Използваме "бисквитки" (cookies), за да персонализираме съдържанието и да анализираме трафика си. Повече подробности можете да прочететеТУК

Математически турнири 1-4 клас. Тема №60

• 18 110
  • 186
  •   1
Отговори
Реклама
# 1
  • София
Дидева, благодаря!
Възхищавам се на усърдието ти да поддържаш страница, фейсбук страница и темата във форума с такова желание и да следиш всички състеания и резултати. Flowers Hibiscus

# 2
Ло6ото е, 4е ни6то не може да се докаже и те го знаят квесторите, а толкова усилия и труд на другите деца се обезмисля, за съжалевние моят син потвърди съ6тото, друго дете от неговото у4или6те е било на въпросния трети етаж и му е казало, потвърждават го и други майки в друг форум, които не са анонимни, но ни6то не може да се докаже

# 3
Нали уж квестори са нематематици?! Как дават разяснения?
Що се отнася до задачите - с изключение на последната бяха доста лесни.

# 4
Ами явни има на4ин. Ето копирам и друг коментар от друг форум -

И синът ми се яви на това състезание и потвърди същото. Доста негови приятели участваха и един от тях е бил в стая, където е влязъл преподавател, за да им разясни шеста задача. Честно?! Надали, но както знаем: "Всички са равни, но някои са по-равни от другите!"

# 5
Разпределението още е налично на сайта на Обрешков. Скоро ще има и резултати. За останалото ще се сетите сами.

# 6
Кога се о4акват резултатите за Бургас, май 4ак във вторник е крайният срок?

# 7
  • Където морето целува небето...
Аз като родител от Бургас да кажа, че тези "анонимни родители" са едни и същи на всички състезания. Преди пандемията, когато имаше повече присъствени състезания в града, пак такива "аноинимни" вдигаха вой до небето и на определени деца им бяха зачетени точки на грешно решена задача, защото "задачата не е била за този клас". Така синът ми, който я беше решил правилно, влезе в едно ниво с тези, които не са я разбрали. Та мога да предположа от кое точно училище са децата на тези "анонимни" и за какво се борят в момента. Почти на всяко състезание някой иска да не се зачита определена задача. Мога по години, състезание и задачи да ги цититрам.
При все, че ще влязат само 78 деца в ПМГ, всеки гледа как да "пробута" напред отрочето си. Тук не минава състезание, без да има регистрирани протестни декларации от родители.
Не искам да повярвам, че преподавател ще влезе да "разяснява" задача, при все, че после ще се разбере при всички положения. Това е ПМГ все пак, не кварталното, в което им решават задачите. А и в крайна сметка защо им е на тези преподаватели да "разясняват".

# 8
Да не бъркаме едното с другото.

Атестациите са хубаво нещо. Ако задачата е подвеждаща или за по-високо ниво - има резон родителите да се оплачат и да се опитат да вдигнат точките на детето.

Обаче "разяснения" на задачата от учител е не само нечестно и неморално, но си е и за оплакване до дупка, защото намаля шансовете на наистина подготвили се деца.

# 9
  • София
Само дето е недоказуемо "помагането" от учители. Освен да си говорим и да се "възхищаваме" на нивото на децата от Попово (МБГ, не помня годината), Г.Оряховица (ЕК 2021), друго няма какво да се направи.

Коментирахме Цалапица, но не виждам чак такива фрапантни резултати - 4 деца от първи клас с 87 точки. Не е нищо кой знае какво. Ако става на въпрос има 4 деца от първи клас от плевенско уч-ще с 90 т. и три от 149 СУ с по 92.... Така, че в Цалапица не мисля, че има нещо нередно.
Доколкото помня миналата година от едно уч-ще в Г.Оряховица имаше поне 20 деца с максимален или почти максимален резултат, което вече си е голяма червена лампа.

# 10
Да не бъркаме едното с другото.

Атестациите са хубаво нещо. Ако задачата е подвеждаща или за по-високо ниво - има резон родителите да се оплачат и да се опитат да вдигнат точките на детето.
Не бъркаме едното с другото. Същите тези анонимни в момента се оплакват, че задача 6 не е за нивото на 4 клас. Дори са се консултирали с математици. Този филм сме го играли вече няколко пъти.
Това с влизането и помагането не е недоказуемо. Има камери в училищата. Да застанат с имената си и да подадат официален сигнал за да се провери дали някой е обикалял да подсказва. До колкото знам анонимни сигнали РУО не разглежда. Вие ако знаехте, че има такава нередност щяхте ли да застанете публично с името си? Аз да!

# 11
  • Бургас
Вече съм любопитна да видя резултатите от Бургас. Честно казано се чудя защо тези учители са ходили само в стаи на третия етаж,   а и няма как да не са разбирали, че това не може да не се разчуе.

# 12
Естествено, че ще подам, ако чуя за такова "помагане".

Каква е тази 6та задача, че ми стана интересно.

# 13
  • София
Обаче "разяснения" на задачата от учител е не само нечестно и неморално, но си е и за оплакване до дупка, защото намаля шансовете на наистина подготвили се деца.
Така де... но все пак ще трябват и някакви безспорни доказателства, иначе е несериозно Simple Smile
Дидева, благодаря за темата Heart

# 14
# 15
  • Бургас
Класната стая на синът ми е на прословутия вече трети етаж. Камера има, но дали е била включена по време на състезанието е отделен въпрос.

# 16
На трети етаж са били четвъртокласниците. Тези, които се борят за място в ПМГ. Това е едно от двете състезания, които формират бала за прием.
Има си ред - подава се сигнал в РУО, заставаш си с имената и се прави проверка. Гледат се камери и се вижда кой влизал, кой излизал. Но типично по Ганьовски е по-лесно да пишем по медии и социални мрежи.
Ако пък се докаже нещо такова, то трябва да си понесат наказание с цялата му тежест.

# 17
  • Бургас
Четвърти клас бяха по всички етажи, имам свален списъка, а мисля, че го има и на сайта на ПМГ. 5 клас бяха в Бенковски.

# 18
Като за 4ти клас си е.

# 19
Не виждам какво от 4-а задача не е от материала за 4-и клас.

# 20
Според вас си е за 4 клас, но според "анонимните" не е.
"Според родителите, които се свързаха с наш репортер, задачите за 4 клас са били изключително трудни, но последната, която дава 12 точки, дори не е за тяхното ниво."
И още : "Относно трудността на задача номер 6 се свързахме с преподавател по математика и експерт в сферата на началното образование, който коментира „Това е ниво, което надхвърля далеч, далеч възможностите и изискванията за класа. Надхвърля далеч и равнището на напредналите ученици. Такива задачи по-скоро обезсърчават и вредят, а не подпомагат развитието за възрастта"."
Затова казах, че този филм сме го играли с една задача с "измислени действия", която накрая не беше зачетена на решилите я деца...

# 21
Много ясно, че ще са трудни. Нали целта не е 500 деца да решат всички задачи, а да има градация на резултатите. Да не би и този "експерт", с който са свързали да е анонимен?

# 22
  • София
Да, задачата е трудна, но тъй като я решават деца все от 4 клас, то ще е трудна за всички. Колкото и точки да получи моят, негови са си. Ако му стигнат за класирането, значи е успял, ако ли пък не, значи не е за МГ.
За мен по-притеснително е "помагането" от учители, колкото и минимално да е то. Понеже разликата от 156-тото дете (за класиране в СМГ примерно) и 157-мото са само няколко стотни.

Много ясно, че ще са трудни. Нали целта не е 500 деца да решат всички задачи, а да има градация на резултатите. Да не би и този "експерт", с който са свързали да е анонимен?

Точно. Как ще се определи иначе кои точно 156 деца от 1400 да бъдат класирани?

# 23
Тук според мен основният въпрос не е дали зада4ата е за тяхната възраст, а дали реално има деца, които са насо4вани и упътвани относно ре6аването и, за6тото това е меко казано не4есно спрямо другите деца, които не са полу4или такива указания и така наистиба деца , които са се подготвяли могат по тази при4ина да останат 1-2 позиции под 4ертата както коментирахме по-горе, което 6те е изкл4ително тежко за самите деца

# 24
Без да съм близко до събитията, ситуацията с мнението на този "експерт" ми изглежда сякаш това е някой частен учител, чийто деца не са се класирали.

# 25
  • София
Искам да обърна внимание и на едно друго нещо, за което родителите явно не си дават сметка. Ако моето дете няма особени заложби по математика и изкуствено е побутвно да го приемат, след това какво ще прави в математическото училище? Тези родители явно вярват, че учителите имат фунии, с които наливат знания. Аз не бих причинила този ад на децата си. Ако не може да се справи само, значи не е за там. После като не може да избута 5-7 клас, провала за гимназията ще бъде гарантиран.
По повод трудността на задачите. Колкото по-трудни са, толкова по-добре Simple Smile Така децата се разпределят относително равномерно в точките. Иначе ще имате струпани 1000 деца в диапазона 35-50 точки на ПМС (примерно)

# 26
Така де... подават сигнал и се прави проверка дали някой е влизал да разяснява задачата. В случая анонимни родители сигнализирали някакъв вестник и се вадят доводи как тази задача не е за 4 клас. Ако е моето дете и разбера за такава нередност, то до сега да съм ги разкатала, независимо дали се е справил или не. Организаторът е длъжен да спазва правилата и да даде равен шанс на всички. При все,че местата при нас са само 78 е разбираемо напрежението, но не и да се сипят клевети под прикритието на "анонимност".   За всички е важно да се разбере как е било действително и затова е съмнително, че няма подаден сигнал за нередност.

# 27
Хайде сега. Хем били трудни задачите, хем последната съвсем не била за нивото им...И гроздето е кисело, нали.

Някой май не е бил подготвен.. или пък частния учител не ги е научил на този елементарен похват с добави едно и извади едно. На него / нея да се сърдят.

Сега, ако има - помогни на ученичето си, това е друго и да вземат да излязат напред, докато още е време.

Ваче, ако детето не е математически гений просто няма да ходи на състезания, но пак ще е в челната класация за добри университети в България и по света.

