Юридически казус с наследяване

  • 4 733
  • 104
  •   1
Отговори
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Здравейте!
Замислих се по една тема, моля имайте предвид, че е чисто хипотетична, така че не мога да отговарям на зададени въпоси за детайли, защото реален казус няма.

Ситуация:
Мъж, разведен, с дете (1-2-3... деца), с някакви имоти, независимо колко и какви
Жена,  разведена, с дете (1-2-3... деца), с някакви имоти, независимо колко и какви

Събират се мъжът и жената и сключват брак. Какво се случва с наследяването на имотите, при смърт на единия съпруг?
1. Той/тя (преживелият съпруг)  получава 50%, а децата делят остатъка, в зависимост от броя на децата?
2. След като преживелият съпруг също се спомине, всичко преминава в неговите деца?

Благодаря предварително за отговорите!

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 21:29 от Ноеми

# 1
  • Мнения: 2 113
т.1. е принципно грешна и не отговаря на условието, написано по-горе.
От грешка в условието няма как да се стигне до смислени отговори.
Професионалист ви го казава.

Идете с реалния казус при професионалист, че тука с кашата си доста хора ще введете в заблуждение.

Имотите, придобити преди брака, не се делят при посочените от Вас квоти в т.1.

# 2
  • София
  • Мнения: 4 284
Е, нали всичко преди брака си остава за човека и неговите наследници?

# 3
  • Мнения: 4 577
Ако примерно жената има две деца , мъжът има две деца и тя почине, наследството от нея се дели на 3 равни части ( на мъжа и двете деца). Когато мъжът умре, неговите деца наследяват тази една трета. Ако жената и мъжа са придобили общо имущество по време на брака, мъжът има 50% от него съответно получава 1/3 от дела на жената, а двете й деца получават също по 1/3 от нейния дял, което е по 1/6 от целия имот. Тези на мъжа след неговата кончина ще получат по 1/3 от целия имот

# 4
  • Мнения: 39 248
Е, нали всичко преди брака си остава за човека и неговите наследници?
Прав е човека, че бая заблуди ще получи. След развод се гледа имущество преди брак. При смърт е на общо основание.

# 5
  • София
  • Мнения: 16 003
Няма ли да е по-лесно разведените да се съберат, да си живеят, но да не сключват брак? За какво е нужен  ако се разбират и уважават?
Така и проблеми с наследствата няма да има.

# 6
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
т.1. е принципно грешна и не отговаря на условието, написано по-горе.
От грешка в условието няма как да се стигне до смислени отговори.
Професионалист ви го казава.

Идете с реалния казус при професионалист, че тука с кашата си доста хора ще введете в заблуждение.

Имотите, придобити преди брака, не се делят при посочените от Вас квоти в т.1.

Да, това злучи логично, благодаря! Тоест, новият съпруг няма общо с придобитите преди брака имоти на починалия съпруг, с други думи не може да го онаследи? Наследяват го само децата. Правилно ли разбирам?
Тоест, делят се само придобитите по време на брака имоти.

Ами ако преживелият съпруг (почине рано) и в последствие неговите родители починат? Наследството от тях дели ли се между неговите деца и новия съпруг? Или всичко си остава за децата по кръвна линия?

Аиша, със сигурнист е по-лесно да не се стига дотем. Но е интересен самият казус като казус.

то има и още хипотези... Simple Smile

Малко е като да станеш дядо на себе си

# 7
  • София
  • Мнения: 35 057
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.

# 8
  • Мнения: 4 577
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.

# 9
  • Мнения: 40 741
Aбе, не може да е баш така, защото иначе млади златотърсачки нямаше да се женят за дърти богаташи и да ги наследяват успешно. Не мисля, че може преживелият съпруг да не е наследник на починалия такъв.

# 10
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Aбе, не може да е баш така, защото иначе млади златотърсачки нямаше да се женят за дърти богаташи и да ги наследяват успешно. Не мисля, че може преживелият съпруг да не е наследник на починалия такъв.
Да, и на мен ми е интересно именно заради това. Не знам дали не е само по филмите.

