Съпруг нарцис

  • 7 508
  • 90
  •   1
Отговори
  • Мнения: 672
Здравейте,
Някой да се е сблъсквал с нарцис съпруг (човек)и ако да,как?
Става въпрос за човек,който винаги смята,че е прав,налага нон стоп мнението си,чуждо мнение не търпи,обижда и нилога не се извинява,защото смята,че винаги е прав само и единствено той.

Последна редакция: вт, 26 окт 2021, 11:09 от strawberry0302

# 1
  • Мнения: 19 840
Е що се омъжи за него?

# 2
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Да.
Не можеш да го промениш. Можеш само да бягаш от такива хора.

# 3
  • София
  • Мнения: 12 635
Потвърждавам, попаднеш ли на истински нарцис, единственото спасение е да се махнеш.

# 4
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Такива не се променят.Бягай далече.

# 5
  • Мнения: 11 566
Не ти е правилно, ама хич, заглавието на темата.
Попрехвърлих малко стари мнения- викат му тормоз. И ти го търпиш с децата си над 20 години!!!

# 6
  • Мнения: 6 552
Не съм се сблъсквала, но решението е само едно - прекратяване на всякакви отношения. Дано нямате деца все още... Ако има деца е по-трудно да се откъснеш, но пак не е невъзможно. Живота е прекалено кратък, за да се примиряваме с неща и хора, които не ни харесват или ни тормозят...

# 7
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Той живота вече е минал в тая история... направо не мога да повярвам как се оставя човек да му мине живота по такъв начин.

# 8
  • София
  • Мнения: 35 088
Да питам и аз - защо търпиш?

# 9
  • Мнения: 672
Благодаря ви

# 10
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Да питам и аз - защо търпиш?

Защото го обича. Освен това е перверзен.       Wink

# 11
  • Мнения: 9 861
Наскоро се сблъсках с такъв човек - точно както си го описала. Плюс това приема всичко лично, което както и да се опитвам да разбера, не успявам. Пример - наш общ приятел ми подари няколко кг ядки, т.к. отглежда. Аз след седмица му занесох от сладкиш, който бях правила. Нарцисът го направи на проблем, доизмисляйки и украсявайки историята. Разбирам, че егото му говори, не проумявам защо.
За перверзен - не зная, но е много фокусиран върху секс тематиката. А в какво се изразява перверзията на твоя съпруг?

# 12
  • Мнения: 672
Не става въпрос за перверзия,а на анлийски така се води в психологията това поведение и затова мислех,че и на български е така ,но явно на български е само нарцис.Ще променя заглавието.

# 13
  • София
  • Мнения: 35 088
Като си му връчила тази диагноза, какво щеправиш с нея?

# 14
  • Мнения: 5 667
Перверзен и нарцис не вървят ръка за ръка. Това две отделни характеристики ли са или е грешка при описанието.

Аз не Ви знам историята, не съм следяла Ваши стари теми но всичко е във Вашите ръце. Колкото и време да е минало никога не е късно за промяна.

Вие имате ли обяснение за себе си защо търпите такова отношение?

Ако сте от София Ви препоръчвам да посетите Семейна констелация, за да видите в ситуацията какви скрити връзки стоят зад поведението Ви на жертва.

# 15
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Наскоро се сблъсках с такъв човек - точно както си го описала. Плюс това приема всичко лично, което както и да се опитвам да разбера, не успявам. Пример - наш общ приятел ми подари няколко кг ядки, т.к. отглежда. Аз след седмица му занесох от сладкиш, който бях правила. Нарцисът го направи на проблем, доизмисляйки и украсявайки историята. Разбирам, че егото му говори, не проумявам защо.
За перверзен - не зная, но е много фокусиран върху секс тематиката. А в какво се изразява перверзията на твоя съпруг?

Добре де... Не става ясно, защо носиш сладкиши на хора, които не заслужават? Предполагам, че мислиш за следващата рецепта и кога да му занесеш пак? Понеже е фокусиран върху секс тематиката, нали?

Да очакваме ли тема: Аз съм много умна, красива и добра, а той мръсникът ме натакова и изостави, защо?! Рецептата ли обърках?

# 16
  • Мнения: 19 840
Явно не разбира какво е перверзия. А тоз си е просД задник. Даже интелигентен нарцис не е.
Щом е забелязала все пак, че това не е ок, направена е първата крачка към осъзнаване на проблема.

# 17
  • Мнения: 672
Перверзен и нарцис не вървят ръка за ръка. Това две отделни характеристики ли са или е грешка при описанието.

Аз не Ви знам историята, не съм следяла Ваши стари теми но всичко е във Вашите ръце. Колкото и време да е минало никога не е късно за промяна.

Вие имате ли обяснение за себе си защо търпите такова отношение?

Ако сте от София Ви препоръчвам да посетите Семейна констелация, за да видите в ситуацията какви скрити връзки стоят зад поведението Ви на жертва.
Благодаря ви ,какво имате предвид под”за да видите в сигуацията какви скрити връзки стоят зад поведението ви на  жертва”,за какво става въпрос?

# 18
  • Мнения: 14 839
От поне 3 години периодично се оплакваш от мъжа си.
Сега...
На мен ми е ясно, че имате епизоди, в които той се олива, а на теб ти прекипява, но вече става малко досадно. Или се разведи, или ела да мрънкаш в мрънкаческата тема в Развлечения. Да пускаш през 6 месеца тука тема този път как е прекалил мъжът ти товари потребителките да ти търсят решения на проблем, който ти самата не желаеш да решиш. Ми извинявай, ама е супер неуважително спрямо другите да ги занимаваш така.

# 19
  • София
  • Мнения: 35 088
Търсите потвърждение на диагнозата или решение?

# 20
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
strawberry0302, неговото поведение си има обяснение, и вероятно диагноза, но твоето поведение на жертва и човек, който търпи над 20 години да го тъпчат като изтривалка, вероятно също има обяснение, и дори диагноза.
Има и друг вид нарцисизъм, този на вечната жертва, на която й е приятно периодично да се жалва, да се самосъжалява. Сама се вкарва в проблеми ситуации, за да може да си каже пак каква жертва е, и как нищо на тоя свят не е честно.

Един-два разговора с психолог едва ли ще са ти излишни. Вероятно ще разбереш за какво си говорим тук.

# 21
  • Мнения: 9 861
Наскоро се сблъсках с такъв човек - точно както си го описала. Плюс това приема всичко лично, което както и да се опитвам да разбера, не успявам. Пример - наш общ приятел ми подари няколко кг ядки, т.к. отглежда. Аз след седмица му занесох от сладкиш, който бях правила. Нарцисът го направи на проблем, доизмисляйки и украсявайки историята. Разбирам, че егото му говори, не проумявам защо.
За перверзен - не зная, но е много фокусиран върху секс тематиката. А в какво се изразява перверзията на твоя съпруг?

Добре де... Не става ясно, защо носиш сладкиши на хора, които не заслужават? Предполагам, че мислиш за следващата рецепта и кога да му занесеш пак? Понеже е фокусиран върху секс тематиката, нали?

Да очакваме ли тема: Аз съм много умна, красива и добра, а той мръсникът ме натакова и изостави, защо?! Рецептата ли обърках?
Нещо обърка сюжетните линии Joy
Сладкишът беше за човека, който ми даде ядките. Аз връщам жеста. Така съм преценила, така съм направила.
Нарцисът разбира и прави проблем, защото според мен иска да е център на всичко. Друго обяснение нямам.
Конче, за приятелска компания става въпрос, не за съпрузи, не за любовници, нито гаджета.

# 22
  • Мнения: 5 667
Перверзен и нарцис не вървят ръка за ръка. Това две отделни характеристики ли са или е грешка при описанието.

Аз не Ви знам историята, не съм следяла Ваши стари теми но всичко е във Вашите ръце. Колкото и време да е минало никога не е късно за промяна.

Вие имате ли обяснение за себе си защо търпите такова отношение?

Ако сте от София Ви препоръчвам да посетите Семейна констелация, за да видите в ситуацията какви скрити връзки стоят зад поведението Ви на жертва.
Благодаря ви ,какво имате предвид под”за да видите в сигуацията какви скрити връзки стоят зад поведението ви на  жертва”,за какво става въпрос?
Семейната констелация е много интересна. Поставя се конкретен проблем и се откриват неочаквани и невидими причини за конкретна твоя реакция, болест, симптоматика, поведение, трудност...
Много е трудно да се обясни, трябва да се види.
 (Препоръчвам Людмил Стефанов.)
Може да му пишете и в темата. Той отговаря.

# 23
  • Мнения: 11 566
Че нямах време по- горе да допиша.

Какво решение да търси, какво. Живяла е в този ад, и продължава- просто си споделя и оплаква. В предишна нейна тема много съвети са й дали. Ама е преливане от пусто в празно.
И това се гледа и попива от децата й- вече големи и пораснали момчета, несмеещи да шукнат пред баща си.
Голям пример имат, мда. След години и те знаят как е " нормално" да се отнасят в собствените си семсйства.
Пфу.

# 24
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Нещо обърка сюжетните линии Joy
Сладкишът беше за човека, който ми даде ядките. Аз връщам жеста. Така съм преценила, така съм направила.
Нарцисът разбира и прави проблем, защото според мен иска да е център на всичко. Друго обяснение нямам.
Конче, за приятелска компания става въпрос, не за съпрузи, не за любовници, нито гаджета.



Ами подаваш грешна информация. Казвайте ги тия работи разбираемо...!   Stuck Out Tongue Closed Eyes

Абе... Приятелска компания, ама носиш сладки. Няма лошо де...     Yum

# 25
  • Мнения: 9 861
Абе, вярно ли това е проблем - да дадеш, след като на теб са дали? Anguished
Къде живееш, Конче?!? Съседка не те ли е черпила, ако си й помогнал, примерно?

# 26
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
В стари теми пишеш,че тормози и унижава и теб и децата.
Че вдига скандали и мачка самочувствието ти.
Това е домашно насилие.
Много време го търпиш.
За децата също е вредно да живеят в такава среда.
Близките ти знаят ли на какво сте подложени ти и децата?

# 27
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Абе, вярно ли това е проблем - да дадеш, след като на теб са дали? Anguished
Къде живееш, Конче?!? Съседка не те ли е черпила, ако си й помогнал, примерно?

Не е проблем. Като ти дават, трябва да връщаш жеста. Така трябва.
Ама съседки не са ме черпили... Тюх... Започнах да си мисля за други работи.    Innocent

# 28
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
За мен е съвсем нормално,ако някой ми е дал няколко килограма ядки,аз да му върна жеста и да го почерпя.Без значение дали ще е сладкиш или ще е вечеря.

# 29
  • Мнения: 19 840
Искал, дал. Не се чувствам длъжна да връщам никакви жестове. Нито държа на мен да ми връщат.

# 30
  • Мнения: 9 861
За мен е съвсем нормално,ако някой ми е дал няколко килограма ядки,аз да му върна жеста и да го почерпя.Без значение дали ще е сладкиш или ще е вечеря.
Благодаря  Simple Smile Не съм само аз значи.

В темата се включих, заради описаното от авторката поведение, което е 1:1 с това на моя познат. Интересно ми е да прочета мнения на хора, живяли с нарциси.

# 31
  • Мнения: 5 139
(по въпроса на авотрката, не за ядките на Елифф) За да стоя и да търпя повече от веднъж някой да ми крещи, да ме псува, че да псува и детето ми, значи трябва да съм с по-сериозни психични отклонения от него. Няма значение кой е и какъв е. Веднъж да речем, че бих го допуснала. Не съм сигурна, но да речем. Втори път обаче - вратата. Ще стоя аз да го чакам да му мине и през това време да си ме псува... Сори, майка ми не ме е родила, за да съм психическа боксова круша някакъв емоционално осакатен троглодит. Повтарям - няма значение кой е. Изобщо няма да го чакам да го анализирам и да му лепя етикети.

Човек показва собствената си самооценка по хората, с които доброволно се обкръжава и това какво позволява като поведение спрямо себе си.

# 32
  • Мнения: 6 552
Ехе, то ако вземеш да връщаш на всеки жестовете Rolling Eyes Който искал, дал, който искал, взел. Ако някой мъж ми даде ягоди или ядки, каквото там беше, и аз тръгна да му правя сладкиши, пък да му ги нося, пък да го черпя, пък жестове да връщам.... е, ще е ясно, че искам нещо по-така Satisfied А това, че твоя приятел се е обидил от твоето "връщане на жест" е съвсем нормална реакция за мен. Аз бих опекла сладкиш на мъжа ми с тия ядки/ягоди, а не на някакъв страничен. Малко сбъркано ми се вижда, наистина.

# 33
  • Мнения: 1 992
Щом толкова дълго сте заедно вероятно вече те е смачкал отвсякъде, не се чувстваш способна да се отделиш сама, да се издържаш. Ако имаш възможност да посетиш психолог, да преодолееш травмите. Тук колкото и да те питат "Как живееш с такъв човек" няма да ти помогнат особено.

# 34
  • Мнения: 5 667
Искал, дал. Не се чувствам длъжна да връщам никакви жестове. Нито държа на мен да ми връщат.
Интересно ми е да прочета това мнение.

# 35
  • Мнения: 5 820
Все едно описахте бившият ми приятел. Ммм чудя се как е станал ваш съпруг изобщо. Не сте ли разбрали какъв човек е той преди да се омъжите за него. Това е истински ад да се живее с такъв нарцис и егоцентрик. Търпях го и накрая преля чашата при мене и казах край, като първо му казах, че постоянно е в лошо настроение и другите хора не са животни, за да се отнася с тях като такива, като не е на кеф и изсипва цялата негативна енергия върху тях.

     Допълнение: прочетох цялата тема и разбрах, че имате деца. Доколкото разбрах, че са пораснали вече. Сигурно са попили от поведението на баща си. Нанесли сте си психическа вреда не само на себе си, но и на децата си.

Последна редакция: вт, 26 окт 2021, 17:03 от Jennifer_w

# 36
  • Мнения: 672
Все едно описахте бившият ми приятел. Ммм чудя се как е станал ваш съпруг изобщо. Не сте ли разбрали какъв човек е той преди да се омъжите за него. Това е истински ад да се живее с такъв нарцис и егоцентрик. Търпях го и накрая преля чашата при мене и казах край, като първо му казах, че постоянно е в лошо настроение и другите хора не са животни, за да се отнася с тях като такива, като не е на кеф и изсипва цялата негативна енергия върху тях.
Точно за това говоря,всичко което му се е насъбрало го излива върху нас.
Вие как се справихте и той как реагира като казахте стоп?

# 37
  • Мнения: 1 992
Все едно описахте бившият ми приятел. Ммм чудя се как е станал ваш съпруг изобщо. Не сте ли разбрали какъв човек е той преди да се омъжите за него. Това е истински ад да се живее с такъв нарцис и егоцентрик. Търпях го и накрая преля чашата при мене и казах край, като първо му казах, че постоянно е в лошо настроение и другите хора не са животни, за да се отнася с тях като такива, като не е на кеф и изсипва цялата негативна енергия върху тях.

Е, той в началото едва ли си показва истинската същност, особено ако са влюбени, буквално тук има смисъл изразът "любовта е сляпа"

# 38
  • Мнения: 5 820
Все едно описахте бившият ми приятел. Ммм чудя се как е станал ваш съпруг изобщо. Не сте ли разбрали какъв човек е той преди да се омъжите за него. Това е истински ад да се живее с такъв нарцис и егоцентрик. Търпях го и накрая преля чашата при мене и казах край, като първо му казах, че постоянно е в лошо настроение и другите хора не са животни, за да се отнася с тях като такива, като не е на кеф и изсипва цялата негативна енергия върху тях.

Е, той в началото едва ли си показва истинската същност, особено ако са влюбени, буквално тук има смисъл изразът "любовта е сляпа"

     Но рано или късно си показва истинския характер. Няма как да го скрие. И моят бивш беше отначало много мил, внимателен и човечен, но след 1 година показа характера си.

    Авторката ме попита как е реагирал, когато съм му казала всички тези неща по телефона и прекратих връзката с него. Не дочаках реакцията му. Затворих телефона. Беше ми писнало от него вече. Пет години го търпях. Аз съм зодия Скорпион и търпя наистина много, но когато прелее чашата на търпението ми, съм много рязка и груба. Казвам всичко, което съм таила до този момент към този човек и приключвам окончателно с него. Спира да съществува за мене. Дори на улицата не го поглеждам и поздравявам този човек. Повече не съм го и чувала. Благодаря се, че не ме тормозил след това.

# 39
  • Мнения: 500
Дъщеря ти поне успя ли да се спаси или още живее с вас?

# 40
  • Мнения: 6 552
Все едно описахте бившият ми приятел. Ммм чудя се как е станал ваш съпруг изобщо. Не сте ли разбрали какъв човек е той преди да се омъжите за него. Това е истински ад да се живее с такъв нарцис и егоцентрик. Търпях го и накрая преля чашата при мене и казах край, като първо му казах, че постоянно е в лошо настроение и другите хора не са животни, за да се отнася с тях като такива, като не е на кеф и изсипва цялата негативна енергия върху тях.
Точно за това говоря,всичко което му се е насъбрало го излива върху нас.
Вие как се справихте и той как реагира като казахте стоп?

Момичето се е справило по единствения възможен начин - бай бай амиго и до там. А ти продължаваш да си мислиш, че може да се промени. Не, няма да се промени! Просто го разкарай от живота си.

# 41
  • Мнения: 2 039
Много некоректно е през 6месеца да се повдига един и същи казус.Тъкмо щях да се хабя да пиша ,като прочетох ,че авторката живее така вече 20год,че и деца са отгледали.
Вече нищо не може да се направи,тя е смачкана отвсякъде а децата са попили отрицателния пример.
Авторката да чукне в Гугъл и да си чете характеристиките на "нарциса". Ако и стиска,когато децата си поемат пътя,да се разведе.

# 42
  • Мнения: 3 720
Искал, дал. Не се чувствам длъжна да връщам никакви жестове. Нито държа на мен да ми връщат.
Интересно ми е да прочета това мнение.
Цитираното мнение ми е основен житейски принцип, подкрепям.

# 43
  • Мнения: X
Струва ми се че авторът доста послъгва. Уж имал/а деца на 17 и 20 години, но в друга тема разправя че мажел/а дупето на едното ''детенце'' против подсичане. На кое точно? На 17 годишното или на двайсетгодишното? Авторе, не ти ли обясниха, че пускането на теми пързалки е силно непрепоръчително?

# 44
  • София
  • Мнения: 35 088
Да не дава Онзи да се налага на 17 годишно да мажеш дупето, какво да кажа…

# 45
  • Мнения: 500
Авторката е имала дете с увреждания, за него става дума.

# 46
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Сблъсквала съм се с нарциси и от двата пола. Мисля, че при жените не личи така ясно, както при мъжете. Всички са манипулативни, а ако са умни, манипулират тънко, за да получат каквото искат. Номерата им минават, докато човек не се усети и не му писне.
За нарцисите пише, че почти никога не търсят помощ (защото се мислят за идеални ), но в един момент от живота си разбират, че всички ги мразят.

# 47
  • Мнения: 12 752
Съпругът на авторката можем да го наречем просто насилник, а авторката и порастналите деца - жертви. Авторката доброволно е станала жертва, децата са били принудително поставени в тази роля от двамата си родители.
Изглежда лесно да си тръгне, но след като не го е направила, значи не е толкова лесно - не и за нея. Аз за някоя крива дума правя моментално скандал, а тя е търпяла да я тъпчат, по-лошо - да тъпчат децата й 20 години! Тук има сериозен проблем, който е именно в авторката. Не знам дали може да го осъзнае.

Авторке, осъзнаваш ли проблема? Зависима ли си материално от този мъж, негово ли е жилището? В състояние ли си да се изнесеш или да изгониш насилника, ако жилището е твое?

Изглежда нереалистично да предприемеш нещо, но не е и съвсем невъзможно.

# 48
  • Мнения: 672
Да ,осъзнавам всичко и знам,че аз позволих всичко това,при всеки изблик на ярост и бяс премълчавах прощавах,затварях си очите  ,за да няма скандали и с надеждата нещата да се оправят с добро,а и нямам семейство,родителите ми починаха,а приживе той ме изолира от тях ,всички бяха лоши според него
Жилището е и на двама ни.

Последна редакция: ср, 27 окт 2021, 10:37 от strawberry0302

# 49
  • Мнения: 1 992
Най-добре да говорите с адвокат какви ползи може да извлечете от развода, щом жилището е и ваше, за по-сигурно.

# 50
  • Мнения: 12 752
Зависи сега какво искате и какъв път търсите, да се надявате, че ще се промени той с добро или да го оставите и да живеете без него. Какво желаете?
Ако целта е да си живеете, както до сега, простете му отново и си живейте. Ние тук може да имаме най-различни виждания, но ваши са изборите за вашия живот.
Приемете, че хората не се променят, така че вариантът да се промени отпада.

# 51
  • Мнения: 14 839
Аз за някоя крива дума правя моментално скандал
Защо вдигаш скандал, като това пак е насилие? Файт файър уит файър? Не помага.

# 52
  • Мнения: 9 861
Приемете, че хората не се променят, така че вариантът да се промени отпада.
Болднатото е абсолютно вярно за т. нар. нарциси, защото те смятат, че никога не грешат, другите са в грешка.
Иначе всички се променяме в годините.

# 53
  • Мнения: 12 752
Аз за някоя крива дума правя моментално скандал
Защо вдигаш скандал, като това пак е насилие? Файт файър уит файър? Не помага.
Хаха, помага. Не е насилие, а протест и недопускане на недопустими неща.

Да, по някакъв начин се променяме. Променят ни се примерно интересите, целите, може да се обезверим или амбицираме. Но не и насилник да стане съчувстващ и обгрижващ. Някой, ако е грубиян и псува, няма да стане любезен. Някой, който е носен на ръце от майка си, няма да участва в домашната работа. Някои неща просто не се случват.

# 54
  • Мнения: 5 139
Strawberry, ок, ако в крайна сметка приемеш, че няма да се промени (след +20 години най-вероятно и ти няма да се промениш, но нека се надяваме на най-доброто) и решиш да се разделите можеш простичко да го попиташ дали това иска. След като си против него, след като му пречиш, след като не ставаш за нищо и т.н. съвсем спокойно явно можеш да се оттеглиш от живота му и да не си пречите взаимно. Опитай директен подход пък да видим. Явно, че когато щерката го е казала се е вбесил, но пробвай, когато е спокоен. Попитай го как вижда отношенията ви, дали смята вечно да се държи така и защо очаква ли да го търпиш. Попитай как по-точно ще се чувства той, ако ти се държиш по същия начин с него. Вече всички ви отбягват и от тук нататък БУКВАЛНО ще сте само двамата. И жената, която ви продава хляб в магазина. Той иска ли реално да бъде с теб, след като ти му носиш само нещастие и той си се справя отлично сам, без помощ от низши същества.

Но имай предвид, че стигнеш ли до там да поставиш ултиматум и въпроси, чиито отговори изискват решения, трябва да си готова и да ги изпълниш. Иначе се вкарваш пак в кръга и се поставяш като изтривалка. Защото щом той заплашва, че ще си тръгне и не го прави, явно някой трябва да започне да си държи на думата в крайна сметка Simple Smile Иначе ще си стоите в блатото до живот. Това също е опция, просто помисли дали е твоята.

# 55
  • Мнения: 672
Strawberry, ок, ако в крайна сметка приемеш, че няма да се промени (след +20 години най-вероятно и ти няма да се промениш, но нека се надяваме на най-доброто) и решиш да се разделите можеш простичко да го попиташ дали това иска. След като си против него, след като му пречиш, след като не ставаш за нищо и т.н. съвсем спокойно явно можеш да се оттеглиш от живота му и да не си пречите взаимно. Опитай директен подход пък да видим. Явно, че когато щерката го е казала се е вбесил, но пробвай, когато е спокоен. Попитай го как вижда отношенията ви, дали смята вечно да се държи така и защо очаква ли да го търпиш. Попитай как по-точно ще се чувства той, ако ти се държиш по същия начин с него. Вече всички ви отбягват и от тук нататък БУКВАЛНО ще сте само двамата. И жената, която ви продава хляб в магазина. Той иска ли реално да бъде с теб, след като ти му носиш само нещастие и той си се справя отлично сам, без помощ от низши същества.

Но имай предвид, че стигнеш ли до там да поставиш ултиматум и въпроси, чиито отговори изискват решения, трябва да си готова и да ги изпълниш. Иначе се вкарваш пак в кръга и се поставяш като изтривалка. Защото щом той заплашва, че ще си тръгне и не го прави, явно някой трябва да започне да си държи на думата в крайна сметка Simple Smile Иначе ще си стоите в блатото до живот. Това също е опция, просто помисли дали е твоята.
Точно така мисля да направя,благодаря за съвета.

# 56
  • Мнения: 14 839
Да, по някакъв начин се променяме. Променят ни се примерно интересите, целите, може да се обезверим или амбицираме. Но не и насилник да стане съчувстващ и обгрижващ. Някой, ако е грубиян и псува, няма да стане любезен. Някой, който е носен на ръце от майка си, няма да участва в домашната работа. Някои неща просто не се случват.
А, случват се. Ама рядко.
Бях писала доста дълъг пост, но даде фира...  
В такива теми се образува една агитка, която се възмущава ау как можи, той е насилник, но в хода на разказа аз поне виждам едно много ...как да кажа - еднотипно и леко манипулативно представяне на нещата - мъжът винаги е черен, зъл скандалджия, мързелив, обижда и пр., без непременно да се казва, че е такъв, с ясни, директни, еднозначни думи... А жената винаги е добричка, миличка, търси проблема в себе си, знае си грешките  - всичко това заявено максимално директно. И ти започваш да симпатизираш на слабия и потиснатия. Тоест, на този, който на теб ти се вижда слаб и потиснат.
Изключително рядко човек се смята за сгрешил и изключително рядко знае и къде е сгрешил. Единици на десетки хиляди. Добричките и миличките - и те са такива редки птици.
Първосигнално и аз винаги реагирам със симпатии към жертвата, но обикновено в хода на темата се оказва, че динамиката в отношенията е далеч от насилник-жертва и това си личи даже без да се запознаваме с версията на мъжа. Има ги и случаите с гоненето на някакъв интерес, но тях по-добре да не ги подхващаме.
Накратко, за да стоят двама души в уж отровни отношения, то не е непременно защото са горканка жертва и изпечен манипулатор. Затова и в някои теми, колкото и да давате/даваме съвет за раздяла, развод, опълчване и т.н., налице е съвсем съзнателно желание това да не се случи.

Последна редакция: ср, 27 окт 2021, 13:55 от -Narcissa-

# 57
  • Мнения: 5 667
Каква е целта на темата, авторке?

Скрит текст:
( Да се има предвид, че когато почне да се репчи и защитава може да последва и физически тормоз. Всичко трябва да е добре обмислено и с ясен план за действие)

# 58
  • Мнения: 672
Каква е целта на темата, авторке?

Скрит текст:
( Да се има предвид, че когато почне да се репчи и защитава може да последва и физически тормоз. Всичко трябва да е добре обмислено и с ясен план за действие)
Съвет

# 59
  • София
  • Мнения: 35 088
Разбери, че страхът е преди, не след.

# 60
  • Мнения: 5 667
Съветът е един намери сили да промениш ситуацията, която не ти харесва.
По какъв начин ще стане това е в твоите ръце и възможности.
Вариантите са различни.

# 61
  • Мнения: 672
Разбери, че страхът е преди, не след.
Не ви разбирам,какво имате предвид?

# 62
  • Мнения: 5 139
Ще дам пример - беше ме шубе да ми извадят мъдреца. След като го извадиха вече не ме беше шубе.

# 63
  • Мнения: 672
Ще дам пример - беше ме шубе да ми извадят мъдреца. След като го извадиха вече не ме беше шубе.
Хаха😉

# 64
  • София
  • Мнения: 35 088
Че двадесет и нещо години си в страх и сега си примряла от страх да се опълчиш. Страхът те спира, нищо друго.
Ако добиеш волята да не живееш в страх, после не казвам, че ще е лесно, но ще живееш в покой.

# 65
  • Мнения: 672
Че двадесет и нещо години си в страх и сега си примряла от страх да се опълчиш. Страхът те спира, нищо друго.
Ако добиеш волята да не живееш в страх, после не казвам, че ще е лесно, но ще живееш в покой.
Точно така е благодаря ви:)

# 66
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Ами действай? Какви са ти опциите?

# 67
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 277
Животът е само един.
Защо трябва да го пропиляваш ,като живееш в напрежение, страх и понасяш скандали и унижения?
Не заслужаваш ли да живееш нормално и да имаш до себе си нормален мъж,който те уважава и подкрепя ?

# 68
  • Мнения: 6 148
Да действа ли? Какво да действа? Та по нейни думи живее с цитирам "прекрасен съпруг", че даже принуждава вече пълнолетен и осъзнат човек, в лицето на голямото дете, да му се извинява!!!? Никаква милост не ме връхлита. Единственото действие, което ще се случи, е че ще се отделят децата и няма да ги погледнат, защото те ще си кретат така до последно, до края.

# 69
  • Мнения: 6 119

Накратко, за да стоят двама души в уж отровни отношения, то не е непременно защото са горканка жертва и изпечен манипулатор. Затова и в някои теми, колкото и да давате/даваме съвет за раздяла, развод, опълчване и т.н., налице е съвсем съзнателно желание това да не се случи.

Заради навик, страх то неизвестното, щото го обичам, щото той/тя ще се промени... Тва са причините, или казано по-общо, някои хора обичат и искат да живеят в илюзорен свят, където всичко е/ще бъде така, както им се иска. Това, което съм виждал в други подобни връзки, всичко си излиза на яве още първата, макс втората година от отношенията, но поради посочените причини някои много упорито работят в посока да бъде вързан отсрещния или да го променят. И резултата е като този при авторката на тази тема. Съвет какъвто и да дам, вече е късно. С дете с увреждания не знам до колко би се справила сама, но понякога дори късно е по-добре, от колкото никога.

# 70
  • София
  • Мнения: 12 635
Има нещо наречено травматична връзка. Деца с незрави модели на привързаност поради това, че с отраснали в семейства с насилие, с родител нарцисист или в други нездрави условия, често са склонни да намират и остават в в други такива връзки, защото това им е познато. Познатото привлича, то носи сигурност, колкото и парадоксално да е в такива случаи.

Отделно хората с нарцистични разстройства са манипулатори и насилници, те знаят много добре как да извъртат реалността, да вменяват вина, да изолират жертвите си, да настройват отношенията на хората така, както им е изгодно. Те имат нужда от постянен ресурс за нарцистичните си нужди. Ако мъжът на авторката в действителност е такъв, я чака дълга и изтощителна борба да се откопчи, защото такива хора не пускат лесно никого, от когото все още има какво да извлекат, и няма да се поколебаят да използват всички средства за целта. Въпреки това накрая винаги си заслужава да си върнеш живота, защото нарцисистът е един вид вампир, който смуче от теб, докато нищо не е останало. Животът с него е в най-добрия случай половин живот.

Ако по някакви причини напуснето на връзката е невъможно, има варианти поне да се намалят щетите с цел максимално съхраняване на психиката в тези условия. Авторката може да се поинтересува. Една такава техника например се нарича gray-rocking. И трябва да разбере, че този човек никога, по никакъв начин и за никого няма да се промени. Единственото, което тя може да направи е, да избяга, или да изгради дебели щитове, с които да намали вредното влияние.

# 71
  • Мнения: 12 401
Много е лесно да се зададе въпроса как така търпиш и съдържащото се в него "ти сама си си виновна", когато не си се сблъсквал лично с този проблем.

strawberry0302, имаш нужда от:
- осъзнаване, че имаш проблем
- терапевт, с когото да работиш известно време, докато възстановиш нормалното си възприятие за отношенията между хората, за себе си и за това, че не заслужаваш подобно отношение
- подкрепа - близък, роднина, приятел, трябва ти някой до теб
- план с конкретни стъпки А, Б, В

Най-важна е терапията. Илюзия е да си мислиш, че сама можеш да се справиш (ако можеше, досега щеше да си го направила) или пък разните рандъм мнения във форум от типа "АЗ никога няма да търпя такова нещо!" ще ти помогнат.

# 72
  • Мнения: 672
Много е лесно да се зададе въпроса как така търпиш и съдържащото се в него "ти сама си си виновна", когато не си се сблъсквал лично с този проблем.

strawberry0302, имаш нужда от:
- осъзнаване, че имаш проблем
- терапевт, с когото да работиш известно време, докато възстановиш нормалното си възприятие за отношенията между хората, за себе си и за това, че не заслужаваш подобно отношение
- подкрепа - близък, роднина, приятел, трябва ти някой до теб
- план с конкретни стъпки А, Б, В

Най-важна е терапията. Илюзия е да си мислиш, че сама можеш да се справиш (ако можеше, досега щеше да си го направила) или пък разните рандъм мнения във форум от типа "АЗ никога няма да търпя такова нещо!" ще ти помогнат.
Много ви благодаря така е ,сама няма как да се справя ,но освен децата нямам др близки хора и той много добре знае това ще потърся терапевт или организация която се занимава с такива проблеми.
Mosquita наистина много ви благодаря.

# 73
  • Мнения: 5 139
Mosquita, бих се съгласила, ако беше друг манипулативен случай на вадене на душа с памук и извиване на ръце със сладки приказки. В случая човекът е словесно агресивен. Ама много.
Коментарът ми (номер 31) беше именно в тази връзка.
Ако говорим за манипулативен човек, който се скатава, муси се, тропа с краче - ок, да се чудиш и да се опитваш. Но ПЪРВИЯ път, в който се наруши семейния тон с псувни и определрни епитети - жълт картон, минимум. Втори път - червен.

И го казвам като човек, бил в такава връзка, но с други тип - психически тормоз без червени флагове. Нито обидна дума, нито вдигната ръка. За това ми отне някакво време да се осъзная. Първия път, в който си позволи да ме нагруби беше и последния, чашата преля и лампичката светна.
Скрит текст:
Пича стигна до там вечерта след това да се хвърли от покрива на къщата си. Оцеля, размина му се леко и разказа на полицията как, моля ви се, мен бил сънувал, че го викам... Но не му се получи. Помогнах, с каквото можах на разследването и това беше. Последната манипулация не сработи Simple Smile
Случая на strawberry обаче не е такъв.

До ден днешен съм благодарна, че минах през това на една доста крехка възраст и сега единствено ми остава са съжалявам дамите на по 30-40-50, които предпочитат да живеят в заблуда, от колкото да си вземат самоуважението и инстинкта за самосъхранение в ръце. И да се опитвам да помогна, разбира се.

Изобщо не смятам, че абсолютно всеки коментар е рандъм. Има повече препатили дами, от колкото смея да си представя. Или свидетели на  такива. За това и предложенията са кардинални - само това ще свърши наистина работа.


Stawberry,
Нахвърляхме страшно много идеи и предложения, измисли ли си план за действие? Simple Smile

# 74
  • Мнения: 12 401
Inferiya, когато си във десетилетна връзка, с натрупана много история, когато имаш деца, години с хубави моменти, трудни, лесни, весели, тъжни и т.н., и когато промяната става неусетно, а и най-вероятно се редува и с по-светли периоди, не е толкова лесно.
Най-тревожното, най-трудното нещо в една такава ситуация са срамът и вината, които се вменяват на жената. И тя е буквално като приклещена. Хем не се чувства добре, хем няма подкрепа, щото се почва - ти как не си се осъзнала, луда ли си да търпиш толкова години, как не си го видяла, аз на твое място при първото нагрубяване съм си събрала багажа... И ти се чувстваш не само тормозена, ами и егати тъпачката, дето не е направила необходимото. И обичайно мълчиш. Не казваш на никого, не знаеш какво да направиш, няма кой да ти каже, че това не бива да се търпи...ти стоиш и се наблюдаваш сякаш отстрани и не можеш да мръднеш. И заедно с това е страхът какво ще се случи, ако реагираш... Не мисля, че друго, освен терапия може да помогне. И то няма да са един и два сеанса, а дълъг и труден процес.

# 75
  • Мнения: 672
Mosquita, бих се съгласила, ако беше друг манипулативен случай на вадене на душа с памук и извиване на ръце със сладки приказки. В случая човекът е словесно агресивен. Ама много.
Коментарът ми (номер 31) беше именно в тази връзка.
Ако говорим за манипулативен човек, който се скатава, муси се, тропа с краче - ок, да се чудиш и да се опитваш. Но ПЪРВИЯ път, в който се наруши семейния тон с псувни и определрни епитети - жълт картон, минимум. Втори път - червен.

И го казвам като човек, бил в такава връзка, но с други тип - психически тормоз без червени флагове. Нито обидна дума, нито вдигната ръка. За това ми отне някакво време да се осъзная. Първия път, в който си позволи да ме нагруби беше и последния, чашата преля и лампичката светна.
Скрит текст:
Пича стигна до там вечерта след това да се хвърли от покрива на къщата си. Оцеля, размина му се леко и разказа на полицията как, моля ви се, мен бил сънувал, че го викам... Но не му се получи. Помогнах, с каквото можах на разследването и това беше. Последната манипулация не сработи Simple Smile
Случая на strawberry обаче не е такъв.

До ден днешен съм благодарна, че минах през това на една доста крехка възраст и сега единствено ми остава са съжалявам дамите на по 30-40-50, които предпочитат да живеят в заблуда, от колкото да си вземат самоуважението и инстинкта за самосъхранение в ръце. И да се опитвам да помогна, разбира се.

Изобщо не смятам, че абсолютно всеки коментар е рандъм. Има повече препатили дами, от колкото смея да си представя. Или свидетели на  такива. За това и предложенията са кардинални - само това ще свърши наистина работа.


Stawberry,
Нахвърляхме страшно много идеи и предложения, измисли ли си план за действие? Simple Smile
Да,определено имам вече план.
Благодаря ви:)

# 76
  • Мнения: 114
Бях с такъв човек 3 години. Нямах идея какво е нарцисист преди да се разделим (мислех, че е човек, който харесва много външния си вид) и не започнах да чета. Дума по дума сякаш всичко беше писано за него. Трябва да знаеш, че той не те обича. Нито децата ви. Обича нещата, които правите за него. Трябва да знаеш, че ако се разделиш с него ще се опита да те спечели по всеки възможен начин - обещания за промяна, подаръци, заплахи, че ще се нарани. Трябва да си много силна... Откакто се разделихме не съм плакала нито веднъж, просто изпитах облекчение! Успех, дано се решиш да го направиш.

# 77
  • Мнения: 7 987
Развиваш се финансово и го зарязваш. Докато достигнеш тази възможност,  го игнорираш. Казваш му, че няма да го търпиш и така.

# 78
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Да под път и над път има нарциси, и психопати, бордерлайни, ОСД-та, садисти и тн. и симптомите се преливат, сливат.
Такаче просто мини на следващия кандидат. Успех

Последна редакция: пт, 19 ное 2021, 16:29 от PrimaDonna

# 79
  • Мнения: 7 408
Слава богу, такива не съм срещала, или по ,скоро преди 20 години тия диагнози не се афишираха толкова много, отдавахме го на несходство в характера. Ся, много сложно стана, с тия психо- диагнози.

# 80
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Нарцисите са използвачи, садистите и психопатите - опасни. Останалите може даже да са забавни и ексцентрични, но човек трябва да има търпение с тях.

