Първокласници 2021/2022 - ТЕМА 3

  • 16 314
  • 239
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Здравейте!

Това е тема за първокласниците през учебната 2021/22 година за цялата страна.

Тук споделяме притеснения, емоции, радости и успехи наравно с нашите деца.

Последните теми, които разискваме, са:
- Празник на буквите;
- Домашните през уикенда;
- Състезания.

Предишни теми: ТЕМА 2, ТЕМА 1

Последна редакция: вт, 15 мар 2022, 13:02 от Suprema

# 1
  • Мнения: 494
Записвам се в темата с изплатени 150лв - втората част от помощта за първокласник.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
При нас нищо пък не се говори за никакъв Празник на буквите. Само ни казаха, че ще ходят на театър на 24.03. Класът мина през неприятна серия със скарлатина, децата се поизмъчиха, не знам колко време биха имали за подготовка.
Иначе не се дават кой знае какви домашни за уикенда, но АЗ "давам", защото виждам, че е необходимо, а и има значителен ефект с математиката. Не отнема повече от час-два за всичко.

Аз да попитам нещо друго - как учат децата чужд език? Моят син преписва думи по английски, но ефектът е 0. Close

# 3
  • Мнения: 11 477
Засега само звуково учат думите по английски при сина ми.

# 4
  • Мнения: 1 376
Аз само ще кажа, че болникът пак/още е болен и обмислям махането на третата сливица 🤕
През лятото ще назнача кака му за начален учител, че много й допада да учителства (ама не и да учи за себе си, де) 🤣🤣🤣

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
В английския вече ги учат на азбуката и ги карат някои думи да ги пишат по два реда. Той хубаво да си ги пише, но в главата нищо не остава Smile

irchick, нямам опит с трета сливица, дано бързо се оправи!

Ох, това с учителстването е класика и вкъщи- много зор да поправя, да драска с червения химикал, да търси кусури, но на неговото писане не се отразява...

# 6
  • Мнения: 1 602
Вярно е преведена помощта за първокласник. Тъкмо обмислям да ѝ вземем ново колело. Така ще може семейно да караме по велоалеите в Пловдив.
Тази седмица я включвам онлайн да слуша в час и да пише. Днес малко мрънкане, че и се спеше. Но така е по лесно да не изпуска материал, а и да го напише навреме. После е свободна. Сега рисува с боички. Опаковах масата с фолио и отгоре една подложка за сервиране за да не нацапа.
Вчера я изведох за малко зад блока да потича и да се раздвижи. Пъпките вече завяхнаха и не е заразна. Остава да паднат коричките и се надявам да не останат белези.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Нашите още не учат чужд език.

# 8
  • Мнения: 11 984
Моят първокласник е с руски. Все още не пишат. Имат едно мъничко помагало в две части, А5 с картинки. Отдолу има думите на руски и български. Ще започнат скоро само с думи, в които няма неударено О, Ы, Ь, Ё , т.е които се произнасят така както се пишат. Кака му има доста добри знания от началния курс, основно каквото научи в час, като там наблягахме на БЕЛ и математика.

# 9
  • София
  • Мнения: 4 560
Учат само думички, изрази и пеят на англ. Моята ми се сърди, че не съм я записала на уроци като другите. Те били знаели повече от нея...
Догодина може би. Въпросът е, че някой тр да я води и не ми се искаше да имам и този ангажимент в събота. Щото през седмицата няма как да се случи.

# 10
  • София
  • Мнения: 918
Благодаря за темата. Записвам се. Аз мисля, че първи клас не е време да учат чужд език. 1-ви клас е за българския.Simple Smile

# 11
  • Мнения: 11 477
Още в детската градина имат английски език. Всичко се случва под формата на игра, целта е да наберат лексика, а не да учат английски правопис и граматика.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 560
Благодаря за темата. Записвам се. Аз мисля, че първи клас не е време да учат чужд език. 1-ви клас е за българския.Simple Smile
Ахам Simple Smile Това беше другата причина да не я записвам на допълнителни курсове по език сега. И в градината не е ходила. Но и там нивото беше никакво и нямаше смисъл.
За мен лично също е по-добре първо да понапредне с българския.

Иначе дребната ходи на карате и плуване - за да се движи повечко. Там вече има натиск от моя страна. И големите ги тормозя, за да не се залежават и да се движат.

# 13
  • Мнения: 1 678
Благодаря за новата тема 🌷!
Нашият празник на буквите ще е на 31.03 .Още не са определили сума за събиране,въобще нищо ясно изглежда няма покрай организацията.Раздали са им думички за учене,за сина има 2 ×4 реда да учи Simple Smile.Готов е вече,не е кой знае какво.Едва тази седмица станаха ясни резултатите от "Математика без граници".Участвали са 10-ина деца от класа,като всички имат сертификати за добро представяне,а двама имат бронзови медали.Моят синковец участва,но за "Кенгуро"не се записал ,може би са му били трудни на това състезание и сега се е отказал,такъв си ми е той .Все му казвам,че важно е участието,но 🤷‍♀️...
С буквите приключиха преди седмица,останаха им последните уроци за "дз" и "дж".Много е развълнуван за преминаването към читанката.
Госпожата им обещала,че ако слушат ще ги заведе до Котел,не са ли малки за пътуване от училище?Нас сякаш едно време по-късно ни водеха 🤔

# 14
  • Мнения: 1 602
Не са малки за екскурзия. Даже са много щастливи от това. И слушат повече учителите от нас. 😊 Нашите трябваше през октомври да пътуват до Пазарджик, но се отмени заради мерките.
Искам вече да се стопл времето и да става за разходки.

# 15
  • София
  • Мнения: 8 639
При нас официално не дават домашни. Неофициално повечето деца не смогват в училище и довършват уикенда.
По математика си написва всичко, само някоя задача остава понякога. По български винаги има поне 5-6 страници да попълва. Преди е имал и по 16 страници, сега ги снижихме до 5-6 минумум.
Всеки ден имат урок в буквар, 1-2 страници в учебна тетрадка, 2 страници в една малка книжка Таралеж с упражнения за букви и по 2 страници в по-голямо помагало с два таралежа. И ако са 6 за деня, за седмица са 30. Първите месеци не смогваше и се прибираше в петък вкъщи само с по един ред попълнен  ред в таралежа. Т.е. с нищо попълнено за целия ден. Ужасно препускане, аз го видях и онлайн, като да кажем там оправданието е, че бяха малко по-кратки часовете.
Моят мъчи първия ред в уч.тетрадка, 2-3 набързо написват всички други страници и госпожата минава нататък след 20-тата минута.
Задължителна му е занималнята и виси там до 17:30. Това не помага, защото не смогва, учителката не му обръща внимание(последно се оплака детеро, че му се подиграва пред целия клас, на което съм ставала свидел, но към други деца). От две седмици са минали на читанката и сякаш има малко по-малко писане.
Ако занималнята не беше задължителна, щях да го взимам на обяд и да пишем вкъщи, но няма вариант. Освен да го преместя и ме спира само това, че детето ще страда за приятелите си.
Та официално уж нямат, но на практика имат и отива цялата събота.

Моето ходи на шах и сега ще има някакви турнири на Боровец. Баща му го записа и ще ходят двамата. Освен шахът ще има и други интересни занимания. Детето чака с нетърпение, ние рядко пътуваме(особено последната половин година, защото ни се счупи колата) и ще му е приключение.
Бих го пуснала и сам с учутел и други деца. Но по-скоро с учителката по математика 🤣 На другата по БЕЛ нямам доверие много.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Не са малки за екскурзии според мен. Още в детската ги водеха на еднодневни, голям кеф им беше, заспиваше в 6 вечерта Simple Smile

През пролетната ваканция с какво ще ги занимавате? Дават ли домашни или е за почивка? Ние плануваме да пътуваме, ако сме здрави, разбира се, че с ясленчето всичко е предпоследно.

# 17
  • Мнения: 1 602
Някое дете дали е било днес на "Европейско кенгуру"? Как им се е видяло на децата? Интересно ми е?
Моята отказа да се запише, но така или иначе щеше да пропусне заради варицелата. Макар че вече е добре. Утре ще ходим до личната за бележка за училище и болничния за мен. Ще се наложи да отложа отпуската, която мислех да ползвам за пролетната ваканция. Ама да сме здрави само. Ще чакам лятната, за която вече имаме резервация.

# 18
  • Мнения: 11 984
Да, моят. Каза, че е било трудно. Смята, че няма да получи максималните точки този път. Доколкото разбрах са отбелязвали/ пренасяли отговорите на друг лист/ бланка и каза, че е сбъркал при пренасянето на няколко пъти и му давали нова бланка. Видя ми се странно такъв формат за първи клас. Аз съм доволна, че се яви и видя, че не всички задачи са "бебешки" както определя задачите от клас. Не му бях показвала предварително задачите от минали години, само му казах, че са по-различни, каквито не са решавали в час. И го бях посъветвала да не бърза, а да помисли.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 560
Моята твърди, че 4 листа задачи била решила. Какво е решила обаче, ще се разбере тия дни Simple Smile Имам известни съмнения, че се е справила със задачите с по-дълги описания.

# 20
  • София
  • Мнения: 213
Моето дете каза, че първата страница му била лесна, после вече не знае какво е направил. Това му е първо състезание и дано не се разочарова, ако няма много точки.

# 21
  • Мнения: 11 477
Моят син също беше, отзивите му бяха, цитирам "Много лесно беше, като 1+1." Силно ме съмнява това. Първи бил приключил, проверил си после задачите, но "то нямаше какво толкова да проверявам". Във всичко е джаста-праста, трябва да работим върху старание и усърдие. Ще видим накрая колко точки ще е събрал. От техния клас се явили 6-7 деца, все най-палавите Grinning

# 22
  • Мнения: 1 148
Браво на децата, че имат желание и ентусиазъм. Моят синковец има в Школо от днес 4 по технологии. Знам, че е много вързан в ръцете, но съм сигурна и че даже не се е старал. Тръпна колко ще има по рисуване, там е още по-зле.

# 23
  • Мнения: 1 666
Има ли някъде задачите от Кенгуруто от вчера, че не откривам? Моята щерка решила 23 от 26 задачи според нея. Едната задача госпожата им разяснила дори.
Нашият празник на буквите ще е на 30.03 в училище, но още не могат да започнат подготовка, защото повече от половината деца са болни ведно с госпожите.

# 24
  • Мнения: 1 678
Мами,вашите деца при препис или при диктовка се затрудняват повече?Моят син гледам,че с преписа изпитва трудности,явно доста се разсейва,изменя дори думички.Все си мисля,че това е логично да е по-лесното от двете,защото все пак всичко е дадено и написано.

# 25
  • софия
  • Мнения: 86
Здравейте, за първи път се разписвам темата.
Моята първокласничка се справя добре, като изключим, че пише грозничко, а в първи клас крснописът е на почит. Като ви чета относно състезанието - кенгуру, се изненадвам много. Ще видим какъв ни е резултатът, но нямам големи очаквания, въпреки сериозната подготовка. Задачите не само са трудни, но и дълги, трудни за четене, за разбиране.... В момента очаквам с нетърпение резултатите от състезанието на любословие за да си сверя часовника, както се казва.

# 26
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Моята има 3 на тест по математика и 6 по български. Тя си каза, не  развълнувана. Зациклила на първата задача и до по-нататък не стигнала. Довечера има РС, ще ги дадат сигурно и ще видим. Аз, като човек, на който математиката не се е опирала, още не проумявам. :–) Много били сложни задачите. Първо, понеже беше в деня на Кенгуру, помислих да не ги е пробвала с тях. Но май не е. Язък, че и на Смарти ходеше.

# 27
  • Мнения: 1 602
Излязоха резултатите от състезанието н Любословие. Моята има 33 точки, от 50 възможни. За Пловдив само две деца са с 50 и едното е от нейния клас. Като цяло добре се е справила.
Успях да я заведа на логопед. Ще трябва да се поработи за произнасяне на "съскащи" и "шушкащи" звуци. Има трудности с различаването на "ч" и "ц" при диктовка и допуска грешки. Все още изпуска и гласни. Сега я натискам да правим повече упражнения почивните дни. Определено ваканцията ще има да се упражнява.

# 28
  • Мнения: 11 984
А от Европейско кенгуру кога излизат резултатите, знаете ли?

# 29
  • Мнения: 1 602
А от Европейско кенгуру кога излизат резултатите, знаете ли?

В темата за Европейско кенгуру писаха, че в някои градове има резултати. Провери в сайта на съответното РУО.

# 30
  • софия
  • Мнения: 86
А от Европейско кенгуру кога излизат резултатите, знаете ли?
До 29ти март ще излязат за всички области. Иначе, вече има от Сливен, София-област и др. И аз нямам търпение, но явно ще си чакам до крайната дата.
Иначе от любословието, моята първокласничка е с трето място и съм доволна много като за първи по-сериозно състезание Simple Smile

# 31
  • Мнения: 886
Ехх, дали за Пловдив има вече. Аз не успявам да се ориентирам. Отворих и РУО и Мон, но греда. Моля, някой да бъде така добър да пусне линк Simple Smile

# 32
  • Мнения: 11 477
За Пловдив няма все още.

# 33
  • Мнения: 15
Здравейте! Някой ще ме ориентира ли как стои въпросът с явяването на Великденското математическо състезание - в училището, в което учи детето ли трябва да се заяви участие или не е обвързано с училището?

# 34
  • Мнения: 11 984
Ехх, дали за Пловдив има вече. Аз не успявам да се ориентирам. Отворих и РУО и Мон, но греда. Моля, някой да бъде така добър да пусне линк Simple Smile
Аз намирам, когато в браузъра пусна "Европейско кенгуру резултати 2022" - излиза сайтът на Дадева, тя пише и в бг мама

# 35
  • Мнения: 1 602
В сайта н РУО Пловдив в секция "ученици" има подраздел "Олимпиади, състезания, конкурси". Може би там трябва да излязат, но още няма нищо качено.

# 36
  • Мнения: 21 455
За Пловдив " Патриарх Евтимий" е координатор.
Скрит текст:
Както Мама Ру е отбелязала, аз поддържам малък некомерсиален сайт, в който събирам всички линкове към протоколи, които съм открила към момента.

# 37
  • Мнения: 11 477
Публикуваха вече и за Пловдив. Моето гардже е с 46 т., което отчитам като посредствен резултат, предвид това, че се подготвяше. Има много да работим върху концентрацията.

