Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 43

  • 21 986
  • 751
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 31 648
О да, и гликирания ти е много важен.
Реално от колко време си на режима?
Хубаво е три месеца да са минали. Заради гликирания.

# 706
  • Мнения: 581
О да, и гликирания ти е много важен.
Реално от колко време си на режима?
Хубаво е три месеца да са минали. Заради гликирания.
2 месеца са минали......знам, че трябва да са 3....ще потърпя още малко може би, че съм много нетърпелива Simple Smile На 1 септември ми правиха гликиран в болницата...беше 13 Sad

# 707
  • Мнения: 31 648
Уаууу. Ох, убедена съм, че ще е много по-нисък.
Изчакай още месец. Кога мислиш да ги пускаш?

# 708
  • Paris, France
  • Мнения: 14 018
Азара, ако толкова те гложди, иди и пусни един гликиран тези дни. Последните дни имат по-голяма тежест, така че няма да се учудя на стойност под 7 и даже 6. Прогнозирам гликиран около 6.

За мене, честно казано, няма смисъл да го мериш след като следиш КЗ, но понеже е евтин и те боцкат веднъж, няма лошо да пробваш.

За мене няма смисъл да се заменя евтин Метформин с фармацевтично качество с берберин, който никой не го е тествал усвоява ли се и как и дали изобщо. Не знам кой го е сложил в първия пост. В САЩ има смисъл, за хора, които не успяват с диета, а никой не им изписва Метформин, но в Европа (извън ОК, Ирландия и още 5 държави, където рядко изписват нещо, различно от парацетамол) смисъл няма.

Колкото и да чакаш, КЗ пак ще скочи леко след спирането освен ако не намалиш калориите или не ходиш гладна, така че нямаш какво да губиш. Ти няма да го спреш изведнъж, а първо ще пиеш сутрин през ден, през 2 и през три докато го махнеш. После намаляваш вечерното и така.

Хайде, боцкай се и идвай да докладваш! С tays да ви обявим за герои на годината.

# 709
  • Мнения: 31 648
Абе нека си изчака жената. Да е по-реално.
То иначе със сигурност ще е по-ниско.
Как да няма смисъл да го мери. И то предвид проблемите,  които е имала.
Поне веднъж в годината трябва да си пуска такива изследвания. Даже два пъти.

# 710
  • Мнения: 12 696
Добре де, гликиран хемоглобин дава представа средно захарта как е за последните примерно три месеца. Жената се боде и си я мери повече от редовно последните два месеца, а преди това си знае че е била много зле. Каква нова информация ще получи като види числото за гликирания че такъв зор точно сега?
За нещо такова поне аз изобщо не бих отишла да висна пред някоя лаборатория, хеле пък сега както е пълно с болни навсякъде и времето е отвратително, спестявам си разходката с чиста съвест ако е само за това.

# 711
  • Мнения: 31 648
natka, Азара е лежала в болница с кз 19 и е била на инсулин.
Гликирания е бил 13. На режим е от два месеца.
Мисля, че е нормално голямото и желание да си види резулатата.
И аз съм била така.

# 712
  • Мнения: 12 696
То желанието е ясно, но тя си знае много добре каква е била кръвната захар от тогава насам, понеже я мери постоянно. И прогресът е общ и е очевиден и по всичко останало.
Не че пречи, разбира се. Но продължава да ми звучи като губене на време и пари.