# 11
  • Мнения: 4 577
На един клик разстояние има достатъчно и добре обяснена информация, не е нужно човек да е юрист, за да я разбере. Винаги съм се чудила защо хора, които явно не са прочели нищо по дадена тема, се изказват категорично и заблуждават питащите.
Ето ви описание:
В случай на смърт на един от съпрузите, брачният режим за имуществени отношения се прекратява и ако е била приложима имуществена общност, имуществената общност ще бъде разделена съгласно принципите, описани в точка 5.1. Преживелият съпруг получава своя дял, докато другата част от имуществената общност отива към наследството на починалия, което се разделя съгласно предписанията на Закона за наследството. Съгласно този закон преживелият съпруг наследява част, равна на частта на всяко дете. Ако децата на починалия вече са починали или недостойни, техните низходящи наследници имат право на наследство (Чл. 10 от Закона за наследството)
Ето  и линка, откъдето съм го взела: http://www.coupleseurope.eu/bg/bulgaria/topics/6-%D0%9A%D0%B0%D0 … D1%8A%D1%80%D1%82

# 12
  • София
  • Мнения: 35 057
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.
Това не е вярно. Новият мъж на майка ми, ще ми вземе наследството н а баща ми на куково лято Laughing

# 13
  • Мнения: 4 577
Ами прочети това, което съм пуснала по-горе като цитат или потърси малко в нета. Това, което ТИ си наследила директно от баща си никой не може да ти вземе, но това, което майка ти е наследила от него, ще го делиш с новия й.мъж, ако тя почине първа. Същото се отнася и ако майка ти има наследени имоти от своите родители - баба ти и дядо ти. Пак ще ги делиш с новия мъж, ако той я надживее.

# 14
  • София
  • Мнения: 13 027
Според Семейния кодекс:
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете. /децата на починалия, но не и доведени деца, които не са осиновени с пълно осиновяване от него/.
(2) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината - във втория.
(3) Ако няма други наследници по предходната алинея, съпругът получава цялото наследство.

# 15
  • София
  • Мнения: 35 057
Наясно съм, но, процента е непребежимо малък, още повече, че в новите бракове СИО е със съвсем друга тежест.
Наследница съм и съм наясно, даже от втора и трета линия.

# 16
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Не съм чела отговорите, но ще дам моето мнение като адвокат.
Ако имате брак, съпругът е наследник на имуществото на починалия съпруг. Независимо кога и как той е придобил имуществото. Преживелият съпруг наследява заедно с останалите редове наследници.

# 17
  • Мнения: 11 892
Съпругът е наследник-партньор на всяка група наследници и в зависимост от групата е квотата му. Когато наследява с деца на починалия съпруг, наследява част, равна на частта на всяко дете. Без значение дали наследодателят(починалият съпруг) е получил от своя страна това имущество от родители, от свой предходно починал съпруг, от лотария, от хазарт, образно казано.
Получава си всеки частта и толкова. Да кажем, по този начин преживелият съпруг е получил 1/3 от вила, 1/3 от овощна градина. Идва и неговият ред, оставил е като наследници само 2 деца. Тези негови идч се наследяват от децата му и няма никакви проблеми, че някога, в правния мир, преди да се наследят от последния наследодател, тези части са били собственост на когото и да е.
Така е на теория. На практика това рядко се случва или изключително рядко. Обикновено хората при втори бракове с деца прехвърлят(най-често чрез дарение) наличните си имоти на своите си деца. Което от своя страна крие други рискове, но пък решава морални дилеми "да не се ощетят децата".

# 18
  • Мнения: 4 577
Ще дам един съвсем реален пример от близкото ми обкръжение. Мъж със собствен бизнес и втора съпруга -домакиня. Имат общ син и по едно дете от първия брак. Мъжът умира, повечето му активи са придобити по време на брака. На жената делът е 50%от СИО +1/3 наследствен дял и същите за двете деца (от първия и втория брак). Няколко години по-късно умира синът от втория брак. Майка му го наследява изцяло. След две години си отива и тя. Така синът на втората съпруга сега наследи 5/6 от имуществото на майка си и втория й съпруг, а дъщерята от първия брак на мъжа - 1/6 от това имущество, при положение, че то реално е създадено от баща й.

