Основателно ли е възмущението относно 40- левовата издръжка на бежанец?

  • 154 073
  • 3 238
  •   1
Отговори
# 1 155
  • Мнения: 3 745
Малко сравнение с Полша:

"Полша  прие повече от 3 млн. бежанци след нахлуването на Русия в Украйна в края на февруари.
Павел Доброволски, главен икономист в полския държавен инвестиционен фонд PFR, изчислява, че около 30 хил. украински бежанци вече работят в Полша.

Случаят с Полша показва, че предоставянето на подслон може да донесе и икономически ползи, пише Bloomberg.
Най-голямата източна икономика от ЕС се разраства с по-бързи темпове от Унгария и Румъния през първото тримесечие на годината.
Икономиката на Полша нарастваа с 8,5% спрямо година по-рано през първото тримесечие - по-бързо, отколкото повечето икономисти прогнозираха. В Унгария е отчетен растеж от 8,2%, а в Румъния – 6,5%, почти три пъти повече от средната оценка.
„Въпреки че притокът на украински бежанци към Полша ще доведе до значителни фискални разходи в краткосрочен план, ние смятаме, че тласъкът на потенциала на икономиката в дългосрочен план ще компенсира“, коментира Матеуш Урбан, базиран във Франкфурт икономист в Oxford Economics, в бележка миналата седмица.
Управителят на централната банка Адам Глапински казва, че търсенето от страна на украинските купувачи представлява почти половината от неотдавнашното увеличение на потребителските разходи, което спомага да се подкрепи ключовият двигател на полската икономика – потреблението.

Тези потребители имат собствени средства, донесени от Украйна“, казва Глапински на 6 май. „Те също получават средства от нас, които харчат незабавно, не ги спестяват, а веднага ги харчат за най-необходимите продукти“, допълва той.

Други страни в региона също отчитат приток на бежанци, макар и в значително по-малък брой от Полша. В Румъния украинците са най-голямата група чуждестранни купувачи, показват данните от картовите плащания през март, според компанията за финансови технологии Global Payments. Те са похарчили 4,2 млн. леи (900 хил. долара) в почти 34 хил. трансакции през този месец, предимно за продукти, закупени в супермаркети и аптеки. Те са плащали и за гориво, обслужване на автомобили, дрехи, квартири, сочат данните."

# 1 156
  • Мнения: 68 642
От 2 месеца слушаме че искали да работят. Но не почват работа, повечето. Искали. Не им вярвам нито че искат, нито че ще почнат.

Ето статия от 12 май...ми цифрата в тре на записаните на градина и училище деца, е пренебрежително малка.
https://www.segabg.com/hot/category-bulgaria/kabinetut-e-gotov-d … telite-i-policiya



Докато ги държат в хотели и ги изхранват, интеграция няма да има.

# 1 157
  • Мнения: 8 803
Като гледам, в Полша са 3 млн, а от тях 30 хиляди работят. Процентно колкото и у нас май....Явно си е норма при тях, не че у нас са малки заплатите и подобни. Чудно ми е в Германия какъв процент работят, като там заплатите са  от друг порядък...
Засега колко са изведени от хотелите и къде са настанени? Освен тези, за които разбрахме ,че са преместени в детските лагери в Равда?

# 1 158
  • Мнения: 3 745
Като гледам, в Полша са 3 млн, а от тях 30 хиляди работят. Процентно колкото и у нас май....Явно си е норма при тях, не че у нас са малки заплатите и подобни. Чудно ми е в Германия какъв процент работят, като там заплатите са  от друг порядък...
Засега колко са изведени от хотелите и къде са настанени? Освен тези, за които разбрахме ,че са преместени в детските лагери в Равда?

Тук има някакво инфо:
https://mediendienst-integration.de/migration/flucht-asyl/ukrain … fluechtlinge.html

Ето и малко превод:
От края на февруари до 11 май 2022 г. в германския Централен регистър на чужденците (AZR) са регистрирани около 727 200 лица от Украйна.