Последна редакция: вт, 29 мар 2022, 15:20 от Mometo*

# 38
  • Мнения: 11 984
И аз проверявам, но за Русе още няма качени резултати 😭.

# 39
# 40
  • София
  • Мнения: 4 560
Моята маймунка с е 45т Simple Smile Аз съм доволна. Разпечатах задачите от последните 2 години и ги мина набързо с идеята да знае какво да очаква. Подготовка е, да. Но не и особено усилена, по-скоро е запознаване с формата.
А покрай задачите от кенгуруто, започнах да я изнудвам с повечко четене на книжки с приказки.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Момичета, къде трябва да погледна за резултатите от Варна? Благодаря Simple Smile

# 42
  • Мнения: 47
Момичета, къде трябва да погледна за резултатите от Варна? Благодаря Simple Smile
Тук пише, че и за Варна са качени:
https://danybon.com/obrazovanie/ek-2022/

# 43
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Момичета, къде трябва да погледна за резултатите от Варна? Благодаря Simple Smile
Тук пише, че и за Варна са качени:
https://danybon.com/obrazovanie/ek-2022/
Много благодаря
Моята госпожица с 21 точки . Милата Stuck Out Tongue Closed Eyes

# 44
  • Мнения: 11 984
Момичета, къде трябва да погледна за резултатите от Варна? Благодаря Simple Smile
Тук пише, че и за Варна са качени:
https://danybon.com/obrazovanie/ek-2022/
Много благодаря
Моята госпожица с 21 точки . Милата Stuck Out Tongue Closed Eyes
Моят и толкова няма. Убедена съм, че задачите са абсолютно по силите му, но не прояви интерес дори да ги погледне, какво остана да ги коментираме.

# 45
  • Мнения: 1 208
Моят младеж е с 57 точки. Доволна съм, предвид почти никаквата подготовка.

# 46
  • Мнения: 82
Много сте изписали Simple Smile. Моята девойка има 31 точки на Кенгуруто. Като цяло тя е над нещата и само каза, че са трудни задачите и различни от тези в училище. За ваканцията ходихме на почивка малко и чак днес я подпуках с домашното за училище. Бавно се движат явно и с материала и са до буква Ю, не сме и чували още за какъвто и да е празник.😀

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Успешни последни седмици на училище пожелавам за всички! Брей, чак се вълнувам.

Ние също бяхме на екскурзия ваканцията, два дни преговорихме нещата, все е е нещо. Започвам да набелязвам какви планове да имаме за лятната ваканция. Нямам баби на разположение и ми е непонятно още какво да правим. Проучвам разни занимални… Дано от училишето излезнат с някакво предложение, предишни години е имало организация.

# 48
  • София
  • Мнения: 8 639
Моят младеж беше на село 10 дни. Уж да се разведри и да си почине, но обратното се получи-отидоха и племенниците при майка ми...четити деца-на 10, 7, 6 и най-малкото на 4. Бой, караници, дразнене...както моят е свръх емоционален и гневен, направо му дойде байгън. А и братовчед му е голям и доста го дразни и бъзика, пък моето от най-малкото нещо изпада в истерия и вие по половин час Satisfied Ще ходи сега на училище, че да си почине от почивката.
Преди това беше уикенд на Боровец на шах турнир от шаха в училище. Завърши пети. Баща му беше с него и беше много доволен, но детето е вкисна-максималист си пада и искаше да е от първите 3. Но пък там си прекара супер-имало е разни забавления за децата, басейн също.
От 3-4 седмици не сме писали домашни, че той първо 2 седмици се прави на ударен и в петък не носеше нищо за довършване. После шах уикенда, после на село....но мисля, въобще да не се занимавам, голям праз. От предстоящата седмица ще започнем ако нещо има да довършва. Ако нещо ми кажат, ще им обърна внимание, че детето ми виси там целодневно на задължителна занималня и ако имат претенции, да обръщат повече внимание дали детето успява да се справи с темпото им. Отказвам да си тормозя детето, когато трябва да почива. 
 
 
Говореха нещо за удължаване на годината? Аз вече планирам морета Grinning Приела съм, че приключват края на май и нещо не ми се иска да удължават.

# 49
  • Мнения: 11 477
При нас излезе официална инфо, че учебната година е до 31.5.

# 50
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
При нас излезе официална инфо, че учебната година е до 31.5.

За първи клас също ли? От МОН не съм видяла съобщение. 🤔

# 51
  • Мнения: 11 477
Аз попитах класната, т.е. за 1 клас е информацията.

# 52
  • Мнения: 21 455
Край на втория учебен срок на учебната 2021/2022 година:
31.05.2022 г.–І – III клас (14 учебни седмици)

# 53
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Благодаря ви! Видях го на сайта на МОН, но не успях да си редактирам навреме поста. За мен е без значение, важното е да завършат спокойни и доволни.

# 54
  • Мнения: 1 602
За съжаление ми се размина с плануваната отпуска за ваканцията. Децата бяха в къщи, някои от дните ходиха през деня до баба си. Започнахме посещение на логопед и се надявам до края на май да изчисти проблемните звуци. Ослушваше се за домашните, но все пак сама направи преписите, и ме чакаше след работа да направим диктовките. В събота им е празника за буквите и се вълнува.

# 55
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
За съжаление ми се размина с плануваната отпуска за ваканцията. Децата бяха в къщи, някои от дните ходиха през деня до баба си. Започнахме посещение на логопед и се надявам до края на май да изчисти проблемните звуци. Ослушваше се за домашните, но все пак сама направи преписите, и ме чакаше след работа да направим диктовките. В събота им е празника за буквите и се вълнува.
За един месец не се постига напредък с логопед, дори да е дребен проблем не бих и мала такова очакване. Ние за Ш и Ж ходихме към година (с прекъсвания де)

# 56
  • София
  • Мнения: 8 639
Моят също ходи на логопед. Няма проблем със звуци, а с езика, долната челюст и гълтането. В четвъртък правим упражнения 😒 Взимам го от училище, водя го на логопед на 3 минути от там, свършва след час и го връщам в училище.
Резултат, според мен, ще има след много месеци, защото трябва да св научи къде да си слага езика, как да дъвче, да преглъща.
Има и малки когнитивни затруднения и полагат и в тази посока усилия.
Вкъщи всеки ден правим упражнения, но редовно забравям 😅

Ще имаме родителска среща в сряда, искаше ми се да пратя баща му, но има някаква среща и няма да може.

# 57
  • Мнения: 1 602
За съжаление ми се размина с плануваната отпуска за ваканцията. Децата бяха в къщи, някои от дните ходиха през деня до баба си. Започнахме посещение на логопед и се надявам до края на май да изчисти проблемните звуци. Ослушваше се за домашните, но все пак сама направи преписите, и ме чакаше след работа да направим диктовките. В събота им е празника за буквите и се вълнува.
За един месец не се постига напредък с логопед, дори да е дребен проблем не бих и мала такова очакване. Ние за Ш и Ж ходихме към година (с прекъсвания де)

Може и моите очаквания да са високи. Но колкото се налага, толкова ще ходи. Има да изчисти точно Ш, Ж, Ч, Ц. Ако не стане до юни, ще има прекъсване ваканцията, защото няма да е при нас през цялото време.

# 58
  • Мнения: 1 602
Днес мина тържеството за "Празника на буквите". Много хубаво и разчувстващо беше за мен. Госпожите много се бяха постарали и всичко беше прекрасно. Децата бяха развълнувани, притеснени, но и щастливи да покажат какво знаят.

# 59
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Момичета аз да Ви попитам, ще правите ли някакво тържество за завършването на първи клас?
На заведение или на открито родители деца, да поканите  учителите подаръци за тях ? Благодаря:)

# 60
  • Мнения: 11 984
Би било хубаво. Нашият празник на буквите беше пред празна стая, т.е без да присъстват родителите (март месец). За нас класната го снима и качи, но не е същото. Ще ходят края на май на еднодневна екскурзия. Искам да запиша малкия на частна занималня през юни, кака му е до 15.06.на училище,  а аз до 30 юни на работа, ама не ще и да чуе.

# 61
  • София
  • Мнения: 213
Аз да попитам дали някой смята да праща детето на лагер лятото с преспиване. Ако да, дали сте набелязали опции. Моето дете се отказа от единия спорт и отпада опцията за екскурзия с клуба, а в училище имат оферта за чужбина. А детето иска да ходи и тепърва ще проучвам.

# 62
  • Мнения: 1 602
Миналата година сестра ми изпрати племеничката на лагер близо до Елена. Тази година ще я праща в района на Лъки. Забравих как се казваше мястото. Чудих се и за моята дали да запазвам място, но ми идва малко в повече за бюджета и то точно преди лятната ни почивка. За следващата година мога да си помисля, но ще трябва да заплануваме разходите по навреме в бюджета.
А и още не мисля е е готова.

# 63
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
И аз много мислих за един до Елена. Точно по нейните интереси. Обаче ми е странно. Как да си закарам детето някъде, да се доверя да го гледат госпожи, които никога не съм виждала и с напълно непознати деца. И да я оставя и да си тръгна.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 1 949
Момичета, къде трябва да погледна за резултатите от Варна? Благодаря Simple Smile
Тук пише, че и за Варна са качени:
https://danybon.com/obrazovanie/ek-2022/
Здравейте!

Няма ги вече резултатите ,разрових сайта ,но така и не намерих нищо.
Някой да знае къде да търся?

# 65
  • Мнения: 886
Нашите днес за на екскурзия до Пазарджик и ми е леко напрегнато Grinning

# 66
  • София
  • Мнения: 8 639
Нашите бяха в Пазарджик във вторник 🤣 Хареса им, въпреки че времето беше кофти.
Аз май писах някъде назад, че нямаме празник на буквите, учителката по БЕЛ ги записа с телефон как казват някакъв стих.
Няма да има тържество за края на учебната година, реагираха с мигане и чудене, като ги питаха ще има ли нещо за завършването в края на май.
Аз искам да свършва вече учебната година, откровено ми е писнало да ставам рано сутрин, да приготвям кутии, да тормозя детето да пише, а и да я изтрайвам тази по БЕЛ. На родителската среща пак имаше изцепки, но няма да се оплаквам , че само се ядосвам Grinning

При нас имало някаква лятна занималня, която се прави в училището и ги водят по екскурзии. Може да се плаща за период от време, можело и за отделни дни. Но няма още никаква информация, не намирам и от минали години в сайта на училището.
След 15.07 пък имало някакви безплатни неща по програми, но и за това нямало информация.
Ако има интересни екскурзии ще го пускам, но няма да ходи всекидневно, не искам да стои в училище и през ваканцията. Евентуално ще го пратя за малко и при майка ми, но сам или с брат му, че и с племенницитр става какафония и се напряга много.
Ходи на логопед, днес си говорихме с дамата, която му води терапията и тя има съмнения за дисграфия. Ние рядко разговаряме (защото го взимам от училище, после го връщам и вечно бързам)и може би малко закъсняхме, но се уговорихме, че ще го обследват по-цялостно, за да може да преорганизират терапията и да не работят само за езика и инфантилното гълтане+ някои когнитивни затруднения, но и за тезу обучителни затруднения, които явно има.
Вкъщи ще се пробвам да рисуваме, очертаваме някакви неща, но ще трябва да е много тактично и деликатно, защото той мрази(явно, защото му е трудно) да се занимава с арт истории. Бих го записала на някакви арт занимания, той вкъщи не иска, но някъдр навън според мен ще е съгласен.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 22:03 от Дези.

# 67
  • Мнения: 82
Привет!  Класът на щерката ще са в Пазарджик на 18.05- явно е актуален паркът там.😀 Тържество ще имат на 23.05, а за края на годината се готви нещо като парти в театър в София, с разни лакомства и музика. Във вторник ще са в местната библиотека към читалището и там ще рецитират стихчета,   което ще бъде реално като празник на буквите. Малко се натъжих даже като слушах стихчетата, все едно сега осъзнах колко са големи вече и как бързо минава времето...

# 68
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Нашият клас ще има родителска след празниците. Малко ме е шубе, но си ги виждам проблемите - той просто блее в час. Вечерта вкъщи като обясня нещата, си схваща, но как всеки ден да е така. Има дни, в които явно само тялом е там.
Нашето училище уж има занималня за юни месец, вероятно ще се възползваме. После ще е страшна организация по други занимални, едната баба, отпуски, ад с една дума.
Днес бяха на театър, харесало му е. Нашата екскурзия е през май във Враца и Леденика. Дано им е хубаво времето.
Ние ваканцията ще трябва да погледнем това-онова. Бях го оставила няколко седмици сам, еми пролича си… а пък неговата логопедка е много доволна от него,  много добре напредвал, добре бил с разбирането на текст, амбициозен бил, въобще да се чудя за него ли става въпрос 🤣

# 69
  • София
  • Мнения: 8 639
Аз се очертава да съм вкъщи и да уча лятото, та няма да има проблем да не ходи никъде. Виж, брат му е голяма досада Laughing и ме мамосва ежеминутно, за него мисля да си ходи на градина. Но голямото обича да си стои само, да си ръчка Лего и не би ми пречил. Ще излизаме, като можем, ще се занимаваме нещо. Чакам с нетърпение 😅 Едни преобразувания се случват във фирмата, в която работя, или ще ме наемат новите собственици наесен пак, или ще си търся работа по това, което уча сега. Та гледам с надежда напред към лятото, харесва ми, че ще съм си вкъщи пак без ангажименти в работа и ще мога да прекарвам време с децата. Най-вече с първокласника, който е един буреносен облак и съм с надежди, че ще му е интересно, ще се чувства добре, ще се разбираме. Но знам ли 😅 Отделно тази занималня, на него ще му хареса да ходи по еднодневни екскурзии.

В Пазарджик е приятно, ние сме ходили семейно в парка. Но повече ми харесва парк Рила, там сме ходили 2-3 пъти и си мисля, че на децата би им харесало много.

# 70
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Какво се предвижда за края на годината в класовете на вашите първокласници?
При нас ще има раздаване на свидетелства и после ако е хубаво времето - в парка.
В групата днес попитах родителите кой какъв опит има - почерпка, подаръци, НИКОЙ не ми отговори… явно ще е поединично.

# 71
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Парти в двора на Новотела (или както му беше новото име). Поне това предложиха майките, ако не му мине котка път и на него, че никога не се знае.
Едната беше написала нещо от сорта, че децата били лишени от емоции на празника на буквите (който беше без публика заради все още действащите ковид-мерки), поне сега да им остане положителен спомен от първи клас. Ще рече човек, че иначе целият първи клас е само мъка и скука. Wink

# 72
  • Мнения: 1 602
Още не съм разбрала какво се предвижда при нас. Със синът ми (тогава 1 клас приключване на 24.05.) им раздадоха свидетелствата в класната стая с присъствие на родители, после си бяхме организирали почерпка в близко заведение с детска площадка. Сега не сме го обсъждали още.
Дадох два дни почивка на децата. Че си взехме коте и няма отлепяне от него. Днес ще ги тормозя да пишат домашни.