# 28
  • София
Ваче, ако детето не е математически гений просто няма да ходи на състезания, но пак ще е в челната класация за добри университети в България и по света.
Чакай сега, нали говорим за прогимназия, не за гимназията СМГ? Това са две различни неща. Понеже имам ученичка, завършваща НПМГ и достатъчно наблюдения, знам, че дете попаднало в прогимназията на  СМГ по втория начин може да види голям зор с материала по математика, който изобщо не е като на кварталното училище. За това говоря аз. Има родители, които са заблудени, че е достатъчно детето да прескочи заветната черта. Да, ама не е достатъчно... иначе, разбира се, че по състезания ходят далеч не всички ученици на СМГ, както и не всички ученици завършили 5-7 клас там, успяват да се класират за гимназиалния курс, за да стигнат до челните места в университетите.

# 29
  • София
Преди години имаше деца, влезли със заветните писма, за които гръмнаха по медиите. Мисля, че това е прекратено от няколко години насам.

# 30
Ваче, за едно и също говорим.

Едно дете, което е влезнало сред последните пак ще се справи, защото за да влезеш трябва да имаш представа какво е състезателна математика и да си ги виждал такъв тип задачи поне веднъж на хартия.

Едно дете, на което са му обяснили какво да напише в решението на задачите, дори и да влезе в СМГ просто няма да е за там и това, че ще му е трудно по математика ще е най-малкият проблем.

...защото в СМГ не ти подсказват какво да напишеш. Ако сам не можеш да се сетиш - двойка, ако не си си решил задачите от сборника - двойка, ако не можеш сам да се справиш с ученето и с натоварването - двойка.

Последна редакция: пн, 04 апр 2022, 14:19 от Елфичка

# 31
  • София
Елфичка, сега те разбрах! Simple Smile

# 32
  • София
Сега отпадна извънредното положение, обаче дали отпадна заповедта за тестване на състезания, т.е. на МзВ ще се тестват ли децата?

# 33
Сега отпадна извънредното положение, обаче дали отпадна заповедта за тестване на състезания, т.е. на МзВ ще се тестват ли децата?
Мисля ,че няма ...тъй като курсовете към СМГ Учители започват присъствено и няма да се иска тест или сертификат. Изхождам от това,че щом започват свободно да пълнят цели зали с курсисти без тест ,значи вече законът/ норм.уредба или там каквото беше ,го позволява.

# 34
Здравейте!
Не намирам задачата, която се коментираше тук последните няколко дни. Изтрита ли е? Оставих си я, за когато имам време.

# 35
И едни резултати от ПМС - за 125-то СУ . Браво на децата , които с труд и постоянство са се справили добре :https://sou125.com/images/files/2022/PMS22_-_4__rezultati_-za_sayta.pdf

# 36
Някой да има отговорите на тренировъчния тест ОМТ 24 февруари 2019?

# 37
И в Бургас има резултати от ПМС. Аз не виждам на някой да са му решили задачите.https://pmgbs.com/wp-content/uploads/2022/04/10-%D1%80%D0%B5%D0% … 9%D1%82%D0%B0.pdf

# 38
  • София
Като цяло ПМС е доста трудно състезание, така че браво на децата дори и само заради смелостта да се явят. Поздравления за тези, които са постигнали добри резултати.

Не виждам нищо нередно в резултатите. Няма "изявени" участници от някое училище.

# 39
Не пускаш кокала Сузана и това си е. Явно бая си набрала на тези анонимни родители.

# 40
Не пускаш кокала Сузана и това си е. Явно бая си набрала на тези анонимни родители.
Моето дете не е 4 клас и не съм лично ангажирана с ПМС. Много се ядосах, защото се е случвало и друг път това със задачите. Не е коректно с лека ръка да се сипят обвинения и да се омаловажава труда на децата, които  са полагали усилия в подготовката за прием в ПМГ. Тук няма такива, но е реала има родители, които си мислят, че щом детето се справя на "състезанията" на СБНУ, то  може със същия успех да се яви и на тези за прием в ПМГ.

# 41
  • София
На мен ми е "любимо" като кажат, че учителите от СМГ курсовете си пробутвали децата да влязат, а не мислят, че тези деца са влезли, точно заради курсовете....

# 42
Примерен тест по формата на "Математика за всеки" (4 клас).

Скрит текст:
Тест 1
Скрит текст:

Тест 2
Скрит текст:

Тест 3
Скрит текст:

Тест 4
Скрит текст:

Тест 5
Скрит текст:

Описателни
Скрит текст:

Отговори
Скрит текст:

Връзки към предишни примерни тестове.

Скрит текст:

# 43
  • София
Загледах се в организаторите на ВМС. Горе-долу навсякъде таксата е  10 лв., в ДАНИС обаче - 25 лв. Astonished

# 44
Загледах се в организаторите на ВМС. Горе-долу навсякъде таксата е  10 лв., в ДАНИС обаче - 25 лв. Astonished
Може да е включено в цената „Помощ от преподавател” Wink

# 45
  • София
Може да е включено в цената „Помощ от преподавател” Wink

Stuck Out Tongue Closed Eyes  Виж, това не ми беше хрумнало......хахахххахаа

# 46
При нас пък няма никаква информация за ВМС. Много смотани са в нашия град в това отношение. 15 лева разлика в таксата си е доста.

# 47
  • София
Mamma Suzanna, някъде на морето живееше, нали? Има вариант за Поморие, ако ви е близо.....
"Ще се проведе на 16.04.2022 г. в СУ „Иван Вазов“ гр. Поморие в сградата на училището на адрес ул. „Солна“ №19 от 8:30 часа."

# 48
Пробният изпит в Питагор и до сега ли се е провеждал в два модула и има ли почивка между тях?

# 49
  • София
Знам, че много пъти е обсъждана темата за финала на МБГ, но не можах да открия информация. Искам да попитам защо тази година е цели 5 дни и необходимо ли е да се присъства през всички дни?
Как се сформрат отборите за отборното състезание?

# 50
Състезанието е първия ден обикновено, после един ден за резултати/контестации и трети ден награждаването. Ако не сте се справили или не държите на награждаването може и след първия ден да си тръгнете. Сега защо е 5 дни нямам представа...
Отборите ако не се лъжа бяха по класове и децата в тях са всъщност индивидуално класирани деца, не избират други отделно.

# 51
И на мен ми е странно защо 5 дни.... Дано отговори някой, чудим се още по този повод.

# 52
Състезанието е първия ден обикновено, после един ден за резултати/контестации и трети ден награждаването. Ако не сте се справили или не държите на награждаването може и след първия ден да си тръгнете. Сега защо е 5 дни нямам представа...
Отборите ако не се лъжа бяха по класове и децата в тях са всъщност индивидуално класирани деца, не избират други отделно.
В нашето училище има квота за индивидуални състезатели и квота за отбори. Така повече деца участват.
Така беше поне преди 3 години. Отборите се определят от самото училище (учителите по математика). Може да се случи и индивидуален състезател да влезе в отбор, ако няма желаещи или някой се откаже. Мисля, че отборното и индивидуалното бяха в различни дни.

# 53
Първи ден състезание, втори ден подаване на  възражения и на третия е награждаването. Вероятно са го дали 5 дни с пътуването 😂

# 54
  • Бургас
Първи ден - следобед - вземане на баджове. Втори - индивидуално състезание. Трети ден - отборно. Четвърти - награждаване. Така беше преди Ковида.

# 55
Miska5, а как решават от кои класове да са децата? То всички ще искат...
Дааа, сигурно има бонус ден за отборното плюс техните контестации Joy Май баджове няма да се раздават вече, те хората сами си ги печатат, що да се занимават Thinking

# 56
До колкото знам в годините преди пандемията, отборното е било в отделен ден. Явяват се няколко деца, като се решава последователно  поставената задача. Има такива задачи в по-старите издания на турнира. Предполагам, че това ще се възобнови, а и се предвижда по-голямо и мащабно награждаване в последния ден, тъй като и това липсваше в последните години. Става кофти с нощувките ако индивидуалното е на 2 ден, а награждаването чак на петия, след като са приключили и отборите.

# 57
Miska5, а как решават от кои класове да са децата? То всички ще искат...
На база на представянето им в трите кръга. Тези с най-добри резултати отиват на индивидуално, следващите няколко по резултат- на отборно. Поне при нас беше така. Бройката участници от всяко училище се определя от това колко деца общо са участвали в дист. кръгове.

# 58
Преди беше 3% от средноаритметичния брой на участвалите в трите кръга ученици.  Толкова са квотите, като там вече отиват децата с най-голям сбор от точки от трите кръга. Училището на детето ми е малко и реално отиват по не повече от две или максимум три деца от випуск. Златните медалисти от предходния финал отиват извън бройката в тези квоти.

# 59
  • София
Отделно има полуфинал, на който се явяват желаещи, но некласирани за финал.

# 60
Кога започват записванията за Математика за всеки? И къде да следим - сайта на РУО или на СМГ?

# 61
  • В Страната на Чудесата
Кога започват записванията за Математика за всеки? И къде да следим - сайта на РУО или на СМГ?

Вече има подробна информация по въпроса на сайта на СМГ.

# 62
  • София
Как става онлайн записването? Като натисна връзката, ми излиза искане за влизане в акаунт и ми казва, че не може с личен такъв....

Edit: Вече е възможно попълването на данните. Става лесно и бързо без влизане в акаунт, направо отваря формата. Сега чакам вх.№ до 72 часа.

Последна редакция: вт, 26 апр 2022, 10:55 от Soul Free

# 63
  • Пловдив
Здравейте!
Извинявам се, може би мястото не е тук, но...
Издирвам/купувам сборници по математика на Неда Петрова, за 3ти и 4ти клас, издателство Дъга принт.
Изчерпани са, а нови тиражи няма да има.

# 64
Здравейте,
едното ми дете ще е е 1-ви клас тази година. Но ние не сме от София.
1. Можете ли да ми пишете - ако сте доволни от някоя школа, за подготовка за състезания по математика - но провеждани онлайн?

2. Другото ми дете ще е 6-ти клас. Въпросът ми е същият - за онлайн подготовка, ако сте ползвали такава услуга, от къде сте най-доволни.

Благодаря много

# 65
  • София
Моят син беше онлайн към СМГ, но те вече са присъствено и нямат вариант за онлайн, доколкото знам. Може би трябва да ги питате дали от есента няма да имат някои от групите да са изцяло онлайн.
Изимат мисля, че имат онлайн, но не мога да дам мнение.

