С какво се отоплявате през зимата?

  • 13 510
  • 267
  •   1
Отговори
# 150
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Вътрешната изолация,спомага за бързото затопляне,но губи акумулиращия ефект на стените.Видът дограма и монтажната равнина също са супер важни ,да не говорим и за загубите през тавана/покрива.
ilik е писала,че котелът и изключва.

# 151
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 738
Аз пък разбрах, че те го изключват, защото им е топло.

# 152
  • Мнения: 6 288
Вътрешната изолация,спомага за бързото затопляне,но губи акумулиращия ефект на стените.Видът дограма и монтажната равнина също са супер важни ,да не говорим и за загубите през тавана/покрива.
ilik е писала,че котелът и изключва.
Стана ми любопитно.Би ли обяснила 😊
В детската, която отопляваме с конвектор (не успях да се преборя с ММ за климатик там),е с най-сериозна изолация-на външните стени и тавана с по 10см вата с гипсокартон, вътрешната е гранична с банята(студена),под нея почти не се отоплява,а над нея е покрива (пак да уточня,къща).Стопля се страаашно бързо.На синковеца му е вечно студено,и често усилва печката,средно поддържа 25-6°.Конвектор Aerlec,1,5 кВ.Миналата зима,по време на ДО, когато почти постоянно е бил там, засичах изхабената ел енергия.Средно на денонощие беше 7кВ.

# 153
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Сега се върнах и прочетох,че сте последен етаж на къща,а аз мислех,че сте в апартамент.На мен 300лв зимни сметки ми се струват нормални,обаче по последните ви изчисления,за да дойде сметката вярна,декември месец трябва котлето да върви постоянно на мощност не по-висока от 2 kw.Ако се включи на 4 кw,трябва да почива 50%от времето,а на 8 kw,трябва да работи макс 6 часа в денонощие.
Понеже съм фен на изолацията,бихте ли споделила вида и дебелината на изолацията,както и спецификациите на дограмата?
Да, триетажна къща сме. Ние сме на трети, последен етаж. На етаж има по един апартамент, странично нямаме съседи, които да ни топлят, само отдолу. Под нас са на парно на пелети и отопляват всичките си стаи. Преди 11 години направихме голям ремонт. Но точни параметри не мога да дам, защото съм жената в къщата. Мъжът ми движеше всичко. Както вече писах, той е инженер, това е учил и това работи повече от 20г. Допълнително има квалификация за топлинно обследване. Знам, че изолацията е много дебела. По-дебела от стандартната, която се поставя. Може би 8см или 10см. Отделно на най-студената стая в дома ни /северна, в чупка/ постави и вътрешна изолация. Навсякъде сложихме окачени тавани, като над тях постави изолационна вата. Над северната, постави изолация и на таванския под над стаята. Дограмата си спомням, че беше някаква "К". Терасата ни, която е на "Г" опасва двете външи стени на едната спалня и е остъклена, отново с някакво специално стъкло и нова дограма. Пече ли, на терасата е парник. Тази тераса също мисля, че много помага в запазването на топлината в дома и дори в генерирането на топлина, когато е слънчево.
Пресметнати бяха и параметрите на отоплителната инсталация, нужните мощност, радиатори, големината им и т.н. Тръбите на парното минават по пода, за да достигнат радиаторите. Избран беше котелът. Котелът си регулира мощността сам, като когато е достигнал зададената стайна температура сам изключва. Включваме го есен и го изключваме пролетта. Дори да ни няма няколко дни в къщи, го поставяме на специален режим за това.
И пак да напиша, радиаторите са хладни или леко топли и много рядко много топли. Като не е имало момент, да са толкова топли, че да не мога да си държа ръката на тях.

# 154
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Вътрешната изолация,спомага за бързото затопляне,но губи акумулиращия ефект на стените.Видът дограма и монтажната равнина също са супер важни ,да не говорим и за загубите през тавана/покрива.
ilik е писала,че котелът и изключва.
Стана ми любопитно.Би ли обяснила 😊
В детската, която отопляваме с конвектор (не успях да се преборя с ММ за климатик там),е с най-сериозна изолация-на външните стени и тавана с по 10см вата с гипсокартон, вътрешната е гранична с банята(студена),под нея почти не се отоплява,а над нея е покрива (пак да уточня,къща).Стопля се страаашно бързо.На синковеца му е вечно студено,и често усилва печката,средно поддържа 25-6°.Конвектор Aerlec,1,5 кВ.Миналата зима,по време на ДО, когато почти постоянно е бил там, засичах изхабената ел енергия.Средно на денонощие беше 7кВ.
Ако трябва да уточня за монтажната равнина на прозореца,защото това е подчертано,ще кажа,че ако дограмата е монтирана във вътрешния край на стената или в средата и(масовия случай)има най-големи топлинни загуби).Ако е в най-външния край,т.е  пред нея е само изолацията или е направо изнесен монтаж пред тухлата и под нея е изолация е най-енергоефективно,защото драстично се намаля термомоста от монтажа и.
ilik,мисля,че сте направили всичко както трябва.Вие не греете съседите,К стъклата работят за вас при всеки слънчев ден,а и подът отдолу ви е топъл от съседите.
В момента и у нас е парник-27-28°,а имаме и Централна вентилация(рекуперация),която бута леко температурата,иначе щеше да е с 1° по-висока.

