Прехвърляне земя ново строителство.

  • 712
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 124
Привет, един въпрос към тези минали по този път или запознати с процедурата.

На близъка закупила апартамент в НС преди няколко месеца и предстои безвъзмездно прехвърляне на нейната част от земята върху която е построена сградата.

Очаква се да излезе данъчната оценка от страна на инвеститора в момента, как се случва процедурата при нотариуса и какъв вид е сделката след като не се плаща нищо, как би изглеждал НА?

Освен нотариланите такси, вписване и данък 3% разбира се.

# 1
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Данъчната оценка се издава от общината.
Процедурата при нотариуса е както всяка друга сделка.
Кой на кого прехвърля безвъзмездно не разбрах, но сделката би следвало да е дарение.
Таксите и данъка за придобиване /евентуално/ се изчисляват върху данъчната оценка.

# 2
  • Мнения: 124
Това за данъчната оценка ми е ясно, въпросът е след като земята се прехвърля от инвеститора/собственика на новият собственик на имота в сградата - каква е нотариалната сделка? Дарение?

# 3
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Е как да знаем?! Нали е сделка, договор, те да се договорят помежду си....
Дарение между лица, които не са роднини, се облага с много по-висок данък придобиване, нещо от сорта на 6%, зависи от общината.

# 4
  • Мнения: 124
Изрично споменах в началото на темата, че търся мнение от хора минали през този процес точно по този начин. Много добре знам колко е данъка за дарение, моля отговори точно по въпроса ми без спам.

# 5
  • Мнения: 20
Здравейте, при нас земята беше прехвърлена чрез покупко продажба на символична цена (нещо от сорта на 2000 лв.), върху която след това плащате данъка.

# 6
  • София
  • Мнения: 35 062
С покупко-продажба, не е дарение.
Сделка, като сделка.

На инвеститора не му трябва, ама никак.

# 7
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Изрично споменах в началото на темата, че търся мнение от хора минали през този процес точно по този начин. Много добре знам колко е данъка за дарение, моля отговори точно по въпроса ми без спам.
Кое е спам?! Минала съм през всякакви сделки, защото това работя.
Питах каква точно е сделката, защото от вашата информация не става ясно. Кой е "този начин" никой не знае, само вие ...
Исках да помогна, но ме отказахте. Със здраве!

# 8
  • Мнения: 1 088
Кое е спам?! Минала съм през всякакви сделки, защото това работя.
Питах каква точно е сделката, защото от вашата информация не става ясно. Кой е "този начин" никой не знае, само вие ...
Исках да помогна, но ме отказахте. Със здраве!
Ами да ти кажа честно, наистина не помагаш и може да се брои за спам.

Аз не работя това и не съм в бранша, но разбрах много добре въпроса. Хората са купили жилище, като при покупката са им прехвърлили само жилището + право на строеж, без идеална част от парцела. Каква е причината няма как да знаем, но няма и значение. Може инвеститора да е имал други сгради в същия парцел, които не са били готови още, и затова са искали да задържат собствеността върху парцела.
След време са свършили каквото строят и искат да се отърват от парцела като го прехвърлят пропорционално на всички собственици на обекти безвъзмездно.

Въпросът е как да се оформи цялото нещо и как би изглеждал нотариалния акт, след като няма плащане по сделката. И дали има втори нотариален акт само за идеалните части, или се преиздава първия, и така нататък...

Т.е. въпросът е именно в това каква да бъде сделката, а ти питаш каква е сделката и какво пише в договора...

Дарение между лица, които не са роднини, се облага с много по-висок данък придобиване, нещо от сорта на 6%, зависи от общината.
И това не е вярно.
Данък придобиване е максимално 3%, а ако лицата са роднини е по-нисък, в зависимост от вида роднинска връзка (но не е нула). Отделно от данък придобиване има и данък дарение, който по случайност също е 3%, като при роднинска връзка по права линия данък дарение е 0%. Данък дарение се дължи при произволни дарения, не само на недвижими имоти. Ако аз подаря на комшията 100 лв. ей така щот ми е приятел, теоретично трябва да дам 3 лв. на общината. Ако ги дам на баща ми, не дължа нищо.

Крайният ефект е, че при дарение на недвижими имоти между нероднини се плащат общо 6% (в София и в повечето по-големи градове), но са два различни вида данък, с различен обхват на действие, и двата поотделно се определят от всяка община.

Последна редакция: ср, 27 окт 2021, 00:18 от Slashy

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Абсолютно не е вярно, да не кажа, че пишеш глупости.
И дай да ти видим отговора каква е сделката, след като си разбрал въпроса, защото нищо не каза...

# 10
  • Мнения: 1 088
Наистина съм останал с грешно впечатление по отношение на данъка дарение, който при нероднини варира между 3,3 и 6,6% (според общината), като в София е 5%. Също така се оказва, че данъка придобиване няма намаление за роднини, т.е. ако баща продаде на сина си имот, се дължат пълните 3% - тука бях убеден, че не е така, но явно съм в грешка.
Останалото, което съм казал, е вярно:

* Максималният размер на данък придобиване е 3%, когато придобиването е възмездно, т.е. не е дарение
* Данък дарение между роднини е 0% само при роднини по права линия (родители <-> деца и обратно), както и между съпрузи
* При дарение между братя и сестри данъкът е малък, но не е нула - варира между 0,4 и 0,8%, като в София е 0,7%

Както и да е, темата не е за данъците.

А що се отнася до реалния въпрос - нямам отговор на него, ако имах щях да съм го написал по-рано, защото следя темата от самото начало.

# 11
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Ами И за данъци е въпросът, защото тя казва в първия пост "и данък 3% разбира се".
Затова уточних, че ако сделката е дарение, данъкът може да е и 6%. Това при нероднини, защото най-вероятно с инвеститорите не са роднини.
Сделката може да се оформи по най-различни начини, не може да се отговори еднозначно на въпроса. Двете страни ще се договорят, според това какъв резултат целят, а на мен от написаното наистина не ми стана ясно. Най-добре да отидат при нотариуса, който ще им изповядва сделката, или при адвокат, за да им обяснят точно какво се иска и съответно да получат варианти и изберат най-подходящия за тях.
Аз мога да кажа тука от форума - направете дарение, а то да не се окаже подходяща сделка за техния случай.

# 12
  • Мнения: 1 088
Ами тука авторката трябва да каква точно е целта, но предполагам като цяло идеята е да се прехвърли идеална част от парцела с възможно най-малко разходи и възможно най-малко нежелани ефекти.

# 13
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 816
Така, значи в крайна сметка пишеш това, което и аз. Аз, разбрахме, че спамя. Ти?

# 14
  • Мнения: 124
Спорите излишно, Slashy, благодаря за полезното ти включване по темата.

Може би трябва да перефразирам питането си и да внеса уточнение.

При придобиването на апартамента и подписването на предварителният договор е уточнено, че земята ще бъде прехвърлена на собствениците безвъзмездно от инвеститора в срок от 3 месеца след издаването разрешението за ползване от ДНСК. Причина за това е договорка м/у инвеститора и собствениците на земята върху която е построена сградата. Те я прехвърлят на него /това вече е факт с НА/, той на собствениците.

В случая спокойно темата може да се заключи, на жената й предстои среща с инвеститора където ще си уточнят всичко. Ако успея, ще пиша развръзката.

Общи условия

Активация на акаунт