◯‍◯‍◯‍◯‍◯ * XXIV ЗОИ - Пекин' 2022 (04.02 - 20.02) * - Светът е олимпиада 🥇 🥈 🥉

  • 24 957
  • 489
  •   1
Отговори

Анкета

* Оценете олимпиадата в Пекин / Посочете вашите герои и фаворити *

Опции:

* Може да изберете максимум 8 опции.

  • София
  • Мнения: 27 021

 


Добре дошли в темата за зимната олимпиада в Пекин.
Олимпиадите винаги са били най-голямото и глобално спортно събитие, така и ще бъде занапред, защото спортът и олимпийския дух са едно от най-великите неща, с които човечеството, с право се гордее!
 
Официалното откриване ще е на 4 февруари, петък от 14:00 ч. (* Пекин е 6 часа напред спрямо България! *)
Но да напомня, че по традиция олимпиадата ще стартира 2 дена по-рано с кърлинг смесени двойки (от сряда), хокей на лед жени (от четвъртък), ски свободни дисциплини (квалификации, от четвъртък) и фигурно пързаляне отборна надпревара (от петък).
Състезания в тези четири спорта ще има на 2, 3 и 4 (преди официалното откриване) февруари и ще бъдат излъчвани по Евроспорт.
 
Пекин ще стане първият град на планетата домакинствал както на летни, така и на зимни олимпийски игри.

Отново режисьор на церемонията на откриването ще е световно известния режисьор и кинопродуцент Чжан Имоу, който изуми целия свят през 2008 г. в Пекин. Стана ясно, че ще видим уникално запалване на огъня, нещо невиждано като идея...
 

 
За съжаление не мина без дипломатическо напрежение. И в крайна сметка, САЩ, Канада, Австралия и Великобритания (както и Белгия, Нова Зеландия, Литва, Естония и Косово) обявиха дипломатически бойкот на олимпийските игри заради нарушаването на човешките права в Китай, най-вече в районите на Синцзян с преобладаващо мюсюлманско население.

 


Българското участие
 
Знаменосци на нашите олимпийци ще са голямата ни надежда за медал, Радослав Янков и Мария Здракова, която смени Милена Тодорова.

България ще бъде представена от 16 спортиста в 7 спорта, като това е най-малкият брой спортисти, които страната ни изпраща от зимните олимпийски игри в Сараево през 1984 година.

Биатлон:


Сноуборд: Радослав Янков (гигантски слалом)
-
Ски бягане:
Симеон Деянов (спринт + дистанционни бягания)
-
Ски алпийски дисциплини:
Алберт Попов и Камен Златков (слалом и гигантски слалом)
Ева Вукадинова (слалом и гигантски слалом)
-
Ски скокове:
Владимир Зографски (нормална и малка шанца)
-
Спортни шейни:
Павел Ангелов
-
Фигурно пързаляне:
Александра Фейгин
 

Нашите спортисти ще бъдат настанени и в трите олимпийски села.
В олимпийското село в Пекин, където се провеждат състезанията на лед, ще бъдат настанени нашите спортисти от фигурно пързаляне и шорттрек. В другите две села в планината – в Йенцин ще са pekin2022-1българските състезатели в алпийските ски и шейните, а в Джандзяку – спортистите от биатлона, ски-бягането, ски-скока и сноуборда.“
 
* Страната ни се завръща във фигурното пързаляне за първи път след зимните олимпийски игри в Торино' 2006, като квота за игрите спечели Александра Фейгин.


==> Всички наши спортисти за Пекин' 2022 <==
 
==> България на зимните олимпийски игри 2022 <==
 
България на зимните олимпийските игри
 

 


ТВ Олимпиада - къде можем да гледаме олимпиадата
 
==> Пълен списък с ТВ каналите, които ще предават олимпиадата в целия свят <==
 
==> Изтегли официалния pdf файл с всички канали по страни в света <==
 
У нас легално олимпиадата ще може да се гледа по Евроспорт и БНТ!
 
ТВ канали:
 
БНТ 1
БНТ 3
Евроспорт 1
Евроспорт 2
Евроспорт 4K
 
Онлайн:
 
http://tv.bnt.bg/
https://www.eurosportplayer.com/
 
Евроспорт ще излъчва абсолютно всичко, от-до (а на платения плеър ще може да избирате кой спорт да гледате, да се стопира, да се връща назад, да се гледа на запис, да се избира език на аудио сигнала и т.н.), докато БНТ ще имат ограничение, като часова ставка и ще наблегнат на най-популярните спортове.

Инфо за програмацията на БНТ по време на олимпиадата (часове, студия, водещи, акценти):
==> 110 часа по БНТ от Зимните олимпийски игри Пекин 2022 <==

--> Програмата е различна всеки ден, но като абсолютни стойности, най-ранното започване на състезания ще е през 02:00 ч. Бг време и всичко ще приключва най-късно около 18:00 ч. Бг време. <--

 

 


Програма / спортове / спортисти / нации / съоръжения
 
91 нации ; 2871 спортисти (1581 мъже и 1290 жени)
7 основни спорта ; 15 спортни дисциплини ; 109 евента общо
7 състезания повече в сравнение с Пьончан 2018 г.

1140 човека ще наброява медицинския персонал по трасетата и пистите за състезания в Пекин, като в това число са ангажирани и 74 линейки.

 
==> Програмата по дни и часове <==

==> Програмата по дни и часове (на БГ) <==
 
==> Всички спортове <==
 
==> Всички спортисти <==

==> Отборите <==
 
==> Всички дисциплини <==
 
==> Нациите участнички <==
 
==> Всичко за спортните съоръжения и Олимпийското село <==

==> Всички спортните съоръжения - на Бг <==
 
Пекин
Пекински национален стадион – Церемонии по октриване и закриване
Пекински национален закрит стадион – хокей на лед (капацитет: 18.000)
Кадилак арена – хокей на лед (капацитет: 9.000)
Столичен дворец на спорта – хокей на лед, шорттрек (капацитет: 18.000)
National Speed Skating Oval – бързо пързаляне с кънки (Капацитет: 12.000) (ново строителство)
Пекински национален център по водни спортове – кърлинг (капацитет: 4.500)
Биг Еър Шоуганг – Фрийстайл ски, Сноуборд (ново строителство)
 
Янцин
Национален ски алпийски център Сяохайто – ски алпийски дисциплини (ново строителство)
Национален улей за шейни и бобслей Сяохайто – бобслей, спортно шейни, скелетон (ново строителство)
 
Джандзякоу
Център за биатлон и ски бягане Куянгшу – ски бягане, северна комбинация, биатлон (ново строителство)
Национален център за ски скокове Snow Ryu – ски скокове, северна комбинация
Гентинг (ски курорт) – фрийстайл ски, сноуборд (ново строителство)

 

 


История / Неофициално класиране по медали
 
==> Историята (Официален сайт) <==
 
==> Историята (На Бг) <==
 
==> Вечната класация по медали <==
 

 


Полезни линкове
 
==> Пекин 2022 - официален сайт <==
 
==> Пекин 2022 - Уики <==
 
==> Пекин 2022 - Евроспорт <==
 
==> Пекин 2022 - Бг Уики <==
 
==> Пекин 2022 - Спортал <==
 
==> Пекин - Гонг <==
 
==> Пекин 2022 - БНТ Спорт <==
 
==> БОК - официален сайт на българския олимпийски комитет <==
 
==> МОК - официален сайт на олимпийското движение <==
 
==> Официален олимпийски канал на МОК <== *
 
==> Олимпийския канал - преки предавания и програми <== *
 
*
Не очаквайте обаче да гледате олимпиадата по олимпийския канал на МОК.
Той е безплатен и върви 365 дни в годината, като дават много спорт, но без големите и комерсиални първенства по обясними причини.

 
Олимпизма и олимпийските игри в Ютюб:
 
==> Пекин 2022 - официален канал <==
 
==> Olympics - официален канал на олимпийските игри и спортове <==
 
==> IOC Media - официален канал на МОК <==

 


Архив / Анкети
 
Скрит текст:








 


Последна редакция: пн, 21 фев 2022, 00:30 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 11 942
Ехааа, какъв първи пост!!!!
Ще следя всичко, което мога, но на първо място ми е биатлонът.

# 2
  • София
  • Мнения: 27 021
Да кажа, че първия пост ще се допълва когато станат ясни и останалите неща --> Бг делегацията ; спортистите ; тв програмата и т.н. Но това са дребни доуточнения. Основната работа е свършена.
Аз няма да мога, защото имам право на редакция само 24 часа, но вярвам както винаги, че модераторите ще са така добри да добавят инфото, което ще им предоставям, т.е. ще е нужен само копи-пейст.

