Обновяване на ЦКР

  • 2 054
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, на 03.12.2021 изплатих 4 бързи кредит. Искам да попитам кога ще изчезнат от кредитната ми история след 15то число този месец като се обнови ЦКР, или след 15ти Януари 2022.
Благодаря

# 1
  • София
  • Мнения: 5 616
Януари. Ако е необходимо за пред друга банкова/финансова институция, може да им изискате удостоверения за липса на задълцения.

# 2
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 317
Здравейте, на 03.12.2021 изплатих 4 бързи кредит. Искам да попитам кога ще изчезнат от кредитната ми история след 15то число този месец като се обнови ЦКР, или след 15ти Януари 2022.
Благодаря

Те ще изчезнат ли след погасяването или просто няма да са активни, т. Е да светят в червено?
На мен ми се струва, че не се заличават така лесно, нали затова е кредитна история, може ли някой запознат да каже?

# 3
  • Мнения: 12
Да, ще изчезнат окончателно след няколко години. Но ще излизат като редовни в ЦКР (но от опит подозирам, че по някакъв начин е индикирано, че не съм била 100% точна...)

# 4
  • Мнения: 1 457
Справката от ЦКР съдържа информация за 5 години назад - т.е. ако е имало просрочие по някой кредит в последните 5 години, това ще се вижда там, дори и да е погасен вече кредита. А ако по кредитите не е имало просрочие, не се показват в справката след тяхното пълно погасяване.

# 5
  • София
  • Мнения: 1 576
Трябва да отидете до БНБ. Като кажете за изчистване на лошо ЦКР, те знаят. Попълва се една бланка, плащате 2лв такса за 7 дни и чакате. Като си вземете документа, влачите и него, ако искате да кандидатствате за друг кредит.

# 6
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 317
Трябва да отидете до БНБ. Като кажете за изчистване на лошо ЦКР, те знаят. Попълва се една бланка, плащате 2лв такса за 7 дни и чакате. Като си вземете документа, влачите и него, ако искате да кандидатствате за друг кредит.

Да де,но това се разбира след като са погасени вече кредитите,иначе при активно и лошо ЦКР няма как да стане зануляване

# 7
  • София
  • Мнения: 261
Финансовите институции (банкови и небанкови) по наредба подават информация на 15 дни в Централния кредитен регистър (ЦКР). Когато има вече изплатен кредит и по него не е имало никакво забавяне, той "изчезва" от ЦКР. Там остават и са видими до 5 години назад във времето само забавяния и по активни, и по неактивни (вече изплатени) кредити. Между другото в ЦКР вече са видими и задължениеята и на поръчителите и съдлъжниците по кредити.

Затова у нас няма такова нещо като кредитен рейтинг, защото не се пази информация за добросъвестните кредитополучатели, което са изплатили да речем няколко кредита. При нас има само негативната страна на монетата. Виждат се "черните" точки.

# 8
  • Мнения: 711
Той и не е особено необходим, при заявление за кредит съответната институция изчислява такъв рейтинг съобразно настоящите обстоятелства при заявителя.

Общи условия

Активация на акаунт