Кое първо : сватба или бебе?

  • 8 877
  • 183
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Сигурно ще ви се стори смешно моето чудене, но все пак ми се иска да получа адекватни съвети...
С приятелят ми планираме сватба тази година, може би лятото или есента (зависи кога съберем парите), а в същото време и двамата много искаме да правим опити за бебе. Обаче, ако се получи това бебе до сватбата, някак си се притеснявам дали ще ми е до приготовления, гости, стрес, дали и ще съм физически ок и т. н. Дали не е по - добър вариант да изчакаме с опитите тази година, да се отдаден на емоциите покрай сватбата, без притеснения? Аз обаче съм на 31 години, което не е от най-добрите възрасти за отлагане на бременност...
Какви съвети бихте ми дали?

# 1
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Сватбата първо.

Просто няма да ти е комфортно ,ако си бременна на сватбата си.

# 2
  • Мнения: 129
Направете си сватбата на спокойствие и след сватбата веднага опити.Така в този случай ще ги отложите с няколко месеца. А й варианта и двете едновременно не е разумен тъй като ако стане ще си в напреднала  бременност при която нямаш представа как ще се развиват нещата всеки миг.

# 3
  • Мнения: 2 622
Дай боже да ви се получи веднага,но има вариант да не стане и толкова бързо бебето попринцип.В днешно време доста хора се изправяме пред репродуктивни проблеми..Преди да започнете опитите,организирайте си сватбата,и междувременно направете контролни прегледи,мъжа ви спермограма,вие някой изследвания(щитовидна жлеза,полови хормони,витамини).

# 4
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 258
С риск да прозвуча грубо, за което предвсрително се извинявам, за мен тая работа със събирането на пари за сватба е пълна глупост. Като искате да се ожените, сключете брак с най- близките и толкова. Нито ще се охарчите, нито ще ви се налага да чакате, нито ще изпитате стрес. Не виждам защо трябва да се чака незнайно колко месеца, да се събере Х сума пари, за да правите купон на родата.

# 5
  • Мнения: 9 697
Зависи дали визираш създаване на семейство/сключване на брак и бебе или веселба за родата и бебе.
Сватбите могат да са с двама и 2000 човека. Без да надничам в джобовете ви  мисля, че и сами можете да прецените колко и кога да похарчите. И най-вече за какво.

# 6
  • Мнения: 17 407
Първо децата, после сватби и всякакви други глупости.

# 7
  • Мнения: 6 992
Бебето ни беше на 11 месеца, когато сключихме брак. Не исках да съм бременна булка, не исках и той да е много малко бебе. Парите в нашия случай не са били фактор.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 136
Цитат
Дай боже да ви се получи веднага,но има вариант да не стане и толкова бързо бебето попринцип.В днешно време доста хора се изправяме пред репродуктивни проблеми..Преди да започнете опитите,организирайте си сватбата,и междувременно направете контролни прегледи,мъжа ви спермограма,вие някой изследвания(щитовидна жлеза,полови хормони,витамини).
Защо хора които никога не са правили секс без предпазни средства, не са планирали и работили за бременност трябва да правят това?
Защо всеки, който реши да има дете трябва да става параноик?
Забременяването не е чудо, което се нуждае от специална асистенция. Бременността не е болест.
Да има хора, които имат проблеми, но защо трябва предварително да вярваме и търсим проблеми?
Даааа... тук ще се каже, за да не стане късно после...
Не го разбирам.
Омъжих се на 33 и опитите за бебе започнаха в седмицата на сватбата. 40 дни по-късно бях бременна. Не съм била абсолютно уверена, че ще се случи бързо и лесно и ако не беше се случило в рамките на 6-8 месеца навярно щях да потърся съответните специалисти. Защо обаче предварително? Повтарям въпроса си.

# 9
  • Мнения: 650
На децата най-хубавото им е правенето, тъй че действайте, па сватбата все някак ще се нареди Simple Smile))

# 10
  • Мнения: 46 510
Сватбата. Изчакване няколко месеца не е никакво отлагане.
Много е вероятно да имаш лека бременност, но никой не знае. Може да ти се гади, да ти се лежи и хич да не ти е до организиране на сватба и празнуване. Щом вече сте я предвидили, направете си я и действайте след нея.

# 11
  • Мнения: 2 622
Цитат
Дай боже да ви се получи веднага,но има вариант да не стане и толкова бързо бебето попринцип.В днешно време доста хора се изправяме пред репродуктивни проблеми..Преди да започнете опитите,организирайте си сватбата,и междувременно направете контролни прегледи,мъжа ви спермограма,вие някой изследвания(щитовидна жлеза,полови хормони,витамини).
Защо хора които никога не са правили секс без предпазни средства, не са планирали и работили за бременност трябва да правят това?
Защо всеки, който реши да има дете трябва да става параноик?
Забременяването не е чудо, което се нуждае от специална асистенция. Бременността не е болест.
Да има хора, които имат проблеми, но защо трябва предварително да вярваме и търсим проблеми?
Даааа... тук ще се каже, за да не стане късно после...
Не го разбирам.
Омъжих се на 33 и опитите за бебе започнаха в седмицата на сватбата. 40 дни по-късно бях бременна. Не съм била абсолютно уверена, че ще се случи бързо и лесно и ако не беше се случило в рамките на 6-8 месеца навярно щях да потърся съответните специалисти. Защо обаче предварително? Повтарям въпроса си.
Никой не говори за параноя.Рутинните излседвания са важни за всеки.Живеем в свят изпълнен ежедневно със стрес,който влияе на организма по един или друг начин.В никакъв случай не казвам,че задължително хората имат проблеми.Например за да имаш здраво дете,нали трябва и ти да си здрав.Липсата на фолиева киселина в организма води до тежки малформации примерно.Нисък прогестерон,висок естроген,високи нива на някой хормони,дават спънки примерно в зачеването.Има много варианти.Какво лошо има в това човек преди да започне с опитите,да си направи въпросните рутинни изследвания,за да е спокоен,че ще създаде и износи детето си.
И пак казвам,дай боже на хората да им се получи веднага.

# 12
  • Мнения: 794
Което на вас ви е по-важно. Ако държите на всяка цена на класически тип сватба с всичките традиции и т.н., може би по-добре първо сватбата.
Ние имахме същата дилема и решихме, че бракът плюс бебето ни е по-важно. Т.е., действаме си за бебе и като стане, ще подпишем в тесен кръг - само най-близките приятели и семейство, пак ще се почерпим просто без всичките "бонуси". Но ако искате голяма сватба, не мисля, че ще ти е комфортно, особено пък и ако е по-тежка бременността.

# 13
  • Мнения: 3 185
Бих подписала веднага в тесен кръг и бих започнала с опитите за бебе.

По-глупава идея от това да се събират пари за сватба няма. Като нямате пари, направете малко празненство и толкова. Пари се събират за нещо трайно - жилище, гръб за безработица и подобни, не за купон. Бебето също е голям разход. Съжалявам за крайното мнение.

# 14
  • Мнения: 3 725
Меденият месец е чудесно време за правене на бебе. И обратно, организация на сватба, докато си бременна или с малко дете си е жива мъка.
Умните дами, дето задават правилата, малко ме подразниха. Наглост е да решавате вместо някой друг кое да му е важно в живота, какво да иска и от какво има нужда. Красивите спомени са не по-малко важни от нова кола, пък са и по-трайни.

# 15
  • Мнения: 771
Предвид това, че си на 31 години, аз бих посъветвала да се правят опити за бебе. Сватба може да се направи и след това. Дано се получи от първия път, но понякога отнема време. И може да се чака с месеци, а и с години.

# 16
  • Мнения: 3 323
Аз бих си спретнала сватбата. По-спокойно ще ми е. Както каза една потребителка преди мен - най-сладко се прави бебе по време на медения месец.

# 17
  • Мнения: 104
Точно миналата година бях в този казус. Направихме си сватбата и после почнахме опитите за бебе. И по-добре се оказа така - стана от първия месец и после 2 месеца ми се гадеше до степен да не мога да стана от дивана. Допълнително имаше и други проблеми в първия триместър, та хич нямаше да съм в кондиция и настроение да организирам сватба, да не говорим как щях да изкарам целия ден и колко щях да му се насладя. Та много се радвам, че така направихме - спокойно и много весело си изкарахме сватбата и медения месец и после вече минахме към другия въпрос.

# 18
  • Мнения: X
Не знам какви са тия съвети, които дават някои потребители, изкарахте я дърта, с репродуктивни проблеми и бедна. Като иска сватба, нека си направи. Жената не е уточнила каква сватба иска… пише, че спестяват пари. За някои и 2000 лв са много и трудно се спестяват, пък голяма сватба с 2к трудно ще спретнеш. Не знам защо в упреквате толкова.

Аз бих си направила сватбата, да се организира на спокойно и да не мисля какво ще ми е като бременна булка. Ако повръщам или ме вкарат в болница за задържане.. а идва големият ден, какво ще правя?

На 31 не си престаряла, не си изпускаш шансовете с няколко месеца пазене.

# 19
  • Мнения: 14 843
Сватбата.

Абе само на мен ли ми се струва леко странно да се събира за сватбата, а не за евентуалното бебе?

# 20
  • Мнения: X
Меденият месец е чудесно време за правене на бебе. И обратно, организация на сватба, докато си бременна или с малко дете си е жива мъка.
Умните дами, дето задават правилата, малко ме подразниха. Наглост е да решавате вместо някой друг кое да му е важно в живота, какво да иска и от какво има нужда. Красивите спомени са не по-малко важни от нова кола, пък са и по-трайни.
+1

# 21
  • Мнения: 18 298
Сватба, ако се искате дори никога да няма бебе. И сте сигурни, че никога няма да има друг човек за никой от вас и никога няма да съжалите, че сте се обвързали точно с този човек.
Така бих посъветвала дъщеря си.

# 22
  • Мнения: 633
И аз съм за бракът на първо място. С опитите за бебе може да се случи така да ви завърти живота, че скоро да не й дойде реда на сватбата, а защо да не се насладиш и на този специален ден? На 31 със сигурност не си престаряла или шансовете ти да са много намалели. А и отлагането не е голямо. За лично спокойствие наистина може междувременно да минеш някой и друг преглед, ако има нещо да го оправяш навреме, докато не си бременна е по-лесно.

# 23
  • София
  • Мнения: 35 097
Изживей си сватбеният момент, емоциите покрай събитието и тогава си правете бебе.
Сега, ако искаш сватба с всичкото салтанати.
Иначе утре подпис, в петък необезопасена любов.

Ако чакате да съберете пари обаче, не знам как я мислите, но…..

# 24
  • Мнения: X
Изживейте си хубавите моменти покрай сватбата, медения месец и времето само за двамата на макс, преди бременеето и детето.

# 25
  • Мнения: 8 802
Няма значение кое ще е първото, направи го така както искаш (искате). Попитай себе си:  Искам ли първо да се оженя или искам първо да имам бебе? След това чуй и половинката ти какво мисли.

Вече си достатъчно голяма да правиш избори сама, с цялата им отговорност,  не да питаш този или онзи, дори родителите си не трябва да питаш.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 405
Ако планирате сватба, бих казала първо нея. Отганизирайте си я, насладете се на емоциите и деня и после действайте за бебе.
Ако мислите обаче, че сте ок да я отложите към момента- значи бебе. Зависи и каква сватба си представяте.

При нас първо беше бебето. Почти на 2г ще е на сватбата. Толкова време ми трябваше да мина на такава вълна, но сме наели агенция. Абсолютно никакво време нямам за организацията с малко дете. А всичко това е и финанси. От друга страна детето ще е част от този ден и за нас това е едно от най-важните неща.
Аз лично не исках да съм бременна булка. Достатъчно тежко и некомфортно ми беше, че да мисля и такова събитие. Насладих се първо на едното, сега се наслаждавам на другото.

# 27
  • Мнения: 482
И аз планирах първо сватбата но решихме да започваме за бебе...и така вече няколко години опити, а през какво преминаваме защото не става, не ми се и говори. Дай Боже на всяка двойка късмета да стане още от първите опити.

