Отговори
# 90
  • Мнения: 1 694
Здравейте,
От каква възраст се очаква първата дрямка за деня да бъде най-дълга и стабилна? Бебето ми е на 2 мес и половина и в момента първата й дрямка е винаги 30 минути. Всеки път пробвам да я удължа, но не се получава. Спазвам интервал на будуване 1 ч 15 Мин, заспива много лесно в кошарата си, понякога с биберон, понякога не, повита. Също така освен върху рутина за сън (погалване, бял шум и подобни) мога ли да положа още усилия в насока подобряване на съня след регресията? Дремките й са непостоянни, понякога има една дълга в количката и останалите са по 30 Мин, друг път има 2 по-дълги от по 1 ч и останалите са по 30 Мин, това нормално ли е за възрастта й и откога се очаква продължителността на всяка една дрямка да бъде еднаква в различните дни? Продължава да се буди на повечето дремки на 30-тата минута, колкото и да се пробвам да ги удължа (при спазен интервал на будност) повечето пъти не се получава, а е видимо недоспала, има ли начин за промяната на това “явление”?

# 91
  • Мнения: 725
Здравейте,
От каква възраст се очаква първата дрямка за деня да бъде най-дълга и стабилна? Бебето ми е на 2 мес и половина и в момента първата й дрямка е винаги 30 минути. Всеки път пробвам да я удължа, но не се получава. Спазвам интервал на будуване 1 ч 15 Мин, заспива много лесно в кошарата си, понякога с биберон, понякога не, повита. Също така освен върху рутина за сън (погалване, бял шум и подобни) мога ли да положа още усилия в насока подобряване на съня след регресията? Дремките й са непостоянни, понякога има една дълга в количката и останалите са по 30 Мин, друг път има 2 по-дълги от по 1 ч и останалите са по 30 Мин, това нормално ли е за възрастта й и откога се очаква продължителността на всяка една дрямка да бъде еднаква в различните дни? Продължава да се буди на повечето дремки на 30-тата минута, колкото и да се пробвам да ги удължа (при спазен интервал на будност) повечето пъти не се получава, а е видимо недоспала, има ли начин за промяната на това “явление”?

Здравейте и поздравления са усилията!
Физиологично дремките е възможно да са кратки до към 5ти месец.
След това е нормално да има 2 по-дълги и 1 по-кратка, като разбира се не при всички деца те са с еднаква продължителност всеки ден.
Полагате достатъчно усилия с "меки асоциации", продължете с тях, като можете постепенно да намаляте и тях, с оглед постигане на самостоятелно заспиване, но на тази възраст, само ако детето се чувства добре без чужда помощ.

# 92
  • София
  • Мнения: 245
Моля за съвет с каква техника да изместя нощния сън от 23 към 20? Днес малката се събуди в 16:20 след втора дрямка и успях да я държа будна до 20:30 и доволна, че уж заспа за нощен сън, но уви - в 21 се събуди и заспа чак в 23:30, а я държах на тъмно, с музикалната й лампичка... Ако започна да я будя рано дали постепенно няма да измести нощния сън от само себе си или ще се преумори само и пак ще заспива в 22-23?

# 93
  • Мнения: 725
Моля за съвет с каква техника да изместя нощния сън от 23 към 20? Днес малката се събуди в 16:20 след втора дрямка и успях да я държа будна до 20:30 и доволна, че уж заспа за нощен сън, но уви - в 21 се събуди и заспа чак в 23:30, а я държах на тъмно, с музикалната й лампичка... Ако започна да я будя рано дали постепенно няма да измести нощния сън от само себе си или ще се преумори само и пак ще заспива в 22-23?

