На море в Гърция 2021-VII/2022

  • 51 023
  • 738
  •   2
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 1 684
Здравейте! Тъй като началото на зимата, студените дни и изолацията не ми се отразяват добре на настроението, се опитвам да се развличам с плановете за следващото лято. Както вече споделих, надявам се средата на юни да сме за 10 нощувки на Цикладите и по-точно Санторини, Фолегандрос и Иос. Засега трудности ми създава планирането на трите дни на Санторини, всъщност единият ще прекараме на разходка с лодка, така че остават два пълни дни за планиране. Ще бъдем двамата със съпруга ми, без кола, ще се придвижваме с автобус. За спане съм избрала Месария, но мога и да го сменя. Предпочитаме природни забележителности и плажове пред исторически (още обмислям дали да включим Акротири в програмата). От винарни не се интересуваме. Приемам съвети за местата и плажовете, които са ви впечатлили. Изчела съм публикуваните мнения, но се надявам да се включат повече хора.

# 91
  • София
  • Мнения: 1 946
Здравейте! Тъй като началото на зимата, студените дни и изолацията не ми се отразяват добре на настроението, се опитвам да се развличам с плановете за следващото лято. Както вече споделих, надявам се средата на юни да сме за 10 нощувки на Цикладите и по-точно Санторини, Фолегандрос и Иос. Засега трудности ми създава планирането на трите дни на Санторини, всъщност единият ще прекараме на разходка с лодка, така че остават два пълни дни за планиране. Ще бъдем двамата със съпруга ми, без кола, ще се придвижваме с автобус. За спане съм избрала Месария, но мога и да го сменя. Предпочитаме природни забележителности и плажове пред исторически (още обмислям дали да включим Акротири в програмата). От винарни не се интересуваме. Приемам съвети за местата и плажовете, които са ви впечатлили. Изчела съм публикуваните мнения, но се надявам да се включат повече хора.
Това беше обиколката ни от това лято, но ние бяхме с рент а кар. Гледките от Акротири са впечатляващи и не е за изпускане. Има приятни ресторанти с изумителни гледки към калдерата, които са значително по-малко натоварени от тези в Иа. Пиргос е приятно традиционно село, с хубави ресторантчета.
Червеният плаж е интересен да се види, но не и за плажуване. От другите плажове никой не ме впечатли особено. На Влихада има интересни скали. Плажът Камари е ужасен - а ла Слънчака. Периса става.
За Иос и Фолегандрос, ако имаш въпроси, кажи.

# 92
  • Мнения: 5 890
След Акротири има фар Акротири. На мен гледката там на залез ми конкурира тази от белите градчета. Като екстра, че и тях ги виждаш, освен залеза. Както и качване на Moni Profiti Ilia. Там е също невероятна гледката на залез към целия остров.
Иначе, ние снимахме залеза от едно голо място/нещо като паркинг в дясно от мястото, където започва спускането за пристанището. Не се блъскахме с тълпата.
36.38290182416904, 25.434060801231148

Последна редакция: пн, 15 ное 2021, 09:42 от Fancy

# 93
  • София
  • Мнения: 1 684
dechy, благодаря за споделеното - определено ще ми е полезно. Знам, че Санторини не е типичната плажна дестинация, но смятам да отделим по малко време точно на споменатите Влихада, Червения и Периса. За другите два острова нямам толкова дилеми, там ще караме лежерна почивка, но ще се радвам да прочета впечатленията ти.

# 94
  • Мнения: 11 068
Няма да ви е лесно с обществен транспорт да видите много за два дни. Автобусите за Акротири, Периса и Камари спират в Месария, но за Имеровигли и Иа трябва да се прекачвате във Фира. Също и от летището е директен до столицата. Освен това често са претъпкани.