# 28
  • Мнения: 7 261
Няма правила. Както за теб е по- добре, така го направи.

# 29
  • Мнения: 1 625
Ще кажа от опит. Бях началото на 8 месец, когато подписвахме.
Причината, датата беше избрана много преди двете чертички.
Не ми беше проблем, но честно казано, възползвах се от пандемията, защото никога не съм искала фанфари, големи емоции със избирането на рокля и разни пияни далечни роднини. Така че, имах си валидната причина да бъдат поканени само най-близките.
Ако ти/вие искате сватба със всичките традиции, емоции и други неща, може би е по-разумно да почакате няколко месеца. Пуснете си изследвания, така че да сте спокойни, това ще си отнеме време и без това.
Никой не може да ти гарантира нищо. Нито, че ще стане веднага, нито че бременността ще е лека и без усложнения.

# 30
  • Мнения: 580
Нямаш гаранция колко време ще ти трябва нито за сватбата, нито за детето. Ако държите за сватба непременно тази година, първо нея. Ако искате някога във времето-бебе. На 31 си в добра възраст за правене на деца. Аз лично бях в 8мия месец, когато сключихме брак. И двама не желаехме сватба и много бързо организирахме всичко. Само подпис с двама свидетели. Имаше малко сърдене от роднини, но не сме го мислили. Парите, които НЕ вложихме в сватба, вложихме в подготовка за бебето. За мен така е по-правилно, но ако вие искате да си изживеете емоцията, не се колебай.
Приятеля ти на какво мнение е?

# 31
  • Мнения: 3 769
Аз на сватба никога не съм държала, нито на подпис, не ми е било никога важно, дори като съм била малко момиченце не съм мечтала да бъда в бяла рокля. Та на мен да събирам пари за сватба и да отлагам забременяване по тази причина ми се вижда най-глупавото нещо на света.

На тебе обаче, ако ти е важно и държиш на сватба с всичките й салтанати, тогава изчакай да мине и започни с опитите след нея. Наистина в първите 3 месеца е неприятно с гаденето, аз се чувствах толкова уморена, че заспивах на работа и куп други неразположения имах. После пък започва да личи, да тежи, няма да ти е нито до купони, нито до организационни въпроси. В твоя случай, не бих забременявала преди сватбата.

# 32
  • Мнения: 650
Като чета "наслади се на специалния ден" и др. си спомням моята сватба навремето - беше един ужасен ден - трябва всичко да организираш, кой, къде, какво, трябва и да си усмихнат и весел през цялото време. Дано при вас наистина да е било хубаво, аз това нещо не бих си го причинил повече...

# 33
  • София
  • Мнения: 4 294


Неприятно да се говорят такива неща, но те се случват. Аз загубих бебенце във втори месец, без нито физически, нито емоционално натоварване, просто спонтанен аборт. Спомням си как стоях коридора на болницата, цяла нощ не мигнах. И въпреки, че се държах много мъжки ми беше много трудно емоционално. Не мога да си представя, ако след два дена примерно трябваше да имам сватба.
Ако е само подписване и ресторант с близките може по всяко време и спокойно, без да се притесняват да работят за бебе.

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 10:20 от Светулчица

# 34
  • Мнения: 129
Изследвания по принцип се правят след година опити.Ти си млада ,все пак си на 31не на 41...
Другото което е ако евентуално има проблеми и минете през такъв път,това ще отнеме време и т.н. отменянето на сватбата ще стане вечно.И най вече говорим за няколко месеца които според мен не са фатални. Така че сватба и после бебе...

# 35
  • Мнения: 6 764
Сватбата ни беше един невероятен купон, с много усмивки, танци и добри приятели. След 2 бременности, в които ми беше адски лошо 24/7,да не говорим за липса на апетит, гадене от всякакви миризми и загуба на килограми, бих имала само кофти спомени от сватбата ако бях бременна. Щях да съм бледа, немощна булка, която се старае да не повърне. Това чисто от гледна точка опит.
Иначе ако не сте живяли заедно и не се познавате като семейство - сватба, малко живот самостоятелно и тогава бебе. Че темата е пълна с дами, които са осъзнали не на време, че са избрали грешен мъж за баща на детето си.

# 36
  • Мнения: 129
То гаранция за правилния никой не ти дава ...ххаххахха

# 37
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Първо сключване на брак.Сватба не е задължително да има.Може семпла такава.Второ меден месец на чудно за вас местенце само двамата,където може и да се случи зачеването опиянени от любов.С други думи стъпка по стъпка.Успех.

# 38
  • Мнения: 8 802
Странно ми е защо да не се дават пари за сватба? Това е голяма емоция, защо да не се срещнеш с роднините си?
Това е ново начало! За мен, трябва да се отпразнува. Че и меден месец е хубаво да се отпразнува подобаващо.

В миналото да не са били по-богати хората, а са вдигали големи сватби. Защо са го правели, според вас?

# 39
  • Мнения: 18 298
Нямало е за какво толкова да си дадат парите. Ни екскурзия до Рио де Жанейро е била възможна, ни да си купят луксозни черни техники (нямало е какви) или маркови тоалети, парфюми и т. н. (говоря за България). Та за какво толкова да си харчиш парите?
А и тогава сватбата наистина е била за цял живот, сега - 50 на 50 дали ще е тъй... Grinning

# 40
  • Мнения: 6 873
Брак преди бебе бих казала аз, пък сватбата си е лично решение според това как си я представите.
Аз не исках да съм бременна на сватбата ни, исках да се насладя на подготовката, на харчовете, ако щеш, на купона, да не се ограничавам от танци/алкохол/натоварване. Не всяка бременност е лека, а това няма как да се знае предварително. Като забременях, финансите също се преразпределиха по различен начин и съм доволна, че не ми се е налагало да избирам дали да дам повече пари за бебешка количка/столче или за сватбена рокля. Първото, разбира се, щеше да вземе превес, а аз през цялото време да се чувствам, че със всеки разход за сватбата ощетявам детето. 
Не смятам, че парите дадени за сватба са пари на вятъра, нито, че е ден, в който се усмихваш насилено и искаш да се скриеш някъде. Запазих страхотни спомени от сватбения ни ден, не е имало бързане, насилени усмивки, никой не ни е казвал какво да прави - организирахме сватба по наш вкус и си изкарахме страхотно.

# 41
  • София
  • Мнения: 23 091
От една страна имаме събиране на пари за сватба, от друга - бебе. Сериозно ли има дилема?
На ваше място бих теглила майната на вкарването на пари в сватба, бих подписала брак в кратки срокове и бих се хвърлила в правене на бебе.

# 42
  • Мнения: 329
И аз забременях точно преди 31вия си рожден ден и ние с мъжа ми бяхме пред абсолютно същата дилема, но в крайна сметка приоритизирахме бебе-правенето, защото освен възрастта, имах проблеми и с яйчниците, с шитовидната и още неща, които загатваха бъдещи проблеми със зачеването. Бяхме си запланували поне 8 месеца за опити докато успеем. Така се случи, че стана от първия път и се подписахме с едно много скромно събиране. Бременността и раждането ми бяха много трудни и после имахме и други проблеми и определено не съжалявам, че пропуснахме организиране на сватба. Да не говорим за корона вируса и колко непредсказуемо е всичко свързано с такива събития тези дни. И кой знае колко пари щяхме да похарчим. Пък и сватбите са огромен стрес за младоженците. Аз мислих, мислих и не можах да намеря и една причина да правим сватба. Но ние никога не сме искали голяма сватба и я зачеркнахме без много да му мислим. Знам че има някои хора, които много я искат. Така че преценете кое е по-важно и стойностно за вас.

# 43
  • Мнения: 919
Исках първо сватба, после бебе,но... Бебето е вече на почти 2 години, а предложение за брак още няма и горчилката се насъбира.

# 44
  • Мнения: 26
Ние двигнахме скромна сватба, когато голямата беше на 8 г. , а малката на 4г. и няма да забравя , когато почерпих на рабатата си  една колежка се провикна : Сега след сватбата идва брадвата.

# 45
  • Мнения: 17 407
Исках първо сватба, после бебе,но... Бебето е вече на почти 2 години, а предложение за брак още няма и горчилката се насъбира.

Кое те кара да се чувстваш така? Неизпълнено обещание има ли, или просто очакваш, но не се случва?

# 46
  • Мнения: 2 886
Първо се вземете, после детето, то е за цял живот и после нищо не е същото.

# 47
  • Мнения: 47
Дами, благодаря на всички ви за споделеното и за съветите!
Аз също така го усещам като по-правилно и щадящо  лично за мен като жена. Бъдещият съпруг  е ок и само за подпис и малко събиране, но аз си мечтая да оторазнуваме с близки, приятели, да има веселие, традиции... Така го усещам, но не съдя и дамите, които не виждат смисъл в сватбата.
Колкото до събирането на пари, понеже виждам, че много от коментиращите се чудят - какво странно има да си изработим и спестим за това удоволствие? И защо пък да е за сметка на детето?!  Имаме жилище, стабилни професии и доходи, ще се постараем детето ни да е осигурено!
Прави сте, че сватбата е голям харч, но де надявам няколко месеца да не развалят кой знае колко плановете за бебче Simple Smile

# 48
  • Мнения: 1 726
Нашата сватба беше малка 25 човека с нас двамата. Бяхме най-близките роднини+
няколко приятели. Не мога да опиша емоцията, която цареше. Бяхме в един малък ресторант с фонтан, лятно време, приказна градинска сватба, точно както искахме. Радвам се, че успях да споделя тази емоция с моите близки. Всеки път се вълнувам като разказвам за сватбата си.
Та с това искам да кажа, че може да се направи малка и нискобюджетна сватба, но такива емоции всеки трябва да изживее. Отивам да си отворя сватбеният албум. Heart

# 49
  • Мнения: 1 375
Може и пролетна да е сватбата,за да не отлагате дълго и после спокойно да си мислите за бебе.

Сега покрай ковида никой не очаква големи панаири и пак може да е с веселие и традиции щом това искаш...с близки и приятели в тесен кръг.
Но според мои лични наблюдения сега се избягват събираниата с много хора, всеки се пази.Не е като преди.

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 16:19 от Zhani

# 50
  • Мнения: X

Но според мои лични наблюдения сега се избягват събираниата с много хора, всеки се пази.Не е като преди.
Не бих казала. 2021-ва бяхме на 3 сватби, едната със 180 човека гости, другата около 120, третата 80. Бяха на затворено, не видях нищо по-различно от преди ковид. Доста от познатите се зажениха, който е отложил 2020, го направи 2021 или планира за 2022 и така.

# 51
  • Мнения: 18 552
Сватба първо.
Аз съм от хората, които са крайни по този въпрос. Искам всичко да си мине по реда.
Консервативно или не.
Има време за всичко. Сватбата си искам да ми мине хубаво, приятно, за мен тя си е отделно събитие. Бременна на сватба не желая да съм и го заявих категорично.
И бих искала да си  изживея този момент. Всичко с времето си.
Не сме бързали за бебе. Забременеях планувано година и половина след сватбта.
Отне ни 3 месеца. Няма за къде да бързате. Направете си спокойно сватбата, пътувайте, насладете се на тези моменти, бебето ще си дойде.
Не се знае дали ще ти е комфортно дори и в начални месеци ако си и вдигнете сватба. Нямаш гаранция дали ще имаш лека бременност. Защо да си го причиняваш?
Избери си рокля, заеми се с организацията(не е никак лесна и си е занимавка), планувайте сватбвно пътешествие и се наслади на тези моменти.
Всичко по реда си. Аз така разсъждавам.

# 52
  • Мнения: 6 694
Какво има да се мисли като отдавна е измислено - таз година булка, догодина люлка.
Преди 35+ никога не бих забременяла без брак, след 35+ бих го ползвала като донор.
И бракът не е равен на сватба.

Teddy Bear, а защо не си кажеш какво те мъчи? Не че има по-голямо обвързване от общо дете.