Здравейте, за да дам някакъв конкретен съвет ще ми е нужна малко повече информация - на колко е детето, на какви интервали спи, има ли асоциация, има ли солидна рутина за сън всяка вечер?
Също така имайте предвид, че каквито и промени да правите по режима на детето, това е процес, и отнема време да свикнат и да се затвърдят новите навици. Музикалкните играчки не са подходящи за доуспиване, а по-скоро могат да стимулират детето
Иначе, в най-общият случай всяка промяна се прави постепенно, с изместване на интервалите от по 15 минути на няколко дни

# 94
  • Мнения: 156
Здравейте, моят син е на 2 месеца и сънят му през деня не трае повече от 30-40 мин някой път е и по 10-15-20мин в началото не беше така поне слетобед си поспиваше. Някой път е и много трудно заспиване или изобщо не заспива. Мога ли да му оправя съня или ще си е така?

Здравейте, на два месеца е нормално дремките да са кратки, ако детето се буди в настроение, до към 5тия месец е възможно да са кратки поради физиологични причини. Следвайте интервалите на будуване, за да сте сигурна, че е подходящо време за заспиване. Можете да намерите таблица с интервалите на страницата на Sleepy Panda - консултации по детски сън
Добре, а когато е спал по 30минути пак ли будува колкото трябва без значение колко е била дрямката му. Някой път като го приспя втори път заспива пак за кратко

# 95
  • Мнения: 574
Здравейте, дъщеря ми вдругиден ще стане на 6 месеца. Преди около месец успя да премине на 3 дремки, като става към 6 - 6.30 и интервалите й са 2.15 - 2.20 - 2.20 и 2.30. Ляга между 7 и 8 вечерта. През деня се събужда винаги на 35мин в кошарата и я доприспивам в кенгуру, като дневния сън става общо около 3.5-4часа. Винаги заспива на ръце, без много друскане, с бял шум и биберон. Заспива бързо, за 5-10мин. Само ако сме навън в количката успява да спи около 2 часа с леки пробуждания и сама да си заспи пак. Ако я оставя в кошарата будна бързо се изнервя и иска на ръце. Вечер заспива лесно след малко по-дълъг ритуал, пак на ръце. Не заспива на гърда, но през нощта спи на спалнята и като се буди я кърмя. Напоследък се буди с плач по 2-3 пъти в началото и 3-4 пъти в края на нощния сън (към 4 докато стане). Понякога успявам да я доприспя с кърмене, но вече се случи и няколко пъти да будува по 1 час в 4ч. Не мога да разбера дали проблемът е в режима или в липсата на самостоятелно заспиване. Също в момента много се движи и се опитва да лази. Захранена е преди 4 седмици. Благодаря предварително!

# 96
  • Мнения: 725
Здравейте, моят син е на 2 месеца и сънят му през деня не трае повече от 30-40 мин някой път е и по 10-15-20мин в началото не беше така поне слетобед си поспиваше. Някой път е и много трудно заспиване или изобщо не заспива. Мога ли да му оправя съня или ще си е така?

Здравейте, на два месеца е нормално дремките да са кратки, ако детето се буди в настроение, до към 5тия месец е възможно да са кратки поради физиологични причини. Следвайте интервалите на будуване, за да сте сигурна, че е подходящо време за заспиване. Можете да намерите таблица с интервалите на страницата на Sleepy Panda - консултации по детски сън
Добре, а когато е спал по 30минути пак ли будува колкото трябва без значение колко е била дрямката му. Някой път като го приспя втори път заспива пак за кратко

Здравейте, при постоянно кратки дремки и недобър нощен сън, може да се наложи да скъсите интервала с 10-тина минути, за да не се натрупва преумора, но следвайте и знаците за сън на детето.

