Холистичен подход към здравето и щастливия живот. Онлайн консултации с Ники Суков

  • 32 702
  • 173
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 542
Искате да подобрите здравето си и да развиете по-дълбоко разбиране за храните и начина на живот, който е най-добър за вас?

Практикувам холистичен подход към здравето и благополучието, което означава, че гледам на това как са свързани всички области в живота ви. Дали стресът в работата или във взаимоотношенията ви карат да преяждате? Дали липсата на сън или недостигът на енергия ви пречат да тренирате? Заедно ще отговорим на тези и други въпроси!


Ники Суков

На вашите въпроси, свързани с балансирано хранене, оптимално тегло, намаляване на ненаситния апетит, увеличаване на съня и повишаване на енергията два пъти седмично ще отговаря Ники Суков.


Ники Суков е получил образованието си в Института по интегративно хранене, Ню Йорк, специализиран в иновативни консултантски методи и практически техники за управление на начина на живот, сред които над 100 теории в храненето - Аюрведа, безглутеново и палео хранене, суровоядство, микрофлора и всичко помежду им.
Учил е при водещи световни експерти в здравето и благоденствието като Дийпак Чопра (световен лидер в медицината на духа и тялото), Дейвид Кац (авторитет в превантивната медицина и управлението на теглото), Уолтър Уилет, Андрю Уайл, Габриел Бърнщайн, Сюзън Блум и мн. др.
Редовен участник в инциативата "Революция в храненето".

http://nicksouckov.com/




Темата е част от социалната инициатива на BG-Mamma "Специалистите говорят".
Ако се нуждаете от съвети в друга сфера, вижте всички #специалисти, които са се включили в кампанията ТУК.


#СпециалиститеГоворят


Правила на консултативните теми във форума


Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 11:53 от Редактор**

# 1
  • Мнения: 12 473
Интересува ме как може да намалиш ненаситния си апетит?

# 2
  • София
  • Мнения: 89
Интересува ме как може да намалиш ненаситния си апетит?

Ненаситния апетит говори за някакъв дефицит в храненетоА и животаB ви.

A. Дефицитът в храната кара мозъка да си набавя нужните микронутриенти по най-бързия начин - сладко, солено, алкохол, кафе, шоколад, тестени. Така според това каква конкретна храна жадувате, може да резнищим какво не достига на тялото ви -- въглерод, фосфор, магнезий и т.н. -- и да му предложим по-подходящи техни източници като пресни плодове и зеленчуци, ядки, риба, качествени млечни и др. и така да избутаме вредните.

Другите ни помощници с апетита са бавното и осъзнато хранене1 и водата2.

Първото насочва вниманието към храната и позволява получаване на удоволствие от нея (за разлика от механичното и емоционалното тъпчене), докато второто помага да укротим по-скоро емоционалния глад и да намалим свободната вместимост за храна в стомаха.

B. На психоемоционално ниво е интересно да видим какво се случва в живота ви и да разберем дали липсата на интимност и ласки ви тласкат към сладките или стресиращата работа ви абонират за машината за кафе и шоколадови десерти.

Както виждате, допираме до доста интимни подробности тук и с цел на вашата поверителност спирам до тук.

#cravings #mindfuleating #micronutrients #deficiency #primaryfood

Последна редакция: пн, 21 мар 2022, 13:28 от Редактор**

# 3
  • Мнения: 12 473
Изцяло стресираща работа и несигурност в ежедневието. И спиране на цигарите

# 4
  • София
  • Мнения: 89
Изцяло стресираща работа и несигурност в ежедневието. И спиране на цигарите

Това са типичните заподозрени...
Голям успех може да се постигне и при включване на йога -- колкото и да е тривиално -- за забавяне на темпото. А дихателните им практики са пътят към отказване на цигарите Hands PrayHands Pray

Страхът (несигурност в ежедневието) е сам по себе си предпоставка за изграждане на защита под формата на излишни килограми.

# 5
  • Мнения: 12 473
Напълно съм съгласна с Вас.
Но йогата определено изисква време и посвещаване, а когато си в постоянен стрес от оцеляване и издържаш много хора край себе си, времето е силно ограничено за отпускане.

# 6
  • София
  • Мнения: 89
Напълно съм съгласна с Вас.
Но йогата определено изисква време и посвещаване, а когато си в постоянен стрес от оцеляване и издържаш много хора край себе си, времето е силно ограничено за отпускане.

Тогава следва любимият ми въпрос: Кой е най-важният човек в живота ви?
Ако отговорът не е: Аз, значи сама сте допуснала тази ескалация на стрес и тя ще се увеличава, докато не ви пречупи. Не искам да съм лош пророк, но сам съм го преживял до имунен срив и на легло цял месец. Тогава намерих време и за йога и за плуване и за всичко, без което сега не мога.
Аз го реших за себе си. Аз съм си най-важен. Без НО, и ОБАЧЕ. С това се съобразяваме даже вкъщи и така създаваме здравословна среда за всеки.

# 7
  • София
  • Мнения: 89
Постите -- начин на употреба

Често в медиите се обсъжда темата за постите. Аз имам вярването, че те са по-стари от религиите и са възприети от тях като успешен опит да се вплетат в живота на вярващите като форма на двъстранна адаптация.


(снимка: Ella Olssons, Pixels.com)

Но да оставим теологията на страна: как прилагаш в живота си идеите за ограничаване на определини храни от менюто ти през годината? Веганите също са добре дошли, защото Богородичните пости през лятото не позволяват мазнини и готвени храни.

# 8
  • Мнения: 1 999
как прилагаш в живота си идеите за ограничаване на определини храни от менюто ти през годината? Веганите също са добре дошли, защото Богородичните пости през лятото не позволяват мазнини и готвени храни.

Никак. Не се ограничавам през определени дни и храни. Целогодишно ям това, което ми се яде. И смятам, че щом ми се яде - значи организмът има нужда точно от това.

# 9
  • София
  • Мнения: 89
Никак. Не се ограничавам през определени дни и храни. Целогодишно ям това, което ми се яде. И смятам, че щом ми се яде - значи организмът има нужда точно от това.

Това звучи много добре и при баланс в живота, здравто следва да е също устойчиво.

Поздрави! 🤗

# 10
  • Мнения: 913
Здравейте.

Бихте ли споделили мнението си на професионалист за включването на месо в менюто на децата и на възрастните? Аз от години не употребявам, но давам на детето си.

Бихте ли дали съвети срещу ендометриоза?

Благодаря Ви за времето и вниманието.

Хубав ден.

# 11
  • София
  • Мнения: 89
Бихте ли споделили мнението си на професионалист за включването на месо в менюто на децата и на възрастните? Аз от години не употребявам, но давам на детето си.

Бихте ли дали съвети срещу ендометриоза?

Има много теории по темата за месото. Аз бих избрал най-лесната за прилагане:
1. Попитайте майка си за това кога и как вие сте започнали приема на месо;
2. Когато детето достигне тази възраст, предложете избор и наблюдавайте резултата;
3. Съобразете се избора на детето си с ясното съзнание, че то има уникална способност да избира правилната за себе си храна.
(Забележка: в случая визирам само домашноприготвена храна, защото във или около нея няма маркитинг и интереси, които много лесно влияят на детското съзнание и избор. Те точно за това са усъвършенствани)

Предлагам това по няколко причини:
- децата наследяват флората отговаряща за храносмилането от детеродните пътища и майчината кърма. За това, което е било прилагано и е работело при майката, е успешно и при детето;
- кръвната група на детето ви може да го определи като месоядно или не, но това е само един от факторите;
- културата на хранене, преди вашия осъзнат избор за изключване на месото, е същата, с която се е ръководела вашата майка и ще определя вашето дете.

При възрастните има една съществена разлика: ние развиваме култура на общността и това може да ни спечели за каузата на веганството. Но неосъзнатото веганстване (буквално насила, против волята) води до стрес и обесмисля полезния ефект от един такъв избор.

Това, което правите, е най-доброто и хуманно според мен. Един ден вашият пример може да даде резултат и един порастнал човек да ви зарадва с думите: „Мамо, реших да спра месото. Научи ме как, моля.“

Честит празник, майко!

Ендометриозата крие още много загадки, но най-близките до моята работа са съмнения за автоимунно състояние или хормонален дисбаланс с наближаване на менопаузата. Те могат да се регулират с промяна в храненето и това в никакъв случай не означава диети или списъци със забранени храни, а по-скоро откриване на причините и липсата на баланс в живота. Тъй като това засяга много от вашата лична информация, може да обсъдим общото ви благосъстояние (в контеста на това притеснение или като цело) по други канали за общуване, ако имате интерес.

Дано да съм ви дал изчерпателен отговор на въпросите.

Успех Hands PrayHands PrayHands Pray

# 12
  • София
  • Мнения: 89
Не ям, а продължавам да пълнея. Защо?

Гладуването винаги е будело дискусии и се е разглеждало или с благоговение или с недоверие. То е едновременно изпитание на тялото и духа.



През стотиците хиляди години еволюция сме изградили един защитен механизъм против глада. Тогава, когато сме ядели, без да знаем кога ще е следващото ни хранене, ние по-скоро сме складирали храната за енергия под формата на мазнини по тялото си.

Като гладуваме сега тялото ни просто си казва: „Глад ме чака, брей! Я, да взема да се запася, че не се знае кога ще ям пак.“ Денонощните магазини са факт от 10-20 години. за това време в никакъв случай не сме превъзмогнали хилядолетията еволюционна защита. За това като гладуваме пълнеем, много сме отпаднали и през цялото време си мислим за баничка, милинки с боза или шоколад. За да спасим положението правим още един куп грешки: кафе с обезмаслено мляко, цигари и газирани без калории. Те само усложняват и без друго тежкото ни положение.

За това усложнение „допринасят“ и всички други от групата на диетичните храни. Вярно е, че те са с малко калории. Но те са картон, тебешир или пластмаса с овкусители, оцветители и куп химикали (Е-тата в списъка на продуктите), които лъжат глупавичките ни рецептори на езика. Попаднали в нас те не се разпознават от нашето храносмилане и единственото, което то може да направи е да ги обвие в холестерол и да ги прати в черния дроб.

Е, да, ама черния дроб има 1¼ литра крайна вместимост. След това идва ред на паласките, любовните дръжки и всички до болка познати ти депа по тялото, според настроението на хормоните ти.

Не искам да пропусна и една малко споменавана група: на здравословно хранещите се. Ако е нормално да се ядат да кажем 3-4 моркова наведнъж и е абсурдно да си помислим за 1 кг, защо сока от този килограм да е приемлив? Къде са фибрите? Къде  е работата на зъбките за смилането им и отделянето на слюнката за разграждането им. 1 чаша сок заминава надолу по хранопровода, без тялото изобщо да може да я оцени. Да, то е бомбардирано от витамини и минерали (колкото са оцелели от сокоизстисквачката), но какво усвоява то? А 2-3 пъти на ден? А всеки ден? Целия плод дали не е по-добър вариант?

А какъв е твоят случай? Ако често опитваш диети, гладуваш уж лечебно, правиш всичко по силите си, но в момента пак нямаш желаното тялото, значи нещо някъде пропускаш. Разбираемо е да не искаш да губиш повече време в проба-грешка, а желаеш да узнаеш кое работи за теб и кое не; колко пъти на ден да се храниш; кога и какво е добре да избереш и т.н.

Хайде да видим най-смелите. Какво те тормози в храненето?

# 13
  • София
  • Мнения: 89
Какво жадуваш?


- Не мога без сладко;
- Не започвам деня без кафе;
- Ако не е солено не го вкусвам;
- Без хляб не мога да се заситя;
- Мога да направя престъпления за един шоколад...


Ако някое от горните твърдения е твоето, може би има какво да преразгледаш в хранителните си навици.

Ще се радвам да споделиш своите хранителни желания.

# 14
  • Мнения: 12 473
Не започвам деня си без кафе.

Пробвала съм всичко, вкл месец съм пила само чай..не се събуждам така, както след кафето

# 15
  • Мнения: 820
Пия само едно кафе следобяд, отказах сладкото, тестеното, хапвам доста зеленчуци, риба, месо, ползвам хубав зехтин. Не закусвам, пия зелен чай вместо това, почти два литра вода на ден, джънк почти никога не си позволявам. Тренирам на велоаргометър пет дни в седмицата по 30 мин.
И въпреки това не съм слаба, не съм и дебела, но има какво да се желае (нямам наднормено тегло), кожата ми не е добре, не разбирам къде греша.
Имам слаба хипофункция на щитовидната жлеза, не желая да приемам хормони на този етап, защото тя все още успява да навакса, въпреки по-високото ТСХ. Според лекарите може да се изчака с еутироксин-а. Имам обаче и розацея, освен това след раждането (преди три години) развих и витилиго, та сега бузите ми са червени, а на брадичката имам бели петна, както и имам един бял кичур на косата от болестта (иначе косата ми е гарваново черна). С една дума съм като мартеничка.
Не се чувствам добре в кожата си, не се харесвам, тревожна съм постоянно, все съм недоволна, нещастна, не мога да се зарадвам на нищо.
Кажете ми защо имам приятели, които редовно прекаляват с вредна храна, алкохол, пушат цигари, а нямат здравословни проблеми, изглеждат добре, щастливи са. Аз колкото повече се ограничавам, толкова по-зле стават нещата.

# 16
  • София
  • Мнения: 89
Не се събуждам така, както след кафето

Кафето е напитката на живеещите под стрес и на бързи обороти и за жалост, тя само влошава нещата и създава зависимост за все по-големи дози.

Моят опит показва, че малко познаваме силата и ефекта на качествения черен, зелен и бял чай. Общото при тях и кафето, е че имат ободряващ ефект. Разликата е, че чаят хидрира, а кафето е диуритик и силно дехидрира. Освен това кофеинът от чайовете бързо се метаболизира и изхвърля, а този от кафето продължава да циркулира часове наред и да нанася своите щети. Най-голямата от тях е, че провокира секретирането на адреналин, привеждащ тялото в режим "бягай или се бий".

Захарта в кафето също не е за подценяване. Ако сте от хората: "Пия го слабо, че става късно, но ми сложи 4 лъжички, че го обичам шербетлия" да не се окаже, че захарта е първопричината за любовта към него.

Когато знаем механизма на храненето, е по-лесно да осъзнаем какво ни привлича към една или друга храна.

# 17
  • Мнения: 12 473
Не, не го подслаждам въобще.

П.С - често задържам вода, така че харесвам да ме отводнява кафето

# 18
  • София
  • Мнения: 89
Кажете ми защо имам приятели, които редовно прекаляват с вредна храна, алкохол, пушат цигари, а нямат здравословни проблеми, изглеждат добре, щастливи са. Аз колкото повече се ограничавам, толкова по-зле стават нещата.

Благодаря за споделената история. Вие наистина имате право да разрешите тази загадка.

Всички изброени може да имат няколко общи пръвопричини: автоимунна реакция и/или дефицит на накои микронутриенти.

Автоимунните реакции крият още много загадки. За установяване на първопричината им (напр.: глутен, млечни, фъстъци, ядки, черупчести или др.), се прилага елиминационна диета и се вижда резултата. Така се прави извод коя храна или група храни да се изключи завинаги от менюто.

Дефицитите могат да се установят с лабораторен анализ и да ви ориентират къде и какво пропускате в храненето. Бих препоръчал да изберете храната като компенсация за тях, но и хранителните добавки не са лош вариат

Другата част на отговора се съдържа в самия ви въпрос: "ограничавам се, ... не мога да се зарадвам на нищо". Това са много чувствителни теми и публично не бих си позволил да коментирам, но за последните 2 години има много оплаквания от психо-емоционални блокажи, причиняващи липса на радост. Това е голяма тема и може да напиша скоро нещо адресирано към общата аудитория за Първичните храни.

Емоциите са силен регулатор на общото благосъстояние и лекия негативизъм, който долавям, може също да е в основата на това. Винаги ще помна думите на д-р Шакола: "Без значение колко правилно се храниш и колко чиста храна ядеш, ако нямаш някой, който да обичаш и да те обича в замяна, всичко друго остава напразно".

Ако желаете, може да обсъдим вашите предизвикателства.

# 19
  • София
  • Мнения: 89
Не, не го подслаждам въобще.

П.С - често задържам вода, така че харесвам да ме отводнява кафето

Тогава остава само кофеина. Носи стрес тагава, когато имате нужда от спокойствие.

# 20
  • София
  • Мнения: 89
От кой отбор си?


Веган, вегетарианец или месояден се определяш?
Мериш ли калории или се ограничаваш по друг начин?
Вземаш ли кръвната си група пред вид, а метаболитния си тип, или дошата си според Аюрведа?

Съществуващите 120 теории за храненето (наричани още диети) се опитват да ни вкарат в някакъв калъп. Опитваш ли се да се самоопределиш по някакъв начин и да намериш отбора си на хранене?

#vegan #vegetarian #bodytype #flexitarian #carnivore #dosha #ayurveda

# 21
  • Мнения: 12 473
Не ям месо и избягвам млечните.
Кръвната АВ-
Дошите не си ги знам, но периодично  ми се прияжда топла храна зимата, иначе гледам да е мин обработена.
Не броя калории, ям шоколад много, но си правя разтоварващи дни и кг  ми са стабилни.

# 22
  • Мнения: 196
Здравейте, може ли съвет и за мен? Не мога да отслабна, често имам силен апетит, лесно избухвам а и лесно се понижава настроението. Не мога да кажа, че съм уморена, но решавам да свърша нещо, а като че ли нямам енергия за това. Аз съм Пита доша, кр. група А, ям месо, пия кафе, не пуша и пия алкохол рядко. Имам алергии, затова избягвам млечните, а много ги обичам.Често, почти всеки ден ме боли глава, мисля че е заради алергиите и често взимам обезболяващи.

# 23
  • София
  • Мнения: 709
Ям абсолютно  всичко, не се ограничавам от нищо , освен люто и газирано. Теглото ми  е под минимума и  наблягам в последно  време на месото. По принцип  обичам повече зеленчуците, но  сега се опитвам да кача малко килограми. Няколко месеца се борих  с гастрит и  тогава свалих  доста.

# 24
  • София
  • Мнения: 89
Не ям месо и избягвам млечните.
Кръвната АВ-
Дошите не си ги знам, но периодично  ми се прияжда топла храна зимата, иначе гледам да е мин обработена.
Не броя калории, ям шоколад много, но си правя разтоварващи дни и кг  ми са стабилни.

При вас е на лице преимуществото на модерния характер на АВ кръвната група и ясно осъзнат избор на храна. За последното не се изисква голямо познание, а наблюдаване на тялото и реакциите му към различни храни. Тогава, когато заработи симбиозата тяло-душа, както е при вас, резултатът не закъснява.

# 25
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, може ли съвет и за мен? Не мога да отслабна, често имам силен апетит, лесно избухвам а и лесно се понижава настроението. Не мога да кажа, че съм уморена, но решавам да свърша нещо, а като че ли нямам енергия за това. Аз съм Пита доша, кр. група А, ям месо, пия кафе, не пуша и пия алкохол рядко. Имам алергии, затова избягвам млечните, а много ги обичам.Често, почти всеки ден ме боли глава, мисля че е заради алергиите и често взимам обезболяващи.

От споменатите оплаквания си оформям идея за дефицит на магнезий, който е много често срещан в днешно време. Това предположение може да проверите с анализ на кръвта за основните микроелементи и след това да мислим за лседващи стъпки.

Алергиите са израз на висока възпаляемост (inflamability = избухливост, какъвто е характът ви) и те могат да се управляват, без да се подтискат медикаментозно. Много се подценява ефекта на алкохола, кафето и месото върху тях (това е ин-ян баланс, а на западен език означава намаляване на възпаляемостта). Така може да стигнете до положение да приемате любимите храни, без да се опасявате от реакция към тях.

За по-задълбочен анализ може да се видим и да обсъдим цялостна стратегия по въпроса.

# 26
  • Мнения: 4 671
Здравейте, запалихте интереса ми с месото и кръвните групи, и ако може с 2 думи малко информация Simple Smile Благодаря.
Имам подозрения относно темата... Simple Smile

# 27
  • Мнения: 12 473
Не ям месо и избягвам млечните.
Кръвната АВ-
Дошите не си ги знам, но периодично  ми се прияжда топла храна зимата, иначе гледам да е мин обработена.
Не броя калории, ям шоколад много, но си правя разтоварващи дни и кг  ми са стабилни.

При вас е на лице преимуществото на модерния характер на АВ кръвната група и ясно осъзнат избор на храна. За последното не се изисква голямо познание, а наблюдаване на тялото и реакциите му към различни храни. Тогава, когато заработи симбиозата тяло-душа, както е при вас, резултатът не закъснява.

Така е, благодаря!
Въпреки "ограниченото" ми хранене според другите - изследванията ми са стабилни и в норма и без отклонения, дори вродената ми таласемия е с по-добри показатели от преди.
Но аз изключително вярвам, че здравето ми е в пряка зависимост от мислите ми и от начина, по който преработвам емоциите си и нивото на съзнанието ми към момента.

# 28
  • Мнения: 2 352
Обикновено следя с какво се храня. Избягвам пържено и полуфабрикати. Гледам менюто ми да е предимно от зеленчуци и месо, салати, млечни продукти. Плодове в малки количества. Газирано много рядко, алкохол също рядко. Много обичам сладко(шоколад предимно) и си хапвам по 2-3 парченца след обяд или вечеря. Също пия по едно кафе на ден. Обикновено хапвам малки порции. Не съм с наднормено тегло, но имам няколко килограма, които искам да сваля.
Преди 2 месеца родих второто си дете, кърмя го. Обаче от 2-3 седмици усещам как наблягам все повече на въглехидрати, как ми се ядат по- големи порции и все повече сладки. Направо не мога да се позная. Възможно ли заради недоспиването и напрежението да залитам към храната? Някакви дефицити ли имам за попълване?
Не се чувам добре, защото започвам да качвам килограми.

# 29
  • София
  • Мнения: 89
Ям абсолютно  всичко, не се ограничавам от нищо , освен люто и газирано. Теглото ми  е под минимума и  наблягам в последно  време на месото. По принцип  обичам повече зеленчуците, но  сега се опитвам да кача малко килограми. Няколко месеца се борих  с гастрит и  тогава свалих  доста.

Гастритът е признак на продължителна несигурност и първият пробив може да започнете с любов към себе си и само-одобрение. Избягването на люто и газирано много помагат за облекчаването му и това са няколко добри стъпки, които вече сте предприели.

За качването на теглото само ще ви припомня, че най-големите животни в природата са тревопасни (водорасли в т.ч.), така че месото може да не крие решението на вашето търсене задължително. В допълнение, насочете избора си върху истинска храна, богата на хранителни вещества и с минимална обработка.

В детайли винаги можем лично да обсъдим други предложения.

# 30
  • София
  • Мнения: 709
Ям абсолютно  всичко, не се ограничавам от нищо , освен люто и газирано. Теглото ми  е под минимума и  наблягам в последно  време на месото. По принцип  обичам повече зеленчуците, но  сега се опитвам да кача малко килограми. Няколко месеца се борих  с гастрит и  тогава свалих  доста.

Гастритът е признак на продължителна несигурност и първият пробив може да започнете с любов към себе си и само-одобрение. Избягването на люто и газирано много помагат за облекчаването му и това са няколко добри стъпки, които вече сте предприели.

За качването на теглото само ще ви припомня, че най-големите животни в природата са тревопасни (водорасли в т.ч.), така че месото може да не крие решението на вашето търсене задължително. В допълнение, насочете избора си върху истинска храна, богата на хранителни вещества и с минимална обработка.

В детайли винаги можем лично да обсъдим други предложения.

Благодаря за съветите,  определено ще се вслушам. А за несигурността сте абсолютно прав и  нямах представа , че двете неща са свързани. Със сигурност по-лесно ще контролирам какво ям отколкото  емоциите си , но ще опитам .

# 31
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, запалихте интереса ми с месото и кръвните групи, и ако може с 2 думи малко информация Simple Smile Благодаря.
Имам подозрения относно темата... Simple Smile

Първо, това е само теория и тя има в малка или голяма степен приложимост върху всеки човек, защото е резултат на метанализ, но в никакъв случай не диктува предопределеност. Аз я сравнявам със зодиите...

За да си представите най-добре теорията, си припомняте човешката еволюция. Така, според нея, когато сме били пещерни хора е възникнала 0-вата кръвна група: месоядни, древни (буквално визуализирайте картините от учебника по история). С възникване на първите цивилизации край реките Ефрат и Нил започва отглеждането на зърнените и тогава възниква и втората кръвна група - А - вегани/вегератианци, ядящи зърнени. След разселването към Северна Евразия и Северна Америка, човекът пак се обърнал към дребни животни (птици, зайци, кози, овце) и риба като източник на храна и тогава сме започнали да ползваме техните продукти (яйца, мляко), което е и менюто на В кръвна група. По Христово време възниква и съвременния човек (АВ), който добре възприема всички храни и най-лесно толерира хранителните добавки.

Като доказателство за тази теория се използва, че 0-ва група е най-разпространена на земята и най-рядка е АВ. Има и диспропорции в различните раси.

Това е накратко. Има и много други детайли, които касаят предразположеност към болести, подходящи физически занимания и т.н. Искам все пак да ви припомня, че съществуват над 120 теории (диети) за храненето на човек -- коя по-приложима, коя не чак толкова. Освен това в кабинетите на издателските къщи събират прах още такива ръкописи с други теории и, само защото не се е намерил кой да ги рекламира, не са залели книжарниците и другите медии.

# 32
  • София
  • Мнения: 89
Обикновено следя с какво се храня. Избягвам пържено и полуфабрикати. Гледам менюто ми да е предимно от зеленчуци и месо, салати, млечни продукти. Плодове в малки количества. Газирано много рядко, алкохол също рядко. Много обичам сладко(шоколад предимно) и си хапвам по 2-3 парченца след обяд или вечеря. Също пия по едно кафе на ден. Обикновено хапвам малки порции. Не съм с наднормено тегло, но имам няколко килограма, които искам да сваля.
Преди 2 месеца родих второто си дете, кърмя го. Обаче от 2-3 седмици усещам как наблягам все повече на въглехидрати, как ми се ядат по- големи порции и все повече сладки. Направо не мога да се позная. Възможно ли заради недоспиването и напрежението да залитам към храната? Някакви дефицити ли имам за попълване?
Не се чувам добре, защото започвам да качвам килограми.

Лактацията е най-изящния начин за връщане на услугата, която природата е измислила, за да ви овъзмезди, че жертвате тялото си по време на бременността. Но следва и моментът, в който това следва на престане и да започнете да се грижите за себе си, без да давате всичко за бебето. Балансът е ключът.

Ако има нещо, което бих ви предложил, е да разчитате на този глад за сладко/въглехидрати, но с нова гледна точка. Тялото ви е в дефицит на някои от следните: хром, въглерод, фосфор, сяра, триптофан, азот, и това може и да не се вижда на лабораторните анализи (аз вярвам повече на тялото си, а не на някакви анализи проведени с мои течности извън него, а вие?).

Сега, за да не налитате на сладкото и тестените, си ги набавете с любими храни: от групата на протеиновите (и растителни, и животински), ядки и семена, плодове и зеленчуци.

Ако имате още въпроси, може да го обсъдим лично.

# 33
  • София
  • Мнения: 89
Така е, благодаря!
Въпреки "ограниченото" ми хранене според другите - изследванията ми са стабилни и в норма и без отклонения, дори вродената ми таласемия е с по-добри показатели от преди.
Но аз изключително вярвам, че здравето ми е в пряка зависимост от мислите ми и от начина, по който преработвам емоциите си и нивото на съзнанието ми към момента.

За осъзнат човек като вас с удоволствие препоръчвам Луиз Хей, Уейн Дайър или Валерий Синелников. Те имат най-близката до вашата трактовка на живота. Аз лично намирам много вдъхновение в Луиз Хей.

Приятно четене!

# 34
  • Мнения: 12 473
Очаквах по-тежка артилерия да ми предложите. Simple Smile)
Харесвам Ви, с радост се “запознах” с Вас.

Бих си позволила да дам обратна връзка - записах се за безплатна консултация, получих е-meil за потвърждение за заявка, но повече нищо.

# 35
  • София
  • Мнения: 89
Бих си позволила да дам обратна връзка - записах се за безплатна консултация...

Свел съм автоматиката до миинмум. Кога е станало това "разминаване"?

# 36
  • Мнения: 12 473
В първия ден, когато пуснахте темата.

# 37
  • София
  • Мнения: 89
Как да се срещнем?



I. Ако търсиш персонални предложения за хранене и лични съвети за здравето и начина си на живот, консултация с мен може да една нова възможност за теб. Ето как може да ме намериш.
Стъпка 1. Избери час и начин на провеждане на сесията (на живо или онлайн) https://l-url.co/wEuIq
Стъпка 2. Провери си пощата (или папката спам) за моя имейл, потвърждаващ резервацията ти, включващ въпросник и още инструкции. Възможно е по същото време да ти звънна;
Стъпка 3. Попълни въпросник за Здравна История, включен в горния имейл;
Стъпка 4. Посети ме в уговорения ден и час;

II. Ако търсиш общи насоки за храненето, здравето и начина на живот моят блог https://l-url.co/Yunxr и моите рецепти https://l-url.co/ykwgw са на твое разположение.

III. Ако нямаш време да се ровиш във всичко това, за да търсиш, абонамент в моя клуб „Хранене за Красота“ ти позволява да получаваш през седмица на пощата си, имейл с най-новите рецепти и публикации, избрани от мен. Всичко това тук https://l-url.co/DppvM

Благодаря за вниманието!

# 38
  • София
  • Мнения: 89
Моите малки грехове


В натовареното си и забързано ежедневие ти имаш нещо, което ти служи за емоционална опора -- патерица, както го определя Норбеков -- за да продължиш успешно напред. Но дали е така? Наистина ли успешно продължаваш своя живот с кафе, цигари, алкохол, сладки, соленки, вейпинг, храна, или куп други, вместо да поговориш с близък (както по-често става и е прекрасно) или да потърсиш професионална помощ (когато нещата тръгнат на зле или излязат извън контрол).

За стреса четях като тинейджър в БТА-Паралели и не проумявах „Що за животно е това?” Сега, след години работа по големия син свят започнах да виждам все по-ясно пълния му облик и да разбирам как той само се разраства, подхранван от твоите страхове. Благосъстоянието в нашето общество се измерва с успехи, постижения и придобивки. В еднаква степен и собственичките на бизнеси или работещи работата си жени, подтискат стреса, за да не хранят страховете си с него и така предизвикват тялото си, без да знаят неговия език.



А то ти говори. Всяка клетчица е него има своята съвършена функция и когато нещо се обърка, то, първо ти говори с тих глас: „Спри, намали темпото, не яж бързо.", а по-късно крещи с пълен глас и ти причинява болки и трудности, които искаш да отрежеш, коригираш, или да махнеш бързо, за да продължиш по пътя на своя успех, без да разбираш, че вече си се провалила.

Дай воля на чувствата си -- те са част от теб и благодарение на тях ти си жената, която всички познават. Върни достойнството и себеуважението. Няма глупави или малки въпроси: Къде смяташ, че ти изпитваш трудности или ти е трудно? Кои са твоите МАЛКИ грехове?

# 39
  • Мнения: 518
Здравейте, Б положителна кръвна група съм. В момента бременна с второто си дете. Не ям месо вече две години, добре се чувствам, имах акне, което си замина с месото. Страдах от хроничен фарингит, защото премълчавах много неща, и когато започнах да си казвам всичко ,се излекувах. В момента здравословно ме мъчи едно производство на секрет в гърлото, което не се повлиява от спирането на млечните. 
Моят грях като цяло е храната. Толкова много обичам да ям, че не ме бърка да стана и да пътувам 200 км за една определена храна и мога да дам луди пари за един кроасан или панетоне. С килограми нямам проблем, но вкусната и качествена храна ми е страшно удоволствие. Малко ме е срам, че голям човек като мен изпитва такова влечение към храната. Повечето хора ядат , за да живеят. Аз живея, за да ям.

# 40
  • София
  • Мнения: 89
Повечето хора ядат , за да живеят. Аз живея, за да ям.

Здравейте, Виктория,

Много поучителна история, благодаря за смелостта.
Тази слуз, за която говорите, много ми напомня за едно състояние, в което „тялото плаче“ -- всякакви секрети могат да излизат така: сълзи, сополки и, най-вероятно, тази секреция.

Като Б кръвна група вие добре се справяте с млякото и не изключвам кисело мляко да не ви вреди изобщо. Ако сте го спрели по етични причини, вижте какви микронутриенти са ви в дефицит, защото това което казвате за храната по всяко време и на всяка цена, асоциирам с такива дефицити (и тялото си ги иска). В крайна сметка, храните двама човека и състоянието може да отшуми с времето

Други идеи за апетита ви са:
1. Осъзнатото хранене: То започва още с приготвянето на дадена храна. За да не изпадам в излишно теоретизиране, ще ви споделя само, че баба ми почти не ядеше, защото се засищаше в процеса на готвене;
2. Ядене на тъмно и
3. Ядене с малка лъжичка за забавяне на темпото на хранене, но те са приложими за клиенти с притеснения в теглото.

При вас би било интересно да разберем какво точно ви тласка към храната от психо-емоционална страна, защото явно работи добре и тялото ви е в баланс, метаболизмът ви си върши ранотата, и аз не смятам, че е хуманно на този етап да го нарушаваме. Бременността е чудо на природата -- после, с кърменето тялото ви ще се саморегулира.

Ако желаете, заповядайте да обсъдим повече подробности, за да не спекулирам, което не е професионално.

# 41
  • Мнения: X
Аз съм от А+ група. Храня се главно с млечни продукти. Вреден навик ми е, че понякога прекалявам с кафето - 4 чашки на ден, но напоследък много ме изнервят и потрепервам понякога даже.
Имам проблеми със заспиването, чувствам ужасно напрежение, сякаш понякога стягане при дишане, което не ми дава да заспя. Най-голям проблем имам с хемоглобина... Чела съм за храни, които го повлияват, намалявала съм кафета, ограничавала съм млечните продукти, но когато огранича млечните продукти се чувствам слаба и отпаднала.
Но каквото и да правя на следващото изследване установявам, че хемоглобинът е паднал с една единица, а сега заедно с него и лимфоцити.

Попринцип знам какво съветват-след като имам желязодефицитна анемия, то трябва да отида на хематолог и аз разбирам това... Трябва да се помогне за наваксването на желязо, трудно или невъзможно е от 91 да го вдигна на 120... Но аз вдигам кръвно от прием на желязо.
В здравословно тегло съм, 19ИТМ за моята възраст е в норма, но пък доста мускулеста така, че не е съвсем съвсем обективна тази скала. Преди време имах проблем, че не се хранех достатъчно и то няколко години подред (това го споменавам само в случай, че има връзка с останалите оплаквания) . В общи линии старая се да се храня достатъчно в последната година и не смятам да се връщам към лошите навици, но сега пък се чувствам свръхчувствителна към всичко - изведнъж хапчетата и желязото въздействат твърде силно, кафето ми идва твърде силно.
Аз също се чудя как мои връстници се хранят нездравословно и нямат такива проблеми... Не се чувстват слаби, не се чувстват сякаш ще припаднат, не се чувстват сякаш всичко е твърде трудно, тъжно, ангажиращо.

# 42
  • София
  • Мнения: 89
Аз съм от А+ група. Храня се главно с млечни продукти. Вреден навик ми е, че понякога прекалявам с кафето - 4 чашки на ден, но напоследък много ме изнервят и потрепервам понякога даже.
Имам проблеми със заспиването, чувствам ужасно напрежение, сякаш понякога стягане при дишане, което не ми дава да заспя. Най-голям проблем имам с хемоглобина... Чела съм за храни, които го повлияват, намалявала съм кафета, ограничавала съм млечните продукти, но когато огранича млечните продукти се чувствам слаба и отпаднала.
Но каквото и да правя на следващото изследване установявам, че хемоглобинът е паднал с една единица, а сега заедно с него и лимфоцити.

Попринцип знам какво съветват-след като имам желязодефицитна анемия, то трябва да отида на хематолог и аз разбирам това... Трябва да се помогне за наваксването на желязо, трудно или невъзможно е от 91 да го вдигна на 120... Но аз вдигам кръвно от прием на желязо.
В здравословно тегло съм, 19ИТМ за моята възраст е в норма, но пък доста мускулеста така, че не е съвсем съвсем обективна тази скала. Преди време имах проблем, че не се хранех достатъчно и то няколко години подред (това го споменавам само в случай, че има връзка с останалите оплаквания) . В общи линии старая се да се храня достатъчно в последната година и не смятам да се връщам към лошите навици, но сега пък се чувствам свръхчувствителна към всичко - изведнъж хапчетата и желязото въздействат твърде силно, кафето ми идва твърде силно.
Аз също се чудя как мои връстници се хранят нездравословно и нямат такива проблеми... Не се чувстват слаби, не се чувстват сякаш ще припаднат, не се чувстват сякаш всичко е твърде трудно, тъжно, ангажиращо.

Здравейте. Ина,

Напълно вярно е, че на кафето и млечните може да дължите анемията, безсънието и нервността. Те са просто перфектната комбинация, особено като вземем предвид и А кръвната група (вегани, зърнени храни).

В психо-емоционален аспект ще е много полезно да загърбите страха и да потърсите източници си радост в живота, за да може да нормализирате желязото и левкоцитите. Билките и отварите на народната медицина са много ефикасни и е хубаво да посетите най-близката за вас билкова аптека и да видите какво могат да ви предложат.

Историята с нередовно хранене, особено продължителното, обикновено оставя отпечатък върху здравния статус. Не е за изключване възможността за затруднена работа на черния дроб в подобрен случай, но нямам други подробности и, ако заключа нещо, рискувам да ви подведа.

Сравняването с други хора никому не донесло полза и в това отношение йогата учи на много хубави навици като примирение и не-сравняване.

Хранителните добавки имат своите плюсове и минуси, но предписващият ги специалист е добре да следи как откликва тялото ви на тях. ИТМ е сам по себе си не е достатъчен критерий за здравословно състояние и за това холистичния подход може да ви ориентира  по-добре.

Главното е, че нямате някакви болести, които да спъват вашето търсене на баланс, което според мен е единственото ви предизвикателство в момента.

„Храната за едни е отрова за други“ е древногръцки постулат, с който първо запознавам моите клиенти, и ако решите, сте ми добре дошла на лична среща.

Поздрави.

# 43
  • Мнения: X
Благодаря за отговора! Simple Smile

Да, определено има и някаква психоемоционална причина за случващото се.

Иначе аз не обичам едностранно хранене, тоест да е само насочено към растителни храни. Пробвала съм, но ефектът е изтощение, и усещане сякаш не съм си аз. Имам обаче над какво да работя при набавянето на пълноценна храна и обогатяване на тези от растителен произход . Не зная дали оттам идва проблемът с анемията, но със сигурност от там трябва да дойде част от решението на проблема. Да разчитам само на железни препарати е неприятно и временно решение, след което отново ще се появят проблеми.

Послепис: Аз преди много разчитах на сладки сушени плодове и десерти и още много си ги обичам, но вече не са ми ежедневие както преди, тъй като измерих една малко висока захар, дали е било моментно състояние, но явно успявам да вдигна кръвната захар понякога.  Учудена съм-никога не съм наблягала толкова на високо въглехидратите храни и се движа наистина доста и спортувам. Но явно не е достатъчно за мен и моят случай. И спирам дотук да използвам полето да пиша в онлайн консултации, за да не излезе, че съм неблагодарна и несъобразителна. Simple Smile

Пак благодаря за съветите!

Последна редакция: пн, 16 май 2022, 19:49 от Анонимен

# 44
  • София
  • Мнения: 89
Как се справяш с топлото и какви рискове крият модерните технологии?

С цъфтежа на липите, топлият сезон е официално открит и с това е въпрос на време, преди да ни превземе горещото време, което и без друго е по-вероятно от всякога.

В 21-ви век, първото решение е климатикът и никого не упреквам за това. Но можем ли да го избегнем или да се справим без него, ако обстоятелствата го наложат?



Сподели своите идеи и впечатления, за да проверим и развенчаем истини и заблуди битуващи в градския фолклор?

След време ще си позволя да дам своята интерпретация  на тях.

#жега #лято #климатик #многотопло #горещини #вода #хранене #топломие

# 45
  • Мнения: 1 999
Не харесвам климатиците и ако мога ги избягвам. Топлото не ме плаши - издържам и го обичам. Виж студа е друго нещо.

# 46
  • Мнения: 913
И аз избягвам климатиците вкъщи, на работа и в колата. Предпочитам да оставя постоянно отворени прозорци.

# 47
  • София
  • Мнения: 709
Нямам проблем с климатиците стига температурата да е умерена.  За съжаление като стоя по-дълго време на климатик, който охлажда помещението след това задължително или ме боли глава или  гръб и  тн. Топлото много го обичам и  зимата доста го засилвам. Аз съм от хората , на които  винаги им  е студено и като ми пуснат климатика на 18 градуса ми тракат  зъбите.

Последна редакция: чт, 02 юни 2022, 15:42 от Ellie_0001

# 48
  • Мнения: 12 473
Не понасям климатици, до степен да смятам и че съм алергична към тях.
Супер вредно изобретение, което само допълнително разболява населението.
Гледам да минимализарам времето си в помещения с климатизация и без свеж въздух.

# 49
  • София
  • Мнения: 89
Не харесвам климатиците и ако мога ги избягвам. Топлото не ме плаши - издържам и го обичам. Виж студа е друго нещо.

Аз също съм топлолюбив и избягвам климатици при възможност. До студеното ще стигнем зимата...

Ще направя общ коментар с идеи по-долу...

# 50
  • София
  • Мнения: 89
И аз избягвам климатиците вкъщи, на работа и в колата. Предпочитам да оставя постоянно отворени прозорци.

Климатиците са нож с 2 остриета, но и течението не е за надценяване. Ще коментирам нацяло темата след малко.

# 51
  • София
  • Мнения: 89
Нямам проблем с климатиците стига температурата да е умерена.  За съжаление като стоя по-дълго време на климатик, който охлажда помещението след това задължително или ме боли глава или  гръб и  тн. Топлото много го обичам и  зимата доста го засилвам. Аз съм от хората , на които  винаги им  е студено и като ми пуснат климатика на 18 градуса ми тракат  зъбите.

Климатиците имат повече или по-малко негативен ефект върху нас. Общото е да не се прекалява с тях и това ще обобщя по-късно.

# 52
  • София
  • Мнения: 89
Не понасям климатици, до степен да смятам и че съм алергична към тях.
Супер вредно изобретение, което само допълнително разболява населението.
Гледам да минимализарам времето си в помещения с климатизация и без свеж въздух.

Има ред странични ефекти от тях и е много вероятно пропускането на задължителните профилактики да е причина за алергични реакции от миклоорганизмите, които се заселват във влажната среда на системите им. Няма нищо по-хубаво от чистия и свеж въздух.

# 53
  • София
  • Мнения: 89
Как по-мъдро да избираме храната през летните горещини?

Тези дни може да не изгаряме от жега, но все пак вече усетихме вкуса на температурите над 30℃, без дори да е започнало астрономическото лято. А то наближава, и с него идват неумолимите жеги, пек и пот, които не по вкуса на всеки. Които и да сме, ние живеем и спазваме общи принципи (и един от тях е, че потенето ни охлажда). Благодарение на тях може да изберем храни, спестяващи ни прегряването и неудобството.

Ето идеите ми какво да направиш с храненето, за да не ти се налага да търсиш течение или да се излагаш не климатика, от който може да се подолееш.

Избери суровото
Добавянето на повече пресни плодове и зеленчуци към храната помага на храносмилането ни да се справя по-добре с топлината. От друга страна, готвените ястия забавят метаболизма ни и отделят излишък от ендогенна енергия, която усещаме като топлина. За това Аюрведа препоръчва храна от въздушен тип, която се отнася до растенията, растящи над земята.

Стани веган
Като цяло месото и продуктите с животински произход имат по-дълъг транзитен период (от ядене до изхождане) от веганската храна. Освен това те са по-голям източник на токсини и отделят повече енергия, в резултат на което телесната температура се повишава.

Избирай умерено
Мисълта за ледена бира в летните горещини е много привлекателна за някои. Традиционната китайска медицина (TКM) нарича студената храна свиваща и тя не се счита за добра идея. Казано по-просто, докато ядем студена храна, тялото произвежда вътрешна топлина, за да подобри храносмилането. Това не е добра идея, докато отвън вече имаме излишък от топлина. Решението е да консумираме храни и напитки със стайна температура и да сме пестеливи с подправките, най-вече загряващите.

Избягвай МАЛКИТЕ
Известно е, че Мазнините, АЛКохолът И ТютюнопушенЕто увеличават ендогенната енергия на тялото. Това е вид топлина, която православното християнство и ислямът приемат за „лоши“ през лятото. Не случайно те (заедно с животинските продукти) са забранени за консумация през Богородичните пости (1-15 август).



Хидратирай се
Процесът на потене е прекрасен начин на терморегулация, който тялото ни изградило. За да се потим се нуждаем от вода и храни, които я съдържат (краставици, дини и др.). Всеки опит за потискането му може да доведе до прегряване и дори топлинен удар. Така че, за да избегнеш това, пий колкото е възможно повече вода със стайна температура, за да не претоварваш охладителната система на тялото си. Тук е и мястото да отбележим, че кафето и чаят са диуретици. При консумацията им изхвърляме вода чрез отделителната система и така лишаваме тялото си от ценната охлаждаща течност - водата.

Шипка сол
Като търсим мярка във всичко, малкото количество сол оказва значително влияние върху електролитния баланс на организма. Тъй като през лятото се потим и/или уринираме прекомерно, губим ценната си сол с това и следва да компенсираме тези загуби. Така, следващия път, когато усетиш солта на потта си под палещото слънце, явно е време за твоя айрян, таратор или гаспачо.

# 54
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Цяла нощ всички прозорци са широко отворени, за да влезе хладен въздух. Сутрин затваряме и спускаме щорите. Така почти през целия ден вкъщи е хладно. Дворът ни беше слънчев и много печеше, понеже къщата ни е южна. Насадихме много дървета, които за 5 години станаха високи колкото къщата. Пазят сянка и температурата падна драстично през лятото.

# 55
  • Мнения: 8 803
Здравейте!
Имам ужасен проблем и не успявам да го реша. Гастроентерологът ми също не успява да ми помогне.
Малко обяснение - с автоимунно жлъчно- чернодробно заболяване съм. Заради него имам гастрит и колит - хронични. Тези проблеми датират от 14 години. Досега се справях някак, колитните кризи траеха около седмица максимум. От пролетта нещата рязко се влошиха. Кризите следват една след друга и траят много дълго. Болезнени и ужасно тежки са. Трябва нещо да променя, но не знам какво....
Храня се със съвсем проста храна - варено, печено на скара, никога пържено. Само зеленчуци, основно картофи, тиквички, чушки, домати, краставици. Ориз също варен или готвен. Бяло пилешко месо. Някои плодове ям, но всичко е в ограничено количество. От млечните само сирене и кисело мляко, но внимавам много с тях. Не пия нищо освен вода. При това положение не разбирам откъде идват тези ужасни кризи? Почти никога не мога да разбера какво ги провокира, за да го изключа.
Гастроентерологът ми опитва различни комбинации от пробиотици и обезболяващи, за да налучка правилната формула, но не се получава. Не мисля, че пробиотиците и обезболяващите ще решат проблема с магическа пръчка. Чувствам ,че имам нужда от нещо друго, но не разбирам какво. Може би храни, но кои и в каква комбинация?
ПП Има нещо, което трябва да напиша, не знам дали има значение. ...От 14 години не съм се нахранила нито веднъж с апетит. Ям храна, която не харесвам. Имам други вкусови предпочитания, но болестта ми не позволява да се храня по този начин. Гастроентерологът ми винаги ме предупреждава да бъда много внимателна, за да не се гледам често закачена за система и аз никога не опитвам нищо забранено. Чудя се понякога дали и това, че ям, защото се налага, без да изпитвам никога удоволствие от това, а по-често отвращение, е част от причините?

# 56
  • Мнения: 59
Здравейте! Въпросът ми е следният: как да се 'заситим' без въглехидрати, или по-точно тестени изделия. Имам чувството че без тях храната не е достатъчна, дори и да е, тоест самото внушение, че без тях няма ситост. Дали да ги изключа от менюто си за по-дълго време, за да премахне този навик, защото това е навик поне според мен, или трябва друг подход?

# 57
  • София
  • Мнения: 89
Цяла нощ всички прозорци са широко отворени, за да влезе хладен въздух. Сутрин затваряме и спускаме щорите. Така почти през целия ден вкъщи е хладно. Дворът ни беше слънчев и много печеше, понеже къщата ни е южна. Насадихме много дървета, които за 5 години станаха високи колкото къщата. Пазят сянка и температурата падна драстично през лятото.

Това е изключително добър подход. Виждал съм го в Казабланка и при тъстовете си в Ница. Щорите и дърветата са много по-надеждно и здравословно решение от климатика.

# 58
  • София
  • Мнения: 89
От 14 години не съм се нахранила нито веднъж с апетит. Ям храна, която не харесвам. Имам други вкусови предпочитания, но болестта ми не позволява да се храня по този начин. Гастроентерологът ми винаги ме предупреждава да бъда много внимателна, за да не се гледам често закачена за система и аз никога не опитвам нищо забранено. Чудя се понякога дали и това, че ям, защото се налага, без да изпитвам никога удоволствие от това, а по-често отвращение, е част от причините?

Истината рядко е еднозначна и последното, което пишете може да е повратна точка е живота ви. Но стомахът като орган, който ни помага да приемем света такъв, какъвто е, може да негодува и срещу обкръжението ви. Обяснението го дължите на самата себе си...

На ниво хранене много прост метод е елиминационния протокол (диета). Изключете за от 2-4 седмици до няколко месеца една храна (или няколко храни на стъпаловиден принцип, без да става храната ви съвсем бедна) и я въведете рязко (ударно) след това. Следете си реакцията и така ще узнаете коя храна ви влияе зле. Аз бих започнал с млечните, защото те са първите заподозрени, а след тях всички меса, които ядете.

Освен това заменете печенето с варене и готвене на пара (за зеленчуците, за да "пречупите" фибрите, които също са сред заподозрените.

Нищо не казвате за сладкото, но също много се провокира от него и от други като алкохол, цигари и кафе.

За да съм ви от полза най-добре, може да заповядате на лична консултация.

Благодаря.

# 59
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте! Въпросът ми е следният: как да се 'заситим' без въглехидрати, или по-точно тестени изделия. Имам чувството че без тях храната не е достатъчна, дори и да е, тоест самото внушение, че без тях няма ситост. Дали да ги изключа от менюто си за по-дълго време, за да премахне този навик, защото това е навик поне според мен, или трябва друг подход?

Искам да уточня, че тестените изделия не са единствените източници на въглехидрати. Има ниско и високо захарни въглехидрати; скорбялни въглехидрати (картофи, зърнени и др.) и нескорбялни - без нишесте, които се позволяват в кетогенниата диета, когато нямат захари. Такива са зеленолистните зеленчуци.

Причината, заради която не усещате ситост при отсъствие на въглехидрати, е че сте въглехидратен метаболитен тип и водоразтворимите фибри в тях като поемат вода се надуват и ву създават чувство за ситост. Ако ги избягвате по някаква причина, белтъчините и мазнините (останалите два макронутриента) нямат силата да подадат достатъчно силен сигнал по своите пътища в мозъка ви и вие усещате глад - празнота.

Не е внушение, а човешка природа за хора като вас, че без въглехидрати няма ситост и, ако трябва да го обясня по друг начин, е, да се опитвате да си подкарате Тесла като я наливате с бензин и нафта..

Благодаря

# 60
  • Мнения: 59
Благодаря Ви! Ще се информирам повече за този тип метаболизъм.
Здравейте! Въпросът ми е следният: как да се 'заситим' без въглехидрати, или по-точно тестени изделия. Имам чувството че без тях храната не е достатъчна, дори и да е, тоест самото внушение, че без тях няма ситост. Дали да ги изключа от менюто си за по-дълго време, за да премахне този навик, защото това е навик поне според мен, или трябва друг подход?

Искам да уточня, че тестените изделия не са единствените източници на въглехидрати. Има ниско и високо захарни въглехидрати; скорбялни въглехидрати (картофи, зърнени и др.) и нескорбялни - без нишесте, които се позволяват в кетогенниата диета, когато нямат захари. Такива са зеленолистните зеленчуци.

Причината, заради която не усещате ситост при отсъствие на въглехидрати, е че сте въглехидратен метаболитен тип и водоразтворимите фибри в тях като поемат вода се надуват и ву създават чувство за ситост. Ако ги избягвате по някаква причина, белтъчините и мазнините (останалите два макронутриента) нямат силата да подадат достатъчно силен сигнал по своите пътища в мозъка ви и вие усещате глад - празнота.

Не е внушение, а човешка природа за хора като вас, че без въглехидрати няма ситост и, ако трябва да го обясня по друг начин, е, да се опитвате да си подкарате Тесла като я наливате с бензин и нафта..

Благодаря

# 61
  • Мнения: 35
Здравейте. Не зная дали все още е активна темата, но все пак ще си задам въпросите. Сутрин като се събудя макар и да съм спала доста часове се чувствам уморена, спи ми се още, нямам енергия, нищо не ми се прави, а се старая да си хапвам повече пловдове, зеленчуци, да правя упражнения уж за повече енергия, обаче не виждам никакъв ефект. От какво може да се дължи това? Най-вече за спането и да спя по-малко часове отново се чувствам така. Много рядко се е случвало да се събудя и да се чувствам бодра. И другия проблем е, че сутрин след като се събудя нямам апетит, а вечерта ми се усилва и ми се хапва. Как мога да преодолея и този проблем?
Ще се радвам ако ми дадете съвет.

# 62
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте. Не зная дали все още е активна темата, но все пак ще си задам въпросите. Сутрин като се събудя макар и да съм спала доста часове се чувствам уморена, спи ми се още, нямам енергия, нищо не ми се прави, а се старая да си хапвам повече пловдове, зеленчуци, да правя упражнения уж за повече енергия, обаче не виждам никакъв ефект. От какво може да се дължи това? Най-вече за спането и да спя по-малко часове отново се чувствам така. Много рядко се е случвало да се събудя и да се чувствам бодра. И другия проблем е, че сутрин след като се събудя нямам апетит, а вечерта ми се усилва и ми се хапва. Как мога да преодолея и този проблем?
Ще се радвам ако ми дадете съвет.

Здравейте, Боби,

Споделеният от вас случай е типичен пример за адреналинова умора. Основния му причинител е начина на живот и количеството стрес, но не на последно място, приема на храни и течности. С оглед на предприетите от вас стъпки, бих ги определил като добри, но след като не дават резултати при вас, може да се поразровим в първопричините на състоянието като цяло.

Заповядайте при мен за лична среща, за да потърсим заедно отговорите, които търсите.

Поздрави.

#adrenalfatigue

# 63
  • София
  • Мнения: 89
Суровоядството и Богородичният пост. Изумителни съвпадения или страхотни прозрения.


Вчера започнаха Богородични пости и, както винаги се оказва, традициите са нещо много мъдро и полезно и дори с научна обосновка. Ако през 1930 г. д-р Пол Кучаков първи доказа, че прием на поне 51% сурова храната, те предпазва от левкоцитоза и Дейвид Улф от години повтаря пози факт за популяризиране на суровоядството, в нашите традиции от столетия следващите две седмици са само за сурова храна. Така левкоцитите ти няма да реагират към  готвеното, сякаш се разболяваш. Освен това и ендогенната енергия на тялото е ниска, защото суровата храна охлажда тялото (според Аюрведа и ТКМ).

Най-лесно можеш да се справиш без климатик в жегите като:
-- ядеш главно сурови плодове и зеленчуци и неготвена храна;
-- готвиш, избягвай или намали мазнините;
-- замениш варенето с киснене;
-- се хидратираш с по 2-3 литра вода на ден, потенето охлажда. Добави лимон, мента или анасон по избор;
-- избягваш пържените храни и червеното месото;
-- използваш прохладата на вечерта за така нужното за тялото движение, особено, ако водиш уседнал начин на живот;
-- дишаш през зъби с притворени устни и издишваш през носа, за да се охлаждаш. Дишай дълбоко, с корема
-- избягваш цигарите, алкохола и лютите подправки, защото те загряват тялото.



А ти как се справяш с горещините? На храната или на климатика разчиташ повече по това време, за да се разхладиш?

#summer #heat #rawfood #vegan #hydrate

# 64
  • Мнения: 96
Здравейте,

Препоръчвате ли постенето по време на бременност?

# 65
  • Мнения: 5 674
-- дишаш през зъби с притворени устни и издишваш през носа, за да се охлаждаш. Дишай дълбоко, с корема.

Интересно, чела съм, че е добре да се диша винаги през носа. Бихте ли коментирали тази препоръка за дишане през уста.

# 66
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,

Препоръчвате ли постенето по време на бременност?

Здравейте Farhana,
От постите са освободени бременни и болни.
Дори и да не беше казано изрично, аз бих го споменал.

Благодаря.

# 67
  • София
  • Мнения: 89
Интересно, чела съм, че е добре да се диша винаги през носа. Бихте ли коментирали тази препоръка за дишане през уста.

Здравейте,

Топлообменът при капилярите в носа е много по-добър, от този в устата.

В йога има много техники за дишане и някои от тях имат охлаждащ ефект.

Благодаря.

# 68
  • Мнения: 12 473
Как да разбера според аюрведа какво да е храненето ми?

# 69
  • София
  • Мнения: 89
Как да разбера според аюрведа какво да е храненето ми?

Има тест за опрделяне на аюрведически тип.