Проучване на Федералното министерство на вътрешните работи сред около 2000 бежанци показва, че около 84% от военните бежанци са жени (от тези в АЗР около 70% са жени). 58% от тях са пристигнали в Германия заедно с децата си. Средната им възраст е 38 години. 92% от анкетираните работят или се обучават в Украйна. Около половината от избягалите украинци биха искали да останат в Германия за момента (42%).

Сравненията с предишни мигранти от Украйна показват: Образователното им ниво вероятно е сравнително високо. Около половината от тях имат висше образование (източник). В Украйна сравнително голям брой от тях работят в академични, технически или медицински професии. В Германия има голям недостиг на персонал, което би трябвало да улесни намирането на работа (източник). Първоначалните данни от консултантските центрове показват, че много украинци биха искали да работят като учители или медицински сестри.

Пътят дотам обаче е труден: първо трябва да научат немски език и да им бъдат признати дипломите. Докато това не се случи, някои от тях могат да изберат работа, която не изисква толкова добри познания по немски език, като например почистване или временна работа, и така да "заседнат" в тези нискоквалифицирани области. Ето защо експертите препоръчват по-добри езикови и интеграционни предложения и промяна в разпределението на бежанците.

Къде живеят?

По принцип украинските бежанци могат да се движат свободно в Германия. Поради това е трудно да се каже как те се разпределят между федералните провинции. От средата на март бежанците, които пристигат предимно в Берлин и Хамбург, все по-често се разпределят в други федерални провинции. Понастоящем има три "центъра" за дистрибуция: Берлин, Котбус и Хановер.

Според проучване на MEDIENDIENST, проведено сред отговорните министерства на федералните провинции, най-много бежанци (към 6 април) са регистрирани в следните провинции - освен Берлин:

Северен Рейн-Вестфалия: около 100 000 бежанци,
Бавария: 78 000 бежанци,
Баден-Вюртемберг: 50 000 бежанци,
Рейнланд-Пфалц: 17 000 бежанци
Саксония-Анхалт: 16 800 души.
Много украински бежанци, които са били регистрирани в приемните центрове на провинциите, междувременно са се преместили.

По време на проучването около една четвърт от анкетираните са живели при приятели (предимно в Берлин и Хамбург), 22% - в друго частно жилище, а 19% - при роднини. 42% от анкетираните искат да останат на сегашното си място. 32% очакват скоро да се върнат в Украйна. Малко по-малко от един на всеки пет души все още няма план.


Към 6 май 2022 г. около 105 869 деца и младежи от Украйна са били записани в германски общообразователни и професионални училища.

11 от общо 16 федерални щата планират т.нар. приемни класове за ученици бежанци. Повечето от федералните провинции предвиждат учениците от приемните класове да участват и в редовни занятия, често по предмети като изкуство, спорт или музика. Това е различно в Бавария и Бремен: Там новопристигналите деца и младежи първоначално се обучават напълно отделно от останалите ученици. В Хамбург учениците се обучават в редовни класове в 1 и 2 клас и в отделни класове от 3 клас нататък.

Няма точни данни за това колко украински бежанци търсят работа в момента. Само индикации.
Според говорител на Федералната агенция по заетостта намирането на работа все още НЕ Е  приоритет за бежанците.

Според Института за изследване на заетостта надеждни данни за това колко бежанци са си намерили работа ще има едва в края на лятото.
Федералната агенция по заетостта съобщава, че досега повече от 2000 украински бежанци са се регистрирали като търсещи работа. Тази цифра обаче не е много значима. В момента агенцията за заетост може само да съветва бежанците, но не и да ги настанява. От юни нататък обаче бежанците ще имат право на основни обезщетения, т.е. ще могат да кандидатстват за обезщетение за безработица II. Тогава агенциите ще могат да ги назначават директно на работа.