# 97
  • Мнения: 725
Здравейте, дъщеря ми вдругиден ще стане на 6 месеца. Преди около месец успя да премине на 3 дремки, като става към 6 - 6.30 и интервалите й са 2.15 - 2.20 - 2.20 и 2.30. Ляга между 7 и 8 вечерта. През деня се събужда винаги на 35мин в кошарата и я доприспивам в кенгуру, като дневния сън става общо около 3.5-4часа. Винаги заспива на ръце, без много друскане, с бял шум и биберон. Заспива бързо, за 5-10мин. Само ако сме навън в количката успява да спи около 2 часа с леки пробуждания и сама да си заспи пак. Ако я оставя в кошарата будна бързо се изнервя и иска на ръце. Вечер заспива лесно след малко по-дълъг ритуал, пак на ръце. Не заспива на гърда, но през нощта спи на спалнята и като се буди я кърмя. Напоследък се буди с плач по 2-3 пъти в началото и 3-4 пъти в края на нощния сън (към 4 докато стане). Понякога успявам да я доприспя с кърмене, но вече се случи и няколко пъти да будува по 1 час в 4ч. Не мога да разбера дали проблемът е в режима или в липсата на самостоятелно заспиване. Също в момента много се движи и се опитва да лази. Захранена е преди 4 седмици. Благодаря предварително!

Здравейте, поздравления за усилията към по-добър сън. Така описаното звучи като проблем с асоциациите - във Вашия случай - както и носене, друскане, така и нощното доприспиване с кърмене. Бих посъветвала постепенно да намаляте помощта при заспиване до постигане на самостоятелно заспиване или такова с минимална помощ

# 98
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Здравейте!
Сина ми е вече на почти 15м. Последния месец преминахме през преход от 2 на 1 дрямка. Беше доста трудно, но най-накрая мисля, че се получи. Сега режима ни е следния (с малки отклонения):
7:15 - ставане сутрин
12:15 - 14:15 - обеден сън
19:40 - заспиване за вечер
Имам 2 въпроса. Първият е, че почти всеки път на обяд се събужда посредта на дрямката, почва да обикаля кошарата, изправя се, проплаква, но в крайна сметка си ляга и продължава да спи. Понякога обаче това става след час и половина, събрал е достатъчно сън и не може да си доспи, след което е кривичък следобяд. На какво може да се дължи това разбуждане?
Вторият въпрос е: задължително ли е да го будя на 2 часа на обяд или може да го оставям по-дълго, ако е болнав? Последните дни има лека температура и ми се струва, че не му се отразява добре събуждането, защото плаче след това.
Той заспива самостоятелно в кошарата си, на тъмно и хладно, в чувалче.

Благодаря предварително!

# 99
  • Мнения: 725
Здравейте!
Сина ми е вече на почти 15м. Последния месец преминахме през преход от 2 на 1 дрямка. Беше доста трудно, но най-накрая мисля, че се получи. Сега режима ни е следния (с малки отклонения):
7:15 - ставане сутрин
12:15 - 14:15 - обеден сън
19:40 - заспиване за вечер
Имам 2 въпроса. Първият е, че почти всеки път на обяд се събужда посредта на дрямката, почва да обикаля кошарата, изправя се, проплаква, но в крайна сметка си ляга и продължава да спи. Понякога обаче това става след час и половина, събрал е достатъчно сън и не може да си доспи, след което е кривичък следобяд. На какво може да се дължи това разбуждане?
Вторият въпрос е: задължително ли е да го будя на 2 часа на обяд или може да го оставям по-дълго, ако е болнав? Последните дни има лека температура и ми се струва, че не му се отразява добре събуждането, защото плаче след това.
Той заспива самостоятелно в кошарата си, на тъмно и хладно, в чувалче.

Благодаря предварително!

Здравейте и поздравления за постигнатото до тук.
Режимът ви е чудесен. Относно буденията - най-вероятно ще това е моментът, в който детето преминава през циклите на съня и затова се разбужда. Важното е, че успява да заспи отново сам. В случаите,които не може, опитайте вие да го доприспите.
Относно общото време дневен сън - когато децата са на 1 дрямка няма проблем да спят до 3 часа.

# 100
  • София
  • Мнения: 245
Моля за съвет с каква техника да изместя нощния сън от 23 към 20? Днес малката се събуди в 16:20 след втора дрямка и успях да я държа будна до 20:30 и доволна, че уж заспа за нощен сън, но уви - в 21 се събуди и заспа чак в 23:30, а я държах на тъмно, с музикалната й лампичка... Ако започна да я будя рано дали постепенно няма да измести нощния сън от само себе си или ще се преумори само и пак ще заспива в 22-23?

