Отговори
# 225
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 677
То има много условности и за всеки човек е много различно - жилището собствено ли е, или под наем, има ли кредити или ипотека, има ли деца, или живее сам, плаща ли се лечение някакво, има ли грижа за възрастни/ болни близки, плаща ли се образование/ курсове и т.н. Та за всеки човек сумите са различни според различните житейски обстоятелства.

# 226
  • Мнения: 14 793
С настигането на Западна Европа по доходи (не че ще стане в близките 50 години, но все пак пълзим в тази посока) очаквайте една стандартна подстрижка в непретенциозен фризьорски салон да ви струва колкото (поне) 8 чифта джапанки
Ами на мен вече ми струва поне колкото 3 чифта джапанки. Говоря за черта до раменете, само подрязване за около 8-10 минути, без нищо друго - няма миене, няма сешоар, няма боядисване, ни-що - и това в гаражно квартално салонче.

# 227
  • Мнения: X
Цените на всякакви услуги са се вдигнали много. Вече да си блондинка е много скъпо! 😂 ще връщам естествения цвят!

Приятели си купиха къща и я ремонтират. Цените на всякакви майстори са скандални, лошото е, че читави няма.

# 228
  • Мнения: 3 587
с майсторите е така от ненамколкогодини 😦

# 229
  • при него
  • Мнения: 1 228
Има едно такова понятие Living wage ( не знам по смисъл как е най-правилно на Български, но например "достойна заплата"). Достойната заплата, зависи от региона и от домакинството, но със сигурност с нея, човек трябва да може да си осигури, дом, режийни, храна, транспорт, дрехи, образование, спестявания и непредвидени ситуации. Някои хора не плащат наем/ ипотека, други плащат по-ниски режийни, трети не плащат транспорт, други образование и пр.

Има един човек,  Енкер,  направил цяла методология по въпроса.

https://www.globallivingwage.org/about/anker-methodology/

Ако на някой му е интересно да смята. Simple Smile
Скрит текст:

Мисля, че ако разходите за храна са не повече от 35% от общите разходи, то заплата може да се приеме за справедлива. Т.е. ако отделяме 1000 лева бюджет за храна, то имаме ли още 2000-2300 ( първо имаме ли ги) и второ, можем ли в тях да вместим помразумен начин всички други пера на семейния бюджет. За спестявания и неочаквани събития, също трябва да могат да се отделят суми.


# 230
  • София
  • Мнения: 4 668
Според мен е некоректно да се смята за "справедлива заплата" до 35% от доходите за храна.
А какво остава за наем/ипотека, автомобил, дрехи, техника, почивки, болести, лекари, резерви, загуби, пътувания (извън почивките), ток, вода, интернет, тв.

Според мен до 35% би трябвало да е ипотеката, за да е "достойно".
А храна примерно 1/2 на това, т.е. около 20%.
За транспорт (и автомобил) също между 5-10 и 20%, зависи колко държиш на автомобила. Като в това включвам всичко, гориво, застраховки, данъци, лизинг/цена.

Като това не е отговор на темата, а по-скоро дисциплиниран начин на живот.
За да не "усещам" парите като проблем, доходът ми трябва да е поне х3 или дори х5 на "нормалния", описан по-горе, за да мога да си позволявам по-различни неща, по-луксозна кола, почивки и те да не ми се отразяват видимо на дохода, за да не ми е "проблем". Примерно, ако нормално е 4-5к нето, безпроблемен доход би бил 15-20к нето на месец.

# 231
  • при него
  • Мнения: 1 228
Тангра, ако трябва да отида малко по-навътре в материята....
Първо има едни таблици, с необходимите калории, въглехидрати, витамини и пр., на човешко същество, на месец. После, това се прехвърля към продуктите, които, са необходими, за да се осигурят тези калории, витамини, въглехидрати на месец. После, отиваме към една друга таблица, която смята сирене, примерно 3кг, месо, риба, мляко, плодове, зеленчуци, зърнени и пр. После срещу тези продукти се смята средна цена за града /региона. Така стигаме до общ разход за храна, на човек, на месец. Умножаваме по броя хора в домакинство. Получаваме примерно 1000 лева за 3 човека, общо за храна ( за да сме до около 35%, то целия доход на домакинството трябва да е примерно 3300). Т.е. остават ни 2300, в тях можем ли да вместим всичко останало или ако не, то колко реално ни е всичко останало. Смятаме си. Ако след реалните сметки, процента приход отделян за храна намалява ( примерно става 20%), то значи прихода на домакинството е по-висок от достойното заплащане. Ако процента отделян за храна се увеличава ( примерно отива на 40 или 50% процента), то дохода на домакинството е по-нисък от необходимия за достоен живот на това домакинство. Т.е. почваме да мислим, можем ли да намалим или изключим нещо, можем ли да достигаме по-висок приход, или, какво ще стане с домакинството, ако утре се увеличи с един човек или ако започнем да плащаме наем, който до сега не сме плащали. Интересна е темата за анализ и човек може да стигне до полезни изводи.
Справедливата заплата, е такава, с която даденото домакинство ( и тук варират брой членове и колко от тях имат доход) ще живее справедливо, достойно, в дадения град/ регион. Тя не е минимала заплата за оцеляване и не е "луксозна" заплата.

