Преминаване от смесено хранене изцяло към кърмене

  • 1 183
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 462
Случаят е такъв: една приятелка роди преди около 40 дена. Бебенцето е било мъничко - 2800гр. Държали са го в ковьоз и около две седмици е бил в детска стая. Носили са го на майката да го кърми. Въобще не е качил до осмия ден и са казали на майката, че няма достатъчно кърма. Така са минали на смесено хранене. На нея, все пак, й се иска да си го кърми. Надява се, че ще мога да й помогна. Наясно съм, че ако иска да е само на кърма трябва да махне шишетата и да го кърми постоянно. Това не би продължило повече от седмица (надявам се). Поне така се увеличава лактация, ако е намалени поради някакви причини. Но си мисля, че е по-добре махането на добавката от АМ да става постепенно. Срещала съм из статиите, че е възможно да се мине даже от изцяло изкуствено хранене към кърмене (трудно, разбира се). Така че вярвам, че и това е възможно. Но... Как?

Има и още едно "но" - ами ако наистина има по-малко кърма, няма ли опасност да се навреди да бебчо? Все пак е имало проблеми при раждането... Тук също се намесва и психологическия фактор, че това й е първо дете, което е чакала от много години и с известни трудности при забременяването и износването. В такъв случай, вероятно, на майката ще й е много трудно да издържи една седмица постоянно гладно бебе.

Търся материали и мнения по въпроса.

# 1
  • София
  • Мнения: 3 648
Щом е със стерилитет, значи навикнала да се бори! Просто да стисне зъби и да издържи кризата, която ще настъпи, докато регулира лактацията! Според мен може и постепенно да намалява добавката и да задържа на гърда максимално дълго! Да му навреди по някакъв начин би било чудно - няма как просто!

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Махането на добавката трябва да стане много бавно и плавно - не съм сигурна, че седмица ще е достатъчна. При всички положения щом бебето се е родило малко, още повече щом в момента поне 1/2 от храненето му е с АМ, ще е лоша идея да махне добавката от раз или твърде бързо.

Има много хубава статия за махането (знам, че си я видяла), в която стъпка по стъпка се описва примерно махане на добавката.

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20199

Ако може да дохранва с чашка или друга алтернатива на шишето (спринцовка, лъжичка), ще подсигури, че бебето яде, докато тя увеличи кърмата си, и едновременно с това - че не си задоволява сукателния рефлекс от изкуствено зърно, а на гърдите й.

Определено ще трябва много отблизо да следи напишканите и наакани памперси, за да знае колко яде бебето й, както и да следи теглото на бебето - може би теглене на всеки 5-7 дена, докато се увери, че методът работи и бебето качва добре.

Не е невъзможно да премине изцяло на кърма - да увеличи млякото си и бебето да свикне да суче от нея добре - но изисква постоянство и търпение, както и следене отблизо на наддаването на бебето.

Може да комбинира честото слагане на гърда с допълнително изцеждане за стимулиране на лактацията (както и да дава изцедената кърма за дохранване, съчетано с АМ, ако не стига). Когато бебето суче на гърда, може да прилага компресия на гърдата, за да е сигурна, че получава достатъчно от задното мляко.

Успех  Peace

# 3
  • Мнения: 61
Ами на нас възстановяването на лактацията и връщането изцяло към гърда ни отне около 3 седмици. Иначе предисторията ни е подобна на тази на твоята приятелка: ковьоз, не достига кърмата, давай АМ, давай още повече АМ... Почти се беше отбил бебчо на месец и половина и пропускахме кърмения, а ако се кърмим, то това не продължаваше повече от 5-10 мин.  Sad Кърмата наистина беше вече ужасно намаляла, а бебето се сърдеше, дърпаше и плачеше, каквото и да му предложа - гърда или шише. Отначало започнах да отцеждам след всяко кърмене, 10-20 мин, колкото време и сила имам. На ръка, помпата я мразех доста, но пък и не беше хубава, може би по-качествена помпа да помогне повече. Не че при отцеждането се отделяше кърма, само в началото по няколко капки и край. Но идеята ми беше да се имитира сукане и дано се сетя да произведа повечко кърма. Ако бебето ми искаше да суче, щях да го оставям него, но както споменах, той се сърдеше и дърпаше. Малко по малко започнах и да намалявам количеството на АМ. Ама наистина бавно, с по 10 мл, и мен ме беше страх да не си уморя бебето от глад. И след около седмица и половина - две една щастлива сутрин докато бебчо сучеше от едната гърда, другата обилно текна, нещо, което никога преди не ми се беше случвало. И това беше началото на края на храненето с АМ  Twisted Evil До 1-2 дена спрях да му предлагам шише с АМ, кърмехме се при всяко промрънкване или без промрънкане, стига да е буден (а той все си будуваше  Wink ). Не беше много лесно, пак се сърдеше, трябваше да сменя мястото за хранене, често го кърмех права, люлеейки го. На всяко кърмене предлагах по 2 пъти всяка гърда  Rolling Eyes Първо едната в класическата поза, после другата, пак първата, само че във футболната поза и пак втората - футболна поза. Може би чак такова престараване и да не е нужно, ама тогава така се чувстах по-уверена. Отделно, че смяната на гърда и поза, потушаваше бебчовите бунтове, вероятно на новото място си е намирал повечко млекце. Този етап продължи 1 седмица. Премерихме се първия ден без добавка и седмица по-късно. Беше наддал 300 гр. Предишния ден преди второто премерване баба му, не знам по какъв повод, ми рече: "То, ти сама виждаш и разбираш, че детето ти е недохранено..." Е, аз повиках малко...
През преходния период следях напишканите памперси. Даже си бях направила "контролен" памперс, изсипвайки примерно 100 мл вода в него, та да имам представа колко тежи  Crazy . С нааканите памперси определено имахме проблеми, щото от АМ здраво се беше запекъл бебчо (естествено покрай това бяхме почнали и сокчета да даваме...). Когато успееше да се изака, то беше внушително количество. Та първите дни без добавка май не акаше много-много (значи - не му стига кърма, уж де). Постепенно започна да ака редовно, доста редичко, но малко. Така си и остана докато само се кърмехме. Аз реших, че добре си усвоява кърмата и не се тормозех повече по въпроса. Наддаваше по 800 - 1200 гр на месец до 8-ия месец. Само веднъж се представи с 400.
Абе, не е лесно, но пък минеш ли го.... Мен лично ми беше много по-трудно да се занимавам с приготвяне на АМ и хранене с АМ.
От сърце желая успех на приятелката ти и най-приятни кърмачески мигове! Нека не се притеснява, че бебето непременно ще "гладува", докато се върнат изцяло към гърдата. Ето, ние не сме гладували.
А, мисля че бирената мая ми помагаше, пийвах си я по това време. Е, разбира се и лактогонен чай, който го пих по инерция сума ти месеци.
Още веднъж - успех!   bouquet

# 4
  • Мнения: 1 584
Аз започнах да дохранвам на около 10 дена, по съвет на акушерката, защото бебката беше отслабнала и със засилена жълтеница - омагьосан кръг - не суче и отслабва, отслабва и става сънлива от жълтеницата  и не суче Cry Започнах да дохранвам с АМ, като в същото време започнах и да цедя и да правя всичко възможно за увеличаване на кърмата - течности, лактогенен чай, закуска с овесени ядки,...Като имах изцедена кърма (защото в началото количеството беше малко) дохранвах с кърма, ако не - с АМ. Но винаги първо слагах бебката на гърда и я оставях по 30 мин поне на страна да суче. След това дохранвах. Количеството постепенно намаляваше и като през 10-тина последователни дни стана "дохранване" с около 30мл на ден  реших да го спра от раз (тогава беще на 2 месеца и малко). И така до сега вече почти 1м е само на кърма и наддава добре.

# 5
  • Мнения: 462
Благодаря на всички за отговорите.

На Бу специално, че се включи - за мен е много важно!

И за личните истории - много добре ми дойдоха Wink.

# 6
  • Мнения: 742
По съвет на нашата педиатърка дадох на 15 ден АМ - 30мл, на следващият ден също и така близо месец дохранвах с АМ. ДА не говяорим, че когато се чувствах нервна и изморена съм пропускала кърмене, но само през деня. Вечерите задължително кърмя. Постепенно обаче започнх да държа все по често детето на гърдите си и почти срях да дохранвам, докато един ден Криската пропищя и отказа категорично да пие АМ. От тогава, вече трети месец сме само на кърма и наддава нормално Hug
Дори в моменти, когато е много гладна пак отказва АМ, а понеже вече се захранихме и яде с лъжичка- подам ли биберона с водичката - вместо да суче Криската го дъвче Joy

Вярвам, че с постоянство и вяра в себе си, твоята приятелка ще успее да се върне към кърменето!
Успех!  bouquet

# 7
  • там някъде около Пловдив
  • Мнения: 236
И аз имах подобен проблем!За 15 дни бяхме наддали 320гр и съответно почнахме дохранване първо с 30мл после с 60мл,но аз решихче ще се пробвам да махна добавката(постепенно разбира се) и се получи  Simple Smile Просто се иска много търпение и упоритост!Методите за стимулиране на лактацията са ти извесни както разбрах!
Успех на приятелката ти   bouquet

П.П.Искам да отбележа,че не съм пила нищо за стимулирана на лактацията,само поставях по-често бебето на гърадата!

# 8
  • Мнения: 333
Милички, бебчо ми е постоянно на гърда, кърмата все по-слаба - кърмими се от едното до другото ядене, той не е отказал милия, но като видя че нищо не капе и ми става толкова жал. До вечерта така се уморявам от неуспешни опити, но пак правя нощни кърмения - снощи он 2 30 до 5 на почивки и мъничето ми пак гладно, а аз обезверена. Не издържам психически и физически. Изчела съм всичко, правя всичко, но не ще и не ще да бликне обилно и Cry  това е. Гърдите ми бяха пълни четвъртия ден след раждането когато потече коластрата, той папа, след това спаднаха и сега са като парцали - а постоянно го кърмя. Някой да е бил точно в такова положение? Всеки ден се надявам отново че ще тръгне и всеки ден се обезверявам

# 9
  • Мнения: 254
И Симона на първата консултация беше наддала много малко, но устоях на всички неверници (педито, за съжаление майка ми и мъжът ми) около мен и не и дадох АМ.
Та сега - на 2 месец Симона наддаде 1.3 кг и ни увеличиха капките за рахита чак. И педито беше много учудена че се препълвам с кърма ( а по-скоро сигурно че още имам).

# 10
  • Мнения: 462
Да ви кажа само, че нещата никак не вървят. Тя въобще не повярва, че може да се върне към кърменето, а единствено искаше да "запази" това което има. Освен това беше трудничко да се вмъкна с някой съвет при наличието на дошлите баби да "помагат".

Та така - тя си е още притеснена и все още се мъчи да "запази поне млякото, което има".

# 11
  • София
  • Мнения: 2 162
Милички, бебчо ми е постоянно на гърда, кърмата все по-слаба - кърмими се от едното до другото ядене, той не е отказал милия, но като видя че нищо не капе и ми става толкова жал. До вечерта така се уморявам от неуспешни опити, но пак правя нощни кърмения - снощи он 2 30 до 5 на почивки и мъничето ми пак гладно, а аз обезверена. Не издържам психически и физически. Изчела съм всичко, правя всичко, но не ще и не ще да бликне обилно и Cry  това е. Гърдите ми бяха пълни четвъртия ден след раждането когато потече коластрата, той папа, след това спаднаха и сега са като парцали - а постоянно го кърмя. Някой да е бил точно в такова положение? Всеки ден се надявам отново че ще тръгне и всеки ден се обезверявам

Детелини, съжалявам, че ти е толкова трудно Sad От колко време продължава така- той е постоянно на гърдата ти, а мляко няма? Надявам се скоро да се успокоиш и трудностите ти да отминат. Все пак може ли да дадеш малко повече информация- по колко памперса пълни на денонощие; дохранваш ли; как е наддал през първия месец; сигурна ли си, че те изсуква докрай; сигурна ли си, че изобщо суче ефективно- правилно ли захваща гърдата, суче ли през цялото време?
Това че не усещаш гърдите си пълни съвсем не означава, че това е така- просто производството на мляко се е регулирало според нуждите на бебето ти. А как разбираш, че не капе- при мен млякото никога не е излизало на силна струя, като натисна ареолата, но и до ден днешен кърмя. Освен това не забравяй, че честото търсене на гърда не винаги означава глад- може да има колики или някакъв друг дискомфорт; може да е във фаза на "скок на растежа". Много е важно обаче, да се увериш, че бебето суче ефективно и млякото достига до него, иначе колкото и дълго да го държиш на гърда, млякото няма да се увеличи. Преминавала съм през лактационни кризи, в които положението е било отчайващо като при вас- но най- късно до седмица съм решавала проблема с кърмене или изцеждане (ако бебето не е искало да суче) на 1/2- 1 час през деня и на 2 часа през нощта. Това, че в началото си имала обилна кърма означава, че можеш да произвеждаш мляко и ако правиш всичко както трябва този неприятен период ще отмине.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт