Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Холистичен подход към здравето и щастливия живот. Онлайн консултации с Ники Суков

• 7 277
  • 83
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
Искате да подобрите здравето си и да развиете по-дълбоко разбиране за храните и начина на живот, който е най-добър за вас?

Практикувам холистичен подход към здравето и благополучието, което означава, че гледам на това как са свързани всички области в живота ви. Дали стресът в работата или във взаимоотношенията ви карат да преяждате? Дали липсата на сън или недостигът на енергия ви пречат да тренирате? Заедно ще отговорим на тези и други въпроси!

Ники Суков

На вашите въпроси, свързани с балансирано хранене, оптимално тегло, намаляване на ненаситния апетит, увеличаване на съня и повишаване на енергията два пъти седмично ще отговаря Ники Суков.

Ники Суков е получил образованието си в Института по интегративно хранене, Ню Йорк, специализиран в иновативни консултантски методи и практически техники за управление на начина на живот, сред които над 100 теории в храненето - Аюрведа, безглутеново и палео хранене, суровоядство, микрофлора и всичко помежду им.
Учил е при водещи световни експерти в здравето и благоденствието като Дийпак Чопра (световен лидер в медицината на духа и тялото), Дейвид Кац (авторитет в превантивната медицина и управлението на теглото), Уолтър Уилет, Андрю Уайл, Габриел Бърнщайн, Сюзън Блум и мн. др.
Редовен участник в инциативата "Революция в храненето".

http://nicksouckov.com/

Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от съвети в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.

#СпециалиститеГоворят

Правила на консултативните теми във форума

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 11:53 от Редактор**

# 1
Интересува ме как може да намалиш ненаситния си апетит?

# 2
  • София
Интересува ме как може да намалиш ненаситния си апетит?

Ненаситния апетит говори за някакъв дефицит в храненетоА и животаB ви.

A. Дефицитът в храната кара мозъка да си набавя нужните микронутриенти по най-бързия начин - сладко, солено, алкохол, кафе, шоколад, тестени. Така според това каква конкретна храна жадувате, може да резнищим какво не достига на тялото ви -- въглерод, фосфор, магнезий и т.н. -- и да му предложим по-подходящи техни източници като пресни плодове и зеленчуци, ядки, риба, качествени млечни и др. и така да избутаме вредните.

Другите ни помощници с апетита са бавното и осъзнато хранене1 и водата2.

Първото насочва вниманието към храната и позволява получаване на удоволствие от нея (за разлика от механичното и емоционалното тъпчене), докато второто помага да укротим по-скоро емоционалния глад и да намалим свободната вместимост за храна в стомаха.

B. На психоемоционално ниво е интересно да видим какво се случва в живота ви и да разберем дали липсата на интимност и ласки ви тласкат към сладките или стресиращата работа ви абонират за машината за кафе и шоколадови десерти.

Както виждате, допираме до доста интимни подробности тук и с цел на вашата поверителност спирам до тук.

#cravings #mindfuleating #micronutrients #deficiency #primaryfood

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 13:28 от Редактор**

# 3
    Изцяло стресираща работа и несигурност в ежедневието. И спиране на цигарите

# 4
    • София
    Изцяло стресираща работа и несигурност в ежедневието. И спиране на цигарите

Това са типичните заподозрени...
    Голям успех може да се постигне и при включване на йога -- колкото и да е тривиално -- за забавяне на темпото. А дихателните им практики са пътят към отказване на цигарите Hands PrayHands Pray

Страхът (несигурност в ежедневието) е сам по себе си предпоставка за изграждане на защита под формата на излишни килограми.

# 5
    Напълно съм съгласна с Вас.
    Но йогата определено изисква време и посвещаване, а когато си в постоянен стрес от оцеляване и издържаш много хора край себе си, времето е силно ограничено за отпускане.

# 6
    • София
    Напълно съм съгласна с Вас.
    Но йогата определено изисква време и посвещаване, а когато си в постоянен стрес от оцеляване и издържаш много хора край себе си, времето е силно ограничено за отпускане.

Тогава следва любимият ми въпрос: Кой е най-важният човек в живота ви?
    Ако отговорът не е: Аз, значи сама сте допуснала тази ескалация на стрес и тя ще се увеличава, докато не ви пречупи. Не искам да съм лош пророк, но сам съм го преживял до имунен срив и на легло цял месец. Тогава намерих време и за йога и за плуване и за всичко, без което сега не мога.
    Аз го реших за себе си. Аз съм си най-важен. Без НО, и ОБАЧЕ. С това се съобразяваме даже вкъщи и така създаваме здравословна среда за всеки.

# 7
    • София
    Постите -- начин на употреба

Често в медиите се обсъжда темата за постите. Аз имам вярването, че те са по-стари от религиите и са възприети от тях като успешен опит да се вплетат в живота на вярващите като форма на двъстранна адаптация.

(снимка: Ella Olssons, Pixels.com)

Но да оставим теологията на страна: как прилагаш в живота си идеите за ограничаване на определини храни от менюто ти през годината? Веганите също са добре дошли, защото Богородичните пости през лятото не позволяват мазнини и готвени храни.

# 8
    как прилагаш в живота си идеите за ограничаване на определини храни от менюто ти през годината? Веганите също са добре дошли, защото Богородичните пости през лятото не позволяват мазнини и готвени храни.

Никак. Не се ограничавам през определени дни и храни. Целогодишно ям това, което ми се яде. И смятам, че щом ми се яде - значи организмът има нужда точно от това.

# 9
    • София
    Никак. Не се ограничавам през определени дни и храни. Целогодишно ям това, което ми се яде. И смятам, че щом ми се яде - значи организмът има нужда точно от това.

Това звучи много добре и при баланс в живота, здравто следва да е също устойчиво.

Поздрави! 🤗

# 10
    Здравейте.

Бихте ли споделили мнението си на професионалист за включването на месо в менюто на децата и на възрастните? Аз от години не употребявам, но давам на детето си.

Бихте ли дали съвети срещу ендометриоза?

Благодаря Ви за времето и вниманието.

Хубав ден.

# 11
    • София
    Бихте ли споделили мнението си на професионалист за включването на месо в менюто на децата и на възрастните? Аз от години не употребявам, но давам на детето си.

Бихте ли дали съвети срещу ендометриоза?

Има много теории по темата за месото. Аз бих избрал най-лесната за прилагане:
    1. Попитайте майка си за това кога и как вие сте започнали приема на месо;
    2. Когато детето достигне тази възраст, предложете избор и наблюдавайте резултата;
    3. Съобразете се избора на детето си с ясното съзнание, че то има уникална способност да избира правилната за себе си храна.
    (Забележка: в случая визирам само домашноприготвена храна, защото във или около нея няма маркитинг и интереси, които много лесно влияят на детското съзнание и избор. Те точно за това са усъвършенствани)

Предлагам това по няколко причини:
    - децата наследяват флората отговаряща за храносмилането от детеродните пътища и майчината кърма. За това, което е било прилагано и е работело при майката, е успешно и при детето;
    - кръвната група на детето ви може да го определи като месоядно или не, но това е само един от факторите;
    - културата на хранене, преди вашия осъзнат избор за изключване на месото, е същата, с която се е ръководела вашата майка и ще определя вашето дете.

При възрастните има една съществена разлика: ние развиваме култура на общността и това може да ни спечели за каузата на веганството. Но неосъзнатото веганстване (буквално насила, против волята) води до стрес и обесмисля полезния ефект от един такъв избор.

Това, което правите, е най-доброто и хуманно според мен. Един ден вашият пример може да даде резултат и един порастнал човек да ви зарадва с думите: „Мамо, реших да спра месото. Научи ме как, моля.“

Честит празник, майко!

Ендометриозата крие още много загадки, но най-близките до моята работа са съмнения за автоимунно състояние или хормонален дисбаланс с наближаване на менопаузата. Те могат да се регулират с промяна в храненето и това в никакъв случай не означава диети или списъци със забранени храни, а по-скоро откриване на причините и липсата на баланс в живота. Тъй като това засяга много от вашата лична информация, може да обсъдим общото ви благосъстояние (в контеста на това притеснение или като цело) по други канали за общуване, ако имате интерес.

Дано да съм ви дал изчерпателен отговор на въпросите.

Успех Hands PrayHands PrayHands Pray

# 12
    • София
    Не ям, а продължавам да пълнея. Защо?

Гладуването винаги е будело дискусии и се е разглеждало или с благоговение или с недоверие. То е едновременно изпитание на тялото и духа.

