Отговори
# 1 290
Здравейте, аз съм с близнаци на  1 година и 3 месеца. Напоследък  на едното дете дневния сън му е много кратък, не успявам да го доприспя,  събужда се на 40 мин сън . Пробвах с различни интервали сутрин, но нещо не ми се получава. Въпроса ми е, колко трябва да е будуването денем, колко трябва да е дневния сън, за да е добър режима  и може ли да ми дадете примерен режим за тази възраст с една дрямка и събуждане в 8:00ч сутрин. Често имат нощни будения, по някога с дълго будуване, понякога само за мляко веднъж, общо взето няма нощ с нощ  еднаква, някой нощи спят, други не и не мога да разбера на какво се дължи, според мен е от лош режим и трябва да се промени нещо малко.
Заспиват самостоятелно в леглата си. И са родени доносени (в 37+1гс), мисля че и това имаше значение.
В момента се опитвам режима да е 8:00 събуждане
13:00 обеден сън  до 15:30
21:00 нощен сън

Но вече не успяват да спят толкова много на обяд. И режима се мени, според това колко са спали на обяд, като спят малко, ги слагам по рано за нощен сън.
Благодаря за помоща предварително !

Здравейте,
Ще дам примерен режим (доста близък до настоящия),  но моля, имайте предвид, че на тази възраст е много индивидуално, нормата е доста широка и сътветно трябва да се проследят индивидуалните потребности. В този смисъл, за някои деца 2 часа обеден сън са достатъчно, за други са малко и са необходими около 2:45.

На първо място, ставане в 8, колкото и да е удобно, когато има проблеми с режима, е по-добре да бъде изместено до поне 07:30. Съответно обеден сън 12:30 - 15:00ч. и вечерно лягане до 20:30

# 1 291
Здравейте! Включвам се и аз в отчаянието си! Колкото повече чета, имам чувството че се обърквам от информацията. Имаме бебе на година и 1 месец точно. Пристрастено кърмаче е и винаги заспива само на гърда. Около 10ти месец опитахме да приспиваме с люшкане, за 1-2 седмици успявахме и даже я слагахме в кошарата, като спеше там през деня и началото на нощта. След това обаче усещаше че си лягам и се почваше един плач докато не я взема пак на леглото на гърда. Ако ли не, будене през час и по-малко. Започнаха да избиват 2 зъба и всичко приключи.

Сега сякаш помни и изобщо не дава да я люшкаме, изпада в истерия, ако не ѝ дам гърда веднагически. Аз лично вече изнемогвам. Не искам да я отбивам още, но не мога да продължавам така. Будя се по 6-7 пъти на нощ, защото постоянно приплаква и ме търси да се доприспи. По какъв друг начин можем да я научим на самостоятелно заспиване? Ако спя на дивана временно и само бащата приспива вечер дали ще помогне?
Изобщо много съм отчаяна. Благодаря.