Вече 80 000 украински бежанци в Централна Германия
Агенцията по заетостта записва националността на хората. В цифрите обаче няма разлика между украинските граждани, които са в Германия от дълго време, и тези, които са тук от началото на войната. Все още не се е увеличил броят на съобщенията за хора от Украйна.

Регионалната дирекция на Саксония също съобщава за нещо подобно. Ръководителят на отдела Клаудия Шонлау: "Като погледнем статистиката за заетостта, можем да кажем, че в момента в Саксония работят около 2300 украински служители. В момента при нас статистически са регистрирани 1162 украинци, които търсят работа. Не можем обаче да преценим колко от тях са с бежански произход."

Интеграцията на пазара на труда може да отнеме много време
Може да мине известно време, преди много украинци да си намерят работа в Германия, казва Юлия Косякова. Тя е изследовател в Института за изследване на заетостта към Федералната агенция по заетостта в Нюрнберг. "Става дума за бежанци, които трябва да напуснат страните си на произход внезапно и неочаквано. Затова те идват неподготвени. И преди да говорим за интеграция на пазара на труда, хората първо трябва да пристигнат, да получат сигурност, да научат езика - с други думи, да съберат всички тези важни инструменти. След това се осъществява интеграция на пазара на труда."

Косякова прогнозира, че до края на лятото няма да има надеждни данни за това колко бежанци са си намерили работа. Очаква се бежанците да работят предимно в сферата на услугите, образованието или здравеопазването. Това са типичните професии, които са упражнявали жените в Украйна.

Оттук е допълнена информацията, като гледах да е със статус Май 2022
https://www.mdr.de/nachrichten/deutschland/wirtschaft/gefluechte … itsmarkt-100.html

# 1 159
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Тръгването на работа изисква време, подготовка и яснота за бъдещето ти.
Това не са икономически мигранти, това са хора, хукнали да бягат, без да знаят ще се връщат ли, ще остават ли в определената държава. Не са имали предварителна езикова подготовка.

В града ни(който е под 100 000) ще изграждат отново временни контейнерни жилища за украински бежанци, за 160 души.
Такива се ползваха около година покрай сирийската бежанска вълна.



Има и такива варианти в други градове.

# 1 160
  • Мнения: 68 642
Планът е да почнат работа и да се интегрират в обществото.
Имат всички права които имат и българските граждани. За сега ползват обаче само правото си на соц.помощи. Правото си да работят нещо не го харесват и не искат да го упражнят.

# 1 161
  • Немция
  • Мнения: 6 875
Планът е да почнат работа и да се интегрират в обществото.
Имат всички права които имат и българските граждани. За сега ползват обаче само правото си на соц.помощи. Правото си да работят нещо не го харесват и не искат да го упражнят.
Посещават ли курсове по български език?
Децата на училище и детска градина ли са?
Може да има планове, но реално какво се случва?

# 1 162
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Както вече отбелязахме, държавата няма стратегия за нищо, не само за бежанците.
А 400 лв за наем през работодател ще стигнат в София само за стая в споделено жилище с обща кухня и общ санитарен възел. Като за начало става и така.

# 1 163
  • Мнения: 68 642
Работа има.
Ето тук например е събрана информацията на едно място, удобно е за тях....ама нещо не я почват...
https://ukraine.gov.bg/bg/job-dashboard/

А ето и хотелите, предоставени от правителството безплатно!
https://ukraine.gov.bg/bg/find-accomodation/government-verified-hotels/

# 1 164
  • Мнения: 3 534
Ами говоря за областен град на 100 км от София с два университета. Уточних, че заплатите не са на нивото на София. Но все пак при нас масово заплатите са по и под 1000 лв. И градът е задръстен с автомобили, цените са като в София. Има много квартири, тъй като има огромен бум на строителство на нови сгради. Непрекъсното има обяви за продавачи, откриха нова производствена фирма и за нея търсят хора, с езици се търсят. Но то това се работи при нас, търговия основно. Виж IT компании няма много, но и такива места се обявяват по фирмите. Ама нямаме против да дойдат украинци и да развият бизнес в града. Ще отворят пък те нови работни места. Че държавата си мисли само за развитието на София, Варна.