Последна редакция: чт, 06 яну 2022, 21:29 от Dincho

# 53
  • Мнения: 919
Споделяла съм в други теми, че се местихме от един град в друг, основен ремонт на жилището, после пък ни трябваше нова кола, отделно от моята страна имахме проблем с роднина наркоман, неплатени сметки, простотии, ЧСИ-та. Предполагам досега не знам колко пъти можехме да се оженим с тези пари. Малко се отклоних от темата, та колкото пъти повдигна въпроса не мисли ли, че е време поне да ми предложи ( няма утре да го замъкна в общината да подпишем) пари сега нямал, после нещо си друго... отделно директно съм му казвала няколко пъти, че на мен ми е обидно, че вече почти 8 години сме заедно, а даже не сме и сгодени, а как имаме познати и приятели и след 1-2 години заедно и се женят. Съжалявам, че склоних да забременея без брак. Не ме разбирайте погрешно, обичам детето си, но направих компромис със себе си, който не мога да преглътна. Дала съм си още малко време ( на него) да се натутка, защото това ме изкарва вече извън кожата ми, че не сме истинско семейство.

# 54
  • Мнения: 6 873
Споделяла съм в други теми, че се местихме от един град в друг, основен ремонт на жилището, после пък ни трябваше нова кола, отделно от моята страна имахме проблем с роднина наркоман, неплатени сметки, простотии, ЧСИ-та. Предполагам досега не знам колко пъти можехме да се оженим с тези пари. Малко се отклоних от темата, та колкото пъти повдигна въпроса не мисли ли, че е време поне да ми предложи ( няма утре да го замъкна в общината да подпишем) пари сега нямал, после нещо си друго... отделно директно съм му казвала няколко пъти, че на мен ми е обидно, че вече почти 8 години сме заедно, а даже не сме и сгодени, а как имаме познати и приятели и след 1-2 години заедно и се женят. Съжалявам, че склоних да забременея без брак. Не ме разбирайте погрешно, обичам детето си, но направих компромис със себе си, който не мога да преглътна. Дала съм си още малко време ( на него) да се натутка, защото това ме изкарва вече извън кожата ми, че не сме истинско семейство.

Teddy Bear, много съжалявам, че се чувстваш по този начин.

Удебеленото обаче смятам, че трябва да го прочете и да го запомни всяка жена, която чака предложение и желае брак. Аз не съм на мнение, че семейството не е такова, ако няма подпис, тъй като познавам чудесни семейства, които си живеят на семейни начала и са щастливи, но в тях и двамата партньори са на едно мнение за брака. Ако единият иска, а другият го мотае с оправдания и обяснения, ситуацията е отвратителна.

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 1 913
Ние се оженихме първо , като на сватбата бях в 3-ти месец. Беше супер купон, единственото различно от обичайното е, че не пих алкохол. Може би Беше за добро, че иначе сигурно бая щях да се отрежа…
Пробвахме на шега преди сватбата, то взе че стана бързо и така…

Според мен ако първо се роди дете и няма сватба, то след това сватбата остава на заден план в повечето случаи и така и не се стига до нея. Или се стига, но след поне няколко години.

# 56
  • Мнения: X
И аз мисля, че ако бебето предвари сватбата, после тя рядко се случва в тържествен и голям вид. Повечето хора се улисват с разходи за бебе, минават на друга вълна и след това вече не им се занимава.

В унисон с последните 2-3 коментара, не мисля, че подписът прави семейството. И ние сме много години заедно, ме сме се оженили от това, че се уплътнявахме бюджета с някоя друга екскурзия. На 24 като ме питаха Барселона или сватба.. казвах Барселона. И не съжалявам, не сме предстарели. И аз гледам двойки, 2 години гаджелък и после сватба, но и да се прибързва няма смисъл.

# 57
  • София
  • Мнения: 3 159
Ако не се бяхме оженили преди децата, сега абсурд да се хвана да организирам и да се занимавам. Голяма занимавка е, а ежедневието си върви.
Аз държах на брак преди да забременея, по този въпрос нямахме разногласия с ММ. Сватбата си в направихме голяма и весела, но и само подпис да беше, пак щях да съм ОК.

# 58
  • Мнения: 6 694
Teddy Bear, много съжалявам...но я го води там в общината да се подписва и в черквата да се венчава, не струва чак толкова много пари. Детето обаче си е най-голямото обвързване..

# 59
  • Мнения: 6 554
Щом искаш.сватба, значи първо сватбата. Не е добре да си бременна на сватбата, макар че аз на колкото сватби съм била, булките все бременни са били Joy не знам като забременеят ли решават да се женят или защо така се получава, ама не ми изглежда хич приятно, уж купон и забавно пък ти даже не може да се напиеш Rolling Eyes и как се.понася цялата галимация и странни традиции трезвен не знам, не бих си го причинила. Така че щом искаш сватба, значи първо сватбата и после бебето. Това за събирането на пари за сватба, няма да коментирам, всеки си има приоритети, само ще кажа, че имането на бебе е също много голям разход, имай го предвид.
За мен това дали с някой си семейство или не, няма нищо общо с брака. Ама това си е мое виждане. Който държи на тези неща, да си казва о-време, за да няма разочарования после.

# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 1 913
Maia, на мен ми беше удоволствие, за мен не е галимация, а голямо забавление. Вниманието , което е към мен не ми тежи, ама никак и не бих казала, че от моя гледна точка е било липса, че не съм пила.
Още повече, че за да се забавлявам не ми е задължителен алкохола ама изобщо. ИзкАрахме си до 4 сутринта и купона беше супер. Даже бях щастлива, че не пих, защото на другия ден не ме боля глава 😃

# 61
  • Мнения: 6 554
Чудесно, че при теб е било така, но хората са различни. Авторката ще си прецени за себе си.
Постът ми беше леко шеговит в тази си част, ама явно не ми се е получило Joy

# 62
  • Мнения: 12 760
Бих дала съвет сватбата да не е пречка на опитите за правене на бебе. Все пак има приоритети. Церемонията е важна, но не е ли бебето целта на цялото упражнение!

# 63
  • София
  • Мнения: 183
Когато решихме с моя мъж да се женим и аз мислех, че е време да се започва с опитите за бебе, тъй като според моите очаквания можеше да отнеме и 2-3 години.. не знам защо си мислех така Simple Smile На следващия месец бях бременна. Направихме малка сватба само с родителите, когато бях в 7 месец. Не е имало празненства и т.н. Сега не съжалявам, но ако искаш голяма сватба с много гости и сложна организация, може би трябва да направите първо това.

# 64
  • Мнения: X
Аз не бих отлагала опитите за бебе заради сватба. Ако държите да сключите брак, може да го направите и по-скоро. А самата сватба, като събитие с гости, може да я отложите за момент, когато ще имате пари и когато е подходящо в зависимост от това как ще се развият нещата със забременяването. Но тези неща не стават по график, така че не виждам смисъл да се отлага, щом и двамата го искате. Да не говорим, че щом се налага да събирате пари за сватба(т.е. нямате пари), то е разумно да се отложи на този етап. В този несигурен свят, в който разходите не свършват, за мен е абсолютно разхищение да се дават пари за сватба. Да не говорим, че тепърва ще давате пари около проследяване на бременност и подготовка за бебе, така че е разумно да спестявате пари за тези неща.

# 65
  • Мнения: 3 725
Навремето, бях на 21, се омъжих скромно, 15 човека гости в близкия ресторант, дори бяла рокля не облякох и цял живот не мога да си го простя. Цял живот смънквам нещо, когато стане въпрос за семейното ми положение, петте снимки, дето имах ги изхвърлих, не защото имам лош спомен от брака, но защото ми напомня за един грозен ден.
 Сега ще се омъжвам отново, подготвяме истинска сватба, не бих казала голяма, но с украси, рокли, шаферки, професионален фотограф и прочие салтанати, страхотно усещане е! Единственото което ме дразни, е че вече не съм млада и красива булка, но за мен е преживяване, което не бих искала да пропусна и, предполагам, има много като мен.😊

# 66
  • Мнения: 6 694
Колко сме различни хората......
Повече от един път за нищо на света не бих си причинила да съм булка с бяла рокля.

# 67
  • Мнения: 1 726
На мен ми е болна тема, че нямаме църковен брак. Бяхме решили да е по-нататък, тъй като не искахме да е в един ден с подписа, че щеше да стане много натоварено. Ще видим кога ще се организираме. Аз си го представям да е в някоя малка църква и да сме само с кумовете. Проблема е, че роднините на ММ много държат да присъстват и на църковния и да има и почерпка. Един вид да направим втора сватба, ама ние не искаме и се започват сръдните. Аз му казах на ММ, че ще се посърдят и ще им мине, но на него не му се занимавало с инатите им, та май ще минем без църковен.

# 68
  • Мнения: 18 552
На мен ми е болна тема, че нямаме църковен брак. Бяхме решили да е по-нататък, тъй като не искахме да е в един ден с подписа, че щеше да стане много натоварено. Ще видим кога ще се организираме. Аз си го представям да е в някоя малка църква и да сме само с кумовете. Проблема е, че роднините на ММ много държат да присъстват и на църковния и да има и почерпка. Един вид да направим втора сватба, ама ние не искаме и се започват сръдните. Аз му казах на ММ, че ще се посърдят и ще им мине, но на него не му се занимавало с инатите им, та май ще минем без църковен.
Ще си го направите щом желание има.
На майка ми шефката преди няколко години сключиха църковен брак с мъжа й, вече 20 години след като са се оженили, барабар с деца и внуци вече. Отидоха, тя с един хубав бял костюм милсля беше, близо 50 годишни да са били тогава, семейно в църквата.
 Навремето по соца нали не е имало и така решили.

# 69
  • Мнения: 17 407
Лейди Рамкин, чудесни новини! И да знаеш - няма некрасива булка. От сватбите - единствено булките и роклите хресвам.
Омъжих се без рокля, и без да съжалявам. Не се виждам и не се усещам булка.
Онзи ден пак му казах на мъжа ми, който не ми е съпруг - първо отношенията, после всичко останало. Съгласява се уж - да, вярно е, че няма значение дали имаш контракт - ми отвърна.

# 70
  • Мнения: 9 652
Споделяла съм в други теми, че се местихме от един град в друг, основен ремонт на жилището, после пък ни трябваше нова кола, отделно от моята страна имахме проблем с роднина наркоман, неплатени сметки, простотии, ЧСИ-та. Предполагам досега не знам колко пъти можехме да се оженим с тези пари. Малко се отклоних от темата, та колкото пъти повдигна въпроса не мисли ли, че е време поне да ми предложи ( няма утре да го замъкна в общината да подпишем) пари сега нямал, после нещо си друго... отделно директно съм му казвала няколко пъти, че на мен ми е обидно, че вече почти 8 години сме заедно, а даже не сме и сгодени, а как имаме познати и приятели и след 1-2 години заедно и се женят. Съжалявам, че склоних да забременея без брак. Не ме разбирайте погрешно, обичам детето си, но направих компромис със себе си, който не мога да преглътна. Дала съм си още малко време ( на него) да се натутка, защото това ме изкарва вече извън кожата ми, че не сме истинско семейство.
Не ми се обаждай и модераторите не ме трийте, но...
Това в най-глупавото нещо, което съм чела, евър!!!
Минали сте през толкова много, справили сте се един до друг с трудности, споделили сте радости, имате дете и ти... смяташ, че не сте истинско семейство??? Flushed

Разбирам защо мъжете не разбират жените!

Към авторката на темата:
31г въобще не е презряла възраст. Щом искате сватба, направете си я пролетта или лятото и работете след това за бебе.

# 71
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Хич не е глупаво.
Да,не е проблем двамата партньори да живеят без брак и да имат дете.
Но само,ако и двамата искат това.
А когато единия държи на брака,а другия отказва,тогава е проблем и то голям.
На мястото на Теди,аз също щях да се чувствам разочарована,че даже и обидена.

Аз държа много на брака. И когато с мъжа ми още бяхме гаджета и той повдигна въпроса за дете,аз му казах,че дете без брак няма да родя.
Той сподели,че също държи на брака.
Оженихме се на втората година.
Но този въпрос го бяхме обсъдили предварително.

Обаче има хора,които живеят заедно 10-12 години ,имат две деца и в един момент пак решават да се оженят.Никога не е късно.

# 72
  • Мнения: 17 407
Ако мъжът ми тръгне да се вади от кожата си, защото смята, че не сме “истинско” семейство - значи основателно не съм пожелала брак с него.
Не ти е важен мъжът ти, а какво било при хората. Жалко!

