Плюсове и минуси на кварталите в София - 12-та тема

  • 47 588
  • 787
  •   1
Отговори
# 135
  • София
  • Мнения: 6 726
Ние спряхме да търсим в Дружба заради циганската махала там. Не мисля, че би ми било спокойно особено детето като поотрасне малко.

# 136
  • София
  • Мнения: 19 221
В Дружба не е махала, а 3 блока, а цигани живеят там от 70-те години, когато бях дете. Не са толкова много, та да се набиват на очи, а и си стоят предимно около блоковете.
Махала има в Красна поляна, и то баш маала, с къщите и т.н. Да не говорим каква махала има във Филиповци, видях я на Стрийтвю.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 15:51 от Cuckoo

# 137
  • София
  • Мнения: 6 726
Те и в Изгрев в гр. Пловдив са били така ама елате да ги видите сега Simple Smile Живяла съм под такъв пред текст и повече не ми се влиза в този филм. Всеки си има претенции за квартала все пак.

# 138
  • Мнения: 9 754

Махала има в Красна поляна, и то баш маала, с къщите и т.н. Да не говорим каква махала има във Филиповци, видях я на Стрийтвю.

Да, ама доста българи си купиха къщи или парцели и си построиха къщи във Филиповци. От темата за кварталите/селата за къща до София имаше мнение, че махалата във Филиповци си е отделно и компактно и не създават проблеми на българската част.
Нямам лични впечатления, така че само цитирам написано във форума.

# 139
  • София
  • Мнения: 19 221
Всеки си има претенции за квартала все пак.
Не знам "под какъв претекст" сте живели, https://rechnik.chitanka.info/w/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82, но жената пита за Дружба 1, нали?
Родих там второ дете и вече го пускам сутрин сам с автобуса на у-ще...т.е. пусках го допреди дистанционното.
Да, ама доста българи си купиха къщи или парцели и си построиха къщи във Филиповци. От темата за кварталите/селата за къща до София имаше мнение, че махалата във Филиповци си е отделно и компактно и не създават проблеми на българската част.
Сигурно е така, аз погледнах само махалата, защото ММ на изборите се падна да пази там секция. Исках да дам пример за баш махала, дружбенските са направо цвете. Не че там няма проблеми, един домоуправител българин се беше видял в чудо.
Има и още едно гнездо - т.нар. стари жилища до метростанцията.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 15:52 от Cuckoo

# 140
  • Мнения: 9 754
Слатина също е в ниското в по-голямата си част и съответно мъгливо, както и Дружба. Има една по-висока и слънчева част на Слатина, ж.к. Христо Смирненски, където е доста приятно. Преобладават панелки, но от по-новите, има и ЕПК-та.

# 141
  • Мнения: 18 476
Темата за селата до София трябва да се чете с повишено внимание (както и тази разбира се) - там четеш за цветя и рози, в съседната същият потребител се оплаква, че е на черен път, без вода, без не знам какво, при съседите не дошла линейка, а трябвало да свалят сами болния до асфалтиран път и т.н.

# 142
  • София
  • Мнения: 19 221
Някога на територията на Дружба май са били нивите на Слатина и Горубляне, вторите още си търсят разни места.
Имам впечатления за улиците около парка Гео Милев - паркирането е ужас, те са тесни и еднопосочни. Паркът е хубав, но пренаселен, в хубаво време май не можеш да се разминеш.

Последна редакция: чт, 04 ное 2021, 15:50 от Cuckoo

# 143
  • Мнения: 9 754
Имам впечатления за улиците около парка - паркирането е ужас, те са тесни и еднопосочни. Паркът е хубав, но пренаселен, в хубаво време май не можеш да се разминеш.

То май положението е същото около всички паркове и градини в София. Лично съм виждала какво е около Докторската и Заимов през уикендите. За Южния парк само съм чела, че е същото.

Щом потребителката е с дете, бих предложила да се ориентира по прилежащия район на търсените/предпочитаните училища в Дружба, за да е удобно и на нея, и на детето до 7 клас. След това вече стават големи и се движат сами с ГТ. Това, разбира се, с презумпцията, че иска да използва държавното училище. Ако смята да записва детето в частна градина/училище, тогава вече да търси по-лесно и бързо излизане от квартала.

# 144
  • Мнения: 1 501
Може би не е по темата, но кои са предпочитаните училища в Дружба ?
Имам впечатления за улиците около парка - паркирането е ужас, те са тесни и еднопосочни. Паркът е хубав, но пренаселен, в хубаво време май не можеш да се разминеш.

То май положението е същото около всички паркове и градини в София. Лично съм виждала какво е около Докторската и Заимов през уикендите. За Южния парк само съм чела, че е същото.

Щом потребителката е с дете, бих предложила да се ориентира по прилежащия район на търсените/предпочитаните училища в Дружба, за да е удобно и на нея, и на детето до 7 клас. След това вече стават големи и се движат сами с ГТ. Това, разбира се, с презумпцията, че иска да използва държавното училище. Ако смята да записва детето в частна градина/училище, тогава вече да търси по-лесно и бързо излизане от квартала.

# 145
  • София
  • Мнения: 19 221
Може би не е по темата, но кои са предпочитаните училища в Дружба ?
Дружба 1 ли? Да де, официално се води Дружба, без единицата. Може би 108 СУ
Синът ми е в центъра от 1 клас, беше ми по-удобно да го прибирам.

# 146
  • Мнения: 9 754
Нямам представа.
Първо виж на картата кои са училищата, след това влизаш в ИСОДЗ (пишеш го и ще ти излезе като линк-това е системата за прием в ДГ и училища) и търсиш всяко училище. Гледаш на първо класиране колко са приети и колко чакащи има. Това е някакъв ориентир за предпочитанията на родителите. Пишеш и Гугъл номерът на училището%мнения и ще ти излезе, ако има нещо писано в бг-мама.

# 147
  • Мнения: 1
Здравейте, намерих доста положителни мнения за Гоце Делчев, и на мен ми допадна квартала. Интересува ме, ако някой има впечатления от конкретни микрорайони там, особено край училището и Лидл.

# 148
  • Мнения: 1 711
В Дружба не е махала, а 3 блока, а цигани живеят там от 70-те години, когато бях дете. Не са толкова много, та да се набиват на очи, а и си стоят предимно около блоковете.
Махала има в Красна поляна, и то баш маала, с къщите и т.н. Да не говорим каква махала има във Филиповци, видях я на Стрийтвю.
В Дружба определено не са само 3 блока. Освен 4-ти, 5-ти и 6-ти блок, има и едни дву или триетажни блокчета точно до общината. На всичкото отгоре в доста от блоковете си има и цигански семейства. Имам чувството, че точно в Дружба е правен опит (експеримент) да се култивират ромите като са ги заселвали по панелките в квартала. Пробвайте някой слънчев уикенд да се разходите из паркчето на езерото (което в момента доста хубаво са го направили), но ромляните са като хлебарки там. Преди имаше и цигански катуни от другата страна на езерото, където е ул. Канална и сега застрояват - вероятно вече ги няма чак толкова.

# 149
  • София
  • Мнения: 19 221
Да, зад езерото също имаше, но гледам, че напоследък там се строи усилено около поликлиниката. Явно тенденцията е да ги махат.
Както в момента е модерният лаф - "всеки сам си преценя", репутацията на квартала си има финансово изражение.
Скрит текст:
Само да отбележа, че както си заключвахме вратата на входа, така колелото на ММ беше откраднато, оказа се, че един келеш от долния етаж (българин) е с няколко жалби по подозрение точно за кражба на велосипед, обаче откъде да знаем. С майка си набързо се изнесоха след случая.
По-важно е какви съседи ще ти се паднат, че има доста българи с цигански манталитет.

Общи условия

Активация на акаунт