номинации- като цяла поредица или само определена книга?

# 125
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 269
Ален мак, вече 6 години. Навремето, 2001 г, живях за една година в Мадрид. Ей, колко пари пръснах по колети! Мама ми пращаше всеки месец колет с 2-3 книги и десетина вафли Морени Simple Smile За друго нямаше мегдан. Четях бавно, за да имам за по- дълго време Sad Беше много трудно. Тогава ни интернет, ни електронни книги и електронни четци... Носталгия голяма. Сега е лесно с всичките канали за комуникация, не ми липсват нито приятели, нито близки, нито книги за четене.

# 126
  • Мнения: 6 148
Миж, въпрос към теб за темата с класациите. На няколко места виждам да се споменава трилогията на Баркър и конкретно любимата книга. Това как би влязло в гласуването, ако събере достатъчно номинации- като цяла поредица или само определена книга?
Понеже и аз я цопнах в номинациите ще изкажа мнение, въпреки че не съм Миж. Трилогията е едно цяло и би следвало да се вземе като такова. Нещо като "Под купола" например, не може да прочетеш само едната. Виждала съм и предни години да се отбелязват така цели поредици било то и не толкова свързани. А отбелязах и отделно книга в случай, че не е възможно или някой рипне, та скочи. Та, така.
Редактирам се, че чак сега видях къде съм писала, а втората част не е за тук.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 13:42 от evencee

# 127
  • София
  • Мнения: 1 363
Аз давам макс 200 лв годишно за книги - за мен и за децата. Напоследък трудно си харесвам книги. Пазарувам най-често на панаири и изложения. Много рядко по интернет. Ако имах повече време за четене, щях да взимам от библиотеката, но сега не мисля, че бих могла да успея да прочета взетото в срок без да ми е притеснено.

# 128
  • Мнения: 1 238
То сега просто не може да се насмогне на големия обем нови книги със ценно съдържание. Да вземем за пример само военно-историческите, и разни специализирани и научно-популярни за техника, компютри и софтуер. Излизат много нови неща, факти, разкриват се стари и секретни, документи, архиви.
Даже не успяват навреме да издадат поредните материали, много работи са под формата на новини и статии.
Да допълня, напоследък най-интересни са ми книги и филми по действителни случаи, добре направени са наистина много интересни, а се оказва че живия живот предлага хиляди такива буквално невероятни на пръв поглед.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 13:56 от kirasirrav

# 129
  • Мнения: 10 686
Трилогиите сме ги номинирали предни години като едно цяло, като една номинация, не като три  Blush

# 130
  • Мнения: 3 998
Миж, въпрос към теб за темата с класациите. На няколко места виждам да се споменава трилогията на Баркър и конкретно любимата книга. Това как би влязло в гласуването, ако събере достатъчно номинации- като цяла поредица или само определена книга?
Мисля, че трябва да е за поредица. Аз споменах коя от 3те най-ми е харесала но то по-скоро като лирично отклонение. Книгите са си едно цяло и не бива да се четат самостоятелно. Ако трябва ще изтрия допълнението си .

# 131
  • Мнения: 544
Много обичам да чета книги. Предпочитам на хартиен носител. Имам един недостатък - докато не я прочета не спирам. Тази година изчетох доста книги. Понякога в един ден започвах втора. От 1 месец не чета, защото имам други ангажименти.
Никога не съм слушала книги, дори се въздържах до скоро от четец, но вечер с него е доста по-удобно. не "светя" и не преча на никого.
Поръчах си 10 бр. нови книги и се надявам до края на годината да успея на ги прочета.
Полезни теми. Доста идеи за книги намерих в тях.

# 132
  • Мнения: 3 038
kirasirrav , може ли да дадеш пример за книги по действителен случай? Последно четох "Момичетата", която е такава, но не съм чела много подобни.
Да ви питам - как се маха тая нахална реклама на Декатлон (който иначе мн.уважавам), пльосната точно при последния пост от темата, закрива опциите, вкл.за отговор и няма  - поне не лесно видимо - знакче за затваряне?

# 133
  • Мнения: 3 998
kirasirrav , може ли да дадеш пример за книги по действителен случай? Последно четох "Момичетата", която е такава, но не съм чела много подобни.

Нежна песен- Л. Слимани е написана по истинска история.

# 134
  • Мнения: 1 238
Лошото е че не помня много заглавия, но разни военни, криминални има доста. Също и от автобиографични - напр. се сещам за ,,Не без дъщеря ми" и на подобна тематика, ,,Пустинно цвете" (за модела Варис Дирие - името има различни транскрипции ), за някои известни личности (понякога сценария е романизиран ), но в различните случаи дори и това опростено четиво е по-добро от филмовия вариант, понякога е и обратното.
Просто когато търсите избирайте такива в търсачките, и гледайте резюметата относно творбата.
Да добавя - наскоро видях че и главния герой - канибал от поредицата за Ханибал Лектър (,,Мълчанието на агнетата" и другите ) има реален прототип, със който мисля авторът Т. Харис се е срещал в затвора.
Ще слея защото няма ново мнение - специално книгата за сомалийския модел Waris Diiriye е разтърсваща, нещата които са се случвали с нея и животът и са били много тежки, според мен е една от книгите които трябва задължително да се прочетат; филмът е по-орязан, тъй като аз първо четох книгата се досещах и си допълвах някои неща.

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 16:58 от kirasirrav

Общи условия

Активация на акаунт