ДЕСЕТИ клас 2022/2023

  • 61 826
  • 735
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 7 383
Какво мислите за ходенето на море със съученици, без възрастни? При нас сега това е драмата, 5 деца са се събрали в компания и искат в жилище на едното дете в Поморие. Без възрастни. Евентуално обмисляме ние също да сме там, но в друга квартира, за да са ни под око.
               Имам горчив опит от такова ходене на море! Решението ви да отидете там в друга квартира е единственото правилно решение.Преди години пуснахме децата ни с компания на море и си наехме квартира в близост до тях.Още в първи-втори ден нашите + една тяхна приятелка се преместиха в свободна стая до нас.След няколко дена гледам на плажа другите деца спят и се възмущавам пред моите,че са по дискотеките до сутринта и сега спят.Отговорът ме потресе - докато са на плаж някой им откраднал парите и понеже не били платили на хазяйката тя ги изхвърлила от квартирата.Само едно от децата имало спестовна книжка /това по времето ,когато нямаше банкови карти/ и той теглил за да ги храни и то с по един геврек и сандвич за деня.Веднага отидохме с мъжа ми и изтеглихме пари,платихме квартира на всички и им купихме билети за връщане.За останалите дни всеки ден им давахме джобни за храна.Направо си осиновихме едно ято от петнайсетина хлапета.Никой не смееше да се обади на родителите си за да не им се карат.За това им платихме за 10-те дни ,за които знаят родителите им и ги взехме под опека. Изкарахме чудна почивка и ние по дискотеките с тях.Когато се върнахме някои се престрашиха и разказаха на родителите си и ни върнаха парите,а други не посмяха.Добре,че бяхме защото не си представям какво щяха да правят повече от седмица без пукнат грош.
              Та от мен съвет - близо до тях квартира и на дискотека ,ако трябва инкогнито. Yum

# 571
  • София
  • Мнения: 2 387
От 15 деца никой не смее да се обади на родителите си, за да не му се карат? Тъжно.

Що за връзка родител-дете е тази, в която при проблем детето не съобщава на родителя? Това много ме притеснява, да има проблем нашето момиче и да не смее да каже. Затова многократно ѝ повтаряме, че за всичко може да ѝ помогнем и се е случвало на няколко пъти за неща, с които не може сама да се справи. Включително ѝ казах, че ако някой ден ѝ се случи да забременее без да иска, много я моля да задържи бебето, ние с татко ѝ ще го гледаме, ако тя не се чувства готова. Или поне да го обсъдим заедно. Дадох ѝ пример с нещо толкова сериозно и голямо, за да се чувства свободно и комфортно да ни споделя и за по-дребни проблеми.

Иначе браво, че сте се погрижили за децата! 👍❤️

# 572
  • Мнения: 7 383
От 15 деца никой не смее да се обади на родителите си, за да не му се карат? Тъжно.

Що за връзка родител-дете е тази, в която при проблем детето не съобщава на родителя? Това много ме притеснява, да има проблем нашето момиче и да не смее да каже. Затова многократно ѝ повтаряме, че за всичко може да ѝ помогнем и се е случвало на няколко пъти за неща, с които не може сама да се справи. Включително ѝ казах, че ако някой ден ѝ се случи да забременее без да иска, много я моля да задържи бебето, ние с татко ѝ ще го гледаме, ако тя не се чувства готова. Или поне да го обсъдим заедно. Дадох ѝ пример с нещо толкова сериозно и голямо, за да се чувства свободно и комфортно да ни споделя и за по-дребни проблеми.

Иначе браво, че сте се погрижили за децата! 👍❤️
                  Аз винаги съм говорила,че каквото и да се случи първо трябва на нас да кажат.Да,ама в случая ,който разказах и моите не ми казаха в какво положение са изпаднали приятелчетата им.Ако не бях забелязала ,че спят на плажа и не бях се възмутила сигурно нямаше да разбера.За щастие имахме възможността да се погрижим за тях,защото нашата почивка се базираше на тяхното искане - сами на море.Не винаги родителите правилно разбират децата си за съжаление.Децата също не винаги казват всичко.С част от тази групичка година или две по-късно не помня точно се случи нещастие  - сами отидоха на Витоша и ги затрупа лавина.Никога няма да забравя как моята малка дъщеря гледа ТВ и показват затрупано в снега яке,а тя възкликва - това яке е на Х,не  помниш ли Х от морето когато им откраднаха парите.За съжаление ден по - късно съобщиха,че има загинали и едното дете беше това,за което говореше дъщерята.13-14 годишни бяха.Така,че свобода ,ама с контрол.Не,че като пораснат се успокояваш.Вече имам и големи внуци и пак си треперя за всичките - и за моите деца и за техните!.

# 573
  • Бургас
  • Мнения: 3 077
К. е с дебитна карта на Райфайзен. Изкарах й я в 8ми клас, за стипендията.
Аз й вкарвам пари без такса на банкомат. Предпочитам да плаща с нея, защото на всяка транзакция получавам имейл. Честно казано не знам какви са й ограниченията, досега не се е случвало да мрънка, че е има проблем с ползването й.
Относно работата: днес й е първи ден в нашата фирма. Официално е назначена, на 7 часа. Входирах документите в Инспекцията на труда в 13.30ч и 2 часа по-късно ми пратиха на имейла подписано одобрението им. А счетоводителката ни подготви документите супер бързо. Единствено звъннах на личната лекарка за 2 броя медицински. незнайно защо искат да е от двама лекари. Заплатата ще си получава по картата.

За чужбина е по-добре да има и карта на разположение. Пролетта бяхме в Лондон: там без карта си загубен. Пица на парче и вода от улицата не можеш да си купиш кеш. Навсякаде имаше табели, че приемат само плащане с карти.

# 574
  • София
  • Мнения: 12 554
На 16 ми е рано да го пускам сам на море. Не съм от толкова либералните родители.

# 575
  • София
  • Мнения: 3 456
В момента дъщеря ми пътува към България.Следя къде е и по нотификациите на банката:joy: Не знам сега дали са броя че съм я пускала на море,като беше на други мероприятия но на морето.... Rolling Eyes От това което виждам и споделят по време на фестивала ,изкарали са си повече от чудесно.Последната вечер с парти на плажа,хора и веселба.Към днешна дата,въпреки притеснения ,не съжалявам че я пуснах.Имам й доверие,вярвам в нейния разум и съм сигурна че не ме в разочаровала.Утре трябва да пристигнат я България.Нямам търпение да разкаже цялата емоция от това първо голямо самостоятелно пътуване . Следват още две доста сериозни самостоятелни пътешествия през лятото.Ще натрупа опит.На 16 не са и толкова малки,колкото и да ги възпираме.(не искам да се плаша сама себе си като се сетя какво съм ги вършила аз на тия години).А на 17 вече  живеех в София и бях студентка.Не в толкова далеко това време...

# 576
  • Мнения: 4 967
Наборката е още на 15 и няма да ходи самостоятелно на море вероятно до 18. Големият го пуснахме с приятели за пръв път на 17, но е момче. На 6 го пуснах на училище и всичките му приятели са с година по-големи най-малко. На 16 за последен път беше с нас, но неговата компания беше по същото време и на същото място и той си беше предимно с тях, но спеше при нас. Пускала съм ги и двамата на лагер от народните танци, но имам огромно доверие на ръководителите им. Младежът ходи с тях дори в Чехия и Черна гора на фестивали.

# 577
  • София
  • Мнения: 6 360
Акнето изобщо няма общо с хранене. Това е на хормонална основа. Бушуват им хормоните, докато не се наместят, няма оправия.

според нашия дерматолог, това изобщо не е така. той набеждава захарта като сериозен причинител на акне и поне при моя син ограничаването на захарта моментално показва подобрение на кожата.

# 578
  • София
  • Мнения: 12 554
Акнето изобщо няма общо с хранене. Това е на хормонална основа. Бушуват им хормоните, докато не се наместят, няма оправия.

според нашия дерматолог, това изобщо не е така. той набеждава захарта като сериозен причинител на акне и поне при моя син ограничаването на захарта моментално показва подобрение на кожата.

интересно тогава как ще обясни акне при деца, които не ядат много захар?

# 579
  • София
  • Мнения: 12 228
При мен и Ники и Ваня има моменти когато ядат повече захар. Да на Ваня акнето тогава е по-зле, но и Ники и Ели при същото хранене изобщо нямат акне. Така, че явно е някаква комбинация, трябва да си пред разположен, а захарта просто допълнително влошава нещата.

# 580
  • София
  • Мнения: 3 561
Проблемите с акнето си имат и генетична страна. Тогава захарта или други храни не биха били проблем.
Имам млад колега на 21, който все още бори акне. Сам споделя, че хапне ли шоколад има влошаване.

# 581
  • Мнения: 2
Здравейте от мен. Чета ви от време на време, за да съм в час с училищните изисквания, но напоследък по-редовно и бих искала да се представя - майка на деветокласничка (бъдеща десетокласничка вече) във ФЕГ София.
Относно акнето, и двамата с баща й не сме имали, а тя яде сладко или шоколад в нормални количества, и все пак положението е доста зле. По-лошото е че не й пука и не полага никакви грижи и вече започват да остават белези.

# 582
  • Стара Загора
  • Мнения: 7 357
По повод акнето, беше доста зле положението в 7 и 8 клас. Много черни точки имаше също, не полагаше никакви грижи, яде сладко....абе всичко както си требе за отглеждане на добро хубаво, тлъсто акне.
В 8*ми го заведох при козметик....прави му разни маски и почиствания на лицето, поне 3-4 пъти през годината. Черните точки изчезнаха, акнето намаля, но започна да се мие с един гел със частици в него /не е много редовен, но се мие/ и е доста по-добре, почти изчезна. Сладкото....ту го намаля, ту увеличава.
Замина в неделя за Кембридж, супер доволен е. Само той е българин в този колеж. Много националности каза има, вечер на вечеря били 9 националности на масата:)))))
Сега ми остава да треперя за връщането му, че с тези полети и това голямо летище Хийтроу....ме побърква.

# 583
  • София
  • Мнения: 2 437
Здравейте от мен. Чета ви от време на време, за да съм в час с училищните изисквания, но напоследък по-редовно и бих искала да се представя - майка на деветокласничка (бъдеща десетокласничка вече) във ФЕГ София.
Относно акнето, и двамата с баща й не сме имали, а тя яде сладко или шоколад в нормални количества, и все пак положението е доста зле. По-лошото е че не й пука и не полага никакви грижи и вече започват да остават белези.

Добре дошла. Тук сме доста с деца във ФЕГ. Разкажи малко повече - кой ви е вторият език, кой ви преподава френски, доволно ли е детето като цяло?

# 584
  • Мнения: 888
Моето напоследък много се вълнува от избора на профилите за 11 и 12 клас и как това би се отразило на последващ избор на професия и университет.
В тази връзка: в 12 клас какви матури се държат? По БЕЛ и по два профила ли? Забравила съм напълно каквото съм чела по въпроса преди две години...

Общи условия

Активация на акаунт