# 70
  • София
  • Мнения: 101
Здравейте. Не зная дали въпроса ми е във вашата сфера, но ще опитам... Търся помощ за хранене при хипогликемия без диабет, за моята майка. Лекарите казват да контролираме ниските нива на захарта с хранителен режим, но не казват какъв. Основно и важно при нея е, че преди 8 години й премахнаха целият стомах, а преди 2 и жлъчката. Никой не вниква в тази важна подробност. Храната не се задържа в стомаха, както е при здрав човек и съответно не се усвоява, както трябва... В тотална безизходица сме...

# 71
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте.
Търся помощ за хранене при хипогликемия без диабет, за моята майка. Основно и важно при нея е, че преди 8 години й премахнаха целият стомах, а преди 2 и жлъчката.

Здравейте, Илияна,

Пълноценни, комплексни въглехидрати могат да повишат нивата на захарта, но заради премахнатите стомах и жлъчен мехур, е важно много добре да сдъвква храната и дори да ползва блендер, за да я пасира. Нека се храни с растителни белтъчини, които и понасят (варива, елда и зелено-листните зеленчуци), а ако и те са й тежки, да опита соево или ядково мляко и да избягва животински и мазни храни.

Медът е подходящ подсладител, защото вече е метабилизиран веднъж от пчелите, но да не прекалява с него

Лекарите не учат нищо за хранене и за това нямат много познания за случая на майка ви.

Ако имате желание, може да обсъдим на лична среща по-подробно детайли.

Успех.

# 72
  • Мнения: 224
Здравейте, не знам дали тук е правилното място да споделя за моя проблем.
След вечеря, винаги след около два часа ми се дояжда пак нещо. Ако вечерям в 8 часа, в 11 ч вече съм гладен, започвам да отварям хладилника и да взимам каквото ми падне. Това на какво се дължи според вас?

И понеже съм спортуващ човек, но си стоя слаб има ли начин или схема  за покачване на кг, който мога да следвам, защото тези които следвах до сега, не дават резултат! Благодаря

# 73
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, не знам дали тук е правилното място да споделя за моя проблем.
След вечеря, винаги след около два часа ми се дояжда пак нещо. Ако вечерям в 8 часа, в 11 ч вече съм гладен, започвам да отварям хладилника и да взимам каквото ми падне. Това на какво се дължи според вас?

И понеже съм спортуващ човек, но си стоя слаб има ли начин или схема  за покачване на кг, който мога да следвам, защото тези които следвах до сега, не дават резултат! Благодаря

Здравейте Иво.

Това огладняване, за което говорите, по което и време на деня да се появяв, най-често се дължи на факта, че не приемате храните според вашия метаболитен тип. Например, ако сте протеинов метаболитен тип и приемате въглехидратна храна или обратно. Друга причина може да е, че храната ви е непълноценна и силно преработена — богата на бързи въглехидрати, които се изгарят изключително лесно, и скоро след това изчерпвате енергия и сте гладен,

Едно от решенията за вашия въпрос с килограмите се съдържа точно в предходния параграф. Освен това спортът не е задължително да е физически натоварващ. Времето, когато тренирате, е от голямо значение. И не на последно място периодиката на храненето която може силно да повлияе на начина на разграждане и усвояване на храната.

# 74
  • Мнения: 1 223
Как се определя метаболитен тип?

# 75
  • София
  • Мнения: 89
Как се определя метаболитен тип?

Има тестове за това (не са лабораторни), както и наблюдение, упражнения с храната и анализ от специалист също може да даде отговор.

# 76
  • Мнения: 67
Здравейте, за чревна дисбиоза може ли препоръка, и знаете ли дали може да е причина за поражения на психично ниво ,и от нея да се е развила глиоза на мозъка.Благодаря.

# 77
  • Мнения: 224
Как се определя метаболитен тип?

Да, какво ще рече това?
Аз го разбирам, че явно трябва да се храня с храни, които да са по трудно разграждащи или по високо протеинови. Защито моя метаболизъм е бърз. Или нека да каже специалиста. И за мен е интересно

# 78
  • София
  • Мнения: 89
Цитат
Да, какво ще рече това?
Аз го разбирам, че явно трябва да се храня с храни, които да са по трудно разграждащи или по високо протеинови. Защито моя метаболизъм е бърз. Или нека да каже специалиста. И за мен е интересно


Здравей, Иво,

В храненето съществуват над 120 диетични теории, които са доказани сами по себе си, в зависимост от представителната извадка, но не са редки случаите, когато те си противоречат. Всичко зависи от конкретния човек или група хора (етнос, социален статус и мн. др.).

Метаболитният тип е теория, според която от съществуващите 3 макронутриента -- протеини (белтъчини), въглехидрати и мазнини, хората са въглехидратен, протеинов или смесен метаболитен тип (добре усвояват тези макронутриенти).

Първият недостатък на тази теория лъсва веднага: нищо не се казва за мазнините. Но тя е много надеждна като цяло, защото от мазнини се нуждаем всички и без тях може да си докараме неприятности.

За да разберем какъв метаболитен тип си, е важно да знаем какво предпочиташ, колко енергия ти дава, колко време изкарваш с едно хранене и някои поведенчески елемента. Противно на това, което предполагаш, за да си напр. протеинов тип, следва добре да разграждаш протеините (и животински, и растителни), а да се подуваш и да ти е тежко от въглехидратна храна. Това е много опростено, но би ти дало обща представа за теорията.

Отново, както всяка теория, тя разглежда много едностранно хората и не е задължително сама да отговори на търсенето ти в храненето и здравето като цяло.

Поздрави,
Ники

# 79
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, за чревна дисбиоза може ли препоръка, и знаете ли дали може да е причина за поражения на психично ниво ,и от нея да се е развила глиоза на мозъка.Благодаря.


Здрасти, С_К,

Препоръките идват като се знаят възможните причинители (и ги елиминираш) като силно преработени и рафинирани храни, алкохол, цигари, медикаменти, или стрес и подобни психо-емоционални фактори. Сигурно вече всички са ти казали да вземаш пробиотици и за това, аз ще прескоча този съвет. В храненето добави плодове и зеленчуци расли в истинска почва (1 ч.л. пръст има повече бактерии, отколкото видимите звезди) и истински ферменти: боза, туршия, кисело мляко и всички производни...

Мозъкът е много пряко свързан с червата и здравето на едното, може да даде отражение на другото и обратно. За това не изключвам подобна връзка като напълно възможна.

Надявам се това да ти е полезно.

Поздрави,
Ники

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Здрасти...
С улцерозен колит съм,с непоносимост към много храни.
За съжаление с премахната щитовидна жлеза и част от паращитовидните,с тотална хистеректомия още на 29 годишна възраст,което означава доста сериозен хормонален дисбаланс.
На 40 години съм в момента,болестите продължават да се наслагват.
Теглото ми е около 100 кг,последните две стойности са 103 кг,след това 98 кг.
След премахването на щитовидната жлеза ми се е омазнил черния дроб.Преди това нямаше стеатоза,сега е значителна.
Развила съм ИР и имам сериозни болки в ставите,казаха ,че е реактивен колит асоцииран артрит.
Не приемам никакви лекарства за колита и артрита,нито за ИР.Правя тежки алергии към много лекарства и лекарите вдигат вече рамене(след като ме нарязаха хубаво).

Така...аз искам да си помогна,искам да се радвам на живота,за съжаление живея в постоянна болка и дискомфорт,с ограничено хранене.
Колитът се поуспокоява ако не ям глутен и млечни,избягвам и целулозата от зеленчуците и фруктозата от плодовете.
Остават месо,ориз,картофи и захар.Това ям с месеци,след това се отпускам и хапвам нещо вкусно...
И така.
Идеи как мога да си помогна?
Надявам се отговорът Ви да не е"Следвайте съветите на лекуващия лекар."
Правила съм тест за хранителни непоносимости,веднъж и антитела за глутен бяха леко положителни.
Вероятно слабата глутенова непоносимост,за която с години не знаех е причинила повечето заболявания,но това не може да се върне назад.Искам уверено да продължа напред.

# 81
  • Мнения: 127
Здравейте. Не зная дали все още е активна темата, но все пак ще си задам въпросите. Сутрин като се събудя макар и да съм спала доста часове се чувствам уморена, спи ми се още, нямам енергия, нищо не ми се прави, а се старая да си хапвам повече пловдове, зеленчуци, да правя упражнения уж за повече енергия, обаче не виждам никакъв ефект. От какво може да се дължи това? Най-вече за спането и да спя по-малко часове отново се чувствам така. Много рядко се е случвало да се събудя и да се чувствам бодра. И другия проблем е, че сутрин след като се събудя нямам апетит, а вечерта ми се усилва и ми се хапва. Как мога да преодолея и този проблем?
Ще се радвам ако ми дадете съвет.

Здравейте, Боби,

Споделеният от вас случай е типичен пример за адреналинова умора. Основния му причинител е начина на живот и количеството стрес, но не на последно място, приема на храни и течности. С оглед на предприетите от вас стъпки, бих ги определил като добри, но след като не дават резултати при вас, може да се поразровим в първопричините на състоянието като цяло.

Заповядайте при мен за лична среща, за да потърсим заедно отговорите, които търсите.

Поздрави.

#adrenalfatigue

Здравейте и от мен,цитирам съфорумката,защото при мен е 1:1 същото положение и не знам какво да направя вече,за да се подобри състоянието ми.
Пия и добавката кверцетин,и почти няма ефект.

# 82
  • София
  • Мнения: 89
И така.
Идеи как мога да си помогна?

Здрасти Мария,

Ти си шампион и си заслужаваш нещо повече от следването препоръките на хора, които нямат и един час лекции по хранене.

Понеже не споменаваш нищо за билките, първо се обърни към твой надежден билкар, за да ти предпише подходящи билки.

От това, което разбирам без-глутеново и без-млечно хранене ти понася добре. Месото само може да задълбочи, обаче твоите оплаквания, защото хормоните в него само довършват това, което операциите са направили.
Обърни повече внимание на накиснати бадеми, орехи, тиквени семки, чия, както и варени/печени тикви, сладки картофи, моркови, грах, соя, елда, киноа.

Фибрите (целулозата) те дразнят, защото докато не си знаела и си приемала глутен и лактоза, си развила автоимунно състояние. Стой далеч от тях и постепенно стомаха и червата ти ще заработят добре. Прясно-изцедени сокове може да са ти по-добър вариант от самите плодове.

Остри състояния могат да изчезнат, ако дадеш на тялото си възможност да се саморегулира, не губи вяра. Ако самодисциплината ти е предизвикателство, просто спри да купуваш вкусотиите — като не ги виждаш, не ти се дояждат.

Вода с лимонов сок сутрин на гладно може да ти регулира стомаха. Сега като е по-студено аз я предпочитам даже леко затоплена, а не вряла като чай. Ако сока ти дразни, може 1-2 капки лимоново масло вместо това.

И като говорим за маслата, няма по-благо нещо за раздразнено стомахче от хубави мазнини — зехтин, кокосово масло или тахани (сусамов, лешников или каквото ти харесва). Гъбите са много добър източник на фибри, които не са толкова брутални както в зеленчуците и са пълни с всички микроелементи, които може да ти липсват.

Пиши съобщение или ела да говорим в кабинета ми, за да кажеш как се оправяш.

# 83
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте и от мен,цитирам съфорумката,защото при мен е 1:1 същото положение и не знам какво да направя вече,за да се подобри състоянието ми.
Пия и добавката кверцетин,и почти няма ефект.


Здрасти Лено,

Бих предложил да намалите кафе, преработени храни с рафинирана захар и увеличите зехтин, кокосово масло, тахани.

# 84
  • Мнения: 59
Здравейте отново! Какви препоръки имате относно храненето по времето на смяната на сезоните, прехода от много горещо време към студено? Трябва ли да залагаме на сезонната храна предимно? Как смятате че се отразява този преход на начина на хранене, апетита и енергичността?

# 85
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте отново! Какви препоръки имате относно храненето по времето на смяната на сезоните, прехода от много горещо време към студено? Трябва ли да залагаме на сезонната храна предимно? Как смятате че се отразява този преход на начина на хранене, апетита и енергичността?

Здравейте, Тайгър.

Намирам сезонността в храненето за определящо, за това как реагира тялото ни на промяната на сезоните. Колкото по-близо до сезона е храненето ни, толкова по-малко сезонна отпадналост, настроение, апетит и други състояния може да ни налягат. Но това не е всичко: сезонните храни ни подкрепят да се справяме с метеорологичното време и нуждите на тялото ни, породени от него.

За студеното, тялото ни се нуждае от топлина, идваща от земята, и нея си я набавяме от люто, готвеното, мазнините, храни расли в земята и -- в най-студеното -- от животински храни. Дори, ако разгледаме подробно постите (които църквата е взаимствала преди 1000 год., когато е дошла по нашите земи, доста стар PR-трик), ще видим как има решения за всичко. Така напр. в най-топлото (Богородични пости, 1-14 август, се препоръчват сурови храни и изключване на мазнините за понижаване на ендогенната енергия и подобрен термообмен.

Поздрави!

# 86
  • Мнения: 59
Благодаря ви за отговора!
Здравейте отново! Какви препоръки имате относно храненето по времето на смяната на сезоните, прехода от много горещо време към студено? Трябва ли да залагаме на сезонната храна предимно? Как смятате че се отразява този преход на начина на хранене, апетита и енергичността?

Здравейте, Тайгър.

Намирам сезонността в храненето за определящо, за това как реагира тялото ни на промяната на сезоните. Колкото по-близо до сезона е храненето ни, толкова по-малко сезонна отпадналост, настроение, апетит и други състояния може да ни налягат. Но това не е всичко: сезонните храни ни подкрепят да се справяме с метеорологичното време и нуждите на тялото ни, породени от него.

За студеното, тялото ни се нуждае от топлина, идваща от земята, и нея си я набавяме от люто, готвеното, мазнините, храни расли в земята и -- в най-студеното -- от животински храни. Дори, ако разгледаме подробно постите (които църквата е взаимствала преди 1000 год., когато е дошла по нашите земи, доста стар PR-трик), ще видим как има решения за всичко. Така напр. в най-топлото (Богородични пости, 1-14 август, се препоръчват сурови храни и изключване на мазнините за понижаване на ендогенната енергия и подобрен термообмен.

Поздрави!

# 87
  • София
  • Мнения: 89
Есента е на масата…


Докато се наслаждавам на топлите лъчи на есенното слънце днес, си дадох сметка, че мина месец от началото на есента.

На трапезата, есента е подготовка за зимата, а на полето — за пролетта…



Знаеш ли, че с основание се обръщаме първо към пресните плодове и зеленчуци, а след това и към животинските храни и сушените и ферментирали плодове и зеленчуци?

Какво се промени в храненето с началото на есента? Какъв ефект търсиш от храната?

Очаквам твоите въпроси по тази хубава тема.

#didyouknow #fall #autumnfruits

# 88
  • Мнения: 17
Здравейте.Незнам дали е на нервна почва или притеснение но със сигурност немога да се храня нормално нямам апетит за нищо само за зеленчуци и плодове опитвам се да ям насила понеже свалих доста кг след маичиството и всеки ме гледа като плашило.Ако хапна повече или ми става тешно или виновно и няколко пъти дори ходя да го повърна защото се чувствам виновна сякаш аз имам какво да ям с други умират от глад....Бях в депресивни състояния няколко години изгубиш искрицата в мен за живот и все още я търся и можеби това е причината да не се храня нормално.....Какво да направя за да кача кг или Как да върна баланса и да се храня здравословно за да получава организма ми нужното и да се чувствам здрава.... Благодаря предварително

# 89
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте.Незнам дали е на нервна почва или притеснение но със сигурност немога да се храня нормално нямам апетит за нищо само за зеленчуци и плодове опитвам се да ям насила понеже свалих доста кг след маичиството и всеки ме гледа като плашило.Ако хапна повече или ми става тешно или виновно и няколко пъти дори ходя да го повърна защото се чувствам виновна сякаш аз имам какво да ям с други умират от глад....Бях в депресивни състояния няколко години изгубиш искрицата в мен за живот и все още я търся и можеби това е причината да не се храня нормално.....Какво да направя за да кача кг или Как да върна баланса и да се храня здравословно за да получава организма ми нужното и да се чувствам здрава.... Благодаря предварително

Здравейте, Вида КА,
Чувството за вина при ядене на каквото и да е, е ясна манифестация на анорексия. Това го определете сами и потърсете помощ от психолог. Съзнанието е силен инструмент в управлението на хормоналния баланс и той може да е нарушен, заради което се оплаквате от липса на апетит. Загубата на искрата може да е свързана със следродилния синдром и това също е хубаво да го обсъдите с психолог.
Храните, които са подходящи за вашия казус  подобряват работата на невротрансмитерите и секрецията на серотонин:
Пълнозърнести (кафяв и див ориз, ечемик, овесени ядки и киноа);
Ферментирали храни (туршии, кисело зеле, кисели краставички, кисело мляко и боза);
Листни зеленчуци (коприва, спанак, лапад и манголд);
Кръстоцветни зеленчуци (броколи, карфиол и зеле);
Храни с високо съдържание на омега-3 (сьомга и треска, семена от чия, орехи и ленено семе);
Чесън, праз и лук;
Храни с високо съдържание на витамин D (яйца, скумрия и гъби).
Освен това горещо препоръчвам да се захванете с любимо физическо занимание, да практикувате дихателни утражнения и йога.

Предложенията не изключват и работа със специалист, какъвто, ако нямате друг предвид, съм и аз.

Успех и пожелание за повече усмивки!

# 90
  • София
  • Мнения: 89
Влиянието на храната върху психичното ти здраве


Доброто психично здраве означава добро физическо здраве – и обратното е също вярно. Това да си физически добре влияе на психичното здраве. Правилното хранене и редовните физически занимания играят огромна роля в поддържането на психическото благополучие. Освен това е по-трудно да се поддържаш психически здрав, когато ядеш по-малко питателни храни. Бързите храни (удобен и лесен избор за тези, които се борят с психичното си здраве) могат да доведат до чувство на депресия и по-висока степен на тревожност.

Психичните заболявания са едно от най-честите състояния, които засягат хората по света. Според изследване, публикувано през юни 2022 г. от Световната здравна организация (СЗО), близо един милиард души по света страдат от някаква форма на психично разстройство. Цифрата става още по-мрачна, когато разберете, че включва почти един на всеки седем тийнейджъри по света.

СЗО също установи, че нивата на депресия и тревожност са скочили с 25% от началото на пандемията от COVID-19. И според генералния ѝ директор Тедрос Адханом Гебрейесус, „Доброто психично здраве означава добро физическо здраве… Инвестицията в психичното здраве е инвестиция в по-добър живот и бъдеще за всички.“

Ако имаш психично заболяване, бориш се с емоциите или имаш отношение към психичното здраве, както и ако познаваш някой в това положение, има начини за получаване на помощ. Организации като CheckPoint, HelpGuide и Американския Национален Институт за Психично Здраве предлагат средства за намиране на помощ за теб, приятел или член на семейството.

Случвало ли ти се е да ти се гади преди важни събития? Кара ли те безпокойството да бягаш до тоалета? Храносмилателната система (ХС) е много чувствителна към емоциите ни и за това го наричаме „вътрешно чувство“.

Твоята ХС е дом на трилиони бактерии, които влияят на производството на невротрансмитерите. Те са химически вещества, денонощно пренасящи съобщения от червата до мозъка ти и след това от него обратно до червата. Добре балансираното хранене стимулира растежа на бактерии, подобряващи работата им, а лошото може да повиши възпаляемостта и да забави производството им. Два от тях са неразделна част от доброто психично здраве — допамин и серотонин — са също част от този процес. Серотонинът, по-специално, се произвежда главно в стомашно-чревния тракт, което означава, че храненето на здравите ти чревни бактерии води до достатъчното му производство.

Връзката между червата и мозъка се изясни през годините, когато изследванията разкриха, че те са тясно свързани. Лошото здраве на червата дори е представено като една от възможните причини за различни психични разстройства, включително тревожност и депресия. Стресът може да влоши храносмилателните проблеми, а храносмилателните разстройства допринасят за нивата на стрес. Управляването на психичното и чревното здраве са почти едно и също.



Шест храни за подобряване на психичното ти здраве

Някои храни и хранителни групи имат възможността да подобрят психичното ти здраве, работейки като допълнение към подходяща подготовка, психологическо консултиране и всякакви лекарства, които грижещите се за теб сметнат за необходими.

Пълнозърнести
Пълнозърнестите храни се усвояват по-бавно от преработените зърнени храни като намаляват скоковете в нивата на кръвната захар, които могат да причинят възпаление и, следователно, изблици на тревожност. Авторът на Противовъзпалителната диета и Хранителната пирамида, д-р Андрю Уейл, препоръчва да ядеш поне 3 до 5 порции пълнозърнести храни всеки ден, за да намалиш възпаляемостта си. Сред пълнозърнестите храни са кафяв и див ориз, ечемик, овесени ядки и киноа.

Ферментирали храни
Ферментиралите храни са ключови за здравата храносмилателна система и червата, тъй като балансират съотношението между добрите и лошите бактерии. Те имат пробиотици и пребиотици, които са от решаващо значение за здравето на червата. Проучване на Оксфордския университет показва, че яденето на пребиотици – храни, които подхранват пробиотиците за създаване на здрави черва – намалява реакцията на кортизола (хормона на стреса), подобрявайки емоционалното благополучие. Ферментиралите храни включват туршии, кисело зеле, кисели краставички, кисело мляко и боза.

Листни зеленчуци и кръстоцветни зеленчуци
Листните зеленчуци, като коприва, спанак, лапад и манголд, са с високо съдържание на фолиат, който помага на тялото ти да произвежда серотонин и допамин, регулиращи настроението. По-високите нива на тези „хормони на щастието“ се свързват с по-ниски нива на кортизол в кръвта.

Кръстоцветните зеленчуци като броколи, карфиол и зеле съдържат високи нива на фибри — ключов компонент в поддържането на здравето на червата. Изследователите откриват, че хранене, включващо достатъчно фибри, „има способността да намали възпаляемостта, като променя както рН-то, така и пропускливостта на червата“. По-ниската възпаляемост може след това да промени връзките на невротрансмитерите и да намали симптомите на депресия.

Храни с високо съдържание на омега-3
Изследванията показват, че нивата на депресия са по-ниски в страни, където населението консумира по-големи количества риба. Смята се, че основните омега-3 мастни киселини: ейкозапентаенова киселина (EPA) и докозахексаенова киселина (DHA), които помагат за развитието на мозъчната тъкан, могат да предотвратят депресия и тревожност. Храните с високо съдържание на омега-3 мастни киселини включват сьомга и треска, семена от чия, орехи и ленено семе.

Чесън и лук
Членовете на рода на лука: чесън, лук, праз и др. са богати на пребиотици, доставящи фибри и хранителни вещества на чревния микробиом. Флаванолите на луковите имат противовъзпалителни свойства и могат да предотвратят оксидативния стрес, който е свързан с депресия и тревожност.

Храни с високо съдържание на витамин D
Степента на депресия е по-висока при хора с дефицит на витамин D. Смята се също, че играе роля при сезонно емоционално разстройство или депресия, която обикновено започва през есента, продължава през зимата и отшумява през по-слънчевите пролетни и летни месеци. Телата ни произвеждат витамин D при излагане на слънце, но прекаленото излагане на слънце може да доведе до повишен риск от развитие на рак на кожата. Храните с високо съдържание на витамин D включват яйца, скумрия и гъби.

В заключение
Принципите на хранителната психология ни казват, че психиатрията и храненето са свързани. Психологът и гостуващ член на факултета на ИИХ д-р Дрю Рамзи подчертава тази връзка и препоръчва да се съсредоточиш върху богата на хранителни вещества храна като начин за намиране на баланс, когато се занимаваш с храна и психично здраве.

Но храненето е само една част от осигуряването на психическо благополучие. Защитата на психичното ти здраве включва и да усвоиш умения за справяне, да си позволиш да отказваш, когато ситуацията го изисква, да практикуваш медитация и техники за заземяване, да пиеш достатъчно вода и да потърсиш помощ от професионалисти, когато имаш нужда.

Аз имам интегративен и холистичен подход към благополучието, възприемайки и преподавайки концепцията за интегративно хранене. Интегрирането на всички аспекти на благосъстоянието – от адекватно хранене до насърчаване на положителни взаимоотношения до пълноценна кариера – помага за създаването на всеобхватен, удовлетворяващ живот.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 256
Здравейте, попаднах в темата, а щом съм тук има защо. На 34 г съм, мед. сестра по професия.
  Родила съм 2 деца по 4 кг близо, килограмите са ми ок 52 на 165 височина, генетично спортна фигура и кърмех по близо 2 години двамата. Сега едното е на 10, а др на почти 4г. Кръвна група АВ +, ям месо от малка, обичам много сладко, кафето си пия с мед , ям всякакви плодове, зеленчуци, единствено не нося на люто, както и горчивото не е моя вкус. Кисело на домашни туршии. В детската си възраст съм се хранила изключително с домашни  меса и млечни продукти,  сега уви ..нищо общо. Обожавам всякакви варива боб, леща , жито.. децата ми са като мен нямат проблем нито с риба, нито с броколи или карфиол.
  Изключително много се движа, ходя пеша.
Какъв ми е проблема? Проблемът е, че отново се върнах към ужасния навик да не пия изобщо вода.
Ето един обичаен ден :от ставането сутрин една огромна чаша кафе с мед суп.лъжица и това до 15 следобед (съответно не уринирам). Не се храня, по-скоро взимам капучино от машината и познайте - нещо сладко след 15ч. Прибера се , нахраня се и идва ред да обера децата от градина и т.н, да напазаря, сготвя, пак ям. Ям много , струва ми се повече от колкото е необходимо.  В къщи никой не консумира газирано, сокчета и пр, изключително рядко сок покрай някой рд. Е признавам си, като децата съм и си купувам нещо от сорта на крекери да гриза рядко. Преди години пушех за съжаление от твърде малка, но имах мотив( да родя здраво дете) и ги отказах от раз 2011( до ден днешен не съм палила дори и в най - тежки моменти, вече 12г ще станат ). И какъв е резултата от това издевателство над мен самата : суха коса, кофти кожа на дланите на ръцете, пети като на баба( то и това е ген) донякъде както и куп фактори,че работя на рентген, нося тежка оловна жилетка, потя се и съхна в движение, шапка ,маска..
Семейството ми е финансово стабилно, въпреки това работя, защото така искам и за щастие ме подкрепя мъжът ми стига да не ми вреди работата, от мен той иска сама да мога да се спра , ако усетя. Харесвам си работата,  но имам недоброжелателни колеги и напоследък ми се случват кофти неща.  С две думи чувствам, че не тежа на мястото си, а уж вървя нагоре. От др страна не се давам лесно и се боря , това е част от живота. Боря се със себе си, моята чувствителност.  Отидох на курс, дори получих  предложение за много по -платена работа, но щом се върнах ме ,,изядоха" от завист, че работя по надграждане на знания и умения. И се почна -подложих се на оперативно вадене на мъдрец, още не мога да се оправя вече 2 месеца минаха, за капак ми засегнаха нерв( и това не се е оправило, все едно съм с упойка на долната устна), децата боледуваха ,бях болнични целия декември почти, поне падайки в банята имах късмет , че само се натъртих. Това са бели кахъри и продължавам напред. Преди мъдреца ми откриха високо вътреочно налягане, проведоха изследвания и всичко е наред и засега се води предпоставка за глаукома, тр да се следя. Помислих, че може да има връзка с мъдреца,това ще се разбере.
Пиех магнезий заради умора, уж пълна с енергия,а щом се прибера е имало моменти все едно съм в депресия, дразни ме хаоса ,пък нямах сили. Посъвзех се покрай празниците,  а и мъжът си беше тук. Усещах ,че е като прегряване и недоволствах, осъзнавайки, че не се справям. Дразни ме , че все едно само се оплаквам . Татко почина миналата година внезапно. Изпитвам повече гняв от колкото болка , цял живот ме е учил да съм искрена ,честна, а той почина в болницата където не желаеше без да ни види, нито ние него, лъжейки в документите( гняв от системата в която работя) , реших да не се отдавам на гнева и да търся справедливост, защото това няма да го върне. Дарихме тъкани и сухожилия, беше "здрав" поне външно. Него го ,,ядеше" днешния свят, измамните хора, не понасяше лъжата, страх какви времена чакат внучетата, тревогите по болната му жена.. и така язвата в комбинация с инфаркт го довърши. Да дойдем на думата, същата съм .. язва нямам. Ама натам сэм тръгнала с нередовно хранене, бъбреците имам малки песъчинки, ако не е че съм ходила на профилактични нямаше и да знам.
 Ужасно е да знаеш какво трябва, но да не го прилагаш. На моменти намирам своя баланс, но се хванах, че през изминалия месец се отпуснах всакак буквално . Опитвам да се погрижа за себе си, за да мога и за всички останали,  нужна ми е концентрация, липсва ми досега с природата, живея на морето но планината ме зарежда. Просто търпеливо чакам, жертвали сме времето си с половинката в името на по - добрите условия, мечтаната къща основно от него, аз като жена мисля за огнището , аз и децата сме "дом ", не стените. Днес почина свекър ми, да почива в мир,  аз имах щастието да поживея с баба и дядо, децата ми не..това също тежи. Но това са нещата от живота и продължаваме напред, това как зависи от самите нас.
Щастлива съм,  усмихвам се, наясно съм, че това са периоди и се радвам, че имам подкрепата на мъжа си ,но ме тревожи, че когото е тук не си почива,много работи.
  Олях се, това което пиша е като желанието на пушач да откаже цигарите, но все нещо липсва, в случая аз имам желание за промяна , но нещо май ми е слаб мотива. А знам , че мога !
Една от крачките ми е ,че осъзнавам вредата ,която си причинявам и дори само да започна от водата съм наясно за ефекта.  Ще дам пример имах подобен период преди да зачена 2 -то си дете ..работа ,нехранене.. несполучлив опити, зачеване и все нещо не беше наред , започнах да се грижа храна , вода, повече спокойствие с ближния и забременях от раз с мечтаното момче след аборт заради кухо яйце.  Успех на всички. Определено здравето не е само липсата на болест. По -скоро болестите идват от болна душа!