Винаги е имало откачалки. Сега някои не се крият, поне сравнително рано се вижда какви са.

# 81
  • Мнения: 1 999
Нарцисите са използвачи, садистите и психопатите - опасни. Останалите може даже да са забавни и ексцентрични, но ...

Нарцисистите не са само използвачи. Много по-неразбрана и травмираща е манипулацията. Бавно и с любов те убеждават как за всички проблеми си виновен ти и никой друг. И като бавно сварявана жаба, ти не можеш да изскочиш и да избягаш, а търсиш грешката в себе си. И с години се чудиш какво да промениш в себе си, та скандалите да спрат и да заживеете като нормално семейство.
   Ето идва Коледа - едни от най-горчивите ми спомени са свързани с този светъл празник. Когато казвам: "Трябва да обиколим за подаръци на децата." А той ме реже - "Мразя Празниците!" И защо не ги мразеше, когато правех всичко сама, а той сядаше като гост и нищо не пипваше. А ги намрази, когато трябваше и той да се размърда и да направи нещо за другите. И когато му кажеш, че не е сам, а трябва да се съобразява, той ти скача и те обвинява, че само скандали правиш. И си все недоволна от нещо.
    И колко други примери ...
   Хепи Док, радвай се, че не си срещала такива хора. И не е въпрос само до поставяне на диагнози. Когато разбереш, че този човек има някакви емоционални и личностни липси, когато разбереш, че нямаш вина за случващотото се е по-лесно да си тръгнеш. А иначе стоиш и се чудиш как да оправиш нещо, което няма как да се оправи.

# 82
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Нарцисите са най-опасни, в смисъл, че влиянието им може да се усеща с години, дори след раздялата. Един садист, или психопат, ще го усетиш почти веднага и ще избягаш. Докато един нарцис първо ще ти свали звездите и луната, за да те хване в мрежите си, а след това малко по малко ще те направи на съставни части.
Най-тежките удари върху самочувствието, самооценката и себеуважението, може да ги нанесе само един нарцис. Бавен процес, който отнема месеци или години, но е сигурно, че ще си постигне целта. Те никога не правят нещо, което е прекалено много в разрез с разбиранията ти. Винаги е само до една граница, за да са сигурни, че ще останеш. Като тази граница човек сам си я разширява с времето. Ставаш все повече и повече неспособен да се защитиш или предпазиш.
Опасни са много. И в повечето случаи дори не е съзнателен процес при тях. Просто са такива и така са се научили да оцеляват.

# 83
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
Мисля, че бъркате нарцисите с властните и контролиращите, макар че манипулациите са вид контрол.

# 84
  • Мнения: 1 999
Мисля, че бъркате нарцисите с властните и контролиращите, макар че манипулациите са вид контрол.

 Не - при властните я има една заповедна нотка. Те демонстрират явно желанието си за властване. Моят нарцис е много отстъпчив на вид. Винаги започва с "Както кажеш" "Ти прецени" пък после си прави каквото е решил или отрича, че го е казвал. Или не помнел. Контролът е подмолен и завоалиран.

# 85
  • INFJ
  • Мнения: 9 348
Не мога да объркам нещо, което е било в живота ми 6 години и съм изчела и изгледала де що има информация по въпроса.

# 86
  • Далече, далече
  • Мнения: 6 005
И в моя живот имаше такива. Бяха големи помияри и сега са такива, но ги разкарах.
Само хленчеха, че нямат пари и/или много им се иска нещо. Внушава идеята, че е благородно да се дава, но те самите не бяха толкова щедри. Гледаха техните задачи да ги прехвърлят на някой друг, но те самите на бяха много по услугите. В комбинация с голямо самочувствие и увереност, че светът се върти около тях, беше трудно поносимо.

# 87
  • Мнения: 5 820
И аз не мога да сбъркам кой човек е нарцис. Пълно описание даде Elunaria и 512. Също търпях такъв нарцис 5 години. Доста информация изчетох по темата за нарцис. Ако не бях срещнала такъв нарцис, никога нямаше да знам за тези хора. Наистина те съсипват самочувствието, самооценката и себеуважението. После дълго време не може да се оправиш, макар те да не бъдат в живота ти повече.

    512 - същото правеше и моят бивш приятел. "Винаги започва с "Както кажеш" "Ти прецени" пък после си прави каквото е решил или отрича, че го е казвал. Или не помнел. Контролът е подмолен и завоалиран." Не можех да го убедя, че беше го казал. Били са някакви мои измислици и съм го натоварвала с глупости.

# 88
  • Мнения: 481
Първо те идеализират, правят те богиня, разходки, романтика, след това рязко започват да те обезценяват. И винаги присъства "аз се чувствам еди как си, аз, аз, аз".
Умеят да манипулират добре и да се изкарват жертви когато не им изнася.

# 89
  • Мнения: 5 820
Първо те идеализират, правят те богиня, разходки, романтика, след това рязко започват да те обезценяват. И винаги присъства "аз се чувствам еди как си, аз, аз, аз".
Умеят да манипулират добре и да се изкарват жертви когато не им изнася.

     Идеално описахте моят бивш приятел нарцис в началото на връзката ни. Водеше ме на разходки, на ресторанти, правеше ми подаръци, романтични вечери на свещи у тях ми правеше и т.н. Вярно е, че винаги започваше във всяко изречение с Аз. Той винаги беше жертвата, а аз бях виновната. След този индивид, повече не съм имала и връзка.

# 90
  • Мнения: 40
От такива бягай с 300. Всичко ще направят , за да те спечелят и в момента в който си се привързал рязко всичко се обръща на 180 градуса. Долни манипулации, вменяване на вина за неща за които не си виновен, пасивна агресия а понякога и не само пасивна..

Общи условия

Активация на акаунт