# 73
  • Мнения: 82
При нас след раздаването на свидетелствата, следобед от 3 имат парти в някакъв куклен театър - 90 минути разни забавления, почерпка. Вече е организирано даже от класните на двата класа 😀.

# 74
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Ах, че хубава тема, а аз чак в края на годината я откривам.
Завършването.. още нищо не е организирано.. чакаме директорката ни и по нейната програма да организираме празненство, ако все още има нерезервирани места.
За екскурзиите завиждам. Не мисля, че скоро ще ги заведат някъде.
Сега организираха един поход съвместно с летни лагери(правят си реклама хората), за който казаха 3 дни по-рано и естествено повечето деца не присъстваха.
За 25.05 дали се организира нещо или просто си е един неучебен ден по необясними причини.
За 24.05 е ясно.

elliee, августинке, радвам се, че и тук се засичаме.

# 75
  • Мнения: 1 427
И ние нямаме нищо организирано за завършването, или поне до момента не са ни информирали. И стихчета нямаме раздадени да учим ( нямам представа дали им дават някакви стихчета за завършването). За празника на буквите в края на Март госпожата беше организирала празник в училище в присъствието на родителите, ( стихчета, песни и грамоти, че са грамотни), а родителите организирахме почерпка в ресторант.

Относно екскурзии, походи или посещения на разни места, нашите деца не са ги водили никъде до сега.

# 76
  • Мнения: 743
Нашите ще ходят в Балчик, там има килийно училище, в което ще им връчат тържествено удостоверенията. Мисля, че е достатъчно тържествено. Въпреки това родителите от класа обсъждат събиране през юни. С деца, без деца, още не са решили, на мен това ми идва в повече и не мисля да се включвам. Не може да се каже, че са били лишени от емоции в първи клас. Всяка седмица госпожите публикуваха снимки и клипове как пеят, рисуват, поздравяват другарче за рожден ден или имен ден, играят навън в снега или някоя друга извънкласна инициатива. От моя първи клас имам за спомен само една снимка с класа в края на учебната година. Спомени да искаш. Трупаме снимки, които ще разглеждат след време в продължение на дни.

# 77
  • Мнения: 47
За края на първи клас не се говори все още нищо. Ще има "лятно училище" от 1 до 24 юни и мисля да го запиша, тъкмо да продължи да се упражнява.
А за емоции - 100% имаше , но разбираме за тях от детето, каквото сподели това знаем. Госпожата не ги снима, нямаме обратна връзка и като цяло се оказа доста пасивна. Не очаквам да има тържество, а по скоро ако родителите се организират за заведение с детски кът.

# 78
  • София
  • Мнения: 4 560
Ще има малко парти - около час - в училището на 31.5. Преди това ще им връчат удостоверенията. Ще има грамоти за отличилите се деца. Уж и нас ще ни пуснат. Да видим.
Имат екскурзия на 19.05, между дзи-тата.
Нищо не споменаха за лятно училище на рс. А би ми се искало, щото ще пречи на седмокласничката.
А, и ще има класиране за занималня. Мисля, че няма да има проблем. Но все пак... ще видим.

# 79
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751


elliee, августинке, радвам се, че и тук се засичаме.
Мило ми е като срещам познати лица/ имена/ Heart

# 80
  • Мнения: 11 984
За България 24 май може да е почивен ден (празник), но за учители, ученици и всички в образованието е културата е присъствен ден. По тази причина 25 май е почивен само за тях, компенсация, че не са почивка на празника.
Още два неучебни дни има през май - дните за ДЗИ.
Екскурзията им е на 22.05. За края на годината още май няма организация. Тържеството на буквите в края на март беше без публика в класната стая, имаме заснето видео, ама не е същото пред празните чинове.
И за лятно училище още не съм чула, две години имаше, вероятно и тази ще има. Той нужда да доучва няма, желание - също, та ще видим.

# 81
  • Мнения: 1 678
За края на годината при нас няма да има тържество.Госпожите искат да ги заведат на зоологическа градина или в Котел и евентуално там да раздават свидетелствата.Не е решено и уточнено на 100% .Ще се черпят на някоя пицария.След седмица някъде ще имат проверка от инспектората в Сф,дано се представят добре,че класа е много хубав,буден ,участват,но големи лудетини.☺От другата година само 12 от класа ще могат да са на занималня,защото ще има по 1 възпитател на 2-ва класа.Решиха да подготвят родителите,но не упоменаха критериите,по които ще се класират тези 12.Само чух за копие на работния договор на двамата родители.Аз съм в майчинство и една година ще с мен и брат си ,ами след това? Не ми харесва това на мен.Ами ако детето иска да ходи,приятно му е там със съучениците си?Моят син специално има нужда от социални контакти,обича да е сред хората.Така отделно не се ли превръщат като нещо в аутсайдери?🤔

Последна редакция: вт, 03 май 2022, 13:33 от believe_

# 82
  • София
  • Мнения: 213
При нас децата репетират усилено за тържество, което ще е края на май и ние родителите ще сме поканени. Родителите се организираме да заведем някъде децата да ги почерпим и да им вземем подаръчета, както и нещо за госпожите. Другата седмица са на екскурзия децата с преспиване и е голямо вълнение (и за нас също). Днес получихме информация за лятно училище и сигурно ще го запишем за юни месец, за да е сред деца.

# 83
  • Мнения: 1 602
Днес говорих с класната. Официално раздаване на свидетелствата за завършен първи клас на 01.06. Каза, че и 31.05. се води учебен ден и директорката чак на 01.06 им давала свидетелствата за раздаване. Обмислят да си направят тържество в училище, с малка почерпка от торта и сок от нас. Децата да изпълнят кой каквото може - песен, стих, танц.

# 84
  • Мнения: 379
При нас занималнята във втори клас ще бъде с предимство за деца на работещи родители. Ще се прилага служебна бележка от Работодател. Трудовият договор е конфиденциална информация. Не касае училището.

# 85
  • Мнения: 11 984
Не помня какви са критериите при нас, но не помня да съм носила преди 5 години за каката бележка от работодател за първи клас. При нас има критерий за деца с ТЕЛК или съжителстващи с човек с ТЕЛК, така че моите се класират директно по този параграф - каката и майка ми (живеем заедно) са и двете с ТЕЛК. Голямото дете в трети клас я спрях от занималнята. Първите две години беше добре, после смениха учителката, от две групи направиха една и ... стана безсмислено - детето се мотае по улиците, мъчи се само да пише домашни, а от училище дори не ме уведомяват, че не е на занималня. Имаше провокации, проблеми. Спрях я и не съжалявам. Първокласникът само прави пазарлъци да не ходи на занималня. Обаче първия срок на втори клас се засичат с каката и двамата втора смяна и това значи тя да се изтормози съвсем - няма да може да си напише спокойно, нито да си почине и ще ходи изнервена и изтормозена на училище. Та ще се наложи поне първия срок да ходи на занималня, за нея такава опция няма ще е шести клас.

# 86
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Аз съм със смесени чувства към занималнята. Да, пише домашните там, проверяват му ги, но има много грешки и според мен реално не ги поправя. Удобно е обаче заради английския, баскетбола, на които ходи с желание. Вкъши все нещо дообясняваме всяка седмица, няма как иначе. Нямам вариант да не е на занималня обаче и втори клас.

# 87
  • София
  • Мнения: 8 639
При нас нищо засега и се надявам да си остане. Много ме напрягат организации, събиране на пари и драми колко, какво и подобни разправии. Имахме родителска среща преди месец или повее и учителките реагираха по-скоро учудено ще има ли нещо при завършването, даже за свидетелства не споменаха. По-миналата седмица в родителския чат се говореше за подаръци за учителките, все едно не знам какъв подвиг за извършили. Картичка от детето ми изглежда съвсем достатъчно. Подаръци заслужават децата, че се борят с тази система и материал.
Една от майките подхвърли нещо за почерпка за края на годината, но нищо не сме говорили повече.
Предпочитам аз да заведа детето някъде и да си отпразнуваме.
От училището също нищо не се чува, само ни съобщиха неучебните дни.
Дадоха бланка за платената занималня, но няма изнесена програма, затова няма да го записвам. Искам да видя по дни кога какво ще има и да го запиша само за дните, в които ще има нещо интересно. Записах го, иначе, за триседмична занималня в края на юли в училището, безплатно е, по някаква програма от "Заедно в час". Тях поне ги харесвам, имам приятели и колеги от университета, които са учители към организацията.

# 88
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Аз също записах на академията на Заедно в час. Смятам, че ще е полезно да прегледа материала в нова среда.

# 89
  • Мнения: 639
Задавам си въпроса дали на някой са му дали или да е виждал касова бележка за муфтенето на родителите като татърчета, снимки, екскурзии, учебници които продават учителите и децата въобще не ползват, празници, зелени училища, платени извънкласни дейности и много други.... Добра далаверка

# 90
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Аз съм касиер на нашия клас.след като се закупи нещо общо било то торта ,учебници подаръци и прочие неща снимам в групата касовите бележки ,показвам и казвам колко пари са останали . Предния път за тържеството на буквите доплатих няколко лева от мен ,защото едната майка не даде цялата сума  пари . Simple Smile

# 91
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Задавам си въпроса дали на някой са му дали или да е виждал касова бележка за муфтенето на родителите като татърчета, снимки, екскурзии, учебници които продават учителите и децата въобще не ползват, празници, зелени училища, платени извънкласни дейности и много други.... Добра далаверка
Да, вашите 5лв за театър са направили стотици учители милионери. Най-добре не пускайте детето никъде, за всеки случай.

# 92
  • Мнения: 1 602
При нас по правилник учителите не могат да събират пари. С това се занимават родителите, като се избира касиер. Както казаха преди, след това се отчитат на родителите.
Изключение прави класната, ако касиера не може да чака в училище да събира пари, да приеме и предаде в запечатан плик на касиера. Всичко си има отчетност. А за да отидат някъде децата трябва родителите да платят. Училището не осигурява нищо.

# 93
  • Мнения: 639
Пипи2013, само искам да отбележа че театъра в нашето училище струва 35 лева, 3 пъти годишно.
150 ученици * 115 лв. годишно само за 3 представления са 15 750 лв. ( и това е САМО!! театъра)
Овце сме и овце ще си останем!
Нямам повече какво да коментирам, освен че се съмнявам че сте майка на първокласник.!!!
С Вашите 5 лева правете каквото искате!!!

# 94
  • Мнения: 47
Според мен поста беше не, че "далавери" правят учителите, а фирмите, които предлагат услугите за театър, снимки, екскурзии и т.н. За изброените никога не сме получавали касова бележка.

# 95
  • Мнения: 912
Пипи2013, само искам да отбележа че театъра в нашето училище струва 35 лева, 3 пъти годишно.
150 ученици * 115 лв. годишно само за 3 представления са 15 750 лв. ( и това е САМО!! театъра)
Овце сме и овце ще си останем!
Нямам повече какво да коментирам, освен че се съмнявам че сте майка на първокласник.!!!
С Вашите 5 лева правете каквото искате!!!
Уау, този театър за 35 лв да не ги карат с лимузини до театъра? С автобуса на театъра от училището и връщане обратно до сега театърът е бил не повече от 6 лв точно, защото ходят доста деца и цената като се разхвърля на 100 деца пада. За 35 лв цяла еднодневна екскурзия може да се направи. Кое е това училище, явно е  в София, където родителите могат да си позволят такива цени и не роптаят. При нас няма как да се случи театър за 35 лв, пък и три пъти годишно. И дават си им билетите или договор, когато се организира екскурзия или нещо подобно извън училището, което заплащаме, където си пише цените. За календари/чашки/учебници не ни предлагат от училището. Единствено книжки сме плащали, но на гърба им си пише цената, а фактурата е била обща за касата на класа.

# 96
  • Мнения: 639
Да, училището е в София. Да карат ги, но не с лимузина Sad. Не говоря за помагалата за училище а някакви книжки, които учителката продава на нас и учениците въобще не учат от нея. И няма бележки за нищо, учителката просто иска пари, тя си ги събира, не нашата касиерка и ние даваме, нищо не получаваме и това е.
Но... само аз роптая.....

# 97
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
И при нас е като при Асита горе-долу. Нямам повод за възмущение и едва ли някой от родителите на съучениците на дъщеря ми има.
Всички в темата сме майки на първокласници, едва ли някой лъже, вие ако щете, вярвайте.

Последна редакция: чт, 12 май 2022, 11:37 от Магдена

# 98
  • Мнения: 1 602
За 35 лв. за едно посещение за театър и аз ще роптая. То в театъра билет за възрастни не е толкова.
Ние имахме есента организирана еднодневна екскурзия Пловдив-Пазарджик-Пловдив за която събираме около 15-20 лв., но не се състоя заради мерките.

# 99
  • Мнения: 82
При нас екскурзията София- Пазарджик- София е 40 лв... Как така театър за почти толкова....

# 100
  • Мнения: 912
Да, училището е в София. Да карат ги, но не с лимузина Sad. Не говоря за помагалата за училище а някакви книжки, които учителката продава на нас и учениците въобще не учат от нея. И няма бележки за нищо, учителката просто иска пари, тя си ги събира, не нашата касиерка и ние даваме, нищо не получаваме и това е.
Но... само аз роптая.....

Учителите НЯМАТ право да събират НИКАКВИ пари за НИЩО. Ако вашата учителка го прави, то тя рискува да си загуби работата. Достатъчно е да подадете сигнал в РУО даже и анонимен и ще я съсипят от проверки. Има си заповед и го казвам не само като родител, а и като съпруга на учител. Никой учител с лека ръка няма да си рискува работата за съмнителни "облаги". Щом плащате такива суми и то на учителката, остава училището да е частно, там вече не знам какви правила важат.

# 101
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
И аз ще роптая за билет от 35 лв., коментирах изразеното съмнение, че Пипи2013 е майка на първокласник, понеже казала, че театърът е пет лева.
Между другото, според мен и софиянци ще роптаят, та може би има нещо недоизказано. Wink

# 102
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Малко встрани от темата, но защо водят децата на екскурзия точно в Пазарджик? Какво има там?

# 103
  • Мнения: 1 602
https://m.peika.bg/statia/Park_Ostrova_i_nay_dalgata_peyka_v_Bal … rova_peyka_v.html

Близо е до Пловдив, има зоологическа градина, и за спортен празник е хубаво място. Както и за семейна разходка.
Иначе синът ми е ходил от началното училище до София в зоологическата градина, Сопот - Карлово - Калофер, мисля и в Стара Загора.

