Да пренебрегнеш себе си заради половинката

  • 4 423
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 47
Става въпрос за сестра ми. Тя е на 30, много добре изглеждаща, атлетична, висока и стройна, интелигентна, с високи доходи. Нейният приятел на същата възраст, невзрачен, средно умен, средно поддържан. Той е поляк, тя от София. Тя е много разумна, рационална, той с голямо его и широки пръсти. Тя е инициативна, грижовна, обичаща дома си, той е нехаен, немарлив, мързелив. Запознават се и живеят три години заедно в Хърватска заради работата им, през това време тя ходи на гости на семейството му, както и той на гости в България. Всички се разбирахме, той не е лош, злобен човек, но изглежда, че има комплекси, които избива чрез нея. Напр. лошо впечатление ми правеше като я критикуваше пред нас близките й за външния й вид. Всичко беше наред, докато не заговориха за общото им бъдеще и въпрос номер 1 - Къде ще живеят. Тя много искаше да се върне в родината си, но и той съответно иска същото, в Полша. Отделно от сериозните разговори се появиха и битовизмите - кой да изчисти, кой да сготви, да подреди и тн. Постепенно тя се оказа натоварена с цялата домакинска работа. В един момент й дойде до гуша и реши да се разделят, събра си нещата и дойде да живее с родителите ни. Последва един много дълъг период, около година и половина, в който той не знам какво й казваше и как я убеждаваше, но тя се връщаше при него за по няколко дни, после пак се прибираше. Той и досега не я е поканил да живеят отново заедно, но когато и да й се обади да прекарат известно време, тя хуква. Вече не ми разказва нищо за него, понеже знае, че и аз, и родителите ми сме много против тази "връзка" и й говорим постоянно кога с добро, кога с лошо да се отърве най-накрая от него, защото тя самата страда. Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него (тъпотия според мен) . Но тя е тази, която е правила много повече компромиси със себе си, своите желания и принципи, което мен ме влудява. Почти сигурно е, че ще остане заради него в Хърватска, а нищо чудно да се преместят и в Полша. Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.

# 1
  • София
  • Мнения: 28 428
Скрит текст:
Става въпрос за сестра ми. Тя е на 30, много добре изглеждаща, атлетична, висока и стройна, интелигентна, с високи доходи. Нейният приятел на същата възраст, невзрачен, средно умен, средно поддържан. Той е поляк, тя от София. Тя е много разумна, рационална, той с голямо его и широки пръсти. Тя е инициативна, грижовна, обичаща дома си, той е нехаен, немарлив, мързелив. Запознават се и живеят три години заедно в Хърватска заради работата им, през това време тя ходи на гости на семейството му, както и той на гости в България. Всички се разбирахме, той не е лош, злобен човек, но изглежда, че има комплекси, които избива чрез нея. Напр. лошо впечатление ми правеше като я критикуваше пред нас близките й за външния й вид. Всичко беше наред, докато не заговориха за общото им бъдеще и въпрос номер 1 - Къде ще живеят. Тя много искаше да се върне в родината си, но и той съответно иска същото, в Полша. Отделно от сериозните разговори се появиха и битовизмите - кой да изчисти, кой да сготви, да подреди и тн. Постепенно тя се оказа натоварена с цялата домакинска работа. В един момент й дойде до гуша и реши да се разделят, събра си нещата и дойде да живее с родителите ни. Последва един много дълъг период, около година и половина, в който той не знам какво й казваше и как я убеждаваше, но тя се връщаше при него за по няколко дни, после пак се прибираше. Той и досега не я е поканил да живеят отново заедно, но когато и да й се обади да прекарат известно време, тя хуква. Вече не ми разказва нищо за него, понеже знае, че и аз, и родителите ми сме много против тази "връзка" и й говорим постоянно кога с добро, кога с лошо да се отърве най-накрая от него, защото тя самата страда. Иска семейство и деца и ми е казвала, че прекалено много време е инвестирала, за да се раздели сега с него (тъпотия според мен) . Но тя е тази, която е правила много повече компромиси със себе си, своите желания и принципи, което мен ме влудява. Почти сигурно е, че ще остане заради него в Хърватска, а нищо чудно да се преместят и в Полша. Много й говорих как не заслужава това отношение, но отказва да ме слуша и вече почти не си говорим.
Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея?
Скрит текст:
Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук.
Нищо. Казала си, дотам. Това е нейният живот, тя не е дете. Човек трябва да знае кога да спре да се бърка в чуждия живот, макар и добронамерено.