# 713
  • Мнения: 27 486
Aз пък точно обратното знам за гликирания хемлглобин- че последната седмица или две не се отразяват или са с малка тежест...Все пак, нали се гликира в еритроцитите, за няколко дена колко да се наситят?
И аз бих изчакала още. А и, щом се мери с глюкомер КЗ, може да се йсредни някаква стойност, нали? Дори и да обхваща са о периода откакто е купен глюкомер!
Fillme, щом си бременна, внимавай с някои билки/чайове/подправки...Салвията не беше ок при бременност, за дали лв лист не съм  сигурна- но със сигурност аз при бременност бих го използвала в количество са о за подправяне на манджа, не бих си правила чай от него. Пишеше, че помага да се произвежда инсулин- от това също би ми светнала червена лампичка...Гликиран хемоглобин ин 6,5% или изчислена средна глюкоза 6,5? Има значение...Защото при 6,5% май се диафнлстицира диабет. Също така (не искам да те стресирам, но...) във втората фаза на бременността при КЗ на гладно над 4,9-5,0 диагностицират гестационен диабет...даже май беше 4,9 горната граница.
Моите холестероли са си винаги непоклатими (дори и преди режима), това което се мени обаче, когато ям въглехидрати, са триглицеридите- те се покачват при повече вгх. Същата е тенденцията и с ТСХ- завишени е било още преди режима, доста време...Откакто минах на режим, ТСХ се завишаваше след периоди в които увеличавах малко въглехидратите :заради щитовидната". Уви, при мен щитовидните показатели са във връзка и с ниското желязо и феритин. От лятото на 2017 г го мъча това желязо (и то мен ме мъчи 🤪), "жонглирам" и с Б 12- а го започна като добавка, а паднат желязо и феритин...Доста стрес и подтикнати емоции съм имала през годините назад (поради това, че не мога да променя неща които не зависят от мен), та вероятно моята щитовидната жлеза е страдала от доста време, години преди да започна режима...Да нямам енергия ми беше обичайното състояние- освен когато бях бременна, малко преди това и малко след това...Но тогава пак бях на умерено нвх хранене.

# 714
  • Мнения: 943
5.1 е за бременни.

# 715
  • Мнения: 2 161
dolce miele, благодаря. За билките знам. Само шипка мога да си правя на чай. А изследването е гликиран хемоглобин само съм объркала стойността.



Около седмица преди изследването бях на НВХ При предишната бременност, така и не ми пуснаха обременяване въпреки, че при всички изследвания захарта ми беше над 5.

# 716
  • Мнения: 581
Добро утро на всички Simple Smile Благодаря ви отново за съветите..
Имам нова чуденка ......Баща ми е луд на тема риболов.... снощи ми донесе прясно уловен шаран, хайвера от него и вече разбит такъв, който той е направил с лук, лимон и слънчогледово олио/слава богу поне хляб не е сложил/.....понеже моя хайвер го измих и го сложих в буркан с много сол....докато чакам да узрее....та чудех се изобщо дали е добре да го консумирам? Дали има вариант да се разбие със зехтин....знам, че олиото не е ок. Щом има рецепти за режимна майонеза със зехтин.....някой пробвал ли е? Обожавам разбит хайвер....но досега не съм правила.....
https://www.belchohristov.com/nutrition-tip/haiver-riba-kalorii- … nie-dieta-sustav/

# 717
  • Мнения: 2 161
Азара, хапвай си хайвера. За толкова време веднъж, че си яла олио не е болка за умиране. Аз съм правила майонеза със зехтин и става много гадна. Горчи отвратително. От тогава използвам само маслиново масло от тия "зехтини" дето вървят по около 15лв литъра. И хайвер с него разбивам и вместо хляб слагам ситно настъргани орехи. И за готвене използвам такова масло защото от олиото правя жлъчни кризи.

Последна редакция: сб, 27 ное 2021, 15:44 от fillme

# 718
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Честито на tays и Азара. 💐. Пожелавам ви само още по-добри резултати оттук нататък, много радост и вкусотии в живота.

tays, всичко ти е екстра. Само не разбирам защо триглицеридите са се качили, но може да е заради това,че в момента караш на мазнини. Инсулин 7 на ВМ-НВХ режим е доста височък, но нямаш какво повече да направиш в момента. Идеално е под 5 на гладно, 2-4 на кето режим. Този инсулин показва складирана енергия (сланина 🤩). С изгарянето и ще пада. Мисля 2-3 години ще са усилията още, като след приключване на отслабването и падането на КЗ ще са минимални. Ако качиш мускулна маса (аз не успявам) ще стане още по-лесно.