# 104
  • Мнения: 82
Точно заради този парк с динозаврите ще ходят. Доста е популярен явно напоследък и не е далеч от София.

# 105
  • Варна
  • Мнения: 1 361
Момичета наближава края на учебната година , някой запознат ли е горе доло каква литература трябва да прочетат децата ваканцията ? Simple Smile

# 106
  • Мнения: 11 984
Списъците са препоръчителни. Класната ще даде примерен такъв.

# 107
  • Мнения: 1 602
Отвори сайта на някоя книжарница. Там има препоръчителна литература за всеки клас.

# 108
  • Мнения: 743
Нашият е в края на Читанката.

# 109
  • Мнения: 1 678
Здравейте,някой може ли да ме насочи къде онлайн мога да намеря материали,с които да се занимава лятото?Да не забрави наученото демек 😄 .Купих едно много хубаво помагало на Просвета "Самостоятелни работи по математика за 1 клас "

# 110
  • Мнения: 11 984
Има едни ваканционни книжки, които купувах за каката четири години, но тя така и не ги попълваше целите. По принцип това е достатъчно, но с наборчето сега ми се вижда абсурд да троша нерви да го карам да се занимава. Вече си е направил планове за нищоправене и игри три месеца и половина. Върви му училището, мина първи клас като на шега, с минимум усилия да започне да пише само, но ходи по задължение. Но ще получат читателски дневник като подарък за завършването и мисля да го натисна да прочете някоя и друга тъъънка книжка, колкото да попълним малко в дневника.

# 111
  • Мнения: 494
На 23.05 цял ден ли ще са на училище вашите първокласници или до обяд? Нашите са ще са до обяд и се чудя защо? Днес и в петък няма да са на училище заради матурите, утре на разходка в парка за 2 часа, на 24 и 25 уж цяло да има нещо организирано, но още нямаме информация.
Не мога да си го обясня това с матурите - защо се налага да не учи цяло училище заради един единствен 12ти клас от няма и 20 зрелостника. А тези, които са в основни училища, и те ли не учат заради зрелостните изпити? Странно ми е.

Последна редакция: ср, 18 май 2022, 16:57 от Фи_Фи

# 112
  • Мнения: 1 678
Има едни ваканционни книжки, които купувах за каката четири години, но тя така и не ги попълваше целите. По принцип това е достатъчно, но с наборчето сега ми се вижда абсурд да троша нерви да го карам да се занимава. Вече си е направил планове за нищоправене и игри три месеца и половина. Върви му училището, мина първи клас като на шега, с минимум усилия да започне да пише само, но ходи по задължение. Но ще получат читателски дневник като подарък за завършването и мисля да го натисна да прочете някоя и друга тъъънка книжка, колкото да попълним малко в дневника.
Точно за такива питам.За четенето да,ще се чете,госпожата каза да им настояваме,защото много лесно могат да забравят буквите,а за да не загубят тренинг си трябва само и единствено четене.А тези помагала и книжки са мн интересни и занимателни и мисля,че вместо да го товарят ще го разнообразяват. Simple Smile Изпитваше трудност при съставянето на текстови задачи,а сега още преди да е завършил тази,вече сам го прави ...

# 113
  • Мнения: 886
На 23.05 цял ден ли ще са на училище вашите първокласници или до обяд?
Нашите са цял ден, за сметка на това на 25-ти ще са до 12:00

# 114
  • Мнения: 1 602
На 23-ти с нормално на училище, даже ще имат изходно ново по математика. За 25-ти не съм разбрала дали ще правят нещо. На 26-ти е изходното по БЕЛ.
Родителската среща за края на годината решиха да е индивидуално с всяко дете и родител (за около 10-15 мин.) и да споделят какво е постигнало детето за тази година, върху какво трябва евентуално да се работи допълнително. Което е по-добре, отколкото да се коментира пред всички.

# 115
  • Мнения: 11 984
Така. Нашите също утре не учат. На две смени са. В моята гимназия сме на една смяна е съответно ще си учим.
Налага се там, където са на две смени заради изискванията за подготовка на стаите и запечатването им. И ако не сте малко градче с едно единствено училище с един 12 клас, то утре ще са по училищата си само децата от професионалните гимназии, защото за тях ДКИ (Държавен квалификационен изпит - във връзка с професионалната им квалификация) е втора матура. Останалите са разпределени в други училища, учителите - също, така че да няма в едно училище деца и учители, които се познават.
На 23 не знам дали ще са им намалени часовете.
На 24 май ще имат тържество в класната стая, големите - на лъчове.
25 май е компенсация за 24-и и е неучебен и неприсъствен за учениците. На 1 юни ще им раздават свидетелствата, на 27 май ще имат тържество в занималнята.

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Моите учат утре. Щерката е в начално училище, първи - четвърти клас, синът - в помощно (ЦСОП). Тоест и в двете не би трябвало да има матури, предполагам, обаче днес и двамата не учат, утре учат и двамата.

# 117
  • Мнения: 11 984
Моите учат утре. Щерката е в начално училище, първи - четвърти клас, синът - в помощно (ЦСОП). Тоест и в двете не би трябвало да има матури, предполагам, обаче днес и двамата не учат, утре учат и двамата.
Днес не учат, защото учителите им може да са квестори на матурите. Тези от ЦСОП (ресурсните) са консултанти на НВО и ДЗИ на деца със СОП.

# 118
  • Варна
  • Мнения: 1 948
С две думи - ваканцията започна. Учебни, неучебни дни - направо да полудееш. Понеже нямам опит досега, в последния момент разбрах, че сряда и петък са неучебни. Какво ще се случва на 25-ти, още не знам. В крачка научавам нещата, което лекинко ме изнервя.
Толкова добре беше в градината. Аз лично много тъгувам за нея.

# 119
  • Мнения: 11 984
С две думи - ваканцията започна. Учебни, неучебни дни - направо да полудееш. Понеже нямам опит досега, в последния момент разбрах, че сряда и петък са неучебни. Какво ще се случва на 25-ти, още не знам. В крачка научавам нещата, което лекинко ме изнервя.
Толкова добре беше в градината. Аз лично много тъгувам за нея.
МОН всяка година публикуват датите за ваканции и неучебни дни. Може да се намери на сайта им, отделно и класните би трябвало да запознаят родителите. Плюс, че училищата имат правото да определят 3 дена за неучебни, но присъствени и да ги използват за спортни дейности, патронен празник или друго.
Учебни дни, които остават за първокласниците са: 23, 26, 27, 30 и 31 май.
24 май е празничен, присъствен, неучебен ден.
25 май - неучебен и неприсъствен. Компенсация заради 24 май.
Това официално за всички.

# 120
  • Мнения: 1 148
Специално питах, класната каза, че за нас 24-ти е неучебен и неприсъствен. 25-ти отделно не учат. Добре, че поне на 20-ти са на екскурзия.

# 121
  • София
  • Мнения: 8 639
Да, училището е в София. Да карат ги, но не с лимузина Sad. Не говоря за помагалата за училище а някакви книжки, които учителката продава на нас и учениците въобще не учат от нея. И няма бележки за нищо, учителката просто иска пари, тя си ги събира, не нашата касиерка и ние даваме, нищо не получаваме и това е.
Но... само аз роптая.....

В този случай в редно да се подаде писмен сигнал до директор и едновременно към РУО, като искате входящ номер. Със сигурност е нередно и не трябва да се примирявате.

Ние още нищо не сме организирали, не са ни казали нищо за последния учебен ден. Дочувам детето, че щели да казват някакви стихчета(научило ги детето сам само), но не може да ми обясни на празник покрай 24 или на 31 ще бъде. Не знаел дали ще е в стаята или на двора пред всички 🤣
Казах ли аз, че нямам търпение да свърши учебната година? И да съм- пак го казвам 🤣

Някой питаше за помагала със занимания- логопедът(жена), при която ходи ни препоръча да вземем Вълшебното ключе по БЕЛ. Материалът, който са взимали от началото на годината е- букви, очертаване, срички, кратки изречения. На някое дете може и да му дойде твърде лесно, но разгледах онлайн снимки на страници и изглежда забавно(не, че моят няма да драматизира и да отказва да го прави).
Но при нас е нужно упражняване, за ради дисграфията.
В този смисъл, в дилеми съм дали да го обследваме и на база епикриза да бъде официално със СОП. Знам за позитивите, но се страхувам как ще го приеме.Как ще го приеме и учителката му по БЕЛ, която е неприятна и се държи ужасно с детето със СОП, което е в момента в класа. И сега нарежда моето, че е най-бавния, че нищо не знаел и хихика, представям си какво ще е след това. Отделно той се притеснява и си представям реакцията му да има ресурсен учител с него. Днес, когато го водих към логопеда, беше много сърдит, че съм го взела- пропускал играта на двора и добави "И Й. ходи на логопед и всички и се смеят". 🙄 Имам време през лятото, но се разкъсвам между това детето да има реална помощ(сега ми се струва, че не правим достатъчно с веднъж седмично логопед) и това как ще се чувства то и какво отношение ще получи. За преместването в друг клас/училище ми е същата дилема.
Иначе, предвид затрудненията и емоционалността си, детето се справи добре. Аз самата преразгледах изискванията и възприятията си съм взела някои решения. Баща му също върви по този път.
Уча сега едни неща, с надежда съм да си намеря нова работа есента, от там да вдигнем финансите(мъжът ми също търси нова работа) и да можем да си позволим някакви по-алтернативни начини на обучение за детето. Някои неща му се отдават и ми се иска да развива тях, а с другото да се справя, да покрива нещо, според възможностите си и да не бъде натискан и тормозен. Въобще, пиша плана за действие 🤣

# 122
  • Мнения: 1 148
Дези, логопед веднъж седмично не е рядко, но просто отнема дълъг период. Моят ходи от една година и чак сега виждам някакъв реален резултат (ние вкъщи много рядко се занимаваме, което е лошо, но просто така се получава). Иначе една майка от класа спомена, че някъде в Младост имало лятна занималня с логопед. Но не знам на вас какво точно ви трябва и какви занимания по време на занималнята предлагат.

# 123
  • София
  • Мнения: 8 639
Аз забравям да правим упражненията вкъщи. Той се сеща сам понякога, но не всичко успява самичък. Уча, наредила съм ги едни курсове, гледам лекции, решавам задачи по цяла седмица и това много ме ангажира и то не е от нежелание, ами въобще не се сещам за упражненията.
Той гълта инфантилно, дъвче неправилно. Много слюнка събира, заради това и му се затруднява говоренето. Няма някакъв конкретен говорен дефект със звукове или заекване, а не гълта правилно, издава си долната устна напред. Даже не мога да го опиша точно Sweat Smile И това изисква много работа. Отделно има, според думите на логопеда, леки когнитивни затруднения. Затруднява се от много инструкции, проявява признаци на ADHD(аз и баща му също Sweat Smile ) и това с писането. Изготвили са му програма и правят упражненияза гълтането и дъвченето, отделно различни логически задачи, кара го да пише понякога. И затоаа си мисля, че за 1 час твърде много неща и ще става супер бавно. Мисля си, че ако има някаква отделна подкрепа и помощ в училище, ще му е по-добре. Ако се нуждае от ресурсен учител, си мисля, че ако присъства такъв човек, учителката няма да смее много много да коментира и да се кара. Но ми е съмнително- той не е чак за ресурсен, защото се старае да спазва правилата(дори е прекалено вманиачен на моменти) изпълнява инструкции, просто му е много трудно, не смогва с темпа на другите, не знае от къде да започне с някои задачи и затова зарязва.
С четенето е добре, още малко срича, но вече схваща смисъла на текста(т.е. не чете просто едни букви, без да раазбира историят а), обаче писането е мъка. Буквите се пишат по най-невъзможния начин, преди го оставях, уж с идеята да е написано, пък както исла да движи ръката, но очевидно му е трудно. Разчекнати букви, много букви изглеждат еднакво, не успява да спазва редове . Затова ще се упражняваме лятото, като отново ще минем през материала по писане.

# 124
  • Мнения: 11 984
Дъщеря ми (5 клас) от средата на трети клас е с ресурсен. Взема я два пъти седмично от час и работят в ресурсния кабинет. Е, вече сама си ходи. Подигравки заради това не е имала.
Първокласникът го пуснах на ресурсно заради проблеми с фината моторика и заради това, че много пропускаше звуци, разместваше ги обръщаше цифри. Резултата имам в рамките на един срок само и догодина вече няма да има нужда от тази допълнителна подкрепа.
Въз Вашия случай май е в интерес на детето да бъде преместено в друго училище, където ще има подкрепа и толеранс

# 125
  • София
  • Мнения: 4 560
И аз бих се замислила за преместване, Дези. Въпреки всичко,  има читави учители.
Не е нормално учител да иронизира и да се подиграва на малко дете, според мен.

Синът ми ходеше на частен логопед/психолог почти 5г. В първи клас искаха от училище да го обследваме за соп и да има ресурсен за него. Ние се бяхме навили с мъжа с идеята да има повече упражнвние.
Но нашият логопед не беше съгласен. Защото детето не е за соп. Той проговори трудно и късно. Обучителни проблеми няма, даже се спаравя повече от прилично. Е, музикант няма да стане. Но чете по-бързо и гладко от сестрите си и пише правилно, за разлика от тях.

Аз послушах нашия логопед, на когото имаме доверие, и не съжалявам.
Но може пък при вас да е по-добър вариант. Коментирано ли е с вашия логопед?

# 126
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
И аз като другите преди мен сериозно бих се замислила за смяна на училището, Дези. Важно е детето да се чувства комфортно, а при неприятен учител с липса на подход това едва ли би било възможно.
В нашия клас тържеството ще е на 31.05, ще има песни, стихотворения, сводетелства. С триста зора родителите се обединихме да купим книга от списъка на всяко дете и отделно общи аранжировки с цветя на преподавателите. Като касиер предложих сума неща, но все някой беше на контра…
Аз съм взела две помагала за ваканцията - по математика са. Съвсем различен тип задачи, надявам се да е полезно. Чете ни на глас всяка вечер, но и доста мрънка, че е уморен и му се спи.
 Записах го на една лятна академия по роботика с лего. Надявам се да му хареса. Чакам с нетърпение и НХА с тяхното лятно училище през август.
 С една дума и аз нямам търпение да свърши годината и малко да разтоваря от училишния стрес.