През стотиците хиляди години еволюция сме изградили един защитен механизъм против глада. Тогава, когато сме ядели, без да знаем кога ще е следващото ни хранене, ние по-скоро сме складирали храната за енергия под формата на мазнини по тялото си.

Като гладуваме сега тялото ни просто си казва: „Глад ме чака, брей! Я, да взема да се запася, че не се знае кога ще ям пак.“ Денонощните магазини са факт от 10-20 години. за това време в никакъв случай не сме превъзмогнали хилядолетията еволюционна защита. За това като гладуваме пълнеем, много сме отпаднали и през цялото време си мислим за баничка, милинки с боза или шоколад. За да спасим положението правим още един куп грешки: кафе с обезмаслено мляко, цигари и газирани без калории. Те само усложняват и без друго тежкото ни положение.

За това усложнение „допринасят“ и всички други от групата на диетичните храни. Вярно е, че те са с малко калории. Но те са картон, тебешир или пластмаса с овкусители, оцветители и куп химикали (Е-тата в списъка на продуктите), които лъжат глупавичките ни рецептори на езика. Попаднали в нас те не се разпознават от нашето храносмилане и единственото, което то може да направи е да ги обвие в холестерол и да ги прати в черния дроб.

Е, да, ама черния дроб има 1¼ литра крайна вместимост. След това идва ред на паласките, любовните дръжки и всички до болка познати ти депа по тялото, според настроението на хормоните ти.

Не искам да пропусна и една малко споменавана група: на здравословно хранещите се. Ако е нормално да се ядат да кажем 3-4 моркова наведнъж и е абсурдно да си помислим за 1 кг, защо сока от този килограм да е приемлив? Къде са фибрите? Къде  е работата на зъбките за смилането им и отделянето на слюнката за разграждането им. 1 чаша сок заминава надолу по хранопровода, без тялото изобщо да може да я оцени. Да, то е бомбардирано от витамини и минерали (колкото са оцелели от сокоизстисквачката), но какво усвоява то? А 2-3 пъти на ден? А всеки ден? Целия плод дали не е по-добър вариант?

А какъв е твоят случай? Ако често опитваш диети, гладуваш уж лечебно, правиш всичко по силите си, но в момента пак нямаш желаното тялото, значи нещо някъде пропускаш. Разбираемо е да не искаш да губиш повече време в проба-грешка, а желаеш да узнаеш кое работи за теб и кое не; колко пъти на ден да се храниш; кога и какво е добре да избереш и т.н.

Хайде да видим най-смелите. Какво те тормози в храненето?

# 13
    • София
    Какво жадуваш?

- Не мога без сладко;
    - Не започвам деня без кафе;
    - Ако не е солено не го вкусвам;
    - Без хляб не мога да се заситя;
    - Мога да направя престъпления за един шоколад...

Ако някое от горните твърдения е твоето, може би има какво да преразгледаш в хранителните си навици.

Ще се радвам да споделиш своите хранителни желания.

# 14
    Не започвам деня си без кафе.

Пробвала съм всичко, вкл месец съм пила само чай..не се събуждам така, както след кафето

# 15
    Пия само едно кафе следобяд, отказах сладкото, тестеното, хапвам доста зеленчуци, риба, месо, ползвам хубав зехтин. Не закусвам, пия зелен чай вместо това, почти два литра вода на ден, джънк почти никога не си позволявам. Тренирам на велоаргометър пет дни в седмицата по 30 мин.
    И въпреки това не съм слаба, не съм и дебела, но има какво да се желае (нямам наднормено тегло), кожата ми не е добре, не разбирам къде греша.
    Имам слаба хипофункция на щитовидната жлеза, не желая да приемам хормони на този етап, защото тя все още успява да навакса, въпреки по-високото ТСХ. Според лекарите може да се изчака с еутироксин-а. Имам обаче и розацея, освен това след раждането (преди три години) развих и витилиго, та сега бузите ми са червени, а на брадичката имам бели петна, както и имам един бял кичур на косата от болестта (иначе косата ми е гарваново черна). С една дума съм като мартеничка.
    Не се чувствам добре в кожата си, не се харесвам, тревожна съм постоянно, все съм недоволна, нещастна, не мога да се зарадвам на нищо.
    Кажете ми защо имам приятели, които редовно прекаляват с вредна храна, алкохол, пушат цигари, а нямат здравословни проблеми, изглеждат добре, щастливи са. Аз колкото повече се ограничавам, толкова по-зле стават нещата.

# 16
    • София
    Не се събуждам така, както след кафето

Кафето е напитката на живеещите под стрес и на бързи обороти и за жалост, тя само влошава нещата и създава зависимост за все по-големи дози.

Моят опит показва, че малко познаваме силата и ефекта на качествения черен, зелен и бял чай. Общото при тях и кафето, е че имат ободряващ ефект. Разликата е, че чаят хидрира, а кафето е диуритик и силно дехидрира. Освен това кофеинът от чайовете бързо се метаболизира и изхвърля, а този от кафето продължава да циркулира часове наред и да нанася своите щети. Най-голямата от тях е, че провокира секретирането на адреналин, привеждащ тялото в режим "бягай или се бий".

Захарта в кафето също не е за подценяване. Ако сте от хората: "Пия го слабо, че става късно, но ми сложи 4 лъжички, че го обичам шербетлия" да не се окаже, че захарта е първопричината за любовта към него.

Когато знаем механизма на храненето, е по-лесно да осъзнаем какво ни привлича към една или друга храна.

# 17
    Не, не го подслаждам въобще.

П.С - често задържам вода, така че харесвам да ме отводнява кафето

# 18
    • София
    Кажете ми защо имам приятели, които редовно прекаляват с вредна храна, алкохол, пушат цигари, а нямат здравословни проблеми, изглеждат добре, щастливи са. Аз колкото повече се ограничавам, толкова по-зле стават нещата.

Благодаря за споделената история. Вие наистина имате право да разрешите тази загадка.

Всички изброени може да имат няколко общи пръвопричини: автоимунна реакция и/или дефицит на накои микронутриенти.

Автоимунните реакции крият още много загадки. За установяване на първопричината им (напр.: глутен, млечни, фъстъци, ядки, черупчести или др.), се прилага елиминационна диета и се вижда резултата. Така се прави извод коя храна или група храни да се изключи завинаги от менюто.

Дефицитите могат да се установят с лабораторен анализ и да ви ориентират къде и какво пропускате в храненето. Бих препоръчал да изберете храната като компенсация за тях, но и хранителните добавки не са лош вариат

Другата част на отговора се съдържа в самия ви въпрос: "ограничавам се, ... не мога да се зарадвам на нищо". Това са много чувствителни теми и публично не бих си позволил да коментирам, но за последните 2 години има много оплаквания от психо-емоционални блокажи, причиняващи липса на радост. Това е голяма тема и може да напиша скоро нещо адресирано към общата аудитория за Първичните храни.

Емоциите са силен регулатор на общото благосъстояние и лекия негативизъм, който долавям, може също да е в основата на това. Винаги ще помна думите на д-р Шакола: "Без значение колко правилно се храниш и колко чиста храна ядеш, ако нямаш някой, който да обичаш и да те обича в замяна, всичко друго остава напразно".

Ако желаете, може да обсъдим вашите предизвикателства.

# 19
    • София
    Не, не го подслаждам въобще.

П.С - често задържам вода, така че харесвам да ме отводнява кафето

Тогава остава само кофеина. Носи стрес тагава, когато имате нужда от спокойствие.

# 20
    • София
    От кой отбор си?

Веган, вегетарианец или месояден се определяш?
    Мериш ли калории или се ограничаваш по друг начин?
    Вземаш ли кръвната си група пред вид, а метаболитния си тип, или дошата си според Аюрведа?

Съществуващите 120 теории за храненето (наричани още диети) се опитват да ни вкарат в някакъв калъп. Опитваш ли се да се самоопределиш по някакъв начин и да намериш отбора си на хранене?

#vegan #vegetarian #bodytype #flexitarian #carnivore #dosha #ayurveda

# 21
    Не ям месо и избягвам млечните.
    Кръвната АВ-
    Дошите не си ги знам, но периодично  ми се прияжда топла храна зимата, иначе гледам да е мин обработена.
    Не броя калории, ям шоколад много, но си правя разтоварващи дни и кг  ми са стабилни.