Здравейте, за да дам някакъв конкретен съвет ще ми е нужна малко повече информация - на колко е детето, на какви интервали спи, има ли асоциация, има ли солидна рутина за сън всяка вечер?
Също така имайте предвид, че каквито и промени да правите по режима на детето, това е процес, и отнема време да свикнат и да се затвърдят новите навици. Музикалкните играчки не са подходящи за доуспиване, а по-скоро могат да стимулират детето
Иначе, в най-общият случай всяка промяна се прави постепенно, с изместване на интервалите от по 15 минути на няколко дни

Прилагам предходната ни комуникация с повече детайли

Скрит текст:
Здравейте Даниела, имам дъщеря на почти 9 месеца (на 15.01. ги навършва), която през деня спи само кратки дремки. Много, ама много рядко спи по час-час и 15 и честно казано не съм забелязала кога го прави. Не мога да разбера дали има някаква причина в тези нейни кратки дрямки или е нормално за нея. По принцип когато спи по 40+ минути и/или се буди тихомълком не се притеснявам - явно е, че се е наспала. Когато спи по 25-35 минути обикновено се буди с писък, макар че бързо се успокоява (буквално минута-две и вече е усмихната). Като цяло е усмихнато и спокойно дете. За вечерния сън също нямаме проблеми - буди се само за кърмене, за вода, за оригване някой път в началото на нощния сън ако не се е дооригнала добре. Много рядко имаме случаи да будува по 1 час нощем и си стои в кошарата на пусната музикална лампа и заспива по някое време като аз трябва да я вдигна на няколко пъти, за да не мрънка, но това се случва много рядко и си го обяснявам с регресията в 8-9 месец. По-скоро се чудя дали кратките й дремки не се дължат на това, че е гладна, защото обикновено яде веднага след ставане. Днес, например, имаше три дремки - две по 30 минути със събуждане с писък и хранене веднага, защото беше прегладняла и третата беше почти час пак се събуди с писък/рев но не искаше да яде и както казах се успокои буквално докато огледа на светло стаята. Обикновено заспиването й е изморително за мен, защото имаме доста дълъг процес - тиха игра, гушкане, гъделичкане ако се размрънка и винаги се разсмива и успокоява след това, ритуал с приказка, песнички и носене на ръце, а понякога, когато нямам сили за целият този процес я слагам в раничката и тя си оглежда стаята и по някое време я усещам, че заспива, махам раничката, взимам я на ръце и я поставям в кошарата вече унесена, но не дълбоко заспала. Опитвам се да я науча да заспива в кошарата, но към момента сме на етап да я оставям в унесено състояние и след това я милвам и вдигам при нужда за кратко и пак я оставям, колкото пъти е необходимо докато заспи. Някой път като улуча интервала й (понеже ми е много трудно все още да преценя точно време за будуване) заспива буквално за 5 минути, друг път отнемат 25 минути. Какво бихте ме посъветвали? Обмислям денем да я кърмя 2 часа след събуждането й, за да може да спи дълго, а не да се събуди пригладняла. През деня имаме заместени хранения с твърда храна, дори започнах и за вечеря да й давам твърда храна, но я кърмя между СЗ и вечеря и между вечеря и нощен сън. Мисля си като сме вкъщи да я кърмя и между другите хранения и постепенно да изместим яденето да не се случва веднага след сън, а примерно час преди сън, макар че преди време бях опитала подобен хранителен режим и тя пак си търси ядене като се събуди.

