Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Любими откъси, мисли, цитати, с които живеем - 9

• 11 299
  • 230
  •   1
Отговори
  • в 1001-та нощ
Добре дошли в деветата тема, в която споделяме любими мисли и цитати, които ни вдъхновяват и мотивират да бъдем по-добри и успешни!

Темите до момента: 1, 2, 3,4, 5, 6, 7, 8

# 1
  • София
"Вкусът на американската публика е непогрешим - тя ме обича."

Ноел Коуърд - английски драматург

# 2
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
„Децата може да са благословия, може и да не са,
но да ги създадеш и след това да ги разочароваш,
със сигурност е проклятие.”

Лоис Макмастър Бюджолд, „Бараяр“

# 3
  • Munich
В живота си съм имал много нещастия. Повечето от тях никога не ме сполетяха.
Мaрк Твен

# 4
  • София
Днес е Прекрасната неделя. Днес и всяка следваща неделя отдели време, за да хвърлиш поглед назад към изминалата седмица и да си спомниш всички хубави неща.

Сега можеш да си починеш, защото животът ти е съвършен и ти си доволен, че всичко е прекрасно.

"Тайната за всеки ден" - Ронда Бърн

# 5
  • 𝔈𝔩𝔢𝔠𝔱𝔯𝔞 𝔥𝔢𝔞𝔯𝔱
"Забелязвам, че есента е повече сезон на душата, отколкото на природата."

Фридрих Ницше

# 6
"Всички ние трябва да имаме обич. Трябва да я имаме, защото душата ни се храни от нея. Защото без обич ставаме немощни и безсилни. Без обич губим самочувствие. Губим кураж. Губим увереност в живота. Заключваме се вътре в себе си и ровим в душите си, докато не се самоунищожим. С обич можем да творим. Постепенно напредваме неуморно. С нея и само с нея можем да жертваме себе си за другите. " Вожд дан Джордж

# 7
  • София
„Не бъдете равнодушни, защото равнодушието е смъртоносно за човешката душа.“

Максим Горки

# 8
„Животните са едно огромно мнозинство  което няма право на глас и което може да оцелее единствено с нашата помощ.“ Джералд Даръл

# 9
  • София
"Истинската грижа за бъдещето е да се отдаде всичко на настоящето."
Робин Шарма

# 10
Отдавна не ме беше впечатлявала мисъл така,като тази на Жан-Пол Сартър:

"Убийството е нещо абстрактно. След като дръпнете спусъка,вие не разбирате нищо от това,което се случва".

# 11
  • София
"Забавно е да правиш невъзможното."

Уолт Дисни

# 12
  • в 1001-та нощ
Има хора, знаят да вървят по хлъзгаво. Свикнали са, без ръка в ръката си. Балансът им е толкова добре трениран, ще кажеш танцуват по гладкото.

Има хора, никога не са били сами, но винаги са имали само себе си. В дълбокото си. В мекото си.
В трудното си.

Има хора, никога не са имали мястото си. Хвърлял ги е живота, мачкал ги е. Учил ги е строго.
Научили са се на оцеляване.
В пустиня да ги хвърлиш, корен ще пуснат. И цвят ще родят.

Има хора, мечтатели.
Ти ги чупиш, те те лепят.
Ти ги тъпчеш, те те галят.
Ти им даваш болка, те те учат на прошка. И пак с усмивка те изпращат. Че си им се случил.
Че си ги пипнал по живота.

Има хора... книги.
Пишат всеки ден сърцето си.
Не поправят правописни грешки, не променят съдържанието си.
А корицата им никога няма да има значение, ако ги разлистиш веднъж. Защото ще я виждаш различна след всяка страница.
И тебе ще напишат между редовете.

Има хора, блестят различно.
Горят различно.
Пишат живота различно.
Самo да имаш очи...
само да имаш очи.

Ariadna

# 13
  • На топло в неговото сърце.
Време е да се сбогуваме с октомври, защото:
"Октомври е топлата въздишка на есента, която отваря сърцата на хризантемите.
Октомври е шепа кестени в джоба, сочна ябълка, тръпчива дюля, забравен кехлибарен гердан на лозницата...
Октомври е онзи кратък миг, в който отронилото се листо погалва почти без звук земята.
Октомври е!"

Гергана Великова

# 14
  • София
Вашето общество се е превърнало в разединено общество. Това е общество от отделни индивиди, а не от групи.
И при положение, че сте направили обществото си силно индивидуализирано и младежко, вие сте загубили до голяма степен неговото богатство и ресурси. И сега сте лишени, както от богатството, така и от ресурсите му. Мнозина от вас живеят в емоционална и психологическа бедност.

"Разговори с Бога" - Нийл Доналд Уолш

# 15
  • 𝔈𝔩𝔢𝔠𝔱𝔯𝔞 𝔥𝔢𝔞𝔯𝔱
"Животът има смисъл, ако имаме мечта, която ни кара да искаме утре."

Силвана Стремиц

# 16
Това последното ме насеща на една моя мислъл , която ми хрумна докато правих джогинг в есенната гора и слушах Джо Кокър с песента "You Can Leave Your Hat On" в която се пее "You give me reason to live " . Помислих си защо ли да му трябва на някой друга причина освен тази, че се е родил и че е жив , здрав и може просто да си живее , прави джогинг, говори с приятели и пр. .. Защо някой да ти дава смисъла да живееш? Не може ли просто да си живееш без толкова компликации.

# 17
  • София
Светът е пълен с хора, които търсят щастие, но пренебрегват задоволеността.

Дъг Ларсън

# 18
Колкото повече ,толкова повече !
Мечо Пух

# 19
“За малките решения се зовете на ума си, а за големите на сърцето.”

Зигмунд Фройд

# 20
  • София
"Оливър Кромуел е искал да построи Божието царство на земята, а е основал Британската империя."

Кристофър Хил

# 21
  • в 1001-та нощ
"Има цена, която трябва да се плати за всяко разширяване на съзнанието.
Не можем да бъдем по-чувствителни към удоволствието, без да бъдем по-чувствителни към болката."
Алън Уотс

# 22
Чуй ме... Тази  жена ще те обича, докато е жива. Но какво от това?
 Между вас има прекалено много рана, прекалено много болка... Понякога един човешки живот не стига, за да преболи всичко, което се е случило в него, дори да е простено с цялото сърце. Раните  понякога надживяват прошките. Случва се хората да се разделят, защото всеки е изпълнил мисията си в живота на другия. А тогава магията свършва. Това не пречи любовта да е жива, но е пречка за пристъпиш пак към другия. Не от страх да не бъдеш наранен отново, не защото не обичаш... А защото белезите са те променили.

Мария Лалева
"Пасиансът на Арахангелите"

# 23
  • София
Вселената те направлява и общува с теб във всеки миг от живота ти. Тя откликва на твоите мисли и ти дава безценни напътствия чрез твоите чувства. Чувствата ти са средство за общуване с Космоса! Добрите ти чувства означават ДОБРО, КОЕТО ИДВА ПРИ ТЕБ. Лошите ти чувства имат за цел да вдигнат тревога, за да отместиш вниманието си от онова, което ги предизвиква у теб.

Вслушай се в космическата комуникация, която е всеки ден с теб. Ти никога не си сам, нито за секунда. Вселената е плътно до теб, при всяка твоя стъпка и те ръководи. Но ти трябва да се вслушваш!

# 24
"Аз съм виждал пияници с мъдрост в очите. И леки жени с чисти сърца. Познавам силни хора,които са ридаели безутешно. И слаби,които носят кръста си. Не обещавайте,ако сте решили да излъжете. Не проверявайте,когато вече сте се доверили. И не подарявайте нещо,което сте планирали да си го върнете обратно." - Ги дьо Мопасан

# 25
"Бавен бях в обръщането си към Господа. Животът си във Теб не спирах да отлагам ден след ден, но не можех тъй да бавя и смъртта, от която ежедневно сам умирах. Влюбен бях в мечтата за щастлив живот, но се боях да го потърся в истинското място и го търсех, всъщност, бягайки от него. Смятах, че ще съм нещастен до полуда, лиша ли се от ласки на жена, а и на ум не ми бе идвало, че Твойта милост може в мен да излекува слабостта, понеже никога не бях опитвал... И жалостиви викове надавах: "Докога, о, докога?.. Защо не сега?"
Аврелий Августин

# 26
  • в 1001-та нощ
Много хора си мислят, че мислят, а всъщност пренареждат предразсъдъците си.

У. Джеймс

# 27
  • София
„Целият свят е за хората, но за какво са хората, ако не заради самите себе си?“

Максим Горки

# 28
Жените усвоиха поведението на мъжете. Правят любов с теб и си тръгват. Не искат нищо и не обещават нищо.

"Белезите на страстта", Силвия Кристъл

# 29
  • в 1001-та нощ
Попитали един мъдрец:
“Как може да се разпознае добър човек?“
И мъдрецът отговорил:
“Той не е това, което  казва, и не е това, което изглежда, а е атмосферата, която се създава в негово присъствие.
Това са доказателствата.
Защото никой не е в състояние да създаде атмосфера, която не принадлежи на неговия дух. "

# 30
  • София
Ще чуя и ще забравя. Ще видя и ще запомня. Ще го направя и ще разбера.

Конфуций

# 31
  • 𝔈𝔩𝔢𝔠𝔱𝔯𝔞 𝔥𝔢𝔞𝔯𝔱
" Невинаги е лесно, но погледнато в перспектива, по-добре е да нараниш някого с истината, отколкото да го правиш щастлив с лъжа. Защото тя може да реши да остане с теб,когато научи истината, но лъжите те държат заклещен на едно място. "

Ви Кийланд, "Красива грешка"

# 32
При мен ще има… І Евтим Евтимов

По твоя край —
над път и кръстопът,
напролет само грейват минзухари,
а тука и наесен те цъфтят,
а тука и в мъглата не догарят,
и грееш се на пламъка им тих,
и радваш се на синята им песен,
и ги нареждаш — сякаш стих до стих,
и питаш ме сега: — Нима е есен?