# 22
    Здравейте, може ли съвет и за мен? Не мога да отслабна, често имам силен апетит, лесно избухвам а и лесно се понижава настроението. Не мога да кажа, че съм уморена, но решавам да свърша нещо, а като че ли нямам енергия за това. Аз съм Пита доша, кр. група А, ям месо, пия кафе, не пуша и пия алкохол рядко. Имам алергии, затова избягвам млечните, а много ги обичам.Често, почти всеки ден ме боли глава, мисля че е заради алергиите и често взимам обезболяващи.

# 23
    • София
    Ям абсолютно  всичко, не се ограничавам от нищо , освен люто и газирано. Теглото ми  е под минимума и  наблягам в последно  време на месото. По принцип  обичам повече зеленчуците, но  сега се опитвам да кача малко килограми. Няколко месеца се борих  с гастрит и  тогава свалих  доста.

# 24
    • София
    Кръвната АВ-
    Дошите не си ги знам, но периодично  ми се прияжда топла храна зимата, иначе гледам да е мин обработена.
    Не броя калории, ям шоколад много, но си правя разтоварващи дни и кг  ми са стабилни.

При вас е на лице преимуществото на модерния характер на АВ кръвната група и ясно осъзнат избор на храна. За последното не се изисква голямо познание, а наблюдаване на тялото и реакциите му към различни храни. Тогава, когато заработи симбиозата тяло-душа, както е при вас, резултатът не закъснява.

# 25
    • София
    Здравейте, може ли съвет и за мен? Не мога да отслабна, често имам силен апетит, лесно избухвам а и лесно се понижава настроението. Не мога да кажа, че съм уморена, но решавам да свърша нещо, а като че ли нямам енергия за това. Аз съм Пита доша, кр. група А, ям месо, пия кафе, не пуша и пия алкохол рядко. Имам алергии, затова избягвам млечните, а много ги обичам.Често, почти всеки ден ме боли глава, мисля че е заради алергиите и често взимам обезболяващи.

От споменатите оплаквания си оформям идея за дефицит на магнезий, който е много често срещан в днешно време. Това предположение може да проверите с анализ на кръвта за основните микроелементи и след това да мислим за лседващи стъпки.

Алергиите са израз на висока възпаляемост (inflamability = избухливост, какъвто е характът ви) и те могат да се управляват, без да се подтискат медикаментозно. Много се подценява ефекта на алкохола, кафето и месото върху тях (това е ин-ян баланс, а на западен език означава намаляване на възпаляемостта). Така може да стигнете до положение да приемате любимите храни, без да се опасявате от реакция към тях.

За по-задълбочен анализ може да се видим и да обсъдим цялостна стратегия по въпроса.

# 26
    Здравейте, запалихте интереса ми с месото и кръвните групи, и ако може с 2 думи малко информация Simple Smile Благодаря.
    Имам подозрения относно темата... Simple Smile

# 27
    Кръвната АВ-

При вас е на лице преимуществото на модерния характер на АВ кръвната група и ясно осъзнат избор на храна. За последното не се изисква голямо познание, а наблюдаване на тялото и реакциите му към различни храни. Тогава, когато заработи симбиозата тяло-душа, както е при вас, резултатът не закъснява.

Така е, благодаря!
    Въпреки "ограниченото" ми хранене според другите - изследванията ми са стабилни и в норма и без отклонения, дори вродената ми таласемия е с по-добри показатели от преди.
    Но аз изключително вярвам, че здравето ми е в пряка зависимост от мислите ми и от начина, по който преработвам емоциите си и нивото на съзнанието ми към момента.

# 28
    Обикновено следя с какво се храня. Избягвам пържено и полуфабрикати. Гледам менюто ми да е предимно от зеленчуци и месо, салати, млечни продукти. Плодове в малки количества. Газирано много рядко, алкохол също рядко. Много обичам сладко(шоколад предимно) и си хапвам по 2-3 парченца след обяд или вечеря. Също пия по едно кафе на ден. Обикновено хапвам малки порции. Не съм с наднормено тегло, но имам няколко килограма, които искам да сваля.
    Преди 2 месеца родих второто си дете, кърмя го. Обаче от 2-3 седмици усещам как наблягам все повече на въглехидрати, как ми се ядат по- големи порции и все повече сладки. Направо не мога да се позная. Възможно ли заради недоспиването и напрежението да залитам към храната? Някакви дефицити ли имам за попълване?
    Не се чувам добре, защото започвам да качвам килограми.

# 29
    • София
    Ям абсолютно  всичко, не се ограничавам от нищо , освен люто и газирано. Теглото ми  е под минимума и  наблягам в последно  време на месото. По принцип  обичам повече зеленчуците, но  сега се опитвам да кача малко килограми. Няколко месеца се борих  с гастрит и  тогава свалих  доста.

Гастритът е признак на продължителна несигурност и първият пробив може да започнете с любов към себе си и само-одобрение. Избягването на люто и газирано много помагат за облекчаването му и това са няколко добри стъпки, които вече сте предприели.

За качването на теглото само ще ви припомня, че най-големите животни в природата са тревопасни (водорасли в т.ч.), така че месото може да не крие решението на вашето търсене задължително. В допълнение, насочете избора си върху истинска храна, богата на хранителни вещества и с минимална обработка.

В детайли винаги можем лично да обсъдим други предложения.

# 30
    • София

Гастритът е признак на продължителна несигурност и първият пробив може да започнете с любов към себе си и само-одобрение. Избягването на люто и газирано много помагат за облекчаването му и това са няколко добри стъпки, които вече сте предприели.

За качването на теглото само ще ви припомня, че най-големите животни в природата са тревопасни (водорасли в т.ч.), така че месото може да не крие решението на вашето търсене задължително. В допълнение, насочете избора си върху истинска храна, богата на хранителни вещества и с минимална обработка.

В детайли винаги можем лично да обсъдим други предложения.

Благодаря за съветите,  определено ще се вслушам. А за несигурността сте абсолютно прав и  нямах представа , че двете неща са свързани. Със сигурност по-лесно ще контролирам какво ям отколкото  емоциите си , но ще опитам .

# 31
    • София
    Здравейте, запалихте интереса ми с месото и кръвните групи, и ако може с 2 думи малко информация Simple Smile Благодаря.
    Имам подозрения относно темата... Simple Smile

Първо, това е само теория и тя има в малка или голяма степен приложимост върху всеки човек, защото е резултат на метанализ, но в никакъв случай не диктува предопределеност. Аз я сравнявам със зодиите...

За да си представите най-добре теорията, си припомняте човешката еволюция. Така, според нея, когато сме били пещерни хора е възникнала 0-вата кръвна група: месоядни, древни (буквално визуализирайте картините от учебника по история). С възникване на първите цивилизации край реките Ефрат и Нил започва отглеждането на зърнените и тогава възниква и втората кръвна група - А - вегани/вегератианци, ядящи зърнени. След разселването към Северна Евразия и Северна Америка, човекът пак се обърнал към дребни животни (птици, зайци, кози, овце) и риба като източник на храна и тогава сме започнали да ползваме техните продукти (яйца, мляко), което е и менюто на В кръвна група. По Христово време възниква и съвременния човек (АВ), който добре възприема всички храни и най-лесно толерира хранителните добавки.

Като доказателство за тази теория се използва, че 0-ва група е най-разпространена на земята и най-рядка е АВ. Има и диспропорции в различните раси.

Това е накратко. Има и много други детайли, които касаят предразположеност към болести, подходящи физически занимания и т.н. Искам все пак да ви припомня, че съществуват над 120 теории (диети) за храненето на човек -- коя по-приложима, коя не чак толкова. Освен това в кабинетите на издателските къщи събират прах още такива ръкописи с други теории и, само защото не се е намерил кой да ги рекламира, не са залели книжарниците и другите медии.

# 32
    • София
    Обикновено следя с какво се храня. Избягвам пържено и полуфабрикати. Гледам менюто ми да е предимно от зеленчуци и месо, салати, млечни продукти. Плодове в малки количества. Газирано много рядко, алкохол също рядко. Много обичам сладко(шоколад предимно) и си хапвам по 2-3 парченца след обяд или вечеря. Също пия по едно кафе на ден. Обикновено хапвам малки порции. Не съм с наднормено тегло, но имам няколко килограма, които искам да сваля.
    Преди 2 месеца родих второто си дете, кърмя го. Обаче от 2-3 седмици усещам как наблягам все повече на въглехидрати, как ми се ядат по- големи порции и все повече сладки. Направо не мога да се позная. Възможно ли заради недоспиването и напрежението да залитам към храната? Някакви дефицити ли имам за попълване?
    Не се чувам добре, защото започвам да качвам килограми.

