Фурна и плот за вграждане - избор на марка и модел. Тема 5

  • 46 724
  • 1 144
  •   3
Отговори
# 435
  • София
  • Мнения: 1 525

Освен разликите в дизайна и факта, че първата е от серия 2, а втората от серия 4, не виждам нищо съществено. Обемът на първата е с няколко литра по-малко. Не бих казала, че има някакъв недостатък.

Разликата в цената вероятно се дължи на факта, че втората е от новата моделна линия, която е с дизайн и компоненти от новото поколение на фирмата. Ако не държите на по-модерния дизайн на втората, няма нещо, което да си заслужава 200 лв повече.

# 436
  • Мнения: 3 137

Deny6, обърни внимание, че и двата модела са с каталитично покритие само на задната стена. Това не е добър вариант, защото означава, че останалите стени трябва да се почистват по стандартния начин. Бош имат и модели с каталитично покритие на всички стени (без дъното), което вече е сериозно облекчение в почистването, като например този https://www.bosch-home.bg/productlist/cooking-baking/cookers-ove … ebox=accessories/ На тези модели има и още една функция на копчето - именно това е функцията Екоклийн дайрект за почистването с висока температура.

# 437
  • София
  • Мнения: 1 525
Двата обсъждани модела са с хидролитично почистване, а каталитичният панел отзад е само добавка за допълнително улеснение. Това никак не е лош вариант. На мен даже ми се струва по-добър от варианта с каталитични панели на всички стени, който от една страна ограничава избора на модели, а от друга оскъпява поддръжката на фурната. Тези панели след време трябва да се сменят, а цената им е около 1/3 от тази на фурната. Ако е само задния - разходът е по-малък. Ако пък не ги смениш навреме, по цялата фурна тръгва ръжда и животът й се скъсява.

Последна редакция: нд, 03 юли 2022, 14:41 от Vilemina

# 438
  • Мнения: 3 137
Vilemina, нищо от това, което пишеш, не е вярно.
Първо, въпросните модели не са с истинско хидролитично почистване, което е с пара на висока температура.  Прочетете пълното указание за експлоатация на конкретните модели, а не само кратките характеристики в сайтовете, защото те са доста подвеждащи. В случая става въпрос само за "подпомагане на почистването", както е написано в указанието - т.е. изсипване на разтворен препарат на дъното и загряване до 80 градуса за 4 минути, при което не се образува никаква пара, а само се размеква мръсотията по дъното. Когато фурната е от моделите без каталитично покритие само на дъното, това върши работа. Но когато трябва да чистиш и страничните стени и горната - не е от никаква полза. Проблемът е най-вече с чистенето на горната стена, под реотаните, която най-много се замърсява от пръскането, когато не е каталитична.
Второ - въпросните модели не са с каталитични "панели", а с каталично покритие на стените - т.е. нищо не се сменя и нищо не се маха.
Трето - каталитичното покритие нe ръждясва. То е вид керамика, не е метал. Сега, ако отдолу металът е някакъв компромисен, той може и да ръждяса, но тогава това ще е най-малкият проблем на такава фурна, която е правена с разни евтини материали. Аз съм писала тук за старата ми фурна Нарди, която ползвах с каталитични панели 20 години и накрая те останаха единственото здраво нещо в нея. Реотани, уплътнения, панти - всичко друго, каквото можеше, се развали.

Не искам да се повтарям, писала съм много за Бош в предишните теми, който иска, може да потърси постовете ми.

Последна редакция: нд, 03 юли 2022, 16:48 от GG_BG

# 439
  • София
  • Мнения: 1 525
GG_BG, за хидролизата не съм задълбавала, сигурно е така. Но за каталитичните панели имам предвид ето това:



Тук е само заден, но не е сменен навреме и резултатът е налице.

# 440
  • Мнения: 3 137
Твоя ли е тази фурна? Ако не е, няма как да разберем какво точно се е случвало с нея - може да е мокрена, може да е третирана с някакви химикали, а може и да е някоя, изхвърлена на боклука.

# 441
  • София
  • Мнения: 8 561
За да сме обективни: и на твоята Нарди не сме виждали снимка Simple Smile Освен нея дали имаш опит и с друга с каталитично покритие, по-съвременна някоя (че то преди 20 години и Conegliano бяха марка)? Интересно ми е по каква причина панели с каталитично покритие ще трябва да се сменят, а стени с каталитино покритие ще да са супер трайни. Нали тогава никой няма да купува моделите с панелите, щом може да си купи фурна с кажи-речи вечни стени?