Здравейте,
Първо поздравления за положените усилия до тук. Кратките дремки най-вероятно се дължат или на преумора или на твърде кратък интервал на будуване. Нормата за възрастта е от 3 до 3 часа и половина, като интервалът е най-кратък сутрин. Също така с корекцията на интервалите трябва да започнете и постепенно преминаване на 2 дремки. Хубаво е вечерното лягане да е не по-късно от 20:00 часа. Относно храненето - хубаво е да има отстояние поне 30 минути преди сън, за да не превръща в асоциация за сън.
След като коригирате режима може да помислите и за самостоятелно заспиване, тъй като такова би било по-трудно, ако нямате добър режим

Здравейте и благодаря за съветите.
Днес си направих експеримент и преди следобедната й дрямка, макар че бяха минали по-малко от 2 часа от СЗ, реших да я накърмя и след това да я приспивам. Спа час и 15 минути. Събуди се на 35 минута, но много бързо и лесно я доприспах. Смятам да следя хранителния й режим, за да не влияе той на кратките дремки.
Иначе заспива късно, но и става късно - след 9 часа, понякога в 10 или 11. Иска ми се да изградя режим да си ляга поне в 21 и да става в 9. Забелязвам, че независимо дали заспи в 21:30, в 22:30 или в 23:30 се буди горе долу по едно и също време сутрин, но след това през деня си наваксва с по-кратки интервали на будуване, а понякога и трета дрямка, и така пак стигаме до късно заспиване... Но така сме заради мен - аз не обичам да ставам рано и си мисля, че тя се води по мен.
Опитвам да изградя режим на интервали 3 часа, 3.5 часа и 4 часа, тъй като ми се струва, че това й е времето за будуване. Преди нощния сън като опитам да я приспя на 3 или 3.5 часа отнема доста време и заспива след 4тия час - мисля си, че не е достатъчно уморена.
Като цяло не ми тежат кратките й дремки (стига тя да се наспива за денонощието), но искам да разбера как да има една дълга дрямка (по възможност първата, защото ако е втората след това интервалът й за будуване е по-дълъг съм забелязала), защото като дойде време за преминаване към една дрямка искам да си спинка дълго, а не само 40 минути. Надявам се да успея да я разгадая!

# 101
  • Мнения: 22
Здравейте! Имам бебче на 4месеца и 3 седмици, момиче.
Някак успях да създам стабилен режим - 2 часа будуване, 4 дремки през деня - 3 по-кратки около 1час, час и половина и една по-дълга около 2часа и половина. Храни се с адаптирано мляко, вечер имаме рутина, след нея хапва, заспива в 22часа и се буди към 9 сутринта, без нощни събуждания.
И тази идилия до преди 2 седмици. На нощ ми се буди по около 10 пъти, давам вода, биберон, успокояваме се, към 5 часа вече не се издържа - давам й мляко и заспива що годе стабилно до към 8 сутринта.
От същия период имам и проблем с дневния сън. Не иска да заспива сама - използвам количката и се буди през 20, 25 минути с плач като от моя страна отново следва вода, биберон, люлеене в количката и опити за продължаване на съня, за да не се превъзбужда и съня да продължи поне 1 час.
Не знам какво и къде се обърка, имам нужда от помощ.
Коликите отдавна преминаха, вероятно зъбките я сърбят, но на този етап не е нищо фрапантно и не смятам, че това е проблема.
Педиатърката смята, че това е период и ще отмине, но виждам, че и детето се тормози от всичкото това недоспиване.
Старая се през деня да има достатъчно активности и достатъчно почивка, но явно накъде бъркам.
Отворена съм за съвет и промяна Simple Smile

# 102
  • Мнения: 156
Здравейте, моят син е на 2 месеца и сънят му през деня не трае повече от 30-40 мин някой път е и по 10-15-20мин в началото не беше така поне слетобед си поспиваше. Някой път е и много трудно заспиване или изобщо не заспива. Мога ли да му оправя съня или ще си е така?