# 1 292
Здравейте,Даниела! Бих помолила и аз за съвет.
Дъщеря ми е на година и 4 месеца.Имаше период, в който я оставях в кошарата и заспиваше сама.Това беше докато се научи да се изправя.Оттогава най - лесно заспиваше в количката навън денем или на нашето легло вечер и после я местя в нейното.В началото не беше проблем, тъй като беше топло, но вече няма как да стоим навън с количката,съответно поне от месец се приспиваме само вкъщи.
На година и два месеца махнахме залъгалката от раз, тъй като я хвърляше,после ставаше да я търси ,да плаче за нея и съвсем се разсънваше.В общи линии оттогава започна още по- трудно да заспива .Отскоро не приема и да спи в кошарата.Щом я преместя веднага се събужда ,реве и не заспива повече.Напоследък на обяд не заспива никак, освен на ръце.Просто обикаля леглото, катери се, влиза си в кошарата, прескача я , обикаля къщата и така може с часове, докато не я подрусам на ръце.Пробвала съм да я оставя да и се доспи сама .Резултатът е , че издържа по над 10 часа без сън и накрая заспива в магазина или в столчето за храна,или изобщо не заспива до вечерта, а настроението и разбира се разваля.
Вечер заспива пак трудно,но ако и двамата с баща и сме до нея в един момент просто се отпуска и заспива.
Интервалите на будуване са и 5 часа преди обяд и 6 часа следобяд.Пробвала съм много пъти и на по - кратки интервали - резултатът е никакъв.
Старая се да се придържам към следния режим:
Ставане в 7:30- 8ч
Заспиване в 12:30- 13ч
Събуждане в 14:30 -15ч
И нощен сън в 20:30- 21ч
Нещата, които правим преди сън са къпане или миене без коса,миене на зъби,гърне ,обличане на пижама, казваме чао на играчки,гасим лампите в другите стаи и казваме лека нощ на останалите, ако има такива в жилището.Пея две едни и същи песни всеки път само преди сън.
Сама казва нани, когато и се доспи и търси леглото,но легнем ли,започва да става.
И последно - имаме по два,три дни понякога,в които заспива бързо и лесно и това е ,когато току що е пробил някой зъб.
Главните ми въпроси са :
1.Възможно ли е причината да са никнещите зъби и просто трябва да проявя търпение?
2.Какъв друг метод мога да приложа за заспиване, за да не свикне на ръце?
3.Възможно ли е любопитството към ново,по - отворено детско легло да помогне?

# 1 293
Здравейте, дъщеря ми е на 4 години. До 2 години и половина е кърмена, сама се отби като започна да спи по цяла нощ. Около година и нещо беше супер. Приспивах я (99% аз), излизах и тя спеше по цяла нощ.
От около половин година обаче не е точно така.
Приспивам я, нощем в просъница тя идва в нашето легло, върти се постоянно, събужда ни несъзнателно, отвива ни от въртенето си.
Отделно заспива единствено галейки моята ръка. Как да върнем съня в норма и как да започне да заспива без да ме гали?
Има играчки в леглото си, но гушва и тях, и ръката ми. Ако си я взема, просто не заспива.
Иначе спи около 10-11 часа през нощта и 1.5-2 часа, често и 3 през деня. Поспалива е откакто се е родила, обича си съня и си го търси,но проблемът е в това разбуждане.

# 1 294
Здравейте, бебето ми скоро прави 2 месеца, но е родена три седмици преди термин. Дневният й сън варира между 4-5 дремки и е общо около 6-7 часа.  Понякога едната й дрямка продължава около 3ч., като суче и пак заспива. Будува около 1-1,15ч. Кърмя горе-долу през 2-2,30-3ч. Вечерта прави един по-дълъг интервал от 4 часа. Събужда се около 6-7ч. Къпя я около 19ч. От скоро започна да се буди, веднага щом заспи за нощен сън ( будува, правим банята, кърмене, заспива, слагам я в кошарата, но се буди след около 10 мин.) На какво може да се дължи?

# 1 295
Здравейте! Включвам се и аз в отчаянието си! Колкото повече чета, имам чувството че се обърквам от информацията. Имаме бебе на година и 1 месец точно. Пристрастено кърмаче е и винаги заспива само на гърда. Около 10ти месец опитахме да приспиваме с люшкане, за 1-2 седмици успявахме и даже я слагахме в кошарата, като спеше там през деня и началото на нощта. След това обаче усещаше че си лягам и се почваше един плач докато не я взема пак на леглото на гърда. Ако ли не, будене през час и по-малко. Започнаха да избиват 2 зъба и всичко приключи.

Сега сякаш помни и изобщо не дава да я люшкаме, изпада в истерия, ако не ѝ дам гърда веднагически. Аз лично вече изнемогвам. Не искам да я отбивам още, но не мога да продължавам така. Будя се по 6-7 пъти на нощ, защото постоянно приплаква и ме търси да се доприспи. По какъв друг начин можем да я научим на самостоятелно заспиване? Ако спя на дивана временно и само бащата приспива вечер дали ще помогне?
Изобщо много съм отчаяна. Благодаря.

