Отговори
# 165
  • Мнения: 8 057
Аз ползвам сайта ibl.bas.bg/ezikovispravki
Езикови справки на БАН
Пример:
https://ibl.bas.bg/ezikovispravki/vaprosi/prenasyane-na-dumi-na-nov-red-7/255

Лично аз се старя да спазвам правилото за запазване на морфемите в думите, по-логично ми е от формалното броене гласни-съгласни, а и една буква в повече на единия ред никога не е фатална.

# 166
  • Мнения: 2 069
Значи излиза, че и двата начина са еднакво правилни според БАН. Хм. Като много други правила впрочем. Визирам например слятото и разделно писане на някои думи.

# 167
  • Мнения: 1 460
Това правило за съгласните не бях го чувала. Да не е нещо от 2012 година?

# 168
  • Мнения: 19 294
Аз съм го учила в училище. Даже не помнех, че има и друг вариант за пренасяне.

# 169
  • Варна
  • Мнения: 25 236
Това правило за съгласните го научих покрай малкия, когато те го учиха в първи-втори клас. Никога не съм го знаела, ако сме го учили някога съм го забравила напълно. Аз бих пренесла по срички (по-приказвам, а не поп-риказвам).

# 170
  • Мнения: 5
Здравейте!
Започнах да надписвам етикетите на тетрадките на дъщеря ми и в старанието ми се породи едно съмнение.Как е правилно да бъдат надписани?
Тетрадка
по човекът и природата
на
от 1. б клас

или

Тетрадка
по Човекът и природата
на
от 1.б клас

Учебния предмет с главна или с малка буква се изписва?

# 171
  • Мнения: 29 316
Правилно е да е с малка буква.

# 172
  • Мнения: 11 566
С малки, да.
Не бих членувала.

# 173
  • Мнения: 1 735
Предметът е човекЪТ и природата, така че не е грешен определителният член в надписването, въпреки че има предлог.

# 174
  • Мнения: 713
Може ли да обясните защо има запетая?
Кой има повече фенове - Мустафа Емин като политик, или съпругата му Айше като кулинарен блогър
(заглавие във вестник)

# 175
  • Мнения: 5 906
Ако беше - Емин ли като политик, или съпругата му- /дали Емин, или .../трябва да има запетая. В случая "ли" или "дали" е изпуснато. Вероятно по подразбиране. Не съм сигурна.

# 176
  • Мнения: 223
Според мен не трябва да има запетая, не помня подобно правило за или, освен ако не е второ или последващо в изречение (x или y, или z и т.н.). И като се има предвид какви неща се срещат в статии във вестници и интернет сайтове, няма да се учудя да е грешно.

Последна редакция: нд, 17 сеп 2023, 10:34 от Iridescent23

# 177
  • Мнения: 5 906
Когато в изречението има дали /ли/-или, пред или има запетая.
Дали ще вали дъжд, или сняг.

# 178
  • Мнения: 29 316
Според мен няма запетая.

Ако трябва да има запетая, би било:

1. Кой има повече фенове - Мустафа Емин, политик, или съпругата му Айше като кулинарен блогър

2. Кой има повече фенове - дали Мустафа Емин като политик, или съпругата му Айше като кулинарен блогър

# 179
  • Мнения: 1 735
Заради тирето е поставена запетаята. На принципа на матетамитечските скоби, когато има отворена скоба, трябва да се затвори. Тирето играе ролята на ( ,а запетаята на ). Изразът се явява като пояснение.🤔
Според мен изречението е грешно.

Общи условия

Активация на акаунт