Лактацията е най-изящния начин за връщане на услугата, която природата е измислила, за да ви овъзмезди, че жертвате тялото си по време на бременността. Но следва и моментът, в който това следва на престане и да започнете да се грижите за себе си, без да давате всичко за бебето. Балансът е ключът.

Ако има нещо, което бих ви предложил, е да разчитате на този глад за сладко/въглехидрати, но с нова гледна точка. Тялото ви е в дефицит на някои от следните: хром, въглерод, фосфор, сяра, триптофан, азот, и това може и да не се вижда на лабораторните анализи (аз вярвам повече на тялото си, а не на някакви анализи проведени с мои течности извън него, а вие?).

Сега, за да не налитате на сладкото и тестените, си ги набавете с любими храни: от групата на протеиновите (и растителни, и животински), ядки и семена, плодове и зеленчуци.

Ако имате още въпроси, може да го обсъдим лично.

# 33
    • София
    Така е, благодаря!
    Въпреки "ограниченото" ми хранене според другите - изследванията ми са стабилни и в норма и без отклонения, дори вродената ми таласемия е с по-добри показатели от преди.
    Но аз изключително вярвам, че здравето ми е в пряка зависимост от мислите ми и от начина, по който преработвам емоциите си и нивото на съзнанието ми към момента.

За осъзнат човек като вас с удоволствие препоръчвам Луиз Хей, Уейн Дайър или Валерий Синелников. Те имат най-близката до вашата трактовка на живота. Аз лично намирам много вдъхновение в Луиз Хей.

Приятно четене!

# 34
    Очаквах по-тежка артилерия да ми предложите. Simple Smile)
    Харесвам Ви, с радост се “запознах” с Вас.

Бих си позволила да дам обратна връзка - записах се за безплатна консултация, получих е-meil за потвърждение за заявка, но повече нищо.

# 35
    • София
    Бих си позволила да дам обратна връзка - записах се за безплатна консултация...

Свел съм автоматиката до миинмум. Кога е станало това "разминаване"?

# 36
    В първия ден, когато пуснахте темата.

# 37
    • София
    Как да се срещнем?

I. Ако търсиш персонални предложения за хранене и лични съвети за здравето и начина си на живот, консултация с мен може да една нова възможност за теб. Ето как може да ме намериш.
    Стъпка 1. Избери час и начин на провеждане на сесията (на живо или онлайн) https://l-url.co/wEuIq
    Стъпка 2. Провери си пощата (или папката спам) за моя имейл, потвърждаващ резервацията ти, включващ въпросник и още инструкции. Възможно е по същото време да ти звънна;
    Стъпка 3. Попълни въпросник за Здравна История, включен в горния имейл;
    Стъпка 4. Посети ме в уговорения ден и час;

II. Ако търсиш общи насоки за храненето, здравето и начина на живот моят блог https://l-url.co/Yunxr и моите рецепти https://l-url.co/ykwgw са на твое разположение.

III. Ако нямаш време да се ровиш във всичко това, за да търсиш, абонамент в моя клуб „Хранене за Красота“ ти позволява да получаваш през седмица на пощата си, имейл с най-новите рецепти и публикации, избрани от мен. Всичко това тук https://l-url.co/DppvM

Благодаря за вниманието!

# 38
    • София
    Моите малки грехове

В натовареното си и забързано ежедневие ти имаш нещо, което ти служи за емоционална опора -- патерица, както го определя Норбеков -- за да продължиш успешно напред. Но дали е така? Наистина ли успешно продължаваш своя живот с кафе, цигари, алкохол, сладки, соленки, вейпинг, храна, или куп други, вместо да поговориш с близък (както по-често става и е прекрасно) или да потърсиш професионална помощ (когато нещата тръгнат на зле или излязат извън контрол).

За стреса четях като тинейджър в БТА-Паралели и не проумявах „Що за животно е това?” Сега, след години работа по големия син свят започнах да виждам все по-ясно пълния му облик и да разбирам как той само се разраства, подхранван от твоите страхове. Благосъстоянието в нашето общество се измерва с успехи, постижения и придобивки. В еднаква степен и собственичките на бизнеси или работещи работата си жени, подтискат стреса, за да не хранят страховете си с него и така предизвикват тялото си, без да знаят неговия език.

А то ти говори. Всяка клетчица е него има своята съвършена функция и когато нещо се обърка, то, първо ти говори с тих глас: „Спри, намали темпото, не яж бързо.", а по-късно крещи с пълен глас и ти причинява болки и трудности, които искаш да отрежеш, коригираш, или да махнеш бързо, за да продължиш по пътя на своя успех, без да разбираш, че вече си се провалила.

Дай воля на чувствата си -- те са част от теб и благодарение на тях ти си жената, която всички познават. Върни достойнството и себеуважението. Няма глупави или малки въпроси: Къде смяташ, че ти изпитваш трудности или ти е трудно? Кои са твоите МАЛКИ грехове?

# 39
    Здравейте, Б положителна кръвна група съм. В момента бременна с второто си дете. Не ям месо вече две години, добре се чувствам, имах акне, което си замина с месото. Страдах от хроничен фарингит, защото премълчавах много неща, и когато започнах да си казвам всичко ,се излекувах. В момента здравословно ме мъчи едно производство на секрет в гърлото, което не се повлиява от спирането на млечните. 
    Моят грях като цяло е храната. Толкова много обичам да ям, че не ме бърка да стана и да пътувам 200 км за една определена храна и мога да дам луди пари за един кроасан или панетоне. С килограми нямам проблем, но вкусната и качествена храна ми е страшно удоволствие. Малко ме е срам, че голям човек като мен изпитва такова влечение към храната. Повечето хора ядат , за да живеят. Аз живея, за да ям.

# 40
    • София
    Повечето хора ядат , за да живеят. Аз живея, за да ям.

Здравейте, Виктория,

Много поучителна история, благодаря за смелостта.
    Тази слуз, за която говорите, много ми напомня за едно състояние, в което „тялото плаче“ -- всякакви секрети могат да излизат така: сълзи, сополки и, най-вероятно, тази секреция.

Като Б кръвна група вие добре се справяте с млякото и не изключвам кисело мляко да не ви вреди изобщо. Ако сте го спрели по етични причини, вижте какви микронутриенти са ви в дефицит, защото това което казвате за храната по всяко време и на всяка цена, асоциирам с такива дефицити (и тялото си ги иска). В крайна сметка, храните двама човека и състоянието може да отшуми с времето

Други идеи за апетита ви са:
    1. Осъзнатото хранене: То започва още с приготвянето на дадена храна. За да не изпадам в излишно теоретизиране, ще ви споделя само, че баба ми почти не ядеше, защото се засищаше в процеса на готвене;
    2. Ядене на тъмно и
    3. Ядене с малка лъжичка за забавяне на темпото на хранене, но те са приложими за клиенти с притеснения в теглото.

При вас би било интересно да разберем какво точно ви тласка към храната от психо-емоционална страна, защото явно работи добре и тялото ви е в баланс, метаболизмът ви си върши ранотата, и аз не смятам, че е хуманно на този етап да го нарушаваме. Бременността е чудо на природата -- после, с кърменето тялото ви ще се саморегулира.

Ако желаете, заповядайте да обсъдим повече подробности, за да не спекулирам, което не е професионално.

# 41
    Аз съм от А+ група. Храня се главно с млечни продукти. Вреден навик ми е, че понякога прекалявам с кафето - 4 чашки на ден, но напоследък много ме изнервят и потрепервам понякога даже.
    Имам проблеми със заспиването, чувствам ужасно напрежение, сякаш понякога стягане при дишане, което не ми дава да заспя. Най-голям проблем имам с хемоглобина... Чела съм за храни, които го повлияват, намалявала съм кафета, ограничавала съм млечните продукти, но когато огранича млечните продукти се чувствам слаба и отпаднала.
    Но каквото и да правя на следващото изследване установявам, че хемоглобинът е паднал с една единица, а сега заедно с него и лимфоцити.