Здравейте,
За жалост няма как да съм полезна в рамките на този форум.
Необходимо е да се работи комплексно върху ситуацията и най-вече да замените/премахнете асоциацията гърда, което изисква индивидуална работа и консултация.
Напомням само, че самостоятелното заспиване по никакъв начин не е свързано с отбиване, а разделяне на храненето и съня.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 10:42 от Рaдост

# 1 296
Здравейте,Даниела! Бих помолила и аз за съвет.
Дъщеря ми е на година и 4 месеца.Имаше период, в който я оставях в кошарата и заспиваше сама.Това беше докато се научи да се изправя.Оттогава най - лесно заспиваше в количката навън денем или на нашето легло вечер и после я местя в нейното.В началото не беше проблем, тъй като беше топло, но вече няма как да стоим навън с количката,съответно поне от месец се приспиваме само вкъщи.
На година и два месеца махнахме залъгалката от раз, тъй като я хвърляше,после ставаше да я търси ,да плаче за нея и съвсем се разсънваше.В общи линии оттогава започна още по- трудно да заспива .Отскоро не приема и да спи в кошарата.Щом я преместя веднага се събужда ,реве и не заспива повече.Напоследък на обяд не заспива никак, освен на ръце.Просто обикаля леглото, катери се, влиза си в кошарата, прескача я , обикаля къщата и така може с часове, докато не я подрусам на ръце.Пробвала съм да я оставя да и се доспи сама .Резултатът е , че издържа по над 10 часа без сън и накрая заспива в магазина или в столчето за храна,или изобщо не заспива до вечерта, а настроението и разбира се разваля.
Вечер заспива пак трудно,но ако и двамата с баща и сме до нея в един момент просто се отпуска и заспива.
Интервалите на будуване са и 5 часа преди обяд и 6 часа следобяд.Пробвала съм много пъти и на по - кратки интервали - резултатът е никакъв.
Старая се да се придържам към следния режим:
Ставане в 7:30- 8ч
Заспиване в 12:30- 13ч
Събуждане в 14:30 -15ч
И нощен сън в 20:30- 21ч
Нещата, които правим преди сън са къпане или миене без коса,миене на зъби,гърне ,обличане на пижама, казваме чао на играчки,гасим лампите в другите стаи и казваме лека нощ на останалите, ако има такива в жилището.Пея две едни и същи песни всеки път само преди сън.
Сама казва нани, когато и се доспи и търси леглото,но легнем ли,започва да става.
И последно - имаме по два,три дни понякога,в които заспива бързо и лесно и това е ,когато току що е пробил някой зъб.
Главните ми въпроси са :
1.Възможно ли е причината да са никнещите зъби и просто трябва да проявя търпение?
2.Какъв друг метод мога да приложа за заспиване, за да не свикне на ръце?
3.Възможно ли е любопитството към ново,по - отворено детско легло да помогне?

Здравейте,
Според проучванията зъбите не водят до дискомфорт, по-дълъг от 4-5 дни, т.е толкова продължителни проблеми в никакъв случай не се дължат на зъби, а във вашия случай - очевидно на силни асоциации, върху които трябва да се работи.
Премахването на асоциациите е индивидуално, подходи има десетки,  правилният за вашето семейство се определя именно чрез индивидуална консултация.
Не препоръчвам местенето в по-голямо легло преди 3 г. възраст или когато кошарата вече не е безопасна. Децата преди 3 не могат да се справят с границите, ако физически няма такава, т.е. това само ще доведе до множество нощни събуждания и разходки.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 10:43 от Рaдост

# 1 297
Здравейте, дъщеря ми е на 4 години. До 2 години и половина е кърмена, сама се отби като започна да спи по цяла нощ. Около година и нещо беше супер. Приспивах я (99% аз), излизах и тя спеше по цяла нощ.
От около половин година обаче не е точно така.
Приспивам я, нощем в просъница тя идва в нашето легло, върти се постоянно, събужда ни несъзнателно, отвива ни от въртенето си.
Отделно заспива единствено галейки моята ръка. Как да върнем съня в норма и как да започне да заспива без да ме гали?
Има играчки в леглото си, но гушва и тях, и ръката ми. Ако си я взема, просто не заспива.
Иначе спи около 10-11 часа през нощта и 1.5-2 часа, често и 3 през деня. Поспалива е откакто се е родила, обича си съня и си го търси,но проблемът е в това разбуждане.

