Адв. Мирослава Кръстева отговаря на вашите правни въпроси

  • 61 912
  • 420
  •   2
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 531
През годините съм развивала различни благотворителни инициативи за правна помощ, като включването ми в инициативата на BG-Мamma "Специалистите говорят" е продължение на разбирането ми, че мога да бъда най-полезна със знанията си.


Адв. Мирослава Кръстева

Адв. Кръстева ще отговаря всеки петък на Вашите въпроси, свързани със следните правни отрасли:

◉ Консултации в областта на гражданското право;
◉ Образуване, представителство и защита по дела срещу банки;
◉ Образуване на искове за защита на потребителя;
◉ Образуване, представителство и защита по дела срещу застрахователи;
◉ Процесуално представителство по граждански, брачни, вещни, облигационни и административни процеси;
◉ Консултации по социално и здравно осигуряване.


След завършване на висше юридическо образование, положени задължителни квалификационни изпити за специализация по Морско право, задължителен юридически стаж и придобиване на стаж по специалността, Мирослава Кръстева регистрира своята адвокатска кантора през лятото на 2001 г.

Основните области на правото, в които работи, са: семейно, банково, застрахователно, облигационно право, защита на потребителя, защита на длъжника, съдействие при решаване на вещно-правни въпроси. Член на Варненската адвокатска колегия.

През годините адв. Кръстева е работила на доброволни начала с ВСУ, със съдействието на Асоциация „Да съхраним жената” и е доброволец към ”Комплекс за социални услуги за деца”.

http://legalkrusteva.com/
https://www.facebook.com/lawyermiroslavakrasteva

Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от съвети в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят


Правила на консултативните теми във форума


Последна редакция: пт, 17 дек 2021, 15:52 от Редактор**

# 1
  • София
  • Мнения: 1 203
Здравейте адвокат Кръстева.

Имам въпрос относно наследствена пенсия на вдовица. Жената е на 56 години, според това, което прочетох в НОИ, има право на такава пенсия 5 години преди навършване на пенсионна възраст. Не прочетох да има някакви условия за това, но тя в момента е безработна.
Освен това, синът й е получавал наследствена пенсия от баща си като студент. Това е било преди десетина години. Дали сега (когато и ако има право на такава пенсия) ще й определят същата пенсия (изчислената за сина й), или има право да поиска преизчисляване към днешна дата?
Благодаря предварително.

# 2
  • Мнения: 289
Здравейте, адвокат Кръстева!
Имам въпрос свързан с попечителството на 2 големи деца-момиче на 14г и момче на почти 12г.
С бащата не се разбираме от много години, но търпях заради тях. Само че те вече са големи и сами виждат, че баща им се води баща само на хартия май. Нито веднъж не е седнал да учи с тях, не е говорил нормален разговор, пари за училище не се сеща да им дава. Все от мен искат. Като поискат от него и все им казва аз нямам. В последно време е станал и много агресивен. Не ни е посягал досега, но ако нещо го изнерви и посяга на домашните любимци(рита ги силно в пристъп на нервна криза) пред децата, хвърлял е шишета по земята. Синът ми ми каза, че е ходил тайно да го заплашва, че ако не го слуша щял да набие първо него, после мен. Веднъж съм си тръгвала от мъжа ми заедно с децата и е хвърлял камък по колата. Ревнив е. Постоянно ме обвинява, че си имам любовник. Не искам децата да живеят в такава среда. Постояннно ме питат защо баща им се държи така. Сега му хрумна, че майка ми ни настройвала срещу него и забрани на децата да ходят при нея. Аз му казах, че ако продължава така ще подам молба за развод. Той ме заплашва, че няма да ми даде двете деца. Даже и ако съда ги присъди на мен. Щял да направи нещо, но нямало да ги взема двете. Съгласен е да взема едното и да си тръгна. Каза ми избирай едното дете и си тръгвай. Аз не искам да ги деля. Как да избера? Това не са плюшени играчки. Даже и на децата казах, че за мен е важно те да са заедно и да се чувстват щастливи, пък ако ще и да изберат да останат при него. Те казаха, че искат да са с мен.
Извинявам се че стана толкова дълго, но въпроса ми е как процедира съда с толкова големи деца? Има ли възможност наистина да ги раздели? Изслушва ли и тяхното мнение? И ако да взима ли се предвид или е просто формалност? Благодаря и бъдете здрава!

# 3
  • Мнения: 134
Здравейте, адвокат Кръстева! Във входа, в който живея има семейство, което отказва да заплаща такса почистване и такса асансьор за всичките си членове. Те са четирима, а плащат за двама. Какво може да се направи? Благодаря!

# 4
  • Мнения: 1
Здравейте адв. Кръстева, живея от 8 год. във Финландия, имам три деца. Най малкото ми дете е на 5 год. Живея разделена с баща ѝ от четири години, не сме имали брак и съответно развод. Тя живее с мен и е регистрирана на моя адрес, баща и я вижда когато може, нямаме официално решение за срещи. Лятото бяхме заедно в България, но когато трябваше да се върнем във Финландия, той ме убеди, че тя е по добре да остане още малко при баба и дядо(родителите на баща и). Ноември месец той тръгна от Финландия за България, като ми обеща, че ще я върне около Нова година. Но в последствие разбрах, че целта му е била да се върне България, да ме изнудва и шантажира и да си търси причина да не я върне. От няколко дена и е взел телефона и не мога и да я чуя,освен ако не ми звънне от неговия телефон и говорим в негово присъствие, но детето не е спокойно и постоянно гледа баща си. Посъветвайте ме какво да направя, за да си върна детето.

# 5
  • Мнения: 104
Здравейте! Интересувам се дали съществува възможност майчинството да бъде прехвърлено от майката на детето на неговата баба, когато детето навърши шест месеца? Благодаря!

# 6
  • Мнения: 192
Здравейте адвокат Кръстева.

Имам въпрос относно наследствена пенсия на вдовица. Жената е на 56 години, според това, което прочетох в НОИ, има право на такава пенсия 5 години преди навършване на пенсионна възраст. Не прочетох да има някакви условия за това, но тя в момента е безработна.
Освен това, синът й е получавал наследствена пенсия от баща си като студент. Това е било преди десетина години. Дали сега (когато и ако има право на такава пенсия) ще й определят същата пенсия (изчислената за сина й), или има право да поиска преизчисляване към днешна дата?
Благодаря предварително.
Здравейте,

Ще бъде издадено ново решение, съобразно критериите,  на които отговаря жената.

По- здрави и успех!

Последна редакция: пн, 10 яну 2022, 13:06 от адв. Мирослава Кръстева

# 7
  • Мнения: 192
Здравейте, адвокат Кръстева!

Извинявам се че стана толкова дълго, но въпроса ми е как процедира съда с толкова големи деца? Има ли възможност наистина да ги раздели? Изслушва ли и тяхното мнение? И ако да взима ли се предвид или е просто формалност? Благодаря и бъдете здрава!
Здравейет,

Предвид възрастта на децата и при  съдебен спор, съдът ще изслуша децата при вземане на решение при кого от двамата родители да бъдат те.

По- здрави и успех!

# 8
  • Мнения: 192
Здравейте, адвокат Кръстева! Във входа, в който живея има семейство, което отказва да заплаща такса почистване и такса асансьор за всичките си членове. Те са четирима, а плащат за двама. Какво може да се направи? Благодаря!
Здравейте,

Етажната собственост има право да се снабди и с изпълнително основание, при валидно взети решения на ОСЕС.

По- здрави и успех!

# 9
  • Мнения: 192
Здравейте! Интересувам се дали съществува възможност майчинството да бъде прехвърлено от майката на детето на неговата баба, когато детето навърши шест месеца? Благодаря!
Здравейте,

Да, възможно е.

По-здрави и успех!

# 10
  • Мнения: 192
Здравейте адв. Кръстева, живея от 8 год. във Финландия, имам три деца. Най малкото ми дете е на 5 год. Живея разделена с баща ѝ от четири години, не сме имали брак и съответно развод. Тя живее с мен и е регистрирана на моя адрес, баща и я вижда когато може, нямаме официално решение за срещи. Лятото бяхме заедно в България, но когато трябваше да се върнем във Финландия, той ме убеди, че тя е по добре да остане още малко при баба и дядо(родителите на баща и). Ноември месец той тръгна от Финландия за България, като ми обеща, че ще я върне около Нова година. Но в последствие разбрах, че целта му е била да се върне България, да ме изнудва и шантажира и да си търси причина да не я върне. От няколко дена и е взел телефона и не мога и да я чуя,освен ако не ми звънне от неговия телефон и говорим в негово присъствие, но детето не е спокойно и постоянно гледа баща си. Посъветвайте ме какво да направя, за да си върна детето.
Здравейте,

Според описаното от Вас би могло да се приеме, че е налице международно отвличане, по смисъла на Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца.
Там е разписана подробна процедура, която се осъществява с активното съдействие на държавните органи, така че съветът ми към Вас е да се обърнете към колега адвокат, който да Ви съдейства при сезиране на компетентните органи във Финландия.

По- здрави и успех!

# 11
  • Мнения: 104
Здравейте! Интересувам се дали съществува възможност майчинството да бъде прехвърлено от майката на детето на неговата баба, когато детето навърши шест месеца? Благодаря!
Здравейте,

Да, възможно е.

По-здрави и успех!

Здравейте, адв. Кръстева,

Благодаря Ви за отговора! Можете ли да ми кажете каква е процедурата? Бабата трябва да подаде декларация в НОИ? При сключен брак бащата трябва ли да изрази своето съгласие, бабата да вземе майчинството?

# 12
  • Мнения: 192
Здравейте! Интересувам се дали съществува възможност майчинството да бъде прехвърлено от майката на детето на неговата баба, когато детето навърши шест месеца? Благодаря!
Здравейте,

Да, възможно е.

По-здрави и успех!

Здравейте, адв. Кръстева,

Благодаря Ви за отговора! Можете ли да ми кажете каква е процедурата? Бабата трябва да подаде декларация в НОИ? При сключен брак бащата трябва ли да изрази своето съгласие, бабата да вземе майчинството?

Здравейте,

Въпросът Ви е по- скоро счетоводен, не съм сигурна в детайлите на процедурата. Ето тук например има насоки https://acc-consultco.com/prehvarlyane-na-maichinstvo-ot-maika/

По- здрави и успех!

# 13
  • Мнения: 76
Здравейте ! Мога ли да съдя баща за издръжка ,докато е в затвора и родителите му да я плащат или да съдя тях ,тъй като имат добър доход и посгоянно му се пращат пари ,вкарват му се цигари ,хряна на въпросния баща и това може да се докаже по банковите преводи. В закона е описано ,че ако родителя няма възможност ,бабата и дядото я дължат.

# 14
  • София-Младост
  • Мнения: 23 270
Здравейте! Интересувам се дали съществува възможност майчинството да бъде прехвърлено от майката на детето на неговата баба, когато детето навърши шест месеца? Благодаря!
Здравейте,

Да, възможно е.

По-здрави и успех!
КТ чл.163, ал. 10
Със съгласието на майката след навършване на 6-месечна възраст на детето бащата може да ползва вместо нея отпуск за остатъка до 410 дни. Когато бащата е неизвестен, отпускът може да се ползва от един от родителите на майката. Когато бащата е починал, отпускът може да се ползва от един от родителите на майката или на бащата.

Общи условия

Активация на акаунт