Скрит текст:
Азара, в шоколада има полифеноли, цинк май, кокосово масло, магнезий и няма ( почти никакви) ВХ. Самият му вкус лекува лептинова резистентност. И при мене сутрешната КЗ беше по-ниска след шоколад и затова още си го ям всяка вечер (като ям кето) Супер е, че си имаме вкусен, евтин десерт. До Коледа те виждам без лекарства. Сутрешният Метформин вече може да го махаш постепенно и даже да го замениш с оцет и да намаляваше оцета. Браво! Ти постигна много.
[/spoiler]
Много неща имам за оправяне. Пия малко вода, салати почти не ям, карниворствам общо взето. Като прибавим и че тепърва започвам спорт, съобразно възраст и възможности . Честно казано, от време на време като се лепне някой линк за тези холестероли и ми настръхваше козинката, викам си едно оправям, друго ще досъсипя... А и трите ми вида холестерол имат подобрение, факт.
Понеже бочкам постоянно с глюкомера , усетих чак последния месец някакво стабилизиране, иначе играеше пустата му кз. Не си давам особен зор с килата, за 5 месеца 6 кила за мен е добре, защото сега съм на такива кила, на които съм била преди десетина години. Стоя си на 62- 63 от два месеца, ама нали не мърдам нагоре Sunglasses. Среднощните ми похапвания, дори оскъдни, също още са проблем, не мога да си легна гладна и това е то.
През цялото време се чудех върша ли я някаква, защото минах на този режим без никакви усилия на волята.
И понеже очаквах катастрофични стойности , кат са знам къв съм карък, и сега съм изключително самодоволна .
Благодаря от сърце на всички, кой знае, ако ви нямаше, какво щях да гългам сега и да се примирявам, че прогресията е обективно и необратимо състояние.
На някои може и да им изглежда странно това прекалено вглеждане в холестерола от моя страна, но покрай натъртването на голямата смъртност около пандемията почнах да търся статистики за смъртността в миналите години, и установих, че за последните 20 години (от тогава се правят статистики), всяка година в бг от сърдечно-съдови инциденти умират по 70 000 човека (разпределени почти равномерно в съотношение мъже жени) което ме потресе (за сравнение от причината за смъртност на второ място, която не си спомням точно каква беше, май болести на дихателната система бяха около 5-10 000 човека), в последните 20 години винаги сме в топ 3 по смъртност от сърдечно-съдови заболявания в света, а само преди едва 140 години, след освобождението, когато е направено преброяване се оказва, че в бг има най-много столетници на глава от населението в цяла европа, как за толкова кратко време стигнахме дотук? Според Иля Мечников, който идва да изследва причината за дълголетието тя се дължала на млечнокиселата бактерия и киселото мляко, добре, но кисело мляко с нашата бактерия има и сега, но дълголетието го няма, така че явно причината е друга. А според министерството на здравеопазването повече българи никога не са си проверявали холестерола профилактично, а коварното на ссз е, че в повечето случаи протичат безсимптомно.
Джереми, изписаха ми Бизогама-та/нали бета блокер се води/ преди 5 год. заради прескачания на сърцето, при прегледа се установи, че имам ускорен пулс, който дразни сърцето......пуснаха ми изследвания, всичко друго беше наред/според докторката/ заключението беше, че съм много емоционална/ наистина съм такава/ и от там ускорения пулс.....сега, след като ми откриха диабета, изрових точно тези изследвания, на които се вижда че съм била с КЗ 6.80 на гладно.....Sad обаче аз тогава се доверих на лекарката, защото нямах никакви познания......аз симисля, че тогава вече съм била ИР, и вероятно ускорения пулс се е дължал на инсулина....2 години след това реших да отида на профилактичен преглед /за 1 път/ при ендокринолог, защото майка ми имаше възли на щитовидната/които оперираха/ и аз се притеснявах да не е наследствено...тогава също споделих с ендото че пия Бизогама-10мг и пулса ми съвсем не е нисък/около 80-90/...той каза че не е нормално и ми пусна още изследвания/ май бяха женски хормони ли....помня че трябваше да е по време на цикъл между 3ти и 5ти ден.....те бяха в норма/според доктора/, но за съжаление тях не мога да намеря...Тогава ме преглежда и на видеозон за щитовидната, и каза че всичко е наред с нея. От месец насам усетих, че като се изправя рязко/особено от клекнало положение/ ми се замотава яко главата...при измерване на кръвното се оказа 60/90 или 100/70...преди съм била винаги с нормално. Консултирах се с ЛЛ, каза да намаля дозата на Бизогамата от 10 на 5 мг, и ако пак е ниско да намаля на 2,5 мг...така и направих.....разлика в кръвното има малка в интерес на истината, сега май не е падало чак на 60/90, но сутрин пулса ми наистина е висок...около 80-90 и нещо......и аз си мислех дали не е нещо с кортизола свързано......през деня не съм усещала да ми се ускорява/освен когато ме ядосат или се развълнувам/. Ако се окаже висок кортизол, какво означава това и как се коригира? И аз се изкушавам да започна да чета учебници за ендокринология.....но като се знам колко съм зле с биологията и химията......цяло чудо е, че и тези неща сега които понаучих ...горе долу ги разбрах....много сложна тази наука...Но ми е много интересно, и ще продължавам да чета..иска ми се да вляза в тялото си и да видя какво става вътре и как се случват нещатахахаха:smiles:

Тайс, страхотни резултати и при теб....Браво...ти пиеш ли метформин или без него се бориш? Аз си поръчах Б12 от този в спрея на Бест нещо си фирмата....най-добри отзиви има за него...
https://www.zoya.bg/%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%BD-B … BB-BetterYou.5635

Елора- ще си пусна инсулин в скоро време, той е второто най-любопитно нещо, което искам да видя...първото е гликирания...Simple Smile

Невена хиляди благодарности.....само няколко дена са минали....искам да затвърдя напълно ниска КЗ преди да започна да махам метформина Simple Smile А то всъщност дали може да се замени с берберин? или не е добра идея.
Тоест със щитовидната ти жлеза и щитовидните ти хормони всичко наред ли е? Щж е много свързана със сърцето ма много. Основните начини за сваляне на кортизола са в общи линии основно с контролирането на стреса, разходки сред природата, хобита, медитация, йога и много сурова растителна храна. Също адекватни нива на витамин д са от значение, пиене на магнезий също помага. Относно учебниците, ако мога с едно изречение да ти резюмирам (защото аз съм прочел няколко), медицината дава отговор на въпроса как (как се случва процеса на дадено заболяване и ако това ти е интересно да, можеш да почнеш да четеш), но не и отговор на въпроса защо (защо изобщо се случва това заболяване), което за мен е по-важния въпрос, а всъщност разбирането на заболяванията е много просто, ако искаш прочети внимателно това и го осмисли хубаво:

Скрит текст:
ТРИТЕ СТАДИЯ НА БОЛЕСТТА

Странно звучи, но тялото не е направено от медицината, нито от лекарите. То е природна система, която се заражда, расте и се размножава, и тези процеси не са причинени нито от науката, нито от медицината или от лекарствата. Когато в тялото постъпва нормална храна и енергия, то се развива нормално. Когато проме­ним тази материя и енергия, то се развива ненормално и боледува. Боледува, защото нещо от околната среда е навлязло в повече, а в същото време нещо друго необходимо не му е достигнало. Например в тялото влизат много повече прахови частици, изгорели газове, шум и т.н., отколкото то може да понесе. И най-важното – влизат вместо храна, технологично преработени материи, оцветители, консерванти, лекарства и много други. И едновременно, и тъкмо поради това, на него не му достига храна – вещества, от които то се изгражда и енергия, която го задвижва. Когато нещо е в повече, а друго не достига, настъпва неравновесие – дисбаланс. Когато това става с тялото ни, ние се чувстваме неравновесни, чувстваме се зле. Това природно неравновесие в нас, придружено от съответните симптоми, е първият етап от всяка болест на тялото ни. Ако по­гледнем под микроскоп човешките клетки, ще видим само една причина за каквато и да е болест: нещо е в повече, а в същото време друго не достига. Този дисбаланс започва много често още в ранното детство: бебето плаче непрекъснато или малкото дете е агресивно, хиперактивно, дразни околните или пък напротив – е саможиво и депресивно. Това са симптоми на настъпила болест, които много пъти неопитният приема за „живост”, „буйност” или обратно за „кротост”. Дори им се радва, несъзнавайки, че се радва на болестта. Този първи стадий на болестта не само сме го виждали в околните, но всеки от нас го е и усещал и преживявал в себе си: сутрешна умора, раздразнителност, главоболие, безсъние, безсилие, тревожност и т.н.

Какво всъщност се случва с нас?

На физиологично ниво в нашата кръв и тъкани плуват ненужни вещества, а организмът ни се опитва да ги отстрани и губи в този процес все повече ресурси: губи витамини, ензими, микроелементи и много други вещества. Това резултира като дискомфорт и загуба на енергия. Този първи етап на болестта обхваща цялото тяло. Наболява главата, вратът, гърбът, тежат краката и ръцете, липсват сили и настроение. На този етап измененията в тъканите и органите са функционални, т.е. засягат само функцията им, без да се наблюдава все още изменение в тяхната форма, големина и структура. Затова този първи етап можем да го наречем

ФУНКЦИОНАЛЕН СТАДИЙ НА БОЛЕСТТА.

Ако отидете при лекаря в този стадий, най-вероятно рутинните изследвания няма да покажат нищо особено. Лекарят ви успокоява, че сте здрави, казва ви да си гледате живота и най-много да ви изпише някое хапче за глава, за сън, някое обезболяващо, успокоително или антидепресант. И точно тук, в този момент е даден възможно най-лошият и коварен съвет. Точно тук започва болестта и вместо веднага да се даде здравословен режим и категорична промяна на досегашния начин на живот, се дава първото подтискащо симптомите лекарство.

Самите симптоми са червените лампички на нашата нервна система, които светват и ни сигнализират за настъпваща опасност. И ние, вместо да се вслушаме в тяхната аларма, просто загасваме червените лампички и изключваме алармата! По-коварно и пагубно за нашето тяло нещо едва ли би могло и да се измисли.

Какво настъпва в нас, ако не отстраним причините на настъпващата болест? Нашето тяло може да направи само едно – да се опитва да ги отстрани. Така, както замърсеното море ще изхвърля боклуците по брега, така и нашето тяло, бидейки същата тази природна система, ще се опитва да ги събира и евакуира през отходните системи и канали. Както хвърлените във водата боклуци ще ги виждаме изхвърлени по плажа, така организмът ни ще изхвърля слуз и отпадни материи през стомаха – отделяйки повече киселини: през червата, развивайки при отделянето им възпаления, през дихателните пътища и гърлото, проявени като ангини, бронхити, астма и т.н., през пикочните пътища, причинявайки камъни и възпаления, през кожата, формирайки различни обриви.