# 127
  • Варна
  • Мнения: 4 923
От първият ДЗИ явно всяко училище е със собствена програма и дадената от МОН изобщо не ни ориентира.
При нас 18, 20, 24 и 25.05 са неучебни дни.
19, 23 и 31.05-учецни
26, 27 и 30.05- спортен полуден с ангажираност 12-16ч.
Свидетелства на 3.06.
До 31.05 включително, нямали били право да ги дадат и да завършат годината, защото се водел учебен ден, а като чета тук доста деца точно тогава ще си ги получат.
На 3.06 повечето деца няма да отидат .....
Кой заминава някъде, занимални, баби, почивки.
Свърши тази година, но есен отново ще му мислим.

Гледам един списък в читанката за лятно четиво. Ами то само приказки и басни. Нали ще получат и по някоя книжка? Имам спомен, че ние не сме минавали само с едните приказки за тази огромна ваканция.
Не че не може да се чете и без да са задължителни, но друго е да са и да няма мърдане.

# 128
  • София
  • Мнения: 4 560
Не че не може да се чете и без да са задължителни, но друго е да са и да няма мърдане.
При моите трябва да е задължително. Иначе не работи. Едно от трите чете сравнително доброволно.

# 129
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Бихте ли дали ликове към тези помагала, за да се ориентирам. Благодаря!

# 130
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Бихте ли дали ликове към тези помагала, за да се ориентирам. Благодаря!

Аз съм взела две по математика: https://www.bititechnika.com/book/uprazhneniya-po-matematika-v-u … ti-za-1-klas.html и това: https://www.book.store.bg/p287963/matematikata-okolo-nas-pomagal … ve-za-1-klas.html

Второто е значително по-сложно. Първото е по-скоро като нивото на учебника.

# 131
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Suprema, може ли мнение за второто? Освен, че е по- сложно

# 132
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Suprema, може ли мнение за второто? Освен, че е по- сложно

Ето тук има демо страници, най-добре ще се ориентираш: https://www.bititechnika.com/book/zadachi-po-matematika-za-iuch- … a-okolo-nas-.html

По-сложно е, защото освен задачите изисква четене с разбиране и логика, не толкова смятане. Моят първокласник определено се затруднява. Но пък са задачи, които не съм срещала в стандартните помагала. С една дума - интересно различно е в нашия случай.

# 133
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Някой може ли да сподели- Роня, дъщерята на разбойника, Приключенията на Незнайко, Карлсон, Приключенията на Лукчо, Дневникът на един Дръндьо, стават ли за завършила първокласничка? Аз съм ги чела, но не ги помня. Със сигурност ще взема Малкият Никола- дали сте я срещали в една книга. Какво е това чудо напоследък. Отделните разкази от една книга са на отделни книжки. За да купя една цяла, трябва да събирам една по една.

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Дръндьото не съм го чела, другите според мен стават, но зависи и от детето. За някои деца може да са още сложни, скучни или неразбираеми. Моята, макар че няма затруднения с четенето, не мога за момента да я накарам да чете друго освен комикси. В чудо се видях какви комикси да и търся. Прочете за Никола и за Пипи - комикси по книгата. Последно и взех за муминтролите. Дори не беше доволна, че едната книжка за тях не била комикс, а приказка, т.е. с авторски текст под картинките, вместо с "балони" с реплики - аз откъде да знам, че не всичките били комикси. Wink
Никола го няма в цяла книга, и аз съм взела две отделни освен комикса. В комикса за Никола на няколко пъти се наложи да и обяснявам кое е смешното, та може и за по-голяма възраст да е подходящ, а може и просто да е индивидуално. Карлсон също може би е за малко по-висока възраст.

Последна редакция: нд, 22 май 2022, 14:45 от Магдена

# 135
  • Мнения: 11 984
Има предостатъчно детски книги у дома, е от мен, и от каката и не смятам да купувам нова. До сега е прочел само една книга и то миналата година при Логопедката докато се учеше да чете. Лятото ще пробвам да го притисна да прочете някои тънки книжки, за да напишем и читателския дневник.
Днес са на екскурзия до Габрово и Етъра. Добре е, още не е звънял и най-важното не е изхарчил двата часа на телефона, които му отпуснах. Май по-често трябва да ходи на екскурзии с класа.

# 136
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Дневникът на един Дръндьо чета сина ми в момента.
Лесно и забавно четиво е, бих казала на моменти глуповато и не е от книгите, които е ценно да има в библиотеката си, но страниците вървя леко и се радва, чете по много на брой. Запали се по тях от година-две по-големи приятелчета. Явно доста деца четат поредицата.
Никола са ми препоръчвани от други майки.
Чакам задължителните, за да видя какво още ще избера, защото и доста помагала поръчах.
Всички изброени мисля, че стават и са разбираеми за първокласници. Още и едва ли имат кой знае какви предпочитания, а и някоя, ако не се хареса-следващата.
Дръндьо аз лично повечено купих от ОЛХ на половин цена. Поредицата е 15 книги със средна цена 15лв на книга, а е двуседмично четиво, ако не и по-малко за дете, което вече чете.

# 137
  • Мнения: 82
Здравейте! Малко остана до завършването, а на мен ми е вече чак носталгично... От книжките сми взели само Пипи и Приказен свят на Ангел Каралийчев. Имаме и Патиланско царство, но нещо се оказва не им е интересна на сегашните деца. Вчера имаха концерт и първолаците имаха схихчета. Днес за празника е свободна програма.

# 138
  • Мнения: 1 602
Още 4 учебни дни за децата. Предстои изходното ниво по БЕЛ на 26-ти и са приключили.
Днес участвахме в Шествието на училищата в Пловдив. Не беше задължително, но половината от класа се включи. Много емоционално беше за мен, децата се вълнуваха. После си игра с приятелка и се прибрахме уморени  вкъщи. Утре ще я гледа големия докато се прибера от работа. От другата седмица ще почнат сложните комбинации. За сега може би ще инсталираме вайбър на телефона за да мога да звъня ако се наложи да остане сама. Макар че ,ще се постарая да го избегна за мое спокойствие.

# 139
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Моята уж беше навита да ходим на шествието - мисля, че щеше да е хубаво и образователно преживяване за нея, - но после отказа с думите: "малко ме е страх". Не разбрах от какво.

# 140
  • Мнения: 1 602
Синът винаги пропускане съзнателно да ме уведоми за такива мероприятия. Дъщерята е по-активна. Като цяло днес техния клас беше  много сплотени. Даже включих момичетата към мажоретките, че половината ги нямаше. Сега моята си прави устата на есен като се освободят места от четвъртокласничките да се включи.

# 141
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
При нас учителката го беше обявила във ФБ-групата, иначе и моята пропуска, според мен по-вероятно забравя или и минават покрай ушите.

# 142
  • Мнения: 11 984
Абсолютно нормално е учителят да уведоми. Децата са малки - чули-недочули, разбрали-недоразбрали на тях не може да се разчита.
В училището на моите деца на шествие се водят 5-11 клас. За децата от първи клас тържеството е в класната стая пред родителите, а за 2-4 само общото тържество на двора.

# 143
  • Мнения: 1 602
Нашето училище е начално до 4 клас. Обикновено ходят 4 клас. Със големия нямаше още вайбър групи и др. та често се случваше да пропускам информация. Сега е по удобно. Класната пуска съобщение и ние имаме време за реакция. Не беше задължително участието на 24-ти, но беше много емоционално. Добър клас са и се оформят като колектив.

# 144
  • София
  • Мнения: 213
При нас в лятната занималня ще работят с помагалото: Голямата ваканция с умните дребосъчета, а препоръката на класната е да наблягат на четенето на книги и да не ги тормозим с диктовки и задачи.

При нас се събраха много неучебни дни заради зрелостни изпити и честно казано не виждам никакъв смисъл в това децата да учат след 24ти май. Даже четвъртък и петък ще изкарат по-голямата част от преди обеда на двора, защото 4ти клас имат изпити.

# 145
  • Мнения: 1 602
И кой каза "ВАКАНЦИЯ". 😁
Утре ще дават свидетелствата, децата са подготвили програма, ще им сокчета и малка почерпка. После, ако успеем да се разберем родителите може да поиграят.
И след това почва сложната организация за гледането на децата.

# 146
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
И нашите свидетелства утре. Ще имат някаква програма, после почерпка. Имаме общ подарък, но аз лично съм купила цветя. Наистина съм доволна от учителките засега. На трите изгодни нива има отличен, с по една грешка. Ясно, че по рисуване, музика, физкултура всички имат отличен. С две думи- завърши първи клас. Ех, как ще се изнижат годините ..

# 147
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Нашите днес се напразнуваха, щерката току-що се прибра с баща си. Свидетелствата и на тях - утре.

# 148
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Аз се забавлявам на гърба на моя първокласник. Той все още не е ориентиран на какви основания се преминава и е със свито сърце дали ще мине. И ми обяснява: Аз вероятно няма да премина, защото не съм добър нито по математика, нито по български, заизрежда ги той. Аз мога само да чета и да пея (не може да пее - бел. майка му), ама то вероятно няма да е достатъчно да премина....

# 149
  • Мнения: 1 208
Ох, душица златна.
Моят вчера беше нещастен, че на 1в им дали свидетелствата и яли пица, а на тях не:(.  Успокоих го и че те ще имат почерпка днес.

# 150
  • Мнения: 1 715
Аз се забавлявам на гърба на моя първокласник. Той все още не е ориентиран на какви основания се преминава и е със свито сърце дали ще мине. И ми обяснява: Аз вероятно няма да премина, защото не съм добър нито по математика, нито по български, заизрежда ги той. Аз мога само да чета и да пея (не може да пее - бел. майка му), ама то вероятно няма да е достатъчно да премина....
Душинката мила! Мамо, много си гадна, успокой детето!

# 151
  • Мнения: 1 602
Успешно завършен първи клас. Децата бяха подготвили много хубава програма. Страхотни учителки. Много съм доволна.
След училище се събрахме част от родителите с децата да поиграят. Но дъщеря ми падна от люлката (понеже се бяха качили прекалено много деца) и започва ваканцията със гипсирана ръка. Сега се налага реорганизация на целия план график кой ще  гледа през юни.

# 152
  • София
  • Мнения: 4 560
Ооо, Кали, много неприятно. Бързо възстановяване на наборката.

# 153
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
О, Кайли, бързо да мине времето с гипса и да няма други главоболия! Буквално ударно начало сте имали. Sad

Весела ваканция на всички и успех със списъка книжки. Аз взех ини ките по нашия, докъдето стигне Simple Smile

# 154
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Официално завършихме и ние днес.
Програмата беше скромна с открит урок и удостоверения, но ние празнуването го направихме на 28.05 с един писник деца, родители и класна.
Списъкът с книги е реалистичен. 7 заглавия имат като едното е просто Басни, а другото Български народни приказки. Единствено Пипи е по-дълга с тези 350 страници. Другите са по 100-150стр.

Вече сме на вълна ваканция, но ходи на занималня с книга и ваканционна книжка. На лагер и почивки ще му поотпуснем края, но иначе измежду целодневните игри трябва и да се учи.

2ри клас чука на вратата.
Ах, как звучи!
Вълнение, първолаци... а вече са напред в училищната система и класовете ще се изнизват.


Но девойката с гипса бързо възстановяване!

# 155
  • Мнения: 11 984
В нашето училище трябваше да дават свидетелствата на 1 юни, но ги отложиха за 8-ми заради 5 дена по проект. Моят казал последния ден на класната си, че иска да ходи, отиде първия ден, каза на баба си, че пак ще отиде и ... не отиде
 Но не е и задължително, той има над какво да работи, но така или иначе ще завърши с отличен, материалът си е покрит. В началото на първи клас единственият проблем беше фината моторика, но с времето и помощ от ресурсен проблемът е преодолян. За сега съм го оставила да почива и да се наиграе на телефона, и наскучае. Каката завършва на 15 юни, аз съм до 30 юни на работа, после за седмица на море и след това ще се заема да прочете някоя книжка. Няма да настоявам за норматив и списък, искам сам да изпита удоволствие от четенето.

# 156
  • София
  • Мнения: 4 560
Моята няма списък за лятото. Трябвало да чете книжките, които са дадени в края на читанката. А там са споменати приказки и басни. Че ще ги прочете, ще ги прочете. Обаче ще трябва да се залъгваме да хване още нещо. И някак усещам, че ще има отпор - 'ама госпожата каза само тези'...

# 157
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Аз нещо съм раздвоена със списъците. При нас са 8 книжки, всяка е по 100-150 страници. Това прави близо 1000 страници. Реалист съм, няма да прочете всичко, но ще натискам. Очевидно при моя първолак всичко ще става с повече усилия и със стоене на главата…

# 158
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Привет! Simple Smile Вчера влязох в книжарницата, за да разгледам разни книжки, с които да се занимава през лятото, както и да видя книгите от списъка. Големи ядове ще бера с него с четенето, но това е друга тема. Всъщност минавам да ви препоръчам една книжка, която много му хареса.

Цял следобяд с нея се занимава. Мисля, че деца, които харесват история и география, ще я одобрят. Гледах и Голямата ваканция или нещо подобно, но много български и математика в нея и така и не я взех. Подозирам, че само праха ще събира.

# 159
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
На нашите им раздадоха "Голямата ваканция" заедно със списъка на книгите. Направихме вече първата страница - не беше трудна, нищо различно от ученото.

# 160
  • Мнения: 1 788
Здравейте, извинявам се, че се включвам така неканена, но имам въпрос. Има ли сред вас родители на първокласници, тръгнали на 6 години, които да споделят реално затруднения и предизвикателства, адаптация и други важни неща? Питам, защото го обмислям, а темите са стари. Благодаря предварително.

# 161
  • Мнения: 1 715
Здравейте, извинявам се, че се включвам така неканена, но имам въпрос. Има ли сред вас родители на първокласници, тръгнали на 6 години, които да споделят реално затруднения и предизвикателства, адаптация и други важни неща? Питам, защото го обмислям, а темите са стари. Благодаря предварително.
Моето, като като беше малко. Всичко знаеше и беше с децата от групата си, затова тръгна предната година, но много я боляха малките пръстчета от писането. Абе, усещаше се, че е малка и съжалявах.

# 162
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Аз съм бивша 6-годишна първокласничка, но спомените ми са от 1982/83 г., та едва ли ще свършат работа. Wink
Скрит текст:
Нямах затруднения и всъщност повечето нямахме, но бяхме цял клас само "шестгодишни", ако не се брои един глух 8-годишен, записан в нашия клас, който като по-голям и по-силен физически можеше да ни бие и го правеше, когато реши.

# 163
  • Мнения: 11 984
Моят първокласник навърши 8 през март, т.е тръгна на 7г и почти пълни 6м в първи клас. В класа му половината деца са в началото на година, определено се чувства разликата дори между наборчета с половин година разлика.

