На море в Гърция 2021-VII/2022

  • 51 062
  • 738
  •   1
Отговори
# 345
  • Мнения: 9 484
Аз така го разбирам - ако си ваксиниран с две дози - до 7м след втората ти важи сертификата и след това трябва да сложиш бустер, за да продължи да е валиден. Ако имаш бустер, няма значение след колко време е сложен, може и повече от 7м да е, просто в този период от 7мия месец до бустер, сертификата няма да е валиден.

И аз се надявам вече да отшуми тая гадост като цяло.
За лятото предполагам, че ще отхлабят мерките, но не смея нищо да планирам.

# 346
  • Мнения: 11 079
Ако имаш бустер, няма значение след колко време е сложен, може и повече от 7м да е, просто в този период от 7мия месец до бустер, сертификата няма да е валиден.
Точно това е тълкуванието - и то само по силата на вътрешнодържавните мерки в Гърция, общите изисквания на ЕС за границата остават за 9 месеца.

Разбира се, така е сега - всяко решение е предпоследно.

# 347
  • Мнения: 7 154
Уау, за момент помислих, че съм в ковидната тема. 😀
Рано е да се гадае за мерки през лятото, но мисля, че ще са благоприятни за туристите. А и тенденцията е пандемията да е към края си. Така, че очаквам едно вълнуващо гръцко лято.

Спали сме веднъж на юг, два пъти на север и два пъти в района на Аргостоли. Парадоксално, най-добрия избор направихме първия път, т.е. в средата, и това беше идеалната отправна точка за пътуване навсякъде из острова. После се полъгах по хорския акъл да ходя с две бази и аз Simple Smile
Така ме посъветва и преди 3 години и те послушах. Вероятно и този път ще нощуваме на едно място.
Ще решаваме. На мен ми харесва да планирам и да се вълнувам.

Иска ми се обаче последнaта ни нощувка на връщане да е във Фискардо.
Иначе плаж Мунда и на нас много ни хареса. Изкарахме поне 3 дни там. С кола от Лурдата е около 15 мин.
Там е и един от най-яките бийч барове, където сервират страхотни коктейли, гиросът ти го носят в проста керемида, а сметката, придружена с шотчета homemade вино с канела и мед.
Ето и снимков материал от Tartarooga Beach bar:
Скрит текст:




Последна редакция: нд, 16 яну 2022, 16:46 от Фран

# 348
  • софия
  • Мнения: 25 457
Аз мога едно гръцко кафе да врътна.

# 349
  • Мнения: 219
Аз мога едно гръцко кафе да врътна.
Какво се вижда на дъното? Спринцовка или коктейлно чадърче? Satisfied

# 350
  • Мнения: 280
Значи насъбрахме се с топки, боб, кафе...
чакаме някой с едни карти Таро и лятото е ясно.

# 351
  • София
  • Мнения: 2 626
Момичета, има надежда. До лятото очаквам повечето мерки да паднат. СЗО говори вече за отмяна на зелените сертификати. Този вирус се поизчерпа. Според мен ще ни дадат глътка въздух, докато не решат да пуснат друга гадост.

# 352
  • Мнения: 454
Момичета, има надежда. До лятото очаквам повечето мерки да паднат. СЗО говори вече за отмяна на зелените сертификати. Този вирус се поизчерпа. Според мен ще ни дадат глътка въздух, докато не решат да пуснат друга гадост.
Извинете, но как точно се поизчерпа при днешната обявена заболеваемост - 10160 официални случая? Това за България, за другите страни също положението е много червено.

# 353
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Надеждата крепи човека Simple Smile

# 354
  • София
  • Мнения: 1 687
Аз пък си мислех, че някой е писал за Гърция...Thinking

За да размърдам темата в друга посока ще ви питам (най-вече ходилите на Санторини) колко време е необходимо за разходка в Ия със слизане до Амуди и евентуално хапване и плуване там. Аз мисля, един следобяд до залез слънце е достатъчен, но приемам и съвети. Чудя се и как ще е паркирането там през юни, че четох доста плашещи отзиви в Google Maps.

# 355
  • София
  • Мнения: 293
Сертификатите до лятото се съмнявам да отпаднат. В много държави въведоха ваксинацията като задължителна за преминаване на граница. СЗО настояват това изискване да отпадне и да може и с тестове.
Цитат
Световната здравна организация смята, че не трябва "да се изискват доказателства за ваксинация срещу Ковид за международни пътувания като единствено средство или условие за влизане в страната", смятат експертите и добавят, че достъпът до ваксини в света остава ограничен, а разпространението им е крайно неравномерно.


