Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 39

  • 29 083
  • 749
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 8 561
vodica, а защо не може да го минете като ремонт или разширение (не съм запозната с процедурата, но знам, че уж на теория има и такава опция)?
Нелина, ти представяш ли си - все едно не си го плащаш тока, че ще ти държат сметка за какво точно го ползваш. Разбирам да е заявен монофазен и да има риск с мощни машини да им прецакаш нещо мрежата за околните абонати, но не е това случаят май; нито пък реализираш някаква търговска печалба, свързана  високо потребление. Ами те утре ще кажат и че зареждането на електромобили не е битова дейност и айдееее, чао-чао 21-ви век Sad

# 271
  • Мнения: 1 727
Аз обмислям да пробвам с двата електромера. Ще дам още 100 лв за проучване, но може би си струва.

Водица много добре го е обяснила. Но на мен ми обясниха от ЧЕЗ, че прилагайки визата - те издават становище за нова сграда. Ако не приложиш виза, ще издадат за съществуваща сграда и то няма да свърши работа пред общината.

Може ли да ми обясните, сключеният договор с тях след разрешение за строеж прилага ли се някъде?

Най-тъпото е, че те фактически няма да променят тока от 6 киловата на 15, освен ако не си поискаш временен ток (в нашия случай заради трифазния, ако ни потрябва).

Ние имаме законна сграда под новата къща. И барака встрани.

Разширението и преустройството е вариант, но трябва да е наистина такова. И в този случай, трябва да се докаже, че съществуващата сграда е сеизмично ок.

Сетих се и за още една опция. Имам съгласуване с тях за новата сграда. Какво ми пречи преди да взема разрешението за строеж- да си поискам 15 киловата трифазен ток за старата сграда и да сключа договор, а после да представа този договор в общината?

# 272
  • София
  • Мнения: 542
... токът по време на строителство не е за битови цели.
Заучен отговор като за крайни лаици. Токът да не е няколко вида, - по жиците един път да тече марината за кисели краставички, а после да шурне захарен сироп!?!?
nelina_london , към Вас нищо лошо, само възхищение от постовете Ви, но ме ядосва отговора, който са Ви дали. Единственото, което ми хрумва за такъв отговор е, че дадени машини биха изискали трифазен ток. Но ще се поинтересувам и за това.
Да попитам - За издаване на УВЕ изисква ли се някакъв документ от енергото?
Иначе разбрах, че трябва да се отиде до тях с доклад, че инсталацията е проверена и готова за "захарния сироп" Simple Smile
... Ако не приложиш виза, ще издадат за съществуваща сграда и то няма да свърши работа пред общината...
 А, ако издадат за съществуваща сграда и тази сграда е фургончето!? При подаване на документите в общината ще им кажа, че за фургончето ми трябва ток и там съм преместила таблото. Надявам се, да не откажат РС в този случай.
Съжалявам, че не мога да помогна за Вашия казус. Аз тепърва започвам да редя "пъзела" по строеж на нов дом.
vodica, а защо не може да го минете като ремонт или разширение (не съм запозната с процедурата, но знам, че уж на теория има и такава опция)?
Този вариант беше първата ми мисъл, но имам комшия с който сме в деликатни отношения и не ми се иска да ми предизвика проверка един ден. А и основите на съществуващата са компрометирани, което автоматично означава сриване до основи и под тях. Също така предпочитам местоположението на новата да изместя малко в посока изток-юг и новият проект да е с опция за разширение. След време, ако някое от децата изяви желание...

Последна редакция: вт, 07 дек 2021, 23:37 от vodica

# 273
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Договора с енергото го изискват за УВЕ.
vodica,точно защото недоумявах ги попитах.На договора си пише "времянка" и естествено не е регистриран на юридическо лице,какъвто е случая  със строежа многофамилните жилищни сгради.Имам приятелката,която при строеж е заявила монофазен ток(на тях трифазен не им трябва),излишно е да казвам, че и тя е небитов абонат,т.е.трифазния няма нищо общо с графата под която минават новите партиди.За тях,докато не се докаже с документ ,че е еднофамилна жилищна сграда с УВЕ, е строителен обект с неясно предназначение,нищо че са го съгласували.

 Да ви кажа,че мен ме преметнаха с втория договор,който подписах за фиксирани цени.Понеже отмених предходния,който още не бе влезнал в сила и предизвиках казус в офиса,се завъртяха няколко телефона до по-висша инстанция.Попитах откога влиза в сила новият договор и получих отговор,че застъпва на мястото на този,който отменям-т.е.от 01/12.И аз им повярвах.2 седмици по-късно,започнах да го прелиствам,и така е ,като не го прочетох целия преди да го подпиша,вината си е моя -от 01/01 са новите цени.И така си честитих още един месец с цени от 42 ст.без ДДС,които крайно ми лягат на 56ст/kwh.

# 274
  • Мнения: 171
По повод размишленията..
Ако парцела е Ваш, има фургон вътре с партида и се издаде виза за строеж който не пречи на фургона на теория може да минете със съществуващата партида, но с новия закон и становище за изходни данни наистина е на база визата...
При мен проблема е, че аз купих парцела с вече премахнат фургон и налична партида. Отивайки с нот акт и новата виза в ЧЕЗ за промяна собствеността на партидата отказаха да ми я прехвърлят. Назначиха служебно проучване (безплатно), дойде човек видя, че парцела е празен и закриха партидата, защото нямало нужда от ток в имот без постройка. Логично нали 🤣 Естествено, след това вече искаш проучване за присъединяване и изходни данни (такса 100лв) и да от общината като дадат разрешение за строеж, отиваш пак в ЧЕЗ и сключваш договор за откриване на нова партида - вероятно на промишлени цени и срещу такса (в моя случай мисля 700лв, защото заявих някаква гранична мощност и са дали 13kW , а мина 15kW...и си на 2300лв😖)

# 275
  • Пловдив
  • Мнения: 2 914
Е,нали има и партиди до 6 кw без сгради.За земеделски цели се водеха ,за да имаш ток за помпа за сондажни вода.Ще дойдат,ще ти я закрият и ти как ще си поливаш доматите ,докато чакаш 1 г.да получиш разрешение за строеж и да стартираш?

