За питката - въпрос?

  • 2 322
  • 38
  •   1
Отговори
# 30
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Знам че, ако не може да се направи точно на 40-тия ден, се прави след това.

# 31
  • Мнения: 3 334
Правихме я на 40-ден.Отидохме първо на църква,а след това вкъщи на купон.Тук в сайта съм чела,че се прави на 40-я ден,но който както си знае!

# 32
  • Мнения: 2 567
Ние я направихме миналата събота, преди 40я ден  Grinning Така бях чувала, не знам колко е правилно. Ваче е права, че Етнографията би трябвало да дава най-точни отговори.
Сега само се чудя какво се прави с тази кърпа с чушката, парчето питка и тн, дето се вдига нависоко вкъщата.  Thinking Имате ли идеи? Confused:

# 33
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Прави се до 40 ден, а след това на 40 се ходи на църква.

# 34
  • Мнения: 100
Цитат на: jakinik
Прави се до 40 ден, а след това на 40 се ходи на църква.

Точно така.Но както винаги тези обичай из цяла България са различни.

# 35
  • Мнения: 4 473
Цитат на: Vache
Преди!!!!
"Втората пита" както още се нарича се прави в първите дни след раждането, на 40 ден се ходи на църква, където на майката се чете очистителна молитва. Така поне пише в "Етнография на България", а за мен тази книга е най-показателна за обичаите в България!

П.С. Първата пита се прави веднага след раждането за Богородица! Пак според етнографията

Абсолютно вярно!До 40-тия ден!

# 36
  • Мнения: 4 965
Задължително след 40-тия ден (първата неделя след това или през седмицата ако има през нея църковен празник - точно на празника). Идеята е, че до преди отиването на църква с детето (сарандисването) то един вид все още не е представено в обществото и едно време до тогава бебето не е било извеждано от вкъщи и не са се посрещали гости, често при първото ходене на църква са правили и кръщенето.

# 37
  • Мнения: 4 965
Цитат на: strelche
Цитат на: Vache
Преди!!!!
"Втората пита" както още се нарича се прави в първите дни след раждането, на 40 ден се ходи на църква, където на майката се чете очистителна молитва. Така поне пише в "Етнография на България", а за мен тази книга е най-показателна за обичаите в България!

П.С. Първата пита се прави веднага след раждането за Богородица! Пак според етнографията

Абсолютно вярно!До 40-тия ден!


В някои краища на България тази "втора" пита се прави само с най-близките хора, които живеят в къщата и понякога с присъствието на бъдещите кръстници - обикновено през първата седмица след раждането. Тази, на която се канят чужди хора е след 40-тия. "Първата" е още преди раждането.

# 38
  • Мнения: 920
Цитат на: Vache
Преди!!!!
"Втората пита" както още се нарича се прави в първите дни след раждането, на 40 ден се ходи на църква, където на майката се чете очистителна молитва. Така поне пише в "Етнография на България", а за мен тази книга е най-показателна за обичаите в България!

П.С. Първата пита се прави веднага след раждането за Богородица! Пак според етнографията



И в моята книжка за семейните празници пише същото.

Първата пита се прави след успешното раждане, нарича се "богородична питка" или "бабина пита". Намазана с мед тази питка се раздава и изяжда само от домашните, а на "втората пита" вече се канят само жени и деца.

Колкото до ходенето на църква на 40-тия ден то е и за майката - за нейното "завръщане" в света от който е била отделена през бременноста.

Общи условия

Активация на акаунт