# 19
  • Мнения: 883
Е, нали всичко преди брака си остава за човека и неговите наследници?
Да, но преживелият съпруг/съпруга също са негов/неин наследник. А преживелият съпруг вече го наследяват само неговите деца. И ако почине по- имотния  първи, децата му остават доста неприятно изненадани.
Това не е вярно. Новият мъж на майка ми, ще ми вземе наследството н а баща ми на куково лято Laughing
Дано всичко ви е документално оправено, защото познавам три които делиха наследството от бабите и дядовците по майчина линия с вторите съпруги на бащите си.

# 20
  • Мнения: 12 725
Абсолютно вярно е, че наследено имущество се дели от децата на отишлия си с новия супруг. Пример: наследствен имот на жената. Тя се жени повторно. Отива си преди мъжа си. Той дели с децата и получава 1/3, макар че имотът няма отношение към него. След неговата смърт синът на сестра му има дял в имота, макар че той реално е от дядото на децата на починалата, а на онзи син му е точно никакъв. Жената е имала две деца, те имат по 1/3 и онзи син има и той една трета.

Друг пример: Наследствен имот на мъжа, която е неговата част от по-голям имот от баща му. Деца няма. Той почива преди жена си, но над 10 години след сключването на брак. Тя става наследник на 2/3 от имота. Обаче и тя умира. Неин наследник е осиновена дъщеря на брат й, която пък изобщо няма никакво отношение към наследствения имот. Така внуците на дядото, чийто имот е наследен, делят с някоя си, който е точно никоя от никъде и тя има 2/3, а те си поделят едната трета.

Точно процентите не съм гледала за първия и втория казус, давам приблизителни стойности, защото не ми се занимава в момента. Но казусите са реални.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 284

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 10:47 от Светулчица

# 22
  • София
  • Мнения: 13 027
Зависи от твоето желание. Винаги можеш преди брака да прехвърлиш имотите ти на твоите деца. Моеж да сключиш предбрачен договор. И др.
Ако не се погрижиш сама, законът е предвидил той да наследи наравно.

# 23
  • Мнения: 40 741
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.
Това не е вярно. Новият мъж на майка ми, ще ми вземе наследството н а баща ми на куково лято Laughing

Вече няма наследство на баща ти (предполагам е починал). Каквото е било негово вече е наследено от теб и майка ти и е ваше. Твоето не може да го пипне онзи, но е наследник на майка ти, в чието имущество влиза и това, което е наследила от баща ти.

# 24
  • Мнения: 39 248

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?


точно така

# 25
  • Мнения: 40 741

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?



Да. И затова ако имаш ум в главата не се жениш, а си живеете така. Или сключвате брачен договор, ама там трябва добър адвокат, да не излезе нещо нищожно.

# 26
  • Мнения: 11 892
...Или наличните имоти се прехвърлят на детето, за да се реши предварително въпросът със собствеността. Обаче се запазва право на ползване, че знае ли се утре детето като се зажени, кой как ще му размъти главата.
Извън майтапите, една предварителна консултация с адвокат, обаче компетентен адвокат, ще спести много неприятни изненади в бъдеще.

# 27
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Обикновено идват да питат как да прехвърлят имот на сина, ама така да направим, че жена му един ден да не може нищо да вземе...

# 28
  • Мнения: 2 113
Обикновено идват да питат как да прехвърлят имот на сина, ама така да направим, че жена му един ден да не може нищо да вземе...

В такива случаи се чудя как по -деликатно да кажа, че ако почине синът, няма как съпругата му да не го наследи, дори и да остави завещание в полза на майка си, например.

Бракът се оказва договор на двама с държавата, ама масово хората не го осъзнават.
Брачни договори, прехвърляния и прочие остава да се мъдрят, но никой не знае какво му е писано и кой пръв ще умре.

# 29
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Много благодаря за отговорите и за дискусията, мили дами! Много ми беше интересно!

# 30
  • Мнения: 883

Значи, имам аз дете/деца, имам 2-3 апартамента и 2-3 коли, женя се за някакъв без нищо, пуквам и наш мъж наследява имотите и колите ми наравно с децата ми?

