Плюсове и минуси на кварталите в София - 12-та тема

  • 47 422
  • 787
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 4 892
Влизал съм, да. И тук, и там.
И за да не влизам в излишни спорове, коментираме Пиротска в трамвайната ѝ част а.к.а. Бедна София.

# 91
  • Мнения: 2 312
Бедна София? Сам ли го измисли това или от някъде си го чул?

# 92
  • Мнения: 9 684

Не мисля, че е редно да сравняваме строено в Западна Европа преди век и отгоре със строено тук тогава. Както сега нямаме, така и тогава не сме имали техните специалисти и правила.
От сграда на век до сграда на век, разликата е до луната, ам пеша.

Но очевидно не си влизал в стари сгради там. Ако си мислиш, че животът започва през 2000 г. в България, дълбоко се лъжеш. И там, и тук се е строяло по едни и същи начини и технологии. Имам бегла представа за кооперациите в стария център на София, така недолюбваната от мнозина Мария-Луиза и околностите. Там са строяли търговци и предприемачи, със собствени средства или т.нар. съпритежателски дом (зад Нотариата на една от кооперациите, както и на една кооперация на Раковска между Славейков и Първа градска съм виждала плоча с такъв надпис), т.е. няколко човека обединяват капитали и строят. С архитектурни планове съобразно тогавашната мода в архитектурата и с инженерни планове. Проектирани от архитекти и инженери, завършили в същите тези институти (не университети, защото в университет се изучават хуманитарни и социални, а не технически специалности), в които са учили и западните архитекти и строителни инженери - във Виена, Мюнхен, Париж и т.н.
Ботев (в недолюбваната част) и Пиротска също са застроявани от търговции и по-богати занаятчии. Сигурно не можеш да се сетиш, ама на ъгъла на Ботев и Пиротска, от двете страни на ъглите, има 2 почти огледални като архитектура сгради. Едната я реновираха преди повече от 5 години, другата (с колоните) миналата и тази година. Та и двете са били собственост на едни и същи братя-търговци. По Ботев и по Стефан Стамболов има масово еврейски кооперации - и те ли са били бедняци?

Знаеш ли при земетресението във Вранча кои сгради имаха леки повреди? Един от експерименталните блокове и бл. 43 (или 42, или 41) в Младост-1. Може и някой и друг комин на стара сграда отпреди социализЪма да е пострадал, но тези сгради, слава Богу, си стоят непокътнати.

Така че си много далеч от истината.

# 93
  • Мнения: 14 504
Към кого е въпроса?Аз съм влизала в доста и в София и живея в такава.В чужбина също съм влизала и съм спала няколко нощи.

# 94
  • Sofia
  • Мнения: 2 343
Пиротска и аз бих я определил като бедна София - исторически, в района където живея има много собственици араби от едно 30+ години. Къщите типично са стари в лошо състояние. Миналата година гледах и един нов блок, който се строеше на 2мин от вкъщи, НО е точно на Пиротска, на 3м е трамвайната линия! Живял съм на няколко метра от трамвай - ужас е. Кошмар. Сутрин се събуждаш с първия трамвай и никакви тапи непомагат! Освен това Пиротска е юг-север, като съответната сграда разбира се беше със северното изложение.
Какво да ви кажа, като изключим някои единични нови сгради, строени последните 10на години, които наистина изглеждат добре, другото всичко по Пиротска е мега зле, чак до Женския пазар.
А като стана дума за Шанз Елизе, сигурно ви прави впечатление 30те метра широчина на тротар. Ако и на Пиротска нещата стояха така, можеше и да си говорим за аристократична улица. Но, аз помня как изглеждаше тя преди 30 години - точно като сега, но много-много по-оживена, с една камара мургави, улични търговци, предлагащи дънки, маратонки или обмяна на валута Simple Smile

# 95
  • Мнения: 1 088
Кво жужене, бе пич. Най-гъзарските апартаменти по цял свят са по-големите булеварди.
И това че са гъзарски по какъв начин променя факта, че има фонов шум?

Ако имаш предвид апартамент тип пентхаус в Манхатън (или Шанз Елизе, понеже стана дума по-горе) - те са гъзарски щото са в Манхатън, а не щото са на булевард. По-скоро въпреки че са на булевард. Специално в Манхатън пък няма начин да не си на булевард, поради спецификата на локацията. Ако вземем примерно град като Лос Анджелис, там гъзарските имоти са забити на някой хълм с гледка към морето, а не са в града.