Над нас полита ненадейно лист.

Да, есен е, но юг е тука, юг е!
По-дълго небосклона ще е чист,
по-рано песни ще запей капчука,
по-рано ще разцъфне горски дрян,
по-рано ще зазеленей поляна,
по-дълго ще е топла мойта длан,
по-дълго ти в душата ще останеш.

И затъжиш ли пак за топлота,
за огън, който лесно не догаря,
ела на юг дори през есента.

При мен ще има още минзухари.

# 33
  • София
"В един порочен свят - да имаш доблестта,
в един безволев свят - да се окажеш смел,
в един предал те свят - да си докрай почтен,
в един пропаднал свят - да се държиш добре.
В един ужасен свят - да си при милостта,
в един пристрастен свят - да бъдеш справедлив,
в един безсрамен свят - да правиш добрини,
в един омразен свят - за всичко да простиш.
В един продажен свят - да съхраниш честта,
в един безчувствен свят - да си с човечен дух,
в един убийствен свят - да сътвориш живот,
в един свръх болен свят - да си останал здрав!
В едно НЕ твое време - да бъдеш който СИ!"

Едуард Къмингс

# 34
З. Евтимова "Зелените очи на вятъра"

"Когато не знаеш какво да очакваш от някого, не очаквай нищо - наблюдавай природата"
"Бог започва там, където свършва знанието"

# 35
- Да остана ли?
- Не ме питай това! Знам само едно: Ако ще си тръгваш, изобщо не идвай!

Мария Миразчийска - Мариачи

# 36
  • в 1001-та нощ
Жена се краде лесно, пазете си ги!

Ще загубиш жената до себе си в момента, в който свикнеш с нея, както с дълбоката драскотина на паркета, която в началото те е дразнела зверски, а сега дори не я забелязваш. Мъжете влизат в релси притеснително лесно. Тръгват по утъпкани пътечки, затварят се в кутии и... си почесва ташаците. Всяка вечер, точно в 19:48. Всяка божа вечер! Бързо и удобно свикват с факта, че плячката вече е уловена и могат спокойно да се излежават на дивана поне 50 години. А тя се гримира. За него! Изхвърля старите си дрехи и не ги принизява до домашни, за да има приятен външен вид дори когато готви пълнени чушки по чирпански в кухнята. За него. Прави си кола маска. Спи с ролки. Изстъргва мъртвата си кожа с кафе и кокосово масло. Скубе си веждите, като преди това е премерила точния ъгъл на чупката. Впряга поне 3 приятелки да мислят какво да му купи за рождения ден. Планира, опакова... за да го изненада, да е щастлив. За него! И тя влиза в релси.... релсите, които ежедневно отъпква с токчета или с обувки с дебели платформи. Но не губи искрицата си, пламъка на дивотията, светлината, която той е видял в непознатото момиче преди много години и в която се е влюбил. Затихва, свети в различни нюанси, замирисва на родопски боб, но никога не спира да гори. Тази светлина може да се отразява само в тънкия слой лед върху пакчетчето с кайма, извадено за размразяване, но я има! Там си е, дори да няма кой да я види. Дори сгърчена в менструални болки, с мазна коса, бършейки пода от повръщаното на котката, бързаща към детската градина, защото детето пак е останало последно... през ума й прехвърчат мисли за това къде да празнуват на Нова година или кога точно да се измъкне от работа, за да му купи онази синя риза, която е споменал, че харесва...
Печелете ги тия жени, бе!
Ежедневно, ежеминутно...
Избирайте ги всеки ден.
Влюбвайте ги в себе си!
Те не са ви даденост!
Те няма да са вечно ваши!
Мъжът бил просто устроен! Не разбирал от намеци. Трябвало всичко да му се казва в прав текст, да му се обяснява, а освен това твърди, че няма цвят прасковено (Ха!). За да разбереш една жена, не е нужно да си гадател, да познаваш на боб, карти таро, да разбираш от хиромантия или да предсказваш времето по полета на лястовиците... Просто научете, че всяко нещо има нюанси, светлосенки, полутонове, загатване, намеци... Битовизмът ще ви догонва, където и да сте. Но хубавият живот не зависи от това къде си, а от това как ще подредиш света около себе си, за да се чувстваш добре в него.
Когато ти казва да я оставиш на мира, всъщност може да крещи - "Спечели ме!"
Когато ти казва, че всичко е наред, но дори не те поглежда, всъщност крещи "Прегърни ме!"
Проявете малко интуиция, малко въображение. Най-голямата заплаха за релсите не е ръждата, а провокацията.
Погали я!
Говори с нея!
Събудя я в 3 през нощта и й кажи, че тръгвате за морето!
Прегърни я през кръста и танцувайте - без музика, ей така по средата на улицата!
Метни я на плота в кухнята и правете секс, пред който "50 нюанса сиво" ще изглежда като филмче за "Лека нощ, деца!"
Жената не е текст в книга. Жената смисълът е между редовете.
Хайде, чешете си по-често мозъка, не ташаците!

Р. Николова

# 37
  • София
Вие сте затворили своите естествени чувства, потискайки ги и превъщайки ги в напълно противоестествени, което е довело до нещастие, смърт и унищожение на вашия свят.
Моделът на поведение на тази планета е бил: "Не се отдавайте на чувства". Ако изпитвате тъга - преодолейте я; ако изпитвате гняв - потиснете го; ако изпитвате завист - трябва да се срамувате от нея; ако изпитвате страх - надживейте го; ако изпитвате любов - овладейте я, потърпете малко, избягайте от нея - направете всичко да не я проявите тук и сега.
Време е да се освободите.
Истината е, че вие сте поставили в затвор своя Свещен Аз и е време да освободите себе си.

# 38
„Поставете точка след тези, които си отиват, за да може името на тези, които идват след тях да започне с главна буква.“ 

Платон

# 39
"Не се влюбвай в жена с душа на дете.
Такава, която чете поезия.
Жена, която е смеска от ангел и демон.
Ту грешница, ту светица, зависимо от теб.
Жена, която се радва на всяко улично куче, ято от птички, звезда, цвете, облак.
Жена, която вижда красотата в малките неща.
Която може да си сложи червило и къса рокля, но и да излезе с коса прибрана на кок.
Жена, с която можеш да говориш цяла нощ на различни теми, седнали на пейка в парка.
Която си пее тихо любимата песен на улицата и не я интересуват хорските погледи.
Жена, която те обича и закриля сякаш си божество.
Пази се от такива! Надалеч…
Чисти са като утринна капка роса.
Верни като куче.
Не са съвършени, но си струва да им звъннеш по никое време, за да им кажеш:
“Слез да те видя за 5 минути.”
Не си мисли, че тези жени не съществуват.
И не си мисли, че ако се влюбиш в една такава, ще успееш да си тръгнеш.
Тялом … може би. Но духом тя ще си остане най-голямата ти слабост."
- неизвестен автор

# 40
  • София
Щастието е съзнателен избор, а не автоматичен отговор.

Милдред Бартел

# 41
Единственото нещо, по-голямо от силата на ума, е смелостта на сърцето.
 - Джон Наш

# 42
  • София
"Ако не знаеш как да постъпиш, постъпи човешки."

Марк Твен

# 43
  • София
"Престъпните режими се създават не от престъпници, а от фанатици, открили единствения сигурен път към рая."

Милан Кундера (чешки писател)

# 44
Опит

По-добре рана, отколкото никога.

# 45
# 46
  • София
Съгласно закона за привличането пътят към излекуването на една болест не минава през битката с нея. Ако решиш, че ще се бориш с болестта, ти съсредоточаваш вниманието си върху битката с болестта, а ние привличаме онова, върху което е съсредоточено вниманието ни. Остави лекарите, които си избрал, да си свършат работата, и мисли само за своето благополучие.