Да разбира се, щом ти е съпруг. А него ще го наследят неговите близки, твоите деца не са му никакви.
Но в обратният случай, децата ти ще имат дял от неговоите чрез теб. Може да направиш завещание, но така че да е спазена запазената му част. Иначе ще го обори. Няма начин да обезнаследиш съпруг/а.
Дано темата да е полезна, защото много народ масово не разбира смисълът на брака като юридически акт.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 14:39 от xxxxx

# 31
  • Мнения: 2 559
Много благодаря за отговорите и за дискусията, мили дами! Много ми беше интересно!
За жалост интересното не значи справедливо Wink

# 32
  • Мнения: 909
Само общото движимо и недвижимо имущество се дели, спрямо починалият съпруг.
Това не е вярно. Цялото наследство на починалия съпруг се дели между преживелия и децата на починалия - всеки от тях получава равен дял.
Това не е вярно. Татко почина, след 6 години почина майка му, къщата беше нейна, наследници на къщата сме аз и сестра ми, майка не получава нищо, което е наследство на баща ми. Получава само нещата, които са били на негово име.

# 33
  • Мнения: 9 342
Когато баба ви е починала, наследството е от нея за внуците, не от баща ви. Баща ви няма наследство от майка си, защото е починал преди нея.

# 34
  • София
  • Мнения: 13 027
Деси, наследяването става по ред на откриване на наследството, а не по роднински ред.
Майка ти е наследила бащата ти след смъртта му. Няма как обаче майка ти да наследи баба ти, защото тя е починала след баща ти.
Наследници са само преживелите роднини. Наследство със задна дата няма.

Пепа, правото е справедливо, но тази справедливост невинаги съвпада с моралните убеждения.

# 35
  • Мнения: 4 577
Другите са го написали, но и аз да добавя. Ако бабата на Деси беше починала първа и баща й е единствен син, то само той щеше да я наследи. След неговата смърт майката на Деси, тя самата и сестра й щяха да имат по 1/3 от къщата.

# 36
  • Мнения: 12 725
Може да се обезнаследи съпруга или съпругата, ако има предбрачен договор. Или брачен.
Имаше описан интересен казус тук в БГ мама. Родители купуват на сина си апартамент. Той се жени, ражда му се дете и скоро след това този син умира. От гледна точка на родителите, апартаментът трябва да остане за неговото дете, защото нали те са го купили.

Да, но не - тази жена се омъжва втори път, и не само, че живее с мъжа си в така придобития апартамент заедно с нейното и впоследствие с природени деца, но и след нейната смърт наследници наред с внучето са нейния мъж и общите им деца, като целият този народ няма нищо общо с дядото и бабата, които са си дали парите за апартамент на сина и биха искали да обезпечат внучето си с жилище.

# 37
  • Мнения: 883
Да, и ако майка и се бе омъжила в последствие, новия съпруг ще наследи 1/3 от дела на майката, т.е 1/9. Ако обаче бабата бе прехвърлила къщата на сина си докато е жив  възмездо /с покупко-продажба, срещу гледане/, то майка и щеше да получи своя дял от СИО и отделно да наследи първия съпруг наравно с децата си. Тогава вторият наследява 1/3 от целия дял на майката. Няма никакво значение, че е от бабата от бащина страна, важен е редът на откриване на наследство.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 16:28 от xxxxx

# 38
  • Мнения: 909
Когато баба ви е починала, наследството е от нея за внуците, не от баща ви. Баща ви няма наследство от майка си, защото е починал преди нея.
А защо в удостоверението за наследници на баба ми основен наследник се води татко, и после сме изброени ние като 1.1 майка, 1.2 кака и 1.3 аз? Защо го водят още наследник на майка си, а не пишат само внуците?  За това и така отговорих.

# 39
  • Мнения: 12 725
Той пак си е наследник, но на удостоверението би трябвало да пише - починал. И от там нататък се разсъждава.
Но и да не пише, пак е починал.

# 40
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Не, не е наследник. Няма как да го пише в удостоверението за наследници на майка му. Че и съпругата му... все едно и тя е наследник на бабата. Няма как да е написано така....

# 41
  • Мнения: 12 725
...Изтривам, имаше лични данни.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 16:41 от Uncommon

# 42
  • Мнения: 2 559
Да, но не - тази жена се омъжва втори път, и не само, че живее с мъжа си в така придобития апартамент заедно с нейното и впоследствие с природени деца, но и след нейната смърт наследници наред с внучето са нейния мъж и общите им деца, като целият този народ няма нищо общо с дядото и бабата, които са си дали парите за апартамент на сина и биха искали да обезпечат внучето си с жилище.
За тази "справедливост" говорех. Какво общо имат тука моралните убеждения.

# 43
  • Мнения: 883
Може да се обезнаследи съпруга или съпругата, ако има предбрачен договор. Или брачен.
Ами в  България има брачни договори, които са валидни в часта си, която не противоречат на останалите закони. А има и запазени части. Т. е никой не ти пречи да си сключиш такъв договор, ако много държиш, но да очакваш че преживелия съпруг няма да го обори, ако наследството е симпатично...Grin

За другото- да, много случаи има такива. Аз познавам и баба която бе изгонена от снахата от триетажната къща която построи и почна да живее по познати и роднини, защото приписа къщата на сина си и той почина.
И много други реални случаи. Само в този форум колко различни казуси са споделяни. Но който не иска да дели с чужди хора, максимално си изпипва нещата документално. Разбира се не е възможно да се обхванат всички опции.

Последна редакция: чт, 07 апр 2022, 16:54 от xxxxx

# 44
  • Мнения: 909
Не, не е наследник. Няма как да го пише в удостоверението за наследници на майка му. Че и съпругата му... все едно и тя е наследник на бабата. Няма как да е написано така....
Моя грешка, извинявам се, майка я няма.
Скрит текст:

# 45
  • София
  • Мнения: 13 027
Това какво общо има?

# 46
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
А, това е друго.

# 47
  • Мнения: 40 741
Да, но не - тази жена се омъжва втори път, и не само, че живее с мъжа си в така придобития апартамент заедно с нейното и впоследствие с природени деца, но и след нейната смърт наследници наред с внучето са нейния мъж и общите им деца, като целият този народ няма нищо общо с дядото и бабата, които са си дали парите за апартамент на сина и биха искали да обезпечат внучето си с жилище.
За тази "справедливост" говорех. Какво общо имат тука моралните убеждения.

Справедливостта е субективно нещо.

А иначе въпросното внуче все пак ще бъде с най-голям дял - още от първото наследяване му се полагат 50% (другите за майка му). А после е наследник и на майка си и пак ще вземе някакви проценти (ако са то, мъжът и две деца ще е 1/4 от тези 50%) и така накрая ще има 1/2 + 1/8 = 5/8 или 62,5%, ако не бъркам някъде.

# 48
  • Мнения: 909
А защо татко е все още наследник след, като е починал? Объркано ми стана и всеки път ме карат да вадя и удостоверени за наследници на татко.

# 49
  • Мнения: 883
защото сте наследници по заместване

# 50
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Не е наследник. Наследници са винаги живи хора. Човек, който е починал, няма как да бъде наследник на някого. Затова се гледа датата на смъртта.

# 51
  • Мнения: 2 559
Да, но не - тази жена се омъжва втори път, и не само, че живее с мъжа си в така придобития апартамент заедно с нейното и впоследствие с природени деца, но и след нейната смърт наследници наред с внучето са нейния мъж и общите им деца, като целият този народ няма нищо общо с дядото и бабата, които са си дали парите за апартамент на сина и биха искали да обезпечат внучето си с жилище.
А иначе въпросното внуче все пак ще бъде с най-голям дял - още от първото наследяване му се полагат 50% (другите за майка му). А после е наследник и на майка си и пак ще вземе някакви проценти (ако са то, мъжът и две деца ще е 1/4 от тези 50%) и така накрая ще има 1/2 + 1/8 = 5/8 или 62,5%, ако не бъркам някъде.
Така или иначе немалка част отива И при чужди хора. Понякога това е резултат от усилията на цял един живот. Защо правото си присвоява "правото" да прави подаръци.
Всички сме 50/50 - наследодатели/наследници. Тоест по някакъв начин сме или ощетени, или бенефициенти, често без никакво усилие.