Попринцип знам какво съветват-след като имам желязодефицитна анемия, то трябва да отида на хематолог и аз разбирам това... Трябва да се помогне за наваксването на желязо, трудно или невъзможно е от 91 да го вдигна на 120... Но аз вдигам кръвно от прием на желязо.
    В здравословно тегло съм, 19ИТМ за моята възраст е в норма, но пък доста мускулеста така, че не е съвсем съвсем обективна тази скала. Преди време имах проблем, че не се хранех достатъчно и то няколко години подред (това го споменавам само в случай, че има връзка с останалите оплаквания) . В общи линии старая се да се храня достатъчно в последната година и не смятам да се връщам към лошите навици, но сега пък се чувствам свръхчувствителна към всичко - изведнъж хапчетата и желязото въздействат твърде силно, кафето ми идва твърде силно.
    Аз също се чудя как мои връстници се хранят нездравословно и нямат такива проблеми... Не се чувстват слаби, не се чувстват сякаш ще припаднат, не се чувстват сякаш всичко е твърде трудно, тъжно, ангажиращо.

# 42
    • София
    Аз съм от А+ група. Храня се главно с млечни продукти. Вреден навик ми е, че понякога прекалявам с кафето - 4 чашки на ден, но напоследък много ме изнервят и потрепервам понякога даже.
    Имам проблеми със заспиването, чувствам ужасно напрежение, сякаш понякога стягане при дишане, което не ми дава да заспя. Най-голям проблем имам с хемоглобина... Чела съм за храни, които го повлияват, намалявала съм кафета, ограничавала съм млечните продукти, но когато огранича млечните продукти се чувствам слаба и отпаднала.
    Но каквото и да правя на следващото изследване установявам, че хемоглобинът е паднал с една единица, а сега заедно с него и лимфоцити.

Попринцип знам какво съветват-след като имам желязодефицитна анемия, то трябва да отида на хематолог и аз разбирам това... Трябва да се помогне за наваксването на желязо, трудно или невъзможно е от 91 да го вдигна на 120... Но аз вдигам кръвно от прием на желязо.
    В здравословно тегло съм, 19ИТМ за моята възраст е в норма, но пък доста мускулеста така, че не е съвсем съвсем обективна тази скала. Преди време имах проблем, че не се хранех достатъчно и то няколко години подред (това го споменавам само в случай, че има връзка с останалите оплаквания) . В общи линии старая се да се храня достатъчно в последната година и не смятам да се връщам към лошите навици, но сега пък се чувствам свръхчувствителна към всичко - изведнъж хапчетата и желязото въздействат твърде силно, кафето ми идва твърде силно.
    Аз също се чудя как мои връстници се хранят нездравословно и нямат такива проблеми... Не се чувстват слаби, не се чувстват сякаш ще припаднат, не се чувстват сякаш всичко е твърде трудно, тъжно, ангажиращо.

Здравейте. Ина,

Напълно вярно е, че на кафето и млечните може да дължите анемията, безсънието и нервността. Те са просто перфектната комбинация, особено като вземем предвид и А кръвната група (вегани, зърнени храни).

В психо-емоционален аспект ще е много полезно да загърбите страха и да потърсите източници си радост в живота, за да може да нормализирате желязото и левкоцитите. Билките и отварите на народната медицина са много ефикасни и е хубаво да посетите най-близката за вас билкова аптека и да видите какво могат да ви предложат.

Историята с нередовно хранене, особено продължителното, обикновено оставя отпечатък върху здравния статус. Не е за изключване възможността за затруднена работа на черния дроб в подобрен случай, но нямам други подробности и, ако заключа нещо, рискувам да ви подведа.

Сравняването с други хора никому не донесло полза и в това отношение йогата учи на много хубави навици като примирение и не-сравняване.

Хранителните добавки имат своите плюсове и минуси, но предписващият ги специалист е добре да следи как откликва тялото ви на тях. ИТМ е сам по себе си не е достатъчен критерий за здравословно състояние и за това холистичния подход може да ви ориентира  по-добре.

Главното е, че нямате някакви болести, които да спъват вашето търсене на баланс, което според мен е единственото ви предизвикателство в момента.

„Храната за едни е отрова за други“ е древногръцки постулат, с който първо запознавам моите клиенти, и ако решите, сте ми добре дошла на лична среща.

Поздрави.

# 43
    Благодаря за отговора! Simple Smile

Да, определено има и някаква психоемоционална причина за случващото се.

Иначе аз не обичам едностранно хранене, тоест да е само насочено към растителни храни. Пробвала съм, но ефектът е изтощение, и усещане сякаш не съм си аз. Имам обаче над какво да работя при набавянето на пълноценна храна и обогатяване на тези от растителен произход . Не зная дали оттам идва проблемът с анемията, но със сигурност от там трябва да дойде част от решението на проблема. Да разчитам само на железни препарати е неприятно и временно решение, след което отново ще се появят проблеми.

Послепис: Аз преди много разчитах на сладки сушени плодове и десерти и още много си ги обичам, но вече не са ми ежедневие както преди, тъй като измерих една малко висока захар, дали е било моментно състояние, но явно успявам да вдигна кръвната захар понякога.  Учудена съм-никога не съм наблягала толкова на високо въглехидратите храни и се движа наистина доста и спортувам. Но явно не е достатъчно за мен и моят случай. И спирам дотук да използвам полето да пиша в онлайн консултации, за да не излезе, че съм неблагодарна и несъобразителна. Simple Smile

Пак благодаря за съветите!

Последна редакция: пн, 16 май 2022, 19:49 от Анонимен

# 44
    • София
    Как се справяш с топлото и какви рискове крият модерните технологии?

С цъфтежа на липите, топлият сезон е официално открит и с това е въпрос на време, преди да ни превземе горещото време, което и без друго е по-вероятно от всякога.

В 21-ви век, първото решение е климатикът и никого не упреквам за това. Но можем ли да го избегнем или да се справим без него, ако обстоятелствата го наложат?

Сподели своите идеи и впечатления, за да проверим и развенчаем истини и заблуди битуващи в градския фолклор?

След време ще си позволя да дам своята интерпретация  на тях.

#жега #лято #климатик #многотопло #горещини #вода #хранене #топломие

# 45
    Не харесвам климатиците и ако мога ги избягвам. Топлото не ме плаши - издържам и го обичам. Виж студа е друго нещо.

# 46
    И аз избягвам климатиците вкъщи, на работа и в колата. Предпочитам да оставя постоянно отворени прозорци.

# 47
    • София
    Нямам проблем с климатиците стига температурата да е умерена.  За съжаление като стоя по-дълго време на климатик, който охлажда помещението след това задължително или ме боли глава или  гръб и  тн. Топлото много го обичам и  зимата доста го засилвам. Аз съм от хората , на които  винаги им  е студено и като ми пуснат климатика на 18 градуса ми тракат  зъбите.

Последна редакция: чт, 02 юни 2022, 15:42 от Ellie_0001

# 48
    Не понасям климатици, до степен да смятам и че съм алергична към тях.
    Супер вредно изобретение, което само допълнително разболява населението.
    Гледам да минимализарам времето си в помещения с климатизация и без свеж въздух.

# 49
    • София
    Не харесвам климатиците и ако мога ги избягвам. Топлото не ме плаши - издържам и го обичам. Виж студа е друго нещо.

Аз също съм топлолюбив и избягвам климатици при възможност. До студеното ще стигнем зимата...

Ще направя общ коментар с идеи по-долу...

# 50
    • София
    И аз избягвам климатиците вкъщи, на работа и в колата. Предпочитам да оставя постоянно отворени прозорци.

Климатиците са нож с 2 остриета, но и течението не е за надценяване. Ще коментирам нацяло темата след малко.

# 51
    • София
    Нямам проблем с климатиците стига температурата да е умерена.  За съжаление като стоя по-дълго време на климатик, който охлажда помещението след това задължително или ме боли глава или  гръб и  тн. Топлото много го обичам и  зимата доста го засилвам. Аз съм от хората , на които  винаги им  е студено и като ми пуснат климатика на 18 градуса ми тракат  зъбите.

Климатиците имат повече или по-малко негативен ефект върху нас. Общото е да не се прекалява с тях и това ще обобщя по-късно.

# 52
    • София
    Не понасям климатици, до степен да смятам и че съм алергична към тях.
    Супер вредно изобретение, което само допълнително разболява населението.
    Гледам да минимализарам времето си в помещения с климатизация и без свеж въздух.

Има ред странични ефекти от тях и е много вероятно пропускането на задължителните профилактики да е причина за алергични реакции от миклоорганизмите, които се заселват във влажната среда на системите им. Няма нищо по-хубаво от чистия и свеж въздух.