# 164
  • Варна
  • Мнения: 1 948
И аз съм бивша 6-годишна първокласничка. Толкова зле съм била, че майка ми (неамбициозна спрямо децата си начална учителка) е обмисляла да ме спре от училище. От дистанцията на времето си давам сметка, че от всяко ново начало със се стресирала. Преместех ли се в друго училище, успехът ми веднага значително падаше (в 4-ти и 8-клас), а накрая завършвах с шестица. Като бях вече в гимназията, имах съученички с 1,6 г. разлика. По абсолютно нищо не се разбираше, че имат изобщо възрастова разлика. Може би заради самата мен не бих си пуснала и не го пуснах, де, детето на 6 г.

# 165
  • Мнения: 1 602
И аз съм бивша 6 годишна първокласничка. Но тогава целия клас бяхме такива - родени януари-юни и тръгваме с предния набор. Тогава не забелязва разлика.
Моите са родени септември и ноември. Определено има разлика и предимство за родените в началото на годината. Усеща се в яслена, градинска и до към 2-3 клас. После вече се напасват с темпото на класа в повечето случаи. Определено ще им затруднения, но ако виждате че му се учи пробвайте. Все пак разговаряйте и с учителите в градината. Все пак те го наблюдават по време на обучение и могат да дадат препоръка дали детето е готово за училище.

# 166
  • Мнения: 639
Чудя се как сте с четенето на книжките за лятото? Моето го карам да чете по 5 странички на ден. Не му се чете, насила става, няма никакво желание... А като се замисля с по 5 странички няма да може да си прочете книжките. При вас как е?

# 167
  • Мнения: 8 237
Здравейте, извинявам се, че се включвам така неканена, но имам въпрос. Има ли сред вас родители на първокласници, тръгнали на 6 години, които да споделят реално затруднения и предизвикателства, адаптация и други важни неща? Питам, защото го обмислям, а темите са стари. Благодаря предварително.
Пак се натресох в тема по случайност Simple Smile
Аз лично съм 6 годишно първолаче. Тръгнах на училище на 6 години и 2 дни. Целият клас беше от 6 годишни и никога не почуствах проблем. Малкият е роден в абсолютния край на годината. И като ми казваха колко ще му е трудно. Се чудех какво ми говореха.
Детето ми е умно и самостоятелни но на тази възраст емоционалното израстване се случва с месеци. Чисто емиционално и психически между дете родено в началото на годината и в края -разликата е огромна. Тази психична и психологична разлика намалява чак към 4-5 клас. От позицията навремето съм твърдо, детето да върви с набора си.

# 168
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Нашият рекорд е 12 страници. Ходи на частна занималня, там не ги натискат и ... Като е вкъщи, аз побутвам и става.

# 169
  • Мнения: 1 715
Не е задължително да изчетат всичко. Ако го пренатоварите съвсем ще се отврати. Защо не четете вие по 10 стр, а после да му оставяте няколко странички самичко. Особено ако са приказки - да си прочете края.

# 170
  • Мнения: 886
Аз съм януарче и в клас винаги съм била най-голяма. Смела, умна, самостоятелна, напред с материала”дет се вика” .Слагаха ме да помагам на по -изоставащите.
Детето ми е ноемврийче. Подготвен и с много знания започна училище с набора си /на 6 г и 10 м/ не е срещал затруднения. Никога не бих го пуснала една год. по-рано.

Относно книгите - не го натискам сега. Чете в частната занималня и пише, много ми го хвалят. Ако имах възможност да не съм на работа 1-15 юни, примерно, не бих го накарала нито да чете, пише или решава задачи. Дори ми е съвестно, че вече са ваканция, а още се налага да става в 7 и да излизаме от къщи в 8….
Юли, август, живот и здраве, мисля, че списъка с книги ще го изпълним. Ще му чета с удоволствие, когато мога. Искам да го науча да си отпочива с книга в ръка, амбициозно ми звучи, дано да успея.

# 171
  • Мнения: 6 171
Карам го да чете по 2 приказки около 5 листа са  от списъка им на ден .После  ги преразказваме,да видя какво е запомнил.  Имат към 6 книги за лятото,дали ще успеем да ги изчете -едва ли .Освен това посещава и курс по английски и вкъщи и по това четем по малко .

# 172
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Моят започна с Пипи и чете по 1 глава на ден.
Въпрос на късмет е, защото има глави по 7 страници, а има и такива с 11. На занималнята често упражняват писането с преразказ на прочетеното.

# 173
  • Мнения: 1 602
Дъщеря ми до петък имаха някакви проектни дейности и до обяд беше в училище - гледаха разни неща на мултимедията, четяха, играеха. БЧК им изнесоха няколко упражнения какво да правят при порязвания и други подобни неща. Сега е съм 2 седмични в болнични за да я гледам докато е с гипс. И братовчедката е на гости. Ще ги карам да четат в следобедните часове, но и да се разхождаме из Пловдив. Днес им взех читателски дневник да си попълват какво са прочели.

# 174
  • Мнения: 2 513
И аз това се чудех, всички казват, че трябвлао да се проечат книгите от списък, включително и госпожата. Моята щерка прочете Патиланци, 1 от 7те книги, има още 6. Сега сме на Пипи, върви по-лесно, но другата седмица е на занималня, после почивка, едва ли ще успее всички книги, но забелязвам, че чете много по-добре. Рекордът й е 19 стр от Пипи, ние я натискаме, като е вкъщи, иначе иска само телевизор и телефон, поне нещо полезно.

# 175
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Моят син е роден декември. Определено му беше трудно, повече по математика. Там трябваше доста помагане от моя страна, натискане. В момента, в който отпуснех “хватката”, грешките заваляваха. Не толкова проблем с материала, колкото с навика да се учи редовно, задълбочено и с разбиране сме имали проблем. Да можех, бих го пуснала със следващия набор, много си личи, че е по-малък.
С четенето - да, самоинициатива няма. Трябва да го подсещам. Забелязвам, че аз най-много натискам, но не мога да оставя нещата на самотек. Дали ще прочете всички книги - едва ли, но няма да бездействаме определено.
Него го изписаха преди ден от болница, разболя се тежко и сега възстановяването е приоритет. В болницата успявахме да четем от скука, вкъщи е по-трудно.

# 176
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Моята вчера след две приказки от "Приказки по телефона" се оплака, че я заболяла главата, дано не се случва често. Преди това пък рева: "ами сега как ще прочета толкова книги, ако са скучни". Grinning Но ще я ръчкам по възможност да чете. Явно списъците са различни, защото в нашия "Патиланско царство" я няма.

За първолаците зависи от детето. Изобщо не е казано, че 6-годишен, дори при току-що навършени 6, ще се затруднява, но пък ако се затруднява наистина, е уместно да се изчака. При нас имахме момиче, родено в края на 76-та (останалите бяхме до юли 76-та), което беше тръгнало в първи клас заедно със сестра си, родена в началото на 75-та година, само че сестрата беше в съседен клас, "седемгодишен". Явно не се е справяла по-малката и след първи клас я спряха. После бяхме състудентки с голямата - малката си е завършила успешно със следващия випуск.

Последна редакция: нд, 12 юни 2022, 07:53 от Магдена

# 177
  • Мнения: 1 602
Suprema бързо да се възстановява детето.
Списъците са ориентировъчни, но някои учители държат да се прочете. Нашата каза, че е важно да чете, по възможност на глас за да поправяме грешки. Племеничката на 9 г. е на гости. Снощи взех телефоните при мен за да лягат да спят. Отивам да ги проверя преди да легна - и двечките четат книги, не им се спяло. Ама беше 12 вечерта и ги натиснах да заапиват.

# 178
  • Варна
  • Мнения: 932
Здравейте, извинявам се, че се включвам така неканена, но имам въпрос. Има ли сред вас родители на първокласници, тръгнали на 6 години, които да споделят реално затруднения и предизвикателства, адаптация и други важни неща? Питам, защото го обмислям, а темите са стари. Благодаря предварително.

Здравейте! Включвам се в темата като майка на първокласник. По въпроса за 6годишните първокласници. Зависи от детето. Големият ми син е роден през октомври и му беше трудно в училище. Усеща се и първите години, усеща се много и в 7 клас, когато трябваше да се подготвя за НВО. Брат му е 2 години по-малък от него, вероятно и заради тази разлика, но той винаги се е справял с всичко. Рано проговори, прибран е, изпълнителен. Още от детската градина го хвалеха много, в училище не е имал никакъв проблем. Роден е през януари и в класа му има само едно момиче, родено след него. Те двамата са с най-висок успех. НВО предстои тази седмица, ще видим как ще бъде. Най-малкият ми син е роден през май, мислех да го пускам и него от 6 годишен, но по ред причини ( Ковид, хубава детска градина, избор на учител в първи клас ) си остана с набора.

# 179
  • Мнения: 2 115
При 7 книги, повечето от които с по около 200 страници, надали ще успеем да прочетем и 2-3... Аз го карам да чете, иначе той няма и да се сети в натоварената си програма да гледа ТВ, играе, рисува или сме по разходки. Чете по 4-5 странички приказки, но чете на глас и мисля, че това е доста по-изморително отколкото наум. Пресъхва му гърлото и пие вода като жаба. Все още не е изгладил добре четенето и дългите или непознати думи ги срича. Надявам се поне това да изгладим през ваканцията. Има да решава и книгата Голямата ваканция, както и списък с предизвикателства от рода на: Чети под дърво, чети 1 час, прочети книга за супергерои...

Аз да попитам, че никой нищо не спомена, някои от децата няма ли да ходят на лагер, екскурзия? Нашите деца - 7-8 от класа, останалите още не знам кои ще са, общо 40 заминават за 5 дни на скаутски лагер в Трявна. Предстои ни родителска среща за доуточняване на подробностите. Честно казано се притеснявам много, как ще се справи там сам (никога не е нощувал без поне единия родител), та сега учим или преговаряме нещата, които чисто битово трябва да спазва. Отделно си говорим за дисциплината и самоконтрола му, че нещо не е от най-кротките деца. За него ще са най-прекрасните дни, за мен - най-страшните. Със свито сърце ще  съм, докато не се върне!

# 180
  • Мнения: 11 984
Едното му приятелче от класа ще ходи на спортен лагер с клуба си, за другите не знам.
Моят напоследък каза, че иска и той на лагер, кака му ще ходи за първи път това лято, завършва пети клас. Ако иска и той ще трябва да съберем пари за догодина, не мога да се позволя два лагера и една седмица почивка на море, пък и аз съм човек. Те също не се отказват от морето. Та за догодина няма да харчи парите от Коледа и Нова година, ще спре да мрънка да му се купуват глупости и ще събира. Половината сума да събере е добре, аз ще донадя другата част.

# 181
  • Варна
  • Мнения: 932
Ще ходи на Зелено училище от един скален клуб, сутрин тръгват, в 16:30 се прибират. Брат му ходи 2 години, вярно, че беше малко по-голям, надявам се да се справи. Все още не е оставал някъде да нощува съвсем сам

# 182
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
При нас не е ставало дума за лагери от училище, но и ми се струва малко рано още.
Мислех си за целодневна платена занималня 1-2 седмици, не повече, заради контактите с децата, иначе стои вкъщи с мен или с баща си. Но не съм го решила още, а и подозирам, че баща и няма да хареса идеята.

# 183
  • Мнения: 639
Ние имахме зелено училище една седмица, но моето не не съм го пускала по ред причини. Отидоха 7-8 деца, казват че са доволни.

# 184
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Нашето лято е като миналото + лагер, но еднодневен.
Занималня, почивки с нас и зелено училище/лагер, но нищо не е от училище.
Занималнята е почти цял ден игри, време за четене и писане имат, но и зала, в която се прибират на обяд да хапнат, починат и там пишат.
Зеленото училище е дневно. Всеки ден са на различни места до 20км от града. (Джип сафари, Еко парк, конна ферма, щраусова, разходка с корабче...).
Достатъчно ми е притеснение с транспорта и на този етап не бих го пуснала на лагер с приспиване. Говорих с класната като и тя на тази им възраст не е ентусиазирана да ги води по екскурзии и лагери.
Много държа да е с деца и това ежедневие харесва на него и на мен.
За догодина може да помисля и за някой истински лагер за няколко дни.

# 185
  • Мнения: 1 602
Дъщеря ми ще отиде с братовчедка си за 1 седмица в Родопите на лагер. Нямаше да я пускам, но сестра ми реши да плати и за двете. За другото лято ще трябва да се подготвя по отрано за такова финансово натоварване. Защото след това е и нашето море. Лошото е, че ще бъде с гипсирана ръка по всяка вероятност. Каката ще помага. Даже мислих да се откажем, но от лагера казаха че не е проблем. Утре ще я вод на контролен преглед за ръката и да видим какво ще кажат лекарите. Ще споделя впечатления след лагера.

# 186
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Финансово натоварване си е това лято, няма спор, но то всяко следващо вече ще е така.
Сега лагери и занимални, после ще е джобни за разходки и "самоотглеждане".

Скрит текст:
миналото лято ни излезе месечно между 550 и 750лв като зависеше от активностите и един курс, който посещаваше в занималнята. Тази година се очертава същото, което си е 1500-2000лв за лятото за неговото забавление и ангажиране на време. Отделно са си плажове, разходки, почивки....
Най-фрапиращото ми беше занималня с такса 269лв/СЕДМИЧНО, защото и обяд бил включен в цената + компютърен курс

# 187
  • Мнения: 11 984
Финансово натоварване си е това лято, няма спор, но то всяко следващо вече ще е така.
Сега лагери и занимални, после ще е джобни за разходки и "самоотглеждане".

Скрит текст:
миналото лято ни излезе месечно между 550 и 750лв като зависеше от активностите и един курс, който посещаваше в занималнята. Тази година се очертава същото, което си е 1500-2000лв за лятото за неговото забавление и ангажиране на време. Отделно са си плажове, разходки, почивки....
Най-фрапиращото ми беше занималня с такса 269лв/СЕДМИЧНО, защото и обяд бил включен в цената + компютърен курс
Радвам се, че не живея в София. Не знам как се справят хора, които не работят за по 3000+лв/ месец.  А ако детето не е едно?

# 188
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
150 лева седмично гледах аз една занималня тук, в квартала, Пловдив. Разход си е занималнята, макар и в провинцията не като в Сф. За щастие е само за два-три месеца най-много, и пак си задавам сега въпроса едно време имаше ли такива летни занимални, платени или безплатни. Аз си имах дядо и не съм ходила, но който не е имал баби и дядовци пенсионери... и такива деца имаше, макар и по-рядко.
Сега като се замисля, когато почина дядо ми, последният от всички родители на моите родители, брат ми е бил точно на осем години и половина, втори клас, аз - пети. Сигурно сме оставали сами вкъщи след училище.