# 73
  • Мнения: 8 802
Дами, благодаря на всички ви за споделеното и за съветите!
Аз също така го усещам като по-правилно и щадящо  лично за мен като жена. Бъдещият съпруг  е ок и само за подпис и малко събиране, но аз си мечтая да оторазнуваме с близки, приятели, да има веселие, традиции...
тези, които са направят сватба, ще получат благословията на своите два рода.

# 74
  • Мнения: 650
Да и бившата ми съпруга много държеше на брака и тя "без брак да не раждала", ама туй дето го разправя при сключването, че в добро и лошо и дрън дрън - нещо не го спази Simple Smile)) Бракът е просто формалност, свързана с различни проблеми от юридическо и материално естество (веднага - смяна на лични карти, паспорти, книжки). Винаги можете да съберете роднини, после и приятели, щото предполагам знаете, че по-добре отделно някак си, във всеки момент и да им кажете - ето събрали сме се, ще живеем заедно, ще имаме деца и ще живеем дълго и щастливо Simple Smile

# 75
  • Мнения: 6 873
Ей така като почне някой мъж да развива теории за смяната на лични карти и книжки - уау, направо не мога да повярвам какъв тегав зор е това, ужас! Който зор е по-скоро за жената, която се занимава с тези бумащини, понеже обикновено ние сменяме фамилии.

Колкото причинява подобни "проблеми" бракът, толкова решава евентуални такива в бъдеще. И въобще пазарлъците и предложенията тип "ама то няма смисъл, много е сложно, дъра-бъра", ми звучи като тия мърморковци, които всяка година реват на 14.02, понеже розата струвала пет лева вместо четири, на осми март развиват теории как само майка им е достатъчно заслужила жена, а седмица преди 31.10 почват да воюват на тема Хелоуин срещу Деня на народните будители.

Аман от мърморковци, такива, ако ги накараш да живеят цял живот в компромис със себе си, ще се съгласят, ама точно никога.

# 76
  • Мнения: 18 552
Хич не е глупаво.
Да,не е проблем двамата партньори да живеят без брак и да имат дете.
Но само,ако и двамата искат това.
А когато единия държи на брака,а другия отказва,тогава е проблем и то голям.
На мястото на Теди,аз също щях да се чувствам разочарована,че даже и обидена.

Аз държа много на брака. И когато с мъжа ми още бяхме гаджета и той повдигна въпроса за дете,аз му казах,че дете без брак няма да родя.
Той сподели,че също държи на брака.
Оженихме се на втората година.
Но този въпрос го бяхме обсъдили предварително.

Обаче има хора,които живеят заедно 10-12 години ,имат две деца и в един момент пак решават да се оженят.Никога не е късно.


Ти си като мен.
И аз му казах същото. И хич не ме вълнува крайно или не. Гаранции за нищо няма разбира се. Но аз дете без брак не раждам. И годежен пръстен без брак и сватба не ща. Масово сега е така. Дава се  един пръстен за отбий номер, хайде детенце, и години си стоим с единия пръстен.
Това аз не го разбирам. И за мен е без никакъв смисъл. Пръстен даваш когато предлагаш брак, да споделиш живота си с този човек.
За какво иначе е пръстена? Взимаш я тази жена, да заявиш, че е твоя ли?
Много мъже като им роди жената дете и вече, смятат че им е в кърпа вързана и не си дават зор да вдигат сватби.
Дойдат ли децата, почва едно отлагане и така и не се стига до сватба. Почти винаги е така.
Разочароващо е за жената, която желае това.
Трябва да е мъжът някой със съвсем крайни разбирания против брака за да не иска пък толкова да зарадва половинката си. За мен това отношение е много показателно.
Всичко сме си обсъдили" право куме в очи" с мъжа ми още на етап, в който взеха да стават по-серизони нещата при нас.
Но ние и двамата си искахме сватба.

# 77
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Да,за някои бракът е формалност,но за други не е.
Колкото до юридическите проблеми-такива има и без брак.

За сключването на брак не винаги са нужни много пари.
Били сме кръстници на сватба с точно 10 човека и всички бяхме по дънки.Почерпката после беше за не повече от 200лв.

Ако авторката държи на брака,аз я съветвам да не бърза с бебето.На 30 години въобще не е престаряла.

# 78
  • Мнения: 650
Ей така като почне някой мъж да развива теории за смяната на лични карти и книжки - уау, направо не мога да повярвам какъв тегав зор е това, ужас! Който зор е по-скоро за жената, която се занимава с тези бумащини, понеже обикновено ние сменяме фамилии.

Колкото причинява подобни "проблеми" бракът, толкова решава евентуални такива в бъдеще. И въобще пазарлъците и предложенията тип "ама то няма смисъл, много е сложно, дъра-бъра", ми звучи като тия мърморковци, които всяка година реват на 14.02, понеже розата струвала пет лева вместо четири, на осми март развиват теории как само майка им е достатъчно заслужила жена, а седмица преди 31.10 почват да воюват на тема Хелоуин срещу Деня на народните будители.

Аман от мърморковци, такива, ако ги накараш да живеят цял живот в компромис със себе си, ще се съгласят, ама точно никога.
Изобщо не мрънкам, давам друга гледна точка. Кажи само какво решава в бъдеще. Щото при развод има доста бумащина също и мисля, че превишава ползите. Иначе аз бих сключил втори брак, ако партньорката иска и нямам нищо против. Рози купувам на 14 02, без значение от цената, на 8.3 подарявам също цветя, Хелоуин си го празнувам. Е липсва ми еквивалента на 8 март, какъвто има в Русия - 23 февруари, ама и него си го почитам, като израснал там.

# 79
  • Мнения: 2 039
Щом искате и сте планирали сватба/и брак/ направете си спокойно ритуала.За няколко месеца нищо няма да изпуснете.Медения месец е много добро време за правене на бебе.

# 80
  • Мнения: 11 908
По-добре първо сватба, за да се концентрираш върху изживяването изцяло.
Но колкото и да ти се искат традиции и ритуали, помисли си кое би било важно от тях и кое може да пропуснеш. Така ще си ускориш времето до сватбата, а и ще избегнеш излишни разходи.
Аз много обичам сватби и споменът от сватбата ми беше един от най-хубавите. Но съм омъжена много отдавна, не съм сигурна, ако бяха навлезли "задължителните" снимки с шаферки с еднакви халати и фотосесии с нелепи пози, вечните игри с обувки и тн, дали щях въобще да искам сватба. За радост, още бяха "екзотика", така че ти си помисли кое ти е важно и кое не.
Понякога и гостите "налагат" някакъви задължителни елементи, чакат си ги. Ние бяхме едни от първите, които сами си посрещнаха гостите на входа(доста по-късно се наложи). Обаче един от приятелите ни в самия ден не спря да опява, че му било "болно за мен", че така не се правело, трябвало да има "шпалир и сватбен марш". Един вид, гостите да чакат "височайшите особи".
За мен "Сън в лятна нощ" си е една превъзходна комедия, но точно защото е комедия, някак ми беше "прикачено и нелепо" да присъства задължително сватбеният марш от Менделсон.Минах и без него.
Пиша всичко това, защото сватбата като концепция и като организация е приятно, но твърде трудоемко изживяване и наистина е по-добре да се обмисли, да се направи по свой вкус и след това спокойно да се мине към следващата стъпка.

За момичето, което иска, но не получава предложение, кажи го искрено и простичко на партньора, както сподели тук. Кажи, че очакваш по-сериозно обвързване, не ти е добре така, щом го чувстваш по този начин, имаш право да го искаш.

# 81
  • Мнения: 17 407
Ами той си ви го каза човекът - обещанията нещо…даже с това е започнал.
Бившият ми съпруг също не ги спази тези обещания. Няма лошо в очакванията. Очаквайте си. Отношенията обаче са нещо много по-фино от търговията, тип “искам-ето ти”.

# 82
  • Мнения: 6 694
Jane 122, венчайте се тайно без да знае родата. По времето на соца повечето хора така правеха. Сетих се за една такава тайна венчавка..... братовчед на баща ми. Тъстът беше някакъв партиен функционер, така че абсурд дъщеря му да се венчана. Свекървата (забележи свекА) не можеше да приеме живеенето "в грях" и заради нея се венчаха тайно в забутано село. Гостите бяха родителите ми (кумове), аз и свеки. После имаше купон с пържени речни раци.

Каква бумащина при брак, ако не си сменяш фамилията. Аз никога не съм живяла по документи на един адрес с мъжа ми. Теоретично може да поискам развод поради неконсумиране на брака.

Последна редакция: пт, 07 яну 2022, 17:27 от Dincho

# 83
  • Мнения: 12 760
Ей така като почне някой мъж да развива теории за смяната на лични карти и книжки - уау, направо не мога да повярвам какъв тегав зор е това, ужас! Който зор е по-скоро за жената, която се занимава с тези бумащини, понеже обикновено ние сменяме фамилии.

Колкото причинява подобни "проблеми" бракът, толкова решава евентуални такива в бъдеще. И въобще пазарлъците и предложенията тип "ама то няма смисъл, много е сложно, дъра-бъра", ми звучи като тия мърморковци, които всяка година реват на 14.02, понеже розата струвала пет лева вместо четири, на осми март развиват теории как само майка им е достатъчно заслужила жена, а седмица преди 31.10 почват да воюват на тема Хелоуин срещу Деня на народните будители.

Аман от мърморковци, такива, ако ги накараш да живеят цял живот в компромис със себе си, ще се съгласят, ама точно никога.
Изобщо не мрънкам, давам друга гледна точка. Кажи само какво решава в бъдеще. Щото при развод има доста бумащина също и мисля, че превишава ползите. Иначе аз бих сключил втори брак, ако партньорката иска и нямам нищо против. Рози купувам на 14 02, без значение от цената, на 8.3 подарявам също цветя, Хелоуин си го празнувам. Е липсва ми еквивалента на 8 март, какъвто има в Русия - 23 февруари, ама и него си го почитам, като израснал там.
Еквивалентът е 06. май.
При брака бумащината за развода да натежи, за да не се сключи, ми е абсурдно.

# 84
  • Мнения: X
Ей така като почне някой мъж да развива теории за смяната на лични карти и книжки - уау, направо не мога да повярвам какъв тегав зор е това, ужас! Който зор е по-скоро за жената, която се занимава с тези бумащини, понеже обикновено ние сменяме фамилии.

Колкото причинява подобни "проблеми" бракът, толкова решава евентуални такива в бъдеще. И въобще пазарлъците и предложенията тип "ама то няма смисъл, много е сложно, дъра-бъра", ми звучи като тия мърморковци, които всяка година реват на 14.02, понеже розата струвала пет лева вместо четири, на осми март развиват теории как само майка им е достатъчно заслужила жена, а седмица преди 31.10 почват да воюват на тема Хелоуин срещу Деня на народните будители.

Аман от мърморковци, такива, ако ги накараш да живеят цял живот в компромис със себе си, ще се съгласят, ама точно никога.
Аз примерно не съм си сменяла фамилията и то именно и заради това, че в чужбина си е галимация да смениш всичко с ново име.
И това е опция.

Последна редакция: пт, 07 яну 2022, 18:44 от Анонимен

# 85
  • Мнения: 17 407
И аз не си я смених, питах - с тире съм ок,,искаш ли? А,  не, минус било, не било тире.  По-добре да не съм я сменяла. Години по-късно почна да го стяга шушонът 😂. Точно като с обещанията, дето си ги даваме, и не спазваме, щото - какво значение има, нали сме се обвързали “сериозно”. Ми, не, за мен не е сериозно.

# 86
  • Мнения: 1 726
Jane 122, венчайте се тайно без да знае родата. По времето на соца повечето хора така правеха. Сетих се за една такава тайна венчавка..... братовчед на баща ми. Тъстът беше някакъв партиен функционер, така че абсурд дъщеря му да се венчана. Свекървата (забележи свекА) не можеше да приеме живеенето "в грях" и заради нея се венчаха тайно в забутано село. Гостите бяха родителите ми (кумове), аз и свеки. После имаше купон с пържени речни раци.

Каква бумащина при брак, ако не си сменяш фамилията. Аз никога не съм живяла по документи на един адрес с мъжа ми. Теоретично може да поискам развод поради неконсумиране на брака.
ММ се притеснява, че техните ще разберат и ще се разсърдят. Просто оправдания, не му се занимава. Колкото и да ми се иска, няма на сила да го карам. Може един ден като кръщаваме дете да го съчетаем.

# 87
  • Мнения: 6 694
Ако за теб е важно, не се примирявай.
Това беше първото ми условие за съвместно съжителство - венчавка в черква.

Последна редакция: пт, 07 яну 2022, 19:02 от Dincho

# 88
  • Мнения: 1 726
Много ми е важно, Динчо, но не знам дали е уместно да се налагам за такива неща. Защото виждам, че няма никакво желание. Даже не знам какъв му е проблема, като така или иначе имаме подпис. Все изтъква някакви причини и се измъква.

# 89
  • Мнения: 6 694
Jane122, за такива неща е уместно да се налагаш.... успех ти пожелавам.

# 90
  • Мнения: 17 407
Венчавката е акт, за който и двамата трябва да са вътрешно, духовно готови.  Това не е просто ритуал. Измъква ти се, защото не изпитва такава потребност. Ти помисли какво губиш от това и защо ти е важно.
Казвам ти го, като човек, прекарал детството си да помага на баба си в черквата. И въпреки това, аз също нямам и не съм имала потребност да се венчая. Никаква.

# 91
  • Мнения: 14 843
Скрит текст:
Споделяла съм в други теми, че се местихме от един град в друг, основен ремонт на жилището, после пък ни трябваше нова кола, отделно от моята страна имахме проблем с роднина наркоман, неплатени сметки, простотии, ЧСИ-та. Предполагам досега не знам колко пъти можехме да се оженим с тези пари. Малко се отклоних от темата, та колкото пъти повдигна въпроса не мисли ли, че е време поне да ми предложи ( няма утре да го замъкна в общината да подпишем) пари сега нямал, после нещо си друго... отделно директно съм му казвала няколко пъти, че на мен ми е обидно, че вече почти 8 години сме заедно, а даже не сме и сгодени, а как имаме познати и приятели и след 1-2 години заедно и се женят. Съжалявам, че склоних да забременея без брак. Не ме разбирайте погрешно, обичам детето си, но направих компромис със себе си, който не мога да преглътна. Дала съм си още малко време ( на него) да се натутка, защото това ме изкарва вече извън кожата ми, че не сме истинско семейство.
Не ми се обаждай и модераторите не ме трийте, но...
Това в най-глупавото нещо, което съм чела, евър!!!
Минали сте през толкова много, справили сте се един до друг с трудности, споделили сте радости, имате дете и ти... смяташ, че не сте истинско семейство??? Flushed

Разбирам защо мъжете не разбират жените!
Тези неща, дето са минали през тях, може да се минат и посами. Смисълът на брака е да сте точно вие двамата.
Брак и сватба не са едно и също. На мен също ми беше обидно като ми казаха първо детето, пък може и брак. Сега ни брак, ни дете, де, но предпочитам да не правя компромиси за неща, които са ми важни, защото това означава, че съм направила компромис и с мъжа.

# 92
  • Мнения: 17 407
Хехе, дали?
Какво да кажат тези, минали сами през трудности, пък в брак? Не, не е това смисълът. Не се обиждай, но нямаш опит нито в брак, нито в без брак.

# 93
  • Мнения: 14 843
В брак със сигурност нямам, ама в без брак как се мери липсата на опит - нямаш колкот мене?

# 94
  • Мнения: 9 652
Тези неща, дето са минали през тях, може да се минат и посами. Смисълът на брака е да сте точно вие двамата.
Прочете ли какво написа? Нали точно двамата са минали, а не с комшиите? Grinning
Зорлем да си разтрогваш семейството само защото нямаш подпис/церемония... не знам... лудост е.

# 95
  • Мнения: 3 185
То развалянето не е заради липсата на подписа/церемонията, а заради неуважението, глухотата към нуждите на партньора и отмахването с ръка като глупости на неща, които на другия са му важни и чак толкова не костват усилия.

# 96
  • Мнения: 14 843
Именно, няма усещане за семейство. И да, прочетох. Не съм чела по други теми, по принцип има голяма разлика между 'минахме двамата' и 'живеех с Н, когато ми се случи следният проблем'. Не знам човекът до потребителката как е помогнал за наркомана, но местенето и ремонтът за първи път чувам да правят семейство.

# 97
  • Мнения: 9 652
Местене, ремонт, справяне с натиск от ЧСИ, дете, вечеря с лафче, губене на работа, нова работа, проблем с детска градина, нова кола, сълзи, смях, болест, здраве... това е семейство. Всичко, през което минава двойка или двойка с деца е част от семейния живот.
Брак е подпис пред лелче в служба.

# 98
  • Мнения: 17 407
И двете. Wink
Мъжете не са чак толкова прости, да не усещат кога им готвян капан, в скоби - брак, и кога семейството е семество, защото  имат други приоритети.

# 99
  • Мнения: 6 694
Ако бракът беше само "подпис пред лелче" и нищо друго, дали ще ше да се отрича толкова?
Питам си само..... мен не ме вълнува особено за другите хора, аз съм се бракувала по всички правила.

# 100
  • Мнения: 14 843
Местене, ремонт, справяне с натиск от ЧСИ, дете, вечеря с лафче, губене на работа, нова работа, проблем с детска градина, нова кола, сълзи, смях, болест, здраве... това е семейство. Всичко, през което минава двойка или двойка с деца е част от семейния живот.
Ясно, затова значи имаме и семейства от родител, Н броя деца и още един/една там за запълване на семейната квота от двама възрастни (евентуално) с доход.
Бракът наистина е капан за някои мъже - тези, които искат само да чукат. Още една заплата и две-двайсе манджи отгоре месечно са си в плюс, разбира се.

# 101
  • Мнения: 9 652
Бракът или безбрачието не са спирачка за чук@не. Grinning

На мен също не ми пука дали някой има или няма брак.
Изумявам се, че някой би си разбил семейството, само, защото няма брак. Нелепо е, бе хора! Expressionless

# 102
  • Мнения: 6 694
Кое точно е нелепо? Да не можеш да поемеш отговорност ли?!

# 103
  • Мнения: 14 843
Всъщност , нелепо е да мислиш, че само липсата на подписа пред лелчето е проблемът.
На мен, например, би ми било адски съмнително някой да е навит да купим обща кола за няколко хиляди, да да направим общ ремонт за десетки хиляди или направо да изплащаме общо жилище за стотици хиляди, обаче не е навит сключим брак на цената две кила филе от сьомга в Кауфланд.

# 104
  • Мнения: 17 407
Мъжът ми е носил на гръб,  буквално, болната си жена, която не му е никаква, по вашите закони. Уйдисвал ѝ е на желанията да не се лекува. Без брак!
Някъде по същото време тогавашният ми съпруг, повтарям - съпруг, абдикира от подкрепа, когато аз се грижех за болната си,  умираща майка.
Кое е (не)поемане на отговорност?

# 105
  • Мнения: 14 843
Радвам се, само че Станка, Пенка и Ненка не са Дренка, нито мъжете им са настоящият мъж на Дренка.

# 106
  • Мнения: 17 407
Да бе, знам. Всеки да си погледне себе си. Един - доволен. Друг - чака. Трети се ядосва, четвърти се пустосва….И така.
Ние отдавна си говорим помежду си. Авторката не я мисли.
Та, така Simple Smile

# 107
  • Мнения: 1 726
Венчавката е акт, за който и двамата трябва да са вътрешно, духовно готови.  Това не е просто ритуал. Измъква ти се, защото не изпитва такава потребност. Ти помисли какво губиш от това и защо ти е важно.
Казвам ти го, като човек, прекарал детството си да помага на баба си в черквата. И въпреки това, аз също нямам и не съм имала потребност да се венчая. Никаква.
Не мога да си обясня защо го искам толкова силно, някакво вътрешно чувство ме кара. Бих направила компромис, защото виждам, че той не иска, а аз не искам да насилвам нещата. Някак не си го представям да правим такъв свят ритуал, а на него да му е все едно. Дори не искам да се опитвам да го убедя, искам той да го пожелае. Пък като не го пожелае, здраве да е, до сега сме живяли така, ще го преживея.
Виж обаче, за сватбата държах много- и за подписа и за малка сватба. Ако не бяхме на едно мнение по това отношение също нямаше да го карам, но най-вероятно щяхме да се разделим. Просто за някои неща мога да направя компромиси, но за други не.

# 108
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Местене, ремонт, справяне с натиск от ЧСИ, дете, вечеря с лафче, губене на работа, нова работа, проблем с детска градина, нова кола, сълзи, смях, болест, здраве... това е семейство. Всичко, през което минава двойка или двойка с деца е част от семейния живот.
Брак е подпис пред лелче в служба.
Брак е както си го направиш.Не е въобще задължително подписа да е пред лелче в служба.Присъствах казвам присъствах,защото както си лежах на плажа един път в Мексико Канун и няколко пъти в Доминиканска република в Пункта Кана на педя разстояние от мен се извършиха уникални брачни церемонии.Булките бяха с уникални рокли,летни,младоженците с ленени панталони и ризи и боси на белия пясък които и на 40 градуса температура на въздуха не пари.Имаше по една арка почти в морето и там се състояла церемониите от оторизирани лица за целта.С младоженците присъстваха една шепа хора,вероятно техни близки.Останалите бяхме плажуващи наоколо по бански .Уникално преживяване,без лелчета и служби.Всички местни бяха усмихнати и доволни.След като чуха Менделсон младоженеца с булката на ръце се метна ха в морето под бурни аплодисменти.Туй то.

# 109
  • Мнения: 18 298
Джейн, доколкото знам, ако не сте църковно венчани, няма да сте заедно после в отвъдното. Тъй помня, че някъде съм чула или чела. Тъй че вземай мерки, ако си вярваща. Иначе ако ти е за свещите и коронките, че е интересно, можеш да направиш компромис.

# 110
  • Мнения: 1 726
Джейн, доколкото знам, ако не сте църковно венчани, няма да сте заедно после в отвъдното. Тъй помня, че някъде съм чула или чела. Тъй че вземай мерки, ако си вярваща. Иначе ако ти е за свещите и коронките, че е интересно, можеш да направиш компромис.
Вярваща съм, но в случая става въпрос за вътрешно чувство и потребност, сякаш нещо ме кара да го направя. Но наистина не знам как да постъпя, защото няколко пъти повдигам темата и виждам, че не иска.

# 111
  • Мнения: 302
Аз нали "на всяка манджа меродия" и аз да си изкажа мнението Hug защо да не правят сватба, това е мн.хубаво да си призная и аз искам сватба и аз искам да съм булка и много ще бъда щастлива един ден ако се случи. Пари се изкарават, а тази емоция според мен ще я помнят докато са живи. Е аз имам две дечица вече, но защо да не си помечтая и аз да сложа бяла рокля Wear Dress (няма бяла за това зелена хаха) аз пък ви пожелавам да имате един вълшебен ден живот и здраве и едно здраво бебче (когато и да решите) да ви радва и стопля сърчицата ❤️

# 112
  • В.Търново
  • Мнения: 6 684
Разбира се, че сватбата е първа.Сватбата, според мен, си я организирайте сами.сега стана модерно да се използват услугите на организатори, което доста оскъпява празника.Излишно е!

# 113
  • Мнения: 6 554
Местене, ремонт, справяне с натиск от ЧСИ, дете, вечеря с лафче, губене на работа, нова работа, проблем с детска градина, нова кола, сълзи, смях, болест, здраве... това е семейство. Всичко, през което минава двойка или двойка с деца е част от семейния живот.
Брак е подпис пред лелче в служба.
Брак е както си го направиш.Не е въобще задължително подписа да е пред лелче в служба.Присъствах казвам присъствах,защото както си лежах на плажа един път в Мексико Канун и няколко пъти в Доминиканска република в Пункта Кана на педя разстояние от мен се извършиха уникални брачни церемонии.Булките бяха с уникални рокли,летни,младоженците с ленени панталони и ризи и боси на белия пясък които и на 40 градуса температура на въздуха не пари.Имаше по една арка почти в морето и там се състояла церемониите от оторизирани лица за целта.С младоженците присъстваха една шепа хора,вероятно техни близки.Останалите бяхме плажуващи наоколо по бански .Уникално преживяване,без лелчета и служби.Всички местни бяха усмихнати и доволни.След като чуха Менделсон младоженеца с булката на ръце се метна ха в морето под бурни аплодисменти.Туй то.

Ауу описа единствената сватба, на която бих се съгласила да се прежаля. Понеже мъжа ми понякога е засягал темата и има някакво желание за брак и сватба, съм му казвала, че единствено ще се съглася на плажна сватба, без ходене в гражданско, без тъпани и гайди, петли, вземания на булки и ботуши и всякакви тъпотии, а просто една вила на плажа за нас и гостите и церемония на пясъка. Обещала съм като остареем и побелеем да се прежаля и да организирам такава сватба за нас и децата и внуците евентуално. Много хубаво си я описала.

# 114
  • София
  • Мнения: 3 405
Ама защо се свързва сватбата с лелки, тъкани, гайди, крадене на булки, пилета и прочие? Това вече и рядко се прави.
Ние няма да имаме абсолютно нищо от това. Ще се сме в планината, събрали роднини и приятели, с които искаме да отпразнуваме този ден и да си направим готино. "Лелката" от гражданското всъщност е жена в 30-те, която ще ни дойде на място в хотела за изнесен ритуал, а църквата ни ще е параклис само за нас, родителите и кумовете сред борове и зеленина.
Е, не е плажа в Канкун, но така виждаме нашия ден.

# 115
  • Мнения: 3 725
Е то това ѝ е най-хубавото на сватбата, изцяло можете да си я направите по ваш вкус. Единственото изискване е вие двамата да имате еднакво виждане, което, вече, може да създаде и негативни емоции. Аз, примерно, исках да се омъжа в старинен замък в Северна Италия, обаче по общото мнение на близките и мъжа, там не готвели добре 😁. И си мисля, ако не успеем да направим компромиси по отношение на брак, празненство, ритуали, гости, как ще се оправяме с компромисите в ежедневието, години наред? Ако не сме склонни с усмивка да се справим с бюрократщината, мрънкането на шаферките, изискванията на свекървата и забавлението на петдесетина човека за един ден, как си представяме да се справяме с бюджет, деца , комшии и прочие с години, заедно?
 Сватбата си е първо ниво, детето е level up, така че после. Това за авторката, де, аз квотата деца съм си изпълнила.

# 116
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 278
Значи излиза,че мъжът е готов да сложи подписа си на всякакви други документи,но не и да подпише брак.

За мен лично ще е много обидно .

А има и мъже,които отказват да сключат брак,живеят десетина години с една жена и деца имат...но се разделят с жената,намират друга и след няколко месеца подписват брак...

# 117
  • Мнения: 18 298
Еми това е инерцията - не те харесвам (чак толкова) много, ама що да се разбутваме сега, живеем някак...
И минали десет години.

# 118
  • Мнения: 1 726
Значи излиза,че мъжът е готов да сложи подписа си на всякакви други документи,но не и да подпише брак.

За мен лично ще е много обидно .

А има и мъже,които отказват да сключат брак,живеят десетина години с една жена и деца имат...но се разделят с жената,намират друга и след няколко месеца подписват брак...

Наистина е така, с бившият ми бяхме заедно 6 години. Започнахме връзката като бях на 16, той на 20. Вече като станах на 18 взе да ме натиска да се женим и да имаме дете, а аз бях мнооооого далеч от тея идеи. След някоя друга година си намери жена, която му е навита, разделихме се. И тази жена за забременя от него точно 2-3 месеца след запознанството им. Та неща, които не могат да се случат в 6 годишни връзки, като намериш правилният човек се случват и за няколко месеца.

# 119
  • Мнения: 17 407
Аз започнах пък от “компромисите” в ежедневието. Къде ще живеем, обзавеждане на дом, как живеем.

# 120
  • Мнения: 6 554
Ще си позволя да кажа друга гледна точка на човек, който не желае да сключва брак /да с половина сме се разбрали като остареем и побелеем заедно да се прежаля, но принципно не го искам. И не е, защото не го обичам или инерция или нежелание да се врека във вярност в добро и зло и тн. Просто съм против идеята да валидирам чувствата си пред някого си, пред кой по-точно трябва да се доказват? Пред обществото ли /дреме ми/, пред институциите ли/ дреме ми, а и не понасям системата като цяло/, пред роднини и близки ли /те нали ни виждат, че сме заедно и се обичаме/ та пред кого и защо трябва да се обяснявам и доказвам? Живея с човек, когото обичам и ще живея с него по своя свободна воля докато го обичам и той ме обича. Защо трябва да си напиша чувствата на някаква хартийка? Така ли ще станат реални? Не е ли по-важно ежедневното показване на любовта, а не еднократното й заявяване пред обществото и институциите? Аз ако спра да го обичам и искам да се разделям, няма да ме спре хартията, нито него, предполагам. Към всичко това добавям и непоносимостта си към тъпотиите на сватбите и цялата галимация. А най-най-противното ми е напевния тон на лелята от гражданското, все едно поп ти пее опелото... Това ако е заявяване на любов, айде не мерси, предпочитам в грях да си живея, обичана и обичаща в свобода, без някой да ми казва с кой ТРЯБВА да живея и обичам по задължение.
Лично мнение, лично виждане! Не го натрапвам, само го обяснявам. Реших да го споделя, защото много жени тук написаха, че искат брак, а половина не ще. Може пък на някоя да е от полза другата страна на нещата.

# 121
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Местене, ремонт, справяне с натиск от ЧСИ, дете, вечеря с лафче, губене на работа, нова работа, проблем с детска градина, нова кола, сълзи, смях, болест, здраве... това е семейство. Всичко, през което минава двойка или двойка с деца е част от семейния живот.
Брак е подпис пред лелче в служба.
Брак е както си го направиш.Не е въобще задължително подписа да е пред лелче в служба.Присъствах казвам присъствах,защото както си лежах на плажа един път в Мексико Канун и няколко пъти в Доминиканска република в Пункта Кана на педя разстояние от мен се извършиха уникални брачни церемонии.Булките бяха с уникални рокли,летни,младоженците с ленени панталони и ризи и боси на белия пясък които и на 40 градуса температура на въздуха не пари.Имаше по една арка почти в морето и там се състояла церемониите от оторизирани лица за целта.С младоженците присъстваха една шепа хора,вероятно техни близки.Останалите бяхме плажуващи наоколо по бански .Уникално преживяване,без лелчета и служби.Всички местни бяха усмихнати и доволни.След като чуха Менделсон младоженеца с булката на ръце се метна ха в морето под бурни аплодисменти.Туй то.

Ауу описа еwдинствената сватба, на която бих се съгласила да се прежаля. Понеже мъжа ми понякога е засягал темата и има някакво желание за брак и сватба, съм му казвала, че единствено ще се съглася на плажна сватба, без ходене в гражданско, без тъпани и гайди, петли, вземания на булки и ботуши и всякакви тъпотии, а просто една вила на плажа за нас и гостите и церемония на пясъка. Обещала съм като остареем и побелеем да се прежаля и да организирам такава сватба за нас и децата и внуците евентуално. Много хубаво си я описала.
Благодаря.Усещането беше невероятно.Там така си ги правят за тях е нещо съвсем обикновенно.И след всичко това следва медения месец.На катамаран по островите наоколо.

# 122
  • Мнения: 14 843
Само че при вас мнението за брака се споделя и от двамата и проблем няма. Не е съвсем релевантен пример. Както не би бил и примерът с двама души, искащи и сключили брак. Мен не ме вълнува, че Мая и мъжът ù не са сключили брак, защото и двамата не искат, нито ме вълнува, че Джейн и мъжът ù са сключили брак, защото и двамата искат. Вълнува ме, че аз искам да подпиша, но приятелят ми не иска.
Смятам, че голяма част от хората не достигат моменти, в които да си проличи 'важното в живота и това не е някакъв си подпис', тоест няма варианти за проверка този/тази става ли. Така , като нямаш повод да прецениш, или се примиряваш, че не иска да подпишете, или го зарязваш. Какво, ще чакаш някой роднина, твой или негов, да се разболее,че да видиш мъжът ти как се държи? Глупости на колелца.

# 123
  • Мнения: 17 407
При мен не се споделя от двамата. Мъжът ми се съгласява, но това не значи, че не го трови мисълта, че ще избягам без брак. Ама по твоята мисъл - защо мъжът да отстъпи и да се оженят, а не тя. Както ви виждаш, смислено обяснение на защо искам от страна на жените няма. “Искам го, защото го искам. Искам да се насладя на един ден…”.
Ми за да ви се опъват, значи нещо друго ги спира Simple Smile

# 124
  • Мнения: 14 843
Подпис, бе, жена, подпис! Не сватба с всичкото му салтанати и цигании.

# 125
  • Мнения: 17 407
Не ми се занимава да обработвам данните от темата. Колко искат само подпис, колко - сватба. Колко - и двете. Кой какво е получил и колко е доволен.

Последна редакция: сб, 08 яну 2022, 13:24 от Дренка

# 126
  • Мнения: X
Май жените понякога имат напълно нереалистични очаквания от брака. Мислят, че като имат брак, имат сигурност и са истинско семейство. Обаче, няма такова нещо. Чисто морално, ако човекът не е читав ще изневери, забегне и т.н., без значение дали е в брак или не. Бракът нито прави семейството семейство, нито гарантира някаква морална сигурност. Бракът единствено има за цел да уреди юридическите последици от съюза между двама души. Съответно единственото определящо за сключването на брак би трябвало да е чисто законово кой вариант устройва двойката повече.

Чисто от морална гледна точка семейство се става не при сключването на брак, а когато дойдат децата и проблемите. Когато двама души поемат грижите по дете, когато се сблъскат с битовизми, с две думи, както казват хората - когато изядат една торба сол. Така че някои дами е добре да излязат от приказките и да се върнат в реалния живот.

# 127
  • Мнения: 14 843
Юридическите последици са съществени. В съседната тема тъкмо юридическите последици от емоционални грешни решения коментираме. Естествено, ако някой е решил да си троши главата без каска, никой не може да го спре.

# 128
  • Мнения: 2 638
Забелязвам интересната гледна точка на някои- не какво значи бракът, а какво ще значи, ако го нямам?
 Променя ли се нещо после- не. Имах многогодишна връзка без брак и няколко месечна, след което се оженихме. В няколкогодишната не исках брак- сега знам защо- не съм искала точно този мъж. Той искаше- аз не. Добре, че не съм се “прежалила”, както някои го описват. На предложението на съпругът ми- не ми е дошла и на ум думата “прежалване”- за какво и защо да жаля?
 Нямам нужда от отговор.

# 129
  • Мнения: 302
Интересното тук е, че жената пита сватба или бебче първо! А вие ѝ изкарахте от 10кладенеца вода, че няма смисъл от сватба било събиране за роднините и т.н. Че били пари на вятъра и ще им трябват за бебето живот и здраве (и е вярно, ще им трябват пари за бебчето като имат), но щом си искат сватба защо да не си направят? Това ми напомня за една приказка един непушач дето питал един пушач от колко години пуши и почнал да му прави сметка, че за еди си колко години, ако не бил пушил ами събирал парите, сега щял да може да си купи ферари с тези пари дето ги е дал за цигари! А пушача попитал непушача, а ти като не пушиш ферари защо нямаш? Че да, оставете хората да се нарадват на това което си искат, защо е нужно един вид да я разобеждавате... Вие като не искате не правете сватби, не подписвайте, не плащайте данъци и каквото си щете....

# 130
  • France
  • Мнения: 12 544
Това е редовно в този форум. Rolling Eyes

# 131
  • Мнения: 17 407
Редовно е, защото хората питат в стил русата или черната, черната или русата.

# 132
  • Мнения: X
Въпросът е конкретен, но отговорите винаги разширяват темата и накрая се получава микс от теми в едно заглавие.
Това е така, защото в реалния живот липсват възможности за такава интензивна комуникация, а нуждата от нея расте с всеки ден. Нуждата да изразиш себе си, всестранно, да бъдеш чут, разбран или оценен.
Взаимоотношенията между приятели, роднини, членове на семейството или колеги отдавна не са това, което бяха преди години. Липсва желание за реално общуване, завладяло ни е безразличие и незаинтересованост спрямо другите около нас. В реалния живот рядко се намира някой, който да се интересува от нашите мисли и вълнения, затова форумът е удобно място да се споделят лични разсъждения и мнения по въпроси, вълнуващи съзнанието, с идеята все на някого с нещо да сме полезни.
Затова и се излиза от конкретиката на въпроса, понякога е дразнещо, понякога полезно. 🙂

# 133
  • Варна
  • Мнения: 5 150
Щом сте с хубави професии и планирате бебе, едва ли сте с нулево салдо. Предполагам и се надявам, че имате някаква заделена сума и просто искате да съберете още допълнително пари за по-голямо парти. Аз на ваше място бих помислила от какви излишни сватбени разходи мога да спестя, за да мога да изтегля сватбата по-скоро. Например пролетта. Ще е много красиво и приятно, без жеги. И без да се изхвърляте, пак може да стане незабравимо празненство. Бих преобмислила списъка с гости и бих го редуциала, ако е възможно.
Искам да кажа направете си партито, но нека не е за сметка на отлагане на бебето.
Не казвам, че сте стара. Ако бяхте на 20, пак щях да напиша същото.

# 134
  • France
  • Мнения: 12 544
Аз пък не разбирам защо трябва да бързат с бебето. Нека си направят голямата мечтана сватба, да заминат на меден месец, да имат време да си починат от емоциите и тогава. Децата са за цял живот, ще имат време да им се порадват.

# 135
  • Мнения: X
Аз пък не разбирам защо трябва да бързат с бебето. Нека си направят голямата мечтана сватба, да заминат на меден месец, да имат време да си починат от емоциите и тогава. Децата са за цял живот, ще имат време да им се порадват.
Същият съвет им дадох и аз.
Това време само като двойка е много важно и хубаво и не виждам защо толкова хора гледат съвсем да го пропуснат.

# 136
  • Варна
  • Мнения: 5 150
Може би защото са двойка от достатъчно дълго време и няма да са с нищо по-различна двойка след като се оженят? Та те живеят заедно в собствено жилище.
Да действаш по въпроса с нещо, което много искаш, не е бързане.

# 137
  • France
  • Мнения: 12 544
Е, и? Хубавото никога не е достатъчно.

# 138
  • Варна
  • Мнения: 5 150
Какво искаш да кажеш? Да не правят бебе ли?

# 139
  • Мнения: 2 638
Май иска да каже, че не е нужно да се прави нещо “а ла ред да мине”, особено сватба, само и само да са женени. Бебето е неизменно, нека са живи и здрави, ама, нали казваш, живеели вече заедно, та какво може да се промени?

# 140
  • София
  • Мнения: 12 006
След като и двамата искат сватба, а не само подпис, не разбирам защо трябва да бързат и да се ограничават в подготовка, украси, ритуали, гъделчета и т.н., само и само да им излезе по-евтино, че да се оженят след 2 месеца, вместо да се изкефят максимално след 7-8месеца примерно? То ако ще се отказва от това и от онова - направо да отиват за един подпис и да се приключва. А и един много глупав съвет чух - да си отръскат спестяванията, за да направят сватбата веднага - много тъпо решение от икономическа гледан точка и доста опасно в настоящата ситуация, при която човек лесно може да остане без работа.
По темата - първо сватба, после бебе. На 31 нито е престаряла, нито нито има за къде толкова да бърза. Обаче бременна, повръщата, подпухнала, дето не може и 2 часа на крак да издържи и ангажината с бременността - мерси за такава сватба. След детето пък при много двойки няма време за сватба, а и доходите ги наместват покрай децата и предпочитат да ги заведат някъде, отколкото да вдигнат сватба и така си остават без.

# 141
  • Варна
  • Мнения: 5 150
На 31 дали е престаряла или не, може да каже само тя и гинекологът ѝ. Ние не сме запознати със здравословното ѝ състояние, и не е наша работа. Има и по-млади жени с проблеми, има и 50 годишни родилки.

Май иска да каже, че не е нужно да се прави нещо “а ла ред да мине”, особено сватба, само и само да са женени. Бебето е неизменно, нека са живи и здрави, ама, нали казваш, живеели вече заедно, та какво може да се промени?
Казах го заради глупавото изказване по-рано, а именно че:
...
Това време само като двойка е много важно и хубаво и не виждам защо толкова хора гледат съвсем да го пропуснат.

Кое време само като двойка ще пропуснат заедно като са двойка и живеят само двамата заедно отдавна???
Като се оженят, повече двойка ли ще станат или какво? Ще се заобичат повече?

Кой гледа съвсем да пропусне това време? Да не сте объркали темата с някоя друга за жена, която иска да ражда след 2 месеца гаджелък?

# 142
  • France
  • Мнения: 12 544
Какво искаш да кажеш? Да не правят бебе ли?
Написала съм го достатъчно ясно: нека да се насладят напълно на тези хубави моменти. Изборът на ресторант, на торта, на фотограф, на рокля... после идва ергенското парти, после самата сватба и накрая медения месец. Тези спомени са за цял живот.

# 143
  • Варна
  • Мнения: 5 150
Че кой ги спира да се насладят? Опасенията за възрастта и за бебето идват от самата авторка.
Моят съвет по темата също е първо сватба, после - бебе. Но не едната мечта да е за сметка на отлагане на другата. Аз не съм се притеснила, че авторката няма да забременее лесно. Тя самата има такива притеснения и затова е пуснала темата.
Та в тоя ред на мисли предложих като компромисен вариант сватба в редуциран вариант и опити за бебе един сезон по-скоро.
То е ясно, че щом имат намерение да се женят това лято, а още нямат дата, значи не планират някакво разоряващо тържество .

# 144
  • France
  • Мнения: 12 544
И с какво няколко месеца ще променят нейната фертилност? Но пък са напълно решаващи да има наистина красива венчавка.

# 145
  • Варна
  • Мнения: 5 150
Може да променят, може и да не променят. Освен това аз визирам не толкова евентуалните проблеми със забременяването, колкото желанието на авторката скоро да стане майка. Написах аз как бих постъпила - бих избрала някакво компромисно решение по средата между двете мечти. Ти какво искаш? Всички коментиращи жени тук да я посъветваме едно и също нещо като по шаблон ли?
Наистина красива венчавка може да има и с малко, и с много, но хайде да не задълбаваме в тази насока.

# 146
  • Мнения: X
Аз се включвам към популятното мнение - първо сватба.
Нке така направихме, но чакахме година и половина за сватба и чак тогава започнахме опитите. Малко съжалявам точно заради неуспехите ни до сега. Можеше по-рано да разбера някои неща и да улесня процеса.
Та съвет към авторката - използвай следващите месеци да си организираш сватбата добре и да пуснеш някои изследвания, за да си готова за старт веднага след големия ден Wink

# 147
  • Мнения: 9 436
Първо сватба, после деца.

# 148
  • Мнения: X
Но децата невинаги стават по график и отлагането може да се окаже не толкова добра идея. Всички тръгват с идеята, че ще забременеят веднага и се започват едни планове, едно чудо. Но си е Божа работа, така че е добре да не се отлага твърде дълго.

# 149
  • Мнения: 129
Такъв филм и агнето цяло и вълка сит само на теория го има ... Никой никога нищо не знае...така че нека всеки действа както го чувства...споровете и гледните точки са интересни но натрапващи...

# 150
  • Мнения: 513
Какво искаш ти? Искаш ли сватба, държиш ли на нея? Голяма с пищно тържество ли я искаш? Най-важното е да си отговориш да този въпрос. Ако за теб сватбата с тържество е мечта и важна - направи я. Около мен има момичета, които заради раждане не направиха сватби, а само подписаха - и им личи, че това им липсва. Били сме на други сватби и те наистина се натъжават, че са пропуснали това. Така че ако едно тържество ще сбъдне твоя мечта събирането на пари е оправдано.
Аз лично никога не съм се представяла като булка и не искам сватба с тържество... Мечтата ми е само двамата с партньора ми да отидем някъде в забутано село и да подпишем. За мен любовта и сватбата е нещо между двама души... Той не одобрява тази идея и иска задължително там да са родителите му. Още повече ме ужасява идеята за подпис в присъствието само на родители, защото това ще е празник за тях, не и за мен. Така че никога няма да подпишем.
Та идеята ми е: какво искаш? Кое ще те направи щастлива? Кое ще бъде празник за теб и кое едно натоварване? Това ще ти даде отговор Simple Smile

# 151
  • Мнения: 366
Аз също подкрепям идеята сватба преди бебе. Не знам консервативно или не, но така нещата си вървят по реда.. Гаджосване, сватба, заживели заедно и бебенце.. Иначе при мен ситуацията е обърната - очакваме бебе съвсем скоро, нямаме брак. Плановете са евентуално за сватба след година-две, но как да кажа - никога няма да е същото усещане, защото вече ще сме минали през сто неща заедно и няма да я има тази еуфория и вълнение от предстоящето. Сватба бременна аз лично никак не исках. Но разбира се, най-важното е да се разбирате, а всичко останало са формалности.

# 152
  • Мнения: 17 407
То може и да си намирате други вълнения - като например удоволствието от ежедневното общуване и близост…
Simple Smile

# 153
  • София
  • Мнения: 3 405
Fentiss, емоцията може преспокойно да си я има. Аз в момента с голям кеф избирам текстовете и моделите на поканите. Чакам само да изберем пръстените другия месец, после костюма на ММ, украсата. Абе, емоция си е отвсякъде. Дори административната част (попълване документи, правене на изследния и т.н.) ми е вълнуваща.
Нямам търпение да избера и дрешки за малкия. Да бъде част от фотосесията, от първия сватбен танц, от цялото събитие. Е, няма да отпразнуваме поставяне на ново начало като семейство, но ще отпразнуваме вече създаденото семейство.
Минали сме през достатъчно и сватбата е нещо, което чакаме с нетърпение. Остават ни още 6м. и колкото повече наближава, толкова повече се вълнуваме.

# 154
  • Пловдив
  • Мнения: 1 098
Малко ми звучи въпроса - кокошката или яйцето? Кое е първо?

# 155
  • Мнения: 920
Ей такъв въпрос и чуденка като видя 😄
Без кокошка има ли яйце?
Без майка бебе има ли?

Шегата настрана, но от гледна точка на реда на създаване, първо са животните и хората, пък после техните поколения. В случая яйцето е бебето на кокошката (и петела) 😉

По въпроса в темата - много добри мнения има написани, нямам какво различно да кажа, аз също съм за сватба преди бебе.

# 156
  • Варна
  • Мнения: 1 479
Бяхме в абсолютно същата ситуация. Решихме да изберем да приоритизираме бебето. При нас се случи много бързо и на сватбата бях в 5 месец. За съжаление тогава дойде Ковид карантината и нямаше как да вдигнем сватба затова само подписахме. Следващата година отново се отложи заради ковид мерки. Ако бяхме чакали сватба, щяхме да отложим и детето с 2 години. Simple Smile Затова и въобще не съжалявам за избора да започнем веднага опити за бебе.

# 157
  • Мнения: 1 121
Аз много държах да сключим брак преди бебето, което се очакваше бавно и трудно заради проблеми при мен. Мъжът ми искаше да спестяваме за голяма сватба. Случи се така обаче че по едно и също време купихме нов апартамент и забременях спонтанно. Насочихме всички доходи натам, а ние така си и останахме без сватба. Иначе съвсем официално си имам годежен пръстен - даже два Joy Joy - един от мъжа, пардон, гаджето ми Grinning и един от свекърва ми, от когато идваха "да ме искат" - три седмици преди да се роди бебето. Joy

# 158
  • Мнения: 788
Аз винаги съм си казвала, че дете без брак няма да родя ако ще и принца на Англия да е 😂 Тааа започнахме да планираме сватбата за началото на октомври, а опити за бебе започнахме през август, в крайна сметка забременях малки след сватбата и си купонясвах спокойно цвла вечер!
Аз съм традиционалист и съм първо за сватбата.