# 2
  • Мнения: 5 629
"...Въпросът тук е: какво да направя, че да види обективната реалност, че този човек изобщо не  е за нея? Появят ли се деца, тя си остава в чужбина и ще се виждаме от дъжд на вятър, понеже приятелят й знае, че не го харесваме. Не може да става дума той да дойде той тук."

Съвет: не й се бъркай! Въздържай се от даване на съвети!
(Ако искаш да поддържате дори и минимални взаимоотношения за в бъдеще.
В подобна ситуация със сестра ми не ми говори от 2019г.
И не, не е щастлива но и не ми говори, а е със същия мъж.
Всеки трябва да си изживее, каквото сам си надроби и да си направи изводи лично.)

# 3
  • Мнения: 1 344
Тя трябва сама да вземе решение. Вие колкото и да й говорите, докато тя сама не се убеди за себе си, няма да постигнете нищо, освен да се отчуждите.

# 4
  • Мнения: 4 205
Много добре те разбирам, защото и в моето семейство има много подобен случай.
Няколко пъти съм захващала и аз да пиша тук, просто да споделя и да получа съвет, ама после се усещам, че полза от цялата работа няма. Който е решил, че ще се самоунищожава нищо не може да го спре. Днес те слуша, утре прави точно обратното на това, което е решил вчера. Знае, че има подкрепата на цялото семейство, но...
На мен лично, вече ми писна и спрях да се занимавам и да говоря по този въпрос.

# 5
  • Мнения: 12 391
Нали сте говорили и си ѝ обяснила гледната си точка? Следващата стъпка е да спреш да мислиш ти какво искаш и да се опиташ да разбереш тя какво иска и да ѝ дадеш подкрепа и да я изслушаш. Може би ще си много по-полезна, ако знае, че може да ти има доверие, да споделя с нея каквото я притеснява, отколкото като знае,че не може да сподели нищо с теб, защото ти веднага ще минеш в режим "зарежи го". Понякога има доста по-полезни начини да  ѝ помогнеш сама да си изясни как иска да продължи живота си, вместо да ѝ даваш готово решение, което при това не е нейно.

# 6
  • Мнения: 5 629
Нали сте говорили и си ѝ обяснила гледната си точка? Следващата стъпка е да спреш да мислиш ти какво искаш и да се опиташ да разбереш тя какво иска и да ѝ дадеш подкрепа и да я изслушаш. Може би ще си много по-полезна, ако знае, че може да ти има доверие, да споделя с нея каквото я притеснява, отколкото като знае,че не може да сподели нищо с теб, защото ти веднага ще минеш в режим "зарежи го". Понякога има доста по-полезни начини да  ѝ помогнеш сама да си изясни как иска да продължи живота си, вместо да ѝ даваш готово решение, което при това не е нейно.
Принципно си права но ако тя сама се оплаква (като сестра ми, а авторката и за нейната каза същото) е много трудно да си подкрепящ! Както и да е, повтарям си, че това е изпитание и за мен, да съм по- ...   и търпелива.

# 7
  • Мнения: 920
В подобни ситуации винаги има един момент на срам. Ако постоянно натяквате на сестра ти колко е глупава и какви грешки прави, рискувате ако има проблем да не ви го сподели и насила да стои в лоша връзка, само за да не чува как и повтаряте "казахме ти" , "предупредихме те" и т.н. Затова спрете да изтъквате колко неподходящ е господина, а вместо това просто и кажете, че тази връзка няма да изтрае и в момента, в който тя се почувства нещастна, винаги може да дойде при вас и да разчита на емоционална, финансова и всякаква друга помощ.
Само за дете и кажете да внимава, защото има вероятност бащата да забрани да се извежда от държавата или да тръгне да я съди за попечителство, без да му пука може ли той реално да гледа дете.