# 92
  • София
  • Мнения: 89
Ужасно е да знаеш какво трябва, но да не го прилагаш.

Здрасти Деси,

Приеми моите съболезнования за свекъра си.

Благодаря за споделеното от теб.

За да съм ти най-полезен, ми е необходимо първо да знам с какво. Това никак не е лесно за формулиране. За улеснение имам въпросник за Здравна История  https://forms.gle/6X16dxApBUNJGqaa9, с който нещата изкристализират, или поне помагат да се изяснят, като седнем да го обсъдим след това.

Успех.

Последна редакция: чт, 01 юни 2023, 10:31 от Пeтя

# 93
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Здравейте, мобе ли да ме ориентирате, може и към научни статии, какво трябва и не трябва да се яде при отстранен бъбрек. Отстранен е вчера и от утре трябва да започне захранване. Информацията в нета е противоречива.

# 94
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, мобе ли да ме ориентирате, може и към научни статии, какво трябва и не трябва да се яде при отстранен бъбрек. Отстранен е вчера и от утре трябва да започне захранване. Информацията в нета е противоречива.

Здравейте, Елан

Бих ви препоръчал Ангелска супа, която Петър Дънов предлага за отпостване след житния режим. Това са картофена супа с малко сол. Нямам информация за първопричината за вашата интервенция и за това не се учудвам, че сте се натъкнали на противоречиви предложения. Не са за пренебрегване съветите на лекуващите лекари, които имат най-добър поглед върху вашето състояние.

Успех.

Благодаря

Последна редакция: чт, 01 юни 2023, 10:31 от Пeтя

# 95
  • Мнения: 111
Здравейте,

С тиреоидит на Хашимото съм(без повишаване на TSH и без прием на медикаменти)и в последно време качих няколко килограма наведнъж, заради безразборно и предимно "емоционално" хранене.Кръвната ми група е 0+ и по начало не си падам по кисело, газирано, мазни меса и от сорта. Освен излишните килограми, се чувствам безкрайно уморена още със ставането сутрин. С какви храни мога евентуално да повиша енергията си през деня?

# 96
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,

С тиреоидит на Хашимото съм(без повишаване на TSH и без прием на медикаменти)и в последно време качих няколко килограма наведнъж, заради безразборно и предимно "емоционално" хранене.Кръвната ми група е 0+ и по начало не си падам по кисело, газирано, мазни меса и от сорта. Освен излишните килограми, се чувствам безкрайно уморена още със ставането сутрин. С какви храни мога евентуално да повиша енергията си през деня?

Скъпа Сия,

Казусът ти може да се отдаде отчасти на времето и не е случайно, че, след като през февруари всичко спи, и на теб да не ти е до нищо. Оттук произтича и решението за теб: дай си повече слънце, разходки на чист въздух и храни богати на витамин D (яйца, риба, кисело мляко).

В случай, че става въпрос за хронична умора разнообрази менюто си с някои от тези храни, които ти понасят:
Сезонни зеленчуци и плодове, Пълнозърнени, Органично месо, Истински ферменти, Дива риба, Яйца, Био млечни продукти, Ядки и семена, Фасул, Здравословни мазнини, Авокадо, Суров шоколад, Чия семена, Конопено семе, Мака, Прясноизцедени сокове от сезонни зеленчуци и плодове, Чист въздух и вода.

Освен това намали максимално химикализирани, изкуствени вредни храни (junk food),  Преработени храни, Преработени зърнeни, Кофеин, Алкохол, Прекаляване с и/или индустриално месо, Прекаляване с и/или индустриални млечни продукти, Безалкохолни напитки, Тютюн и вейпинг, Захар, Изкуствени подсладители, Транс мазнини, Замърсен въздух и вода.

За повече, си добре дошла на лична консултация при мен.

Благодаря

# 97
  • Мнения: 39 315
Страхотна тема. Поздравям ви за позитивния начин на писане!
Бихте ли написали нещо (за съжаление само теоретично от Вас, като специалист, но не и от реална женска гледна точка) за храненето на жените по време на предменопауза? Може ли храненето да балансира хормоналния дисбаланс и как? Защо много специалисти отдават оплакванията на пациентките си на годините им, връчвам им рецептата и в заключение казват, че трябва да се примирят и да не се вторачват в неразположенията (липса на сън, косопад, отоци, високо кръвно налягане- давам ги само като пример). Благодаря!

# 98
  • София
  • Мнения: 89
Страхотна тема. Поздравям ви за позитивния начин на писане!
Бихте ли написали нещо (за съжаление само теоретично от Вас, като специалист, но не и от реална женска гледна точка) за храненето на жените по време на предменопауза? Може ли храненето да балансира хормоналния дисбаланс и как? Защо много специалисти отдават оплакванията на пациентките си на годините им, връчвам им рецептата и в заключение казват, че трябва да се примирят и да не се вторачват в неразположенията (липса на сън, косопад, отоци, високо кръвно налягане- давам ги само като пример). Благодаря!

Здравейте, Mariat,

Считам, че това е правилният дух на общуване, както тук в БГ мама, така и в цялото споделено пространство (реално или интернет) и, вместо да мърморя и досаждам с това, просто го прилагам. Отношенията се подобряват и това е пътят -- с добрия пример. Благодаря ви много, че ви е направило впечатление.

Първата част на вашият въпрос се обяснява с това, че в медицинското си образование докторите няма 1 час за хранене, диетология, или каквото и да било то тази материя. Всеки пациент, който ги сблъска с въпроси по темата ги хваща неподготвени професионално и така те или спекулират, или казват, че нищо не помага.

Всички описани симптоми на перименопаузата (както може и вие да го търсите като термин) имат един общ първопричинител -- повишена възпаляемост, дължаща се на разбалансиране на работата на жлезите в резултат на настъпващите промени. В резултат на това се променя киселинността на кръвта и това отключва всичко, а и много други състояния, с което тялото просто казва: "Аз 40 години имах такъв състав на кръвта. Това ми е абсолютно ново"

За това добавете в храненето си омега-3 (рибено масло, зехтин, ленено семе, ядки, океанска риба), фибри (плодове, зеленчуци, бобови, пълнозърнести храни), калций (сусамов тахан), витамин D (яйца), качествени белтъчини (яйца, океанска риба, месо от неиндустриални животни).

Въпреки посочените животински храни, намалете общото им присъствие -- растителното хранене може много да допринесе за намаляване на киселинността (и оттам на животински), намалете до минимум преработените храни като хляб, паста, сладкиши и храни с добавена захар. Кофеинът, никотинът, алкохолът и захарта много обострят хормоналните състояния и към тях бъдете съвсем строги.

Всичко това е прекрасно предложение, но може да ви постави в много неясно положение. Така че може да заповядате да обсъдим лично стратегия за по-персонален подход с грижа за конкретните ви нужди.

Успех!

Благодаря.

# 99
  • Мнения: 39 315
Много благодаря за отговора! Ще следя темата Ви с интерес!

# 100
  • София
  • Мнения: 89
Хранене срещу пролетна умора

С края на Великденските празници и смяната на сезона все повече хора се оплакват от различни състояния, които носят общото наименование Пролетна умора. Ако напоследък си сънен, отпаднал, измъчва те често главоболие или просто се изтощаваш по-бързо от обикновено, следващите редове може да са ти от полза.

Пролетта е най-красивият сезон на годината, изпъстрен с обновяване и растеж след дългата и апатична зима. Ранното слънце, по-топлото време и цъфналите дървета будят нашето тяло за нов старт. Този красив естествен процес на приспособяването към новия режим, обаче, често натоварва нашата физика и психика. Учените отдавна изследват как пролетна умора обръща нашите циркадианни ритми с главата надолу, с което телата ни трудно се справят. Ето за това реших да предложа няколко трика как да й се противопоставиш.



1. Поглед към чинията
Балансираното хранене винаги помага за успокояване нивата на хормоните и подтискане на умората и стреса. Тъй като през зимата сме изчерпали запасите на тялото си от всички необходими витамини и минерали за това редовният прием на пресни зеленчуци, плодове и овесени/ръжени ядки са първото, с което може да започнеш. Кой не помни „Зеленчуци, който не яде“, а от тях витамин С участва най-много във „събуждането“ на тялото ни пролетно време. За още идеи за храни богати на витамин С виж моето видео https://l-url.co/cNbCC

Овесената каша е прекрасен избор за закуска, богата на белтъчини, магнезий и витамин В комплекс, увеличаващ енергията ти сутрин. Други прекрасни източници на растителни белтъчини са елда, боб, спирулина. Най-добрите от тях съм събрал в това видео https://l-url.co/AhqPJ

Енергията ни силно се влияе и от приема на желязо и тук на помощ идват спанакът, копривата и всички зеленолистни. Консумацията им стимулира производството на хемоглобин и червени кръвни клетки. Ниските нива на желязо могат да причинят умствена и физическа умора, тъй като хемоглобинът транспортира кислорода към тялото ни чрез кръвта. Добави ги в смути или ястия и се наслади на ефекта им. За повече идеи за храни богати на желязо виж моето видео https://l-url.co/DcAIU. Моля, отбележи, че зеленолистните съдържат антинутриента оксалова киселина (оксалат), спасението от който, в случай на по-голяма чувствителност, е термична обработка. Виж повече тук https://l-url.co/IXdkD

Калият поддържа нивата на телесните течности и електролитния баланс в организма. Благодарение на него сърцето не работи добре, както и всички други мускули и костите от двигателната ни система. Можеш да го намериш в бананите и кивито, както и в ред други храни  посочени в това видео https://l-url.co/xuTtj

След всичко казано дотук може би е добре да припомня, че е за предпочитане по-честото хранене с по-малки количества храна, вместо тежко хранене, 3 пъти на ден. Увери се, че имаш достатъчно пресни зеленчуци и плодове, за да си осигуриш необходимия прием на витамини и минерали

2. Фокус върху хидратацията
Водата е жизнено важна съществуването на човек. ¾ от телата ни съставляват вода. Ето за това хидратацията не бива да се пренебрегва, когато се опитваме да се борим с пролетната умора. Със затопляне на времето губим повече вода, която следва да запълним с увеличен прием. Освен това ти препоръчваш да пиеш повече вода, за да се отървеш от токсините, натрупани през зимата, и да подобриш метаболизма си. Пий повече вода за предпочитане между 2 и 3 л/ден с температура близка до телесната. Ако чистата вода не ти е вкусна, може да добавиш резенчета плод (лимон, портокал, диня, ябълка) или мента. Най-доброто начало можеш да поставиш с топла вода с лимон https://l-url.co/nfQUM

3. Значението на спортуването
Когато спортуването се съвмести с правилно и балансирано хранене, успехът в борбата с слабата концентрация, затрудненото вниманието, безпокойство и ниска енергия е сигурен. Ако си последвал идеята ми от зимата да избягваш асансьора и да се качваш по стълбите, сега като се запролети, можеш да на правиш следващия голям скок с 30-минутна разходка или джогинг. А ако и това ти се струва много, ти напомням, че и 15 минути на открито, могат да заредят тялото ти с изобилие от енергия за деня. Осъзнати движения и разходка сред природата са друг ефективен начин за стимулиране на вътрешната ти енергия и успокояване на ума. Не забравяй да загрееш за 5 - 10 минути основните мускули преди да се заемеш с физически занимания и да разтегнеш същите след приключване, за да избегнеш мускулна треска.

4. Обърни внимание
Планирането е много подценяван етап от подготовката на нови ежедневни и ежеседмични рутинни занимания. Предварително подготвената схема помага на тялото и ума ти да се адаптират към промените по постепенно. С наближаване на времето за някакво занимание избягваш саботиращите те самоограничения. Освен това така предварително избягваш допълнителния стрес и намираш баланс между хранене, упражнения и почивка. Спи достатъчно в тъмната част на денонощието, когато и хормоните са на твоя страна. Други подходящи практики на релаксация предлага йога, а медитацията от своя страна е най-съзидателното средство за фокусиране върху момента - тук и сега. Всички те са ключова стъпка в борба с излишната умора и свеждане до минимум на катализаторите на стрес като се увеличат вътрешните енергийни нива. Така може да поддържаш енергийния си баланс, емоционалната си стабилност и съня си.

Ако намираш борбата с умората за трудна задача, а в своето храненето си се изчерпал от идеи, може да се обърнеш за помощ към мен, твоя инструктор по хранене, за да намерим най-подходящото решение за твоя конкретен случай. Запази своята първа консултация с мен сега.

# 101
  • Мнения: 192
Здравейте, осъзнах проблема си, че вечер ям много за вечеря и след това доста боклуци - сладко, чипс, защото тогава е единственият момент от деня в който ми е спокойно.

Какво да направя за да променя това? Мисля че съм бременна (предстои ми преглед) и трябва да се храня по-здравословно за да не кача кг. През деня ям по много малко и без боклуци, но вечер....

Благодаря предварително

# 102
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, осъзнах проблема си, че вечер ям много за вечеря и след това доста боклуци - сладко, чипс, защото тогава е единственият момент от деня в който ми е спокойно.

Какво да направя за да променя това? Мисля че съм бременна (предстои ми преглед) и трябва да се храня по-здравословно за да не кача кг. През деня ям по много малко и без боклуци, но вечер....

Благодаря предварително

Здрвейте, Kristina001,

Там, където другите виждат проблем, аз търся решение. Интересно е, че във въпросът ви се съдържа и възможно обяснение, но ви подкрепям, че това не е отговор. И не говоря за бременността. До нея ще стигнем по-късно.

Малкото ядене през деня може да има много причини. Последствията обаче ги понасяте вечер. Редовна закуска и обяд и регулярни междинни храненения поддържат глюкозата ви равномерна през деня и вече няма да изпаднете в това състояние, което описвате. Сладкото и соленото показват, че имате дефицит на микронутриенти (хром, хлор, силикон триптофан, сяра, въглерод и фосфор), които ще си набавите отново с регулярно хранене.

Развиването на плод е естествена причина за намаляване на вашите естествени депа на микронутриенти, което е още една причина, за да се храните здравословно и да позволите естествено наддаване на тегло, което ви е нужно след раждане, за да имате добра лактация. Тя най-естествения начин на следродилно отслабване и за това не се притеснявайте за килограмите, а за качествената и пълноценна храна, която вашето бебе иска вие да ядете за него.

Пожелавам ви лека бременност и безгрижно майчинство.

Поздрави.

# 103
  • Мнения: 6 695
Познавам тревожен човек, който когато се страхува да се чувства добре и спокоен. При него яденето , спорта , и т.н. всичко не може да е умерено. Т.е. неща като няма нужда да почивам, защото не съм правил нищо толкова .  Няма нужда да ям толкова не съм ходил днес 16 км. и т.н. непрестанен контрол и страх да се почувства добре. Ами неща като постене , внимателно и избрано хранене , спорт ... водят до непрестанна градация до крайност , докато наистина не се преумори много или не отслабне прекалено или не получи проблеми със стави колене и пр. ...
Май не всичко полезно е полезно за всички. Пък и не съм сигурна дали контролинга и меренето в ежедневието не повишават стреса. Не може ли просто да се живее по-леко във всяко едно отношение . Вкл. работа, спорт, храна, и т.н. ?

# 104
  • София
  • Мнения: 89
Май не всичко полезно е полезно за всички. Пък и не съм сигурна, дали манията за контрол и ежедневното мерене, не повишават стреса. Не може ли просто да се живее по-леко във всяко едно отношение, вкл. работа, спорт, храна, и т.н. ?

Напълно съм съгласен с вас. Това за, което говорите е крайна форма на всичко, което споменатият човек върши. То се дължи най-вероятно на стрес, в резултат на който той получава своята доза адреналин и кортизол, към които се е пристрастил. Такива хора няма значение колко здравословно ядат и колко точно мерят правилните съставки на храната си. Те винаги залитат в крайност и тази, за която съм компетентен, се нарича орторексия.

В своя статия от 1997 г. в списание Yoga Journal, американският лекар Стивън Братман въвежда термина „орторексия невроза“ от гръцкото ὀρθο- (орто, „правилно“ или „точно“) и ὄρεξις (орексис, „апетит“), което буквално означава „правилен апетит“, т.е. „правилна диета“. Терминът е взаимстван от анорексия, буквално означаващ „без апетит“, както се използва в определението на състоянието анорексия невроза. (И в двата термина „nervosa“ показва нездравословно психологическо състояние).

Д-р Братман описва орторексията като нездравословна фиксация към това, което даден човек смята за здравословно хранене. Вярванията за това какво представлява здравословното хранене обикновено произхождат от една или друга теория за хранене (суровоядство или бретарианство и т.н.), но след това той стига до крайности, което води до нередовни хранителни модели и психологически и/или физически увреждания. Братман базира това предложено състояние на личния си опит през 70-те години, както и на поведението, което наблюдава сред пациентите си през 90-те години.

Симптомите на орторексия невроза включват:
- обсесивно съсредоточаване върху избора на храна, планирането, купуването, приготвянето и консумацията;
- храната, разглеждана предимно като източник на здраве, а не удоволствие;
- страдание или отвращение, когато е в близост до забранени храни;
- прекомерна вяра, че включването или премахването на някои видове храни могат да предотвратят или излекуват заболяване или да повлияят на ежедневното благосъстояние;
- периодични промени в хранителните вярвания, докато други процеси продължават непроменени;
- морална преценка за другите въз основа на избора им на храна;
- изкривяване на образа на тялото около усещане за физическа „нечистота“, а не тегло;
- постоянното убеждение, че хранителните практики са благоприятни за здравето, въпреки доказателствата за недохранване.

Тревожността, от своя страна, може да е резултат на различни фактори и е редно да се лекува от специалист. В моята компетенция е да предложа балансирано хранене с жива, растителна храна, богата на пробиотици и фибри и с присъствието на полезни мазнини и качествени протеини и комплексни въглехидрати. Храни, които обострят тревожността са алкохолът, кофеиновите, захарта, редица лекарства и наркотици, всички преработени/рафинирани храни и мазнини.

В заключение бих подкрепил и разбирането ви с любим цитат: „Храната за едни е отрова за други.“ Няма един път или начин на хранене и начин на живот, който да е универсален. Това е принципа на биоиндивидулаността, който изповядвам. Ние сме различни не само с генома си, но и с поведението на микробиома, който живее в нас. Прекрасни примери има много, но никой не е на 100% приложим за кой да е друг човек.

Ние стремим към съвършенство по един или по друг начин, но балансът е мярката, която ни възпира, да не платим прекалено висока цена за успеха в намирането му.

Благодаря

# 105
  • Мнения: 6 695
Не знам дали въпроси несвързани с храненето са подходящи.
Ако някой е положил много усилия в предходни години и се появява дълготрайно облекчение в програмата , но човека изведнъж се чувства много разнебитен и с никакво желание да предприеме нещо , да осъществи минали желания и мечти и само има нужда да го оставят на спокойствие и да я кара леко . За мен това е нормално. Все още изглежда , че стреса от предходни години не е напълно отминал, защото всякакви стресови ситуации довеждат до паники . В същото време среща минали познати , които разказват как са напреднали, как са реализирали мечти и идеи и хобита и тези хора изглеждат доволни и с планове и този човек се чувства тъжно заради това , че неговите идеи , хобита и неща за които си е казвал @един ден, като имам време ... @ а изведнъж няма сили, няма нерви за организация, няма дръзкост за инициатива ...
Та въпроса ми е това временно ли е и колко дълготрайно може да е и изобщо да се приеме ли за нормално или да се противодейства и да се направи нещо ?
В случая големи промени не са възможни. Финансово всичко е ок и изобщо всичко е ок, освен ... инертността , чувството за липса на сили .
Също въпрос е дали времето за подобна реанимация е загубено време. Време в което другите действат , правят и постигат неща ...

# 106
  • София
  • Мнения: 89
Та въпросът ми е: това временно ли е и колко дълго може да продължи? Може ли да се приеме изобщо за нормално или да му се противодейства и да се предприеме нещо?  В случая, големи промени не са възможни. Финансово всичко е ок и като цяло всичко е ок, освен инертността и чувството за липса на сили. Също въпрос е: дали времето за подобна реанимация е загубено време?

Драга Bella-ciao,
Всички въпроси са свързани и винаги съумявам да дам съвет.

Ще започна от най-директния отговор: ако човекът (млад или стар, мъж или жена) има желание за промяна и излизане от инертността, всяка помощ му е добре дошла, ако вие пишете от позицията на близък или друг емоционално ангажиран човек, задайте въпрос на субекта: „Искаш ли помощ?“ Непоисканото добро е масово явление в днешно време и то е манифестация на егото ни, да наложим своето мнение на друг: това е по-добре от онова. А дали е нормално или не произтича точно от там. Противодействието на подобно състояние не бива и не може да е за сметка на мира и благосъстоянието на конкретния индивид — хуманността е най-висш идеал в нашето общество. Непоисканото добро е в основата на много конфликти и в повече детайли няма влизам, защото то само е една отделна голяма тема.

Ако човекът, за когото говорим, проявява интерес и желание за промяна и подобрение е добре, въпреки апатичността си, то тогава може да се разгледат различни подходи за решение на създалата се ситуация.

Тук е мястото да спомена, че друго масово явление в съвременното общество е сравняването: аз нямам кола — той има кола; аз имам стари дрехи — той има нови дрехи. Това е бич на всеки човек и той се стимулира от все повече канали (Интернет, телевизия, и т.н.). На изток — и в йога учат за това — основен принцип е несравняването: аз съм си аз, ти си си ти. Днес, единственото, с което се сравнявам, е със себе си от вчера. Утре, ще се сравня със себе си днес. Това е далеч по-градивна философия, тя е станала мое кредо и аз я препоръчвам на всеки.

Освен помощта, която могат да окажат колеги психолози или психиатри (в зависимост от състоянието на човека и неговото желание, както вече обясних по-горе), интергративното хранене може да помогне също. Подобряване на начина на хранене и изборна храни с качествено и истинско съдържание/произход имат много силен ефект върху това как работи мозъка. Все повече колеги говорят за връзка между мозъка и червата и тя започва да се изследва все по-задълбочено, но за да не съм голословен, ще дам един пример. Агресивни затворници в САЩ са започнали да получават качествена растителна храна и те са започнали показват промяна в поведението си и са се поддали на адаптационни терапии и напускане на затвора.

Продължителността на описаното състояние се определя от причинителя (колкото по-добре се идентифицира, толкова по-успешно може да му се противодейства) и отстраняването му. Ако е поради влиянието на стрес, ще отнеме време, което някаква практика (медитация, спорт) даде своите резултати. Ако е поради прием на рафинирани храни, захар, сол и др., изключването им от менюто става постепенно и плавно, за да не предизвика абстененция. При всички положения, когато активно се работи по въпроса, резултати може да има след 4-5 месеца.

Подобряване на менюто също е много подходящ начин за възвръщане на силите и това никога не е загубено време, стига човекът да има осъзнато желание за това. Тогава удовлетворението ще бъде за двете страни и това е много красиво

Надявам се да сте получили отговор на вашето запитване.

С уважение,
Ники.

# 107
  • Мнения: 6 695
Благодаря. Да, получих отговор.  И аз мисля, че храненето е важно. Защото и човек има друго самочувствие като се погрижи за себе си и изглежда добре. На същото мнение съм за сравняването , но от друга страна не винаги въпроса е в престиж. Понякога е и до подтик за самосъхранение : криза е, всички се запасяват, инвестират ... правят нещо
А по повод йогата: да, за друг човек е, прави йога сам, но повече за разтягане и не включва активно духовните елементи. 
По повод работата на вашите колеги - да, перфектно, но и за там важи същото. Докато човека не поиска да чуе какво му казват , само ги слуша  Simple Smile  и в крайна сметка прави това, което му диктува неговото си чувство.
Но спирам сега с въпросите. Има толкова много други хора, които имат интересни въпроси! Интересно е да се наблюдава таква тема .

Последна редакция: нд, 18 юни 2023, 09:06 от bella-ciao

# 108
  • Мнения: 4 381
Искам и аз да попитам за съвет.

Допреди да забременея и родя, бях слаба и стройна. Две бременности и раждания обаче промениха това. Имам чувството, че все едно имам друго тяло, а не моето. С всяка бременност качвах около 25 килограма, които след това дълго се борих да сваля с частичен успех. След бременностите и ражданията се промениха и хранителните ми предпочитания - преди изобщо не ме изкушаваха сладки неща, хапвах салати, пилешко, кисело мляко, леки храни и бях доволна. Но сега не е достатъчно - пак обичам салати, пилешко, кисело мляко и леки храни, но и имам периоди, когато просто трябва да ям сладки неща. Чипсове не ме изкушават, но един хубав шоколад например или парче торта - ммм. Децата са пораснали, едното дори има свое малко дете, но някак не мога да се върна към състоянието от младите ми години преди децата.

Нямам обяснение какво се случи с тялото ми в този период на бременности и раждания, но наистина все едно е чуждо тяло, а не моето. Кръвната група е А.

Опитвала съм много диети да сваля излишните килограми, но най-хубав ефект имах от интервалното хранене, където ядях само между 12 и 18. Около половин година вървеше отлично, но като че спря да ''работи''. Направила съм си кръвни тестове, всички показатели са добри, но трябва да сваля последните 10-тина килограма, за да се върна горе-долу в нормалното за мен тегло. Наясно съм, че това е математика - калории навътре, калории навън, но тези периоди на засилен глад към сладко или изобщо усилен глад развалят равновесието.

Къде допускам грешка? Какъв съвет ще ми дадете?

Не пия кафе или алкохол, не пуша, не спортувам, но имам умерена физическа форма за моята възраст.

# 109
  • Мнения: 6 695
Fenris съжалявам че се намесвам, но ме интересува лично и питам. Може ли ако не ти пречи да кажеш къде са повечето кг. Бедра, корем, ръце, гръб ... къде ? За да разбера по-добре отговора на специалиста ме интересува .

# 110
  • Мнения: 4 381
Няма проблем. Най-вече на бедра и корем се натрупват и в много по-малка степен ръце и гръб. Започвам да си мисля, че може да се дължи на някаква генетична предразположеност, защото нямам друго обяснение при нормални кръвни резултати.

# 111
  • Мнения: 6 695
Аз попитах основно защото ме интересува мнението на специалиста . Според лични наблюдения на хора около мен, хора с вдлъбнат кръст , които ходят с приведени рамене, корема напред ... не знам дали описвам правилно, натрупват на корема. Незнам дали и стойката не е от значение за къде ще се натрупа, не само храненето и предразположеността. Т.е. хора ходещи или седящи изправени и с вдигнати рамене и прибрам корем - не трупат на корем. И като започнат да трупат на това място то там се натрупва все повече, отпускане. Сега аз не знам истина ли е , но съм наблюдавала хора около мен и така си мисля. Мисля  , че има значние кои мускули са силни и здрави и къде държат. А стойката според мен е и резултат от начин на живот, ежедневни натоварвания, грижи и емоции ... т.е. позицията на раменете и напрежението в раменете със забит в земята нос.
Чакам и аз отговора. Много ми е интересно.
Също ми е интересно дали позицията при спане има значение . Т.е. спане на корем, странично, на гръб ?

Последна редакция: вт, 11 юли 2023, 11:51 от bella-ciao

# 112
  • София
  • Мнения: 89
Нямам обяснение какво се случи с тялото ми в този период на бременности и раждания, но наистина все едно е чуждо тяло, а не моето. ...
Опитвала съм много диети да сваля излишните килограми, но най-хубав ефект имах от интервалното хранене, където ядях само между 12 и 18. Около половин година вървеше отлично, но като че спря да ''работи''. Направила съм си кръвни тестове, всички показатели са добри, но трябва да сваля последните 10-тина килограма, за да се върна горе-долу в нормалното за мен тегло. Наясно съм, че това е математика - калории навътре, калории навън, но тези периоди на засилен глад към сладко или изобщо усилен глад развалят равновесието.

Къде допускам грешка? Какъв съвет ще ми дадете?

Не пия кафе или алкохол, не пуша, не спортувам, но имам умерена физическа форма за моята възраст.