Последна редакция: нд, 12 юни 2022, 19:49 от Магдена

# 189
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Във Варна съм аз. Да, вероятно в по-малките градове цените са по-ниски, но колкото и да е е перо, което е за лятото, защото за щастие държавните училища не са платени.
При нас нямаме баби за цяло лято, а и детето едва ли би било добре 3м само с баба(мое мнение!), двамата с мъжа ми работим и имаме нормалните отпуски колкото за някоя почивка и тази безумна за мен ваканция от 3.5м, трябва някак да бъде запълнена.

Магдена, това е средната цена и при нас. Тази година нашата занималня незначително е актуализирала цените си и стана една от най-евтините в града, поне по това което аз съм открила.

# 190
  • Мнения: 11 984
300-500лв/ месец са занималните в Русе с храната на база 20 дена в месеца. Предложих на първокласника, въпреки че юни ми е натоварен финансово месец, че кака му има РД, моят не влиза в сметките, аз няма да празнувам, но той отказа. И аз го оставих да си цъка на телефона и да гледа телевизия. Учител съм, прибирам се между 12 и 16 в различните дни, вечер го водя в парка да играе с приятел. Скучно му е у дома, но приятелите му са или при баба, и на занималня, родителите са на работа до 17-17,30. Трудно ще е с кака му двамата у дома като останат, най-вече за баба им, но това е положението. Тя поне ще има занимания някакви, той не ще нищо.

# 191
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
И ние работим, но за щастие той повечето време от къщи, аз също мога в определени дни да оставам вкъщи - когато пък той ходи в офиса. Иначе не знам.

# 192
  • Варна
  • Мнения: 932
Какво ще прави през лятото ще се решава я в движение. Сега е за 2 седмици при моите родители, после е 2 седмици на зелено училище. Не съм планувала занималня, освен ако нещо екстремно не се наложи да търся. Като свършат училище братята му, поне и те ще са вкъщи и няма да се налага да стои самичък. През юли имам няколко дни отпуск и за август още не съм мислила.

# 193
  • Мнения: 1 602
Синът ми беше всяко лято при баба (моята майка). Квартала се напълваше с деца и падаше голяма игра и имаше повече свобода. Малката ме издържа повече от 2 седмици без мен, макар вече да става по-лесно. Сестра ми е във Варна и като учител почива юли-август, според дежурствата им. Та и там откарват 1-2 седмици. Но е сложна организацията. Като цяло замисълът ми беше да е сама докато се прибера от работа около 15,30, а после да се разхождаме. Но сега с гипсираната ръка ще взема болничен за да съм спокойна че няма да направи беля. Сигурно ще притърчам за някои задачи до работа, но поне няма да е през цялото време.

# 194
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Аз съм записала сина ми на една занималня със дейсности по лего роботика - 210 лв седмично, обядът не е включен. Удобно е, защото е от 8 до 18 и не пречи на работата. Записала съм го и 3 седмици на занималнята на Заедно в час. Отделно чакам и НХА. Останалото време с баща си вкъщи (хоумофис е), с едната баба, море и то септември дошъл. Аз също считам 3.5 м ваканция за прекалено много, предпочитам повече време за почивка орез учебната година. Отделно ако не упражняваш, материалът за ваканцията е отлетял от главите 🤣

# 195
  • Мнения: 2 513
Аз работя от вкъщи и беше вкъщи тука една седмица, гледаше детско, после четене, после танци и после парк. Онзи ден я пуснах сама на парка, имаше деца от нейния клас и други майки, но ми е притеснено... Тази седмица е на занималня, 140 лв на седмица , 460 на месец без храна, но тя си носи от вкъщи още от училище, че много неща не яде навън, само вкъщи като й приготвя. После сме на море, после ще видим. Ако й хареса занималнята , пак ще я запиша, но пак за седмица, тъй като имаме почивки всеки месец, ще иде по една седмица у бабите живи и здрави

# 196
  • София
  • Мнения: 4 560
И моята е на занималня за две седмици. Даже й хареса. И сигурно и юли ще походи една-две седмици. Ще стои и малко при баба си. Мъжът натиска да я пращам веднага, но аз се дърпам. Там няма деца и след три дена ще е изпушила и ще мрънка на всеки час по тел да я прибираме.

# 197
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Здравейте, може ли да споделите как преминава манту при 7 годишните, предполагам много от вас са минали през това? Болезнено ли е, мехурчето изчезва ли с времето, ако е отрицателен после бият ваксина в рамото ли? Ако си има БЦЖ по-вероятно да е положително ли? Странични ефекти, може ли на море след ваксината? Чудя се кога да го организирам, детето разбира се хич не иска да ходи като чу за мехурче Sad

# 198
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Нищо особено не беше при моята. И тя е от тези, дето ги е страх, но мина. След пробата, доколкото помня, казаха да не се мокри някакво време, нещо от типа на ден-два. Не са и слагали нова доза ваксина обаче. При повечето деца не се налага.

# 199
  • Мнения: 1 376
Влизам да похваля бъдещия второкласник 😉
Прочете първата истинска - цяла книга 🥳🥳🥳 Басните на Езоп
За други може и да не е голямо постижение, но аз съм доволна от него... Труден и болнав първи клас беше🤕
Сега е подкарал Небивалиците на Бисет 🥵🥵🥵
Пробва Карлсон, но не му хареса... Кажете какво четат малките читатели с удоволствие🙏

# 200
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Моята с видимо удоволствие - само комикси. Sunglasses

Но сега сме на "Приказки по телефона", от списъка за лятото. Още не я е прочела, но я докара донякъде.

Кои бяха тия небивалици - за котките Джордж и Хамлет под килима и за краля, дето се возел на ескалатора и му се удължила ръката, което пък му позволило да боядисва, без да си цапа мантията (понеже явно не бива да е облечен с друго Wink)? От моето детство я помня и оттогава все поглеждам вярно ли е, че парапетът се движи по-бавно от стъпалата - не е. Сигурно е бил сбъркан ескалатор.

Последна редакция: пн, 20 юни 2022, 14:56 от Магдена

# 201
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
А какви комикси, откъде купувате? Навремето имах всички на Мики Маус, но не съм виждала вече.
Моят син чете добре, но не ще сам. Трябва на глас да чете на нас, 2-3 страници макс и все чака ние да му четем. Пазарим се докъде той и докъдв ние. Екранното време е малко, няма таблет,  но и навици за четене не се очертава да изгради Sad

# 202
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
От интернет, търся в сайтовете на книжарниците детски комикси. За муминтролите, за малкия Никола ("Първоначалният комикс"), за Пипи (някакви нови са май) и едно българско издание със събрани вътре детски комикси от стари броеве на списание "Фют" май беше.

И моята може да чете вече свободно, но няма много голямо желание да го прави, все пред телевизора виси.

# 203
  • Точно където трябва
  • Мнения: 4 751
Детето дочете Пипи, че я беше захванала от Коледа. И сега започна Басните. Има 4 книги в списъка, не виждам кога ще ги прочете. Карам я да чете по 20 стр. На ден - около час би и стигнал, но много се разсейва, все  поканяне, напомняне. Отделно я карам да си прави една книжка за ваканцията. Но с цялото това дуднене от моя страна е тегаво. Мисля, че така ще си намрази и ваканцията. А иначе пък няма как да стане. И другите книги-Хитър Петър и приказките /български и чужди/ все са си страници...

# 204
  • Мнения: 1 376
Малчо започна с по 5 страници на ден и вече вдигнахме на 10 😱, днес е на 15, че има 5 наказателни от вчера🤣🤣🤣
Оставила съм "Голямата ваканция след първи клас" за август, че тъкмо да му е преговор за входящите нива🥵
А с математика ще се заемем като минат на кака му изпити и драми 😱

# 205
  • Мнения: 2 513
Ох, и ние сме така. Имат 7 книги, прочете Патиланско царство, почна с 5 стр, сега стига и до 20 , но с каране и уговорки. Вече чете много по-бързо и не се запъва, но много се разсейва. Не знам как ще успеем с всички книги. Сега сме на море, имах леки надежди , че ще си чете, но се разбрахме, като се върнем, без занималня, да навакса, сега да си изкара хубава почивка. Ужас, че я караме, ама няма кога.

# 206
  • София, Манастирски ливади
  • Мнения: 523
При пробата манту няма мехурчета. Инжектират нещо в ръката, след 72 часа се отчита дали има зачервяване или не. Ако има червен кръг с определен диаметър не се прави ваксина. Ако, не, се бие ваксина в рамото. За странични реакции от мантуто не се сещам. При ваксината не трябва да се мокри 24 часа и излага директно на слънце известно време.

Последна редакция: вт, 21 юни 2022, 10:21 от Drunda

# 207
  • Мнения: 1 602
Моята вчера ми развива теория колко много време има - юли, август и половината септември да прочете книгите. Досега е прочела няколко басни на Езоп. А можеше да ги е свършила вече.
Мрънка, че още е с гипс и не може да играе спокойно. Всичко, което иска да прави, аз забранявам. Даже не може да отидем на басейн.

# 208
  • Варна
  • Мнения: 1 948
Доколко тези книжки, които са в списъка, ги учат във втори клас? Ако е само за упражняване на четенето, има други книги, които биха му били интересни. Мисълта ми е да прочете 1-2 задължителни, а другите да са по негов избор, за да не се измъчваме взаимно. Давам си сметка, че трябва да се научи да чете нежелани от него книги, но да е от 2-3 клас.

# 209
  • Мнения: 1 427
На мен ми прави впечатление, че списъка с книгите, който ни дадоха в края на годината не отговаря изцяло на списъка, който е в читанката. Та не знам доколко всичко това ще учат във втори клас.

Ние например нямаме басните на Езоп и Приказки по телефона от Джани Родари, но пък имаме Пипи дългото чорапче, Приказки от Ран Босилек, Приказки за теб от К. Константинов и Приказки от Братя Грим като разлики с тези в читанката. Останалите книги съвпадат. Книгите ни за четене са 10. 

В момента детето чете Мечо Пух,  карам я да чете по една глава на ден. Имаме още 4 глави до края. След това иска да започваме Пипи.

# 210
  • Мнения: 1 602
Учат отделни текстове, но ги има в Читанката за 2 клас. Нашата класна каза, че е препоръчително да го прочетат. Но ако не искат да четат каквото им е интересно за да изгладят четенето.

# 211
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Едва ли учат всичко, защото списъците се различават, но със сигурност учителките проверяват кой какво е чел и колко е напреднал с техниката.

Доста е.. уикенда сметнах книгите общо до 1000на страница и спрях, което реално идва минимум 10 страници на ден и без пропуск, а ето сега отива 2 седмици на лагер и четенето ще е само вечер и със сигурност малко.

Нашият списък е:
Пипи Дългото Чорапче
Басни(не е уточенено на кого)
Писма на един дакел(изглежда интересна)
Български Народни приказки
Патиланци
Приказки по телефона
5 приказки

За след тях съм подготвила Приключенията на Лукчо, Том Сойер, Патиланско царство и Карлсон, който живее на покрива, но си мисля, че програмата ми е амбициозна и ще останат за през годината, защото ми писна да слушам Дръндьо.

Сега на занималня имат дневно 15-20 минути четене и още толкова писане, като той успява да прочете 4-6 страници.
Уикенда ги правим х 15 и вечер, когато не е на тренировки чете още и вкъщи.
Пипито вчера го докара до 200та страница, така че юни отиде само за нея.
Няма да го оставя дни сам вкъщи само, за да има време да чете повече.
Вече виждам разлика в четенето, макар че и през годината четеше, така че мисията е на половина изпълнена.

Нали е ваканция, трябва време и за забавление.

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Без "Патиланско царство" тези изброените ги имаме и ние, също се сещам и за "Ние, врабчетата".

# 213
  • Мнения: 82


Ето и нашите книги. До момента девойката е до кривата круша, с две думи...започнала е Басните и Приказки за тебе, но по 10 страници и от двете. Иначе имат някаква оферта за лагер в началото на септември. Мисля да я пусна, но единствено ме притеснява факта, че ще са от всички класове деца, дори и от прогимназиален етап 5-7ми.

# 214
  • София
  • Мнения: 8 639
Аз не съм гледала списъка за четене 🤣 Но са горе долу еднакви. Взела съм книги, които за забавни и ще му харесат, като заседне малко вкъщи ще чете. Той не обича особено, затова и не смятам да го насилвам, това отвращава още повече от четенето. Бяха 3 седмици на село с брат му. Онзи ден се прибра и в петък ще заминава на екскързия с част от децата от класа. Като се върне, вече лекичко ще го подбутвам да правим упражнения по Вълшебното ключе по БЕЛ, за да тренира писането. Книжките може би заедно ще четем, той някоя страница, аз и баща му другите. Не е ходил и на логопед от месец. Общо взето, пълна ваканция 🤣

В голяма чуденка съм какво да му сложа в багажа за екскурзуята, в някакъв спа хотел с басейн ще ходят с едната му класна. Той никога не е ходил никъде тама без нас и ще си е премеждие. Притеснявам се, че е страшно разсеян, а и ако му се случи да се напишка какво ще прави. Днес пак от мързел се напишка и цял следобед съм изнасяла лекция кога трябва да ходи, че на екскурзията трябва да казва на учителката и да е навреме в тоалетната. Имам чувството, че ще се напикава до 21 😒 Чист мързел е, ни е травма, ни е емоция...просто го мързи. Днес му казах преди да излезем- изпишкай се, не...не му се пишкало. До Коколандия отидохме(живеем до нея) и се напика, докато играеше.
Та си представям учителката за какви казуси ще ни звъни в тези 6 дни 🤣

# 215
  • Мнения: 11 984
И моят като се заиграе(буйно) и превъзбуди се изпуска. Вчера пак му се случи, дори не се усеща.

# 216
  • Мнения: 2 513
Госпожицата чете Пипи, планът е да я завърши тази седмица, ще има и награда - Лего и занималня другата седмица Simple Smile
Остават още 5 Sad , като пъдари сме , ама какво да правим.

# 217
  • Мнения: 53
При нас за ваканцията, ни казаха децата да научат таблицата за умножение. Та, сега се чудя директно наизустяване ли да приложим или да търся някакви логически тактики. Аз като малка я учех наизуст и бях много добра, но след 20 години работа само с калкулатор се оказа, че съм забравила някои комбинации. Голям срам.