Някой ако го влече да живее на Цариградско или на Черни връх, щото е гъзария - супер, мене обаче не ме интересува какъв е адреса, нито историята на квартала и кой е живял там преди 1 век, а какви са характеристиките на мястото днес.

# 96
  • Мнения: 9 684
Към кого е въпроса?Аз съм влизала в доста и в София и живея в такава.В чужбина също съм влизала и съм спала няколко нощи.

Не, не е към теб въпросът Laughing, аз цитирах на кого отговарях.

И сега още един отговор

Пиротска и аз бих я определил като бедна София - исторически, в района където живея има много собственици араби от едно 30+ години. Къщите типично са стари в лошо състояние.

Освен това Пиротска е юг-север, като съответната сграда разбира се беше със северното изложение.
Какво да ви кажа, като изключим някои единични нови сгради, строени последните 10на години, които наистина изглеждат добре, другото всичко по Пиротска е мега зле, чак до Женския пазар.


Исторически, Пиротска е почнала да се застроява преди 120 години, не преди 30. Така че не можеш да съдиш само от собствените си спомени.

Ето един линк, който съм пускала и преди - сгради-паметници на културата в центъра, интерактивна е.
http://io.morphocode.com/sofia/

Ето ти и линк към едната сграда, за която писах, че я реновираха, в смисъл оправиха фасадата през последната година, има линк към пдф файл с оригиналния проект, за да видиш, че 1911 г. е строено с планове, подпис на инженер и архитект и разрешение от общината. И не е строено от бедняци. Какво означава "доходно сдание" си намери сам в Интернет.

А Пиротска е изток-запад, не север-юг. Името Пиротска говори само за себе си - по тази улица се отива към Пирот, който е на запад (от центъра и от самата София).
https://nag.sofia.bg/Pages/SinglePublication/CQnHQm-lAM4=

# 97
  • София
  • Мнения: 2 340
Аз разбрах това за посоките. Пиротска, разбира се е изток-запад, но това прави сградите север-юг.

Откакто е пешеходна, много ми харесва в тази си част. Даже вече ми е трудно да, си спомня как беше преди. Невероятно е как пораснаха дърветата и сякаш винаги са били там. А сградите са романтични и с автентичен дух. Не знам за конструкцията им, но надали са по-различни от други софийски сгради от същия период.

На запад, където има трамвайна линия, ми се вижда също нелош квартал. Едва ли мургавите са повече, отколкото по крайните квартали, но тук си на крачка от центъра.

# 98
  • Мнения: 9 684
На запад Пиротска хич не изглежда добре, това е факт. В търговската пешеходна част сградите много бързо ги оправиха след реституцията, защото в тази част имаше търсене. Това, че сградите в стария център не изглеждат добре, поне част от тях, включително по Пиротска след Христо Ботев на запад, е заради това, че толкова десетилетия тези сгради са били отнети от собствениците им, настанявани са наематели на общински наем и т.н. Реституцията връща имотите, ама междувременно състоянието вече е значително по-зле, собствениците вече са повече (наследници), те с десетилетия не са получавали доход от имотите си и съответно нямат пари да ги стегнат.

# 99
  • Мнения: 14 504
Ей,какво ме подсети.Преди '89г. често ходех на гости в една кооперация на ''Граф Игнатиев'',точно на нивото на задната част на нотарията.Сградата беше общинска по това време и живееха две семейства.Не роднини.Чакаха да ги одобрят за жилище в някой от новопостроените комплекси.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 22:50 от Silverstone

# 100
  • София
  • Мнения: 19 143
Леля ми живее на Е.Йосиф точно срещу СМГ и като малка все питах защо на тяхната табелка пише "звънете 1 път". Известно време са живели 2 семейства, за всяко по 1 спалня, общ преходен хол + кухня и баня.

# 101
  • София
  • Мнения: 295
На самата " Пиротска" според мен не е ОК, но в преките й има много нови и приятни кооперации. Районът е на пешеходно разстояние до център. Близост до метростанции, добри училища и детски градини. Живея в съседен квартал и имам наблюдения. Много подценяван район, но е въпрос на мода, според мен. Сега всички търсят юг, където също има негативи.

# 102
  • Мнения: 1 088
Какви са негативите на "юга"?

# 103
  • Мнения: 3 481
Може би презастрояване и по-високи цени?

# 104
  • Мнения: 1 088
За презастрояването много зависи кой квартал и район в квартала. Не е минус на юга като цяло. А цените са следствие от търсенето, не защото там тухлите и бетона са по-скъпи, така че щом се търси, може би има причина...

Общи условия

Активация на акаунт