Последна редакция: пн, 04 юли 2022, 10:28 от ToniShu

# 442
  • София
  • Мнения: 1 525
Джиджи, не желая да влизам в спорове, исках само да подчертая, че каталитичните панели, като всяко нещо, имат не само предимства, но и недостатъци. Затова и си позволих да репликирам твърдението ти, че повече панели = по-добре.

Въпросът „кое е по-добре“ няма еднозначен отговор, защото има много фактори, включително контекст и лични характеристики на питащия.

Да чистиш ръчно само една страна на фурната вместо 3 или 4 е по-лесно - факт. Да смениш 3 или 4 панела вместо един е по-скъпо - също факт. Едното не изключва другото. Но пък за да вземе човек решение, е добре да вземе под внимание и двете. Още повече, когато бюджетът очевидно е важен за питащия.

# 443
  • Мнения: 3 137
За да сме обективни: и на твоята Нарди не сме виждали снимка Simple Smile Освен нея дали имаш опит и с друга с каталитично покритие, по-съвременна някоя (че то преди 20 години и Conegliano бяха марка)? Интересно ми е по каква причина панели с каталитично покритие ще трябва да се сменят, а стени с каталитино покритие ще да са супер трайни. Нали тогава никой няма да купува моделите с панелите, щом може да си купи фурна с кажи-речи вечни стени?

Имам, разбира се, и "по-съвременна". В тази и предишните теми неколкократно съм писала каква точно и повече не смятам да се повтарям. Аз коментирам само модели и марки, които съм ползвала, не си разсъждавам просто така теоретически. И мисля, че темата ще е по-полезна, ако всички го правят.
А това, че каталитичните панели трябвало да се сменят, не го твърдя аз, за да ми го задаваш като въпрос. Моят опит е точно обратният - че имат по-дълъг живот от доста други компоненти на една фурна.  Затова съм си купила и нова с такова покритие.  Изобщо не ме интересува кой какво нямало да си купува и какви снимки имало в интернет. Аз съм била доволна и съм си купила пак с такава технология.
Отново повтарям, че споделям само опит със собствените си фурни. Но вече смятам да спра да го правя, защото редовно някой скача да ми спори, сякаш съм тръгнала да агитирам или убеждавам да се купува определена марка или технология.

# 444
  • София
  • Мнения: 8 561
Не, не споря, просто ми стана любопитно.  Аз съм си съвсем доволна от пиролизата и за себе си не се вълнувам от конкретни модели с каталитични покрития. Но темата не е за мен или за теб, а за всички чудещи се какво да изберат. И ако ще казваме нещо, е добре да обясним кое-как-защо сме установили. Не разбрах, че не си съгласна за панелите, затова се учудих. Сега, като знам, че според теб и те не трябва да се сменят, вече ми е ясно какво си имала предвид.
Аз и на бълагрски, и на наглийски намирам инфо, че каталитичното покритие не е чак толкова дълготрайно, но може би зависи на кой производител е, знам ли. Мисля, че доста компетентни хора вече се изказаха, няма да дълбая.

# 445
  • Мнения: 3 028
Здравейте,не знам дали ми е за тук въпроса,ако не е извинете.Имам 2-годишна печка Горене.На фурна почти нищо не правя.Днес реших да направя тутманик набързо.Но освен,че се пече 1 час вместо 30-то минути по рецепта,не бухна.Отделно вътре остана "текляв" май е думата Simple Smile Отделно докато проверявах дали е изпечен спокойно си пъхах ръката с клечката на 180 градуса.Горещо ,но не като за тези градуси мисля.
Според мен нещо не стига тази температура.Има ли някакъв начин да проверя колко градуса прави без за сега да викам техници.Благодаря предварително.

# 446
  • София
  • Мнения: 1 525
Здравейте,не знам дали ми е за тук въпроса,ако не е извинете.Имам 2-годишна печка Горене.На фурна почти нищо не правя.Днес реших да направя тутманик набързо.Но освен,че се пече 1 час вместо 30-то минути по рецепта,не бухна.Отделно вътре остана "текляв" май е думата Simple Smile Отделно докато проверявах дали е изпечен спокойно си пъхах ръката с клечката на 180 градуса.Горещо ,но не като за тези градуси мисля.
Според мен нещо не стига тази температура.Има ли някакъв начин да проверя колко градуса прави без за сега да викам техници.Благодаря предварително.