# 95
  • Мнения: 3 809
За Акротири да добавя, трябва с гид да се влиза, че иначе гледаш едни купчини пръст само.

# 96
  • София
  • Мнения: 1 946
миленка_д, Фолегандрос също не е плажна дестинация, поне не с типичните пясъчни плажове. Но затова пък Хората е впечатляваща. Атмосферата, която цари в нея е страхотна. Вечерният живот и таверните са нещото, което го прави уникален. Само до 1-2 плажа се стига по път ( с кола или с автобус). До другите достъпът е с водно такси. От плажа Агали има водни таксита до Аг. Николаос за 5€ в двете посоки. На него има 2 таверни. Ние не успяхме да се доредим до места в никоя от тях - в едната имаше сватба, а всички маси в другата бяха резервирани, тъй като поемаха останалите посетители. Другите водни таксита са от пристанището Каравостаси до плажа Катерго, мисля, че струват 10€ двупосочно. Но като духа, не плават.
По наше време (втората половина на август), имаше много народ на Фолегандрос. Едвам си намерихме места за настаняване. Доста късно резервирахме де.
За Иос нямам много за разказване. Голямото и малкото Манганари са супер плажове по моите критерии. На голямото Манганари шезлонгите вдясно са безплатни - уж срещу консумация, но никой не идва да събира поръчки. Simple Smile
Очаквах повече от Хората. Има 2 много вървящи заведения там. Oбаче за сефте разбрах как се правят резервации с начален и краен час за напускане на масата. Simple Smile Едното е много добро, с интересна кухня - Катоги, но другото доста ме разочарова откъм бавно обслужване (въпреки лимитираното време за престой), а и като храна - Sainis.

P.S. само да добавя, че единствено съжалявам, че не се сетих навреме да отидем от Фолегандрос на еднодневен трип с ферито до Сикинос. Не са много удобни и часовете за отиване и връщане обаче. Иначе навръщане видях от кораба, че плажът на пристанището на Сикинос е много приятен.

Последна редакция: пн, 15 ное 2021, 00:35 от dechy

# 97
  • Мнения: 11 068
Фолегандрос е този от трите, на който не съм ходила, и понякога ме е яд, че толкова години не е дошъл на дневен ред, защото стана доста "модерен" и натоварен туристически напоследък.
От друга страна, май от не чак толкова скоро - една позната от Гърция разказваше, че още през май 2001-ва е била изумена колко чужденци има на острова (отишли са да живеят там тогава, мъжът й - млад лекар е бил "по разпределение" и съответно единствен на Фолегандрос, който е с целогодишно население от сорта на 750 души).

На Иос, ние все в някакви далечни кръчми ходехме, както и на Милопотас и Ялос. В Хора-та май не сме сядали изобщо да ядем. Но бяхме с кола.
"Младежкият" сезон на Иос започва на 17 юни, шведския празник Мидсомар. Това ако искате да го избегнете, миленка_д Simple Smile

# 98
  • София
  • Мнения: 1 684
Параход, май няма да можем да го избегнем младежкия сезон на Иос, тъй като би трябвало да сме там от 20 до 24 юни. Надявам се да не е толкова страшно. Притеснява ме повече автобусът от летището на Санторини. Самолетът каца привечер и ще е доста неприятно ако трябва да сменяме 2 автобуса. А и вечер не са много начесто. Според тази табела (не знам колко е актуална) автобусът от Монолитос би трябвало да минава през Месария и летището. И той е отделен от директния автобус до Фира. Всъщност май е един и същ, защото часовете се припокриват напълно. Разбира се може да няма удобен час за нас през юни, ще се разбере вероятно малко преди да тръгнем. Все още имам известни колебания за мястото, където да спим, но в Месария съм харесала страхотна автентична къща за гости на прилична цена с много висок рейтинг. Има даже и включена домашна закуска, където си е допълнително изкушение. За Фолегандрос ще ви пиша утре какво планирам, че стана късно.
Благодаря на всички за споделеното! Страхотни сте (както винаги Hug)!

# 99
  • Мнения: 11 068
Този от Монолитос ще свърши работа. Директният е Airport Express.
Ето виж за подробности тук, всъщност пише и за другия със спирките от Монолитос:
https://santorinidave.com/santorini-buses
и тук
https://santorinibus.com/

