Внезапна агресия при котка

  • 1 412
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 10
Здравейте. Някой от вас имал ли е случай, в който котката му спонтанно започва да проявява агресия и имате ли някакви съвети как да се справим?
Малко информация - Имаме персийска котка на 4 години, която е много гальовна и обичлива дори и с нови хора. Винаги е била мила и кротка. Никога не сме я наранявали. Напротив, много обгрижвана котка е.
Преди няколко дни за пореден път си "играехме на криеница и гоненица" и когато се затичах към нея, тя сякаш се стресна и започна да ръмжи, съска и мяука, но с по-агресивен тон. (тя почти никога не казва "мяу", само когато пътуваме и чувства дискомфорт от пътя). На 5тата минута след това ръмжене и съскане, тя започна да се гали в съпругът ми и след това и в мен. Решихме, че всичко е Ок, но когато направихме 2 крачки и ние я доближихме, тя отново полудя и така докато не си легнахме. След това цяла нощ се качваше в леглото да се гали и пак си се държеше нормално до вчера следобяд. Отново, когато я погалих 2-3 пъти всичко беше Ок и на следващото погалване пак започна да ръмжи и съска.
Ветеринарят казва да я наблюдаваме и да изчакаме, защото може да има някаква рана и да я боли нещо, но рани не забелязваме, а и тя изпада в това състояние понякога и без да сме я докоснали.
Сега съм принудена да се крия в другата стая, за да не я дразня, когато съм на 1-2 метра от нея и защото имам чувството, че може да ме нападне. Дали може да е тежко разгонване и да отмине скоро или е някакъв по-сериозен здравословен проблем?

Последна редакция: ср, 16 мар 2022, 11:35 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 35 057
Ако не е кастрирана да, има изменения в поведението с времето.

# 2
  • INFJ
  • Мнения: 9 333
Игри на криеница и гоненица, най-вероятно събуждат инстинкта й на ловец. Котка е все пак.
Защо на 4 години все още не е кастрирана?

# 3
  • Мнения: 10
Игри на криеница и гоненица, най-вероятно събуждат инстинкта й на ловец. Котка е все пак.
Защо на 4 години все още не е кастрирана?
И аз си мисля, че кастрирането може да е проблемът. Просто със съпруга ми така и не успяваме да стигнем до консенсус по темата, особено след като той вижда, че нейното разгонване винаги е означавало просто тя да е много гальовна. Сега най-накрая обеща, че ще я кастрираме, ако изобщо отмине състоянието й скоро и това е било причината.

# 4
  • INFJ
  • Мнения: 9 333
Тя дори след кастриране си остава котка, и е възможно да има прояви на агресия, ако мисли, че трябва да открива нещо, което се крие, което бяга от нея, или я плаши по някакъв начин. За вас това е игра, за нея не е - за нея е провокация. Едва ли очаквате от котката да разбира, че просто си играете и се веселите.

Не знам при толкова лесен достъп до информация и научно доказани факти, как все още има хора, които са против кастрирането на домашни животни, и все още им се налага да бъдат убеждавани, че това е по-добре за здравето на животното.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 4 108
Имаме котка, осемгодишна е, откача от нищото. Четох и приех, че са приливи на енергия, които идват от природата и, все пак има гени на хищник. Научих се да я познавам по очите, когато са като маслини, предстои атака.

# 6
  • На земята
  • Мнения: 215
Имахме същия случай преди 13 год., когато бях бременна. Котката беше на около 7мес. и не беше кастрирана. Изведнъж започна да проявява много голяма агресия към мъжа ми, към мен не. Трябва да я кастрирате, особено ако живеете в апартамент.

Общи условия

Активация на акаунт