Промяна у държанието на детето

  • 4 250
  • 59
  •   1
Отговори
# 15
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 248
Смесени групи за България за мен не е никак удачен вариант. Както писах, в чужбина съм, синът ми бе в смесена група и макар че самото обучение в дг тук е на много ниско ниво, пребиваването се свежда до игри, свободни рисунки и елементарна обща работа, пак бях много недоволна от този модел, за мен не е правилно, тъй като всяка възрастова група има различни образователни и всякакви потребности. Накрая излиза така, че децата не могат да надграждат и остават на едно ниво.

# 16
  • Мнения: 29 316
Не е добре бебета на 2 да са смесени с деца на 4-5 години. Тази разлика е огромна при толкова малки деца. На 5 години обаче те още са си деца, не може да очаквате да пази друго дете, да не иска някоя играчка или подобно. Дори и на една възраст в група, пак има дърпане, бутане, рев, тръшкане, а какво да кажем за разлика от по 3 години?!?
Знам, че в София е много трудно да се намери място дори и в частните градини. Прочетете темите във форума и прозвънете други ясли за място.

# 17
  • София
  • Мнения: 3 397
Сертификатите са международни, градината е с лиценз. Часовете не са точно часове както се схваща в България. Започва се от Големия взрив, слънчева система, планета и т.н. се намаляват нещата до стаята на детето. Като се разказва както от учителката, така и от по-големите деца. Ние имаме много близки познати (няколко семейства с деца на различни възрасти), които са много доволни от годините там. Реално не е гаранция, че всяко дете ще свикне или че родителите ще са доволни в крайна сметка. Ние също няма как да знаем, може и да не разберем. Локацията ни е много далечна и може реално въобще да не тръгне. П.с. Създадена е от българи, но прекарали по-голямата част от живота си в чужбина и имали там градина.

# 18
  • София
  • Мнения: 62 595
Виж, детето си е твое, но никак не е добре децата да са смесени по възраст. Нито за големите, нито за малките. Това е чиста забавачница, но са я кръстили монтесори. Имитират семейните отношения, но не става така, защото децата в тази градина не са братя и сестри. Да, много хубава зарибявка е това за Слънчевата система, но нещата са много по-прозаични. Разликата в развитието между 3-годишното и 6-годишното е двойна дори само като възраст, а да не говорим за възможностите, способностите и нуждите. Все едно да очакваш голямото ти дете да е на акъла на малкото и обратно - няма как да стане това нещо. Освен ако не потискаш голямото и не му вменяваш очаквания винаги да пази по-малкото. А по-малкото винаги се бута при по-голямото и му досажда и направо си проси проблемите. Това, което е нужно за едно 3-годишно няма нищо общо с нуждите на 5-годишното. Не знам как си го представяш учебния процес, но аз мога да ти кажа колко е трудно да обхванеш в група едновременно да правят неща деца в яслена или ранна градинска възраст и деца в предучилищна възраст. Първите не могат да разберат нищо, вниманието им е за по-малко от пет минути, а големите са готови да работят по една задача десет минути. И какво правят малките, докато големите работят? Вдигат шум и искат внимание. Има обективни затруднения, които явно се спестяват в презентациите, то е и логично да го спестят. Затова казвам, че като родител, особено сега като имам и професионален опит - никак не бих се навила да си запиша децата в такава градина, защото никое от тях няма да получи това, от което има нужда според възрастта си.

Последна редакция: нд, 03 апр 2022, 11:56 от Andariel

# 19
  • Мнения: 29 316
За Монтесори ли става въпрос? Аз съм с негативно мнение за тази система, но всеки си решава.

# 20
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 248
Споделям мнението на Андариел като пряк наблюдател. Децата тъпчат на едно място и нямат ниаккво развитие.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 397
Вкъщи има и 6г, и на 1г6м. И не е нужно да ми се обяснява кое какво внимание има и колко се задържа. Аз виждам от първа ръка. Малкото учи ужасно бързо от голямото, голямото се кефи да му показва и учи. Това обаче не означава, че голямото тъпче на едно място. Нали и родителите си гледат децата? Това, че ходи на детска градина не означава, че трябва да се чака само от там обучение, а и родителите активно да участват. И тук няма значение дали е Монтесори, валдорфска, или в държавна детска, където по цял следобед гледат телевизия.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
В момента си пристрастна, защото и двете деца са твои, а и едва ли са по цял ден заедно, всеки ден вкъщи, а вероятно голямото ходи на градина или на училище. Но съм сигурна, че има доста моменти на досада и раздразнителност у голямото, когато очаквате от него да обръща внимание на малкото. Както и малкото си отнася по нещичко негативно от голямото. Може и голямото да не смее да протестира от желание да ви се хареса и на внушението, че е големият батко и трябва така и така да се държи. Децата в едно семейство близнаци да са, супервъзпитани, супер добри и супер всичко да са, пак си защитават собственото пространстство и искат собствената си свобода (което всъщност е правилно за развитието им). Затова е добре всяко дете да е сред връстници, ако ще е в детско заведение, защото така е сред равни и може да сътрудничи или да се състезава с тях на равна нога.