# 8
  • Мнения: 7 236
А ти защо искаш да си наложиш твоето мнение? Сестра ти си има живот и мечти и ти родителите ви нямате никакво право да се месите. Голям компромис да живеят в Полша или Хърватия, няма що. На мястото на сестра ти щях да прекратят отношения с теб и родителите.

# 9
  • Мнения: X
На 30 години сестра ти сама би трябвало да може да решава, ти казваш мнение и до там. Опасно е ако роди от него в чужда държава, защото става сложно ако иска да се прибере с детето в България.
Каквото и да става животът е неин и тя си носи отговорността.

Имахме подобен случай в семейството, бяха се пищисали около подобно случващо се. Накрая въпросния момък изневери на моята близка и тя се сети, че има его. Страда, гадно ѝ е, но поне прекрати всичко с него. А е толкова млада, че тия неща са нормални, но беше тежко за нея. Просто докато не се убеди сама, никой не беше в състояние да ѝ обясни, че този човек не е за нея.

Не се меси, белким  ѝ дойде акъла някой ден.

# 10
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 238
Не разбирам защо пускаш тема за чужд личен живот, при това с такива подробности, сякаш става дума за теб самата.
Твоята сестра е голям човек, предполагам е адекватна и може сама да взима решения за живота си.
Така поднесена информацията е чисто субективна и подвеждаща, прокарана през твоите разбирания.
В действителност може съвсем да не е така.
Въобще, изключително грозно.
Остави сестра си да си живее с когото и където иска. Това са неща, които касаят само нея и партньора й.

# 11
  • Мнения: 1 569
Колкото повече ѝ навирате в очите колко е невзрачен поляка, толкова повече ще се инати да не му види недостатъците. Мълчете си по-добре, за да споделя, ако ѝ се прииска. Дете на над 30 години не е грешка, колкото ѝ да не ви се харесва бащата.

Дано се решат за Хърватия, аз лично в Полша не бих отишла да живея и пари да ми плащат.

# 12
  • София
  • Мнения: 35 039
Не си говорите, защото тя не вижда ТВОЯТА ИСТИНА за него ли?

# 13
  • Мнения: 628
И аз съм имала подобни ситуации с приятелки. Какво да ти кажа, научих се, че хората не са длъжни да приемат нашата истина за живота. Всеки има право да си живее както намери за добре. Да, неприятно е да ти се оплакват непрекъснато от едно и също, да виждаш как човекът страда и се върти във все същия кръг, а за теб решението е толкова лесно и очевидно. Но ако искаш да си запазите връзката, единствено можеш да я подкрепяш, да излагаш мнението си тактично и само ако те пита, да не й мрънкаш и ти. Бъди за нея източник на приятни емоции, не напрежение.

# 14
  • France
  • Мнения: 12 451
Сложен казус. Разбирам защо искаш да помогнеш на най-близкия си човек. Аз съм била на мястото на сестра ти. Майка ми и братовчедка ми виждаха, че нещата не са ок, че този мъж не е за мен, но не смееха да го кажат гласно. В един момент си взех решението сама. Може би ако ми бяха викнали и разтърсили, щях да взема решението по-рано. Жалко за което. И мен ме спираше времето, което сме прекарали заедно. Години по-късно прочетох, че има такъв синдром на "комарджията". Колкото повече пари/време губиш, толкова по-трудно става отказването/откопчването. Ако мога да дам един приятелски съвет на сестра ти, от човек минал по този път, нека да си уговорят 1 "брек". Един месец минимум да не се виждат и чуват. Нека в това време сестра ти да се концентрира в неща, които я правят щастлива. И да се замисли сериозно, колко може да бъде нещастна с този човек.

Общи условия

Активация на акаунт