Здравейте,
Със сигурност трябва да намалите съня през деня постепенно - не повече от 1 час, а на тази възраст е възможно и абсолютно отпадане на дрямката, ако води до проблеми.
Самостоятелното заспиване на тази възраст в голямата си част е налагане на граници, но и абсолютно необходимост от самостоятелно заспиване, което изисква индивидуален подход, съответно и персонална консултация.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 10:44 от Рaдост

# 1 298
Здравейте, бебето ми скоро прави 2 месеца, но е родена три седмици преди термин. Дневният й сън варира между 4-5 дремки и е общо около 6-7 часа.  Понякога едната й дрямка продължава около 3ч., като суче и пак заспива. Будува около 1-1,15ч. Кърмя горе-долу през 2-2,30-3ч. Вечерта прави един по-дълъг интервал от 4 часа. Събужда се около 6-7ч. Къпя я около 19ч. От скоро започна да се буди, веднага щом заспи за нощен сън ( будува, правим банята, кърмене, заспива, слагам я в кошарата, но се буди след около 10 мин.) На какво може да се дължи?

Здравейте,
Два месеца е чудесен период да започнете да градите режим, с разлика +/-30 мин.
Фиксирайте ставането, следвайте интервали, сумарен дневен сън, редувайте начините на заспиване, не позволявайте дрямка повече от два часа и ще влезете в чудесен ритъм.
В момента нещата изглеждат доста хаотични и събуждането може да се дължи на комбинацията от неправилния ритъм, много дневен сън и недостатъчно налягане за сън.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 10:45 от Рaдост

# 1 299
Здравейте Даниела дъщеря ми вече започна 12 месец и заспиването е ад то е рев то в мрънка е още зъби ще изпиват буди се нощем за ядене пее гладна едвам я приспивам какво да направя неиздържам вече избиваме само на рев на това дередже и какъв е режимът на едно бебе което е на 11 месеца и на 30 декември прави 12 месец не се издържа спи на тихо за нощен сън огласена лампа и през деня е ад докато заспи е страшен рев нищо не я успокоява на всякъде където я сложа е страшен рев моля за помощ

# 1 300
Здравейте, бебето ми скоро прави 2 месеца, но е родена три седмици преди термин. Дневният й сън варира между 4-5 дремки и е общо около 6-7 часа.  Понякога едната й дрямка продължава около 3ч., като суче и пак заспива. Будува около 1-1,15ч. Кърмя горе-долу през 2-2,30-3ч. Вечерта прави един по-дълъг интервал от 4 часа. Събужда се около 6-7ч. Къпя я около 19ч. От скоро започна да се буди, веднага щом заспи за нощен сън ( будува, правим банята, кърмене, заспива, слагам я в кошарата, но се буди след около 10 мин.) На какво може да се дължи?

Здравейте,
Два месеца е чудесен период да започнете да градите режим, с разлика +-30 Мин.
Фиксирайте ставането, следвайте интервали, сумарен дневен сън, редувайте начините на заспиване, не позволявайте дрямка повече от два часа и ще влезете в чудесен ритъм.
В момента нещата изглеждат доста хаотични и събуждането може да се дължи на комбинацията от неправилния ритъм, много дневен сън и недостатъчно налягане за сън.

А има ли значение това, че е родена с три седмици по-рано по отношение на интервалите на будуване или да гледам тези за 2м.? Колко общо трябва да е дневният сън? Вчера и днес започна да заспива доста по-трудно и за дневните дремки. Имам чувството, че нещо не улучвам интервалите...
Навсякъде се сочи, че новородените заспиват късно за нощен сън (21-23ч.) - това до кой месец важи?
Имам дете на 2г. и помня, че сънят му се влоши покрай регресията в 4 месец, но след това всичко се нареди, следейки интервалите на будуване.