# 66
Благодаря, и аз натам съм се насочила Wink

# 67
  • София
Здравейте,
1. Можете ли да ми пишете - ако сте доволни от някоя школа, за подготовка за състезания по математика - но провеждани онлайн?

2. Другото ми дете ще е 6-ти клас. Въпросът ми е същият - за онлайн подготовка, ако сте ползвали такава услуга, от къде сте най-доволни.

Благодаря много
Вижте в Да Винчи кидс, там имаха и онлайн вариант за курсовете.

# 68
  • София
И все пак, ако имате курсове в града, по-добре е присъствени такива. Просто препоръка.....

# 69
От опита със затварянето и отварянето на школите през последните две учебни години и въртенето през присъствен и дистанционен курс, мога да кажа, че е друго учителят да "пипне" лично. Просто като съвет и аз го давам.

# 70
  • пустинята Гоби
Абсолютно е по-добре присъствено, особено за дете в първи клас.

# 71
Здравейте, може ли да ми препоръчате школа по математика за 4ти клас, в Пловдив. Аз се сещам за Образователни технологии, но не знам дали са добри при по-малките ученици.

# 72
Здравейте, може ли да ми препоръчате школа по математика за 4ти клас, в Пловдив. Аз се сещам за Образователни технологии, но не знам дали са добри при по-малките ученици.
Академия 21 век и Школата на Кремена Симеонова

# 73
Много благодаря!

# 74
За 1ви клас аз съм му присъственото обучение 😀 групи при нас няма, само за матурите и за след 4ти клас. В малките градчета е трудно да ви кажа

# 75
  • София
Нищо не пречи да пробвате онлайн.  Може пък да ви се получи.
За първи клас смятам, че няма нужда от курсове. От втори нагоре и то, ако ще кандидатства в МГ след четвърти.

# 76
В нашата ПМГ (не в София) групите започват от 2 клас. В някои школи има групи за 1 клас, но са по-скоро "забавна математика".

# 77
  • София
Здравейте,

Благодаря много

Правете разлика между школите по математика - едно е училищна математика, друго е състезателна математика.  За състезателна математика доста по-трудно ще намерите кой да готви детето ви поради редица специфики. Казвам го от личен опит - две деца, които всяка година се явяват на около 50*2=100 състезания.

Последна редакция: нд, 01 май 2022, 23:55 от daniela75

# 78
Здравейте, очакваме тези дни разпределението в Стара Загора,нали така?

# 79
Здравейте, очакваме тези дни разпределението в Стара Загора,нали така?
Моля някой с повече опит да сподели - на сайта на организаторите ли трябва да очакваме информация или ще ни я каже училищния координатор?!
Участват ли много деца в полуфинала, не знам други години как е било?! И още един въпрос - в кое училище се провежда полуфинала?

# 80
На 05.05 на страницата на МБГ трябва да обявят разпределението по часове и зали. Тази година пише, че има голям брой участници и за това ще се проведе в езикова гимназия Ромен Ролан

# 81

Правете разлика между школите по математика - едно е училищна математика, друго е състезателна математика.  За състезателна математика доста по-трудно ще намерите кой да готви детето ви поради редица специфики. Казвам го от личен опит - две деца, които всяка година се явяват на около 50*2=100 състезания.
Благодаря ти, състезателна имам предвид. Аз избрах къде са ги запиша. Ще пробвам 🌞
Не знам дали съм съгласна, че няма смисъл от 1ви клас. Той сега е в ДГ, и е много напред със задачите, под моя поглед. Тъкмо се е амбицирал, защо да изпускам нишката?

# 82
  • В Страната на Чудесата
Ако детето е много напред, винаги има смисъл от допълнителни занимания. Но е важно групата да е малка и останалите деца да са на същото ниво. Въщност за онлайн уроци мисля, че и двете условия са без значение.
Така че, успех!

# 83
  • София
Благодаря ти, състезателна имам предвид. Аз избрах къде са ги запиша. Ще пробвам 🌞
Не знам дали съм съгласна, че няма смисъл от 1ви клас. Той сега е в ДГ, и е много напред със задачите, под моя поглед. Тъкмо се е амбицирал, защо да изпускам нишката?

Щом детето има желание, не го спирайте. Ако имате въпроси за някоя състезание (българско или международно, пишете ми на лични за да не спамим тук). Успех !!!

# 84
Здравейте!

Имам въпрос към участвалите във финала на МБГ в Несебър през миналите години. 

В програмата пише: 1 юли 2022 г. 13:00 ч. – 18:00 ч. Регистрация на участниците и техническа конференция за координатори

Дали можем да пропуснем / направим онлайн / делегираме на някого тази регистрация и детето да се яви в училището направо на 2 юли?

Трудно ще ни е да стигнем навреме на 1 юли.

# 85
  • В Страната на Чудесата
В минали години при регистрацията се раздаваха баджове на децата.
Сега, ако отговорността за баджовете е прехвърлена изцяло на родителите, мисля, че спокойно и някой друг може да извърши регистрация от ваше име.

# 86
През "пандемичните" два сезона си подготвяхме баджовете сами и разпределението беше онлайн. Сега не знам няма ли да има отново такава опция за да се спести един ден за тези, които ще отсядат в Несебър.