Мисли и говори единствено за хубави неща и си представи себе си напълно здрав и щастлив.

# 47
Сори че е дълго, но текста на цялата песен ми харесва страшно много. Пък и тъкмо прувърших книгата Малка звезда на Линдквист, в която песента е цитирана много и всички цитати ми харесаха много. Та пускам текста . Ако на някой му е много дълъг и това дразни да ми пише и ще го махна. 

Thank You for the Music
ABBA
I'm nothing special, in fact I'm a bit of a bore
If I tell a joke, you've probably heard it before
But I have a talent, a wonderful thing
'Cause everyone listens when I start to sing
I'm so grateful and proud
All I want is to sing it out loud
So I say
Thank you for the music, the songs I'm singing
Thanks for all the joy they're bringing
Who can live without it? I ask in all honesty
What would life be?
Without a song or a dance, what are we?
So I say thank you for the music
For giving it to me
Mother says I was a dancer before I could walk
She says I began to sing long before I could talk
And I've often wondered, how did it all start?
Who found out that nothing can capture a heart
Like a melody can?
Well, whoever it was, I'm a fan
So I say
Who can live without it? I ask in all honesty
What would life be?
Without a song or a dance what are we?
For giving it to me
I've been so lucky, I am the girl with golden hair
I wanna sing it out to everybody
What a joy, what a life, what a chance
Who can live without it, I ask in all honesty
What would life be?
Without a song or a dance what are we?
For giving it to me
So I say
Thank you for the music, for giving it to me

# 48
''Хората с най- тежките истории
са с най- красивите усмивки...''

Джоко Росич

# 49
  • 𝔈𝔩𝔢𝔠𝔱𝔯𝔞 𝔥𝔢𝔞𝔯𝔱
“Само двама обичащи се създават дом. Всичко друго е кухи стени."

Блага Димитрова

# 50
  • София
„Човекът е единственото животно, което причинява на другите болка, нямайки при това никаква друга цел.“

Артур Шопенхауер

# 51
"Знаеш ли мое момиче?
Изкуство е да прегръщаш с мисли.С ръце може всеки! Един мъж може да има много жени. И всички до една да го обичат, но ще има само една,която ще обожава душата му. Лошото е,че в повечето случай той го разбира, когато тя си е тръгнала. Завинаги! Тези жени не се обръщат назад! Дори единственият път пред тях да е самотата..."

Откъс от "Приличаш ми на щастие"

# 52
  • София
Счупванията ни са зарастнали накриво.
През залепените парчета на измаменото щастие се процежда светлината.
Времето ни помага да зараснем накриво, да ни боли с тъпа болка,напомняща ни за нечие предателство.
И вървим…в търсене на любов, на споделен миг.
Да се облегнем на рамо, с което да си признаем умората.
Времето не лекува, то изморява.
Убеждава сърцето ни, че най-хубавото предстои.
Че онова в миналото всъщност е било заблуда, нещо временно.
Че не си заслужава.
И ние вярваме, жадни за рамо, за споделен шепот, за късче лято в любовта.
Вярваме, за да не се погубим.
Обичаме, за да се намерим.
Вървим, за да живеем.

Силвия Желева

# 53
  • София
"Единственият начин да имаш приятели, е да бъдеш приятел."

Ралф Уалдо Емерсън

# 54

Пусни това, което не храни душата ти.

# 55
"...В слънчевия априлски следобед на 1861 година тя изглеждаше прелестна,
седнала със Стюарт и Брент Тарлтън на прохладната, сенчеста веранда в Тара,
плантацията на баща й. Новата зелена рокля на цветчета, ушита от десет метра
ефирен муселин, се стелеше на вълни върху обръчите на кринолина и подхождаше
чудесно на пантофките от зелен марокен, които баща й наскоро бе донесъл от
Атланта. Роклята подчертаваше съвършенството на талията, чиято обиколка беше
само четирийсет и три сантиметра — най-тънката талия в три окръга, — а
прилепналият корсаж обхващаше добре оформена за нейните шестнайсет години
гръд. Но при цялата скромност на тоалета и на пригладените коси, прибрани под
мрежичка на тила, и въпреки кротостта на малките бели ръце, отпуснати в скута,
истинската й природа не можеше да остане скрита. Зелените очи придаваха на това
лице със старателно изписана миловидност израз на своенравие и необуздана
жизненост, напълно противоречащ на благопристойното й държане. Обноските й
бяха наложени от нежните майчини напътствия и от по-строгото възпитание на
бавачката; ала в очите напираше неподправената й същност...."

Последна редакция: чт, 18 ное 2021, 22:52 от bella-ciao

# 56
  • София
Постъпвайте така, сякаш сте неразделна част от всичко и от всички и ще изцелите своя утрешен свят.
Това е най-великата тайна на всички времена. Това е отговорът, който човекът е търсил хилядолетия наред, това е решението, за което е работил, откровението, за което се е молил.
Постъпвайте така, сякаш че сте неразделна част от всичко и вие ще изцелите света.
Разберете, че смисълът се състои в това да имате власт заедно, а не един над друг.

# 57
  • Munich
"В един прозорец гледали са двама.
Единият видял дъжда и кал.
Другият – зеленината, пролет и небето синьо.
В един прозорец гледали са двама."
Омар Хайям

# 58
  • София
"Да сте виждали някога Дъб в състояние на Стрес или пък Делфин в мрачно Настроение, или може би Жаба с ниско Самочувствие… А Котка, която да не може да се Отпусне или Обидена Птица?… А Нещастно Магаре да сте виждали?… Да вземем Пример от тях за Приемане на нещата Такива, Каквито Са…"

Екхарт Толе

# 59
  • София
Голяма пречка за щастието е да очакваме твърде много щастие.

Бернар Фонтенел

# 60
  • в 1001-та нощ
Куражът не е да имаш силата да продължиш,
куражът е да продължиш, когато вече нямаш силата.

Теодор Рузвелт

# 61
  • София
"Ще срещнеш толкова хора, които ще се опитат да ти покажат колко са ценни.
Но няма да забравиш онези, които ще ти помогнат да разбереш колко ценен си ти."

Винченцо Канова

# 62
  • София
"Ние не псуваме на майка, ние така си разговаряме."

Александър Лебед - политик (1950-2002)

# 63
"Защо сме забравили вечността?
 Нима сме изключени от числото на онези, които трябва да встъпят в нейната необятна област?
Нима смъртта не стои пред нас с лице с лице, както стои пред другите хора? Защо е така?
Защото с цялата си душа сме се предали на веществото, никога не мислим и не желаем да мислим за вечността, загубили сме скъпоценното предчувствие за нея, придобили сме лъжливо усещане за нашето земно странстване.
Това лъжливо усещане ни представя земния живот като безкраен.
Ние дотолкова сме измамени и увлечени от лъжливи усещания, че съобразно с тях преценяваме всичките си действия, принасяйки способностите на душата и тялото в жертва на тлението, и никак не се грижим за очакващия ни друг свят, макар че неизбежно трябва да станем негови вечни жители. "

из "За мъртвостта на човешкия дух"
св. Игнатий Брянчанинов

# 64
"— В крайна сметка ще се случи онова, което става винаги при крушението на
една цивилизация. Умните и смели хора ще пробият, а онези, които не притежават
тези качества, ще бъдат отхвърлени. Но ако за нас това далеч не е удобно, поне ще
ни е интересно да наблюдаваме този Götterdämmerung.
— Какво, какво?
— „Залезът на боговете“. За беда ние, южняците, се мислехме за богове."

Маргарет Мичъл
Отнесени от вихъра
Том I

# 65
  • София
Таблото за визуализация е средство, което ще ти помогне да създадеш в представите си образа на желаното. Когато гледаш към таблото, ти проектираш върху него своето желание. Когато се съсредоточиш върху това табло, сетивата ти получават мощен стимул и изпитваш приятни емоции. И така и двата творчески елемента у теб - умът и чувствата ти - работят на пълни обороти.

# 66
  • София
"Единственото, което ще има значение след 5 години, и след 50, и което има значение тук и сега, е начинът, по който се отнасяме един към друг. И към себе си. "

Леда Аврамова

# 67
Аз продължавам с книжката която препрочитам и харесвам и може да ви досадя с нея
"
Чувайте, мис Скарлет. Вий сте едно
муле в конска сбруя. На мулето можеш му излъска копитата и косъма, можеш го
окичи цялото с дрънкулки, па накрая и да го впрегнеш в богатска карета. Ама мулето
си е муле. Никой няма да се улови, че е кон. Същата сте и вий. Може да имате
копринени рокли и дъскорезници, и магазин, и пари и да се преправяте на расова
кобила, ама пак сте си муле. Никого не можете излъга. Пък тоз Бътлър, нищо, че е от
лична фамилия и е натъкмен кат жребец за продан — и той е муле досущ кат вас.