Здравейте, на два месеца е нормално дремките да са кратки, ако детето се буди в настроение, до към 5тия месец е възможно да са кратки поради физиологични причини. Следвайте интервалите на будуване, за да сте сигурна, че е подходящо време за заспиване. Можете да намерите таблица с интервалите на страницата на Sleepy Panda - консултации по детски сън
Добре, а когато е спал по 30минути пак ли будува колкото трябва без значение колко е била дрямката му. Някой път като го приспя втори път заспива пак за кратко

Здравейте, при постоянно кратки дремки и недобър нощен сън, може да се наложи да скъсите интервала с 10-тина минути, за да не се натрупва преумора, но следвайте и знаците за сън на детето.
Вечер го хранех в 9 и го приспивах, но от снощи го храня към 8 и го слагам да спи. Опитвам се да променя часовете заради нощното хранене. Кое лягане е по- добре?

# 103
  • Мнения: 725
Здравейте, моят син е на 2 месеца и сънят му през деня не трае повече от 30-40 мин някой път е и по 10-15-20мин в началото не беше така поне слетобед си поспиваше. Някой път е и много трудно заспиване или изобщо не заспива. Мога ли да му оправя съня или ще си е така?

Здравейте, на два месеца е нормално дремките да са кратки, ако детето се буди в настроение, до към 5тия месец е възможно да са кратки поради физиологични причини. Следвайте интервалите на будуване, за да сте сигурна, че е подходящо време за заспиване. Можете да намерите таблица с интервалите на страницата на Sleepy Panda - консултации по детски сън
Добре, а когато е спал по 30минути пак ли будува колкото трябва без значение колко е била дрямката му. Някой път като го приспя втори път заспива пак за кратко

Здравейте, при постоянно кратки дремки и недобър нощен сън, може да се наложи да скъсите интервала с 10-тина минути, за да не се натрупва преумора, но следвайте и знаците за сън на детето.
Вечер го хранех в 9 и го приспивах, но от снощи го храня към 8 и го слагам да спи. Опитвам се да променя часовете заради нощното хранене. Кое лягане е по- добре?
Здравейте,
При толкова малки бебета се гледат интерневалите спрямо последното събуждане, не толкова конкретен час всяка вечер, макар че е хубаво да се стремите към близък талъв

# 104
  • Мнения: 725
Здравейте! Имам бебче на 4месеца и 3 седмици, момиче.
Някак успях да създам стабилен режим - 2 часа будуване, 4 дремки през деня - 3 по-кратки около 1час, час и половина и една по-дълга около 2часа и половина. Храни се с адаптирано мляко, вечер имаме рутина, след нея хапва, заспива в 22часа и се буди към 9 сутринта, без нощни събуждания.
И тази идилия до преди 2 седмици. На нощ ми се буди по около 10 пъти, давам вода, биберон, успокояваме се, към 5 часа вече не се издържа - давам й мляко и заспива що годе стабилно до към 8 сутринта.
От същия период имам и проблем с дневния сън. Не иска да заспива сама - използвам количката и се буди през 20, 25 минути с плач като от моя страна отново следва вода, биберон, люлеене в количката и опити за продължаване на съня, за да не се превъзбужда и съня да продължи поне 1 час.
Не знам какво и къде се обърка, имам нужда от помощ.
Коликите отдавна преминаха, вероятно зъбките я сърбят, но на този етап не е нищо фрапантно и не смятам, че това е проблема.
Педиатърката смята, че това е период и ще отмине, но виждам, че и детето се тормози от всичкото това недоспиване.
Старая се през деня да има достатъчно активности и достатъчно почивка, но явно накъде бъркам.
Отворена съм за съвет и промяна Simple Smile

Здравейте,
Почти сигурно преминавате през т.нар регресия в 4-тия месец, т.е е период на активен растеж и промяна в съня и ще отмине за около 2 седмици - в този период, спазвайте добрите практики, опитвайте се да приспивате по различни начини, за да може като премине регресията детето да няма асоциации.
Относно графика - дневният сън е изключително много - на тази възраст той трябва да бъде не повече от 4 часа дневно. Вечерното приспиване не трябва да е по-късно от 20:30, а когато детето влезе в 5-тия месец е хубаво да преминете на 3 дремки

Общи условия

Активация на акаунт