# 1 301
Здравейте Даниела дъщеря ми вече започна 12 месец и заспиването е ад то е рев то в мрънка е още зъби ще изпиват буди се нощем за ядене пее гладна едвам я приспивам какво да направя неиздържам вече избиваме само на рев на това дередже и какъв е режимът на едно бебе което е на 11 месеца и на 30 декември прави 12 месец не се издържа спи на тихо за нощен сън огласена лампа и през деня е ад докато заспи е страшен рев нищо не я успокоява на всякъде където я сложа е страшен рев моля за помощ
помогнете

# 1 302

Здравейте,
Предполагам, че имате нужда от комплексен подход и работа.
Режимът е първата стъпка - на тази възраст децата следва да са с 2 дремки, с интервали на будуване 3/3.30/4, дневен сън не повече от 2 часа. Следва да имате и фиксиран час за ставане/лягане +/-30 минути.
След режима идва съответно и работата по асоциациите и начините на заспиване, като това е чудесна възраст да работите по самостоятелното заспиване.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 10:46 от Рaдост

# 1 303
Здравейте, бебето ми скоро прави 2 месеца, но е родена три седмици преди термин. Дневният й сън варира между 4-5 дремки и е общо около 6-7 часа.  Понякога едната й дрямка продължава около 3ч., като суче и пак заспива. Будува около 1-1,15ч. Кърмя горе-долу през 2-2,30-3ч. Вечерта прави един по-дълъг интервал от 4 часа. Събужда се около 6-7ч. Къпя я около 19ч. От скоро започна да се буди, веднага щом заспи за нощен сън ( будува, правим банята, кърмене, заспива, слагам я в кошарата, но се буди след около 10 мин.) На какво може да се дължи?

Здравейте,
Два месеца е чудесен период да започнете да градите режим, с разлика +/-30 Мин.

А има ли значение това, че е родена с три седмици по-рано по отношение на интервалите на будуване или да гледам тези за 2м.? Колко общо трябва да е дневният сън? Вчера и днес започна да заспива доста по-трудно и за дневните дремки. Имам чувството, че нещо не улучвам интервалите...
Навсякъде се сочи, че новородените заспиват късно за нощен сън (21-23ч.) - това до кой месец важи?
Имам дете на 2г. и помня, че сънят му се влоши покрай регресията в 4 месец, но след това всичко се нареди, следейки интервалите на будуване.

Здравейте,
Детето ви е доносено, следователно следвате интервалите за възрастта.
Може да последвате страницата ми във фейсбук или Инстаграм, може да откриете всички числа там, но около 5 часа.
Бебетата до 3 месеца следва да заспиват в 21-23, след това минават на нормален режим.

Последна редакция: пн, 04 дек 2023, 10:47 от Рaдост

# 1 304

Здравейте,
Предполагам, че имате нужда от комплексен подход и работа.
Режимът е първата стъпка - на тази възраст, децата следва да са с 2 дремки, с интервали на будуване 3/3.30/4, дневен сън не повече от 2 часа. Следва да имате и фиксиран час за ставане/лягане +-30 минути.
След режима идва съответно и работата по асоциациите и начините на заспиване, като това е чудесна възраст да работите по самостоятелното заспиване.
тя спи сама в кошарата от четвъртия месец  сутрин става не по късно от 7.30 най дълго до 8 събужда се по нощите врека пее плаче много и се беше опитала да мине на една дрямка спеше тук преди две седмици по веднъж на ден а най дългото и спане беше онзи ден от пет следобяда до осем сутринта дори не се будила за вечеря и през ноща и чак в осем сутринта се събуди чак 15 часа без ядене а събудя ли я цяла нощ няма спане и е страшен истеричен рев до никое време та дори може до сутринта така да изкара какво да правя как да действам защо заспива с такъв истеричен рев толкова трудно къде е проблема спи на тишина

Общи условия

Активация на акаунт