# 159
  • София
  • Мнения: 12 006
Аз винаги съм си казвала, че дете без брак няма да родя ако ще и принца на Англия да е 😂 Тааа започнахме да планираме сватбата за началото на октомври, а опити за бебе започнахме през август, в крайна сметка забременях малки след сватбата и си купонясвах спокойно цвла вечер!
Аз съм традиционалист и съм първо за сватбата.
Това в една и съща година ли? Щото ако да - какво би станало, ако беше забременяла преди сватбата и на нея вече си изморена от непрестанно повръщане, болки, умора и подобни "красоти" съпровождащи някои бременности? Да не говорим как на самото събитие е много верятно да не можеш място да си намериш от миризми на храна и парифюми, защото обонянието ти например е силно обострено и нещо, което преди не ти е правило впачатление, вече те докарва до повдигане и те праща във WC-to.

# 160
  • Мнения: 788
Аз винаги съм си казвала, че дете без брак няма да родя ако ще и принца на Англия да е 😂 Тааа започнахме да планираме сватбата за началото на октомври, а опити за бебе започнахме през август, в крайна сметка забременях малки след сватбата и си купонясвах спокойно цвла вечер!
Аз съм традиционалист и съм първо за сватбата.
Това в една и съща година ли? Щото ако да - какво би станало, ако беше забременяла преди сватбата и на нея вече си изморена от непрестанно повръщане, болки, умора и подобни "красоти" съпровождащи някои бременности? Да не говорим как на самото събитие е много верятно да не можеш място да си намериш от миризми на храна и парифюми, защото обонянието ти например е силно обострено и нещо, което преди не ти е правило впачатление, вече те докарва до повдигане и те праща във WC-to.
Да в една и съща година. Като бях забременяла и ми беше лошо мой проблем, така съм си го направила, ама ето, че не стана.
Щеше да е кофти, но преди първата бременност сляпо вярвах, че ще съм от късметлийките на които не им е лошо първите месеци, за мен беше важно само да не ми личи (да нямам коремче). Сега две бременностти по-късно осъзнавам, че съм изкарала късмет.

# 161
  • Пловдив
  • Мнения: 1 098
Аз обаче реално не знам точно кога надух корема. Може да е няколко дни преди, няколко дни след сватбата или на първата брачна нощ....

# 162
  • София
  • Мнения: 12 006
Да в една и съща година. Като бях забременяла и ми беше лошо мой проблем, така съм си го направила, ама ето, че не стана.
Щеше да е кофти, но преди първата бременност сляпо вярвах, че ще съм от късметлийките на които не им е лошо първите месеци
, за мен беше важно само да не ми личи (да нямам коремче). Сега две бременностти по-късно осъзнавам, че съм изкарала късмет.
Т.е. ти си подходила "на сляпо" с надеждата "това на мен няма да ми се случи", което изобщо не отхвърля варианта, че можеше да ти се случи и въпреки това съветваш момичето да си започне опитите за бебе пък, ако на сватата си се окаже бременна - проблемът си е нейн, може пък да е от късметлийките, които са ок през бременността. Много умно!

# 163
  • Мнения: 788
Да в една и съща година. Като бях забременяла и ми беше лошо мой проблем, така съм си го направила, ама ето, че не стана.
Щеше да е кофти, но преди първата бременност сляпо вярвах, че ще съм от късметлийките на които не им е лошо първите месеци
, за мен беше важно само да не ми личи (да нямам коремче). Сега две бременностти по-късно осъзнавам, че съм изкарала късмет.
Т.е. ти си подходила "на сляпо" с надеждата "това на мен няма да ми се случи", което изобщо не отхвърля варианта, че можеше да ти се случи и въпреки това съветваш момичето да си започне опитите за бебе пък, ако на сватата си се окаже бременна - проблемът си е нейн, може пък да е от късметлийките, които са ок през бременността. Много умно!
НЕ я съветвам, а и казвам как се е случило при мен. Ти защо така лично и подскачаш?

# 164
  • Мнения: 1 344
Щом го мисли авторката, значи и е важно  и щом е така нека изчакат с бебето. На мен свадбата никога не ми е била важна изобщо, та първо беше бебето, после второто, после пораснаха малко или повече, и хоп изведнъж ми се прииска да подпиша и хоп направих го, в тесен кръг с децата, тръпка от самата свадба няма как да имам аз, не ми е важна, но тръпката от мисълта, че толкова години си бил с този човек, преживял сте много, изградили сте семейство и след14г все още се обичате и си създавате положителни поводи и емоции ми беше водеща за решението за подпис,и така аз всичко правя наопаки и нищо като хората😂😂😂😂Що семейни скандали породихме с тази свадба/от двойки дето единия иска брак, другия не/, и още 10000 въпроси каква е далаверата, че изведнъж след толко години подписваме😂😂😂.

# 165
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Щом го мисли авторката, значи и е важно  и щом е така нека изчакат с бебето. На мен свадбата никога не ми е била важна изобщо, та първо беше бебето, после второто, после пораснаха малко или повече, и хоп изведнъж ми се прииска да подпиша и хоп направих го, в тесен кръг с децата, тръпка от самата свадба няма как да имам аз, не ми е важна, но тръпката от мисълта, че толкова години си бил с този човек, преживял сте много, изградили сте семейство и след14г все още се обичате и си създавате положителни поводи и емоции ми беше водеща за решението за подпис,и така аз всичко правя наопаки и нищо като хората😂😂😂😂Що семейни скандали породихме с тази свадба/от двойки дето единия иска брак, другия не/, и още 10000 въпроси каква е далаверата, че изведнъж след толко години подписваме😂😂😂.
Пише се сваТба

# 166
  • София
  • Мнения: 22 944
ММ ми предложи февруари 2014 г, оженихме се май 2015 г. Исках да си имам достатъчно време за организация. Отидохме на меден месец, после юли си направихме още едно пътуване в чужбина, море и като се върнахме започнахме с опитите. Август месец вече бях бременна.
 В никакъв случай не исках да съм бременна или  да имам дете по време на сватбата. Вярно, че бях и по-млада от теб ( не че ти си възрастна 😀), ама и на твоите години да бях- щях да искам първо да е сватбата.

# 167
  • София
  • Мнения: 37
Лично решение. В нашия случай не бързахме за деца (бях на 28) и естествената стъпка беше брак.

Подписахме 2019 и имахме организирана сватба, която се реализира тази година. По време на двете години отлагане  правехме опити за бебе. В крайна сметка забременях веднага след сватбата.

Според мен е важно вътрешното ви усещане на двамата. Аз се чудих много дали да започнем опити преди отложената сватба, защото не исках коремче на самия ден. Но започна много да ми се иска дете. Една приятелка като ми каза за нейната бременност страшно се разтроих, плаках насаме вкъщи, и тогава реших че е показател да започваме опити. Също и мъжът ми беше готов и все заглеждаше бебета.

Като цяло за международни бракове (като нашия) установих, че има предимства да имате брак първо. Дава време да се направят всички административни бумащини между различни страни и може да афектира какво гражданство има бебето. Иначе за БГ брак не мога да коментирам, може би има по-малко значение. Аз лично бих се концентрирала върху вашето собствено усещане за нещата.

Последна редакция: сб, 03 дек 2022, 22:00 от islandgirl

# 168
  • София
  • Мнения: 38 476
Съвет от мен? Не подписвай брак.

# 169
  • Мнения: X
Защооо, Рокии?!

# 170
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Съвет от мен? Не подписвай брак.
За кой се отнася  този непоискан  съвет?

# 171
  • Мнения: 18 298
Роки пише в тема "Домашно насилие", там може да прочетете какво я е накарало да даде този съвет. В момента почва да се развежда и явно няма да й е лесно.

# 172
  • София
  • Мнения: 38 476
Като се абстрахираме от моя проблем, бракът е един крайно ненужен договор. Сватбата е прекрасно нещо, не отричам. Може и брачен договор да направят. Детето също ще си бъде на двамата...

# 173
  • София
  • Мнения: 35 097
Бракът не е за всеки, да, но чак ненужен не е.

# 174
  • Great Britain
  • Мнения: 2 208
Като се абстрахираме от моя проблем, бракът е един крайно ненужен договор. Сватбата е прекрасно нещо, не отричам. Може и брачен договор да направят. Детето също ще си бъде на двамата...
Можеш да говориш само и единствено за себе си.За теб брака е ненужен. А всъщност е институция.

# 175
  • Мнения: 4 831
За мен бракът е и емоционална обвързаност. Освен това в нашия случай прави нещата доста по-лесни във всяко едно отношение.
Аз бих избягвала такива съвети в момент на афект.

# 176
  • София
  • Мнения: 37
Не би трябвало да има значение, но честно казано аз се почувствах по-обвързана след брака и в нашия случай също улесни много неща. Но не трябва да се избързва с него и си е важно да се познавате на 100% и да сте и двамата над 100% сигурни.

# 177
  • Мнения: X
Роки, съжалявам за това, което преживяваш! Надявам се да си силна!

# 178
  • Мнения: 646
Редно е първо да се случи сватбата, нека после се започнат опитите за бебе. Като нито едното, нито другото не се преследва като някаква фикс идея.

# 179
  • София
  • Мнения: 12 646
Това, което ти е по-важно да се случи изобщо.

Би ли отменила сватбата заради бебето?
Би ли отменила бебето заради сватбата?

# 180
  • Бургас
  • Мнения: 5 639
Ах, сватби. Не, че съм против брака, напротив.
Но…съберете си пари за някоя красива дестинация. Идете и се подпишете с най - близките и беж на почивка и бебеправене.
Някак бих била по - щастлива две, три седмици на Малдиви или Пукет, отколкото в ресторант с 200 човека. Но това съм си аз Simple Smile

Не бих могла да дам адекватен съвет, защото на мен самата сватба не просто не ми е важна, ами с удоволствие бих я пропуснала. Но не всеки усеща нещата както мен.

Ако ти доставя удоволствие да планираш сватбата и искаш да е чудно и прекрасно. Планирай, отдай се на удоволствието. Изживей я.
После и бебоците ще дойдат.

# 181
  • Мнения: 4 831
Ах, сватби. Не, че съм против брака, напротив.
Но…съберете си пари за някоя красива дестинация. Идете и се подпишете с най - близките и беж на почивка и бебеправене.
Някак бих била по - щастлива две, три седмици на Малдиви или Пукет, отколкото в ресторант с 200 човека. Но това съм си аз Simple Smile

Не бих могла да дам адекватен съвет, защото на мен самата сватба не просто не ми е важна, ами с удоволствие бих я пропуснала. Но не всеки усеща нещата както мен.

Ако ти доставя удоволствие да планираш сватбата и искаш да е чудно и прекрасно. Планирай, отдай се на удоволствието. Изживей я.
После и бебоците ще дойдат.

За протокола - сватбата е сключване на граждански брак, а ресторант с 200 човека е сватбено тържество.

# 182
  • Мнения: X
Сватбеното тържество не изключва медения месец. Има си хора за всичко. Аз пък не виждам лошо да се сподели моментът с приятелите. Не е нужно да са 200. И 60 човека да са, пак не е малко. Не мога да си представя приятелите ни да не са до нас в този тържествен момент.

# 183
  • Бургас
  • Мнения: 5 639
Ах, сватби. Не, че съм против брака, напротив.
Но…съберете си пари за някоя красива дестинация. Идете и се подпишете с най - близките и беж на почивка и бебеправене.
Някак бих била по - щастлива две, три седмици на Малдиви или Пукет, отколкото в ресторант с 200 човека. Но това съм си аз Simple Smile

Не бих могла да дам адекватен съвет, защото на мен самата сватба не просто не ми е важна, ами с удоволствие бих я пропуснала. Но не всеки усеща нещата както мен.

Ако ти доставя удоволствие да планираш сватбата и искаш да е чудно и прекрасно. Планирай, отдай се на удоволствието. Изживей я.
После и бебоците ще дойдат.

За протокола - сватбата е сключване на граждански брак, а ресторант с 200 човека е сватбено тържество.
За сключване на брак не се събират пари и затова реших, че авторката говори за тържество.
Но лично за мен сватба си е точно тържествените чествания следващи сключването на граждански брак. Абе сватби. Не е моето и да си призная грам не ме блазни да знам кое, как се нарича.
Отидох, разписах и приключих.  
Но пак казвам, то си е до човек.
Ако ми беше важно и го исках, щях да се отдам на емоцията и да и се насладя.

Общи условия

Активация на акаунт