Така първият общ стадий на болестта постепенно преминава във втория стадий, където болестта започва да се локализира в дадени органи, откъдето преимуществено се изхвърля боклукът. И ако до този момент не сме схванали очевадния смисъл на болестта – да изхвърли боклука извън тялото – тогава може да ни хрумне безумната идея, че могат да боледуват отделни органи от тялото, при това поради отделни неясни и независещи причини, и че можем да ги лекуваме отделно и независимо един от друг – „на парче”! Нещо повече – биваме изпратени дори на съответен „специалист по парче” – специалист по бъбреци, по черва, сърце, кожа и т.н. И този специалист по даденото парче ще се опитва наивно да запуши отвора на съответния теч. Ще изписва отрови, с които ще се опитва да блокира отделянето на отпадни материи от гърлото, от стомаха и червата, от бъбреците и кожата. Ще се старае да запушва отворите, но логиката на живота ще повишава налягането отвътре още по-силно и ще предизвиква още по-силни течове на друго място. И ако единият лекар успее да запуши теча от едно място, той неизбежно ще се прехвърли на друго и ще започне да изтича оттам. Ако боклука от единия плаж го върнем обратно в морето – той ще бъде изхвърлен на съседния! И така ще бъдем препратени към поредния „специалист” по „запушване на отвори”. Ако ни запушат устата, ще ни излезе през носа! Ако запушим киселините, излизащи през стомаха, те ще излизат през бъбреците, като ги изгарят или през кожата, като я обриват, но непременно ще излезнат отнякъде! Започва безумен театър на абсурда, който може да играем и до смъртта си. С локализирането на процеса в отделни органи на отделяне е настъпил вторият етап от болестта. Така, както морето с вълните ще изхвърля в периферията, така и нашият организъм ще се старае да запазва центъра на тялото и да изхвърля през отворите си в периферията – през устата, носа, стомаха, червата, черния дроб, пикочните пътища, кожата. Тези органи и системи ще страдат от пропиващите ги и отделящи се през тях кисели корозивни отрови, но това ще бъде по-малкото зло. Организмът се опитва и продължава да живее с цената на болестта. Запазва централно разположените жизненоважни органи – сърцето, белия дроб и централната нервна система. След определен етап обаче, въпреки опитите за евакуация, ако замърсяването напредва, започва наслагване и облагане във вътрешността на тялото – засягат се вече и сърцето, и белия дроб, и централната нервна система.

Във втория етап на болестта тъканите на засегнатите органи са просмукани от отпадъци, което включва защитната реакция на почистване и отделяне на тъканно ниво. Тази лечебна реакция във вътрешността на органите, в тъканите и клетките им се нарича възпаление. Тя е сложен процес на имунната система в тъканите и капилярите (най-малките съдови разклонения, по които тече кръвта) на тези органи. Възпалението в тъканите цели събирането, частичното обезвреждане и пакетиране на отпадъците там, на място и насочването им в по-малко токсичен вид, към отворите на органите и тялото. Съответните засегнати места са зачервени, отекли, затоплени и болезнени, в резултат на енергичния стремеж за събиране, обезвреждане и транспортиране на отпадъците от тъканите. Този втори етап на единния процес болест-оздравяване можем да наречем

ВЪЗПАЛИТЕЛЕН СТАДИЙ НА БОЛЕСТТА.

Възпалението е акт на живота, на жизнеността на тъканите, акт на защита и сила, действие за изхвърляне на обложилите ги вещества. Който не разбира това, ще се опитва с всички сили да подтиска възпалението, т.е. да подтиска жизнената реакция за почистване на тъканите и за отделяне на боклука навън. То е все едно да се опитвате да не ходите до тоалетната! Блокирани, тъканите и органите ще започнат необратимо да се пълнят с отпадъци, които постепенно ще се втвърдяват и остават в тях завинаги. С това болестта ще започне да преминава в своя последен трети и окончателен стадий.