# 232
  • Мнения: 3 587
Съгласна съм.  Тук не приемаме за "финансово безпроблемно" състояние онова, в което да си позволиш всичко, което ти се иска на очите и въображението.

Някакъв миимален доход търсим, в който човекът да се чувства нормален човек.
Без да се буди нощем в тревога дали ще изкара месеца, дали ще си плати тока и наема, дали пак ще отложи смяната на гуми за догодина и се моли да не се разболее майка му, че няма заделени пари, а се е и увъртял в кредити - ама не ипотечни и инвестиционни, а от онези бързите, за спешни нужди. И докато пазарува, да не калкулира наум стоката в количката. Такива нещица. Не по-луксозно возило.....

# 233
  • Мнения: 404
Мисля, че сме Ок с 4000 за 2ма възростни, 2 деца, без наеми и без в това число фирмени разходи. Останалото са спестявания и варират. Но като мин 4000 за София без изхвърляния в глезотии е Ок, като май аз харча най-много в графа “глупости”.

# 234
  • Мнения: 645
.. аз харча най-много в графа “глупости”.

Честно да си кажа, в графата "глупости/глезотии" се включваме и аз, и половинката ми.
Но, за да следя графата "глупости" имам допълнителна дебитна карта, преди в нея всеки месец влизаха 300 лева (желание на предишния ми работодател). Така знаех, че тази карта се захранва ежемесечно. От нея излизаха парите за някое посещение при козметик, подаръци, билети за театър и някакъв дребошлък за мен.
Сега вече, тази карта си я захранвам аз и то не ежемесечно, а когато свършат или намалеят парите в нея. Изхарчвам много по-малко от 300 на месец от нея, но определено това е нещото, благодарение на което виждам какви и колко тъпотии съм си купила.
Може би от нея на месец излизат 100 - 130 лева.
Определено смятам да продължа така да си разбивам разходите (с допълнителната дебитна карта), тъй като понякога един поглед в баланса по сметка ме възспира от някоя тъпа покупка.

# 235
  • Мнения: 3 587
това е страхотна идея, крада я! 😘

# 236
  • Мнения: 14 793
Аз мислех да прилагам същото във вариант с пликове, по Елора.
Също и да избягвам да нося пари 'за всеки случай', защото колкото и се старая - 7-10-14 дни - накрая успявам да ги изхарча всичките. Освен това реално няма какъв случай да ми излезе.

# 237
  • Мнения: 645
.. Също и да избягвам да нося пари 'за всеки случай'

Никога не нося пари тип "за всеки случай", дебитната карта! Ако толкова ми потрябват ще платя с нея, ели ще изтегля от нея.
Когато съм имала пари "за всеки случай", физически, кеш, ами не съм ги изхарчвала.
Но установих, че нямам нужда от тях.
Банкомати има достатъчно, пос терминали - също.

# 238
  • Мнения: 404
Значи одеве смятахме колко се харчат и ги изкарахме средно 3850 лв, но все нещо ще изскочи, така че 4000 е реално.
По-особени разходи са средно разделено на годишния разход се пада месечно
2 коли поддръжка и разходи без гориво 100 лв
Почивки и заведения 300-350
Английски 1 дете 80 лв
Джобни 1 дете 200 лв

Естествено за храна и битови от магазин отиват най-много, изкарахме ги за всички около 2000 лв 😑

Мъжът ми беше възмутен аз да съм харчела 800 лв за дрехи, козметика и пр, смъкнах ги на 600, не знам дали е реално. Той на 3 месеца харчел по 150 лв за някои маратонки или дрехи. Ами не го спирам. То човек да не бъде честен….

# 239
  • София
  • Мнения: 35 056
Със заплатата не си плащам масрафа, но мога да си позволя да работя.
Ако не си бях послала дебело, към днешна дата не знам какво щях да правя.

Аз харча всеки лев осъзнато и всеки лев ми носи наслада.

Общи условия

Активация на акаунт