А сега си представИ 25 чужди деца на различни възрасти и как би се чувствало всяко едно от децата ти в такава обстановка. Тогава дали ще мислиш, че голямото не тъпче на едно място като цял ден му набиват в главата да внимава с по-малките и че малкото не си отнася по някой негативен отговор от по-големите?

# 23
  • Мнения: 29 316
И тук няма значение дали е Монтесори, валдорфска, или в държавна детска, където по цял следобед гледат телевизия.

Ооо, има, има! Пусни го на Монтесори, пък после чакай дългосрочни резултати!
В държавните градини не гледат само телевизия. С това се успокояват родителите, чиито деца са в частни такива. Имат си стандарти, спуснати от МОН, както и помагала, по които работят. Имат си режим и допълнителни дейности, като цяло времето им е запълнено при това не с ТВ. Ако гледат детски, то е в лошо време, преди да ги вземат родителите.

Едно е 6-годишното братче да се заиграе с малкото, съвсем различно е да се гледат 20 деца в група от 2 до 6-годишни.

Ама, както казвам винаги, всеки си знае и прави това, което смята за добро за своето дете.

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
И в частни градини съм влизала, и в държавни - и на двете места имат програма с учебни предмети още от първа група и имат "ситуации", което на прост език е учебни часове от по 30 минути. Има и помагала по МОН, по които работят. Колкото и да се случат незаинтересовани и немарливи учителки, пак щат-нещат, трябва поне да попълват помагалата, което пак е някакво учене. По-амбициозните учители и в частните, и в държавните, правят нещата както трябва. Така че дали гледат телевизия зависи основно от родителите - ако родителите очакват и събират пари за телевизор - децата ще гледат телевизия. Спомням си една тема, в която повечето пишещи смятаха, че телевизорите са все за обучение, пускали им на децата образователни филмчета. А защо изобщо трябва да има телевизор в стаята?

# 25
  • София
  • Мнения: 3 397
Голямото е момиче, не е мое, а ми е племенница. Често са заедно. И не, не се набива постоянно да внимава и да се казва не/внимавай/не така, защото знае и е възпитана по определен начин (постоянно общува и с по-малки, в градината на двора са смесени всякакви възрасти, от яслената до 6г играят на едно място в държавната градина). Никой не е казал, че децата са лепнати по 8 часа в градина, всяко си общува, с което иска. Никой не кара големите да гледат малките, има си учителки да съблюдават реда. Вкъщи също никой не я кара да гледа по-малкото, това е нейно желание.

Не, не съм пристрастена. Не държа да е в такава градина, но ни харесва начина на действие там. Да, децата са различни характери, да имат моменти на раздразнение както всяко човешко същество, но не знам защо всички смятате, че големите агресират към малките или не се съобразяват с тях. Децата се възпитават както ги научат възрастните. Нормално е и да искат някаква играчка и да я смятат за тяхна, или да се качат на люлка и да се изразяват по-емоционално.

Soul free, имам възможност да наблюдавам няколко градини в квартала, и семейство в системата. Абсолютно по всяко време има пуснати телевизори (без по време на сън). Наскоро се заговорих с една близка позната, която е възпитателка по отношение на телевизията в ДГ (не в София) и отговорът беше "Така се прави навсякъде, така правим и ние. Няма как иначе да укротим децата".
Пак казвам, имаме познати минали системата в Монтесори градина, децата не им изостават и не тъпчат. Обаче родителите не разчитат само на градината за възпитание и знания. Освен това нямам нужда да се успокоявам, защото детето ми е в частна. Мен не ме бърка таксата, плащам я спокойно.

