По - трудно ли е програмирането за жените?

  • 2 761
  • 31
  •   1
Отговори
  • Мнения: 34
Здравейте,  отскоро ме измъчва една мисъл и тя е :  програмирането по-трудно или по - непривликателно е за жените? IT сферата предлага доста възможности, но жените там сякаш са по-малко и по-трудно се задържат.
Пробвали ли сте да се занимавате с писане на софтуер и какво е вашето впечатление? Бихте ли работили в тази сфера и какво ви спира?

# 1
  • Мнения: 31 647
Дали талант в дадена сфера ти се отдава, не зависи от наличието или липсата на пенис.
Лично аз съм опитала, не е моето.
Но познавам жени, работят в тази сфера.
Познавам и жени са работили, но сега предпочитат друго.
Свят шарен.
А теб защо така силно те измъчва това?

# 2
  • Мнения: 34
Има, но е факт, че са по-малко  и ми е интересно защо ? На мен ми допада и аз това работя, иска ми се да имам повече колежки. По-интересно ли им е на мъжете тематиката или е нещо друго? Ти защо се отказа ?

# 3
  • Мнения: 31 647
Нали написах защо.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 990
Въпрос на тип мислене. Имам приятелки, работещи като програмисти, но мъжете преобладават. Има сектори, в които доминират жени, напр. учителската професия.

# 5
  • INFJ
  • Мнения: 9 342
Просто не им е интересно, не мисля, че има причина да им е по-трудно.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 125
Момчетата са по-добри, но защото те се занимават с това цял живот. Приятелят ми, брат ми и колегите още като деца само това са правили, и при това с интерес. Превъртят някоя игра, след което започват да ѝ разглеждат файловете, свалят допълнителни програми, за да я модифицират и да ги променят по техен вкус. Постоянно са били из форумите или са гледали клипове какво трябва да се направи, за да им се получават модификациите. Разбира се програмирането не е само това, но те вече имат стабилна база, върху която стъпват, когато учат висше, курс и т.н. А имам и колеги, които нямат диплома, а се занимават с това, някои дори ни ръководеха. 
Жените, от друга страна, се начоваме към програмирането на по-късна възраст, а мотивацията - заплащането и привилегията "да работиш в офис, а не продавачка в някой магазин" (това е мотото на моите колежки, почти без изключение). Изкарали някой друг бърз курс,  университет, но без да разчупват палитрата си от познания чрез подобни интереси им е скучно и трудно. Аз също бях от тези, но се пренасочих към графичния дизайн, барем съм добра в рисуването и то ми е интересно, а тук преобладаваме жени, защото пък ние сме се занимавали под някаква форма с това от малки Laughing

Последна редакция: сб, 25 дек 2021, 19:59 от Lunna_sonata

# 7
  • Мнения: X
Не мисля, че за да си програмист, трябва да си мъж. Въобще не отдавам значение на пола. Работя в ит сферата от началото на кариерата си. Учих друго, но никога не съм го практикувала. В ит компаниите преобладават мъже, не съм програмист, но все в мъжки екипи съм била.

Аз лично мисля, че “женските” професии тип детска учителка, фризьорка не са за мен. Нито имам усет към деца, нито бих изтърпяла да работя в салон. Не съм сръчна, не умея да рисувам, нямам нерви да слушам женски разговори по цял ден. Според мен професиите не бива да се делят на “мъжки” и “женски”, нека всеки работи това, което му е на сърце. Има и добри мъже фризьори, например.. трябва ли за всичко да съдим по пола?

# 8
  • Мнения: 8 796
в ИТ има много позиции за жени и без да е необходимо програмиране

# 9
  • Мнения: 7 258
Не че нещо, но от фризьорка, продавачка и детска учителка до програмистка има Балкан разлика. Това университет, знания, сертификати за нищо ги нямата. Чак и анкета пуснала авторката.

# 10
  • Мнения: 1 283
Всъщност не, жените често са по-добри в програмирането - https://www.theguardian.com/technology/2016/feb/12/women-conside … ide-gender-github

Но така или иначе, уменията на човек в която и да е сфера не зависят от пола. Проблемът е, че момичетата като цяло не ги насърчават да развиват такива интереси и съответно не се насочват към подобни професии. Обществото ни все още възпитава у децата идеята, че има "мъжки" и "женски" интереси/професии и по този начин ги ограничава. А IT технологиите са много динамична сфера и там е добре да започнеш да развиваш знания колкото се може по-рано.

Последна редакция: нд, 26 дек 2021, 00:49 от Tessaria

# 11
  • Мнения: 8 796
не мисля, че програмирането е професия само за единия пол и сме възпитавани, че  е 'мъжка'

# 12
  • Мнения: 3 724
Разликата е единствено в свободното време , според мен. Колкото и добра да е една жена, след време семейство и деца, свободното време за четене и писане се изчерпва и нормално е да изостава с новостите , и да се откаже след време

# 13
  • Мнения: 8 796
И мъжете се отказват след време, това е за млади хора най-подходящо. Попрограмира малко,  и след това стават мениджъри.

# 14
  • Мнения: 675
Повечето хора масово разчитат на запаметяване на данни, числа, събития и съответно си търсят работа, с която могат да се справят ако научат 3-4 подхода и прилагат някой от тях, според ситуацията. В програмирането няма такова нещо, особено на по-високите нива. Там всеки ден се сблъскваш с всевъзможни проблеми и неща, които клиентите и дизайнерите искат и ти трябва да ги направиш възможни и това налага постоянно да си блъскаш главата над нещо ново, да си супер креативен, да съобразяваш сто неща, да търсиш информация и да се учиш. Което е много натоварващо и не по силите на всеки, било то мъж или жена. Затова и няма много кадри, постоянно се търсят хора и заплатите са високи. Не е до пол. А моите наблюдения са, че жените по-често разчитат на помнене, фактология, задълбават в детайлите и търсят лесна работа, от която често могат да отсъстват (по обясними причини), затова и са по-малко в бранша.

Общи условия

Активация на акаунт