# 87
  • София
То така или иначе ще се отиде на първи в Несебър, но все пак да не се бърза по пътя и да не се чака само за записване и бадж.

# 88
При нас преди пандемията учителят-отговорник от нашето училище отиваше и вземаше баджовете на децата. Даваше ни ги преди самото състезание. Така че не сме ходили на регистрацията.

# 89
А някой ветеран може ли да разкаже как протича отборното състезание?

# 90
А някой ветеран може ли да разкаже как протича отборното състезание?
Мога да разкажа как протичаше преди пандемията.
Отборното състезание се провеждаше в деня след индивидуалното състезание и беше щафетно, т.е. от отговора на всяка от задачите зависеше следващата. Класирането е отделно. Отборът се сформираше от участниците от училището/центъра, в което се е явявало детето.

Последна редакция: вт, 17 май 2022, 22:16 от silan

# 91
  • Бургас
Награждаването на отборното беше предния ден вечерта, а на индивидуалното - в понеделник сутрин в амфитеатъра.

# 92
Награждаването на отборното беше предния ден вечерта, а на индивидуалното - в понеделник сутрин в амфитеатъра.
Да, сега видях снимките. Редактирам се Simple Smile

# 93
  • В Страната на Чудесата
Последните 5 години, когато го е имало, отборното състезание се провеждаше 1 ден след индивидуалното и тъй като е с продължителност само 40 минути, още същият ден привечер награждаваха победителите в задния двор на училището.

# 94
Примерен тест за 3-и клас по формата на състезанието „Математика за всеки“ за 4-и клас (изпит за прием в МГ):

Скрит текст:
Тест 1:
Скрит текст:

Тест 2:
Скрит текст:

Тест 3:
Скрит текст:

Описателни:
Скрит текст:

Отговори:
Скрит текст:

Връзки към предишни тестове (за 4-и клас):

Скрит текст:

# 95
  • Варна
Ant12,много ти благодаря Wink

# 96
Последните 5 години, когато го е имало, отборното състезание се провеждаше 1 ден след индивидуалното и тъй като е с продължителност само 40 минути, още същият ден привечер награждаваха победителите в задния двор на училището.
Тази година награждаването ще е на четвърти и пети ден 😒

# 97
Излезнаха частично резултати от "Математика за всеки" и доста се обърках за максималния брой точки в състезанието. Аз смятах, че максималните точки са 25 (15+10), а сега виждам, че има резултат от 31 точки. Къде бъркам?

# 98
  • София
45 са максималните точки (25 от модул 1 и 20 от модул 2). Засега са ниски резултатите. Предполагам, че в тези от големите градове ще има по-високи точки.

# 99
Много благодаря Simple Smile

# 100
45 са максималните точки (25 от модул 1 и 20 от модул 2). Засега са ниски резултатите. Предполагам, че в тези от големите градове ще има по-високи точки.
Като гледам резултатите от миналата година в тези области са били сходни резултатите с тези от тази година. За София, Варна, Бургас, Пловдив със сигурност ще има доста по-високи резултати. Надявам се до края на месеца да излязат...

# 101
  • София
Всички чакаме. Макар че аз не очаквам чудеса....
10 работни дни е по регламент срока.
Въпреки че София, Пловдив, Бургас, Варна не са излезли, пак ми се струват прекалено ниски резултатите - едно дете с 31 т. и три с над 20....

# 102

Като гледам резултатите от миналата година в тези области са били сходни резултатите с тези от тази година.
Ами, не са. Резултатът на дъщеря ми, с който беше на около 20 място миналата година, сега е максимален за областта. Не знам дали са били по-трудни задачите, или децата са били по-подготвени, ама така като гледам, ми се струва, че няма дете, което да е решило нещо от втори модул при нас.

# 103
Да, и мен ме изненадват резултатите за втори модул до момента. А не мисля че са чак толкова трудни. Явно онлайн обучението и онлайн курсовете почнаха да дават "резултати".

# 104
  • София
Да, и мен ме изненадват резултатите за втори модул до момента. А не мисля че са чак толкова трудни. Явно онлайн обучението и онлайн курсовете почнаха да дават "резултати".
Това на мен ми се струва по-вероятна причина. Според моите виждания задачите не бяха толкова трудни като за резултатите, които виждаме.

# 105
Не мога да намеря контакти на Школата на Кремена Симеонова, ще ми помогнете ли?

# 106
  • София
Не мога да намеря контакти на Школата на Кремена Симеонова, ще ми помогнете ли?

# 107
Днес с моето дете участвахме в състезанието на Изимат. Което е съвместно за дете и родител. Иска да кажа, че според мен задачите бяха много на ниво. Надявам се да сме решили всички, но някои бяха нестандартни.
Има ли и други участващи отбори?

# 108
  • София
Има Simple Smile Вчера го направихме с моята третокласничка. Задачите ми харесаха, тя сама обаче нямаше да се справи Sad Отговори/резултати, кога?