Когато замърсяването от постъпващи неестествени вещества в тялото продължава дълго време, и особено когато се изписват все по-силни блокиращи лекарства, имунната система ще се опитва отчаяно да се активира още по-мощно, за да може все още да предотвратява цялостният разпад на тялото. Възпалението на приливи и отливи ще продължава и в неговия огън постепенно ще изгаря и самата тъкан на органите. Който не разбира този отчаян стремеж на имунната система да почиства инфилтрираните от чужди елементи тъкани, съзира само следствието – разрушаването на тъканите. Това върховно недоразумение е родило една от най-абсурдните и невероятни теории в историята на медицината, нехрумвала до този момент на никой нормален лекар в течение на хилядолетия. Това е теорията за автоимунните заболявания. Тя приема, че по неизвестни причини организмът прави грешка, полудява и започва да изработва антитела срещу собствените си тъкани и се стреми да ги унищожи. Като болна фантазия на болни лекари, тя не би имала особено значение, ако не беше чудовищното практическо последствие: прилагането на цитостатична химиотерапия за унищожаването и на последните жизнени остатъци в тъканите, след което със сигурност настъпва смъртта и на целия организъм. Тялото се превръща постепенно буквално в разпадащ се и гниещ труп.

Преди да опишем и последния трети стадий на болестта, е необходимо още едно пояснение: Природата не търпи отпадъци. Там, където има такива, в тяхното унищожаване и преработване участва цялата флора и фауна на екосистемата. Ако има трупове, има и лешояди, а остатъците довършват червеите и микробите.

В нашия организъм, като природа, е същото – там, където има отпадъчни органични материи, ще се развиват паразити и микроби. Микроби по начало има в цялото ни тяло. Те са нашата естествена микрофлора и ние сме в симбиоза с тях. Те се активират и променят видовия си състав, ако на дадените места в организма има повече отпадъци. Просто те се хранят с тях, размножават се по-усилено и развиват по-големи колонии, често превалиращи от даден вид. Наличието на активирана микробна флора е породило в последните столетия още една от най-налудните теории в медицината. Това е илюзията, че микробите причиняват болести. В най-добрия случай може да се каже, че те много пъти придружават болестта, опитвайки се да ни освободят от отпадните вещества, като ги ползват за храна. Така симбиозата (взаимната ни полза) продължава и на нивото на болестта. Микробите се хранят със слузта и другите органични отпадъци по лигавиците и в тъканите ни и по този начин ни лекуват. Да, с цената на симптомите и болестта, но нека не забравяме – болестта и лечението са един и същ процес! Който не разбира това, ще се опитва да убива микробите с антибиотици.Така организмът ни си остава да плува в собствените си отпадъци плюс труповете на микробите, плюс отровата на лекарството, плюс последващата дисбактериоза. Такова „убийство“ е оправдано единствено в спешната патология, когато остротата на процеса заплашва живота на самия болен.Тогава антибиотикът е просто необходима отсрочка, по-малкото зло, за да може после човекът планово и последователно да почисти и възстанови тъканите си. Във всички други случаи посегателството към микрофлората е екологична лудост с всичките последици на екологична катастрофа в организма. Всъщност, за нашите микроби по-скоро трябва да се грижим. Техните колонии да бъдат видово балансирани, да няма дисбактериоза. Защото те са нашите малки невидими стражи, които ни пазят от болести и се активират, за да ни помогнат при настъпила авария. Когато тъканите ни са замърсени с отпадъци, имунната система ще бъде активирана и микробите раздвижени – това са базовите лечебни механизми на нашия организъм.

Какво става обаче, ако ние продължаваме безогледно да замърсяваме екосредата на организма си и същевременно блокираме с химически вещества неговите опити за самопочистване и хигиена? Както вече казахме, отпадъците се втвърдяват в нас. Променя се формата и структурата на тъканите и органите ни. Настъпва дегенерация – израждане на клетките. Затова този последен трети стадий можем да го наречем

ДЕГЕНЕРАТИВЕН СТАДИЙ НА БОЛЕСТТА.