# 52
  • Мнения: 40 741
Така или иначе немалка част отива И при чужди хора. Понякога това е резултат от усилията на цял един живот. Защо правото си присвоява "правото" да прави подаръци.
Всички сме 50/50 - наследодатели/наследници. Тоест по някакъв начин сме или ощетени, или бенефициенти, често без никакво усилие.

Да, чужди на първоизточника, така да се каже. Но когато синът се е оженил за майката е приел, че в случай на смърт тя заслужено ще му е наследник. Ако е искал е можело да подпишат договор, но не са го направили, значи майката заслужено получава 50%. От този момент нататък вече първоизточникът изчезва - майката "заслужено" има дял и после близки за нея хора и го наследяват. За да не стане така трябва от самото начало да се лиши майката от дял в имуществото на мъжа. Ама тогава дали щяха да се оженят и дали щеше да има внуче?

# 53
  • Мнения: 12 725
Ако родителите бяха купили апартамента на тяхно си име, синът можеше да живее в този апартамент. Тогава тяхното внуче щеше да е наследник на баба си и дядо си. Само то, никакви доведени-заварени и прочие роднини и нероднини на някого си.
Смятам, че жената щеше да се ожени въпреки всичко и щеше да се роди това внуче, защото тя щеше да си прави сметка, че този апартамент ще остане един ден за съпруга й.

# 54
  • Мнения: 2 559
Абе знаем, че женейки се, (защо ли го правим!)  рядко ходим с писалка и договор в ръка. Още повече, ако нямаме нищо. Но си е несправедливо отвсякъде, един ден да се озовеш делител с още една камара, присламчила се в последствие.

# 55
  • Мнения: 40 741
Тоест майката е присламчила се и е наследник на 50% незаслужено и несправедливо?  Говорим само за нея, така ли смяташ?

# 56
  • Мнения: 2 559
Да, тя няма принос в имота, който родителите на мъжа й са създали. Ако с мъжа си имаха общи блага, да.

# 57
  • Мнения: 40 741
Да, тя няма принос в имота, който родителите на мъжа й са създали. Ако с мъжа си имаха общи блага, да.

Е, ако съпругът и е смятал така да е сключил договор. Ако родителите му са искали застраховка - да са оставили имота за себе си. Но явно не е станало така и явно съпругът е решил, че жена му също има принос за семейството им. Можело е тя да умре първа и тогава той да наследи нещо нейно без да има принос - съдба.
Както казах - справедливостта е нещо субективно.

# 58
  • София
  • Мнения: 13 027
Живеейки в едно жилище със съпруга/а, винаги другият съпруг/а има принос. Най-малкото с чистене на този дом, поддържане, плащане на сметки.
Който не иска да си "меша лапите", не сключва брак и всеки от партньорите си живее отделно. В този случай е добре и за общите си деца да дават 50:50 при отглеждането. Друг е въпросът как точно ще премерят това поравно.

# 59
  • Мнения: 18 476
А какъв принос има синът за закупеното или наследеното от родителите му жилище?
Синът и снахата са (били) семейство. На неговите родители тя може да им е чужда и омразна, но за него е семейство. Това е. Най-нормалното нещо е съпругът\съпругата да наследи.

# 60
  • Мнения: 2 559
А какъв принос има синът за закупеното или наследеното от родителите му жилище?
Той е тяхна кръв. Всеки, създавайки нещо знае, че един ден ще го остави на децата си.

# 61
  • Мнения: 18 476
А какъв принос има синът за закупеното или наследеното от родителите му жилище?
Той е тяхна кръв. Всеки, създавайки нещо знае, че един ден ще го остави на децата си.

Значи нито синът, нито жена му, нито децата им имат принос. Понеже за наследяването се търсеше принос.

# 62
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Да, тя няма принос в имота, който родителите на мъжа й са създали. Ако с мъжа си имаха общи блага, да.
Наследникът никога няма принос. Той наследява, защото е близък на починалия, на последния починал собственик, а не защото е допринесъл за придобиване на имуществото. Нещо повече, ако един от наследниците има принос, може да иска той да се приспадне от наследството, т.е. да не се дели между наследниците.

