Всякакви въпроси относно пералнята - тема 12

  • 27 612
  • 741
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 1 516
Та дали да купуваме през декември или да чакаме януари според вас?
Няма значение през кой месец купувате, промоции се правят по всяко време на годината. Ако през декември видите хубава пералня с 15% отстъпка (примерно 850 вместо 1000 лв), разбира се че е добре да я вземете. Ако отстъпката е 5%, може да изчакате по-добра оферта.

За да хванете промоция, трябва да следите няколко търговеца, за да имате по-голям шанс да попаднете на изгодно намаление. Понякога промоцията е само за онлайн покупки. Ако ще дебнете промоции, набележете марка/и и бюджет, а не конкретен модел, защото промоциите често са само на определени модели.

Вторият ми въпрос е по темата за пералните - какво трябва да гледам за една пералня. Досега сме ползвали на хазяйката ми пералня Беко, но ми е много шумна, а я рекламираха уж като по-тиха. Може би е важна и енергийната ефективност сега, коагато се очаква да поскъпва тока?
В рекламите всички са супер, но в реалния живот нещата са други. Наистина тихи са АЕГ, Бош и Миле, които са и най-доказалите се във всяко отношение перални. Имала съм Хотпойнт-Аристон, от скъпите им модели, която в началото беше тиха, но с годините стана шумна. Не е лоша пералня, още работи (на 12 години), но не може да се мери с тези три марки.

Токът поскъпва всяка година, не само сега, така че енергийната ефективност не е станала по-важна, отколкото преди. Уредите с висок енергиен клас обаче са значително по-скъпи от останалите. Можете сама да си изчислите, но по мои сметки разликата в цената между А и Е например се избива за не по-малко от 3-4 години (оптимистична прогноза). Освен това, енергийният клас е много, много условен и разликата в консумацията на уреди от различни класове не толкова голяма, колкото изглежда според буквите.

Имайте предвид, че един модел може да е на пазара 2-3 и повече години. Съответно, в момента се продават както модели от 2021 г., така и модели от 2019 г. Съвсем логично е последните да не отговарят на изискванията за клас А, които са в сила от месец март тази година. Това нито ги прави лоши уреди, нито означава, че харчат драстично повече от модел 2021 г. При всички случаи, АЕГ и Бош от 2019 г. са за предпочитане пред Beko и Candy 2021 г.

По-старите модели на пазара имат още две предимства: първо, вече са се доказали като добри или лоши и има отзиви за тях, и второ - по-често се продават с намаление.

Последна редакция: ср, 01 дек 2021, 15:52 от VilhelminaP

# 226
  • Мнения: 3 520
Понеже със с нова АЕГ 6 серия, забелязвам че на програмата за памук дрехите иизат топли, т.е явно плакне с топла вода. Така ли трябва да е, понеже при предишната ми пералня плакнеше със студена, или е нещо от конкретната програма?

# 227
  • Мнения: 2 124
Понеже със с нова АЕГ 6 серия, забелязвам че на програмата за памук дрехите иизат топли, т.е явно плакне с топла вода. Така ли трябва да е, понеже при предишната ми пералня плакнеше със студена, или е нещо от конкретната програма?
А ти вързала ли си пералнята към топла вода, че тя да пълни такава?

# 228
  • Мнения: 11 574
Понеже със с нова АЕГ 6 серия, забелязвам че на програмата за памук дрехите иизат топли, т.е явно плакне с топла вода. Така ли трябва да е, понеже при предишната ми пералня плакнеше със студена, или е нещо от конкретната програма?
За първи път чувам такова нещо. Да не сте объркали свързването и да сте я вързали към топлата вода? Провери го, важно е. Да не я съсипете.
Този модел ли е? Да не си натиснала бутана "анти алергия" с пара?
https://www.aeg.bg/laundry/laundry/washing-machines/front-loader … machine/l6se26se/

# 229
  • Мнения: 3 520
L6FBI48S е моделът. Е как ще я вържа към топла вода, те тогава горещи ще излизат.

# 230
  • Мнения: 2 124
L6FBI48S е моделът. Е как ще я вържа към топла вода, те тогава горещи ще излизат.
Това идва да покаже, че така завършва програмата. Кое те притеснява?
И аз имам програма, при която изкарвам дрехите топли. При програма Ризи.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 12:31 от Djordja

# 231
  • Мнения: 3 520
Да, сигурно е от програмата. Затова питам, защото ми е нова и не съм пробвала много програми, а предишната ми на Уърпуул винаги ги изкарваше студени.
В началото като я пусках на бързата 20 минутна бяха студени, сега ще видя на синтетика как ще е.

Редактирам: На програма синтетика прането е студено след изваждане.

Последна редакция: пт, 03 дек 2021, 13:14 от DayInMay

# 232
  • Мнения: 11 574
L6FBI48S е моделът. Е как ще я вържа към топла вода, те тогава горещи ще излизат.
Аз не се сещам за нищо друго(ако изключим повреда на пералнята) освен нещо с водопровода да не е наред и някъде да се смесва неправилно водата.

# 233
  • София
  • Мнения: 2 431
Понеже със с нова АЕГ 6 серия, забелязвам че на програмата за памук дрехите иизат топли, т.е явно плакне с топла вода. Така ли трябва да е, понеже при предишната ми пералня плакнеше със студена, или е нещо от конкретната програма?
И моите дрехи излизат топли, но ме подсети да видя на всички проглами ли е така... Miele WWD120 WCS.

# 234
  • Мнения: 2 641
И аз извадих веднъж топли дрехи, май на програма Ризи беше и бях шокирана- пипах дрехи, пералня, викам си- изтрещявам.
Като цяло я пуснах да пробвам, а то какво било!

# 235
  • Мнения: 543
Miele при някои програми и опции пуска пара през дрехите след финалната центрофуга затова ги усещате топли.... Ако ви е активирана опцията "Vorbugeln" (която се активира автоматично при програма Ризи), или ако е активирана екстрата AllergoWash....

# 236
  • Мнения: 433
Здравейте!
Пералня беко WTV 6633 BSOS.Купувана е октомври 2017г.
За първи път вчера даде индикации,че нещо не е наред.Стържеше през цялото време на програмата.Не можа да центруфугира и не се отваря люка.Дрехите са вътре от вчера.Изключвах от контакта,нямаше ефект.Опитах се да отворя филтъра,за да източа водата от там,но не стана.Всеки месец го чистя(знам как се прави),а сега просто не можеше,дали защото е пълна?
Моля,помагайте!
Дали ще дойде някой майстор днес и утре,защото са почивни дни...сигурно ще трябва да изхвърля дрехите,ако въобще я отворя.

# 237
  • Велики Преслав
  • Мнения: 4 717
Що ще ги хвърляте. Щом има вода в нея, я източете от филтъра. Така ще се отвори.

# 238
  • Мнения: 433
Що ще ги хвърляте. Щом има вода в нея, я източете от филтъра. Така ще се отвори.

Не може да се отвори филтъра.

# 239
  • Мнения: 11 574
Отворете капачето и снимайте, ако е удобно, да видим какво е отварянето.

Общи условия

Активация на акаунт