# 155
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 738
Леле, Нелина, вие с какво се занимавате? Чак такива подробности.  На какво се отоплявахте?

# 156
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 706
Ilik, къде живеете, че ползвате 12 часа нощна енергия? Обикновените граждани сме с 8 часа нощна, или 1/3 от денонощието, не както е при вашите изчисления 1/2.

"12часах1kWx0.13158лв /нощна тарифа/=1.57896лв"

# 157
  • Пловдив
  • Мнения: 1 561
Ilik, къде живеете, че ползвате 12 часа нощна енергия? Обикновените граждани сме с 8 часа нощна, или 1/3 от денонощието, не както е при вашите изчисления 1/2.

"12часах1kWx0.13158лв /нощна тарифа/=1.57896лв"
Добре де, сгрешила съм. Опитах се да съм максимално точна. Но пък съм и смятала с актуалните за тази зима цени, а не миналогодишните.
Пак казвам, аз знам че не лъжа, сметките са ми от онлайн банкирането. Който иска да ми вярва. Който не иска, нека търси под вола теле Simple Smile

# 158
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Леле, Нелина, вие с какво се занимавате? Чак такива подробности.  На какво се отоплявахте?
Текстилен дизайнер съм,нищо общо със строителната наука.Просто ,преди няколко години взех решението да си направим нискоенергийна къща и убедих ММ.Намерих страхотни специалисти,които ни изготвиха проект,толкова подробен,че след като го разучихме и  осъществихме,доста неща ми станаха ясни.Специално за дограмата ,посетих немалко фирми,за съжаление всички даваха изключително некомпетентни съвети.Само една успя да ми изпрати данните които искам-подробни изчисления за всеки прозорец и точните стъкла,въпреки че всичко това бе изготвено от архитекта като задание,останалите фирми бяха тотално изгубени в спецификациите на стъклопакета.
С два канални климатика сме-по един на етаж,но не сме ги ползвали още в режим отопление.Нямаше ни уикенда,прибрахме се в 19 часа тази вечер и температурата вкъщи бе 26° на първи етаж и 27° на втори,навън бе 12°.

Последна редакция: нд, 24 окт 2021, 21:39 от nelina_london

# 159
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 738
Ами то аз значи съм ви питал. Каква марка бяха? Кристал?
От сега ви моля в темата за климатици да споделяте в студено време как се държат!
По колко киловата са машините и колко са големи етажите?

# 160
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Климатиците са Дайкин.По техните си спецификации са 50 000 и 60 000.Точните топлозагуби бяха 10кw,но се разбрахме с ОВК специалиста да вземем една идея по-мощни,иначе трябваше да са 35000 и 50000. Отопляемата квадратура е 250м2 без тераси , веранди и гараж.Обемът е по-голям,защото височината на помещенията е между 280 и 340см.
 Незнам доколко ще е полезна  на някой информацията за каналните климатици,в специализираната тема,просто,защото една стандартна къща ново строителство има топлинни загуби между два и три пъти по-големи от нашите и ако аз споделям някакви данни ,не няма да са общовалидни.

# 161
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 738
Там ще споделяте друго. Не разход. Иначе машините са доста големички. А с тези огромни външни тела, не им заниждам на монтажниците 🤣.
Аз имам колона на Митсубиши. Понеже външното тяло е грамадно двойно, а монтиран на серо, бабите си мислеха че ще отварям цех.

# 162
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Не разбрах кое им е големичкото ?Монтирани са на земята,но климатик Дайкин 50 000 е стандартна 18ка,с колкото се отоплява един хол.

# 163
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 738
50ка значи, че отдава 5 киловата средно на охлаждане. Под големи имах предвит масивни. 18-ка, 12-ка, 10-ка са най -подвеждащите номерации.

# 164
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
За климатици се приема BTU ,затова писах,че daikin 50 e 18000BTU,незнам защото да е подвеждащо.Има малки вариации при отопление и охлаждане на различните брандове.Естествено, мощността  е 5kw,но външното тяло си е абсолютно стандартно.Стандартно с такъв климатик може да се отоплят 50-60м2,а ние 120м2.

Общи условия

Активация на акаунт