# 53
    • София
    Как по-мъдро да избираме храната през летните горещини?

Тези дни може да не изгаряме от жега, но все пак вече усетихме вкуса на температурите над 30℃, без дори да е започнало астрономическото лято. А то наближава, и с него идват неумолимите жеги, пек и пот, които не по вкуса на всеки. Които и да сме, ние живеем и спазваме общи принципи (и един от тях е, че потенето ни охлажда). Благодарение на тях може да изберем храни, спестяващи ни прегряването и неудобството.

Ето идеите ми какво да направиш с храненето, за да не ти се налага да търсиш течение или да се излагаш не климатика, от който може да се подолееш.

Избери суровото
    Добавянето на повече пресни плодове и зеленчуци към храната помага на храносмилането ни да се справя по-добре с топлината. От друга страна, готвените ястия забавят метаболизма ни и отделят излишък от ендогенна енергия, която усещаме като топлина. За това Аюрведа препоръчва храна от въздушен тип, която се отнася до растенията, растящи над земята.

Стани веган
    Като цяло месото и продуктите с животински произход имат по-дълъг транзитен период (от ядене до изхождане) от веганската храна. Освен това те са по-голям източник на токсини и отделят повече енергия, в резултат на което телесната температура се повишава.

Избирай умерено
    Мисълта за ледена бира в летните горещини е много привлекателна за някои. Традиционната китайска медицина (TКM) нарича студената храна свиваща и тя не се счита за добра идея. Казано по-просто, докато ядем студена храна, тялото произвежда вътрешна топлина, за да подобри храносмилането. Това не е добра идея, докато отвън вече имаме излишък от топлина. Решението е да консумираме храни и напитки със стайна температура и да сме пестеливи с подправките, най-вече загряващите.

Избягвай МАЛКИТЕ
    Известно е, че Мазнините, АЛКохолът И ТютюнопушенЕто увеличават ендогенната енергия на тялото. Това е вид топлина, която православното християнство и ислямът приемат за „лоши“ през лятото. Не случайно те (заедно с животинските продукти) са забранени за консумация през Богородичните пости (1-15 август).

Хидратирай се
    Процесът на потене е прекрасен начин на терморегулация, който тялото ни изградило. За да се потим се нуждаем от вода и храни, които я съдържат (краставици, дини и др.). Всеки опит за потискането му може да доведе до прегряване и дори топлинен удар. Така че, за да избегнеш това, пий колкото е възможно повече вода със стайна температура, за да не претоварваш охладителната система на тялото си. Тук е и мястото да отбележим, че кафето и чаят са диуретици. При консумацията им изхвърляме вода чрез отделителната система и така лишаваме тялото си от ценната охлаждаща течност - водата.

Шипка сол
    Като търсим мярка във всичко, малкото количество сол оказва значително влияние върху електролитния баланс на организма. Тъй като през лятото се потим и/или уринираме прекомерно, губим ценната си сол с това и следва да компенсираме тези загуби. Така, следващия път, когато усетиш солта на потта си под палещото слънце, явно е време за твоя айрян, таратор или гаспачо.

# 54
    • В градината...
    Цяла нощ всички прозорци са широко отворени, за да влезе хладен въздух. Сутрин затваряме и спускаме щорите. Така почти през целия ден вкъщи е хладно. Дворът ни беше слънчев и много печеше, понеже къщата ни е южна. Насадихме много дървета, които за 5 години станаха високи колкото къщата. Пазят сянка и температурата падна драстично през лятото.

# 55
    Здравейте!
    Имам ужасен проблем и не успявам да го реша. Гастроентерологът ми също не успява да ми помогне.
    Малко обяснение - с автоимунно жлъчно- чернодробно заболяване съм. Заради него имам гастрит и колит - хронични. Тези проблеми датират от 14 години. Досега се справях някак, колитните кризи траеха около седмица максимум. От пролетта нещата рязко се влошиха. Кризите следват една след друга и траят много дълго. Болезнени и ужасно тежки са. Трябва нещо да променя, но не знам какво....
    Храня се със съвсем проста храна - варено, печено на скара, никога пържено. Само зеленчуци, основно картофи, тиквички, чушки, домати, краставици. Ориз също варен или готвен. Бяло пилешко месо. Някои плодове ям, но всичко е в ограничено количество. От млечните само сирене и кисело мляко, но внимавам много с тях. Не пия нищо освен вода. При това положение не разбирам откъде идват тези ужасни кризи? Почти никога не мога да разбера какво ги провокира, за да го изключа.
    Гастроентерологът ми опитва различни комбинации от пробиотици и обезболяващи, за да налучка правилната формула, но не се получава. Не мисля, че пробиотиците и обезболяващите ще решат проблема с магическа пръчка. Чувствам ,че имам нужда от нещо друго, но не разбирам какво. Може би храни, но кои и в каква комбинация?
    ПП Има нещо, което трябва да напиша, не знам дали има значение. ...От 14 години не съм се нахранила нито веднъж с апетит. Ям храна, която не харесвам. Имам други вкусови предпочитания, но болестта ми не позволява да се храня по този начин. Гастроентерологът ми винаги ме предупреждава да бъда много внимателна, за да не се гледам често закачена за система и аз никога не опитвам нищо забранено. Чудя се понякога дали и това, че ям, защото се налага, без да изпитвам никога удоволствие от това, а по-често отвращение, е част от причините?

# 56
    Здравейте! Въпросът ми е следният: как да се 'заситим' без въглехидрати, или по-точно тестени изделия. Имам чувството че без тях храната не е достатъчна, дори и да е, тоест самото внушение, че без тях няма ситост. Дали да ги изключа от менюто си за по-дълго време, за да премахне този навик, защото това е навик поне според мен, или трябва друг подход?

# 57
    • София
    Цяла нощ всички прозорци са широко отворени, за да влезе хладен въздух. Сутрин затваряме и спускаме щорите. Така почти през целия ден вкъщи е хладно. Дворът ни беше слънчев и много печеше, понеже къщата ни е южна. Насадихме много дървета, които за 5 години станаха високи колкото къщата. Пазят сянка и температурата падна драстично през лятото.

Това е изключително добър подход. Виждал съм го в Казабланка и при тъстовете си в Ница. Щорите и дърветата са много по-надеждно и здравословно решение от климатика.

# 58
    • София
    От 14 години не съм се нахранила нито веднъж с апетит. Ям храна, която не харесвам. Имам други вкусови предпочитания, но болестта ми не позволява да се храня по този начин. Гастроентерологът ми винаги ме предупреждава да бъда много внимателна, за да не се гледам често закачена за система и аз никога не опитвам нищо забранено. Чудя се понякога дали и това, че ям, защото се налага, без да изпитвам никога удоволствие от това, а по-често отвращение, е част от причините?

Истината рядко е еднозначна и последното, което пишете може да е повратна точка е живота ви. Но стомахът като орган, който ни помага да приемем света такъв, какъвто е, може да негодува и срещу обкръжението ви. Обяснението го дължите на самата себе си...

На ниво хранене много прост метод е елиминационния протокол (диета). Изключете за от 2-4 седмици до няколко месеца една храна (или няколко храни на стъпаловиден принцип, без да става храната ви съвсем бедна) и я въведете рязко (ударно) след това. Следете си реакцията и така ще узнаете коя храна ви влияе зле. Аз бих започнал с млечните, защото те са първите заподозрени, а след тях всички меса, които ядете.

Освен това заменете печенето с варене и готвене на пара (за зеленчуците, за да "пречупите" фибрите, които също са сред заподозрените.

Нищо не казвате за сладкото, но също много се провокира от него и от други като алкохол, цигари и кафе.

За да съм ви от полза най-добре, може да заповядате на лична консултация.

Благодаря.

# 59
    • София
    Здравейте! Въпросът ми е следният: как да се 'заситим' без въглехидрати, или по-точно тестени изделия. Имам чувството че без тях храната не е достатъчна, дори и да е, тоест самото внушение, че без тях няма ситост. Дали да ги изключа от менюто си за по-дълго време, за да премахне този навик, защото това е навик поне според мен, или трябва друг подход?

Искам да уточня, че тестените изделия не са единствените източници на въглехидрати. Има ниско и високо захарни въглехидрати; скорбялни въглехидрати (картофи, зърнени и др.) и нескорбялни - без нишесте, които се позволяват в кетогенниата диета, когато нямат захари. Такива са зеленолистните зеленчуци.

Причината, заради която не усещате ситост при отсъствие на въглехидрати, е че сте въглехидратен метаболитен тип и водоразтворимите фибри в тях като поемат вода се надуват и ву създават чувство за ситост. Ако ги избягвате по някаква причина, белтъчините и мазнините (останалите два макронутриента) нямат силата да подадат достатъчно силен сигнал по своите пътища в мозъка ви и вие усещате глад - празнота.