# 1 165
  • Мнения: 357
Очевидно че в страните от ЕС не се различават бежанци от мигранти със скъпи коли, които просто се възползват от създалата се ситуация за 90дневна безвизова зона. Обикалят за да проверят какви са наемите, заплатите и социалните помощи.
От друга страна временна закрила за 6 месеца може да се получи само в една страна-членка на ЕС. Съответната страна-членка предоставя разрешение за пребиваване на нейна територия, право на работа,
социална помощ. Временна закрила не се предоставя в Швейцария, Норвегия, Исландия, Дания.

# 1 166
  • Мнения: 357
Швейцария - от 620 евро до 900 евро на месец, мед.застраховка и безплатен транспорт.
Норвегия 488 евро на месец, за мъж и жена 620 евро, за дете 98 евро.

https://www.youtube.com/watch?v=BuUUN5g8Zcw

Последна редакция: ср, 18 май 2022, 17:04 от lana26

# 1 167
  • Немция
  • Мнения: 6 875

В Германия също се поемат здравните услуги за тях, като лекарствата трябва сами да си ги набавят. Но ако са с рецепта, се плаща разумна цена, за децата лекарства с рецепта са безплатни- това по принцип, не само за бежанците.


Как разумна цена? Плаща се 5 евро такса колкото и да струва лекарството. В много редки случаи е 10 евро таксата.
За непълнолетни стъклата за очила също са по здравна каса. Също и за всички за диоптър 6 или повече.
Не навлизам в детайли кое колко струва и какво се поема. Hands Thumbsup За друго ставаше дума, затова.

# 1 168
  • Мнения: 8 803
Швейцария - от 620 евро до 900 евро на месец и безплатен транспорт.
Норвегия 488 евро на месец, за мъж и жена 620 евро, за дете 98 евро.

https://www.youtube.com/watch?v=BuUUN5g8Zcw

И ние толкова даваме, макар и чрез хотелиери - по 600 евро на месец и безплатен транспорт.
+безплатни карти за мобилни телефони и интернет+платени здравни осигуровки и летящи на секундата към тях линейки/ самите те го казаха/+ безплатно паркиране със специални места за тях  в София има и още сигурно. Да не пропусна  безплатно зъболечение и изготвяне на очила, а аз с дете инвалид давам близо 300лв за очила...Няма дашни като нас....А на пенсионерите ще дадат по 20лв в тази луда скъпотия


А зъболечението по какъв начин се плаща, като ЗК няма такова перо? Дори в спешна помощ няма безплатно зъболечение. В Пълмед в Пловдив е спешната помощ и има клиника, където правят дентални операции. Там безплатно ти правят нещо на зъбите само ако е операция след катастрофа или трудова злополука. Ако те заболи зъб, плащаш, защото няма пътека за дентално лечение. Къде пише, че са им дали пътека на тях?

# 1 169
  • Мнения: 3 745
"Държавни служители може да заменят бежанците в хотелите в Слънчев брягЕлена Андонова предложи вместо в държавните бази, служители, които получават заплатите си от републиканския бюджет, да бъдат настанявани в хотели

Държавни служители може да почиват в хотели в Слънчев бряг срещу ваучери. Това стана ясно, след като хотелиерът Елена Андонова зададе въпрос към министъра на туризма Христо Проданов дали може, след като бежанците от Украйна бъдат извозени, на тяхно място в хотелиерите да отидат военни, полицаи или чиновници, а той й отговори с „Да“.

„След като държавните бази бъдат заселени с украински бежанци, какво ще се случи с резервациите на държавните служители? Може ли за тях да се изготвят ваучери и да бъдат настанени за същата сума по хотелите? Така хотелиерите с отменени резервации ще могат да запълнят своите бази“, заяви Андонова"

Общи условия

Активация на акаунт