"Войната", която водим помежду си в социалните мрежи

  • 2 568
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 246
Военните действия в Украйна и породената от тях криза не само ни направиха много по-тревожни, но сложиха началото на нов тип разделение между хората.

Става дума за "войната", която поведохме помежду си в социалните мрежи. По темата интервюирахме специално за блога на BG-Mamma психолога Ина Иванова, според която в психологически аспект у нас почти не е останал незасегнат от събитията човек. Страхът за бъдещето и повишената тревожност са сериозен фактор, срещу който е добре да имаме изградена стратегия.

Каква е ролята на социалните мрежи в тази ситуация?

"Facebook е много интересен продукт, който ни показва неща, които самите ние искаме да видим и потвърждава мнението ни", споделя Ина.

"Общо взето това, което виждаме във фийда ни е продукт на това, което четем, харесваме, коментираме и следваме. Получаваме потвърждение за това, в което вярваме. Прост пример – дали вярвате, че можете и сте способни или вярвате в точно обратното, то и в двата случая сте прави и ще получавате потвърждение, че е така. Песимистът винаги ще получава потвърждение, че нещата няма да се получат. Оптимистът пък ще получава потвърждение, че ще се получат. Както във Facebook така и в живота трябва да се научим да вникваме в собствените ни нагласи и ако те ни дърпат назад, да се научим да ги променяме. Ако не ви харесва какво се случва в социалните мрежи, то не стойте там. Ако не ви харесва как ви карат да се чувствате определени хора и ситуации, то направете същото."



"Колкото по-разделени са хората, толкова по-лесно могат да бъдат управлявани техните настроения, това не е нова практика, но все по-успешно се налага поради технологичните улеснения за разпространяване на различни видове пропаганда", казва още психологът. Ина Иванова е и част от проекта ни "Специалистите говорят" и можете директно да задавате своите въпроси към нея в тази дискусия.

Споделете своите мисли по темата!

Намирате ли съветите на Ина от блога за полезни?

Влияят ли ви социалните мрежи? Намирате ли тона на общуване в тях за прекалено враждебен?

Последна редакция: ср, 30 мар 2022, 19:32 от Редактор (Петя)

# 1
  • Мнения: 3 716
Войната в социалните мрежи е нещо, което все повече присъства в ежедневието ни и сериозно ме натоварва. Тонът е отчаяно враждебен, под някаква привидна анонимност избива луда и плашеща агресия, понякога се чудя ако с тези хора бяхме лице в лице, щяхме ли да  се обиждаме толкова крайно.
 Нюзфийда във ФБ специално ми е много шарен, имам 200-300 приятели, повечето познавам лично или сме общували онлайн по-дълго, така че не намирам потвърждение на това, което търся, постовете застъпват едната или другата крайност по всички злободневни теми, единствено тонът и категоричната увереност дразнят. Опитвам се да избягвам мрежите още от оплюването на ваксъри/антиваксъри и да не се изнервям, но навикът е сила.

# 2
  • Мнения: 1 536
Доста хора биха казали, че информационната война е конспирация, та мисля че е крайно време да се скараме и да се разделим и по тази тема Grinning

# 3
  • Мнения: 3 716
Не знам дали аз се филмирам, но напоследък по всички теми тонът май се изостри до ниво ултраси.🤔

# 4
  • Мнения: 10 759
Мислех си, че по-зле от ковид темата няма как да стане. Но ето, че войната в Украйна събуди доста силни и крайни емоции в „приятелите” ми във ФБ. Всички станаха разбирачи по всичко, то е едно пенене и кипене... и това са хора, дето лично ги познавам и не ги познавам в такава светлина. И наистина вече почва да мяза на футболно хулиганство..

# 5
  • Мнения: 8 937
Не знам кое ме притеснява повече - масовата агресия или масовата простотия...
Май двете вървят ръка за ръка.

# 6
  • Мнения: 15 356
Притеснява ме липсата на емпатия .

# 7
  • Мнения: 4 388
Хората са страшно изнервени. Животът на българите винаги е бил труден, но в последно време много хора са буквално на ръба . Има  наистина огромно напрежение, каквото не съм виждала в живота си . Не знам на къде ще избие това, но не се и съмнявам, че няма да изчезне от самосебе си. Социалните мрежи са само много малка клапа, която  отнема една съвсем мъничка част, но реалността генерира много повече.
 Притеснявам се разбира се и то много, но съвсем  не от това, което мога да видя или прочета в мрежите.

# 8
  • Мнения: 10 759
Мен ме притеснява агресията да не излезе извън мрежите. По принцип на хората им е удобно да си излеят „мъката” от клавиатурата и само в мрежите са силни и надъхани, но знам ли вече. Днеска четох ужасно грозни коментари от българи към украинци, от българи към българи под някаква новина за нагло и агресивно поведение на бежанци. Новина с доста съмнителен произход и достоверност, но напрежението расте определено.

# 9
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 267
Не знам кое ме притеснява повече - масовата агресия или масовата простотия...
Май двете вървят ръка за ръка.

И аз така мисля.
Избягвам да влизам в конфликт.
Не обръщам внимание и не отговарям на заяждания.

# 10
  • България
  • Мнения: 6 203
За щастие нямам агресивни приятели във Фейсбук.
Намалила съм ги до около 300, повечето познавам лично, плюс няколко непознати с подобни на моите интереси.
Виждам, че имаме различно мислене по важни въпроси, но обиди и агресия не е имало.
 Ако някой реши да повиши тон, ще изчезне от списъка ми.
Но в коментарите под новинарски сайтове е страховито.

# 11
  • Мнения: 3 716
Определено си дадох почивка от всички българи, живеещи в чужбина от 10-20-30 години, но настоятелно обясняващи ми как живея аз в България. Все още имам в нюзфийда една дама, настоятелно обясняваща ми как да мисля, но я уважавам от преди като мислеща личност и ще и дам още малко време да се върне в реалността.
Като защитна реакция, тъй като не мога да си наложа да не влизам във ФБ или бг мамма, се опитвам да гледам на постовете с доза хумор, макар и черен, нещо като ситком по тв

Общи условия

Активация на акаунт