Не е внушение, а човешка природа за хора като вас, че без въглехидрати няма ситост и, ако трябва да го обясня по друг начин, е, да се опитвате да си подкарате Тесла като я наливате с бензин и нафта..

Благодаря

# 60
    Благодаря Ви! Ще се информирам повече за този тип метаболизъм.

Искам да уточня, че тестените изделия не са единствените източници на въглехидрати. Има ниско и високо захарни въглехидрати; скорбялни въглехидрати (картофи, зърнени и др.) и нескорбялни - без нишесте, които се позволяват в кетогенниата диета, когато нямат захари. Такива са зеленолистните зеленчуци.

Причината, заради която не усещате ситост при отсъствие на въглехидрати, е че сте въглехидратен метаболитен тип и водоразтворимите фибри в тях като поемат вода се надуват и ву създават чувство за ситост. Ако ги избягвате по някаква причина, белтъчините и мазнините (останалите два макронутриента) нямат силата да подадат достатъчно силен сигнал по своите пътища в мозъка ви и вие усещате глад - празнота.

Не е внушение, а човешка природа за хора като вас, че без въглехидрати няма ситост и, ако трябва да го обясня по друг начин, е, да се опитвате да си подкарате Тесла като я наливате с бензин и нафта..

Благодаря

# 61
    Здравейте. Не зная дали все още е активна темата, но все пак ще си задам въпросите. Сутрин като се събудя макар и да съм спала доста часове се чувствам уморена, спи ми се още, нямам енергия, нищо не ми се прави, а се старая да си хапвам повече пловдове, зеленчуци, да правя упражнения уж за повече енергия, обаче не виждам никакъв ефект. От какво може да се дължи това? Най-вече за спането и да спя по-малко часове отново се чувствам така. Много рядко се е случвало да се събудя и да се чувствам бодра. И другия проблем е, че сутрин след като се събудя нямам апетит, а вечерта ми се усилва и ми се хапва. Как мога да преодолея и този проблем?
    Ще се радвам ако ми дадете съвет.

# 62
    • София
    Здравейте. Не зная дали все още е активна темата, но все пак ще си задам въпросите. Сутрин като се събудя макар и да съм спала доста часове се чувствам уморена, спи ми се още, нямам енергия, нищо не ми се прави, а се старая да си хапвам повече пловдове, зеленчуци, да правя упражнения уж за повече енергия, обаче не виждам никакъв ефект. От какво може да се дължи това? Най-вече за спането и да спя по-малко часове отново се чувствам така. Много рядко се е случвало да се събудя и да се чувствам бодра. И другия проблем е, че сутрин след като се събудя нямам апетит, а вечерта ми се усилва и ми се хапва. Как мога да преодолея и този проблем?

Здравейте, Боби,

Споделеният от вас случай е типичен пример за адреналинова умора. Основния му причинител е начина на живот и количеството стрес, но не на последно място, приема на храни и течности. С оглед на предприетите от вас стъпки, бих ги определил като добри, но след като не дават резултати при вас, може да се поразровим в първопричините на състоянието като цяло.

Заповядайте при мен за лична среща, за да потърсим заедно отговорите, които търсите.

Поздрави.

#adrenalfatigue

# 63
    • София
    Суровоядството и Богородичният пост. Изумителни съвпадения или страхотни прозрения.

Вчера започнаха Богородични пости и, както винаги се оказва, традициите са нещо много мъдро и полезно и дори с научна обосновка. Ако през 1930 г. д-р Пол Кучаков първи доказа, че прием на поне 51% сурова храната, те предпазва от левкоцитоза и Дейвид Улф от години повтаря пози факт за популяризиране на суровоядството, в нашите традиции от столетия следващите две седмици са само за сурова храна. Така левкоцитите ти няма да реагират към  готвеното, сякаш се разболяваш. Освен това и ендогенната енергия на тялото е ниска, защото суровата храна охлажда тялото (според Аюрведа и ТКМ).

Най-лесно можеш да се справиш без климатик в жегите като:
    -- ядеш главно сурови плодове и зеленчуци и неготвена храна;
    -- готвиш, избягвай или намали мазнините;
    -- замениш варенето с киснене;
    -- се хидратираш с по 2-3 литра вода на ден, потенето охлажда. Добави лимон, мента или анасон по избор;
    -- избягваш пържените храни и червеното месото;
    -- използваш прохладата на вечерта за така нужното за тялото движение, особено, ако водиш уседнал начин на живот;
    -- дишаш през зъби с притворени устни и издишваш през носа, за да се охлаждаш. Дишай дълбоко, с корема
    -- избягваш цигарите, алкохола и лютите подправки, защото те загряват тялото.

А ти как се справяш с горещините? На храната или на климатика разчиташ повече по това време, за да се разхладиш?

#summer #heat #rawfood #vegan #hydrate

# 64
    Здравейте,

Препоръчвате ли постенето по време на бременност?

# 65
    -- дишаш през зъби с притворени устни и издишваш през носа, за да се охлаждаш. Дишай дълбоко, с корема.

Интересно, чела съм, че е добре да се диша винаги през носа. Бихте ли коментирали тази препоръка за дишане през уста.

# 66
    • София
    Здравейте,

Препоръчвате ли постенето по време на бременност?

Здравейте Farhana,
    От постите са освободени бременни и болни.
    Дори и да не беше казано изрично, аз бих го споменал.

Благодаря.

# 67
    • София
    Интересно, чела съм, че е добре да се диша винаги през носа. Бихте ли коментирали тази препоръка за дишане през уста.

Здравейте,

Топлообменът при капилярите в носа е много по-добър, от този в устата.

В йога има много техники за дишане и някои от тях имат охлаждащ ефект.

Благодаря.

# 68
    Как да разбера според аюрведа какво да е храненето ми?

# 69
    • София
    Как да разбера според аюрведа какво да е храненето ми?

Има тест за опрделяне на аюрведически тип.

# 70
    • София
    Здравейте. Не зная дали въпроса ми е във вашата сфера, но ще опитам... Търся помощ за хранене при хипогликемия без диабет, за моята майка. Лекарите казват да контролираме ниските нива на захарта с хранителен режим, но не казват какъв. Основно и важно при нея е, че преди 8 години й премахнаха целият стомах, а преди 2 и жлъчката. Никой не вниква в тази важна подробност. Храната не се задържа в стомаха, както е при здрав човек и съответно не се усвоява, както трябва... В тотална безизходица сме...

# 71
    • София
    Здравейте.
    Търся помощ за хранене при хипогликемия без диабет, за моята майка. Основно и важно при нея е, че преди 8 години й премахнаха целият стомах, а преди 2 и жлъчката.

Здравейте, Илияна,

Пълноценни, комплексни въглехидрати могат да повишат нивата на захарта, но заради премахнатите стомах и жлъчен мехур, е важно много добре да сдъвква храната и дори да ползва блендер, за да я пасира. Нека се храни с растителни белтъчини, които и понасят (варива, елда и зелено-листните зеленчуци), а ако и те са й тежки, да опита соево или ядково мляко и да избягва животински и мазни храни.

Медът е подходящ подсладител, защото вече е метабилизиран веднъж от пчелите, но да не прекалява с него

Лекарите не учат нищо за хранене и за това нямат много познания за случая на майка ви.

Ако имате желание, може да обсъдим на лична среща по-подробно детайли.

Успех.

# 72
    Здравейте, не знам дали тук е правилното място да споделя за моя проблем.
    След вечеря, винаги след около два часа ми се дояжда пак нещо. Ако вечерям в 8 часа, в 11 ч вече съм гладен, започвам да отварям хладилника и да взимам каквото ми падне. Това на какво се дължи според вас?

И понеже съм спортуващ човек, но си стоя слаб има ли начин или схема  за покачване на кг, който мога да следвам, защото тези които следвах до сега, не дават резултат! Благодаря

# 73
    • София
    Здравейте, не знам дали тук е правилното място да споделя за моя проблем.
    След вечеря, винаги след около два часа ми се дояжда пак нещо. Ако вечерям в 8 часа, в 11 ч вече съм гладен, започвам да отварям хладилника и да взимам каквото ми падне. Това на какво се дължи според вас?

И понеже съм спортуващ човек, но си стоя слаб има ли начин или схема  за покачване на кг, който мога да следвам, защото тези които следвах до сега, не дават резултат! Благодаря

Здравейте Иво.