Здравейте, Фенрис и Бела-чао

Бременността е процес на изграждане на нов организъм за сметка на друг. Друг подобен пример в природата са паразитите — сравнението е малко крайно, но ще ми послужи, за да направя паралела с това, което понася тялото на майката по време на бременността. Новият човек е егоист и започва със своите нужди — това е природен закон — и ако майката не е, може да се стигне до някои аномалии. Това е общото обяснение. Ето и детайли по вашия казус.

В резултат на бременностите сте развили дефицити на магнезий, хром, въглерод, фосфор, сяра, или триптофан. Един или комбинация от тях ви обръщат към сладкото, а магнезиевия дефицит — към шоколада. А във вашият случай е интересно, че любимите ви храни преди това са ви ги доставяли (салати, млечни и пилешко). Обръщането към сладкото ви въвлича в омагьосан кръг, особено с наркотичният ефект, който то има.

Кърменето след раждане е най-изящният начин на природата да върне жеста на майката за жертвата, на която се е подложила по време на бременността. При лактация се използват именно тези мазнини, които нямат друго природно предназначение.

Има и два психо-емоционални фактора. Ако по някаква причини сте изпитвала недостиг на витамин Л (любов, да, има такова нещо) в този процес или период от живота главно от партньора, сладкото е естествен вреден заместител и източник на хормони на удоволствието, които иначе бихте получили от една зареждаща и подхранваща стабилна емоционална връзка. Втората възможност е, че майчиният инстинкт може да прерасне в прекалени грижи към детето, което само по себе си е бреме, и причинява трупане на килограми, за справяне с него. Вторият закон на Нютон във физиката е, че силата е равна на масата по ускорението. И понеже като човек имате граница на ускорението, което можете да предизвикате, тялото ви откликва с повече маса, за да се справите с необходимата за повечето грижи сила.

Всяка диета или начин на хранене има граници по една или друга  причина (интервалното хранене работи на принципа на калорийния дефицит) и когато спре да работи, настъпва плато. Работата по устойчиво и здравословно тегло е много повече от една диета. То е промяна в начина на живот и включването на спорт, примерно. Но аз избягвам прибързаните препоръки.

Calories in — calories out, който визирате, е грешен и неприложим принцип за жива и движеща се система, какъвто е човешкия организъм. Има и още елементи в уравнението, които аз наричам първични храни (взаимоотношенията са една от тях) и ако не се постигне баланс на всички нива, тялото все ще ви тласка към компенсаторния рефлекс постигнат със сладкото и шоколада.

За да навлезем в по-персонални детайли и предложения за решение, може да стигнем в хода на една лична консултация с мен, която може да запазите при желание тук http://nicksouckov.com/pages/forlife

Поздрави и успех!

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 11:34 от Рaдост

# 113
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, прекрасни БГ мами и други добри хора,

През изминалия месец предугадихме с екипа, модериращ тази прекрасна платформа, и направихме едно много интересно интервю по темата за Интервалното (прекъснатото) гладуване.

Вижте цялото ми интервю с БГ-Мамма тук https://www.bg-mamma.com/?topic=1571047

Ще продължавам да отговарям на въпросите ви в тази тема, където имам това правомощие.

Благодаря

Последна редакция: чт, 13 юли 2023, 11:34 от Рaдост

# 114
  • Мнения: 6 695
Точно това , кото и аз установих за себе си от опита си,  че когато човек е изтощен и преуморен и пренатоварен ... не е гладен, той е уморен. Т.е. няма да се набави енергията с ядене. По-скоро ако намери помощ за нещата и си остави време за почивка и сън. До сега обаче не съм го прочитала. Само разни сметки по таблички .

# 115
  • Варна
  • Мнения: 34
Така е, благодаря!
Въпреки "ограниченото" ми хранене според другите - изследванията ми са стабилни и в норма и без отклонения, дори вродената ми таласемия е с по-добри показатели от преди.
Но аз изключително вярвам, че здравето ми е в пряка зависимост от мислите ми и от начина, по който преработвам емоциите си и нивото на съзнанието ми към момента.

За осъзнат човек като вас с удоволствие препоръчвам Луиз Хей, Уейн Дайър или Валерий Синелников. Те имат най-близката до вашата трактовка на живота. Аз лично намирам много вдъхновение в Луиз Хей.

Приятно четене!

Здравейте, къде мога да намеря книги на Валерий Синелников? Търся от известно време и нито в книжарници, нито онлайн се намират. Има някакви малки откъси от книгите му в мрежата  и това е. Ще съм благодарна, ако някой има файл или съвет, как да ги прочета.

# 116
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Здравейте, благодаря за отговора, който сте дал на Fenris. В него донякъде намирам оклик и на моите питания.
След раждането /преди 8 г./ и аз се сдобих с допълнителни килограми. Не са чааак толкова много, но не са приятни. Проблемът е, че успоредно с това навлизах и в предменопауза, та нещата са се омесили със сигурност. Но за пръв път качих на ръце и в горната част на тялото. Да, мазнини има, но и ръцете ми са натрупали доста мускулна маса. А не искам, имах и преди това доста. Искам си добре оформените ръце. За сметка на това пък, в резултат на 2 години ходене по 10х.крачки на ден, краката ми си върнаха предишното състояние долу-горе. В ръце обаче не се харесвам. Да, върша доста физическа работа /градинарство, помагам на мъжа ми при строенето на къща, преди седмица през ръцете мии минаха 3 тона пелети Simple Smile/, но не е достатъчно.

# 117
  • София
  • Мнения: 89
Цитат
Здравейте, къде мога да намеря книги на Валерий Синелников? Търся от известно време и нито в книжарници, нито онлайн се намират. Има някакви малки откъси от книгите му в мрежата  и това е. Ще съм благодарна, ако някой има файл или съвет, как да ги прочета.

Здравейте, Фуфи,

Наистина  е труден за намиране! Ако имате време, потърсете във VK.com и най-вероятно ще откриете оригинал на руски. Аз съм го чел преди доста време.

Сега основните ми препратки са към Луиз Хей, която пише в същия дух, но тя не се откланя толкова много да цитира свои случаи с пациентела.

Не бягам от въпроса... все пак има нещо, в което вярвам, и то е, че, ако нещо не става, явно не му е сега моментът.

Успех!

# 118
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, благодаря за отговора, който сте дал на Fenris. В него донякъде намирам оклик и на моите питания.
След раждането /преди 8 г./ и аз се сдобих с допълнителни килограми. Не са чааак толкова много, но не са приятни. Проблемът е, че успоредно с това навлизах и в предменопауза, та нещата са се омесили със сигурност. Но за пръв път качих на ръце и в горната част на тялото. Да, мазнини има, но и ръцете ми са натрупали доста мускулна маса. А не искам, имах и преди това доста. Искам си добре оформените ръце. За сметка на това пък, в резултат на 2 години ходене по 10х.крачки на ден, краката ми си върнаха предишното състояние долу-горе. В ръце обаче не се харесвам. Да, върша доста физическа работа /градинарство, помагам на мъжа ми при строенето на къща, преди седмица през ръцете мии минаха 3 тона пелети Simple Smile/, но не е достатъчно.

Здравейте, Перуника,

Започвам отзад напред. В пренасянето на тежести се натоварва гърбът. Ръцете и гърдите (ако правилно разбирам какво имате предвид под горна част) са с доста по-малки мускули и изискват много по-изолирани упражнения. От времето си в пътническо плаване не съм виждал един уред, който основно използваха пълни хора. Това е като педалите за велосипед, но те са нивото на гърдите и се управлява с ръце.



Следващият най-близък до него е машина за гребане, която е доста разпространена във фитнес залите. Аз лично много я обичам, че ми напомня за времето в Морското училище.

Ако излезем от фитнес залата, упражненията отново следва да са по-локализирани, иначе се получава като с палетите -- без резултат. Не знам доколко заниманията ви със строителството могат да свършат това.

Не е изключено и друго. Ако хормоните ви се щурат нагоре-надолу, което е обяснимо, до ръцете ви да стига програма за съхранение на енергия.

На психо-емоционално ниво, ако имате нещо, от което не сте се освободила: страх, обида и т.н., да си пазите мазнините за защита.

И като решение, потърсете отговори в статията за прекъснатото гладуване или да се видим за консултация "Здравна История".

Успех.

Последна редакция: ср, 19 юли 2023, 09:50 от Рaдост

# 119
  • София
  • Мнения: 89
Точно това , кото и аз установих за себе си от опита си,  че когато човек е изтощен и преуморен и пренатоварен ... не е гладен, той е уморен. Т.е. няма да се набави енергията с ядене. По-скоро ако намери помощ за нещата и си остави време за почивка и сън. До сега обаче не съм го прочитала. Само разни сметки по таблички .

Много правилно, Бела-чао,

Има и един такъв парадокс: стресираните, преуморените и недоспалите хора са по-склонни да развиват неконтролируем глад за сладко, солено, вредни и т.н.

В такива случаи вместо да предлагам диети, както правят всички диетолози, и с това да увелича стреса на човек, му предлагам да намали темпото - разходка сред природата, медитация, дихателна практика, а защо не и гладене и сгъване на дрехи -- всичко, което е различно от обичайните практики, стига да носи успокоение.

До скоро.

Последна редакция: ср, 19 юли 2023, 09:50 от Рaдост

# 120
  • Мнения: X
Може ли да препоръчате примерни храни за човек с много тежка хронична умора след вирус, продължаваща години. Никакви сили, причернявания, трудно седя права, лош сън, не е намерен друг медицински проблем. Чувала съм че кето помага или изцяло суровоядство, но ми се гади от месо в повечето дни, а и трудно се намира качествено, повечето мирише или е пълно с химия. Пилешко месо и риба не мога да доближа. Пробвах фрешове но рязко се вдига и после пада кръвната захар и ми прилошава. По принцип не консумирам никаква захар и се чувствам добре без нея.

# 121
  • София
  • Мнения: 89
Може ли да препоръчате примерни храни за човек с много тежка хронична умора след вирус, продължаваща години. Никакви сили, причернявания, трудно седя права, лош сън, не е намерен друг медицински проблем. Чувала съм че кето помага или изцяло суровоядство, но ми се гади от месо в повечето дни, а и трудно се намира качествено, повечето мирише или е пълно с химия. Пилешко месо и риба не мога да доближа. Пробвах фрешове но рязко се вдига и после пада кръвната захар и ми прилошава. По принцип не консумирам никаква захар и се чувствам добре без нея.

Здравейте, Поки.

Хроничната умора може да се дължи на много причини и затова различни подходи може да дадат резултат.

Ето няколко хипотези от това, което сте споделили:
Както самият вирус, така и медикаментозното лечение могат да причинят намаляване на популацията сред чревната флора. Ето защо включването на храни, богати на пробиотици (пресни плодове и зеленчуци расли в пръст или истински ферменти като кисело мляко, боза, туршия, кисело зеле — изберете според сезона), или пробиотици като хранителна добавка, могат да подобрят работата на червата и това да доведе до симптомите.

Другото, което ми се струва, че може да наблюдаваме във Вашия случай, е дефицит на някакъв микронутриент (имам подозрения за натрий и/или желязо, усвояването на които се подпомага от витамини C и D). За това пресните плодове и зеленчуци, както яйца и мляко, с лек акцент към солта, могат да Ви дадат резултат.

Сега, нека изясня концепцията за суровоядството. Тя касае САМО пресни плодове и зеленчуци, ядки и семена. Нямам никаква идея как включвате в темата месото и други животни, но те нямат място в това хранене. Това хранене е изключително подходящо за настоящия сезон, защото помага на терморегулацията на тялото.

Соковете са една стъпка по-напред от суровоядството, но те имат и своята тъмна страна, която Вие сте усетили. Ако сте прибегнали само към плодови сокове, резките пикове и спадове на глюкозата не са изненада. Това е естествената реакция на тялото и тя допълнително го изтощава, точно когато на Вас и без друго Ви липсва сила. Сокове могат да се правят и от зеленчуци, и от ядки (и те се наричат масла/олио), но за тях е нужно повече от цитрус преса.

1 с.л. оцет или лимонов сок стабилизира глюкозата и намалява с до 30% флуктоацията ѝ.

Ако тези решения ви харесат с резултатността си и желаете да укрепим още повече вашето тяло, заповядайте на лична консултация при мен, която може да е и онлайн.

Благодаря Ви и успех!

Последна редакция: нд, 23 юли 2023, 10:24 от Рaдост

# 122
  • София
  • Мнения: 3 843
Здравейте,
Имам момче на 3 години, което преди ядеше всичко, но от половин година вече отказва да яде готвени храни, често само опитва яденето и са отказва. Още пие адаптирано мляко и си го чака всяка сутрин. Яде основно кисело мляко и ... сладкиши (каквото и където докопа). Чат-пат луканка и пържени яйца, но колкото да ги опита. Не иска плодове, нито зеленчуци. Не мога да го убедя да хапне салата или да опита поне диня, пъпеш, праскова...  Единствено обича малини и ги яде без остатък. Не съм се консултирала с лекар, може би това ще е следващата стъпка, но вече наистина започвам да се отчайвам. Слабичък е, не му липсва енергия, но се притеснявам, че не получава нужните хранителни вещества. Може ли да ме посъветвате нещо?

# 123
  • Мнения: 74
Здравейте.
Имам тежък многогодишен проблем с храненето и отделянето. Преди да изложа на кратко проблема ще кажа, че съм се обръщала за преглед и консултации към гастроентеролози и психолози многоократно в годините, правени са ми най-различни изследвания, но нямам становище от специалистите защо при мен съществува този проблем. Казват, че освен, че дебелото черво е обезцветено, освен, че на 2-3 години отстраняват полипи, то е с добре изразена функция. Прилагала съм предписаните лечения, които са имали краткотраен резултат и то докато провеждам медикаментозното лечение. След етапа на привикване лекарствата спират да ми помагат. Билки, отвари, упражнения и т.н. не дават резултат. Проблема ми е констипация. От 35 г никога не съм се освобождавала без иригатор. Никога. През последната година реших да променя коренно живота си. Няма резултат. Но имам надежда, че все някъде, от някого ще намеря помощ и решение. Другият вариант е смърт чрез интоксикиране на организма, поради невъзможността да се самоочиства. Пиша Ви почти без очакване, че нещо може да се промени, но... Никога не се отказвам. Може да не е сега, но ...

Последна редакция: ср, 26 юли 2023, 17:08 от NatyNatyDaymi

# 124
  • София
  • Мнения: 89
Имам момче на 3 години, което преди ядеше всичко, но от половин година вече отказва да яде готвени храни, често само опитва яденето и са отказва. Още пие адаптирано мляко и си го чака всяка сутрин. Яде основно кисело мляко и ... сладкиши (каквото и където докопа). Чат-пат луканка и пържени яйца, но колкото да ги опита. Не иска плодове, нито зеленчуци. Не мога да го убедя да хапне салата или да опита поне диня, пъпеш, праскова...  Единствено обича малини и ги яде без остатък. Не съм се консултирала с лекар, може би това ще е следващата стъпка, но вече наистина започвам да се отчайвам. Слабичък е, не му липсва енергия, но се притеснявам, че не получава нужните хранителни вещества. Може ли да ме посъветвате нещо?

Здравейте, РРР,

Синът ви не отказва някои храни, защото са лоши. Той е в етап, когато развива предпочитания към определена текстура — как усеща езикът състояния като меко, грубо, твърдо и т.н — и някои вкусове.

На първо време открийте логиката на текстурата и вкусовете. Млякото ме навежда на мисълта, че предпочита меко, течно и гладко. Като откриете логиката, предложете пренебрегваните храни под подобна форма. Така може да се наложи да пасирате плодовете или зеленчуците, да ги подсладите или посолите. В киселото мляко много лесно може да добавите пасиран пъпеш или диня и понеже те може да го разводнят, изберете пълномаслено или цедено кисело мляко. Накратко — имитирайте вкусове и текстура или прикривайте съставките, които самостоятелно синът ви би отказал, с друго, което би ял.

Сладкиши, ако нямате вкъщи, няма как да яде. Това е другият момент във възпитанието изобщо (храненето е частен случай). Ако някой вкъщи показва лоши хранителни навици, може би и той е добре да се замисли за това какво яде.

Ако никоя от тези стратегии не доведат до пробив, се консултирайте с педопсихолог, за да не ви утешавам, че с времето всичко отминава, докато вие се пържите на този огън всеки ден. Така може да обсъдите и отбиването, за да позволите на сина си да експериментира с храните.

Не на последно място, имайте вярата, че отглеждате здраво дете — съдейки по вашите думи — и притеснения ви по него могат само да ви докарат излишни килограми или нещо по-пикантно. Детето взема съвсем първосигнално това, от което има нужда, и сладко, защото ние, хората, сме програмирани така.

Успех,
Н.

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 09:56 от Рaдост

# 125
  • София
  • Мнения: 89
.Имам тежък многогодишен проблем с храненето и отделянето. Преди да изложа на кратко проблема ще кажа, че съм се обръщала за преглед и консултации към гастроентеролози и психолози многоократно в годините, правени са ми най-различни изследвания, но нямам становище от специалистите защо при мен съществува този проблем. Казват, че освен, че дебелото черво е обезцветено, освен, че на 2-3 години отстраняват полипи, то е с добре изразена функция. Прилагала съм предписаните лечения, които са имали краткотраен резултат и то докато провеждам медикаментозното лечение. След етапа на привикване лекарствата спират да ми помагат. Билки, отвари, упражнения и т.н. не дават резултат. Проблема ми е констипация. От 35 г никога не съм се освобождавала без иригатор. Никога. През последната година реших да променя коренно живота си. Няма резултат. Но имам надежда, че все някъде, от някого ще намеря помощ и решение. Другият вариант е смърт чрез интоксикиране на организма, поради невъзможността да се самоочиства. Пиша Ви почти без очакване, че нещо може да се промени, но... Никога не се отказвам. Може да не е сега, но ...

Здравейте, Нати,

Описаното състояние на хроничен запек е тревожно заради последиците, които може да доведе. Ако има няколко неща, които са ви много нужни сега, те биха били:
1. Пробиотици — всички описани процедури и лекарства сериозно нарушават и без друго бедната ви флора (което може да се дължи на няколко неща при раждането ви). Набавете си ги или като готови добавки (което е допълнителен разход и не винаги дава резултат, или храни като кисело мляко, боза, туршия, пресни плодове и зеленчуци, расли в истинска пръст;
2. Храни (внимание на фибрите и киселинността) — избягвайте оцет, катък и дренки, защото те запичат допълнително. Увеличете фибрите със суровите или сушените кайсии и сливи; бобови, гъби. Намалете белия ориз и картофите и спрете животинските (месо, млечни, птици), сладките и преработените храни;
3. Пийте много вода и зелен чай и спрете всички други напитки. Прясноизцеден сок от червено цвекло или топъл нектар от кайсии/сливи би ви подействал много добре.
4. Движете се много, за да събудите перисталтиката си. Говоря за 30 минути разходка още сутринта;
5. Откажете кафето, алкохола и цигарите (ако има някои от тях). Алтернативата е зелен чай, зелен сок (спанак, магданоз, краставица) и дихателни упражнения;
6. Промяна на менталния модел — когато сме инати и винаги държим на своето или консервативни по природа, запекът не закъснява;
7. Магнезиев цитрат и калиев цитрат по 2 г/ден са последен вариант. Те добре отпускат мускулатурата, но с тях следва да се внимава при сърдечни състояния, защото мотат да свалят кръвното и да причиняват тахикардия. Продават се на прах и опаковка 500 г стига за почти година.

Ако имате нужда да систематизираме подхода, защото изброените предложения са като хвърляне в в дълбокото на човек, който не може да плува, заповядайте да работим за излизане от тази ситуация.

Успех!
Н

Последна редакция: сб, 29 юли 2023, 09:58 от Рaдост

# 126
  • Мнения: 111
Здравейте,

Имам фундаментален проблем с имунната система. Цял живот съм била болнава, но в последните няколко години боледувам изключително често, като само през тази съм изпила поне 6 антибиотика(винаги в съответствие с антибиограма). В обобщение имам хроничен синузит, периодично обострящ се бронхит, Хашимото и анаеробната дисбактериоза, а съм на 30 години. Въпросът ми е кои храни могат да подпомогнат правилното функциониране на имунната система, така че да избегна тази прекомерна употреба на антибиотици?

# 127
  • Мнения: 115
Здравейте, имам следният проблем-сутрин се събуждам винаги гладна, хапвам и после едва издържам до 12:00 на обяд да хапна отново, тоест аз до обяд съм все гладна, докато не се наобядвам с готвена храна. След това се чувствам заситена и буквално мога реално и да не вечерям, но сутрин и до обяд изпитвам нужда от хубава храна. Когато съм тревожна пак огладнявам рязко и чрез храната се успокоявам. Сутрин ми се яде препечена филийка с масло и сирене винаги. Сладко не мога да ям сутрин, а и усещането е, че не ме засища. Какво мислите по въпроса? Иначе съм добре сложена, клоняща към слаба, а поемам голямо количество храна😂

# 128
  • Мнения: 5 674
Здравейте,
Питам и тук.
Увеличило ми се е желанието за прием на сол. Забелязвам го от началото на лятото.
Променили са се и вкусовите ми рецептори за сол. Готвя за всички както преди на сол но за себе си добавям допълнително.
Странно е това. В последните доста месеци ми се промениха и вкусовите предпочитания. Тегло, потене, прием на вода и други подробности не са мръднали особено.
Имам и периоди с гадения, които не мога да определя дали са с физически или психически произход.
Забелязвам че ми се догажда не само от месо но и от мед!?, неприятни на вкус са ми станали солети( не че набивам но щипвам понякога от отворен пакет вкъщи и други храни).
Често гаденето започва само от миризмата, не е нужно да ям храната.
Странна работа.
Но питането е за солта.
Къде да търся причината.
За какво да наблюдавам?
Дописвам, заради следващия коментар: гаденето е от години с тенденция да се сгъстяват и удължават периодите.
Темата не е ли само за въпроси и отговори към и от специалиста, без интерпретации от съфорумци?

Последна редакция: чт, 24 авг 2023, 15:33 от ☀️🌙🌬️🔥💧❤️🙏

# 129
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,

Имам фундаментален проблем с имунната система. Цял живот съм била болнава, но в последните няколко години боледувам изключително често, като само през тази съм изпила поне 6 антибиотика(винаги в съответствие с антибиограма). В обобщение имам хроничен синузит, периодично обострящ се бронхит, Хашимото и анаеробната дисбактериоза, а съм на 30 години. Въпросът ми е кои храни могат да подпомогнат правилното функциониране на имунната система, така че да избегна тази прекомерна употреба на антибиотици?

Здравейте, Сия,

За да стабилизирате имунитета си, Ви предлагам да се обърнете към естествени източници на пробиотици (истинско кисело мляко, боза, туршия, плодове, зеленчуци и гъби, расли в пръст) и пребиотици (бобови, пълнозърнести, ядки и семена), всички пчелни продукти (особено пчелен прашец), чай от ехинацея, лайка и липа. Про- и пребиотиците се предлагат и като добавки и някои от тях са всъщност много добри (японските например).

Синузитът го излекувайте с по няколко капки течен мед във всяка ноздра по 3 пъти на ден. Естествените антибиотици са чесън, лук и праз.

При настинки и хреми много помага Герисан (ударно 3 х 3 и след това се намалява според нуждите) и може да се пие профилактично по 1 ампула на ден.

Ограничете сладкото, преработените храни, алкохол, цигари и кафе, както и намалете стреса.

Като потенциална майка Ви предлагам да погледнете и този материал http://nicksouckov.com/service/blog/2016/10/12/immunity.

Успех.

Последна редакция: пн, 28 авг 2023, 09:40 от Рaдост

# 130
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, имам следният проблем-сутрин се събуждам винаги гладна, хапвам и после едва издържам до 12:00 на обяд да хапна отново, тоест аз до обяд съм все гладна, докато не се наобядвам с готвена храна. След това се чувствам заситена и буквално мога реално и да не вечерям, но сутрин и до обяд изпитвам нужда от хубава храна. Когато съм тревожна пак огладнявам рязко и чрез храната се успокоявам. Сутрин ми се яде препечена филийка с масло и сирене винаги. Сладко не мога да ям сутрин, а и усещането е, че не ме засища. Какво мислите по въпроса? Иначе съм добре сложена, клоняща към слаба, а поемам голямо количество храна😂

Здравейте, Куатре,

Гладът се регулира от хормони, които работят на един и същ принцип през деня.

Започнете деня с топла вода с лимон (чаша или две като начало) и след 15-20 минути закусете. Увеличете закуската, за да се заситите по-добре или опитайте други солени варианти (катък, яйце, авокадо и т.н.)

Експериментирайте също и какво ще стане, ако закусите с готвена храна, както на обяд.

Непрестанният глад говори, че не приемате храната, която ви засища и дава нужните хранителни вещества. Ето затова Ви предлагам няколко примера, но не се ограничавайте с тях, особено след като теглото не Ви притеснява.

Успех.

Последна редакция: пн, 28 авг 2023, 09:42 от Рaдост

# 131
  • София
  • Мнения: 89
Увеличило ми се е желанието за прием на сол. Забелязвам го от началото на лятото.
Променили са се и вкусовите ми рецептори за сол. Готвя за всички както преди на сол но за себе си добавям допълнително.
Странно е това. В последните доста месеци ми се промениха и вкусовите предпочитания. Тегло, потене, прием на вода и други подробности не са мръднали особено.
Имам и периоди с гадения, които не мога да определя дали са с физически или психически произход.
Забелязвам че ми се догажда не само от месо но и от мед!?, неприятни на вкус са ми станали солети( не че набивам но щипвам понякога от отворен пакет вкъщи и други храни).
Често гаденето започва само от миризмата, не е нужно да ям храната.
Странна работа.
Но питането е за солта.
Къде да търся причината.
За какво да наблюдавам?
Дописвам, заради следващия коментар: гаденето е от години с тенденция да се сгъстяват и удължават периодите.
Темата не е ли само за въпроси и отговори към и от специалиста, без интерпретации от съфорумци?

Здравейте, прекрасна,

Апетитът за солено е един от няколко възможни признака за дефицит на микронутриенти или на психо-емоционално състояние. Рецепторите Ви само подават информацията на главния мозък, който обработва и друга, постъпваща от различни места в тялото Ви.

Това, че Ви се яде сладко, говори за дефицит на хлор и силикон в менюто Ви. Тях си ги набавете с мазна риба (сьомга, херинга, сардини, пъстърва, скумрия), мазно (козе, биволско) сирене, ядки (кашу, орехи, бадеми) и семена (чия, тиквени).

Много ще Ви погнат и естествено солени храни като маслини, туршии и мариновани храни, едаме, соев сос, уакаме и др.

Други фактори са недостиг на сън, стрес, скука, ПМС и прекалено потене.

ПМС (предменструален синдром) ми напомня и за наближаваща менопауза, защото говорите за гадене от някои храни. Общата ми препоръка за последното е, след като нещо Ви отблъсква, е много вероятно тялото Ви да се влияе добре или да няма нужда в момента.

За повече и по-подробен анализ, може да заповядате на своята първа консултация при мен.

Благодаря и успех.

Последна редакция: пн, 28 авг 2023, 09:44 от Рaдост

# 132
  • Мнения: 606
Здравейте, трениращите много често получават съвет "да приоритизират протеина" в храненето си, за да поддържат мускулна маса. Искам да попитам, какво Ви е мнението за честата консумация на месо, риба и млечни продукти - и на яйца, с цел набавяне на "така необходимия" дневен прием на протеин? Вярно ли е, че сготвените бобови храни всъщност са въглехидратна храна? Кои източници на растителен протеин препоръчвате от храните, в случай че човек не желае да взема протеин на прах?

# 133
  • София
  • Мнения: 891
Здравейте, трениращите много често получават съвет "да приоритизират протеина" в храненето си, за да поддържат мускулна маса. Искам да попитам, какво Ви е мнението за честата консумация на месо, риба и млечни продукти - и на яйца, с цел набавяне на "така необходимия" дневен прием на протеин? Вярно ли е, че сготвените бобови храни всъщност са въглехидратна храна? Кои източници на растителен протеин препоръчвате от храните, в случай че човек не желае да взема протеин на прах?

Като допълнение към предишния въпрос, какво мислите за режимите с Ниски въглехидрати-високи мазнини и те ли са наистина най-удачния начин за справяне при инсулинова резистетност. А още по-трудно става, когато това е съчетано с проблеми с щитовидната жлеза, хашимото и хранителни непоносимости. Тогава съвсем се ограничават възможностите за разнообразно и пълноценно хранене.

Вие какъв режим препоръчвате при Инсулинова резистетност и има ли начин да се подпомогне чрез храна функцията на щитовидната жлеза и да се обърне хипофункция към нормална такава без медикаменти.

# 134
  • София
  • Мнения: 89
Kакво Ви е мнението за честата консумация на месо, риба и млечни продукти - и на яйца, с цел набавяне на "така необходимия" дневен прием на протеин? Вярно ли е, че сготвените бобови храни всъщност са въглехидратна храна? Кои източници на растителен протеин препоръчвате от храните, в случай че човек не желае да взема протеин на прах?

