Заместване по време на болничен

  • 1 176
  • 30
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Здравейте, работя като компютърен специалист в отдел на голяма фирма. В моят отдел няма човек, който да може да ме замества, но има цял IT отдел, които обаче нямат пряк ангажимент към моите колеги.
И на практика, докато съм болна, се налага да работя дистанционно в част от времето. Не съм дребнава, но това ме натоварва психически, а отделно наистина съм зле щом съм стигнала до болничен.
Дали има някакви административни или правни норми, които да мога да ползвам като мотив да имам заместник от ИТ отдела? Не си позволявам чести отсъствия, но все пак съм човек и то вече на 50, и се случва да ми е зле. Уморих се хем да съм болна хем да се чувствам виновна от това.

# 1
  • Мнения: 703
Ти нямаш задължение нито да работиш когато си в болничен, нито да си търсиш заместник откъдето и да било. Разпределянето на работата в подобна ситуация следва да се организира от мениджър.

# 2
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не е твоя работа да се грижиш да търсиш заместник, нито е да работиш по време на болничен. Това даже е забранено.
Правиш го доброволно.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Благодаря за отговорите, не бях поглеждала така нещата! Явно в този случай прекалената съвест не ми върши услуга.

# 4
  • Мнения: 9 050
Ами то не е съвест, а е нарушение. Нямаш право да работиш, докато получаваш обезщетение за временна неработоспособност. Работодателят също има задължение да не допуска ти да работиш по време на болничен.
Прекият ти мениджър следва да разпредели задълженията ти или да ги поеме, ако отсъстваш непланирано.

# 5
  • Мнения: X
Нямаш задължения да работиш докато си болничен. Даже нямат право да те карат. Мениджърът ти да мисли какво да прави, нали за това е мениджър. Той да ти търси заместници, ти не си длъжна сама да си намираш кой да поеме работата ти.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Наистина имах нужда да чуя това. Не знаех, че е нарушение. Аз съм човек, който обича да спазва правилата.
Наистина част от вината е моя, не са ме карали насила, но се обаждат или пишат да  разкажат проблемите, и на мен ми тежи да подмина, затова се опитвам да оправя нещата.
Значи просто трябва да знам, че не е мой проблем и не трябва да се чувствам виновна, че не мога да реагирам.

# 7
  • Мнения: X
Винаги можеш да не вдигнеш или да обясниш любезно, че не се чувстваш добре и не можеш да се натоварваш с работа в момента. Да се обърнат към твоя мениджър и да ги насочи кой те замества.

Няма да оправиш света, докато работиш болна.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Много съм благодарна, че ми давате друг поглед на нещата!
Да, така ще правя, защото явно моето меко отношение доведе до това да смятат, че могат да ме притесняват докато съм болна.

# 9
  • Мнения: 31 373
Дорис, имаш пълното право да си в отпуска и болничен.
Кой ще те замести не е твой проблем.
Да си намерят.
На мен също ми се е случвало да нямам заместник.
Просто казвам, че еди кога си ми трябва отпуска или ще излизам в планиран болничен.
Първия път нямаше от цялата фирма кой да ме замести, работата беше със специфични програми.
Просто заявих на собственика, че след месец и половина съм 1 седмица отпуска и то платена и да мисли. Не ме вълнуваше ако ще да плаща на външна фирма за работата.
Не че не съм съвестна. Знам си правата.
На предишната работа пък трябваше да посетя лекар в друг град. Нямаше пак за моята длъжност никой обучен. Казах и месец предварително за тази дата и да си го мисли тя. Не е мой проблем. Аз правата си ги знам. А шефката беше човек,  който максимално беше тип робовладелец, но не с всеки, защото знае, че с някой хора не може да си позволи волности. Ако усети, че може да мачка - мачка.
Та намери човек, трябваше за ден да го обуча, а това беше свръх задача. Но в общи линии успях.
Имах и планирана операция след това. Просто заявих, че ще се оперирам и да го мислят.
2 месеца бях в болнични. Опитаха се да ме върнат нагло след месец. А бях с коремна операция. Културно ги отрязох. Към края на втория месец нещата станаха там напечени и се съгласих по време на болничните да идвам. Естесвено срещу заплащане, нищо че ще си взимам болничен. Може да е нарушение, ама нямаше начин.
Границите си ги поставяш ти. Като позволяваш използване,  ще те използват.
В същата фирма заради пандемията се въведе и работа от вкъщи. Започнаха се злоупотреби.
Една колежка с малко дете като излизаше в болнични и връчваха лаптопа да работела.
Потърпя малко и на третия път ги сиктердоса.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Елора, напълно права си, границите ги поставям аз. Това обаче ми е трудно, едно че така съм възпитана - другите да са доволни от мен. А второ че шефката ми е добър човек, но просто е работохолик и работи много самата тя, та изпитвам затова някак вина като отсъствам. Вече ще се постарая да се науча да поставям граници.

# 11
  • Мнения: 31 373
Ох, Дорис, много си те обичкам, ама ми иде да те напляскам Joy
Гледай ти да си доволна от себе си. Малко егоизъм трябва. Здравословен разбира се.
Ти по този начин си вредиш на себе си.
Малко погрешно са те възпитали да си в угода на всички.
Да си добър и да услужваш, не е нещо лошо, но си има граници.
Ако утре недай си боже ти се наложи тежка операция,как ще работиш?
От операционната ли? От болничното легло.
Човек в такива моменти му трябва спокойствие да се възстанови.
Ако трябва няма да взимаш служебния лаптоп. Казваш болнични съм. Не вдигаш телефона и това е.
Ако си с 40 градуса пак ли ще работиш като луда?
Аз два дни след операцията не можех да говоря от болка, а те ми звъняха да съм им обяснявала нещо.
Писах, че не мога да говоря и приключих.
Вредиш на себе си с това погрешно угаждане.
Имаш си трудов договор, работно време. Има си закони. Даже и в България.
Да си съвестен, да си обичаш работата, няма лошо. И на мен ми се е налагало да върша нещо от вкъщи.
Даже и не ми се е заплащало понякога дори извънредния труд като съм седяла и на работа.
От съвест, защото си обичах работата.
Но в един момент си казах стоп.
Като ти предстои пак някакъв ангажимент, със спокоен тон и усмихнато лице казваш на шефката си, че излизаш отпуска, болничен, да ти намерят заместник и да не те притесняват.
А и има и други ит хорица там все пак. Не са индианци.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 1 564
Абсолютно вярно е всичко написано. Всъщност и аз го осъзнавах, но ми е толкова трудно даже здравословния егоизъм. Затова се надявах да се намери начин да е уреден административно въпроса.
Но се радвам, че ви има, защото макар и на 50 години, за някои неща имам нужда да ми отворят очите.

# 13
  • Мнения: 9 050
Уреден е административно. В чл.18 от Наредбата за медицинската експертиза.

# 14
  • Мнения: 31 373
Абсолютно вярно е всичко написано. Всъщност и аз го осъзнавах, но ми е толкова трудно даже здравословния егоизъм. Затова се надявах да се намери начин да е уреден административно въпроса.
Но се радвам, че ви има, защото макар и на 50 години, за някои неща имам нужда да ми отворят очите.
Няма нищо трудно, стига да иска нещо човек Stuck Out Tongue Winking Eye

Общи условия

Активация на акаунт