Това огладняване, за което говорите, по което и време на деня да се появяв, най-често се дължи на факта, че не приемате храните според вашия метаболитен тип. Например, ако сте протеинов метаболитен тип и приемате въглехидратна храна или обратно. Друга причина може да е, че храната ви е непълноценна и силно преработена — богата на бързи въглехидрати, които се изгарят изключително лесно, и скоро след това изчерпвате енергия и сте гладен,

Едно от решенията за вашия въпрос с килограмите се съдържа точно в предходния параграф. Освен това спортът не е задължително да е физически натоварващ. Времето, когато тренирате, е от голямо значение. И не на последно място периодиката на храненето която може силно да повлияе на начина на разграждане и усвояване на храната.

# 74
    Как се определя метаболитен тип?

# 75
    • София

Има тестове за това (не са лабораторни), както и наблюдение, упражнения с храната и анализ от специалист също може да даде отговор.

# 76
    Здравейте, за чревна дисбиоза може ли препоръка, и знаете ли дали може да е причина за поражения на психично ниво ,и от нея да се е развила глиоза на мозъка.Благодаря.

# 77

Да, какво ще рече това?
    Аз го разбирам, че явно трябва да се храня с храни, които да са по трудно разграждащи или по високо протеинови. Защито моя метаболизъм е бърз. Или нека да каже специалиста. И за мен е интересно

# 78
    • София
    Цитат
    Да, какво ще рече това?
    Аз го разбирам, че явно трябва да се храня с храни, които да са по трудно разграждащи или по високо протеинови. Защито моя метаболизъм е бърз. Или нека да каже специалиста. И за мен е интересно

Здравей, Иво,

В храненето съществуват над 120 диетични теории, които са доказани сами по себе си, в зависимост от представителната извадка, но не са редки случаите, когато те си противоречат. Всичко зависи от конкретния човек или група хора (етнос, социален статус и мн. др.).

Метаболитният тип е теория, според която от съществуващите 3 макронутриента -- протеини (белтъчини), въглехидрати и мазнини, хората са въглехидратен, протеинов или смесен метаболитен тип (добре усвояват тези макронутриенти).

Първият недостатък на тази теория лъсва веднага: нищо не се казва за мазнините. Но тя е много надеждна като цяло, защото от мазнини се нуждаем всички и без тях може да си докараме неприятности.

За да разберем какъв метаболитен тип си, е важно да знаем какво предпочиташ, колко енергия ти дава, колко време изкарваш с едно хранене и някои поведенчески елемента. Противно на това, което предполагаш, за да си напр. протеинов тип, следва добре да разграждаш протеините (и животински, и растителни), а да се подуваш и да ти е тежко от въглехидратна храна. Това е много опростено, но би ти дало обща представа за теорията.

Отново, както всяка теория, тя разглежда много едностранно хората и не е задължително сама да отговори на търсенето ти в храненето и здравето като цяло.

Поздрави,
    Ники

# 79
    • София
    Здравейте, за чревна дисбиоза може ли препоръка, и знаете ли дали може да е причина за поражения на психично ниво ,и от нея да се е развила глиоза на мозъка.Благодаря.

Здрасти, С_К,

Препоръките идват като се знаят възможните причинители (и ги елиминираш) като силно преработени и рафинирани храни, алкохол, цигари, медикаменти, или стрес и подобни психо-емоционални фактори. Сигурно вече всички са ти казали да вземаш пробиотици и за това, аз ще прескоча този съвет. В храненето добави плодове и зеленчуци расли в истинска почва (1 ч.л. пръст има повече бактерии, отколкото видимите звезди) и истински ферменти: боза, туршия, кисело мляко и всички производни...

Мозъкът е много пряко свързан с червата и здравето на едното, може да даде отражение на другото и обратно. За това не изключвам подобна връзка като напълно възможна.

Надявам се това да ти е полезно.

Поздрави,
    Ники

# 80
    • Бургас
    Здрасти...
    С улцерозен колит съм,с непоносимост към много храни.
    За съжаление с премахната щитовидна жлеза и част от паращитовидните,с тотална хистеректомия още на 29 годишна възраст,което означава доста сериозен хормонален дисбаланс.
    На 40 години съм в момента,болестите продължават да се наслагват.
    Теглото ми е около 100 кг,последните две стойности са 103 кг,след това 98 кг.
    След премахването на щитовидната жлеза ми се е омазнил черния дроб.Преди това нямаше стеатоза,сега е значителна.
    Развила съм ИР и имам сериозни болки в ставите,казаха ,че е реактивен колит асоцииран артрит.
    Не приемам никакви лекарства за колита и артрита,нито за ИР.Правя тежки алергии към много лекарства и лекарите вдигат вече рамене(след като ме нарязаха хубаво).

Така...аз искам да си помогна,искам да се радвам на живота,за съжаление живея в постоянна болка и дискомфорт,с ограничено хранене.
    Колитът се поуспокоява ако не ям глутен и млечни,избягвам и целулозата от зеленчуците и фруктозата от плодовете.
    Остават месо,ориз,картофи и захар.Това ям с месеци,след това се отпускам и хапвам нещо вкусно...
    И така.
    Идеи как мога да си помогна?
    Надявам се отговорът Ви да не е"Следвайте съветите на лекуващия лекар."
    Правила съм тест за хранителни непоносимости,веднъж и антитела за глутен бяха леко положителни.
    Вероятно слабата глутенова непоносимост,за която с години не знаех е причинила повечето заболявания,но това не може да се върне назад.Искам уверено да продължа напред.

# 81

Здравейте, Боби,

Споделеният от вас случай е типичен пример за адреналинова умора. Основния му причинител е начина на живот и количеството стрес, но не на последно място, приема на храни и течности. С оглед на предприетите от вас стъпки, бих ги определил като добри, но след като не дават резултати при вас, може да се поразровим в първопричините на състоянието като цяло.

Заповядайте при мен за лична среща, за да потърсим заедно отговорите, които търсите.

Поздрави.

#adrenalfatigue

Здравейте и от мен,цитирам съфорумката,защото при мен е 1:1 същото положение и не знам какво да направя вече,за да се подобри състоянието ми.
    Пия и добавката кверцетин,и почти няма ефект.

# 82
    • София
    И така.
    Идеи как мога да си помогна?

Здрасти Мария,

Ти си шампион и си заслужаваш нещо повече от следването препоръките на хора, които нямат и един час лекции по хранене.

Понеже не споменаваш нищо за билките, първо се обърни към твой надежден билкар, за да ти предпише подходящи билки.

От това, което разбирам без-глутеново и без-млечно хранене ти понася добре. Месото само може да задълбочи, обаче твоите оплаквания, защото хормоните в него само довършват това, което операциите са направили.
    Обърни повече внимание на накиснати бадеми, орехи, тиквени семки, чия, както и варени/печени тикви, сладки картофи, моркови, грах, соя, елда, киноа.

Фибрите (целулозата) те дразнят, защото докато не си знаела и си приемала глутен и лактоза, си развила автоимунно състояние. Стой далеч от тях и постепенно стомаха и червата ти ще заработят добре. Прясно-изцедени сокове може да са ти по-добър вариант от самите плодове.

Остри състояния могат да изчезнат, ако дадеш на тялото си възможност да се саморегулира, не губи вяра. Ако самодисциплината ти е предизвикателство, просто спри да купуваш вкусотиите — като не ги виждаш, не ти се дояждат.

Вода с лимонов сок сутрин на гладно може да ти регулира стомаха. Сега като е по-студено аз я предпочитам даже леко затоплена, а не вряла като чай. Ако сока ти дразни, може 1-2 капки лимоново масло вместо това.

И като говорим за маслата, няма по-благо нещо за раздразнено стомахче от хубави мазнини — зехтин, кокосово масло или тахани (сусамов, лешников или каквото ти харесва). Гъбите са много добър източник на фибри, които не са толкова брутални както в зеленчуците и са пълни с всички микроелементи, които може да ти липсват.

Пиши съобщение или ела да говорим в кабинета ми, за да кажеш как се оправяш.

# 83
    • София
    Здравейте и от мен,цитирам съфорумката,защото при мен е 1:1 същото положение и не знам какво да направя вече,за да се подобри състоянието ми.
    Пия и добавката кверцетин,и почти няма ефект.

Здрасти Лено,

Бих предложил да намалите кафе, преработени храни с рафинирана захар и увеличите зехтин, кокосово масло, тахани.

Общи условия

Активация на акаунт