Последна редакция: ср, 08 дек 2021, 08:16 от nelina_london

# 276
  • Мнения: 1 727
Е,нали има и партиди до 6 кw без сгради.За земеделски цели се водеха ,за да имаш ток за помпа за сондажни вода.Ще дойдат,ще ти я закрият и ти как ще си пориваш доматите ,докато чакаш 1 г.да получиш разрешение за строеж и да стартираш?
И на мен ми обясниха, че няма ли сграда, не прехвърлят партида с ток. Усещате ли наистина как са ни скочили отгоре?

Ппи нас собственост няма да се променя. Ще ви държа в течение с нашия казус.

# 277
  • Мнения: 5 379
Аз пак малко да се включа ни е клин, ни в ръкав с въпрос.
Днес зърнахме идейния проект за къщата и веднага направихме някои корекции, които в момента ще нанасят. Още в началото бяхме показали на архитектката една къща, която много ни пасваше като разположение на стаите, а освен това беше идеална за особеностите на нашия терен. Та, на базата на тази къща е заложен и нашия проект, като основната разлика е в частта с трапезарията - верандата е разположена пред кухнята, за да може да има директна връзка между двете.
Може ли да коментирате, как ви се струва и дали има нещо, което бихте коригирали?
Ще съм много благодарна. Simple Smile

# 278
  • Мнения: 1 621
Rocket, с какво ще се отоплявате? Ще имате ли мазе? Струва ми се, че техническото ще ви е малко.

# 279
  • Мнения: 5 379
Nelly,  спряхме се на термопомпа въздух-вода.
В нашият случай техническото е около 9-10кв., защото ще е мокро+котелно+склад, та го увеличихме малко.

# 280
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Много симпатична едноетажна къщичка ще стане.
Аз имам само един хипотетичен въпрос, който се базира на нашите навици естествено.
Как ще гледате телевизия докато вечеряте (пийвате) в трапезарията. За мен е изключително удобно ТВ-то да се вижда освен от дивана и от трапезната маса. Ние имаме два дивана(да речем колкото големичък ъглов диван), но много често на тях няма място за нас и с мъжа ми седим на масата докато гледаме телевизия.
Направете си хубава голяма стреха на входната врата. Определено е удобство.
А като се премести верандата при кухнята от къде ще се излиза на нея?

# 281
  • София
  • Мнения: 8 561
При нас усещам силно липсата на помещение за събуване на кални обувки. Ако сега проектираме, никога няма да се навия да нямам; предстои да мисля как да остъклим или позатворим някакво пространство пред вратата, за да има къде да си събуваме обувките и животните да не ги разнасят.
Складът според мен е по-удобен, когато е близо до входната врата - много неща за навън може да стоят в него (например у нас на ММ инструменти). Ама май не виждам как да стане.
И у нас е вярно това с трапезната маса и ТВ (макар че ми се ще да променим навика за вечеря).

# 282
  • Бургас
  • Мнения: 1 453
Nelly,  спряхме се на термопомпа въздух-вода.
В нашият случай техническото е около 9-10кв., защото ще е мокро+котелно+склад, та го увеличихме малко.

Днес приключи при нас монтажа термопомпата и имам лични впечатления. Помисли отвън къде ще е защото си духа от нея. Като премести те верандата до кухнята да не се окаже близо до вас. После в помещението с нея има нужда от други обеми да го кажа. Самото тяло, буферен съд, още един съд в червено, не му знам името. Бойлера е там. Ще сложиш пералня и сушилня. Колко място за склад ще ти остане и зависи какво ще складираш. Ние освен това имаме и машина за пречистване на водата. Аз не предполагах в къщата колко неща зимата има за прибиране. Маси и столове ще покриваш. Остават хамак, басейн и още. За буркани и бурета не мисля, ние не сме от този отбор все още.

# 283
  • София/Варна
  • Мнения: 1 427
Ние сме от отбора на пийващите и имаме бидони с вино, правим си ракия, имаме казан. Отделно всички инструменти за градината,гумите на колата и буркани имаме-верно само лютеница и домат, не са много, но и те заемат място. В старата къща всичко това не го бяхме предвидили и си направихме една барака 3,5/3,5 , що натурии се събираха в нея. Сега всичко е наредено в гаража, като мисля зад къщата да си направим външен "гардероб" с покривче и там да складирам всичко,което не му пречи да е на студено.

А вечер висим толкова пред телевизора, защото си пийваме по едно питие с ММ, че вече и големия син помага въпреки, че като беше 4-5 клас ни беше обявил за алкохолици.

# 284
  • Бургас
  • Мнения: 1 453
Много си права, но ние с ММ едни апартаментни хора тепърва ще град им навици. Във въпросната къща не се споменава дали ще има гараж или друго нещо. Иначе ние имаме мазе и пространство много, но за самото техническо помещение това е положението. Едната стая ММ каза, че ще я обзаведе със стол и маса с пепелник, та като ми звънне някоя приятелка там да си говорим.

Общи условия

Активация на акаунт