Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Новозакупвн апартамент и данъчни декларации

  • 602
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 538
Здравейте! Закупих апартамент построен 2005 г. При нотариуса останах с впечатлението, че няма нужда аз да подавам накъде покупката на имота и той ще го впише, където трябва.
Трябва ми да подам данъчна декларация?

# 1
  • Мнения: 28 077
Не е данъчна, а Декларация 14 (има по-сложно име, но това стига). Наскоро въведоха правило тя да се подава от нотариуса, ама понякога го правят, понякога не. Срокът е 2 месеца. Изчакай месец и отиди в общината и питай дали е подадена и ако не е си я подай.

Иначе трябва да минеш през вода, ток, парно, СОТ, ако имат договор за телевизия и интернет  и какво ли не.

# 2
  • Мнения: 2 494
Да, в МДТ. Нотариусът ви е казал, че ще го впише в АВ. Другото е ваше задължение в 2 - мес. срок.
Писали сме едновременно с ЧС.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 350
Вече при покупка на стар (не новопостроен) имот не сте длъжна да декларирате - или поне на теория. Общинските данъчни получавали данните служебно от Агенция по вписванията. На практика обаче това било нещо "ново" за МДТ (от 01.01.2019 г., забележете) и явно до днес нямат работещ алгоритъм да ги внасят тези данни, нито спазват някакви срокове. Миналата година пет месеца след една сделка се оказа, че още нямат представа, че собственикът е сменен, и изобщо не били стигнали "дотам" (каквото и да значи това).
Тоест: не сте длъжна да декларирате по чл. 14 от ЗМДТ и не могат да ви наложат глоба, ако не го направите. Просто ще ви впишат като собственик след Бог знае колко време и ще излязат дължимите данъци накуп за целия период назад. А може и лихва да им сложат, нищо, че те не са ви вписали навреме.

# 4
  • Далечният изток
  • Мнения: 9 071
Да, общините получават данни за сделката и служебно прехвърлят партидата на новия собственик. Но и аз ще посъветвам след месец да отидете до общината и да проверите дали вече имотът се води на ваше име.

# 5
  • Мнения: 161
Аз също купих апартамент, но в Пловдив, строен 2005г и средата на декември изтичат 2 месеца. Онзи ден си взех отпуска да подам декларацията в данъчното ама нали съм блейка и не съм разбрал от нотариуса, че това е негово задължение. Та отидох платих си 10лв пред данъчното да ми попълнят декларацията, чаках на прилична опашка и като ми дойде реда се оказа, че е било излишно Simple Smile
Та посмях се от яд и се прибрах Simple Smile

# 6
  • Мнения: 8 843
По-добре да провериш и да се окаже, че вече си вписан като собственик, отколкото после да се набуташ с лихви и с гоолеми суми за предишни периоди.

# 7
  • Мнения: 161
По-добре да провериш и да се окаже, че вече си вписан като собственик, отколкото после да се набуташ с лихви и с гоолеми суми за предишни периоди.

Разбира се, така минах пред гишетата и разбрах, че на единия апартамент не съм плащал данък тази година, та поне не беше напразно ходеното.

# 8
  • Мнения: 98
Нищо не се вписва служебно за съжаление... или по-скоро е изключение. Аз към края на двумесечния срок отидох и подадох декларацията, след 15 дена излезе и дължимият данък.

# 9
  • Далечният изток
  • Мнения: 9 071
Явно зависи от общината. При нас без изключение досега колкото сделки съм имала, все са оправени партидите служебно.

Общи условия

Активация на акаунт