Здравейте Епъл,

Във фитнес залите съм чувал и виждал много глупости, при това не само свързани с храненето. За мен на първо място е биоиндивидулаността, т.е. храната за мен е отрова за теб. Ето защо няма как всички по един и същ начин да усвояваме протеините от растителен и от животински произход.

Мнението ми за месото от индустриално гледани животни е следното: това е мазен коктейл от химикали и хормони, който много повече вреди, отколкото да помага. Прилагам само един пример, защото за месото мога да пиша с часове. Когато праисторическият човек е ловувал диви животни за месо, мазнините в тях са били 3-4%. Сегашните животни са угоявани до положение, че умират от рак и сърдечна недостатъчност заради затлъстяване. В тяхното месо мазнините са 15-20%. По дефиниция мазнините са инхибитори на усвояването на протеините, т.е. при наличие толкова на мазнини, както става днес, ние не усвояваме тези протеини. С още по-прости думи: ядем месо заради протеините в него, но не можем да ги усвоим, защото е прекалено мазно. По-добре е рядко да приемате диво месо или от проверени източници. Салами, шунки, луканки и всякакви форми на преработени и овкусени месни продукти са напомпани с нитрити, които са карциногенни.

Масовата риба е от развъдници и е силно токсична с живак и други тежки метали. Това е причината тази година да не съм ял черноморски миди (спомняте си за язовира в Украйна). Решението е дива (океанска или речна) риба с посочен произход (по възможност не от Фукушима).

Сред млечните продукти за предпочитане са сирена и киселото мляко (козе, биволско) от ферми и мандри, които сами си го продават.

Разбирането, че месото е най-добрият източник на протеини, е цяла конспирация и тя тръгва от кравефермите в САЩ и е голяма полемика кой е крив и кой е прав. Яденето на предимно животинска храна (протеини) е причина за липса на фибри, заради които умниците страдат от запек, лошо настроение (постоянно са сприхави, нервни и лесно се ядосват), имат сивкава кожа и са в пъти по-предразположени към рак на дебелото черво и стомаха.

От всичко казано до тук, оборвам и притеснението ви, че готвеният боб е въглехидратна храна. Да, той има фибри и те са въглехидрати, но това не е всичко в него. Всички варива — грах, леща, соя, фава, нахут, фъстък — са прекрасни и добре познати растителни храни. Ето и други от тях: зеленолистни (спанак, лапад, коприва), зърнени (ориз, пшеница, царевица, просо, амарант), ядки (бадеми, орехи, кашу), сейтан, киноа, елда и семена (чия, лен, коноп, сусам, тиква, слънчоглед).

Успех с мускулите!

Последна редакция: ср, 30 авг 2023, 11:15 от Рaдост

# 135
  • София
  • Мнения: 89
Какво мислите за режимите с Ниски въглехидрати-високи мазнини и те ли са наистина най-удачния начин за справяне при инсулинова резистетност. А още по-трудно става, когато това е съчетано с проблеми с щитовидната жлеза, хашимото и хранителни непоносимости. Тогава съвсем се ограничават възможностите за разнообразно и пълноценно хранене.

Вие какъв режим препоръчвате при Инсулинова резистетност и има ли начин да се подпомогне чрез храна функцията на щитовидната жлеза и да се обърне хипофункция към нормална такава без медикаменти.

Здравейте, Красимира,

В случая на Вашия казус връзката е повече от неуместна с предходното запитване.

Кетогенното хранене наистина е разработено за борба с диабета, на който инсулиновата резистентност е прекурсор. Но прилагането му с лека ръка може да отключим широк спектър от автоимунни състояния. За пример, д-р Аткинс (автор на диетата със същото име) е умрял от рак на дебелото черво, за което няма разяснения в масово тиражираните му и днес книги.

Много по-лесно би било сваляне на глюкозата по Метода на глюкозата (на Джеси Иншоспе), защото така се контролира и възпаляемостта (общото име за Хашимото и хранителни непоносимости при вас).

Освен това при холистичния подход няма работа на парче (не се насочва към един конкретен орган) и затова ще Ви разочаровам, ако не препоръчам конкретни храни за случая Ви.

В допълнение е нужно движение и промяна начина на живот, за което успешно помагам на моите клиенти. Ако това Ви интересува, заповядайте на първоначална консултация при мен.

Благодаря.

Последна редакция: ср, 30 авг 2023, 11:18 от Рaдост

# 136
  • Мнения: 45
Здравейте! Имам проблем със сладкото...може да звучи смешно( или поне на хората, които споделям, както и на някой доктори ) , но постоянно ми се яде и ям сладко. Тъпча се, става ми тежко и гадно, казвам си повече няма и отново повтарям грешката и така постоянно.  Не съм от дебелите, по- скоро ми е нужно стягане и се старая няколко пъти седмично да правя упражнения, но трябва и някакъв режим откъм храна да започна. Не говоря за нещо драстично да спра и да не ям, а просто поне до минимум да ям вредни храни, и да включа повече полезни. Ако е от значение съм с премахната щитовидна жлеза и пия хормон.
Трябва ли някакви други изследвания да си пусна, нещо на което да наблегна или всичко е просто "в главата ми", че искам сладко.
Не искам да продължавам така, защото сега може да е само подуването, тежестта, газовете...да не стане нещо по сериозно.

# 137
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте! Имам проблем със сладкото...може да звучи смешно( или поне на хората, които споделям, както и на някой доктори ) , но постоянно ми се яде и ям сладко. Тъпча се, става ми тежко и гадно, казвам си повече няма и отново повтарям грешката и така постоянно.  Не съм от дебелите, по- скоро ми е нужно стягане и се старая няколко пъти седмично да правя упражнения, но трябва и някакъв режим откъм храна да започна. Не говоря за нещо драстично да спра и да не ям, а просто поне до минимум да ям вредни храни, и да включа повече полезни. Ако е от значение съм с премахната щитовидна жлеза и пия хормон.
Трябва ли някакви други изследвания да си пусна, нещо на което да наблегна или всичко е просто "в главата ми", че искам сладко.
Не искам да продължавам така, защото сега може да е само подуването, тежестта, газовете...да не стане нещо по сериозно.

Здравейте, Сис,

Няма нищо смешно в споделената история и това да ти се хапва сладко е в кръга на нещата. Глюкозата, до която въглехидратите се трансформират под действието на инсулина, е основният източник на енергия за клетките ни. Така е устроен всеки човек. Така сме еволюирали да работи тялото ни и мозъкът ни го знае.

Това, което се случва при Вас, е, че заради дефицит и на други хранителни вещества (микронутриенти), центърът Ви за възнаграждаване е свикнал и допаминът, който се отделя при консумацията на сладко, и дори на тялото Ви да не достига въглерод, хром, фосфор, сяра или триптофан, това мозъкът Ви си го превежда като: „Дай още сладко!“

На психо-емоционално ниво, недостатъчно подхранващите взаимоотношения (недостиг на любов), може да доведе до същия глад за сладко, защото и сладкото, и хубавите емоции причиняват секреция на допамин, но само магазинът за бонбони работи денонощно.

Включването на правилни, истински храни може да отучи мозъка Ви от този наркотик (сладкото), но дори с няколко страници отговор или пост в блога ми не бих могъл да Ви помогна така, както помагам в лични консултации. Заповядайте да поговорим на място (може и онлайн) и можем да съставим стратегия за Вашето отърване от сладкото.

Успех!

Последна редакция: нд, 10 сеп 2023, 10:09 от Рaдост

# 138
  • Мнения: 1 242
Здравейте  моето питане е за целулита. Аз съм слаба, но имам целулит. Храня се малко и това не е мое мнение, общо взето всеки ми го казва под някаква форма. Целулита ми е доста видим и неприятен, чела съм доста по въпроса, включи и псисоматика, където се крият много от проблемите ни и все пак какво мога да направя. Ям плодове, салати, ориз, картофи, много малко месо, салами, цигари, алкохол въобще не консумирам. Не пия безалкохолни, предимно вода и кафе.

# 139
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, моето питане е за целулита. Аз съм слаба, но имам целулит. Храня се малко и това не е мое мнение, общо взето всеки ми го казва под някаква форма. Целулита ми е доста видим и неприятен, чела съм доста по въпроса, включително и психосоматика, където се крият много от проблемите ни и все пак какво мога да направя. Ям плодове, салати, ориз, картофи, много малко месо, салами, цигари, алкохол въобще не консумирам. Не пия безалкохолни, предимно вода и кафе.

Здравейте, Сефора,

Това, което споделяте, е грижа на много от жените, защото, ако не се образува към края на пубертета, с възрастта е неминуемо заради намалялата еластичност на кожата. Най-голямата трудност при лечението му идва от неяснотата около възникването му. Всички знаят какво е, но никой няма универсално решение за него. И това дава почва за спекула и маркетинг на какви ли не продукти, препарати и процедури със съмнителен ефект.

Това, което е сигурно, е, че кожните Ви клетки в определени зони се запасяват с енергия под формата на липиди (мазнини). Това, че сте слаба, ще улесни задачата Ви, но Вие сама ще намерите най-вярната формула като комбинирате следните предложения:

1. Увеличете драстично водата и заменете кафето със зелен чай. Страдате от недостиг на вода, а кафето е диуретик;
2. Увеличете качествените мазнини (перорално и външно). Това е контраинтуитивно, но студено пресованият зехтин и кокосово масло не бива да слизат от масата Ви за хранене и масажи. Добавете ядки и семена в менюто си, ако Ви липсват;
3. Увеличете пресните зеленчуци (особено зеленолистни, бобови и чесън/лук), горските плодове (към които се числи и динята) и гъби;
4. Ако избягвате месото, поне си позволявайте дребна или едра дива океанска риба;
5. Наблегнете на силови упражнения, които да натоварват и развиват мускулите Ви в засегнатите зони поне 2 дена в седмицата и се движете поне 10-15 минути след храна;
6. Пийте вода с лимон сутрин на гладно или 1 с.л. лимонов сок/оцет малко преди храна;
7. Намерете си добър специалист за лимфодренажен масаж;
8. Намалете до минимум преработените храни, соленото (не казвам да ядете безсолно), сладките десерти с добавена захар или изкуствени подсладители, в т.ч. всякакви сокове, напитки и други, без значение дали са пресни, натурални, или нещо друго;
9. Намалете до минимум готовите сосове, дресинги, майонези, храни и полуфабрикати, защото те включват последните две предложения.
10. Избягвайте консервирани и пакетирани храни, в т.ч. бутилирана вода.

Ако имате нужда от допълнителна помощ, винаги сте добре дошла на лична консултация.

Успех!

Последна редакция: чт, 05 окт 2023, 12:13 от Рaдост

# 140
  • София
  • Мнения: 89
Мазнините -- хубави или лоши

Напоследък мазнините за готвене и директна консумация отново влизат в светлината на прожекторите. Все повече нови изследвания оборват заблудите, които са битували в кухнята на западното общество последните 30-40 години. Крайно време е да уточним кои мазнини не бива никога да консумираш, заради вредите върху здравето ти, и кои са по-добрите им варианти, подобряващи оптималната работа на тялото ти.

Когато разберем мазнините, вече правим първи стъпки за подобряване на здраве си и това на близките, защото експертите смятат, че токсичните мазнини може да са най-опасната храна, която консумираме в нарастващ брой проучвания, разкриващи рискове от астма, диабет, сърдечни заболявания, храносмилателни затруднения и др. Тъжната истина е, че лошите мазнини са превзели много домакинства до положение, в което хората си мислят, че постъпват правилно, докато излагат цялото си семейството на риск.

Науката за мазнините

Полиненаситени растителни мазнини
Тази им разновидност най-често се среща в супермаркетите, където са обозначени като здравословни! Такива твърдения е добре винаги да повишава вниманието ти, защото зад гръмките твърдения има друга реалност. Редица масово използвани мазнини са всъщност изключително нестабилни и това ги прави много вредни. Такива са индустриалните мазнини от семена (или растително олио), което съдържа главно полиненаситени мазнини. Към тях се числят слънчогледовото, соевото, рапичното, царевичното и шафраново олио, лененото масло, олиото от памукови семена и фъстъченото масло. Тях често ги представят за мазнини без холестерол или с друго гръмко здравословно име, което всъщност нищо не значи.

Истината е съвсем друга и, докато полиненаситените мазнини в целите (както идват от природата) храни като орехи, фъстъци, соя и ленено семе са наистина изключително здравословни, нещата коренно се променят, когато те се извлекат и преработят до крайния продукт, който ти рекламират като здравословен. Той е силно рафиниран — с променена молекулярната структура — и има малка прилика с истинския орех или соя, в резултат на което олиото става силно податливо на гранясване (окисляване).  Окисляването е химическа реакция при наличие на светлина и/или топлина, когато маслото се свързва с кислород, също както при старите орехи миришещи зле след гранясване (българската дума за резултата от окисляване на мазнините).

Тези мазнини бързо се окисляват дори при стайна температура, в резултат на което възникват вредни вещества (активни форми на кислорода), които са молекули с несдвоени електрони, и те са силно реактивни с протеините на ДНК и липидите в тялото ни. Когато ги приемаме, свободните радикали причиняват възпаление и увреждане на клетките на тялото ни, известно като оксидативен стрес. Този процес допринася за сърдечносъдови заболявания, диабет, синдром на раздразнените черва, артрит, затлъстяване, астма и др.

Още по-зле става при нагряване на мазнината, когато готвиш, с което окисляването се ускорява и води до още по-голямо количество активни форми на кислорода. Освен това, полиненаситените мазнини са и богати на омега-6 мастни киселини, с които и така изоблиства менюто на съвременния човек, за сметка на недостига на омега-3. Това се получава главно от свръх преработването на масовите храни, което допълнително обостря възпаляемостта и ускорява заболеваемостта.

В проучване от 2018 г., озаглавено „Омега-6 мастни киселини с растителен произход като двигател на коронарна болест на сърцето“, изследователите стигат до заключението, че многобройни причинно-следствени връзки показват, че линоловата киселина (един тип омега-6 полиненаситена мазнина) засилва оксидативния стрес, окисляването на лошия холестерол, хронично възпаление на клетъчно ниво, атеросклероза и вероятно е основен причинител в менюто ни за сърдечно-съдови, заболявания, особено при прием под формата на индустриални мазнини за семена, наричани растителни мазнини.

Соевото олио е класически пример за това. То съдържа от 58-58% полиненаситени мазнини, с високо съдържание на омега-6, и въпреки това е едно от най-масовите за готвене в света, основно защото е евтино. Многобройни проучвания, обаче, показват, че то повишава изключително рязко възпаляемостта и риска от инсулинова резистентност, диабет и митохондриална дисфункция.

Друго категория храни, с която в менюто ти може да се промъкнат, заради ниската си цена с масово използваните мазнини са свръхпреработените, пакетирани храни (чипс, бисквити, сладкиши, хляб, сосове и майонеза, замразени пици, други готови ястия, немлечни сметани и консервирани супи). А въпреки гръмките си реклами, че са здравословни и натурални, мюсли, салатни дресинги, вегетариански бургери и храни с ниско съдържание на мазнини също могат да ги съдържат. Така че е изключително важно да четеш внимателно и да разбираш етикета със продултите, а в най-добрия случай, си приготвяй сам храна у дома и избягвай химикали и токсични мазнини, защото знаеш какво ядеш.

Холестеролът е друга често обсъждана тема при растителните мазнини. Намаляването му няма връзка с по-добрите здравни показатели, а по-важно е да се наблегне на HDL, здравословния холестерол и да се предпази той от окисляване, защото това предизвиква атеросклероза и сърдечносъдови заболявания. За пример, проучване от 2016 г., преразглеждащо хипотезата в традиционните разбирания за хранене полезно за сърцето, установява, че докато растителните мазнини могат да намалят холестерола в кръвта, това не намалява задължително риска от смърт, причинена от коронарна болест на сърцето, заради което се работи по намаляване на холестерола.

Рафинираните полиненаситени мазнини наистина могат да са така преработени, че да имат по-висока димна точка (температурата, при която те горят). Въпреки това, много преди да достигнат до нея, те претърпяват окислителни химични реакции, които отделят вредни съединения. Освен това димната им точка пада, тъй като полиненаситените мазнини бързо се окисляват и това означава, че температура, посочената на бутилката, не е задължително реалната димната точка, на която може да разчиташ вкъщи.

Извод — избягвай нестабилните полиненаситени растителни мазнини и преработените храни, колкото е възможно повече, защото лесно гранясват (окисляват се), и заливат тялото ти със свободни радикали като причиняват пълен хаос в него.

Трансмазнини
Те влизат в употреба от войните на Наполеон в началото на XVIII век и представляват  химически променени растителни мазнини, за да станат стабилни за съхранение. Такъв е маргаринът и растителната мазнина. Те са особено популярни в хранително-вкусовата промишленост, където приоритетът е в производството на евтини дълготрайни храни като купешките бисквити, вафли и пуканки за микровълнова фурна. Те имат сериозни последици за здравето, като увреждат холестеролните молекули и стените на артериите, правят кръвните клетки лепкави и причиняват сърдечен удар. В доклад от 2006 г. в New England Journal of Medicine се посочва, че трансмазнините увеличават риска от коронарна артериална болест повече от всички други макронутриенти.

Редица държави са забранили масовата употреба на трансмазнините, но това не означава, че те са напълно изчезнали. Производителите имат право да не обявяват, че храните съдържат трансмазнини, при съдържание по-малко от 500 мг на порция. Така че, ако твоят чипс „без трансмазнини“ съдържа 300 мг на порция и изядеш няколко пакета, ти може да приемеш напр. 10 порции, с които си набавяш 3 г трансмазнини. По същия начин, ако не устояваш на пържена храна във веригите за бързо хранене, се излагаш на трансмазнини, без да споменаваме другите рискове за здравето.

Извод — успехът в избягването на трансмазнините се постига като четеш етикетите за съставките, когато пазаруваш и да внимаваш за всичко, което споменава трансмазнини, частично хидрогенирано растително масло или моно- и диглицериди на мастните киселини. Това лесно се постига просто като, ограничеш или избягваш свръхпреработените храни, доколкото е възможно, и за най-сигурно стойте далеч от пържени храни.

Многократно използвани мазнини за готвене

Когато мазнините многократно се подлагат на високи температури, окисляването им достига съвсем нови висоти. Те претоварват тялото ти с вредни съединения като алдехидни липиди, пероксиди и акрилен, които  значително увеличават риска от рак, сърдечносъдови заболявани, увреждане на нервната система, на черния дроб и на бъбреците. Нагряването на мазнини отново и отново променя структурата им, превръщайки ги изцяло в трансмазнини, което подлага тялото на масивен окседативен стрес.

Извод — в домашни условия се въздържай от повторна употреба на мазнини за готвене. Използвай прясно олио всеки път и изобщо замени пърженето с печене, варене, готвене на пара, задушаване, или въздушно пържене (еърфрай).

Здравословни мазнини

Зехтин
Той е неразделна част от средиземноморската диета и е признат с многобройните си ползи за здравето. Представлява мононенаситена мазнина, която стимулира здравето на сърцето, регулира кръвната захар и дори подобрява здравето на мозъка. За разлика от полиненаситените мазнини, той има само една двойна връзка, която допринася за стабилността му за по-дълго време към окисляване при естествени устойчивия.

Студенопресованият зехтин (екстра върджин) има относително ниска димна точка от 190℃, а рафинираният — 243℃. Най-ценен е в суровата си форма и е отличен за подправяне на салати и за добавяне в ястия. Зехтинът е минимално обработен, (особено студенопресованият) за разлика от полиненаситените мазнини, защото е просто извлечен чрез пресоване маслините без никакви химикали или топлина. Този процес запазва хранителния профил на маслото в тях, включително високото му съдържание на антиоксиданти като витамин Е и феноли с широк спектър от противовъзпалителни и антиоксидантни ползи. Съхранявай го в добре затворен съд на хладно и тъмно място, за да го предпазиш най-добре от гранясване.

Качествено краве масло от свободно пасли крави
Подобно на холестерола, преди много време наситените мазнини са низвергвани като вредни, но последните проучвания хвърлят нова светлина върху кравето масло и ползите му за сърдечно-съдовото здраве. В анализ от 2014 г. изследователи от университета в Лимерик изследват влиянието на маслото върху различни здравни показатели. Проучването установява, че хората, които ядат масло, всъщност имат по-нисък риск да развитият диабет спрямо тези, които не го ядат, и това предполага, че маслото може да има защитни функции при диабет.

По същия начин няма значителна връзка между консумацията на краве масло и риска от коронарна болест на сърцето или инсулт, което противоречат на старите схващания, че маслото е свързано със сърдечно-съдови състояния. Ето защо нарастващ брой проучвания оспорват общата категоризация, че всички наситени мазнини са лоши. Вместо това, се обръща внимание върху качеството на пашата за животните, дали са отглеждани с употреба на химикали и хормони, дали кравите са индустриализирано отглеждани и как цялата верига на продукция влияе на качеството.

Маслото от свободно пасли крави е чудесен пример на високо съдържание на конюгирана линолова киселина и омега-3 мастни киселини, което има множество ползи за сърцето. То е богато на витамин А, Е и бета-каротин, които са от съществено значение за поддържане на зрението, здравето на кожата и работата на имунната система. Единственият му недостатък е, че то има много ниска димна точка — 150℃ и не е подходящо за готвене при висока температура.

Пречистено масло
Гхи, Гхий или Ги е пречистено масло, което се използва от векове в индийската кухня. То се получава чрез кипене (да не се бърка с пържене) на кравето масло за отстраняване на млечните протеини и водата, което го прави златиста и ароматна мазнина. То е популярно не само заради богатия си вкус, а и заради високата си димна точка — 250℃. Кравето масло прегаря на по-ниска температура, заради примесите (млечните протеини, вода), които като се премахнат, носят на пречистения му вариант 100℃ по-висока димна точка и по-дълъг срок на годност. Ето защо то е добър вариант за запичане на месо, пържене на зеленчуци и други техники, които изискват по-висока температура, които в добавка с неговият орехов и карамелов аромат придават превъзходен вкус.

Кокосово масло
Това е забележително масло, известно със своята стабилност, поради високото си съдържание на наситени мазнини. То е с по-дълъг срок на годност и е по-малко податливо на гранясване от полиненаситените мазнини. Кокосовото масло може да понася високи температури на готвене, без да отделя вредни съединения. Проучване от 2015 г. на Националния Институт по Кардиология (САЩ) подчертава ползите от студенопресовано кокосово масло върху изследванията за холестерол. За отбелязване е, че кокосовото масло увеличава общия холестерол, което е за сметка на HDL (полезния), който е по-малко вероятно да се окисли и да увреди артериите.

Проучванията свързват кокосовото масло и с благоприятния му ефект върху кръвното налягане поради съдържащите в него полифеноли. То е богато и на лауринова киселина, която има антибактериални и антимикробни свойства, за по-здрави червата и по-качествено усвояването на хранителните вещества. Предлага се в две форми: рафинирано и студенопресовано (нерафинирано). Първото е с неутрален вкус и по-висока димна точка от 204℃. Необработено кокосово масло има забележим вкус на кокос и е прекрасно за сладкарството с по-ниската си димна точка — 177℃.

Заключение
Избягвай полиненаситените растителни мазнини, тъй като те са силно нестабилни, лесно гранясват и объркват биохимията на тялото. Избягвай и трансмазнините под формата на маргарин и растителни мазнини в преработените и пържените храни и за нищо на света не ползвай многократно нагрявани мазнини като в пърженето. Вместо това заложи на зехтин, качествено масло, гхи и кокосово масло.

Мазнините са само един вид макронутриенти, а те всички имат своето влияние върху здравето ти. Ако считаш, че се нуждаеш от подкрепа в избора си на храни и начин на живот, първата стъпка може да е първа консултация с твоя любим инструктор по хранене.

# 141
  • София
  • Мнения: 89
Рождественски пости




Мина близо седмица от началото на Рождественските (или Коледни) пости. Те продължават 40 дни и не са така строги като Великите и Богородичните пости, а повече наподобяват на Апостолските (Петрови). В този си вид са от 1166 година, установени от Константинополския патриарх Лука Хрисоверг.

В края на есента природата се приготвя за зимен сън; цялата реколта е прибрана и последните плодове и зеленчуци са най-добрата и подходящата храна. С нея се приготвяме за студената зима, като приемем най-доброто, с което природата ни е дарила:

1. Чудесните кореноплодни (ряпа, цвекло, моркови, алабаш) с техния заземяващ ефект и богати на комплексни въглехидрати, така нужни за енергия равномерно през деня;
2. Незаменимите зеле, праз и тикви - поели и последния слънчев лъч, доставящи с това топлина на тялото ни;
3. Сладките круши, ябълки, грозде, хинап, мушмули и дюли, без които зимата няма да е същата;
4. Невероятните ядки (орехи, лешници, бадеми и други) са основен източник на качествени мазнини;
5. Превъзходните варива (боб, нахут, леща и други) са несекващ източник на белтъчини;
6. Неизменните зърнени са източници на комплексни въглехидрати, витамини и фибри.

Всички те са добри в разнообразните си варианти

- пресни, с което ни доставят максимума от витамини и минерали за студените месеци;
- сушени, с което са изключително богати на фибри, без които храносмилането е немислимо;
- ферментирали, като така ни доставят невероятните пробиотици за по-добър имунитет и качествено разграждане на храните.
- консервирани и готвени за повече топлина и уют

Чак когато естественият срок на годност на всички прекрасни плодове и зеленчуци е към края си и техните запаси са на изчерпване, а животните за колене са достатъчно наддали, е време за промяна. И така, на Бъдни вечер последно се яде само постна храна, след което от Коледа се блажи. По този начин в най-големите студове на зимата можем да получим най-много топлината от животинската храна (месо и животински продукти) със силен загряващ и заземяващ ефект. По това време се избистря и виното, а лютивите подправки и празът дават допълнителна топлина на зимните гозби.

И така, в подготовката си за Коледа (Рождество) пречистваме тялото и душата си (някои спазват и физическия пост) за празнични трапези, с които изобилстват първите месеци на новата година, както и сме пълни с енергия за веселби и работа.

А ти как мислиш да се подготвиш за зимата? Мислиш ли да промениш нещо в храненето и какво? Ако имаш идеи и въпроси, сподели или коментирай под този пост.

Имаш нужда от идеи за постни ястия? Посети раздела с рецепти в моя сайт http://nicksouckov.com/apps/recipe/details/category/-Vegan

Ако си осъзнал значението на храната за здравето си и търсиш подкрепа, може би се нуждаеш от първата си консултация вече с мен.

Последна редакция: вт, 21 ное 2023, 10:15 от Рaдост

# 142
  • Мнения: 51
Здравейте Simple Smile

Тук чета интересни неща, обаче реалността е доста различна, затова започвам с въпросите, само едно отклонение преди това
- аз съм група А+, чувствителен стомах, доказан гастрит (държа го криво-ляво под контрол), нервен тип съм като цяло и винаги съм била така, пуша умерено, пия алкохол малко (30гр концентрат 1-2 пъти в седмицата), чаша шварц кафе сутрин с лъжичка захар. Ето и въпросите:
- как да ям бобови, като не ми понасят-ям веднъж-подуване на корема, леки болки.
- как да ям ядки, като не ми понасят-силни болки на следващата сутрин
- как да ям пресни зеленолистни, като не ми понасят-малка порция салата най-много, домати само без люспи, по-трудносмилаеми като зеле почти абсурд
- от ябълките коремът ми започва да стърже направо, портокалите дори и на сок трябва да са без пулпата, череши мога да опитам 1-2, за сливи и круши въобще и дума да не става
- само от определен вид мед съм ок
От млечните ям малко сирене, средно кисело мляко, умерено масло
- гъбите-после може и 3 дена да ме боли корем и да ги смилам

И остана месо, риба, картофи и ориз; всичко друго-по малко и веднъж.

Ходила съм по лекари, нямам колит, единствено гастрит.

Та-с какво изследване/диета/подход-мога да си разширя менюто, ако имаше начин щях да ям само салати Simple Smile

# 143
  • Мнения: 6 695
ulyuly не е там проблема поне при мен. И аз отдавна си мисля да напиша нещо подобно, въпреки че при мен рестрикциите с пресните плодове и зеленчуци ги няма, но с бобовите е същото. Няма значение дали лещата ще е на кремсупа или на кюфтенца или дали нахута щее на хумус или на фалафели или всичко ще е просто варено ... Резултата е газове, подуване, болки,натиск и дискомфорт. Същото с червени печени чушки и някои растителни мазнини , затова експериментирането и пробите за по-полезни е трудно. С две думи това което обожавам да ям - не мога.
За късмет пресни плодове и зеленчуци да ми ок.

# 144
  • Мнения: 51
А, да, и печените чушки също! Как може с пресните да е ок до голяма степен, а с печените-не. Аз подозирам оцета, въпреки че на толкова много места съм чела колко е полезен, включително и при разстройство. Абсолютно неприемлиево за мен

# 145
  • Мнения: 6 695
При мен не е оцета, а нещо в чушката. Няма значение белена или не , на салата или не.

ulyuly мерси, знам че се опитваш да помогнеш, но по скоро ще ям ориз и пшеница , гречка и всякакви други зърнени има толкова видове, отколкото да ям боб и да се тъпча с прахчета. Убиват ме нашите реклами - яж на корем и след това си вземи някоя и дръга капсулка и си готов ... Много умно.
Ям каквото не ми прави проблеми. Има достатъчно разнообразие.

Последна редакция: сб, 20 яну 2024, 00:20 от Не се сърди, човече

# 146
  • София
  • Мнения: 89
Та-с какво изследване/диета/подход-мога да си разширя менюто, ако имаше начин щях да ям само салати Simple Smile

Здравейте, Аника.

Тази седмица имах посещение от клиентка със същите оплаквания. Тя в добавка се е подлагала на кетогенна диета, която известно време е давала резултат, а в друг етап от живота си е работила с фитнес инструктор без никакъв резултат.

Но не Ви разказвам това, за да Ви давам идеи, а за да онагледя колко различни сме всички ние. Моят основен подход е биоиндивидуалност. Това ще рече, че храната за мен е отрова за Вас и обратно, или ако нещо работи за Вас, може да не работи при мен.

Всички описани храни, които не Ви понасят, идват да кажат едно: имате много чувствителен стомах. На психо-емоционално ниво стомахът е органът, който приема външния свят. Стомашните проблеми и най-честото – гастритът, са израз на някаква неопределеност, която поражда чувство на обреченост. По принцип страхът, ужасът, дори леката тревога се „загнездват“ в стомаха и го разяждат. Това е обяснението и за язвата, и за по-леките патологии. Решението е работа със страха и въдворяване на усещане за безопасност: „Аз съм в защитеност. Обичкам се, силно се одобрявам."

Ефектът на цигарите, алкохола и кафето ги познавате и аз няма да ги обсъждам. Лекарствата, които Ви помагат да постигате този „мир“, винаги имат страничен ефект, така че бих Ви предложил да опитате с билки. Освен това, една гастроскопия би Ви дала отговор какво става в стомаха Ви, но аз и сега мисля, че Ви е ясно.

Като здравен инструктор по хранене комбинирам познаването на храните и психиката върху здравето и заедно бихме могли да дадем повече яснота за излизане от затрудненото положение, в което сте попаднали. Ако решите да ме посетите, ще попълните въпросник за Здравна история и изясняването на елементи от него е първият пробив към намиране на Вашите отговори.

За сведение, салатите, които бихте искали да ядете само, са голям източник на оксилати — антинутриенти, предпоставка за образуване на камъни в бъбреците, което е много болезнено. Да не се окаже, че Вашият стомах Ви предпазва от тях по някакъв начин.

Благодаря.

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 10:51 от Рaдост

# 147
  • София
  • Мнения: 89
ulyuly мерси, знам че се опитваш да помогнеш, но по скоро ще ям ориз и пшеница , гречка и всякакви други зърнени има толкова видове, отколкото да ям боб и да се тъпча с прахчета. Има достатъчно разнообразие.

Здравейте, Белла,

Поздравявам Ви за осъзнатия избор! Прахчетата потискат нашите естествени способности на тялото да каже: „Нещо не работи както трябва с тази храна. Спри я!“

Ако сте изчерпили всички варианти за варивата на киснене и неколкократно подваряване със сода и ракия, явно тези храни не са за Вас. Бобовите търпят много критики за това. На мен ми понасят добре, но от лещата правя мигрена, ако не знаехте, има и такива хора.

Припомням Ви за грах, фава и зелен боб (у нас се среща главно замразен). Ако никое от тях не Ви понася при никакви обстоятелства, не са явно храни за Вас в текущото състояние. Ензими, пробиотици и някои витамини могат да са част от решението, но е хубаво да се разгледа и храненето Ви по-обстойно. Сладкото и алкохолът много вредят на биома Ви и той може да негодува при прием на опредени храни, заради това, че е пренаселено в червата Ви.

В отговор и на Аника, пасирането (смилане с пасатор) е опит за справянето с трудноусвояемите храни, но е строго индивидуална реакцията на стомаха към това. Аз съм на мнение, че зъбите следва да си вършат работата, освен ако не става въпрос за някаква хронична патология.

Чушките/пиперът са хубава тема. Те са по нашите земи от 200-300 години (както доматите, царевицата и обсъждания боб). Каква е вероятността за има-няма 6-7 поколения да изградим ензими да се справяме с тези чужди храни? Споменатите зърнени са на масата ни 5-10 000 години и с тях кръвна група А, като на Аника, се справят чудесно, защото за 200-300 поколения са си сериозна работа на еволюцията за по-добро храносмилане.

Благодаря и успех.

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 10:53 от Рaдост

# 148
  • Мнения: 6 695
Здравейте и на вас господин Суков,
На мен ми бяха полезни и двата ви последни отговора за този проблем. В същност всичките ви отговори. По принцип съм интуитивна, но нямах смелостта да свържа появата на този проблем при мен със стресово и неприятно преживяване, проблем, а в същност наистина в един такъв период се появи за пръв път при мен преди 4 години. На мен никогра преди това не ми е пречила никаква храна и по принцип нямам алергии, болести и проблеми (чук-чук Simple Smile ) .
Може би трябваше по-смело да погледна от тази страна , защоро при ваканции не забелязвам толкова дразнене.
Ще опитам наистина в тази насока да разботя. Освен пробиотици и витамини ще опитам да пробвам умишлено разтоварване на мислите и от мислите , което ми е трудно и до сега не успявам.
Алкохол някак не пасва на ежедневието ни и там нямам проблем, но миризмата на кафе е началото на моя ден. Ще видя там какво да правя , но мисля че ще измисля нещо, защото забелязвам че миризмата за мен е ключовата думоа. Много я харесвам.
Така че много ви благодаря за насоките и желая хубава нова година !
И повече мир по света.

# 149
  • Мнения: 39 315
Много ми бяха полезни и на мен последните отговори. Припознах се...
И в тоя ред на мисли- гастрит, храни, проблеми, да попитам дали кафето може да се замени с такова от цикория?

# 150
  • София
  • Мнения: 89
И в тоя ред на мисли- гастрит, храни, проблеми, да попитам дали кафето може да се замени с такова от цикория?

Здравейте, Мариат,

Първа стъпка е да замените класическото с безкофеиново кафе, ако много държите на аромата. Черен или зелен чай са вариантите, ако имате потребност от кофеин.

Кафето от цикория е, меко казано, химия. На Ваше място бих го избегнал.

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 10:54 от Рaдост

# 151
  • Мнения: 39 315
Благодаря! Не бих го заподозряла като вредно без Ваша помощ.

# 152
  • София
  • Мнения: 89

Алкохол някак не пасва на ежедневието ни и там нямам проблем, но миризмата на кафе е началото на моя ден. Ще видя там какво да правя , но мисля че ще измисля нещо, защото забелязвам че миризмата за мен е ключовата дума. Много я харесвам.


Благодаря за милите думи и пожелания, Белла,

Комбинацията от два фактора: съмнение и потисната интуиция са причината мнозина да не са достатъчно смели при вземането на решение в каква да е ситуация. А допълнени с ниско самочувствие, стават просто гнойна рана, чакаща да избие.

С ароматите е лесно — цяла индустрия има за това. Зависимостта към кофеина и никотина е много голяма, но не толкова, колкото към захарта. Заменете пълноценното кафе с безкофеиново и постепенно отвикнете от кофеина. Когато изключите зависимостта, може напълно да спрете кафето. „Не го виждам, не го мисля“ (Out of sight, out of mind).
Истинско какао (на зърна) или 85% черен шоколад могат да ви помогнат по пътя (последните две винаги ги има вкъщи).

Успех и поздрави!

Последна редакция: пн, 22 яну 2024, 10:55 от Рaдост

# 153
  • София
  • Мнения: 89
Благодаря! Не бих го заподозряла като вредно без Ваша помощ.

Да, всички се учим.

„Съмнявам се, значи съществувам.“

Колкото е по-сложна преработката, толкова е по-рафиниран, стабилизиран и малко полезен някакъв продукт. Четенето на етикетите, а не на цените, ще ни спаси.

Успех!

# 154
  • Мнения: 15
Здравейте,
Преди година и половина родих второто си детенце.Имам Хашимото,латентно,все още не пия лекарства за него, в процес на следене съм.Бихте ли ме посъветвали за храни,които ще повлияят добре на щитовидната жлеза и в  бъдеще да не се налага да пия л-тироксин.

# 155
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,
Преди година и половина родих второто си детенце. Имам Хашимото, латентно, все още не пия лекарства за него, в процес на следене съм. Бихте ли ме посъветвали за храни, които ще повлияят добре на щитовидната жлеза и в  бъдеще да не се налага да пия л-тироксин.

Здравейте, Радостина,

Хашимото е автоимунно състояние, за което има много добри отзиви след увеличаване приема на витамин D. Храните, с които най-добре си го набавяме, са мазна риба, яйца, гъби Пачи крак, свински ребра с мазнината и рибено масло. Последното е негов източник в най-концентриран вид и ако си намерите капсули рибено масло от черен дроб на треска, може да вземате 1000-2000 IU (международни единици, посочени на етикета) на ден. Освен това, винаги когато можете, правете слънчеви бани без слънцезащитен крем (достатъчни са 5-10 минути през лятото), за да си го синтезирате сами.

Наблегнете на истинската храна и намалете сладкото и въглехидратите (според възможностите си), за да може черният ви дроб и бъбреците да го разграждат до усвоими съставки. За да е ефективен витамин D, си следете калция, фосфора и магнезия (сирене, какао, черен шоколад над 85%, сусамов тахан и др.) или си ги добавяйте допълнително.

За витамин D към края на седмицата подготвям за публикация материал тук и ако имате още въпроси, разгледайте и нея.

На психоемоционално ниво щитовидната жлеза боледува при усещане, че сте атакувани: „Някой се опитва да ме докопа“. Нека новият ви ментален модел се подкрепи от мисълта: „Аз имам надеждна защита отвътре. Слушам същността си с любов“. Освен това може да показвате невъзможност да правите желаното. Това третирайте с мантрата: „Излизам от всички ограничения, свободно и творчески изразявам своята същност.“

И, разбира се, съм на ваше разположение за лични консултации и по-обстойна работа.

Благодаря и успех!

Последна редакция: ср, 24 яну 2024, 10:15 от Рaдост

# 156
  • Мнения: 15
Много благодаря
Здравейте,
Преди година и половина родих второто си детенце. Имам Хашимото, латентно, все още не пия лекарства за него, в процес на следене съм. Бихте ли ме посъветвали за храни, които ще повлияят добре на щитовидната жлеза и в  бъдеще да не се налага да пия л-тироксин.

Здравейте, Радостина,

Хашимото е автоимунно състояние, за което има много добри отзиви след увеличаване приема на витамин D. Храните, с които най-добре си го набавяме, са мазна риба, яйца, гъби Пачи крак, свински ребра с мазнината и рибено масло. Последното е негов източник в най-концентриран вид и ако си намерите капсули рибено масло от черен дроб на треска, може да вземате 1000-2000 IU (международни единици, посочени на етикета) на ден. Освен това, винаги когато можете, правете слънчеви бани без слънцезащитен крем (достатъчни са 5-10 минути през лятото), за да си го синтезирате сами.

Наблегнете на истинската храна и намалете сладкото и въглехидратите (според възможностите си), за да може черният ви дроб и бъбреците да го разграждат до усвоими съставки. За да е ефективен витамин D, си следете калция, фосфора и магнезия (сирене, какао, черен шоколад над 85%, сусамов тахан и др.) или си ги добавяйте допълнително.

За витамин D към края на седмицата подготвям за публикация материал тук и ако имате още въпроси, разгледайте и нея.

На психоемоционално ниво щитовидната жлеза боледува при усещане, че сте атакувани: „Някой се опитва да ме докопа“. Нека новият ви ментален модел се подкрепи от мисълта: „Аз имам надеждна защита отвътре. Слушам същността си с любов“. Освен това може да показвате невъзможност да правите желаното. Това третирайте с мантрата: „Излизам от всички ограничения, свободно и творчески изразявам своята същност.“

И, разбира се, съм на ваше разположение за лични консултации и по-обстойна работа.

Благодаря и успех!

# 157
  • София
  • Мнения: 89
Витамин D, наш насъщен



С напредването на зимата и зачестяване случаите на грип, витамин D е отново актуален. Той не е класически витамин, а е група мастноразтворими хормони, отговорни за повишаване на чревната абсорбция на калций, магнезий и фосфор, както и за много други биологични процеси като имунитета и формирането на клетките. Ни е си го произвеждаме сами и той е биомаркер за заболеваемостта и количеството му е единственият показател за общия здравен статус.

Функции
Класическата му функция е да абсорбира в костите калций, магнезий и фосфор, за да може да се втвърдяват и да израстват правилно. При сериозен дефицит на витамин D, по време на растежа, тялото не може да изгради твърда кост и се развива рахит. Ролята на храненето за развитието му е разкрита от Едуард Меланби между 1918 и 1920 г. Тогава  става ясно, че витамин D е изцяло отговорен за меките кости и веднага щом е осигурено малко от него, се лекува успешно.

Некласическите му функции касаят имунитета и апоптозата (продължителността на живота и програмираната клетъчна смърт). Витамин D е изключително важен за регулиране на възпаляемостта, и ако нивата му са ниски, възпаляемостта се повишава. Той участва и в неврогенезата (изграждане на нова мозъчна тъкан, нови мозъчни клетки, нови мозъчни връзки; възстановяване на мозъчна тъкан, след травми или когато учим нови неща).

Набавяне
Витамин D е наричан слънчев витамин и при нормални условия си произвеждаме достатъчно от него само от малко излагане на слънце. Има и малко храни, с които можем да си набавим една от двете му форми: витамин D2 (ергокалциферол, с растителен произход) и D3 (холекалциферол, с животински). И двата витамера се синтезират под въздействието на ултравиолетова светлина с дължина на вълната между 290 и 315 nm. Той е мастноразтворим и може да се съхранява за дълго време, без да е нужно да си го набавяме всеки ден. За да го използваме той преминава през два етапа на трансформация в черния дроб и в бъбреците, които биха били възпрепятствани при някакви заболявания по тях.

Най-добрият начин за набавяне на витамин D е чрез слънцето. Понеже носим дрехи на открито и прекарваме доста време на закрито, все по-рядко сме изложени на пряка слънчева светлина. Лицето заема 4-5% от повърхността на кожата и то няма да произведе много витамин D. Ръцете и предмишниците заедно с него (20% от кожата) у светлокож ще синтезират 1000 IU витамин D за около 20-25 минути на открито, три пъти седмично. Гол до кръста (около 50% от кожата) ще има нужда от около 8 минути на слънце, а по шорти/бански (около 80% открита кожа) само 5 минути. Това време се увеличава малко през април, май, август и септември. Слънцезащитните филтри (лосиони, кремове и масла), блокират тази дължина на вълната (290 и 315 nm), от която имаме най-много нужда и за това е хубаво да намериш своя компромис в използването им при излагането на слънце.

Поради замърсяването на въздуха, географска ширина (височина на слънцето), пигментация на кожата, дрехи, слънцезащитни филтри, напреднала възрастта и други фактори, слънцето може не е достатъчно за синтез на витамин D. Прекаляването с въглехидрати и рафинирана захар, причиняващи инсулиновата резистентност, също възпрепятства синтеза му в кожата и за повечето хора единствената постижима алтернатива е да си набавят витамин D чрез храна и/или добавки.

Като референтна стойност за набавяне на Витамин D е прием на 400 IU/ден. Това бихме постигнали от една единствена храна с:
10. 1480 г говежди ребра;
9. 820 г телешки черен дроб;
8. 670 г краве масло;
7. 500 г яйца;
6. 450 г свински ребра (с 30% мазнина, защото витамин D е мастноразтворим);
5. 190 г гъби, сорт Пачи крак;
4. 100–400 г постна риба (треска, писия, морски език или бяла риба);
3. 40–100 г мазна риба (сьомга, скумрия или змиорка);
2. 40 г гъби, облъчени с ултравиолетова светлина;
1. 4 г рибено маслото от черен дроб на треска.

Приет като храна или добавка, той попада в стомаха и там следва да се разгради. За това са нужни храносмилателни ензими, които да разграждат храната. Тъй като витамин D е мастноразтворим, следва да го приемаш с мазнини. Ако храната ти съдържа много малко мазнини, жлъчката ти няма да секретира сок, за да разгради и използва витамин D най-добре. Като го приемаш с най-голямото хранене за деня, увеличиш усвояемостта му с 50%.

Роля
Витамин D абсорбира калция от храносмилателния тракт, регулира го и контролира изхвърлянето му от бъбреците. Той депозира калция в костите, но ако той намалее в кръвта, го изтегля от тях към кръвния поток в един постоянен обмен. Калцият и витамин D работят заедно за подходящ мускулен тонус, правилно подаване на импулси в нервната система и като имунен активатор.

Витамин D се свързва и с по-високи нива на сърдечносъдови заболявания, умора, затлъстяване и депресия. И колкото повече го изследват, толкова повече се разбира, че той е от решаващо значение за повече функции.

Витамин D има важни функции и за клетъчната пролиферация (производството и съзряването на клетките), клетъчната диференциация (способността на клетките да се превръщат в костни, сърдечни, чернодробни или мозъчни) и генетична стабилност, за да имаш здрави тъкани. Това касае появата на рак, който се характеризира с неконтролируема клетъчна пролиферация, лоша клетъчна диференциация и ниска генетична стабилност. Недостигът му се свързва с повишен риск от злокачествени тумори (рак на гърдата, простатата и дебелото черво).

Витамин D има отношение и към автоимунните заболявания, най-чести от които са тези на щитовидната жлеза (при тестове 20-30% от хората имат тироидни антитела), ревматоиден артрит, лупус, анкилозиращ спондилит (синдром на Бехтерев), псориазис (псориатичен артрит). Диабетът от първи тип също е автоимунно заболяване, което може да бъде повлияно от витамин D.

Всички невродегенеративни заболявания (разпадане или недостиг на тъкан в нервната система), както при деменция на Паркинсон и Алцхаймер, така и при невропсихиатрични разстройства (шизофрения и депресия) също се влияят добре от витамин D.

Следва логичният въпрос: Дефицита на витамин D ли е причина или е резултат от заболяването? (дали сме болни заради недостиг на витамин D или той е нисък, защото сме болни и не можем да го преработим/използваме правилно?). Верни са определено и двете твърдения. Ниските нива на витамин D може да причинят редица състояния, а болните не могат да преработват витамин D и това се превръща в порочен кръг с огромни размери в световен мащаб.

Кофактори
За да може да се възползваме от ефекта на витамин D, са ни нужни различни хранителни вещества, ензими и кофактори (съвместно и едновременно действащи фактори). Те са:
- Здравословна храна;
- Физическите упражнения;
- Достатъчен прием на витамин D;
- Магнезий;
- Омега-3 мастни киселини;
- Цинк;
- Бор;
- Витамин К2

Продължавай да ядеш истинска здравословна храна, защото тя не касае само витамин D, а и много други фактори. Такива са калция, храносмилането, незаменимите мастни киселини и други. Всички те работят заедно, за да транспортират и произвеждат и взаимодействат помежду си. Ако ядеш истинска храна и се грижиш за храносмилането си, ще имаш най-голям шанс да синтезираш и използваш правилно своя витамин D. Ако се съмняваш, че не си достатъчно на слънце или че не можеш си го набавяш чрез храната (ако избягваш риба), тогава най-добре е да вземаш рибено масло от черен дроб на треска.

Твоето здраве е в твоите ръце и само ти можеш да решиш как най-добре да го управляваш. Ако изпитваш трудности в това, може да се обърнеш към своя инструктор по хранене за съвместна работа в желаната от теб посока.

# 158
  • Мнения: 1
Здравейте, много бих искала да ми дадете насока от холистична гледна точка на какво се дължат проблеми с тежест в стомаха, липса на апетит поради гадене? Тъй като класически медицински преглед и консултация показват, че проблемът не е медицински?
Понякога е трудно човек да види сам и отстрани какво не е наред.
Ще бъда благодарна за мнението ви.

# 159
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте, много бих искала да ми дадете насока от холистична гледна точка на какво се дължат проблеми с тежест в стомаха, липса на апетит поради гадене? Тъй като класически медицински преглед и консултация показват, че проблемът не е медицински?
Понякога е трудно човек да види сам и отстрани какво не е наред.
Ще бъда благодарна за мнението ви.

Здравейте Мила,

Стомахът е много чувствителен орган до степен, че когато се изчервите, се изчервява и той. Функцията му е да превръща това, което приемате (храна, бактерии, емоции), в нещо усвоимо. Затова, ако имате неблагоразумието да приемате течности с храната (в т.ч. 30 минути преди и до час-два след хранене, в зависимост от комплексността ѝ), неговата работа силно се затруднява. Това е така, защото той подготвя солната киселина с определено pH (киселинност) за конкретната приета храна. Вода, чай, сок, вино, ракия или каквато е там друга течност променят това pH и киселината вече не може да си свърши добре работата. Пилорът (неволеви мускул в долния край на стомаха) се отваря, когато времето за смилане на приетата храна изтече. Той няма как да провери обаче дали киселината си е свършила работата добре и така по пътя надолу могат да тръгнат частици храна, които не са се разградили. Те по-късно подлежат на ферментация, защото не могат да се усвоят от червата и това предизвиква подуване и тежест в чисто физически смисъл. Другото, което би Ви помогнало с храненето, е да се храните по-бавно и сдъвквате добре храната си. Ако имате затруднения със зъбите, коригирайте ги, за да отпаднат подобни пречки.

На психоемоционално ниво стомахът Ви помага да приемете околния свят, мисли идеи, преживявания. Ако нещо от заобикалящия Ви свят Ви тежи (от цената на тока до войната в Украйна), Вашият стомах не го приема и тежестта няма физическо измерение, затова лекарите са безсилни. Новият ментален модел, който да приложите е: „Аз съм в безопасност, обичам се и напълно се одобрявам.“ Когато усетите тежест, се запитайте какво в заобикалящия Ви свят не можете да приемете — преглъщате го трудно, но Ви тежи. Разтрийте длани и даже духнете в тях, все едно си топлите ръцете, и ги положете на мястото, където изпитвате тежест. Визуализирайте цялата любов и благодарност на света и ги насочете в това място и постепенно ще усетите загряване и облекчение. Повтаряйте това упражнение и профилактично вечер на заспиване, като много ще помогне да избягвате стресиращи медии, новини, смартфони и подобни.

Рейки и топли компреси също могат да са Ви от полза, но тогава опирате до външна помощ. Аз също съм на разположение, ако имате нужда за други съвети.

Нека здравето бъде с Вас!

Успех.

Последна редакция: чт, 08 фев 2024, 10:16 от Рaдост

# 160
  • Мнения: 38
Здравейте, Суков!

При мен определено липсата на интимност и ласки ме тласкат към сладките неща..моят мъж е доста неук любовник и с годините става по-зле, защото има и здравословни проблеми. Иначе е прекрасен съпруг и баща. От друга страна аз съм изключително гореща и чувствена жена. Какви са опциите?

# 161
  • София
  • Мнения: 89
При мен определено липсата на интимност и ласки ме тласкат към сладките неща..моят мъж е доста неук любовник и с годините става по-зле, защото има и здравословни проблеми. Иначе е прекрасен съпруг и баща. От друга страна аз съм изключително гореща и чувствена жена. Какви са опциите?

Здравейте, МияКаза,

Благодаря Ви за доверието, като споделяте толкова интимен детайл от кухнята на вашето семейство.

Вниманието към първичните храни (взаимоотношения, спорт, духовност и кариера) винаги помагат в някаква степен овладяването на ненаситния апетит. Затова при най-малко желание от страна на съпруга Ви проведете серия сеанси с психолог (и по възможност сексолог). Той има нужда от помощ също колкото и Вие. От друга страна, може да развиете при възможност вашите силни страни в останалите аспекти — спорт, духовност и кариера — доколкото е приложимо.

Добавете в менюто си броколи, хрян, зеле, карфиол, спанак, грозде, червени боровинки, стафиди, сладки картофи или други пресни сезонни плодове, зеленчуци и зърнени, кашкавал и други качествени млечни, пилешко, телешко, мазна риба и яйца. И като пиша това, съм напълно наясно, че изредих почти всички възможни храни. Затова Ви предлагам от личен опит нещо, което никога не ме е проваляло в моменти на апетит за сладко. Винаги имайте вкъщи буркан с тахан (сусамов или лешников са ми любимите) и захаросан мед (до едно време — тази зима подарих последния буркан на свекърва ми). Гребнете е връхчето на чаена лъжичка в меда и след това смело в тахана. Понеже мазното много бързо засища, с 2-3 ч.л. от това ще бъдете подсладена и заситена много успешно. След време може да замените меда с пресни ябълки или сушени натурални кайсии (без добавена захар) и накрая, където съм аз, да хапвате пюре от ябълки (сварени с малко ванилия, обелени и намачкани ябълки) с тахан.

Ако смятате, че имате нужда от по-персонален подход, заповядайте за по-обстойна работа в моя кабинет.

Нека здравето бъде с Вас!

Ваш
Ники.

Последна редакция: чт, 22 фев 2024, 09:57 от Рaдост

# 162
  • Мнения: 5 228
Здравейте! Моля да ми препоръчате хранителен режим, с който да сваля няколко излишни килограма (не повече от 5). На почти 37 години съм, висока 167см и тежа 69кг. До преди около година бях към 65кг, но сякаш неусетно съм качила. Осезаемо е най-вече в коремната област. Здравословното ми състояние не позволява много физическа активност (по рождение съм нестабилна, лесно се изморявам), обикновено ходя пеша по около половин час дневно и това е. Разбира се, движението вътре в помещенията не го включвам в сметката. Работата ми е основно на бюро. Нямам представа какво калорийно количество приемам средно на ден, не съм следила. От 3-4 години имам установен недостиг на В12 и D3 и периодично приемам добавки. Споменавам го в случай, че има значение. Друг проблем от този тип не ми е известно да имам (хормонален или нещо подобно). Цикълът ми също е редовен. Ще се радвам на препоръки. Благодаря предварително!

# 163
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте! Моля да ми препоръчате хранителен режим, с който да сваля няколко излишни килограма (не повече от 5). На почти 37 години съм, висока 167см и тежа 69кг. До преди около година бях към 65кг, но сякаш неусетно съм качила. Осезаемо е най-вече в коремната област. Здравословното ми състояние не позволява много физическа активност (по рождение съм нестабилна, лесно се изморявам), обикновено ходя пеша по около половин час дневно и това е. Разбира се, движението вътре в помещенията не го включвам в сметката. Работата ми е основно на бюро. Нямам представа какво калорийно количество приемам средно на ден, не съм следила. От 3-4 години имам установен недостиг на В12 и D3 и периодично приемам добавки. Споменавам го в случай, че има значение. Друг проблем от този тип не ми е известно да имам (хормонален или нещо подобно). Цикълът ми също е редовен. Ще се радвам на препоръки. Благодаря предварително!

Здравейте, Бел,

Благодаря Ви за интересното запитване. Смея да твърдя, че 75% от моята пациентела желае да знае същото и има подобни цели. Последните 5 кг винаги са най-упорити.

Това, че не си знаете калорийния прием, е добре, защото говори, че се храните, като слушате тялото си (или както го определяте). Дефицитите Ви са доста класически и ако се поровите в блога ми (тук и на моя сайт), ще разберете, че масово хората страдат от дефицит на витамин Д и от това произтичат доста предизвикателства (имунитет, излишни килограми и т.н.).

Съществуват няколко стандартни диети (хранителни режима), които бих ви препоръчал да имате предвид:
Средиземноморска диета — по последни данни е много по-успешна и далеч по-щадяща от кетогенната диета;
Класически пости (вече започнаха безмесните, а от понеделник започват и строгите), които винаги съм давал за пример как в бита си българите са намирали начин да са в хармония с природата и нейните цикли;
Диетата на баба — това име го измислих аз, но концепцията е следната: купувайте и се хранете само с това, което вашата баба (и дори прабаба) би разпознала и купила в магазина, на пазара и т.н. Предимството на това хранене е, че спирате всички преработени и ултрарафинирани храни, добавената захар и сол;

Това, че сте ограничени в мобилността, не е оправдание. Ще Ви предизвикам да увеличите продължителността на ходенето и интензитета му. Курсовете за йога, тай-чи или Ци-гун са подходящи за хора на 2-3 пъти Вашата възраст, така че е по-скоро въпрос на напасване и вкус.

Работа е в това, че посочената зона на тялото говори за хипотетично възможна инсулинова резистентност, което е по-разпространено, отколкото може да предполагате. Не се стресирайте от това предположение, а само го проверете и елиминирайте при следващото Ви годишно изследване.

Друг заподозрян може да е стресът и неговото изражение в теглото е най-честата ми „диагноза“ (аз не диагностицирам). Здравословният сън от 8 часа между 22 и 8 ч. върши чудеса, които на годишна база могат да Ви отърват от излишните килограми, без да променяте нищо друго.

За по-подробни лични насоки в храненето сте добре дошли в кабинета ми за лична консултация.

Благодаря.