# 218
  • Мнения: 1 602
Първо ще я накарам наизуст. После ще препитвам разбъркано. Тя лесно помни текстове. Целта е максимално бързо да може да смята без голямо замисляне. Първи срок упражнявахне на събиране и изваждане до 10 за бързина. Подхвърляхме си някоя топка или плюшена играчка, аз казвам задача, тя отговор.
Иначе бяхме заедно 2 седмици заради счупената ръка. През едната и племеничката ни беше на гости. Имаше драми между двете, но ги оставих да се оправят сами. После племеничката отиде малко и в София на гости. А сега двете са на лагер заедно. Първо отделяне за моята, малко беше почнала да се отказва. Но обясних че таксите са платени и няма как. Сега им харесва, забавляват се, играят, обикалят гората, има кончета. Даже разговорите по телефона ги съкращават за да не изпуснат нещо. Хубавото е, че телефоните са прибрани и се дават сутрин и вечер за разговор с родителите.

# 219
  • Мнения: 1 715
При нас за ваканцията, ни казаха децата да научат таблицата за умножение. Та, сега се чудя директно наизустяване ли да приложим или да търся някакви логически тактики. Аз като малка я учех наизуст и бях много добра, но след 20 години работа само с калкулатор се оказа, че съм забравила някои комбинации. Голям срам.
Има онлайн тренажори за упражнение на таблицата. Аз изпитвам така: 42! Отговорът трябва да е 7.6. Или рисуваш три кръгчета и в двете попълваш произведение и единия множител, а празното да се попълни от детето. Смисълът на трите кръгчета e да запомни трите числа като равнопоставени, в корелация. Така научават и делението.

# 220
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 738
Каква е идеята през ваканцията да взимат материала за втори клас?
Айде стига, хиляди страници за четене, помагала за ваканция, а сега и таблицата за умножение. Идеята ми за ваканция е да не се тормозим с училищни неща и да се караме за учене… правим по малко, няколко странички на ден и от дъжд на вятър задачи, но с материала за първи клас, без умножение.

# 221
  • Мнения: 11 984
Каква е идеята през ваканцията да взимат материала за втори клас?
Айде стига, хиляди страници за четене, помагала за ваканция, а сега и таблицата за умножение. Идеята ми за ваканция е да не се тормозим с училищни неща и да се караме за учене… правим по малко, няколко странички на ден и от дъжд на вятър задачи, но с материала за първи клас, без умножение.
Моята идея за ваканция също не включва материала от училище, освен четене на книжки и много игри на открито. Живеем до два парка, децата цяло лято са навън - колелета, тротинетки и игри с приятели.

# 222
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
Оставяш ли ги сами навън? Питам, защото аз моята още не смея. Знам, че твоята кака е по-голяма, обаче.

# 223
  • Мнения: 2 513
И моят план за лятото включва само книжки, доста е задобряла с четенето.
Аз я оставих един път сама навън, живеем точно до парка, но нямам пряка видимост. Ами предпочитам да си е на занималня или вкъщи, вечер така или иначе излизаме пак там.

# 224
  • София
  • Мнения: 8 639
Препускат през материала и така се подсигуряват. Иначе децата нямат време за научаване. Не, че това ще ме накара да повтаряме таблиците през ваканцията.
Моето знае тези най-простирв - 2*2,2*3,4*3...ей такива. Ще научу и другуте с времето.
Иначе, учат се наизуст в началото, да са им, като рефлекс. После вече всеки си вкарва логика, ако е позабравил. Не е срамно, в днешно време можем да си сметнем с калкулатор, да потърсим нещо в google. Реално децата учат почти само, за да си минават изпитите. После в живота им трябва само това, което касае професията им.
Хич не ме е срам, че съм забравила да деля големи числа. Като ми потрябва, ще си го разделя с калкулатора или просто ще се подсетя как става с някой урок.
Първокласникът е с часовнил MyKi, случва се да го пусна за половин час до игрището до блока. Той е доста стриктен, има си негови "мании". Никога не би кривнал в друга посока, не говори с непознати. Много е праволинеен, държи на едни негови си " ритуали" и е голяма драма, ако се отклоним. За игрището не се пресича, на 5 метра от входа ни е- излизаш, завиваш на дясно и е в тревната площ. Знае да натиска sos бутона, даже ми звъни на всеки 10 минути да се оплаква, че му е скучно и май ще се прибира 🤣
Сега на екскурзията ще е с часовника, надявам се ако има някакви затруднения и го е срам да каже на госпожата, да ми звънне. По принцип е по-добре да се научи да разчита на учителката и на себе си, но си го знам...хубаво е да има връзка с мен или баща си.

Според вас колко пари е подходящо да се дадат за джобни? 5 нощувки, имат храна, обаче ще ги водят на разходки, ще му се иска сладолед, може да си забрави водата...такива неща. Една жена в чата каза, че щяла да даде 20лв на ден, на мен ми се струва много.

# 225
  • Мнения: 11 984
Оставяш ли ги сами навън? Питам, защото аз моята още не смея. Знам, че твоята кака е по-голяма, обаче.
Да, пускам ги на площадката зад блока. Висок етаж сме и нямам видимост през дърветата, а и не винаги съм у дома. Звънят да ме питат могат ли да излязат, обикновено с друго дете. За съжаление около нас се навъртат клошари, пиещи и наркомани без работа и не ми е спокойно. До парка сами не ги пускам още. Наборът е малък. Каката е вече на 12 и бих я пуснала с приятели (има няколко момчета, с които дружат и ми е спокойно като е с тях). Иначе нея от 9-годишна я пускам да ходи на уроци в града сама, но не се отклонява - отива, изкарва си урока и се връща, а аз минавам и плащам по някое време.

# 226
  • София
  • Мнения: 4 560
Още не я пускам сама моята малка. Евентуално за 10-ина мин, ако тя е готова, а аз се моткам с моите дрехи и с кучето.
Дори и каката/баткото да са навън, и аз съм там. Те си лафят с по-големите и хич и не поглеждат малките какви ги вършат. Е, случва се всички да играят примерно на народна топка - тогава ок. Но обикновено циркулират по 2-3 групички и не се следят едни-други.
Да де, чакам още малко да се освести и да я оставям сама. Аз лично предпочитам разходки. А пък децата искат пред блока с приятелчета. И вече има конфликт на интереси.

# 227
  • Варна
  • Мнения: 1 948
20 лв. много ми се струват и на мен при подсигурена храна. Максимум по 10 лв. бих дала. Малки ми се струват още да разполагат със седмичен бюджет (в случая екскурзионен) и при евентуална загуба какво се случва? Хубаво ни било част от парите да са в госпожата и по средата на лагера да ги даде на детето, но госпожите едва ли биха се съгласили да поемат този ангажимент.

# 228
  • Мнения: 1 602
gallizia  понеже ще имат екскурзии в района с тези пари съм включила покупка на магнит чета или други дребни неща. Реално погледнато не са много за мен. Надявам се да останат. Като цяло са в планината и няма много къде да харчат.

# 229
  • София
  • Мнения: 8 639
Учителката каза, че ще им събере портмонетата. Той не е много навит, но предпочитам така 🙂 В крайна сметка му сложихме 70лв, т.е. по 11 и нещо лева на ден. От глад няма да умре, поне в това съм сигурна. Казах му да не прекалява със сувенирите. Няма особен смисъл, 1-2 магнитчета и това е.
Скоро трябва да пристигнат.
Сутринта се успах и късно го събудих, бързахме и той забрави да пишка, аз забравих да го подсетя. Сетих се, докато му махах и автобуса тръгвашв 🤣 Много се надявам в почивката да не го е досрамяло да потърси тоалетна.
Ще видим как ще мине цялото нещо, той още има night terrors понякога , онзи ден вила насън. Чудя се дали там няма нещо да го разтревожи и да повика някоя нощ Sweat Smile
Това са ми двете тревоги- пишкането и кошмарите, за друго нямам особени притеснения.
Иначе, оказа се, че са само той и един негов съученил момчетата. Другото са момичета, общо 10-12 деца. Повечето от неговия клас и 2-3 момичета от 2 или 3 клас.
Стана ми малко странно, че няма други. Това е екскурзия по програма "Отново заедно" и се зачудих какви са били критериите и защо почти само от неговия клас. Може би самата учителка го е инициирала за нейния си клас.

# 230
  • Мнения: 2 513
Аз сутринта я пратих на Велинград сама на състезание по танци с рейса. Госпожата ме нави, била най-добрата от малките, че тренира от най-дълго време и каза, че имало и други деца сами. Но вчера другото дете се разболя и остана тя сама. Много съжалих, че я записах, беше й привидно мъчно и кофти, всички други бяха с майките си, но аз нямаше как да взема отпуска и вариант беше да не отиде изобщо. Дори 5-6 - класнички бяха с майките си.
Направо се чудя как ги пускате на зелено толкова малки, аз за един ден я пуснах и сега съжалявам, не знам, дано всичко е наред.

# 231
  • София
  • Мнения: 8 639
Той е ходил вече на еднодневна екскурзия. 
Аз нямам притеснения, че ще се разстрои, той много обича да пътува и ние ням ада му липсваме. Само като е на село и му е скучно мрънка да се прибира, но заради стаята и играчките му, не заради нас с баща му Smile  Ще му е ценен опит, на него му куца самостоятелността и се надявам да научи малко как да се оправя. Вечер за гащите и пижамата по 10 минути го подсещам и той се върти, като муха без глава.

# 232
  • Sofia
  • Мнения: 1 052
Как стои въпросът с класните стаи на децата? Имат ли нужда от ремонт, родителите организирате ли се и какъв бюджет е реално постижим на дете? Стаята на класа ще е нова и ще е нужна работа, най-малкото боядисване…

# 233
  • Мнения: 11 984
Преди три години правихме ремонт на класната стая на каката на наборчето. Тогава събирахме по 50лв/ дете, от които останаха и за помагалата и учебните тетрадки. Ремонтът - наложи се шпакловка на голям участък заради предишен винервайс, слой под последната боя, боя и фототапет карта на света на едната стена ни излезе около 1000лв по спомени, но и майсторът взе на минимална цена. Част от тази сума после ни бе възстановена от другия клас (на две смени сме). Според мен у добре да съберете по 100лв/ дете. Каквото остане - в касата на класа.

# 234
  • Варна
  • Мнения: 4 923
Нещо не разбирам.
Родителите ще правите ремонт на училище?
А ръководството на училището къде са? Няма ли бюджет за поддръжка на тази сграда?
При нас се прави голям ремонт  на фасадата на училището по проект, но всичко вътре се прави от самото училище.
Миналата година боядисвали. За тази смениха масите на единия етаж. За следващата ще сменяли на следващия и така...
Машината за почистване си е купена от училището и всичко останало изискващо поддръжка на сградата.
И преди някой да ме попита, в държавно училище учи синът ми.
Нито в училище, нито в детската градина сме правили ремонти.

# 235
  • Мнения: 1 602
Много зависи от училището, но често нямат средства за освежаване на стаите. Миналата година класната помоли, ако някой може да помогне от родителите за боядисване , училището ще осигури боя. Не съм сигурна какво стана накрая, но стаята се боядиса. Иначе със синът ми сме боядисвали и в детската градина и в училището. Но е най-лесно да се наеме майстор да свърши всичко, иначе работят двама ентусиасти, а другите само мрънкат в групите.

Моята госпожица се прибра от лагера супер доволна. Макар и с ограничено време за телефон, само за телефонни разговори с родителите, са се забавлявали. Има какво да се желае от грижите за себе си и личната хигиена, но ще продължа да я тормозя. Както и очаквах половината дрехи не бяха пипнати за 6 дни.
Сега ни предстои морето и вече нямам търпение. Определено смятам да се отдам на активна почивка доколкото е възможно с децата.

# 236
  • Пловдив
  • Мнения: 14 388
С моята имахме вече тридневно юнско море. Бях на семинар на Слънчев бряг и я взех с мен. Аз на лекции, тя в басейна в двора на хотела и притичвах да я наглеждам - залата беше в непосредствено съседство с басейна. На морския плаж не искаше да ходи - имало много пясък, който ти се лепи по тялото, не като в басейна. Опита веднъж и дотам. Ако ще е така, тя е лесна - няма какво да бием път до морето, ей я Хисаря къде е. Шегувам се, естествено, на морето и атмосферата е някак друга. Трудно ми е да обясня само защо хотелите на морето ги правят с басейни, но има причина явно.
На разходка из Несебър също не искаше - мрън, горещо е, мрън, заболяха ме краката... Мислех, че ще иска да види пак мястото, където бяхме на море миналата година, но не. Детското по телевизията в стаята е много по-приятно от разходката.

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 07:04 от Магдена

# 237
  • Мнения: 11 984
Моят син три години седеше на кърпата на плажа и мрънкаше два часа да си ходим. След обед спеше, а вечер отивахме на площадка. Но той хич не обича водата. Та така до петгодишен, когато отидохме в Приморско и цялата почивка не излизаха от морето до вечерта. Но и до ден днешен каката е тази, която истински обича водата. Той се забавлява, но не така страстно и ненаситно като нея.
Две години басейните ми служеха да забавлявам каката докато той спи в стаята следобед.
П.п Ние вчера пристигнахме на море в Ахтопол. Ще се опитам към края на август или първите дни на септември да направим още едно море в района на Варна, че до там пътят ни е наполовина.

# 238
  • София
  • Мнения: 8 639
Mama Ru , и аз съм като сина ти Laughing  Имам страх от водата, но не толкова той ме ръководи, просто си ме мързи да влизам, да свиквам със студеното, после да съхна. Влизам в морето ако има вълни, тогава е забавно. Тази година на морето от 6 дни влязох веднъж в морето, в басейна не. И плажуването не е моето-много ми е жега, потя се, лепи ми се всичко, блести ми слънцето, заболява ме главата. Или просто съм си мързелива и вкисната, или нещо щитовидната жлеза...нали обичайно тя е виновна за всичко Satisfied
Аз писах назад, че моето отиде на лагер за 1 седмица с едната класна, малко деца от класа и някои по-големи. Всичко мина добре, не е имало драми, поне не ни казаха. Забавляваха се, всеки ден учителките пращаха снимки в група във вайбър.
При нас училището е ремонтирано, ние сме в 119-то, директор е Стаматов, който много обича да се снима, да разтяга локуми и драпа по някакви програми(хич не го харесвам, личи ми Laughing) , но се събират пари в началото на годината, освен за помагала, и за хигиенни материали. Досега не са ни искали за друго, ние си събирахме отделно още пари, с които се купуваха почерпки за децата покрай Коледа, 24 май. Стаите са ок, но части от коридорите са неремонтирани, натрупани са разни боклуци, стари шкафове. Дворът също не е най-красивият, но е ок.
Ще видим как ще е тази година.

# 239

Общи условия

Активация на акаунт