А досега добре ли е готвела? На 2 години е малко рано за повреди, струва ми се. Ако преди е пекла добре и за първи път има проблем - може да се търси повреда, но ако не й познавате възможностите, по-добре се опитайте да сготвите нещо, за да видите дали ще стане. Така или иначе, с всяка фурна в началото трябва да се правят проби, докато й навикне човек. Меренето на температурата е неточно и едва ли ще ви помогне много.

Опитайте с картофи или с някакви други зеленчуци - на тях нищо няма да им стане, ако не се опекат. Само че ползвайте усета си, а не само рецептата, защото различните фурни пекат различно, рецепти има грешни или пък не уточняват режима на печене.

Има значение дали печете в режим с вентилатор или без. Без вентилатор печенето е по-бавно и трябва да се задава с около 20 градуса по-висока температура. В режим с вентилатор е добре тавата да се поставя в средата, а в режим с горен и долен реотан - по-скоро в долната част на фурната.

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 15:22 от Vilemina

# 447
  • Мнения: 3 028
Благодаря.До сега само вентилатор е ползван .Но на тази рецепта изрично пишеше горен и долен реотан за 30 мин. Чак двойно да качва времето...не знам.И в коментарите към нея никой не споменаваше за грешка във времето.
Отделно като бърках да видя дали е изпечено и защо не бухва не беше толкова горещо както си мислех,че ще е.Сутринта бях в родителите ми и готвих тиквички на фурна.Също на 180 градуса,е там като се отвори фурната и те лъхва горещо ,едва повдигах хартията за да видя дали са изпечени отдолу.Моята ми се видя направо хладна за същите градуси.Тесто в къщи рядко се прави,но ми направи впечатление, че не бухна и тази теклявост вътре.Това май се получава пак от дълго готвене на по-ниска температура/признавам това само съм го чувала Simple Smile)) /.
Измислих да пробвам да направя същото при родителите ми и да видя какво ще стане.Но по-лесно ми се стори да питам за начин да видя температурата и да видя веднага има ли проблем Simple Smile .

# 448
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 742
Не искам да Ви засягам лично, нито имам много претенции за компетинция в това което ще напиша, ама май и тестото на тутманика не е било много добро. Или вие сте бързала. Например, за колко време ще втаса тестото е много относително. Например, аз като правя мазен хляб или милинки (няма много разлика с тутманика) първо тестото само втасва много, след това като го направя на форма, пак втасва и така започвам да го пека, като първо го включвам само на ДОЛЕН нагревател, за да го надигне (това е съвет на Petiaivanov, за козунаците, който работи идеално и тук) и след около 10-15 минути, понякога 30 минути го пускам на горен и долен, като го държа на най-ниската позиция вътре. Нито ми е ставало тиклаво така, нито сурово, нито бавно.
Имам готварски печки Горение от по-обикновенните, ами и на двете фурните пекат страхотно. Енната само дето се води тип с форма на пещ, другата си е обиквовенна. Много бързо ми пекат и равномерно. При теб, ако има проблем проблем то той евентуално е в терморегулатора, който пък много трудво те ховрежда с такива симптоми или пък ключа, там пък по плинцип изобщо не грее. Другото, за което се сещам е да сте си прегряла маята.

# 449
  • Мнения: 3 028
Simple Smile Не се обиждам изобщо Simple Smile .Не претендирам за опит  с теста също-просто не обичам и не ям,съответно и не правя Simple Smile .За това се и хванах с тази рецепта Wink .Тя не е с мая и не втасва Simple Smile .Със сода в кисело мляко е и даже е без месене  Simple Smile .Точно за това го отдадох на фурната.
И най-вече.Жестоко съм се изгаряла като малка точно на горни реотани на фурна.Имам вътрешен страх и пипам предпазливо винаги.За да не ми запари чак толкова ,а с гола ръка да дупча на включена фурна,работила час... значи наистина си мисля,че не е била тази температурата.Това основно ме усъмни.
Ще пробвам пак в неделя в родителите ми -те са с Бош и ще видя там какво ще стане.И др.седмица ще пробвам със зеленчуци както писа по-горе Vilemina. Т.е същите тиквички както при тях за да видя какво ще стане.
Но ми се искаше по по-лесния начин да се разбере Laughing М-у другото хубаво обяснение за тестото..ако някога  реша ще имам предвид.

Общи условия

Активация на акаунт