"
....

"
— Защо се е наежила такава? И защо всички кудкудякат като квачки по мене? ... Аз никога не съм се
интересувала от хорските работи. Защо и те не ме оставят на мира?
— Мила моя, на този свят се прощава всичко, не се прощава само на онези,
които не се интересуват от хорските работи. Ала нужно ли е да вдигаш вой до небето
по тази причина? ...

"

# 68
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
"Ще има някои много болезнени моменти в живота ти, приятелю. Ще има моменти, дори дни, в които слънцето сякаш не иска да изгрее в небето ти и дъхът ще се усеща напълно изсмукан от дробовете ти. Моменти, в които храната няма вкус, светът няма радост и всичко изглежда като усилие твърде голямо. Да, приятелю, в живота ти ще има много болезнени моменти. Но ти ще ги преодолееш,
"И това ще отмине."
Защото животът има своя начин да ти хвърли въже, точно в момента, когато си помислиш, че не можеш да преживееш още един удар. Всичко, което трябва да направиш, е да го вземеш.
И един ден, и това е начинът на живота, слънцето внезапно ще озари лицето ти и въздухът ще се чувства по-свеж от всякога.
И ще има смях. И любов. И радост. Толкова много радост.
И животът ще бъде сладък, като лято след дълга зима.
Зима, която беше толкова тъмна, че всеки цвят, който се появяваше сякаш го виждаше за първи път.
Това е, когато трябва да живееш, наистина да живееш.
Защото, както лошите времена не траят вечно, така и добрите не траят вечно,
"И това ще отмине."
Но това е животът.
Така че, прегърнете радостта, когато тя дойде, и оставете страха да се изплъзне. И когато тъмните времена настъпят отново,
а те ще, не забравяй, че имаш това, от което се нуждаеш, за да оцелееш. И ще оцелееш, приятелю, наистина ще го направиш.
Дръж важните хора близо, фокусирай се върху това, което наистина има значение и ще се чувстваш в безопасност,
всеки път, когато дойде бурята.
И в онези дни, когато за теб слънцето е високо в небето,но забелязваш, че друг е изправен пред лошо време,пусни сала си и отиди при него.
И ако не иска да се качи с теб, за да отидете на безопасно място, просто остани с него в бурната вода, докато слънцето изгрее отново. И ще стане, винаги е така."

Дона Ашуърт

# 69
  • в 1001-та нощ
„Умна жена е тази, в чиято компания можеш да се държиш колкото си искаш глупаво.“

Пол Валери

# 70
  • София
„Всяка истинска и чиста любов е състрадание и всяка любов, която не е състрадание, е себелюбие.“

Артур Шопенхауер

# 71
Уинстън Чърчил "Никога не се смейте на глупостта на другите. Тя е вашият шанс."

# 72
Как си, момиче? Как си, дете?
Пак не порасна голяма.
Взе ли назаем от някой сърце?
Нищо от теб не остана.
Нека ти кажа – нощем плачи.
Денем изглеждай щастлива.
Хората гледат със свои очи.
Мерят със своята кривост.
Никой не може да е вместо теб.
Никой не иска да знае.
Знам, че животът ужасно тежи
в левия ъгъл на рая.
Утре е късно. Сега намери
въздух и слънце за някой.
Той ще порасне до твойте мечти.
Друго от него не чакай.
Няма да питам. Всеки краде
щастие няколко грама.
Дишай, издишай – любов от сърце.
И не порасвай голяма.
Соня Георгиева

# 73
Томас Ман – Великата истина е тази, чиято противоположност също е истина
И един цитат на на немски , защото така ми е книгата , не се сърдете. Някой може ли да го даде на български . С гугъл преводачката всеки може, но ако го има в официален превод?
"Euer Gehorsam ist grenzenlos, und er wird, dass ich es euch nur sage, von Tag zu Tag unverzeihlicher." - Thomas Mann

# 74
  • София
Свободата означава да чувстваш това, което сърцето ти желае, независимо от мнението на околните.

Паулу Коелю

# 75
Хората имат белези от рани на най-неочаквани места, като тайна карта на личните им истории, диаграми на всички техни стари рани. Повечето от раните ни заздравяват, оставяйки само един белег. Но някои от тях, не. Някои белези носим с нас навсякъде. И въпреки, че раната е заздравяла отдавна... болката още се усеща. Кое е по-лошо, нови рани, които са ужасно болезнени... или стари рани, които би трябвало да са излекувани преди години, но никога не заздравяват? Може би старите ни рани ни учат на нещо. Те ни напомнят къде сме били и какво сме превъзмогнали. Те ни служат за урок какво да избягваме в бъдеще. Така обичаме да мислим. Но това не е така, нали? Някои неща трябва да учим отново и отново, и отново.
от "Анатомията на Грей"

# 76
  • София
"Никога не прекалявайте в алчността си за пари, власт и слава.
Един ден ще срещнете някой, за когото всичко това няма никакво
значение и тогава ще разберете колко сте бедни".  

Р. Киплинг

# 77
  • София
Тъкмо чрез средството, наречено време, вие сте успели да разделите частите, да откъснете онова, което не може да се откъсне и така да го видите и преживеете по-пълно, като го пресътворите.
Дори когато гледате на някакъв определен обект през микроскоп и виждате, че той съвсем не е нещо твърдо установено, а е в действителност конгломерат от милион различни ефекти - различни неща, които се случват едновременно и по този начин пресътворяват един по-голям ефект - точно по същия начин вие използвате времето като микроскоп на своята душа.

# 78
  • в 1001-та нощ
“Трудните дни, трудните години са благословия. Никоя трудност по пътя ни не е случайна и без смисъл, не е наказание или проклятие. Трудното идва само, когато си дорасъл да понесеш последствията от свои избори, думи, мисли, които навярно си забравил. Идват, когато Вселената ти се е доверила, защото вече знае, че си достатъчно силен да ги приемеш осъзнато. Трудните дни са нашите стъпала, нашата врата към следващия ни свят. Колко светлина ще има там - в следващото неизвестно, избираме ние. Човешкият избор е свещен. Но трудностите ни казват само едно - “Пораснал си!” 

Мария Лалева

# 79
  • София
"Има неща, които избождат човешките очи.
 Има неща, които смазват човешкото сърце.
 Има неща, които опустошават човешката душа.
 Има неща, които обезсмислят човешкото съществуване.
 Има неща, които обезценяват човешкия живот.
 Правят се от хора."

"Нощ", Камелия Кучер

# 80
  • София
Понякога постигаме в себе си "тихо щастие", като се заглеждаме в птиците, цветята и въобще в природата, и ни се струва, че навлизаме в един чудесен свят, някаква еманация на зримата реалност, в която е скрит смисълът на света и на човека.

Емилиян Станев

# 81
Не смей да си мислиш, че е голяма трагедия да загубиш любов. Тя ако е толкова хлъзгава, не е била твоята. Не е трагично да загубиш и работата си. Ще намериш нова, по-добра и по-подходяща. Не стой свита в ъгъла само защото мислиш, че нещо ти липсва. Нещо винаги липсва. Не се кахъри за пари и материални придобивки. Колкото - толкова. Премахни прищявките, отсей маловажното, подреди приоритетите. Тогава ще знаеш точно какво е трагедия. Трагедия е да изгубиш себе си, докато гониш онова, което не е твое. Трагедия е да изгубиш близък или приятел, без значение дали вече не присъства в живота ти, или в живота по принцип. Трагедия е да изгубиш доброто си здраве. Трагична е онази заседнала буца, която с колкото и вода да преглъщаш, по-надолу не може да слезе. Защото там се е закотвило кълбо от болка, мъка и безпомощност. Всичко друго са бели кахъри, които с повече вяра и кураж можеш да пребориш. Докато дишаш, нямаш право да се подчиняваш на подмолните провокации на живота. Докато дишаш, всичко е поправимо. Докато дишаш, имаш шанс да се справиш. Затова просто дишай. Дълбоко и на почивки. Дай си време. За да осъзнаеш. За да приемеш. За да дишаш.

Искра Дичева

# 82
  • София
"Човек трябва да използва думите си за три цели:
  да лекува, благославя и помага."

Флорънс Сковъл Шин

# 83
  • София
"Полицията е космическа постоянна."

Станислав Лем

# 84
  • в 1001-та нощ
"Вървиш си с чаша кафе в ръка и изведнъж някой минава и те бута, а кафето ти се разлива навсякъде.

- Защо се разля кафето ти?
- Защото някой ме бутна.

Грешен отговор: Кафето ти се разля, защото имаше кафе в чашата ти.
Ако имаше чай в чашата, щеше да ти се разлее чая.
Каквото съдържа чашата ти, това ще се разлее.

Така, че когато животът те разтърси, каквото и да имаш вътре в себе си, това е което ще се разлее извън теб.