И чисто практически: няма как да следим назад до безкрайност кой първи в родата преди Х поколения е придобил с принос (купил, да речем) имота, че да изключваме до безкрайност занапред онези, които не са му роднини на този първия.

# 63
  • Мнения: 13 753
Тоест майката е присламчила се и е наследник на 50% незаслужено и несправедливо?  Говорим само за нея, така ли смяташ?
Майката, т.е. снахата в последния пример не се е присламчила и си е наследник съвсем заслужено и справедливо - съпруга му е била, общо дете е родила. Несправедливото и незаслуженото идва след това. С появата на новият мъж и новите деца в картинката и такива нелицеприятни подробности, като отчуждаване на детето от родните му баба и дядо до степен прекъсване на всякакви връзки с тях. Тя си знае разбира се, но неморално ми се стори! И тогава си помислих, и сега го мисля - дано поне е достатъчно коректна да не ощети първото си дете за сметка на следващите. По отношение на въпросния апартамент, де.

# 64
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
В случая нали това първо дете също е наследник на починалия си баща?

# 65
  • София
  • Мнения: 19 221
Един реален пример: Съпрузи без деца (С1 и С2), живеят в наследствено голямо жилище на С1 в престижен квартал, също така С1 е наследил и вила в покрайнините на София.
Ако С1 почине първи, жилище и вила ще се наследят от С2, който пък ще бъде наследен от сестра и двама племенници, т.е. хора, които с нищо не са допринесли за тези имоти. Със сигурност родителите на С1 биха искали жилището да отиде у техни роднини.
Но и С2 евентуално ще наследи по 1/2 от 3 жилища, макар и по-скромни. Неговите родители също едва ли биха искали да ги наследят чужди хора, каквито се явяват братовчедите на С1, ако С2 почине първи.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 12:50 от Cuckoo

# 66
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Наследници на С1 освен съпруга(-та) са и неговите собствени племенници или братя и сестри.
Аз не мога да разбера какво се предлага - съпругът изобщо да не наследява, че недай си боже нещо да не отиде у чужди племенници?
Те родителите на С1 може и да не са искали синът им да се жени за тая кобра, ама на - оженил се е. А имотите на родителите, откак те са умрели, вече не са техни. С1 може да ги продаде, подари, пък родителите му да не са искали - и продажба ли да не може да се извърши?
С1 може да има дете (не в казуса), а то - полубрат или полусестра, на когото С1 не е родител. Детето му може да наследи имота на баба си и дядо си и да умре бездетно. Брат му също няма да има нищо общо с родителите на С1, а ще го наследи. И братя и сестри ли да не наследяват?

Наследникът, бил той съпруг, племенник, дете или братовчед, наследява онова, за което НЕ е допринесъл. Това е идеята. За което е допринесъл, може да иска да му се изравни в пари над дела му. Наследството се получава заради близост с последния починал, не е награда за принос и не е свързано непременно с близост или родство с родителите или прадядото на наследодателя.

Последна редакция: чт, 21 апр 2022, 11:31 от Магдена

# 67
  • София
  • Мнения: 19 221
Нарочно не пиша полове. С1 няма братя/сестри, най-близки са първи братовчеди.
Да кажем, че родителите на С2, които са живи, може би искат да ги наследят изцяло внуците им.

# 68
  • Мнения: 4 577
Честно казано, не мисля, че някой много се вълнува какво отива при братовчеди. По-скоро за повечето хора е важно какво ще наследят децата им и дали един втори брак би ощетил тях.

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Няма значение полът и за моя пост. Какви предлагаш да бъдат правилата за наследяването?

# 70
  • София
  • Мнения: 19 221
Магдена, точно това се чудя. Може би е добре съпрузите да си направят някакъв договор, не зная брачен или нещо подобно.

# 71
  • Мнения: 4 577
Магдена, точно това се чудя. Може би е добре съпрузите да си направят някакъв договор, не зная брачен или нещо подобно.
Наследяването не може да се променя с договор. Възможно е да се прави със завещание.

# 72
  • София
  • Мнения: 13 027
Да кажем, че родителите на С2, които са живи, може би искат да ги наследят изцяло внуците им.