И за да не  е само Ковид ще се похваля. Резервирах част от почивката ни на Кефалония на 1,5 км от Ликсури за 7 дни. Мисля , че е сравнително добра отправна точка за обиколка на полуостров Пали и северната част на острова. Сега си търся и нещо близо до Аргостоли,  Песада или Кавадос може би  и аз не съм сигурна точно. Идеята е  ако юга не ни допадне да не сме толкова далеч от северната част.  Мъжът ми пък предлага като отидем там  на място да си изберем второто настаняване. Малко се притеснявам така защото ще сме  баш в сезона- 10 август.

# 356
  • Мнения: 11 079
Мъжът ми пък предлага като отидем там  на място да си изберем второто настаняване. Малко се притеснявам така защото ще сме  баш в сезона- 10 август.
Това е хубав план, прилагали сме го и ние, но НЕ и на 10 август. Всъщност добре е да знаеш, че Кефалония е много натоварена дестинация през август и да търсите по-закътани места по принцип. Пали е едно добро начало в тази посока.
Честита резервация иначе, дано много да ви хареса Simple Smile

# 357
  • Бургас/София
  • Мнения: 410
Аз пък си мислех, че някой е писал за Гърция...Thinking

За да размърдам темата в друга посока ще ви питам (най-вече ходилите на Санторини) колко време е необходимо за разходка в Ия със слизане до Амуди и евентуално хапване и плуване там. Аз мисля, един следобяд до залез слънце е достатъчен, но приемам и съвети. Чудя се и как ще е паркирането там през юни, че четох доста плашещи отзиви в Google Maps.

С паркирането наистина е много трудно. Особено преди залеза е изключено да се намери  място, трябва да се спре на паркиг на влизане (от Фира) в самото градче. По обяд намерихме място и на паркинга на автогарата, но е въпрос на късмет.
Разходка из Ия 1:30-2 часа. До Амуди има доста стълби (278), така че слизане и качване, хапване и плуване ще са поне 3 часа.
Хората започват да се струпват на старата крепост поне 1 час преди залеза и не е лошо да не оставяте за последния момент.
Ия е много красиво място за мен, така че колкото повече време му отделите, толкова по-добре.

Последна редакция: чт, 20 яну 2022, 19:21 от bab1

# 358
  • София
  • Мнения: 15 219
Аз пък си мислех, че някой е писал за Гърция...Thinking

За да размърдам темата в друга посока ще ви питам (най-вече ходилите на Санторини) колко време е необходимо за разходка в Ия със слизане до Амуди и евентуално хапване и плуване там. Аз мисля, един следобяд до залез слънце е достатъчен, но приемам и съвети. Чудя се и как ще е паркирането там през юни, че четох доста плашещи отзиви в Google Maps.

Ние решихме да отидем в Ия сутринта - преди да са налазили туристите от круизните кораби.
Драма с паркирането нямахме никаква - паркирахме на много удобен паркинг, места имаше в изобилие. Успяхме да видим Ия полупразна, имам прекрасни снимки без жив човек в кадъра, снимахме се и пред едни емблематични сини кубета и чакахме има-няма десетина минути (една дама след нас сподели, че предния ден били чакали незнамсиколко часа и така и недочакали да им дойде редът).
Когато нахлуха туристите от круизите веднага се усети. Градът се препълни с народ и ние лека-полека се понесохме обратно. Тогава видяхме и че на паркинга няма място и един Smart да паркира. Simple Smile
Така че - ако имате възможност да планирате времето си - аз бих препоръчала да отидете в Ия колкото може по-рано. Нищо не пречи да слезете до Амуди за обяд, вместо за вечеря. А залеза може да го гледате от много други места и все ще си е точно толкова чудесен.

# 359
  • София
  • Мнения: 1 687
bab1, Vivi благодаря за отговорите Hug
Аз знам, че Ия е звездата на Санторини, но не съм сигурна дали лудницата и навалиците няма да ни дойдат в повече. Определено предпочитаме по-спокойни места, но това няма как да го пропусна.
Vivi, за съжаление имаме само 3 сутрини на разположение и 2 от тях са планирани за круиз+музей и за Акротири, който можем да посетим единствено в сряда до 15,30 ч., защото вторник почива. Остава един ден, в който плановете ми са да посетим Влихада и следобяд Ия, но ще имам предвид съвета ти. Предпочитам, ако успея все пак, да видя прословутия залез от Ия. Също съм планирала и един залез на фара при Акротири. Но това са само ориентировъчни планове - ще видим, живот и здраве, какво ще се получи. Най-важното е да успеем да отидем, да прекараме добре и да се върнем благополучно. Аз обаче, обичам да си правя и конкретни планове с варианти, защото ако пътуването се реализира, спестяват доста време за чудене къде и кога да отидем. А и така се развличам през зимата.

Общи условия

Активация на акаунт