Можеш да симулираш, вървейки през живота, че "чашата ти" е пълна с добродетели, но когато животът те разтърси, от теб "ще се разлее" това, което в действителност имаш вътре в себе си.
И истината ще излезе на яве.

Така, че добре е да се запиташ:
"Какво има в моята "чаша"?

Когато животът ме изправи срещу трудности, какво ще се разлее от мен? Радост, благодарност, мир, смирение?
Или гняв, горчивина, груби думи и реакции?

Ти избираш!"

"Едно кафе за душата ти",
Ликда Елимар Хил Кампо

# 85
"Когато изглежда,
че няма Надежда,
че всичко е свършено вече -
недей се смущава,
недей се прощава,
недей се предава, човече.

Кажи: Не ми пука
от таз` несполука -
аз мога, аз вярвам, аз зная,
че въпреки факта,
това е антракта,
това е антракта - не края.

От огън опърлен,
от всички захвърлен,
затворен в най-тъмната стая -
недей се спотайва,
недей се отчайва,
кажи си:
Това не е края!...
(Недялко Йорданов)

# 86
  • София
Айнщайн е казал, че времето е просто една илюзия. Щом разбереш и приемеш, че няма време, ти ще видиш, че всичко, което желаеш, вече съществува някъде в бъдещето. Ето защо, когато пишеш, представяш си или говориш за своето желание, трябва да използваш сегашно време. Проектирай своето желание в ума си, в сърцето си и в цялото си тяло и го виж тук и сега.

# 87
  • София
"Декември е уют. Кори от портокали. Пукащи дърва. Запалени свещи.
Червено вино. Понякога розе. Тихо пиано. Вълнен шал и дебели чорапи.
Първи сняг. Декември е грижа. Внимание и мисъл към най-любимите ти хора.
Подаръци. Изненади. Срещи. Топло мляко с канела. Писма картички.
Очакване. Декември е искри и фойерверки. Блясък по улиците, в очите. Светлини.

Декември е (равно на) сметки. Разплащаме се с 365 дни случвания и пропускания.
Всичко онова, което сме можели да бъдем, а не сме. Всяка неказана дума и закъснял
жест. Онзи телефонен разговор, който пропуснахме. Пътуването, което не направихме.
Работата, която не приехме. Думите, които не казахме.

Декември е обещания. Наравно стари и нови. Да бъдем по-добри. По-щедри.
По-благодарни. Да мечтаем повече. Декември е поглед навътре. Носталгия по
детството. По това какви бяхме, какво търсихме, в какво вярвахме. По приказки
с щастливи начала, не краища. По онова утре, което все търсим и все не стигаме.

Декември е всичко в едно. Най-студеният и най-топлият месец.
Най-пълният с хора и най-самотният. Едновременно край и ново начало.
Прошка. Декември идва и си отива като сън.
Всяка година се питаш кога пак стана Декември.
Никога няма да разбереш."

из "Разпилени парченца..." на Мария Василева

# 88
пускам още един цитат на немски. не мога да го преведа или да намеря превода на български
“Wenn ihr euch fragt, wie das damals passieren konnte -
weil sie damals so waren, wie ihr heute seid.“
Hendryk Broder
и
"Тези, които биха се отказали от основна своя свобода, за да си купят малко временна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност."
Бенджамин Франклин

Последна редакция: чт, 02 дек 2021, 23:21 от bella-ciao

# 89
  • София
„Между желанията и тяхното сбъдване минава цял един човешки живот.“

Артур Шопенхауер

# 90
„Човешкият живот никога не престава да има смисъл, независимо от обстоятелствата, в т.ч. страдание, лишение и смърт.“
Виктор Франкъл

# 91
Кой може да обича като мама?
Да не пресмята, да не се щади,
да е готов докрай да се раздава,
а себе си от всичко да лиши.
Кой може да погали като мама
и болката със нежност да стопи ?
Сърцето ми да стопли с думи само
и само с поглед да успокои.
Кой може като мама да прощава
неволни грешки, смъртни грехове ?
Да мине и през огън ако трябва,
но да опази своето дете !
Едва сега разбирам, скъпа мамо,
\нали сега съм майчица и аз\
че другаде подобна обич няма,
че тя дарява с щастие и нас.
И то е щастие неповторимо -
да гледаш как детето ти расте,
избира път, нанякъде отива,
но не напуска твоето сърце.
Ти чакаш все, готова да посрещнеш,
готова да погалиш, да простиш,
ти болката му винаги усещаш,
сълзите винаги ще пресушиш.
И то се връща винаги, когато
изгуби обич, вяра, смисъл, път...
Докато майките са на земята
сърцата им заради нас туптят.

Весела Чапанова

# 92
Знам , че всички са го чели, но ми харесва и го пускам. Вученическите години имах лексикон и си спомням цитати  от него написано от приятели ... Надявам се не е пускано преди и не се повтаря.

Зад тебе злото тича като хрътка…
* * *

Веднъж ли сме умирали от жажда,
докато сме се давели на плитко?
Животът ражда първите миражи
в мъглицата над детското корито…

Човекът има правото на полет,
дори когато тялото му крета.
Аз неведнъж съм хващал морска болест
от плуване в измислени морета.

И кръговете сини под очите ми
не са от нощни пирове със музи,
а белег от биноклите, с които
поддържам денем своите илюзии.

Усилията винаги си струват,
дори когато раждат нова жажда.
Колхида може би не съществува,
но тихо, да не чуе екипажа.

След тебе злото диша като хрътка.
(Доброто е обществено понятие.)
Разтвориш ли ръцете за прегръдка,
ти вече си удобен за разпятие.

* * *

Един към друг, един до друг, а сякаш
не е прекрачил никой своя праг.
Да се отдалечим, защото всяка
прегръдка между бездни ражда мрак.

Духът държа над тебе лък и стреля,
Кентавър бяхме ние, бяхме цяло.
Навярно ще се съберем след време –
след век или след ери, мое тяло.

Какъв безкраен комплимент ни прави
смъртта, когато прибере телата.
Смъртта ни прави повече от равни,
смъртта ни приравнява към земята.

И краят ни завръща там, където
е коренът на цветето и хляба.
И щом държи филия с мед детето,
то значи, че се трудим както трябва.

Какво, че от въздушните си кули
оплакват тъжно тленността ти, тяло…
О, гробът е една квадратна нула,
с която всичко почва отначало.

Добромир Тонев

# 93
  • София
"Всеки майстор в началото е бил ученик."

Ралф Уoлдо Емерсън

# 94
  • София
"От сила имате нужда само ако искате да нараните някого.
 За всичко останало ви е необходима само любов."

Чарли Чаплин

# 95
За един проблем, който има решение няма смисъл от ядове; ако проблемът няма решение - не си заслужава ядовете.
тибетска поговорка

# 96
,,Първият човек, за когото мислиш сутрин и последният, за който мислиш през нощта-това е причина за твоето щастие или причина за твоята болка.,,
Ерих Мария Ремарк

# 97
Младен Исаев
Зима
Сняг се сипе на звездички
над полета и горички —
и земята става цяла
като в приказките бяла.

Всяка къща е с калпак
от чудесен пухкав сняг.
В нашата страна любима
гостенка е Баба Зима.

Слушай как звънчета вън
пеят ясно: зън, зън, зън… —
бягат весели шейни
по широки равнини.

Хора, зверове и птици
гледат снежните звездици.
Само в планината бяла
баба Меца е заспала.

Последна редакция: пт, 10 дек 2021, 16:21 от bella-ciao

# 98
  • Наоколо
Моля ви, не закъснявайте!
За разговор, за среща, за любов!
Понякога минутите са важни
и костват цял един живот.
Не закъснявайте за думи нужни.
Когато нечие мълчание боли,
най- близките си стават чужди,
и никога несрещнати дори.
Не закъснявайте за допира на длани.
Или за поглед. За прегръдка даже.
Душата има свои тайни,
които няма как да ви разкаже.
Не закъснявайте за обич, ако в мрака
единствена стои като светило.
Дори да е готова да ви чака,
сърцето има свое си мерило.
Не закъснявайте, дори минута,
че всяка следваща секунда ще боде.
Животът винаги ще чака.
Но някой ден… и той ще спре.

Ariadna

# 99
  • София
Твоят живот е отражение на онова, което желаеш и вярваш, че можеш да имаш. Не съм в състояние да ти дам нещо, което не вярваш, че би могъл да притежаваш - независимо колко го желаеш - защото не бих накърнил собствената ти вяра. Не мога, това е закон. Да вярваш, че не можеш да имаш нещо, е все едно да не го желаеш, защото предизвиква същия резултат.

# 100
  • София
- Зимите не са това, което бяха. Но и хората не са това, което бяха. Някъде, под много стари снегове, лежат затрупани чисти любови, стари приятелства, невинни години, вълшебни думички като "моля", "извинявай", "обичам те", "прости ми" и много, много други, които напълно или почти сме забравили. Времената, казват, са други, и всеки гледа да се спасява поединично. Но не е така. Щом продължаваме да се търсим, да се надяваме, да се успокояваме един друг, нещата не са толкова загрубели. И напук на всичко случващо се, като нежни и дръзки кокичета, отново ще потърсим спасение в някоя любов, в някое старо приятелство, в някоя вълшебна думичка....

Автор:РАЯ ВИДИНСКА

# 101
“С времето разбрах, че не е важно колко силно може да те обича един човек, а колко дълго. Има разлика между бенгалския огън и огъня.”

М. Авелог

# 102
  • Munich
"Спомням си, когато като дете за първи път измих пода в селска къща на баба. Старах се много. Измити - дъските блестят вече в лъчите на слънцето. Повиках баба. Баба дойде, погледна, после мълчаливо отиде до леглото, вдигна покривалото, висящо почти до пода, коленичи и тихо ме повика. Пристъпих, седнах до нея и объркана погледнах под леглото.
Там сред пухкавите кълбенца прах и изсушена трева от наскоро изсъхнала сладка детелина, лежеше чорапът ми, изгубен преди няколко дни.
- Ако чистиш, винаги почиствай, така че там, където не се вижда, да  бъде най-чисто. Разбра ли ме? - попита тя тихо.
- Добре, бабо.
Оттогава минаха много години и днес баба вече не е до мен.
Селската къща отдавна е празна. Но и до сега, припомняйки си думите на баба, често мисля за „тъмните кътчета“ на душите ни и „лъскавите повърхности“ на живота ни, извадени на показ.
И тихо, нежно и строго в същото време, като едва дочуто, неземно ехо, чувам глас на баба:
- Добре..."
Ия Латан

# 103
  • София
"Този, който е щастлив, ще направи и другите щастливи."

Марк Твен

# 104
— Какво според вас трябва да направя?
Марк се поколеба, предвиждайки враждебна реакция от страна на девойката.
— Да простиш.
— Не, не искам да простя! — възмути се девойката. — Не искам да забравя!
— Да простиш не значи да забравиш — започна той да обяснява сдържано. — Нито да извиниш, нито да оправдаеш. Противно на отмъщението, което подхранва омразата, прошката ни освобождава от нея.

„Защото те обичам“, Гийом Мюсо

# 105
ВИЕНСКО КОЛЕЛО

Да бъдеш влюбен пак. След младостта.
Когато те боли от свобода.
Когато от надеждата опърлена
ти е останало последното перо.
О, как гори душата ти отхвърляна!
И как огромното виенско колело
на лудостта те грабва на гърба си.
А ти крещиш възторжен от върха,
че можеш да простиш на младостта си
невзетата любов и гордостта.
Че можеш да обичаш всички грешки,
дарили те с щастливия каприз
да се надсмиваш тайно над безгрешните
и да си влюбен като гимназист.
Че даже и в кабинката на времето
пак те промушва гъделът резлив
при слизане - опасно, стръмно, шеметно -
от болката да бъдеш млад и жив.
Защото в късната вихрушка на страстта
опитомил си вече всички сетива.

Катя Ройдева

# 106
  • София
"Пътят към звездите води през многогодишен арест. Астронавтиката мирише на зандан."

Станислав Лем

# 107
''  - Забравяй и заравяй! - казваше ми мама.
Всичко лошо дето те тормози го оставяй под земята. Всеки гневен поглед, всяка разрушаваща любов. Всяка болезнена мисъл, всеки невъзпитан непознат. Всяка малка несправедливост, всяка непочтена дума. Забравяй и заравяй. Не сме дошли на този свят, за да живеем с лошотията. Няма да издържиш и ден ако каниш всичко вътре в себе си. Отсей го, изхвърли го. Мъж ли е, любов ли е, ако те кара да плачеш, значи няма място в живота ти. Душата ни е храм, за който съвсем не се грижим правилно. Пълним го с неверници, а после се давим от липса на въздух. А аз знам, че искаш да дишаш. Затова забравяй и заравяй! Помни, че твоето щастие е свещено. Не давай да ти калят сърцето мърляви хора с нечисти интереси. И не мисли, че всичко що е заровено под земята е съкровище. Много често това е просто боклук, изхвърлен навреме от нечий чужд храм. "

Искра Дичева Heart

# 108
  • в 1001-та нощ
Онзи, който е пълен с благодат и истина, има еднакви отношения към всички хора. Кажи на човека една хубава дума и повече не мисли. Как ще постъпи той, дали заслужава, това не те интересува. Този човек не се е родил, за да те разбира. Никога не изисквайте от хората, с които дружите да бъдат като вас. Не настъпвайте никого. Нито с мисъл, нито с чувство, нито с постъпка. Ако се отнасяш зле с някой, ти пакостиш на себе си.

Петър Дънов

# 109
  • София
За да изпиташ дълбока благодарност, седни и направи списък с нещата, за които си благодарен. Не спирай да пишеш, докато погледът ти не се премрежи от сълзи. Когато сълзите ти потекат, ще усетиш най-красивото чувство, което може да се роди в сърцето ти и в цялото ти същество. Това е чувството на истинска благодарност. Веднъж след като си изпитал това чувство, ти ще знаеш как да го събудиш отново.

Добре е да изпитваш това чувство колкото може повече пъти през деня. Съвсем скоро ще можеш да го извикаш във всеки един момент - буквално мигновено.

Практиката ще ти помогне.

# 110
Почти всички мъже могат да издържат на несгоди, но ако искате да изпитате характера на мъжа, дайте му сила. - Ейбрахам Линкълн
*
Най-добрият ми приятел е човек, който ще ми даде книга, която не съм чел. - Ейбрахам Линкълн
*
Тези, които търсят лошото в хората, със сигурност ще го намерят. - Ейбрахам Линкълн

# 111
„Добре, че съм хладнокръвна и съм свикнала с щуротиите. Иначе щях да се разтревожа…“

Стигнаха до края на гората.

Чакаха ги четири огромни шопара, над които се издигаше пара, а шейната зад тях несъмнено бе сглобена грубо от одялани трупи. По почернялото дърво личаха маски — издълбани може би с камък, а може би от вятъра и дъжда.

Дядо Прас седна в шейната. Натежа с последните крачки, вече беше почти невъзможно да се види друг образ освен огромния старец в червено наметало. Ледени кристалчета блещукаха тук-там по плата. И само в несигурната им светлина се показваше за миг четина или зурла.

Дядо Прас се понамести и извади от шейната фалшива брада. Взря се недоумяващо в нея.

— ИЗВИНЯВАЙ. ТОВА БЕШЕ МОЕ.

Дядо Прас кимна на Смърт с признанието, което един майстор занаятчия дължи на друг. После кимна и на Сюзън. Тя не знаеше дали е получила благодарност. По-скоро беше жест на одобрение за свястно свършената неотложна работа.

Той цъкна с език и шейната се плъзна по снега

— Слушала съм — разсеяно промърмори Сюзън, — че представата за червено-белите одежди на Дядо Прас се е наложила не много отдавна.

— НЕ Е ВЯРНО. ХОРАТА СА СИ Я ПРИПОМНИЛИ.

Шейната беше малко петънце на отсрещния склон.

— Е, не знам за неговите дрехи, но с моята рокля е свършено. Иска ми се да те попитам от чиста любознателност… Сигурен ли беше, че ще оцелея?

— БЯХ НАПЪЛНО УБЕДЕН В ТОВА.

— О, колко ми олекна…

— ЩЕ ТЕ ОТВЕДА ОБРАТНО — предложи Смърт след краткото мълчание.

— Благодаря. А сега… Кажи ми, моля те…

— КАКВО ЩЕШЕ ДА СЕ СЛУЧИ, АКО ТИ НЕ ГО БЕШЕ СПАСИЛА?

— Да! Слънцето щеше да си изгрее въпреки всичко, нали?

— НЕ.

— Не ме занасяй. Нима очакваш от мен да повярвам и в това? Говорим си за астрономически факти.

— СЛЪНЦЕТО НЯМАШЕ ДА СЕ ИЗДИГНЕ В НЕБЕТО.

— Дядо, тази нощ ми се стори твърде дълга! Изтощена съм, имам нужда от гореща вана! Не ми се слушат глупости!

— ПОВЯРВАЙ МИ. СЛЪНЦЕТО НЯМАШЕ ДА СЕ ИЗДИГНЕ В НЕБЕТО.

— Я гледай ти… А какво щеше да има на негово място?

ЕДНО НАЙ-ПОШЛО КЪЛБО ОТ ПЛАМТЯЩ ГАЗ ЩЕШЕ ДА ОСВЕТИ ТАЗИ ЗЕМЯ."

# 112
  • София
„Лесно е да паднеш в плен на любов. Трудното е да намериш някой, който да те хване.“

Бъртранд Ръсел

# 113
.....шапка ти свалям!..
До долу, Животе!.."
Не че си лесен, дори си
проклет..Как ме превърташ
на сто оборота. Днес
ме изгаряш, а утре си лед..
Хлабаво няма при тебе,
Животе !..Не, че те мразя, но
как ме е яд , щом ме запратиш
в деветата глуха - да се
задъхвам по белия свят,
в черните делници - риба на
сухо...После се връщаш -
съвсем като нов...Даваш ми
всичките седем небета, и ми
показваш какво е любов,
корени пуснала право
в сърцето...И си ми сладък,
и си горчив....Как елегантно
ми слагаш хомота...Кой като
теб - невъзможен и див !..
Шапка ти свалям !
До долу, Животе !!...

Ники Комедвенска

# 114
  • София
"Няма значение дали имате стил, репутация или пари.
 Ако нямате добро сърце, не струвате нищо!"

Луи дьо Фюнес

# 115
  • София
"Не мечтай за живота си, а изживей мечтата си!"

Уолт Дисни

# 116
  • София
"Независимо от въпроса, любовта е отговора на всичко!"

# 117
Времената на най-голямо суеверие винаги са били времената на най-ужасяващите престъпления.“ Волтер
*
„Едно от най-важните човешки права е правото да бъдеш крив.“ Волтер
*
„Не съм съгласен с това, което казваш, но докато съм жив ще защитавам правото ти да го казваш.“ Волтер
*
„Човек е свободен в момента, в който пожелае да бъде.“ Волтер

# 118
  • София
Други може и да не ти простят, но Аз ти прощавам. Други може и да не те освободят от твоята вина, но Аз те освобождавам. Други може да не ти позволят да забравиш, да не ти дадат правото да продължиш, да се обновиш, но Аз ти позволявам, защото Аз зная, че ти не си това, което си бил, а си и винаги ще бъдеш това, което си сега.
Един грешник може да стане светец в един миг, в една секунда. В едно дихание.

# 119
  • При децата ми
"Игнажден

Не е важно  кого ще пуснете първи в дома си днес...
Важно е какво пускате първо в сърцето си, през останалите дни."

Ариадна

# 120
  • Пловдив
"Чакам пред магазина. Двама тийнейджъри преминават покрай опашката. Чувам:
- Казвам ти, брат, и ме гледа тоя като на четвърта бустерна доза до 5G-антена! Тотален хуманоид!
Из "Речникът на новото време"
#шсикапнанещосилновкафето "
Мария Лалева

# 121
  • София
За да бъдеш щастлив в любовта, не трябва да бъдеш сляп, но трябва от време на време да си затваряш очите.

Марсел Ашар

# 122
  • в 1001-та нощ
- Спомняш ли си какво правеше почти всяка вечер, когато беше малка - имам предвид, преди да заспиш?
- Четях под завивките на светлината на фенерче.
- Защо не светваше светлината в стаята?
- За да си мислите, че спя, докато се разхождах в книгите...
- И никога ли не си се чудила какво магическо фенерче имаш?
- Н-не... защо да го правя?
- Загасна ли поне веднъж през всичките години?
- Не - каза Джулия озадачено.
- Никога не ти се е налагало да сменяш батериите, нали?

Думите, които не сме си казали
Марк Леви

# 123
-
"Столетниците - благословия или орисия"- Мира Добрева

# 124
  • София
"Ленин е професионален експлоататор на цялата изостаналост на руското работническо движение."

Лев Троцки

# 125
"Ленин е професионален експлоататор на цялата изостаналост на руското работническо движение."

Лев Троцки

След един дълъг ден доста се посмях с този цитат в темата ("Любими откъси, мисли, цитати, с които живеем") Grinning Явно стресът ми дойде в повече.

И от мен:
"Жената е като пликче чай; не знаеш колко е силен, докато не го потопиш в гореща вода"

Последна редакция: вт, 21 дек 2021, 22:53 от Dari_77

# 126
”Когато човек разбере смисъла на живота си, той спира да бърза. Цени всеки миг и наблюдава как спи детето, как се моли старецът, как вали дъждът и се топят снежинките...“

Омар Хаям

# 127
  • София
Нашето естествено състояние е радостта. Твърде много енергия е необходима, за да се творят лоши мисли, да се изричат лоши думи и да се чувстваме зле. По-лесно е да мислим, да говорим и да правим добро.

Избери по-лекия път.

# 128
  • София
"Коледа не е време. А състояние на душата.
 Състояние  вътре в нас и помежду ни.
Тя е тиха молитва за сбъдване.
Камбанен звън на сърцето.
Обещанието за утре. Че ще бъдем по-добри от вчера.
Мисълта за любим човек.
Присъствието му.
Липсата на някой, който не е  тук...
Сълзите, които преглъщаме.
Благодарността в очите ни.
Че ни има. Че те има...
Вярата да продължим.
Най- топлата прегръдка.
Най-дългото очакване.
Най-искреното "Обичам те".
Коледа е всичко онова, което сме,
но понякога забравяме да бъдем.
Коледа сме ние в най-светлата си същност!

текст: AntOurAge

# 129
  • в 1001-та нощ
Ужасно ми липсва ретро подходът в отношенията. До там я докарахме да наричаме истинските неща "ретро". Плът на всяка крачка. Секс от всеки поглед. Всичко е сервирано без да е поръчвано и всеки е преял и се е пренаситил до повръщане. Но вместо да повръща и да мине на диета, почва с извращенията, наркотиците и бруталната полигамия, израждаща се в хроничен промискуитет. Няма еднополови, няма двуполови отношения - навсякъде и при повечето нещата са сведени до борба за мръвка и задоволяване на нестихващ сексуален глад, който е просто симптом на изродена, мухлясала и болна душа, крещяща за обич и човешко внимание. Малцината, дръзнали да направят опит да излекуват душите си, свършват с развод в масовия случай.

Кога последно видяхте мъж да подарява цветя, да отваря вратата на колата на жена, да й намества стола, да става прав, когато тя отива до тоалетна в ресторант...?

Къде отиде интересът към личността и характера, очарованието от загадъчната и свенлива химия между двама души, които смахнато се подсмихват и търсят пътя един към друг нежно и дискретно на 5та, или 10та среща? Да, има го и се случва, но е такова изключение на фона на масовия разврат, че все едно го няма въобще!

Грозно еманципирани и "силни" жени, невротично натякващи "мъжествеността" си. Слаби духом и с оръфани анцузи тюфлеци им пригласят като невестулки. Първите реват, че няма мъже, а вторите са с хроничен едипов комплекс, съчетан с тежък нарцисизъм.

Въображение, сведено до нулата и вулгарно чувство за хумор, от които се раждат прекрасни деца с предварително съсипана съдба.

И да, картината не е само тази. Има го и другото, но то, по дяволите не преобладава. Напротив! На изчезване е! Не желая да живея в такъв свят! Грозен и пошъл е. Смърди на посредственост, тъпота и примитивизъм. Липсва фундамента на идеята за щастие, мъртъв е, няма го - Уважението към личността на другия. Няма ли го уважението, глупост би било да говорим за приемане, толерантност и разбиране. Изкоренени са основополагащи модели на поведение, липсват тъй важни звена във веригата, че тя просто няма и минимална възможност да бъде цяла.

Аз ще намеря такива като мен, както и досега съм намирал. Някак ще се оправим в своята микросреда. Но общия фон е грозен и пошъл и най-страшното е, че на почти никой не му прави впечатление. Напротив - харесва им. Има някакво извратено удоволствие да си част от това изродено и примитивно в емоционално и духовно отношение общество. Колкото и да не си го признаваме. Ето това е мазохизмът на хомо сапиенс в 21 век и само това ще е нещото, което ще ни погуби един ден.

Подарявайте цветя и се интересувайте от лица, очи и души. Никой няма да ме чуе, но поне го излях!
❤️
Станимир Стойчев

# 130
  • София
Подреди нещата си. Нека всички твои неща имат своето място. Нека всяка част от твоя бизнес и дейности получават полагаемото им се време и внимание.

Бенджамин Франклин

# 131
  • София
„Задължителна минерална вода, задължителен хляб,
задължителен Моцарт, задължителна ваксина,
задължителна Библия,  задължителен Чехов –
на всичко това бих казал абсолютно не.
 Никакви форми на задължителност не бива да се
 прилагат към хората. Единствената форма на
задължителност е уважението – към хората и към себе си“

Йордан Камджалов

# 132
  • на брега
Маестро Камджалов е уникален! Sparkling Heart
Благодаря за споделения цитат.

И нещичко от големия проф. Гриша Островски, "Тъга за истина Театрални  фрагменти":
"Човек никога не трябва да се отказва от добрите си намерения, дори когато е убеден, че усилията му отиват или ще отидат на вятъра. Защото тъкмо вятърът може да ги разнесе и посее там, където никой не е очаквал и където ще се окаже, че са били необходими.️"

Светли прзници и сбъднати надежди, момичета! Christmas Tree Gift Ribbon

# 133
  • София
Стая без книги е като тяло без душа.

Цицерон

# 134
  • Наоколо
"Животът може да бъде разбран само когато погледнем назад, но може да бъде изживян само когато гледаме напред."

Сьорен Киркегор

# 135
Веднъж пътувах в маршрутка. На седалката до мен беснееше дете на около шест години. Майка му безучастно гледаше в прозореца и не реагираше. А той я дърпаше и дърпаше за ръкава. Зад прозореца преминаваха дървета, росеше дъждец и беше сиво. Детето ту искаше нещо, ту спореше за друго. И изведнъж тя се обърна от прозореца към него, дръпна го за ръката и му изсъска:
— Какво искаш от мен?!
Той се стресна.
— Питам те какво искаш?! Въобще знаеш ли кой си ти?! Ти си никой! Разбра ли?! Ти си никой! — избухна тя и избълва в лицето му.
Момчето я гледаше и ми се струва, че главата му трептеше. А може и аз да съм трепнал. Почувствах как се изпотявам по гърба. Помня какво си помислих в първия момент: «Нима наистина му говори така?! За кого си мисли в момента?!»
— Не мога да те гледам, — прошепна тя.
«Та ти го уби!» — казах аз, но никой не ме чу. В маршрутката сякаш нищо не се беше случило, всички гледаха към прозорците. Момчето вече не буйстваше, изведнъж бе утихнал. Гледаше в разкъсания гръб на седалката отсреща и мълчеше. А на мен ми се искаше да стана и пред очите на всички да я разкъсам на части! Да й кажа: «Именно ти не си никаква майка! Ти си никой! Ти вече го уби!» Кълна се, че бих направил това! Единствено момчето ме спираше.
Затворих очи, започнах да вдишвам дълбоко, за да се успокоя. А, когато отново отворих очи, видях един бонбон. Един младеж, най-вероятно студент, един такъв русичък, с къдрава коса, в дънков костюм, подаваше бонбон на момчето. Веднага щом протегна ръката си, той каза:
— Вземи, това е за теб.
Момчето го взе. И веднага след това младежът му подаде втори бонбон. Момчето взе и втория. А после последва развитие, за което като си спомням едва сдържам сълзите си.
Момчето не започна да яде, той докосна ръката на майка си. Тя не се обърна веднага към него. Но, в крайна сметка се обърна. Беше очевидно, че искаше да го довърши. Но, той и подаваше бонбон.
Тя го погледна, погледна бонбона, виждах, че недоумяваше. Тогава той постави бонбона в ръката й. Тя, сякаш опарена, бързо му го върна. «Не искам», - каза тя.
Двата бонбона лежаха в дланите му. Той не отпускаше ръката си. «Ти ги изяш, - каза тя и добави тихо. – Аз не искам... Честно». Тогава той сложи бонбона на коленете й.
Никога няма да забравя това мълчание. И тази зрялост. Пред мен за няколко минути това момче се превърна в мъж, а тя от зла и раздразнена, се превърна в красива, млада жена. Във всеки случай, аз именно така го почувствах.
Тя замълча. Дълго мълча. Гледаше го сякаш едва сега го виждаше. После го прегърна. И той я прегърна. После той свали обвивката на бонбона и й го даде. И не изяде своя, докато тя не го сложи в устата си. Представяте ли си?! Това отново бе шок, но съвсем различен.
Тогава си помислих: «Ти си стоиш, като един истински праведник, искаше да станеш, да я обвиниш, да я «разкъсаш», да коригираш ситуацията. И нищо не би успял да постигнеш, освен скандал и оскърбление. А това момче, виж колко е мъдро, колко е велико, как съвсем се промени. И въздейства до мозъка на костите, до сърцето, до сълзи. А също и младежа, който му даде двата бонбона, - помислих си за, - всъщност той нарочно даде на момчето два бонбона».
Огледах се... През задното стъкло на маршрутката видях младежа, той се отдалечаваше по «окъпаната в роса» улица. А майката и синът стояха, допрели глави един до друг. Като млади влюбени!
Тогава шофьора обяви моята спирка. Аз, излизайки, докоснах ръката на момчето. Така му «благодарих». Не мисля, че той го разбра, но това няма значение.
Завинаги запомних този урок. Че го запомних, запомних го, но трябваше да минат много години, докато го осъзная. Че именно в това се крие истината, за която не всички възрастни подозират. Че само с пример се възпитава. Не с викане, не с обвинения, не с бой, не. Само примера работи и нищо друго. И момчето ни го демонстрира. И на нея и на мен. И ни промени...
«Не позволявай на злото да те победи, а го побеждавай с добро»
( Римл. 12.21 ).
Когато прегръщаме родителите си – ние ставаме спокойни.
Когато прегръщаме любимите си — ние ставаме щастливи.
Когато прегръщаме децата си — ние ставаме добри.
Когато прегръщаме приятелите си — ние ставаме искренни.
Когато прегръщаме живота – ние ставаме мъдри.
Подарете частица от своята топлота на ближните си!
Истината е една, както и любовта. ❤
Десислава Проданова

# 136
  • София
Да оставаш или да се стремиш да бъдеш неизменен, означава да вървиш срещу законите на живота. Това е глупаво, защото в тази борба животът винаги ще спечели.
И така, променяйте се! Да, променяйте се! Променяйте своите идеи за "добро" и "зло". Променяйте представите си за това и онова. Променяйте своите структури, конструкции, модели и теории.
Допускайте промяна и по отношение на най-дълбоко вкоренените във вас истини. Променяйте ги сами, за Бога! Аз имам предвид това съвсем в буквалния смисъл. Променяйте ги сами за Бога. Защото вашето развитие е в новата идея за това Кои Сте Вие. Вашата нова идея за това Кое Какво Е ускорява еволюцията. Вашата нова идея за Кой, Къде, Какво и Защо представлява разбулването на тайната, развръзката на сюжета, края на историята. Тогава можете да започнете една нова история, много по-възвишена.

Честито Рождество Христово!

# 137
  • София
"Няма подарък на света, който да замени липсващите хора за Коледа!"

# 138
# 139
  • София
"Единственият начин да бъдеш щастлив е да обичаш страданието."

Уди Алън

# 140
Да обичаш означава най-малкото поне да избегнеш непрестанното търсене на смисъл в живота ти.
(Аномалията, Ерве Льо Телие)

Последна редакция: пн, 27 дек 2021, 12:34 от fenyx

# 141
  • в 1001-та нощ
Има хора-глухарчета. Крехки и чувствителни. Речеш да въздъхнеш с едно Уффф и те се разпиляват на сто страни.

Има и хора-птички. Стреснати и нервни. Дадеш им зрънца обич, а те клъвнат едно-две и те погледнат с недоверие. С едно око. Плеснеш с ръце от неуместна радост и спонтанно щастие, а те без пера останат, пък литнат. Как го правят с тия оскубани криле? Радичкови пилета някакви.

Има и хора-цифри. Ходещи калкулатори. Вземеш, че натиснеш погрешно копче и им се повреди системата. И трябва да си носиш постоянно в джоба зарядно, щото в най-неподходящият момент им спира тока. Гаснат внезапно. Като изгорели крушки.

Има хора-рибарско столче. Удобни. Заемат малко място и служат вярно години наред, но изведнъж им се къса платното и падаш по задник в гьола. ю

Има хора-паяци. Оплетат ти хамак и го вържат между два бора. Уж те люлеят приспивно, а те изсмукват, докато не се превърнеш от люспа на нещо.

Има хора-дъги. Цветни, ефимерни и вкусни като захарен памук от панаирджийска сергия, сиреч лапаш нещо, а гълташ нищо.

Но има и хора-знаци. Появяват се рядко. Вероятно веднъж в живота, а може би два или три. Напоследък често си мисля за тях. Дали не съм пропуснала някого, защото трудни за разпознаване са те.

Хората-знаци се появяват внезапно и най-често, когато си седнал на душевен тротоар, а краката ти висят в бездна. Разчитането на хората-знаци е трудно и не ти дават втора възможност. Или ги разчиташ или се качваш отново на сала и гребеш срещу течението.

Как се разпознават хората-знаци?

Ми все едно нещо ти прави трапанация на черепа и ти налива с фуния древен и мъдър планктон. Няма да проговорите санскрит, нито внезапно ще съзрете Андромеда с просто око във вселенската чорба.

Просто трябва да сте готови за тях. Те знаят кога да приседнат на онзи душевен тротоар.
Как?
Не зная.

Ваня Гайдарова

# 142
  • София
"Не всички прегръдки са еднакви.
 Някои те задържат да не паднеш,
 а други - да не полетиш."