Бебе на 4.5 месеца не се храни!

  • 1 666
  • 21
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 27
Здравейте ,мами!
Ще се радвам да чуя споделен опит ,ако сте изпитали подобни проблеми с вашето бебе,или в момента се лутате да намерите отговори като мен.
Родено в 36та седмица ,2415гр. , момиченце. Не кърмя заради хапчетата ми за хипертония, захраних я с Аптамил 1. Хранеше се зле и в малки количества още от раждането. На 1вият месец хапваше по 30-40мл след което дояждаше остатъка ( до 100ина мл) с рев, извиване на гърба и бутане на биберона, на 3 часа, 6-7 хранения. Колики почти нямаше, спокойна е веднага след като свърши яденето,спи спокойно нощем между 22ч и 5-6ч още от вторият месец,когато храненията паднаха на 6/ден. Педиатърът реши че има тих рефлукс и даде Омепразол. Това не помогна особено,и към 3тият месец беше свалила приема на мляко до 30-40мл на хранене,тогава и загуби 100гр тегло, взеха й кръв за всичко възможно-перфектни резултати. Прегледите от педиатри на сърце,бял дроб,рефлекси и т.н  всичките перфектни.Преминахме на хипоалергично мляко в случай че симптомите се дължат на непоносимост към кравешкият белтък. Откакто е на това мляко вече не й къркорят така зверски червата както преди,почти никак даже, не пръцка въобще,а преди пръцкаше много, ака по веднъж на ден без напъване и меко. Определено има подобрение в симптомите й откакто е на хипоалергипното мляко,но храненето не се подобри, а даже се влоши. Яде по 100мл (90мл вода+ 4 лъжички мляко по съвет на диетолога,за да вдигнеме калориите) в продължение на 1 час. Прави всичко друго докато се храни,но не  и да суче. Върти биберона в устата си,смее се, 'говори', бута го с език, и от време на време подръпне по малко и глътне.
На 4.5 месеца е 5.5кг, според графата на растежа се движи малко над долната норма.
Започнах захранване тази седмица. Давам по 2-3 лъжички на ден. Вече е пробвала бебешка оризова каша (приготвена с нейното мляко) и печена пасирана ябълка,пак разбъркана с нейното млекце. Харесват й. Само първият път направи физиономия като за повръщане,но след това примлясква и гълта.
Видях подобни постове от 2011,но потребителите вече не са активни, а би било добре да чуя как са се развили нещата във времето.

# 1
  • Мнения: 3 730
Един съвет от мен - седни и прочети за захранването, преди да докараш стомашни проблеми на детето си.
Захранване се започва със зеленчуци.
На по-късен етап се дават плодове и каши.
Оризовата каша запича, а от ябълката може да върнеш коликите.

# 2
  • Мнения: 8 585
Здравейте ,мами!
Ще се радвам да чуя споделен опит ,ако сте изпитали подобни проблеми с вашето бебе,или в момента се лутате да намерите отговори като мен.
Родено в 36та седмица ,2415гр. , момиченце. Не кърмя заради хапчетата ми за хипертония, захраних я с Аптамил 1. Хранеше се зле и в малки количества още от раждането. На 1вият месец хапваше по 30-40мл след което дояждаше остатъка ( до 100ина мл) с рев, извиване на гърба и бутане на биберона, на 3 часа, 6-7 хранения. Колики почти нямаше, спокойна е веднага след като свърши яденето,спи спокойно нощем между 22ч и 5-6ч още от вторият месец,когато храненията паднаха на 6/ден. Педиатърът реши че има тих рефлукс и даде Омепразол. Това не помогна особено,и към 3тият месец беше свалила приема на мляко до 30-40мл на хранене,тогава и загуби 100гр тегло, взеха й кръв за всичко възможно-перфектни резултати. Прегледите от педиатри на сърце,бял дроб,рефлекси и т.н  всичките перфектни.Преминахме на хипоалергично мляко в случай че симптомите се дължат на непоносимост към кравешкият белтък. Откакто е на това мляко вече не й къркорят така зверски червата както преди,почти никак даже, не пръцка въобще,а преди пръцкаше много, ака по веднъж на ден без напъване и меко. Определено има подобрение в симптомите й откакто е на хипоалергипното мляко,но храненето не се подобри, а даже се влоши. Яде по 100мл (90мл вода+ 4 лъжички мляко по съвет на диетолога,за да вдигнеме калориите) в продължение на 1 час. Прави всичко друго докато се храни,но не  и да суче. Върти биберона в устата си,смее се, 'говори', бута го с език, и от време на време подръпне по малко и глътне.
На 4.5 месеца е 5.5кг, според графата на растежа се движи малко над долната норма.
Започнах захранване тази седмица. Давам по 2-3 лъжички на ден. Вече е пробвала бебешка оризова каша (приготвена с нейното мляко) и печена пасирана ябълка,пак разбъркана с нейното млекце. Харесват й. Само първият път направи физиономия като за повръщане,но след това примлясква и гълта.
Видях подобни постове от 2011,но потребителите вече не са активни, а би било добре да чуя как са се развили нещата във времето.

Абсолютно забранени са грешни разреждания на млякото- това не само че не "вдига калориите", но може да стане и причина за тежки електролитни нарушения.
Детето вероятно има тежък рефлукс, грешни схеми на хранене, лоши биберони? много са възможностите.
Също, не са правени изследвания на урина,  е много вероятно,детето да е имало /има уроинфекция.
Захранване се започва с плодове.
Може да пишете на л.с., тъй като от един момент и нататък- става въпрос за лични данни.

# 3
  • Мнения: 27
Интересни и разнопосочни мнения....
Квалифициран педиатричен диетолог ми каза да слагам 4 лъжички на 90мл вода.
Също така съветът за оризова каша като първа нова храна пак дойде от същият диетолог. Да, оризът запича , и 2 дена бебка не беше акала, но след като дадох печената ябълка с мъъънипко захар, няколко часа след това се изака леко и меко Simple Smile
В чужбина съм, не съм в БГ, и откривам ,че има доста разлики в съветите....
А много повече разлики има и между това какво правехме преди 25 години,когато захранвах сина ми. На него му давах сокове от ябълки,моркови и чушки още от втория месец,после плодови и зеленчукови пюрета след 3тия месец, каши тогава дадох след 5ти месец. Нито е имал колики,нито нищо синът ми, сега е мъж 190см и 95кг Simple Smile
Това захранване (при синът ми) правех според учебника по детски болести за акушерки (тогава).
И сега май клоня към решението да променя всичко и да направя същото и с това ми бебе....единствено ще й спестя соковете заради киселинността и рефлукса.
Забравих да кажа: къса юздичка също 'пооравихме' ,когато бяхме 8 седмици , без особен резултат.
Имам чувството,че това бебе иска да е 'голямо дете', така вкусно яде с лъжичката.
А оризът, който ползвам е baby rice на Hipp, и пише ,че е 4М+

# 4
  • Мнения: 583
А как е със съня? Питам, защото моята щерка беше същото бебе. Че и като порасна, ядеше колкото едно врабче. Спеше много и спокойно. От моите познати на времето останах с впечатление, че спящите бебета не се хранеха добре. То няма пълно щастие - хем да се храни добре, хем да спи спокойно по цяла нощ Simple Smile Винаги беше на долните и малко под долните граници на нормите, но с перфектни изследвания. Сега е млада дама, която няма никакви проблеми с теглото си и с почти манекенски размери.

# 5
  • Мнения: 27
Safiren,
Благодаря!
Точно нещо такова имах нужда да чуя.
Спи си моята бебка 'като пич'! Снощи заспа в 22.30, събуди се сутринта в 8.10!!
На 2 пъти промрънка, подадох й биберона и продължи да спи. От време на време опитвам 'dream feed', ами не ще!!

# 6
  • Мнения: 6 764
Вие работите с доста специалисти, би следвало да слушате тях. 
За мен е странно толкова ранно захранване и огромна нощна пауза, при положение, че има дори спад на тегло. Говоря от абсолютно не професионален опит с две бебета, които са пък в горните граници на наддаване.
Но след като работите с педиатър и диетолог, едва ли тук бихте могли да получите по-добър съвет от техния.

# 7
  • Мнения: 583
Мен на времето нашата педиатърка ме обяви за луда, че съм навивала часовник да ме буди за нощно хранене, защото от ден първи в къщи детето спеше по цяла нощ и не се събуждаше за храна. Тя ме окуражи да я оставя да си направи собствен режим. В интерес на истината след като навърши 3 години отказа категорично да спи след обяд. Приех и това, защото не се вкисваше надвечер, но за сметка на това най-късно в 20-20:30 беше заспала. Така нямаше изнервени и от двете страни. И пак си мисля, че количеството сън има общо с поетата храна. И това, което се сещам, аз нямам спомени да е имала колики. Според мен напасването на правилния режим към организма и темперамента на детето в най-ранна възраст, е основна предпоставка за спокойно детство.

# 8
  • София
  • Мнения: 13 090
За мен храненето на бебе на 4,5 месеца и то недоносено, е изключително погрешно.
На тази възраст едно недоносено дете следва да се храни само с АМ на поискване. Захранва се след 6-тия месец със зеленчуци и натам се захранва съвсем внимателно, като захар, глутен, лактоза и алергени се дават след годината.
Този диетолог специализирал ли е в детско хранене?
Най-големите ми дъщери са почти на годините на сина ти и още тогава се отричаше ранното захранване,освен в някои стари книги, останали ми от майка ми.
И 4-те ми деца са забранени късно, без да имат стомашни проблеми.
Аз съм от рано забранените бебета и цял живот си нося последиците, вкл. отключих напоследък непоносимост към много храни.
Номер 5 съм решила да захранвам от 10-тия месец чак.

# 9
  • Мнения: 27
Радева, да, работя с педиатър и с педиатричен диетолог.Обсъждаме и  Следваме техните съвети . Тук исках да чуя подобен опит и как са се справяли други хора в нашата ситуация.
Фивър, ти явно си привърженик на късното захранване,няма лошо. Както установихме ,има различни школи ,и май всичко е проба и грешка . За едни работи едно,за други-друго.
А относно храненето на сън, аз лично съм против ,тъй като вярвам ,че стомаха и червата имат нужда от почивка .НО ако има нужда от нощно хранене,разбира се,че ще се дава такова. Тъй като бебка поема малки количества ,опитах и нощното хранене, писах по-горе за dream feed. Ами като не ще?!? Няма да й бутам в гърлото ,за да повърне,я! Когато и да съм опитвала да й дам да суче нощем или спи и не суче,или се събужда, нервничи,не иска да суче,разстройва се,и в момента в който спра да предлагам си заспива сладко. Голямата ми дъщеря,която е на 15г беше същата с нощното хранене: отказа се сама от него във втория си месец,и никога не пожела да се храни нощем,въпреки че предлагах,защото и тя не беше голямо бебе,а исках да си хапва повечко.
Ето ви учебника по който си захранвах и двете по-големи деца (на 25 и на 15).
Скрит текст:




Последна редакция: пт, 29 окт 2021, 11:49 от AnMary

# 10
  • SF
  • Мнения: 21 167
Проверете дали не я болят ушите.

# 11
  • Мнения: 27
Благодаря, Есме.
Проверявала съм,натискам мекото на ухото ,няма реакция. Въпреки че ,не съм мислила никога че това е проблема,тъй като храненето е лошо от самото начало... А и всички кръвни изследвания бяха в норма, дори при малко възпаление щеше да има завишени левкоцити,ускорена утайка ,и др.
Явно си имам неядящо големи количества бебе,което има и лека непоносимост към кравешки белтък,което ще направи захранването ни по-трудно. Ще следвам съвета на диетолога там,защото до сега не съм захранвала дете с такава непоносимост, май се почва включването поетапно и след 12 месец, ще видиме.  А засега вече ядеме с лъжичка печена ябълка, печена круша, оризова каша(Hipp baby rice) и варен пащърнак. Най-много за сега й харесват ябълката и крушата. Лапа перфектно с лъжичката,няма никакво плюене или избутване с език. Ако продължи да се храни така с лъжичка, след 6тия месец,когато седне добре самичка предполагам че ще е много по-лесно. Онзи ден имахме домашно посещение от главната детска сестра,която каза че от нейният професионален опит е виждала доста деца,които са имали такъв проблем,свързват болката (от кравешката непоносимост) с бутилката мляко и се отказват да пият мляко,но когато биват захранени , се хранят много добре и доста по-рано от другите деца започват дори да пият от бебешка чашка,и чак тогава се връщат към поемането на някакво мляко.
Ще се бориме Simple Smile и ще се учи е заедно с бебка,само да е здрава.

# 12
  • Мнения: 215
Консултирайте се с добър логопед, за да изключите подезична юздичка. Късата юздичка на нас ни създавала проблеми много подобни на вашите и дълго време се лутах по доктори без отговор. Повечето педиатри изобщо не забелязват освен ако не е много драматичен случай.

# 13
  • Мнения: 27
Консултирайте се с добър логопед, за да изключите подезична юздичка. Късата юздичка на нас ни създавала проблеми много подобни на вашите и дълго време се лутах по доктори без отговор. Повечето педиатри изобщо не забелязват освен ако не е много драматичен случай.

Мерси,Жори.
Забравих да го добавя,защото вече забравих че се е случило Joy на фона на всичките грижи....оправихме юздичката още в 8ма седмица,но нямаше никакъв ефект

# 14
  • Мнения: 215
Консултирайте се с добър логопед, за да изключите подезична юздичка. Късата юздичка на нас ни създавала проблеми много подобни на вашите и дълго време се лутах по доктори без отговор. Повечето педиатри изобщо не забелязват освен ако не е много драматичен случай.

Мерси,Жори.
Забравих да го добавя,защото вече забравих че се е случило Joy на фона на всичките грижи....оправихме юздичката още в 8ма седмица,но нямаше никакъв ефект

Понякога освен под езика има и отстрани на бузите и под устните, може да проверите и тях. Стискам палци да всичко да мине!

# 15
  • Мнения: 27
Да, провериха цялата уста. Тя когато 7ска да суче,суче много добре. Само ,че го прави много рядко. Явно все още свързва млякото с болката,която е изпитвала в коремчето преди.
Да не бързам да се хваля ,но от 2-3 дни си изпива 'дозата' за 15ина минутки. Не знам дали е от захранването...тия плодове и зеленчуци да й 'остъргват' сромахчето и да огладнява....
Два пъти на ден вече изяжда по 10-15мл пюре от ябълка,или круша,или морков,или пащърнак Simple Smile

# 16
  • Мнения: 177
Здравейте,
Моето дете е на 4м и 5 дни.
От втория месец яде много малко, видимо е мнгоо енергично, върти се от гръб по корем, смее се, обича и да си поспива. Нощем спи добре, пре деня също прави 3 дремки по час и нещо. Яде по 550мл на ден разделено в 5хранения. Един месец също давах 1лъжичка повече към млякото по препоръка на педиатъра за да поема повече калории, но от две седмици спрях тази практика, тъй като се притесних да не й натоварвам бъбреците. След преглед при гастро предположи АБКМ, но аз не съм взела хипоалергично мляко, защото не мисля че има причина за АБКМ. Нито реве при хранене, нито има обриви, слуз в акото или нещо друго притеснително. Храня я основно преди да заспи или като се разбужда докато още е леко сънена. Иначе е доста трудно храненето, тя се хили, гризе биберона, оглежда се и всичко й е по-интересно от храненето. Не съм я чувала да реве от глад, само реве когато й се спи много. Затова предлагам често да хапва иначе сама трудно да си потърси храна.
Родена е 3 дни преди термин 2540гр 49см. На 4м беше 5300гр, 61см. Педиатър, гастро и нефролог предлагат да я захраня от 4м още, но аз мисля да отложа поне до 5м тъй като тя все още не проявява никакъв интерес към храната, нито може да стои седнала. Иначе педиатъра препоръчва започване със зеленчуково пюре, гастрото ми каза да почна със зеленчуково месни пюрета направо?!, а детския нефролог(който е и педиатър) ми препоръча да започна с оризова каша.. честно казано ме объркаха тотално 😀 и аз съм доста притеснена на моменти, но като я видя как си играе и се смее и видимо се чувства добре, а и още на 3м беше удвоила рожденно то си тегло, и се успокоявам, че просто има и такива деца, които не са ящни. Ще изчакам до 5 навършени месеца и ще започна захранване със зеленчукови пюрета, дано й хареса. Като обобщение много лекари, много различни мнения, които ни объркват още повече. Щом няма здравословен проблем, мисля че е наред всичко.

# 17
  • Мнения: 583
И пак се потвърждават моите наблюдения, че малко ядящите деца спят добре и спокойно Simple Smile Да, има такива деца и си растат здрави и умни. Докато я кърмех, тя на втората минута беше заспала, опити да я пощипвам по нослето да се събуди, в общи линии малко помагаха. Според мен тук най-големия риск е да не се невротизира детето от малко в опит да му пробутаме повече храна. Моят подход като навърши 1 година беше да ѝ предлагам повече и разнообразни неща, та като си похапне от всичко по малко, да се получи що годе нормално хранене - например 1-2 парчета месо, 2-3 лъчжички ориз със зеленчуци или картофчета, парченца печена чушка, 2-3 хапки домат и допълвах с някакъв сезонен зеленчук/плод. Иначе нещо еднообразно беше абсурд да хапне повече, все едно губеше интерес към храната. След няколко години бях събрала в една кутия около 30 шоколадови яйца, играчката извадена, леко отхапано от едната страна и толкова ѝ беше яденето и на шоколад. Не се тревожете от малкото количество храна, щом няма здравословни проблеми и детето е жизнено и с добър двигателен тонус.

# 18
  • Мнения: 8 585
И пак се потвърждават моите наблюдения, че малко ядящите деца спят добре и спокойно Simple Smile
Естествено- липсва рефлукс.
Особено тежки рефлукси от кисело мляко, грешни захранвания, "хранения на поискване" и още цял букет местни "патенти"...

Цитат
"а и още на 3м беше удвоила рожденно то си тегло, и се успокоявам, че просто има и такива деца, които не са ящни."

никое не дете не хапва ако има преяждане...за да си удвои теглото толкова бързо.

# 19
  • Мнения: 177
И пак се потвърждават моите наблюдения, че малко ядящите деца спят добре и спокойно Simple Smile
Естествено- липсва рефлукс.
Особено тежки рефлукси от кисело мляко, грешни захранвания, "хранения на поискване" и още цял букет местни "патенти"...

Цитат
"а и още на 3м беше удвоила рожденно то си тегло, и се успокоявам, че просто има и такива деца, които не са ящни."

никое не дете не хапва ако има преяждане...за да си удвои теглото толкова бързо.
Не ви разбрах, какво имате предвид?
Тя първия месец беше почти само на кърма и наддаде 1200гр, след това за съжаление мина на АМ и от тогава наддава доста по-малко.

# 20
  • Мнения: 318
И пак се потвърждават моите наблюдения, че малко ядящите деца спят добре и спокойно Simple Smile
Естествено- липсва рефлукс.
Особено тежки рефлукси от кисело мляко, грешни захранвания, "хранения на поискване" и още цял букет местни "патенти"...

Цитат
"а и още на 3м беше удвоила рожденно то си тегло, и се успокоявам, че просто има и такива деца, които не са ящни."

никое не дете не хапва ако има преяждане...за да си удвои теглото толкова бързо.

Аз влизам в темата с питане😊 Не е ли правилно да се храни бебче на поискване? Аз кърмя моята бандитка и мисля,върви добре 4м и 1 седмица 7кг и 64 см.Нашата педиатърка казва по-често на гърда…

# 21
  • Мнения: 8 585
Цитат
Аз влизам в темата с питане😊 Не е ли правилно да се храни бебче на поискване? Аз кърмя моята бандитка и мисля,върви добре 4м и 1 седмица 7кг и 64 см. Нашата педиатърка казва по-често на гърда…

Строго индивидуално е, всяко дете е различно.

Основни принципи:

* избягване хранене на под 2 часа интервал,
* следене прираста на тегло, с цел избягване на преяждане,
* следене прираста на тегло с цел избягване на преяждане и последващите  от това тежък рефлукс, и внимание- колики,
* следене прираста на тегло по растежни криви,
* кърменето "издържа" хранене на поискване и имате кърма. Това не винаги обаче е така.... .

Има и много други подробности тук...

Общи условия

Активация на акаунт