Наследство

  • 6 504
  • 219
  •   1
Отговори
# 150
  • София
  • Мнения: 6 194
Какво значи нехаен по отношение на имотите?
Човек има отговорности към имотите, върху които има собственост.



Само да кажа, че когато човек е добре обезпечен финансово е ларж, великодушен и над нещата.
А бедните и в затруднение хора все едни изнервени и много се впрягат за единственото си жилище например.
Така съм забелязала де. Wink
И аз така съм забелязала.
Също така съм забелязала, че тези дето се впиват със зъби и нокти в единствения наследствен апартамент, придобит от прабаба им и прадядо им преди 100 години, често си остават само с него.

# 151
  • София
  • Мнения: 35 057
Наследсвената панелка е разтурила не едно семейство.
Панелна свобода му викам аз, когато си купиш своя.

Да, аз като собственичка не съм нехайна за недвижимите ми имоти, моите.
Нехая за чуждите Wink

# 152
  • София
  • Мнения: 13 029
Нехаен и богат са относителни понятия. Понякога и двете нямат касателство към притежанието на недвижима собственост.

# 153
  • Мнения: 14 797
Може ли нехаен към имоти човек да е богат?
Може. Нехайният наема хайни
 да оправят материално-битовите му дреболии.

# 154
  • Мнения: 1 454
Наскоро научих за интересен казус , дали е недоглеждане при уреждане на наследство приживе или по други причини нямам представа. Става въпрос за следното, родители даряват на сина си къща построена върху държавна земя, с отстъпено право на строеж през 70-те г. Към 2000 г общината им дава да закупят и земята под къщата, те вече са възрастни , нямат възможност и даряват имота на сина си, той след това закупува земята , която става СИО със снахата. Снахата твърди, че от 20 г получава съобщения от общината, плаща данъци  за земята и сградата и си е собственик на земята и сградата общо със съпруга ѝ, и той не може да се разпорежда самостоятелно, въпреки дарението. Сигурно е така, та си мислех тези сметки за дарения и приписвания , като искаш да предпазиш наследството си от лошата снаха/зет/ нова жена се случва да излязат криви😀

# 155
  • France
  • Мнения: 12 465
Така, както го разказваш ми звучи невъзможно.

# 156
  • Мнения: 1 454
Съгласна съм, и на мен обаче ,
Закон за собствеността

Чл. 92. Собственикът на земята е собственик и на постройките и насажденията върху нея, освен ако е установено друго.

# 157
  • France
  • Мнения: 12 465
Освен ако....

# 158
  • Мнения: 1 454
Не съм юрист, не разбирам това” освен ако”, явно не е било установено друго. Ама това дарение е трябвало да се опише при покупката на земята? Защо жената плаща данъци и за сградата? Ме би ли трябвало само за земята?

# 159
  • София
  • Мнения: 6 194
Данъка на нейно име ли е, тоест на нейното егн ли излиза.
Щото аз и твоя данък мога да плащам, ама не се води на моето егн.
Също така данък се плаща и като ползвател, не е задължително да си собственик.

# 160
  • Мнения: 1 454
Данъка на нейно име ли е, тоест на нейното егн ли излиза.
Щото аз и твоя данък мога да плащам, ама не се води на моето егн.
Също така данък се плаща и като ползвател, не е задължително да си собственик.
От момента на купуване на земята получава известия за данък, земя и сграда, точно както и за собствения им имот , апартамент, придобит след брака. И как се плаща данък като ползвател? Едва ли за земя, сграда и данък смет.
Абсолютно е на нейно име.

# 161
  • София
  • Мнения: 6 194
И как се плаща данък като ползвател? Едва ли за земя, сграда и данък смет.
Абсолютно е на нейно име.
Ами точно за земя, сграда и данък смет Grinning
Асолютно е на нейно име, значи тя плаща 100% от данъка, така ли?

Какво известие за данъци? При придобиване на недвижим имот - земя, сграда, апартамент имаш 2-месечен срок да го декларираш, което се случва с документ за собственост. ( в същата тази декларация се посочва собственик ли си или ползвател Wink )

Според мен нещо не ти е ясен казуса.

# 162
  • Мнения: 1 454
Да, вярно не ми е ясен, не твърдя обратното. Плаща 50 % от данъка и точно толкова плаща съпруга, който е дарен със сградата. Някой , вероятно съпруга е декларирал покупката на земята , сега за сградата нямам представа, как е декларирана, дарение е.
Жената НЕ плаща 100 % от данъка, плаща 50%, както и надарения, без разлики.

# 163
  • Мнения: 4 484
Това че плащаш, не го прави задължително на твое име. И на мен майка ми плаща данъка на старата кола последните две години, но бележката е на мое име. Не знам случая на споменатата жена дали е такъв. Само го споменавам като възможен вариант.

# 164
  • София
  • Мнения: 13 029
Двамата плащат като собственици на земята, а на сградата - той като собственик, тя като ползвател.
Плащането на данъци не определя владеенето.

Общи условия

Активация на акаунт