Тогава се формират утайки и втвърдявания в съдовете – запушва се най-напред най-гъстото „сито“ – най-малките разклонения – капилярите. В следствие на това органите не се хранят добре и бавно атрофират, стопяват се и се разпадат. Формират се атеросклеротични плаки и в по-големите съдове. В тях се утаяват кристали, а понякога и съсирена кръв – тромб. Когато се запуши по-голям жизненоважен съд на сърцето или в мозъка, настъпва смърт – инфаркт или инсулт. Когато отпадъците и отровите се втвърдят в черния дроб настъпва цироза, той буквално се вкаменява и човекът умира. Могат да се запушат бъбреците с камъни или да се запушат капилярите им и тогава те бавно изсъхват – човекът отива на хемодиализа. Формират се също конкременти в жлъчния мехур, по костната система – шипове, а поради запушване на изхранващите я капиляри тя атрофира – развива се остеопороза; ставите се деформират и разпадат – артроза. И когато пропиването и запушването на тялото надскочи определени поносими нива, организмът реагира с разрастване на тъкан около чуждите вещества. Това е универсална защитна реакция при хронично наличие на чуждо тяло в организма. Тялото ни се опитва да събира отровните отпадъци в клетки-депа, в тъкани-контейнери, за да може да защити околните здрави части. Както отпадъците от ядрена централа събираме в херметически затворени контейнери и извозваме, и заравяме някъде дълбоко, така и организмът ги събира в група от разраснали за целта клетки-контейнери, формирайки буци. Латинското наименование на думата „буца” е „тумор”. Така се формира напр. гранулом около хронично възпаления зъбен корен, оформят се бучки от разраснали се клетки в различни места – в гърдите, в матката, в простатната жлеза и т.н.

Разрастването на клетки около и в засегнатите места е последният отчаян опит на организма да се защити от разяждащите го вещества и да запази целостта си. Това е последната реакция на жизненост и опит за лечение. Последният стадий на това токсично разрастване се нарича рак – безкрайно разрастване поради безкрайно отравяне, което завзема все нови и нови пространства и в последна сметка се разпространява в цялото тяло – формират се метастази. С това завършва дългият и последователен процес на организма като борба.

Тази борба се развива в три стадия, разположени във времето и преливащи един в друг:

1. Функционален стадий

2. Възпалителен стадий

3. Дегенеративан стадий

Всяко заболяване започва дискретно и неусетно като общо ФУНКЦИОНАЛНО НЕРАЗПОЛОЖЕНИЕ, минава през ВЪЗПАЛЕНИЕ на предразположени органи, които се опитват да изхвърлят отровите навън, за да завърши накрая при продължителна немара с ИЗРАЖДАНЕ И РАЗПАД. Това е борбата за живот, наречена болест. Когато най-после разберем и осъзнаем болестта като акт на живота, като процес и стремеж към възстановяване, тогава ще престанем да се борим с нея. Напротив, ще и помогнем , за да може тя да ни оздрави. Но мъдростта отива по-далеч: не е необходимо да боледуваме, за да ни лекува болестта. Умният профилактично и навреме ще помита къщичката си, за да бъде тя чиста. Ще подмени и старите мебели с нови, за да бъде здрава. Така здравето ще бъде нещо естествено и спонтанно, както естествен и спонтанен е самият живот!

# 719
  • Мнения: 12 696
Точно киселото мляко пък изобщо няма нищо общо с това дето е било, за съжаление...
Нито като суровина, нито като закваска. Освен че и мисля че поне частично го пастьоризират това в търговската мрежа, то иначе срокът му на годност ще е в рамките на дни, а всички знаем че такова мляко просто не вкисва кажи-речи никога.
Това ми беше една от причините да го заменя почти на 100% с кефир, който си заквасвам вкъщи.  В него са си живи бактерии със сигурност, повечето от тях лактобацили. За кисело мляко трудно се набавя закваска такава, каквато трябва да бъде, освен че е повече занимавката. Жалко си е, много обичам хубаво кисело мляко, но това което е налично да си го купя е далеч от това което беше киселото мляко дори само преди 2-3 десетилетия. Камо ли да сравнявам с това което е било преди 100 и кусур години.
Лошото е че тази промяна я има и с почти всички други храни, не само с киселото мляко. И резултатите са видими и хич не са красиви.

Общи условия

Активация на акаунт