Моля те, сподели за къщата! Както и за останалите планове Simple Smile

# 100
  • София
  • Мнения: 1 684
Къщата е тази.
Редактирам и допълвам вчерашния си пост:
Първоначалните ми планове бяха да комбинирам супер кипящия от туристи Санторини с относително спокойния Фолегандрос. Оказа се обаче, че съпругът ми не иска да ходи и на двата острова, особено като разбра, че няма много хубави плажове. И така реших да разделя нощувките на Фолегандрос с Иос заради хубавите му плажове. Освен това между трите острова има удобни фериботни връзки на нормални цени от 8-9 евро (Seajets ми идват твърде скъпи). За съжаление така ни остават само 3 нощувки на Фолегандрос, но колкото толкова, ще се радвам и на това. За този остров чух преди доста години, още преди да се разпали страстта ми по гръцките острови и даже в началото не можех да му запомня името. Имам бивша по-възрастна колежка, която прекара няколко лета на острова, работейки в луксозен семеен хотел в Хора-та и може би тя донякъде ме запали с разказите си. Ако зависи само от мен бих прекарала поне седмица там, но мъжът ми не е на това мнение.
Към момента плановете ми са следните:
- Пристигане на Санторини привечер на 13 юни /понеделник/ и 3 пълни дни на острова
- В петък сутринта към 9 ч. отплаваме за Фолегадрос и оставаме за 3 нощувки в Каравостасис. Предполагам, че на втория ден ще направим обиколка на острова с корабче и така ще решим за следващия.
- В понеделник /20 юни/ по обяд хващаме ферито до Иос и оставаме там до петък по обяд, когато се връщаме на Санторини за вечерен полет до София.
Тези сметки са съвсем груби, защото още нямам билети за самолет, а и да имам няма гаранция, че няма да направят промени по часовете на полетите, възможно е и изцяло да анулират. Но нищо не може да ме спре да мечтая за желаната цикладска почивка и да се надявам да се осъществи.

Последна редакция: пн, 15 ное 2021, 16:47 от миленка_д

# 101
  • Мнения: 11 068
Програмата е чудесна. С дадения брой дни не бих я направила по друг начин - ако искате пясък и почивка, наистина Иос е най-подходящото място. А пък Манганари е просто божествен. Единствено ми се струва, че на Фолегандрос да се отседне в Хора е незаменимо.
Пожелавам да се осъществи безпроблемно и ще чакаме впечатления - ей го юни къде е!

# 102
  • София
  • Мнения: 1 684
Благодаря за пожеланията и съветите! Може и да си права за Хора на Фолегандрос, но там пък няма плаж. Ще отиваме вечер за хапване и разходка. Като си помисля, че чакам следващото лято с нетърпение, а още зимата не е започнала... А и трябва доста работа в офиса да отхвърля предварително, за да мога да отсъствам 2 седмици през юни. Дано само да сме живи и здрави, всичко друго се постига!

# 103
  • Мнения: 2 253
Как протича в момента минаването през границата? Обмислям евентуална кратка разходка през ноември или декември с 2-3 нощувки. Обаче ако правят тестове на всички на границата, не ни се виси. А и децата ги е страх още да им бъркат в носа. И има ли нещо интересно в близката Северна Гърция, което да правим?

# 104
  • София
  • Мнения: 1 946
Нашата програма беше подобна на вашата, също за 10 дни, но в обратен ред - първо кацане на Санторини и фери същият ден до Фолегандрос - 4 нощувки (малко множко ни бяха, но ако бяхме отишли за 1 ден на Сикинос, щяха да са ни точно). Но това зависи от часа на кацане на самолета и часа на заминаване на ферито. После 3 нощувки на Иос и накрая 3 на Санторини.  
И аз съм на мнение, че отсядането в Хората на Фолегандрос е задължително. Таверните в Хората са няколко нива над тези в Каравостаси, а и са много повече. Има чудна пекарна. Тиквеникът е жесток. Да идете да ядете сладолед в  Парасагас. Най-хубавият смокинов сладолед с мастикс, който съм опитвала.
Каравостаси е доста малко и безинтересно пристанище, а плажът там за нищо не става.
Има доста редовен рейс, който стига от Хората до плажа Ангали, а от там има водни таксита до плажа Аг. Николаос, на който има тамарискови дървета за естествена сянка. Тези 2 плажа не са кой знае какво, но са по-добри от плажа на Каравостаси.
Пак напомням да имате предвид и о-в Сикинос. За еднодневен трип или защо не и 1 нощувка.
Чудя се дали има автобуси до Манганари на Иос. Не си спомням да съм виждала.

Последна редакция: пн, 15 ное 2021, 17:12 от dechy

Общи условия

Активация на акаунт