Просто последната седмица на Януари (когато всичко ще се знае вече) ще ми е много натоварена и няма да имам много време, така че пуснах темата сега, малко по-рано.

# 3
  • Мнения: 30 965
Прекрасен е първият пост, благодаря!
Ще следя всичко, което мога, най-вече ските.

# 4
  • Другата България
  • Мнения: 36 882
Дяволко, благодаря за поредната прекрасна тема, която пускаш.
Ще следя олимпиадата доколкото мога, фен съм на фигурното пързаляне и ските, алпийски дисциплини, гледам и скоковете понякога.

# 5
  • София
  • Мнения: 11 457
Великолепно, Диаволо, класа, както винаги! Да се надяваме, че ще се наслаждаваме на такава и от българските спортисти! Ами - време им е за медал, Торино беше отдавна.

Апропо, гледам втора поредна зимна ще е в Азия, миналата зима в Корея, сега в Азия? Летните тази година - пак в Азия. Нещо май Европа и САЩ издишат и не искат домакинство. Но това е друга тема.

Публика? Чуждестранни туристи в Китай за олимпиадата, някой знае ли нещо, как ще е?

Любим спорт - бобслееееей! И хокей. Разбира се - най-вече кърлингът Grinning Grinning Grinning

# 6
  • София
  • Мнения: 27 021
Няма яснота още за това дали ще има зрители или не.

Аз обожавам зимните спортове (и си ги следя детайлно сезон след сезон) и много пъти съм казвал, че зимната олимпиада винаги ми е била по-любима и чакана от лятната. Дори и скелетона ми е интересен.
Гласувах за хокея, фигурното, кърлинга и ски бягането (което е като леката атлетика за летните олимпиади).
4 опции са ми много малко, ама нарочно направих така.
Обичам много и ски скоковете, кънките и биатлона. И алпийските ски също разбира се.

Уф, абе хора, да не бъркате кърлинга с хокея, че са един под друг като опции. 😮
Не мога да повявам обаче, че кърлинга има 4 гласа, а хокея само 1 (моят току-що).

# 7
  • Мнения: 3 674
Благодаря за темата!
И аз се нареждам тук за биатлона и каквото още успея да гледам.
Да пожелаем успех на нашите спортисти и дано ни зарадват с добри резултати.

# 8
  • София
  • Мнения: 2 431
И аз обичам зимните олимпиади повече от летните. След края на миналата (където не можех да гледам колкото искам) си мечтаех да работя от вкъщи за постоянно, за да гледам всичко. Е, сбъдна се Bowtie
С най-голям интерес ще следя мъжкото ски бягане, особено 50 км е върховното състезание за мен.

# 9
  • София
  • Мнения: 11 942
Дяволо, един от гласовете за кърлинга е мой. Преди години обмислях да започна да го тренирам, но реших, че съм дърта и се отказах.

# 10
  • Мнения: 872
Любим спорт евър ми е ски бягането, но съм започнала с биатлон. Гледам и алпийски ски, северна комбинация и скокове. Не пропускам състезание на първите две. Имаме двама много класни спортисти в биатлона - Владимир Илиев и Милена Тодорова. Стрелнат ли - винаги са способни на добър резултат. Владимир Зографски също има потенциал, ако не го спъне психиката му. Стискам палци на всички и дано Норвегия не вземе всичкото злато, за да бъде по-интересно!

# 11
  • MJF
  • Мнения: 8 528
И аз от тези с глас за кърлинга и пас за хокея. Еми въобще не виждам шайбата по време на игра, как да гледам?! SmileSmiley А в кърлига всичко видно, камък тук, камък там, без бой и прочие. Wink
Мерси Diavolo за темата. След летните продължаваме със зимните ОИ. Аз ясно пръв зрител на фигурното. Кърлинга и ски скокове ако имам време , муза и се получи качествена игра. За останалото съм пълен пас.

# 12
  • Мнения: 2 021
Аз със сигурност ще гледам Биатлон и Ски-скокове дори и на запис да е.
 Харесвам също фигурното пързаляне и сноуборд, ски алпийски дисциплини.
Общо взето какво хвана и мога ще гледам.

# 13
  • Мнения: 1 478
Глас за фигурното пързаляне. Нямам търпение.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 746
Дявол че, много благодаря за темата. Обожавам да гледам почти всички зимни спортове. Нямам търпение. Не разбирам много от хокей, малко насилствен спорт е, но пък няма да пропусна и него

Общи условия

Активация на акаунт