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
ДжейРей, разбирам те, че не искаш да повярваш на това, което пиша, защото в момента си на друга вълна. Не те и карам. Познавам нещата в частните и държавните градини отвътре по силата на професията си. Всичко зависи от родителите и от учителите като първо зависи от родителите. Ако родителите натиснат да се учи и да няма телевизор в групата, значи няма да има телевизор, а учителките ще трябва да си свършат задълженията по обучението и занимаването на децата. Колкото до смесването на групите от типа Монтесори  - много красиво, но неефективно. Между малките и големите има естествен антагонизъм, защото са на различен етап на развитие и с различни нужди. Учителките колкото и да са квалифицирани, не могат да огреят да задоволят нуждите на децата, заради естествените разлики. А ако едната учителка хваща ПУК в едната стая, а другата учителка хваща първа група в другата стая, тогава вече има разделяне и никак не са заедно. Но се съмнявам да е такъв вариантът. По-добре търсИ обикновена ясла или градина за детето, частна да е, щом сте готови да плащате, но не се занимавай със смесени групи, защото след година-две вече хич няма да си на този акъл. На презентация много добре се гъделичка самолюбието на родителите, но реално е по-трудно и неефективно. Със същия успех можеш да плащаш и за "клубче".

# 27
  • Мнения: 29 316
Soul free, имам възможност да наблюдавам няколко градини в квартала, и семейство в системата. Абсолютно по всяко време има пуснати телевизори (без по време на сън). Наскоро се заговорих с една близка позната, която е възпитателка по отношение на телевизията в ДГ (не в София) и отговорът беше "Така се прави навсякъде, така правим и ние. Няма как иначе да укротим децата".
Пак казвам, имаме познати минали системата в Монтесори градина, децата не им изостават и не тъпчат. Обаче родителите не разчитат само на градината за възпитание и знания. Освен това нямам нужда да се успокоявам, защото детето ми е в частна. Мен не ме бърка таксата, плащам я спокойно.

Нямам против. Дано да е най-доброто за детето ти.

Моят е бил в държавна ДГ. Такива нон стоп филми не е имало, даже напротив. Може да си е до градина и правила в нея.

Казвала съм си мнението в други теми за Монтесори системата. Няма да се повтарям надълго, само ще кажа, че, ако можеше децата сами да определят кое и кога да научат според желанията си, нямаше да има нужда от възрастни да се грижат за тях и да ги възпитават. За мен това е една система, която показва някакви мимолетни резултати срещу големи такси на амбициозни и богати родители, които смятат, че е най-доброто. Ако родителите не разчитат само на градината за знание, с какво се различава тя от обикновената такава? Ако се занимаваш допълнително с детето си, то ще напредне, независимо дали е в Монтесори, друга някаква система или една проста квартална градина.
Разбира се, не задължавам никого с моето мнение, всеки си знае.....

А това със смесването на групите е не само неефективно, а и вредно. Връщане към нивото на килийните училища.

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 911
Включвам се със супер неопитно мнение, базирано само на лични наблюдения.
Не бих записала детето в смесена група с по- големи. Нашето е стеснително, трудно се отпуска, не си отстоява позицията и е доста чувствително.
Когато е с по- големи, те просто и изтръгват нещата от ръцете и нямат търпението да я изчакат да се отпусне / играе. Забелязала съм, че като е с връстници все още неориентирани като нея някак си се получават нещата.
Та от моята скромна неолитна гледна точка смесването в нашия случай ще е дори вредно за детето.

Аз още се колебая дали изобщо ще ходи на ясла изобщо де, но се оглеждам за частни с по - малко деца или държавна с хубава препоръка за госпожите. Та така…

# 29
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 248
Прост пример давам. Децата в групата бяха между 3 и 6г.
Правят тематични работи например за Коледа, Великден и т.н. Какво се получава? Децата получават еднакви материали, да речем да залепят брада от памук на Дядо Коледа, да оцветят. Нещо елементарно за 5- годишно и не толкова за 3- годишно. И така всяка година, едно и също. Ама наистина едно и също. Получава се така, че по- големите тъпчат на едно място, защото по- сложни задачи не могат да се дадат на най- малките.
На големите им са скучни дейностите за по- малките, в резултат на което хубвт интетерес, разсейват се и т.н., а ако големите се опитват да правят нещо по- сложно, малките им пречат с шум, досаждане и пр.
Не могат да научат една песничка като хората, всичко е на ниво 3- 4 - годишни. Съответно изискванията към детето са много по- ниски, а самото то няма стимули за надграждане.
Чак последната година работеха по някакви книжки, но някакви елементарни неща.
А това как малкоте учели от големите е някаква велика утопия. Деца, които не са роднини, съвсем естествено се делят на групички и обикновено големите нямат желание да се занимават с малките. Те си играят свои игри и нямат търпението на възрастен да се занимават с бебешки капризи и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт