Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Книги за бежанци от Северна Корея

• 392
  • 7
  •   1
Отговори
Здравейте, не открих тема за книгите, които чета от около 6 месеца - за бежанци от Северна Корея. Реших да потърся тук съмишленици с които да коментираме живота там.

Първата книга, която си купих беше За да живея на Йонми Парк с идеята да я прочета, докато сме на море 6 дни. Прочетох я за два дни, просто не можех да се откъсна от нея. Начина им на живот, възпитанието, възгледите.. всичко прочетено за тази държава ме ужасяваше и особено мисълта, че и днес хората там продължават да живеят по същия начин. След тази първа книга, започнах да си свалям книги на английски на други бежанци и към днешна дата съм прочела 7 различни истории, коя от коя по разтърсваща и интересна.
Надявам се, да има и други като мен запленени от съдбите на тези хора.

# 1
Благодаря за страхотната тема.
Животът в Северна Корея ми е интересен отдавна, чела съм много статии и новини по темата. Често си мисля дали хората всъщност са нещастни или са щастливи по своему... Мечтата ми е един ден да отида до там, организират се туристически турове. Знам, че няма да видя кой знае какво от истинския живот, но със сигурност ще е интересно. Много обичам да чета и пътеписи на хора, които са били там.
Чела съм книгата "Забранени истории от Северна Корея. Разкази". Имам свалена и "Химн на смърта".
Ще съм благодарна, ако споделите и другите книги по темата Simple Smile Ако ги има в ел. вид ще е чудесно.
Много любим филм ми е този:
https://www.imdb.com/title/tt2222596/

# 2
Хора, в началото на годината казвах, че до края на годината Байдън ще влезе в болница и  Камила Харис ще поеме нещата и вярно - така стана. Сега чакам да го гътнат.

# 3
ЕваНиколова - благодаря за линка на филма, не съм го гледала ще си го пусна още днес, "Химн на смъртта" също не съм я чела, ще я потърся особено, ако е на български.
Книгите които чета са на английски, за съжаление не откривам много по темата в българските книжарници.
Една книга която ми е в топ 3 е Escape from camp 14- Бягство от Лагер 14.
Разказва се за момче, което е създадено в лагера от двама затворници и заедно с други такива деца им е отредена жестока съдба на глад и работа, докато умрат. Никой никога не възнамерява да ги пуска навън. Те дори не знаят какво съществува извън електрическата ограда. Според американски сателитни снимки в този лагер до ден днешен има около 20 000 затворника, което държавата отрича. Съществуването в този лагер /защото това не може да се нарече живот/ е въпрос на оцеляване, никой от охраната или учителите не цени техния живот. Дори учител пребива до смърт момиченце на 6 години, заради 6 зрънца ориз, които открива в джоба й, а съучениците й трябва да отнесат трупа до майка й. Мисълта за бягство се заражда в главата на главния герой след като му пращат човек отвън да го обучава и най-вече да слуша какво говори и да го докладва на охраната. Разбира се, нещата които този човек говори отварят съзнанието на 20 г. младеж и той не може да повярва какво има отвън оградата, градове, държави и най-вече много различна храна с много непознати вкусове. Заражда се мисълта за бягство, за да може да опита тази храна за която му разказва ден след ден момчето отвън. Бягството е възможно само, защото приятеля му се спъва на крачка преди оградата и пада върху нея. Тока го убива за минута, но нашия герой се покатерва по тялото му, изгаряйки си колената и бяга отвъд. Живота навън сам в напълно непозната за него среда е още по труден и пътя до Китай, а от там в Южна Корея още повече, но след дълги години терапия книгата завършва оптимистично.
Това което разкрива, обаче е чудовищно и нечовешко и никой в целия останал свят, явно не може да промени случващото се там и вярвам, че и в момента там има хора със същата съдба за съжаление.
https://bg1lib.org/book/1831358/e582b2

# 4
MamaBlonde, ще се радвам, ако ти хареса филма Winter Butterfly Simple Smile
Намерих книгата Escape from camp 14, английският не ми е перфектен, но ще се опитам да я прочета. На български не я намирам. "Химн на смъртта" я имам на български в ел. вид, ако някой я иска, моля да пусне мейл, ще му я пратя.
Зачетох се сега за тези лагери, страшно е ....
https://www.dw.com/bg/%D0%B3%D1%83%D0%BB%D0%B0%D0%B3-%D0%BF%D0%B … %D0%B0/a-16252060

# 5
ЕваНиколова - прочетох Химн на смъртта и много ми хареса, много е подходяща като за първа книга по темата, защото се разказва за живота на няколко семейства от един и същи град в един и същи период. Невероятни съдби и не е много тежка.
За филма още не мога да се наканя да го гледам очаквам, че много ще плача и ми трябва специално настроение.
Благодаря ти, че се включи в темата ми.

# 6
Здравейте, много интересна тема. Тъкмо щях да ви препоръчам "Nothing to envy", която четох преди време и много харесах, но видях, че всъщност това е английския вариант на "Химн на смъртта" и вече сте я обсъждали. Така или иначе се записвам да ви следя за идеи и ще пиша ако попадна на нещо друго интересно. Simple Smile

# 7
Здравейте,

сещам се за "Сълзите на моята душа" на Ким Хюн Хий. Чела съм я мнооого отдавна, преди повече от 20 години. Но още помня как се чувствах накрая... Жестока съдба. Жестока история. Има я в читанка

Общи условия

Активация на акаунт