# 109
  • София
И ние участвахме с дъщеря ми за ПГ. Харесаха ни задачите.

# 110
Детето участва вчера на тренировъчния тест на СМГ. Някой знае ли кога излизат резултатите?

# 111
На състезаниято от СМГ за трети клас имаше една задача с номер 5, на която при нас стояха празни отговори...задачата беше доста лесна , но няма как да маркира отговор, зад  който не се знае какво стои. При други имаше ли същия проблем?
И друго да попитам...детето тази година беше записано на курсовете на СМГ, доволни сме , но се изисква и доста допълнителна работа  вкъщи- проблемът идва , когато не мога да доразясня някои от задачите. Какви допълнителни материали ползвате за обяснение на по-трудните задачи...има ли някакъв сборник или учебник, който да обясни подробно решението на тези задачи, които са преподавани в курса.

# 112
И друго да попитам...детето тази година беше записано на курсовете на СМГ, доволни сме , но се изисква и доста допълнителна работа  вкъщи- проблемът идва , когато не мога да доразясня някои от задачите. Какви допълнителни материали ползвате за обяснение на по-трудните задачи...има ли някакъв сборник или учебник, който да обясни подробно решението на тези задачи, които са преподавани в курса.
Помагалото на Сара Илиева - Математически трикове. Също двете Математически читанки.

# 113
Ние ползваме easymath, защото там има разяснение на задачите след като реши теста, има тестовете на всички състезания от 2009 до сега. Иначе ползваме сборника математика за таланти. Ходи и на курса в събота за трети клас сега от септември ще ходи и за четвърти.

# 114
Нали видяхте, че излязоха резултатите на Изимат?
Лятото има групи за 2,3,4 клас. Ние ще чакаме до септември за 1ви;)

# 115
И друго да попитам...детето тази година беше записано на курсовете на СМГ, доволни сме , но се изисква и доста допълнителна работа  вкъщи- проблемът идва , когато не мога да доразясня някои от задачите. Какви допълнителни материали ползвате за обяснение на по-трудните задачи...има ли някакъв сборник или учебник, който да обясни подробно решението на тези задачи, които са преподавани в курса.

Ако човек ползва английски или руски и потърси в Internet, може да попадне на доста ценни неща.

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

Скрит текст:

# 116
А за ДГ има олимпиади, аз намерих такава поредица видеа в ютуб. От олимпиади по математика за pre school мисля бяха

# 117
Здравейте, дали някой знае къде мога да намеря пробни теми или теми от минали години за математически турнир „Доц. Руси Русев”?

# 118
  • София
Беше писано в темата, мисля, че не се изнасят и няма откъде да се вземат. Правят се пробни изпити, но мисля, че последният мина.

# 119
  • В Страната на Чудесата
Ant12, поръчвал ли си споделените материали и ако да, ще съм много благодарна да споделиш откъде.

P.S. От някоя ФБ група разполагам със задачите от 2018 г., но нямам представа дали и сега форматът на "Доц. Руси Русев" е същият:

Скрит текст:

Последна редакция: сб, 04 юни 2022, 13:45 от Алисса

# 120
Ant12, поръчвал ли си споделените материали и ако да, ще съм много благодарна да споделиш откъде.

Преди години съм търсил материали за подготовка за състезания по математика, но за гимназиален етап.

На тези попаднах в торент сайт, от който съм свалял други неща, прегледах ги и ми харесаха.

Задачите са подредени по теми, съдържат примерно решени задачи, има задачи за упражнение и отговори към тях.

Линкове:

Скрит текст:
Math Olympiad Junior 1 (Primary 1 and 2 grade)
https://bg1lib.org/book/11368498/c299b7

Math Olympiad Junior 2 (Primary 2 and 3 grade)
https://bg1lib.org/book/11377345/3c1888

Math Olympiad-Beginner (Primary 3 to 4 grade)
https://bg1lib.org/book/11377238/15a0a4

101 Challenging Math Word Problems Book 1
https://bg1lib.org/book/11336711/2121a7?dsource=recommend

101 Challenging Math Word Problems Book 2
https://bg1lib.org/book/11336726/e29f1e?dsource=recommend

101 Challenging Math Word Problems Book 3
https://bg1lib.org/book/11336729/bd2d2b?dsource=recommend

101 Challenging Math Word Problems 4
https://bg1lib.org/book/11336732/aa6833?dsource=recommend

101 Challenging Math Word Problems Book 5
https://bg1lib.org/book/11336733/f7c1bc?dsource=recommend

101 Challenging Math Word Problems Book 6
https://bg1lib.org/book/11336734/d9cd5e?dsource=recommend

# 121
  • В Страната на Чудесата
Супер! Много, много благодаря! Flowers Hibiscus

# 122
  • при него
Здравейте момичета, може би въпроса ми не е точно за тази тема, но ще съм благодарна за съвет. Първокласника завърши успешно. Да кажем, че с математиката се справяше добре, но правеше доста грешки, да кажем според мен, на средно ниво. И с домашните помагахме и в къщи обяснявахме и аз и мъжа ми, но има нужда да работи допълнително. Въпроса ми е, дали може да препоръчате сборник или тетрадка за упражнения, която да преговаря знанията за 1 клас, особено за втория срок. Не сме за олимпиада, просто искам да препотвърди знанията и да се упражнява допълнително. Благодаря Ви предварително!

# 123
  • София
Сборниците на Василка Ненчева 1-4 клас са много добри. Много разнородни задачи за упражнение и затвърждаване. Имаме ги всичките и дете то се готви по тях по време на учебната година и ваканцията. Много съм доволна. Слагам снимки за илюстрация. Не са от тези за олимпиади,по-скоро за разбиране и упражнение за материала. За по 3-4лв съм купувала от стор бг и озон

# 124
  • Бургас
Здравейте!
Търся задачите от Финал 2021 МБГ за 5 клас, някой ако ги има, ще съм благодарна да сподели! 🙂

# 125
Здравейте!
Търся задачите от Финал 2021 МБГ за 5 клас, някой ако ги има, ще съм благодарна да сподели! 🙂

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fmathtournaments.wee … IyMf&__tn__=R]-R&c[0]=AT251jMpRwbiK8ke7KBHUyL3t265SBrnlRQ5NhHcTZdSmbOa0U2xtNTIh_dy4-XTveZv397NYgByQii3GXrj77heHSZzKwwxrHZeWpsMhv8-yY_zIioVF4DDbcSOYWXwj9VZ063T8KPX4Y-Xn6327VaLrLmmENaoXKCXxvkmfniEAMxZH55jCXpHnZWOmGhkFXi0RKKVmviL

# 126
  • sofia
Здравейте,
дали от някъде мога да намеря задачи за "Еврика" от минали години?

Благодаря!

# 127
Здравейте, продават онлайн сборник с възможност за принтиране. 7 лв. е. Има ги състезанията по години и класове. Пращам линк към сайта: http://pedagog6.com/

# 128
  • София
Здравейте, някой дали има сканиран Математика за таланти 2-3 клас или пък да има екземпляр, който продава?

# 129
Здравейте, излязоха ли резултати от последният тренировъчен тест в СМГ? Никъде не ги намирам.

# 130
Искам да благодаря за линковете в скрития текст, от предната страница, които са на английски. Сборниците са мега добри! Ще принтирам единия, и го почваме с малкия. Не вярвам да го приключим до края на лятото, но докъдето стигнем. Има също и отговори.

# 131
36,5 добър резултат ли е от тренировъчен тест в смг? 🤷♀

# 132
  • София
Да.
Максимално са 45 т.

# 133
  • София
Здравейте, има ли участници в темата, които могат да споделят впечатления за сайта и курсовете на Easymath. Дъщеря ми ще бъде втори клас и бих искала да я пробвам дали ще има успех със състезателната математика. Към сайта има възможност за абонамент за самостоятелно ползване на ресурсите, но тези дни обявиха и записване за курсове, които започват от есента. Като майка без опит не мога да реша дали си заслужава да инвестирам и в абонамент, и в курс. Ще съм благодарна да получа съвети или препоръки.

# 134
Здравейте Michaelina,
Дъщеря ми миналата учебна година участва в курса на Easymath. Решаваха интересни задачи. Обясняваха добре, разбираемо.На нея и хареса много. Сега очаква с нетърпение курса лятото.

# 135
  • София
Благодаря много за отговора DEDimitrova, аз междувременно записах детето на курс. Освен курса ползвали ли сте абонамент за платформата? Летните курсове не дублират ли това, което се преподава през годината?

# 136
Платформата за дете, което ще е 1ви клас, мисля че е малко сложна. Но за 2ри клас мисля че ще е ОК. Защо не почакаш още 1-2 седмици да почне курса, и попитай. И ние сме за пръв път сега, ще видя колко ще са задачите, дали ще остава време и за нещо допълнително.

# 137
  • София
rumka833, аз я записах за годишните курсове, които започват края на септември. Ако видя, че проявява интерес ще пробвам и платформата. Ще се радвам да споделиш впечатления след като натрупате опит от летния курс.

# 138
Michaelina, не сме ползвали платформата. Не ни остава време. Решаваме задачи от състезания, пада ли се предишни години и от различни сборници. Курса лятото има възможност за група начинаещи и напреднала група.Надявам се, че ще решават различни задачи. Сборниците им също ми харесват , особено за по-малки деца.

# 139
Здравейте, някой може ли да ме насочи къде да търся задачите от Математическите щафети от финалите на МБГ? Намирам само 2018 и 2019. Знам, че 2020 и 2021 нямаше щафети, но преди това не намирам задачи...

# 140
  • Бургас
Здравейте, някой може ли да ме насочи къде да търся задачите от Математическите щафети от финалите на МБГ? Намирам само 2018 и 2019. Знам, че 2020 и 2021 нямаше щафети, но преди това не намирам задачи...
Погледни тук Wink

# 141
  • В Страната на Чудесата
Ооо, прекрасно систематизирани теми от министър Дидева Heart Exl

# 142
Те не трябваше да напускат един определен кръг, но хубавите неща трудно се пазят в тайна. Joy
Използвам случая да помоля, ако някой има нещо, което липсва там, от 2018 насам, да го изпрати на didevabg@gmail.com. Смачкано, надраскано...Не е проблем. Ще го оправя. Стига да се чете.

# 143
  • В Страната на Чудесата
Аз се сещам, че финал 2021 за 5 клас липсва, както и много от темите от миналогодишния есенен кръг, вероятно защото не се проведе в София. Бих се радвала, ако все пак някой разполага с тях и ги сподели.

# 144