Последна редакция: пн, 18 мар 2024, 10:48 от Рaдост

# 164
  • Мнения: 39 315
Както винаги много увлекатено поднесена информация! Благодаря и аз!

# 165
  • Мнения: 5 228
Благодаря, беше ми много полезно да прочета Вашите съвети! Преминавам към прилагането им на практика.

Сетих се да попитам нещо. Ще започна да правя някакви упражнения, но се питам дали има препоръчително време от деня, в което е добре да се занимава човек с такава дейност. Също така приблизително какъв интервал от време да има между гимнастиката и преди/след хранене?

Последна редакция: сб, 16 мар 2024, 09:55 от bell_87

# 166
  • София
  • Мнения: 89
Ще започна да правя някакви упражнения, но се питам дали има препоръчително време от деня, в което е добре да се занимава човек с такава дейност. Също така приблизително какъв интервал от време да има между гимнастиката и преди/след хранене?

Много се радвам за Вас, Бел,

Наистина много хубава тема повдигате с този въпрос. Благодаря Ви за това.

От позицията си на управител на собственото тяло, Вие най-добре знаете кога сте най-активни и дейни. Някои предпочитат да спортуват сутрин рано, когато е хладно, даже студено, други по обяд, трети вечер. Аз съм правил и трите (и даже съм тренирал посред нощ, когато работех като помощник капитан в пътническо плаване). Има куп фактори, които могат да определят времето Ви за спорт. По това време е добре да се чувствате и емоционално заредени, и ангажирани, защото, като стигнете на мястото за тренировка, ентусиазмът и първоначалното Ви желание да не се изпарят.

Ако не усещате някакъв конкретен момент като любим, има още един номер. Фитнес залите и басейните, които посещавам в София (а това се отнася за много публични, спортни съоръжения по света), имат „мъртви“ периоди. За басейн „С******“ това са часовете между 11 и 15 часа, а във фитнес зали „Ф****“ е между 9 и 16 часа. Тогава цените и на еднократните посещения, и на абонаментните карти са с 20-30% по евтини, няма много хора и бихте могли спокойно да се развихрите в една ползотворна тренировка.

Ако нямате „културата“ (едно време неслучайно се наричаше „физ култура“) за съответното съоръжение, горещо Ви препоръчвам да си наемeте инструктор, поне за известно време. Те не са случайно там. Така с допълнителна инвестиция наистина ще се научите да използвате правилно уредите и съоръжения, без да си причините някаква травма и няма риск да Ви публикуват в карикатурни видео клипове, осмиващи грешно ползване на уредите (социалните мрежи бъкат от тях). Ако сте наясно какво да правите, те няма да Ви откажат малка идея или мнение (това се отнася дори за редовите посетители на зали/басейни — аз лично съм давал мнение като ме попитат), но помощта им е безценна.

Мотивацията Ви може да се подпомогне от месечен или годишен абонамент, добър приятел, който е доказал, че не го мързи да тренира и дори от екипа за тренировка (в ъгъла, на стола или в средата на стаята, стига да може да Ви „говори“: „В ХХ часа днес излизаме на тренировка“)

Храненето за спорта е като заряда за смартфона Ви: „Гладна мечка хоро не играе“. Освен това, както не е добре да пиете вода на пълен стомах, така е и със спорта. Само си представете да правите коремни преси и да свиете стомах, пълен с боза с баничка. Идеално е, ако си дадете час-два, за да може съдържимото на стомаха да се евакуира, но има една особеност: трениращите сутрин могат да го правят на гладно. Каква е тайната?

Черният ни дроб и мускулите имат запас от гликоген (бърз източник на енергия), който по време на еволюцията сме обособили за реакцията „бягай или се бий“. Той е с ресурс докъм час и него можете да ползвате при трениране на гладно. Уточнявам, това е строго индивидуално и някой първоначално може на гладно да няма сили да си отвори и очите, но е потенциал, който може да се развива.

След спорт, храната е добре да е комплексна — да има от трите макронутриента — и истинска, приготвена от базови продукти, приета бавно и осъзнато.

Успех!

Последна редакция: чт, 21 мар 2024, 17:18 от Пeтя

# 167
  • Мнения: 290
Здравейте,
Докато сме на тема спортуване и аз бих искала да помоля за съвет. На 49 години съм, 58 кг, с нормално телосложение, без заболявания. До сега "спортуването" ми беше ежедневно ходене, 5-6 км на ден, но от месец започнах да посещавам фитнес - 2 пъти седмично. В тези 2 дни пропускам ходенето. Това, което ме притеснява обаче е голямата сънливост, която започва 2-3 часа след тренировка (сутрешна ) и се чувствам сънлива и отпаднала през целия ден. Предполагам, че има храни или добавки, които бих могла да ползвам, за да избегна този ефект. Какви са Вашите препоръки?

# 168
  • София
  • Мнения: 89
На 49 години съм, 58 кг, с нормално телосложение, без заболявания. До сега "спортуването" ми беше ежедневно ходене, 5-6 км на ден, но от месец започнах да посещавам фитнес - 2 пъти седмично. В тези 2 дни пропускам ходенето. Това, което ме притеснява обаче е голямата сънливост, която започва 2-3 часа след тренировка (сутрешна ) и се чувствам сънлива и отпаднала през целия ден. Предполагам, че има храни или добавки, които бих могла да ползвам, за да избегна този ефект. Какви са Вашите препоръки?

Здравейте, Милки,

Благодаря за хубавия въпрос и поздравления за устойчивата рутина, която сте изградили!

Това, което описвате, е напълно нормално състояние, но то си има причини и решения как да се избегне. Въпреки че съм много редовен във фитнес залата, съм напълно наясно с ограниченията и рисковете, които могат да се появят там.

В закрито помещение, каквато е всяка зала (спортна, кино, театър и т.н.), циркулацията на въздуха е крайно ограничена. Без естествен източник на кислород и средство за изтегляне на въглеродния диоксид, тялото на всеки посетител в различна степен е подложено на хипоксия (от гръцки: ὑπό – малко, ὀξύς – кислород) — недостатъчното снабдяване с кислород на клетки, тъкани, органи или целия организъм.

На енергийно ниво намирам фитнес залите за изключително негативни и изтощаващи. Почти не виждам човек там, който да се усмихва, освен ако не е пред огледалото за поредното селфи, с една от онези изкуствени гримаси.

Всичко това ме навежда на мисълта, че вашата сънливост и отпадналост след тренировка в такава зала са съвсем ясно обясними с това, че тренирате на закрито. Ако това е вашата осъзната цел и желаете да продължите подобни занимания, игнорирайки ясните сигнали за непоносимост на тялото си, против неговата натура (за което не съм против — всичко се тренира и адаптира), Ви предлагам да се храните след тренировка с добре зареждаща Ви храна (въглехидратна или белтъчна – според Вашия метаболитен тип) с качествени мазнини, без да Ви става тежко след това от нея. Такъв пример може да е пълномаслено кисело мляко с ленено семе и/или сирене, и/или яйце, и/или елда, и/или ядки. Друг вариант може да е сандвич със сьомга и авокадо или гуакамоле и/или хумус, и/или тарама.

Съкращаване на продължителността на тренировката също може да Ви спаси от сънливостта, но може да не успявате да си приключите упражненията за това време. Дори, ако заставате до отворен прозорец за 2-3 минути няколко пъти по време на тренировката си, може да е решение.

Накрая, ако все пак продължава да Ви се спи, легнете и направете една енергийна дрямка (power nap) за 15-30 минути. Щом тялото Ви го иска, явно има причина за това. Все пак във времето между 13 и 15 часа е активен меридианът на тънките черва и тогава е време за обработка на храната и абсорбирането ѝ, характеризиращ се с ниски енергийни стойности, преди да дойде нов прилив на енергия между 15 и 17 часа, когато е активен меридианът на пикочния мехур, което е време за изхвърляне на урина, работа и учене.

Ако нямате склонност за такава дрямка, чаша-две зелен или бял чай (черен би бил силен за следобед) може да Ви върнат тонуса, който Ви липсва. Ако чаят не е по вкуса Ви, направете няколко упражнения за разтягане (самолетна йога), за които може даже да не напускате работното си място, те ще подобрят кръвопотока и оросяването на мозъка ви.

На Ваше разположение съм и за лична консултация и по-персонализиран подход.

Успех!

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 11:54 от Рaдост

# 169
  • Мнения: 6 695
И аз подозирах кислорода и закритото помещение на мястото на тичането на открито .
И на мен ми се спи много веднага след обяда , когато сме в бюрото. Аз се разхождам малко след обяд, но пак веднага след това ми се доспива и никакъв чай не ме спасява.

# 170
  • София
  • Мнения: 89
И аз подозирах кислорода и закритото помещение на мястото на тичането на открито .
И на мен ми се спи много веднага след обяда , когато сме в бюрото. Аз се разхождам малко след обяд, но пак веднага след това ми се доспива и никакъв чай не ме спасява.

Радвам се, че сте развили интуиция за някои неща, Белла.

Кофеинът е безсилен пред естествените фази на природата. Ние на запад малко знаем и говорим за споменатите цикли в денонощието според ТКМ (Традиционната китайска медицина), но това не ги омаловажава. Те имат своето приложение и последователи и за това, колко са важни, говори фактът, че ТКМ се изучава в Сорбоната.

Подобни цикли има и през годината и те отново обуславят кои органи са активни повече или по-малко в даден момент.

Във Вашия случай предлагам още две решения:
Подобрете нощния си сън, ако мислите, че има какво още да се желае по въпроса;
Тънките черва се увреждат лесно от твърде гореща или студена храна, което не касае само температурата (направо от котлона или от хладилника). В ТКМ храните имат енергетика и тя влияе на температурата на тялото. Напр. горещи са пикантните храни и алкохолът, а студени са зеленолистните и млечните продукти. Безпокойството, завладяващата тъга и гневът/негодуванието също могат да предизвикват смущения в тънките черва.

Учим постоянно нещо ново…

Успех!

Последна редакция: пн, 25 мар 2024, 11:59 от Рaдост

# 171
  • София
  • Мнения: 89
Подсладители: от най-вредните до най-малко опасните

Освен по празници или без повод си подаряваме тонове сладки и шоколад. Ефектът на сладкото като стимулатор на мозъка е наболяла тема и е особено щекотлива предвид текущите здравни тенденции. Това е така, защото почти няма човек, който да страни от сладкото несъзнателно. По същия начин за никого не е тайна колко вредна е захарта и какви здравословни усложнения причинява тя. За това, с развитието на цивилизацията, ѝ търсим алтернативи и заместителите, в резултат на което имаме огромен списък от тях и той расте всеки изминал ден.

За да разберем дали алтернативите са по-добри или по-лоши, да разгледаме особеностите (последствия и усложнения) от приема на различни подсладители.

1. Подсладителите не са храна, а обикновено са силно преработени субстанции, които осигуряват празни калории (ако изобщо имат). В тях няма нищо, от което тялото всъщност се нуждае.
2. Някои от тях повишават кръвната захар, други могат да причинят претоварване с въглехидрати, които стимулират инсулина. Постоянно високият инсулин води до инсулинова резистентност и ако това продължи дълго време, се развива диабет от втори тип.
3. Много от подсладителите съдържат фруктоза. Тя не повишава много кръвната захар, но много натоварва черния дроб и увеличава вероятността за инсулинова резистентност и диабет от втори тип.
4. Изкуствените подсладители са чиста химия (синтетични вещества). Те никога не са съществували на планетата в този си вид и затова нямат работа в тялото ни. Те са сред най-вредните химикали, на които можем да се натъкнем. Те могат да дадат на късо системите в телата ни, също както тежките метали или други химикали и пестициди, като блокират пътя на информацията и сигналите на тялото ни за регулиране на дейността му.
5. Здравето на храносмилателна система е компрометирано, защото някои от тези подсладители причиняват газове, подуване на корема и дори разстройство. Ето защо следва да се замислим какво въздействие оказват те върху биома ни и неговата микробна флора, която знаем, че е така критично взаимосвързана с цялостното ни здраве.

Изкуствени подсладители

Основни характеристики:
- Нехранителни;
- Без калории;
- Без ефект върху кръвната захар;
- Неестествени;
- Объркват биохимията на тялото

Те са химикали, съставляващи синтетична комбинация от молекули, които никога не са съществували на земята, чиито свойства не им принадлежат при никакви обстоятелства естествено едни на други. Затова и нямаме ясна представа как ни влияят те. Съществуват различни сведения за вредата им, но дори и при липса на доказателства е най-логично да се избягват.

Те могат да блокират пътя не електроимпулсите и да прекъснат регулацията на едно тяло в опита му да създаде баланс (хомеостаза) и да я поддържа. Най-често използваните изкуствени подсладители са: Аспартам, Захарин, Сукралоза, Неотам и Калиев ацесулфам.



Предизвиквам те като пазаруваш, съвсем внимателно да четеш списъка със съставките на храните, защото понякога такива се използват в продукти, за които най-малко очакваш това. Те са открити в:

- Безалкохолни;
- Близалки;
- Бонбони;
- Вафли и кексове;
- Вода за уста;
- Горещ шоколад;
- Готови кремове;
- Готови дресинги;
- Готови печива;
- Гранола;
- Дъвки (всякакви);
- Зърнени закуски;
- Кетчуп;
- Кленов сироп;
- Натурални сокове;
- Млечни изделия;
- Пакетирани храни;
- Пудинги;
- Пуканки (всякакви);
- Разтворими сокове;
- Сладолед;
- Сладка и конфитюри;
- Шоколадови сиропи;
- Чайове.

Естествени подсладители, трета категория

Това са вещества, които естествено се срещат в природата. Поради това как се обработват и в какви количества се приемат обаче, стават съвсем вредни. Някои от тях са:
- бяла захар;
- сироп от агаве и
- царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза (ЦСВСФ).

Всеки знае, че е добре да страним от бялата захар, и много хора, вярвайки, че сиропът от агаве е добра алтернатива, се обръщат към него. Голата истина е, че всеизвестният вреден ЦСВСФ е почти еднакъв със сиропа от агаве. И двата продукта са с нисък гликемичен индекс, защото съдържат повече фруктоза и тя е причината за ниския им гликемичен индекс спрямо глюкозата. Изобилието на фруктоза много натоварва черния дроб и оказва огромно влияние върху инсулиновата резистентност и диабета от втори тип.

Затова не се поддавай на заблудата с ниския гликемичен индекс, защото това само означава изключително високо съдържание на фруктоза, което се оказва просто още една форма на ЦСВСФ. Това, което го прави крайно вреден, е количеството. Разбира се, 1 ч.л. от време на време не е причина за притеснение, особено ако си чувствителен към инсулина (т.е. нямаш инсулинова резистентност).

Горските плодове също имат глюкоза и фруктоза, но в тях те са в много малки количества и са комбинирани с фибри, витамини и други микронутриенти, заради което малко горски плодове са разрешение дори при кетогенното хранене, без да му нарушаваш принципите. Всичко опира до количеството.

Естествени подсладители, втора категория

Това са продукти като:
- кокосова захар;
- мед;
- кленов сироп;
- захар от фурми;
- алулоза и др.

Добре е да изясним веднъж за винаги, че макар и да са по-скъпи и да се предлагат като здравословна алтернатива на бялата, рафинирана захар (която всички е добре да избягваме), те все пак са същото нещо: захар.

Захарта съставлява 50% глюкоза и 50% фруктоза. Вредата от консумацията ѝ е в това, че глюкозата повишава кръвната захар, което увеличава секрецията на инсулин и с времето създава предпоставки или просто отключва инсулинова резистентност. Фруктозата, от друга страна, запушва черния дроб и направо предизвиква инсулинова резистентност.

За меда също се ширят редица заблуди, които е ред да развенчаем

1. Мед преди лягане за добър сън.
Приемът на мед повишава инсулина, което е по-добре да избягваме. Инсулинът се свързва с част от триптофана, което намалява или блокира серотонина, водещо до недостиг на мелатонин. Само по себе си това е предпоставка за лош сън, което инсулиновите скокове и падове само усложняват.

2. Мед при учене и за успокояване.
Глюкозата в меда се усвоява бързо, като предизвиква скок на кръвната захар. Това захранва невроните с енергия и обостря тревожността и други психологически разстройства. Хипогликемията наистина временно повдига духа, но когато глюкозата падне отново, идва големият апетит и се завихрят последователни скокове и падове. За стабилно настроение обаче ти е нужна стабилна кръвна захар, което става с бавни храни като мазнини, фибри и месо. Ето защо всички деца са толкова щури, когато им даваме сладки.


(вариации на глюкозата след консумация на захар и мазнини; здравословните граници са ограничени с жълто и сиво)

3. Мед или захар.
Медът съдържа захароза, фруктоза, глюкоза, малтоза и галактоза. Когато ги преструктурираме, получаваме 54% фруктоза и 46% глюкоза, а в захарта те са 50 на 50. След като извадим водата от меда (около 18%), остава 100% захар с няколко процента разлика в компонентите му.

4. Мед и диабетици.
Гликемичният индекс (GI) на меда е между 58 и 60, в зависимост от източника на данните и на това от какви цветя е събиран нектара, но в крайна сметка, когато премахнем водата, той си остава 100% захар.

5. Мед и чревно здраве.
Медът може да подобри здравето на червата, заради съдържащите се в него  ФОЗ (фруктоолигозахариди, неусвояеми пребиотични фибри с множество фруктозни елементи, отлична храна за нашите чревни бактерии). В 1 ч.л. мед има обаче само 5 мг от тях. Много по-добри и разнообразни източни на ФОЗ са лук, чесън и чиста ръж, а в 1 ч.л. чия има 1,15 г от тях.

6. Мед и здравословно тегло.
Медът има минимални и едва доловими количества витамини, минерали и мазнини и за това медът няма голямо приложение в тази посока.

Както споменах в трета категория, ЦСВСФ и сиропът от агаве са почти еднакви, с малка разлика в пропорцията на съставките. Това се отнася и за 99% от съдържанието на втора категория. Това, че имат съвсем малко други хранителни вещества (някои минерали и витамини), не ги прави по-малко вредни от бялата захар. „Отровата е в дозата“ и 1 ч.л. на ден за подслаждане на чай или кафе не е краят на света, но „здравословното“ оправдание не може да е упование, когато едно четиричленно семейство опразва един буркан мед на седмица.


(source: GettyImages)

Алулозата е естествена рядка захар с химическа формула C6H12O6, същата като тази на глюкозата и фруктозата, но нейните молекули действат много различно, защото атомите ѝ са подредени малко по-различно. За разграждането на някои елементи от нея имаме ензими, а други — не. Тя има вкус, много сходен с глюкозата, и вече се предлага като алтернатива на захарта. А тъй като не можем да я разграждаме, тя практически има и 0 калории, като няма влияние върху кръвната захар или инсулина.

Затова не е случайно, че алулозата става обект на изследвания, които откриват различни нейни свойства, сред които противовъзпалително действие или способност да подобри инсулиновата чувствителност (т.е. да намали инсулинова резистентност). За съжаление обаче, тези изследвания са изпълнени в духа на „хапчетата и прахчетата“, като забравят, че алулозата не е храна. Вече има и сведения, че консумацията на повече (над 50 г/ден) алулоза може да затрудни храносмилането (подуване на корема и болки). Приеми това количество и реакциите само за ориентировъчни и силно индивидуални.

Дебело подчертавам, че алулозата не е нещо, което тялото съзнателно търси. По отношение на приложимостта ѝ за нас, хората, нека общото правило е, че малко едва ли ще ти навреди. Но освен това, понеже тя се вписва като някои от полуздравословните естествени подсладители, не започвай да я използваш като средство за лечение на някакви състояния. В хода на еволюцията всеки вид на планетата е търсел храна като препитание, гориво и градивни цели. Алулозата не е храна, но това не я прави напълно вредна. Просто осъзнай разликата.

Захарни алкохоли

Ето най-разпространените от тях с европейската им класификация:
- Сорбитол (Е 420)
- Манитол (E 421)
- Изомалт (Е 954)
- Лактитол (Е 966)
- Малтитол и сироп от малтитол (E 965)
- Ксилитол (Е 967)
- Еритритол (E 967)
- Полиоксиетилен сорбитан монолаурат (Е 432)
- Полиоксиетилен сорбитан моноолеат (Е 433)
- Полиоксиетилен сорбитан монопалмитат (Е 434)
- Полиоксиетилен сорбитан моностеарат (Е 435)
- Полиоксиетилен сорбитан тристеарат (E436)
- Сорбитан моностеарат (Е 491)
- Сорбитан тристеарат (Е 492)
- Сорбитан монолаурат (Е 493)
- Сорбитан моноолеат (Е 494)
- Сорбитан монопалмитат (Е 495)

Захарен алкохол е малко объркващо понятие, защото не е нито захар, нито алкохол. Захарните алкохоли са отделен клас химически вещества, част от молекулата на които е като тази на захарта, а друга — като тази на алкохола.

Тяхната популярност се дължи на това, че за разлика от много други подсладители, всъщност имат доста добър вкус, а сладостта им е в същия диапазон като на захарта. При някои тя е наистина близка, при други малко се отдалечава, но вкусът им прилича много на захарта, така че в определени случаи действат много по-добре. Те не са еднакви и оказват различно влияние на метаболизма. От най-разпространените, еритритолът има 0 калории, а ксилитолът и малтитолът са с около 60-65% от калориите на захарта.

В първия случай захарният алкохол не може да се абсорбира и не стигна до кръвообращението, а преминава през тънките черва и се озовава в дебелото черво. Там той има потенциала да ферментира и да стане храна и гориво за бактериите. В другия случай той се абсорбира или ферментира като пресича чревната мембрана на тънките черва, достига кръвта и така циркулира в кръвния поток. Тази част, която се абсорбира, може или да се метаболизира от черния дроб (в него има ензими за това и той може да го превърне в глюкоза, т.е. има и енергийна стойност), или да бъде изхвърлен от бъбреците (след като няма с какво да го обработи черният дроб).

Еритритолът не се разгражда от черния дроб, защото почти целият се абсорбира от кръвния поток и оттам се изхвърля чрез бъбреците. Манитолът също не се метаболизира от черния дроб, но той ферментира чрез бактериите и те го превръщат в късоверижни мастни киселини, които се връщат обратно в системата и стават полезна енергия, която има много малко въздействие върху кръвната захар. Сорбитол, Ксилитол и Малтитол не се изхвърлят чрез бъбреците, а се обработват или от черния дроб, или от чревните бактерии и за това от тях получаваме известно количество енергия.



Гликемичен индекс при захарните алкохоли

Еритритолът и Манитолът нямат въздействие върху кръвната захар, но Малтитолът, който е много популярен в някои шоколадови десерти, има. Той има основно половината от въздействието на захарта върху кръвната захар и около 65% от калориите ѝ.

Недостатъци

Най-големият недостатък на захарните алкохоли е, че могат да причинят храносмилателни разстройства — болки в корема, спазми, подуване на корема, газове, гадене или диария около половин час до час след хранене — в резултат работата на чревните ни бактерии, които сме нахранили с тях. Това е ФОДМАП протокол (Ферментиращи Олигозахариди, Дизахариди, Монозахариди и Полиоли — късоверижни въглехидрати, които се абсорбират слабо в тънките черва и ферментират в дебелото черво), който хората с разстроен стомах (СРЧ, синдром на раздразнените черва) и със свръхрастеж на бактерии в тънките черва често се научават да избягват, защото ФОДМАП хранят чревните бактерии и при газове и подуване на корема, вероятно храниш тези бактерии, които не искаш.

ФОДМАП е всичко, което чревните бактерии могат да ферментират. Захаридите са основно захари, а полиолите са всички захарни алкохоли, които се вписват в категорията ФОДМАП. Само еритритолът е изключение, защото 90% от него се абсорбира много бързо от тънките черва и само много малки количества достигат дебелото черво и ферментират. Въпреки това не прекалявай дори с него, макар че е най-добрият от групата, защото той не е храна или хранително вещество и все пак може да причини някои храносмилателни смущения, приет в по-големи количества.

Захарните алкохоли стават все по-популярни, а така се увеличава и количеството, на което сме изложени. Те са във всяка втора храна: от сладка и конфитюри до торти и бисквити, от зърнени блокчета и гумени мечета до бонбони и млечни продукти (също както при изкуствените подсладители). Парадоксално е, че те се съдържат дори в диетични добавки като разтворим магнезий и лекарства като ибупрофен, в естествените спрейове за нос и в пастите за зъби и дори в лекарства, които се изписват, за да облекчават газове или киселини, каквито те самите предизвикват.

Въпреки че най-голямата част от тях идват от хранителните добавки чрез преработените храни, не е за пренебрегване фактът, че захарните алкохоли се съдържат естествено и в много плодове и зеленчуци и е наистина трудно да се отървеш напълно от тях при наличие на обострена симптоматика.

Тук е мястото и на логичния въпрос: защо тези симптоми са забелязват отскоро? Най-вероятната причина е възрастта. Непоносимостта към храни обикновено има прагов ефект, който се изразява в това, че понасяш някои вещества до определено количество, а този праг има тенденция да намалява с възрастта, поради което много хора не наблюдават ефекта им до средната възраст.

Естествени подсладители, първа категория

Те са естествени нехранителни подсладители, които нямат влияние върху глюкозата и инсулина, без калории са, но са с напълно естествен произход.  Това са:
- Стевия,
- Монк (Монк фрут — monk fruit) и
- Корен от цикория.

Първите две са много сходни, въпреки че са съвсем различни растения, те действат по един и същ начин. Много са сладки (200—300 пъти повече от захарта), заради което ни са нужни само много малки количества. Коренът от цикория (инулин) е почти толкова сладък колкото захарта. Разглежда се като фибри и въпреки че не е захарен алкохол, големи количества от него също могат да причинят храносмилателни смущения.


(Монк, source: GettyImages)

Обобщение

Най-добре е никога да не докосваш изкуствени подсладители. Ограничавай приема на захар (сиропи, мед, петмез и др.) до най-много 1 ч.л./ден, като за предпочитане е да е от черен шоколад. В България стевия се продава на листа (цели, намачкани или на прах) и тя е подходяща за подслаждане на чай, кафе и какао. Избирай натурално кисело мляко и си го подслаждай при нужда с горски плодове, домашно сладко без добавена захар или натурални сушени плодове.

Печивата и домашният сладолед стават добре с еритритол. Дори и да увеличиш малко дозата, помни, че подсладителите не са храна, а удоволствие. Те са изключение и нещо, което приемаш от време на време, по малко. Не ги превръщай в група храни, защото имаме тази тенденция като хора да се поддаваме на лакомствата.

Всяка храна има важна роля за нашето здраве, но когато сме в дисбаланс, сме склонни да прекратяваме с една или няколко от тях. Ако счетеш, че имаш нужда от помощ за справяне с ненаситния си апетит към някоя от тях, се обърни към твоя инструктор по хранене днес.

Последна редакция: пн, 15 апр 2024, 09:59 от Рaдост

# 172
  • София
  • Мнения: 709
Здравейте,
От около 2 седмици страдам от тежест в стомаха след хранене. Дори количеството на храната да е малко ми става тежко и спирам да ям, а в същото време съм гладна. Изписаха ми лекараства , но до момента няма никакъв ефект от тях. Сутрешното хранане ми е най-обилно като количество, докато вечерта даже и вода да пия пак ми тежи. Към момента съм 46 кг , а бях 49 кг. Притеснявам се , че ще сваля още ако не започна да се храня нормално. Какви храни бихте препоръчали за такъв проблем?

# 173
  • София
  • Мнения: 89
Здравейте,
От около 2 седмици страдам от тежест в стомаха след хранене. Дори количеството на храната да е малко ми става тежко и спирам да ям, а в същото време съм гладна. Изписаха ми лекараства , но до момента няма никакъв ефект от тях. Сутрешното хранане ми е най-обилно като количество, докато вечерта даже и вода да пия пак ми тежи. Към момента съм 46 кг , а бях 49 кг. Притеснявам се , че ще сваля още ако не започна да се храня нормално. Какви храни бихте препоръчали за такъв проблем?

Здравейте, Ели.

Знам, че много хора биха Ви завидели за споделеното, но аз не бих го подминал с лека ръка. Стомахът или червата Ви имат затруднение с храната, която избирате, и начина, по който се храните. Освен това може да има и психо-емоционални обстоятелства, които да допринасят за това. Такива са страхът от новото и неспособност за асимилирането му.

Това, че сутрешното Ви хранене е обилно, е добре, но дали това наистина не Ви претоварва и допълнително да възпрепятства приема на храна по-късно през деня. Ако има причина за нарушения в биоразнообразието на чревната Ви флора (както след прием на някои лекарства/антибиотици), може да си набавите пробиотици като хранителна добавка или просто да хапвате истинско кисело мляко, истински оцет (в чашка вода) и пресни или ферментирали зеленчуци (въпреки че последните вече не са в сезон).

Ако сте под някакъв стрес (особено, ако не го осъзнавате), с тази реакция тялото Ви може просто да се опитва да Ви даде знак за своите незадоволени нужди. За това може да говорим на лична консултация, на която може да обсъдим и повече варианти за справяне със създалата се обстановка.

Успех!

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 11:44 от Рaдост

Общи условия

Активация на акаунт