Щом са живи след С2 е очевидно, че ще ги наследят внуците им или другите им роднини. С1 няма да ги наследи.
А и какво общо имат родителите!? Преживелият съпруг наследява само съпруга си. И не всичко при живи деца или родители на партньора. Преживелият съпруг не получава на следващ етап наследство по заместване.

# 73
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Няма начин да се изработи подобно общо правило според мен. Няма и как да направим така, че имотът да се "връща" при потомците на първия, който го е купил или построил и който може да е живял преди много поколения.
Детето на С1 може да умре бездетно и да го наследи полубрат му или другият му родител, но може това да се случи не с детето, а с внука или правнука на С1 - и пак наследството да отиде при хора, които не са потомци на родителите на С1, а тези родители и това може да не са го искали. Наследството пък може да включва неща, наследени от най-различни хора - от родителите на С1, от родителите на С2, от братята и сестрите на С1 или С2, от нечия леля или починал/-а съпруг/-а... Няма как да проследим назад кой имот откъде е дошъл или пък да делим всяка вещ на отделно наследство. Ами задълженията? Wink

# 74
  • София
  • Мнения: 19 221
С2 не е починал, просто родителите му са още живи, докато на С1 не са.
Така че С1 е сам собственик, без братя и сестри, докато С2 все още е хипотетичен, има и сестра.

# 75
  • София
  • Мнения: 13 027
Тогава родителите на С2 да сключат сделка за покупко-продажба с внуците си или с дъщеря си, след като толкова държат. Тяхна воля. Докато те са живи, наследство няма и имотите са си техни, но с имотите на С2 нямат нито законово, нито морално право да се разпореждат.

# 76
  • Мнения: 3 379
Няма начин да обезнаследиш съпруг/а.

Леле...
Обичам да казвам, че бъдеще никому не е обещано, но това горе леко ме потриса. Че то да взема да се разведа докато е време...

# 77
  • Мнения: 883
Е, недей така с лошо, може и да го надживееш....Relieved
Сега, ясно е че пишем за Бг. Как е на другите места и има ли запазени части, и доколко при сключване на  брачните договори има свобода, е нещо съвсем различно.
Когато има деца, които не са на единия от съпрузите, особенно когато той е по- имотния, или когато няма общи деца, бракът може да преразпредели  имуществото, в зависимост от поредността към оня свят.   В темите за или против брака, това се опитват да го обяснят момичетата, които не искат да го сключват, за да бъдат наследени само от децата си. Но обикновенно биват обвинявани в меркантилност.
Не казвам че семейното ни право е цвете, напротив, но има и много по- зле. Проблемът е, че масово хората подписват един договор, без въобще да са наясно с правата и задълженията по него.Scream

# 78
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Какъв договор?!
Те брак сключват и после се чудят кои и защо точно те са им евентуалните наследници, ти договор.... Договор е по-лесно да се развали, ама последиците при брак и развод са си доста сериозни.

# 79
  • Мнения: 883
Имам предвид че бракът си е договор,  т.е точно това за сериозните последици и евентуалните наследници и т.н..

# 80
  • Мнения: 13 753
И какво сега, да не се женим ли 🙂

# 81
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Ми някои съжаляват...

# 82
  • Мнения: 4 577
И какво сега, да не се женим ли 🙂
Просто е важно човек да знае какво следва от дадено действие. На възраст, в която няма вариант за общи деца, аз не бих сключила втори брак, точно за да не ощетя детето си. Смятам, че така е най-отговорно, вкл. и за другата страна.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Аз не виждам какво толкова му е на семейното ни право, или в случая на наследственото, но у нас добрият тон изисква да се говори за Бг нихилистично, иначе явно ще ни вземат за глупави, наивни, лицемери или не знам и аз какви. Тъкмо идвам от тема, в която разбрах, че в България истински медии няма, ама какво да очакваме, то държава няма, и попадам на това. Сори за офтопика. А семейното и наследственото право, вкл. българското, са като топлата вода - открити отдавна по цял свят, не сме ги измисляли ние и сега.

# 84
  • София
  • Мнения: 4 884
Може ли някой да сподели какво се случва със следния казус:

Младеж на 18 г. прави отказ от наследство на починалия си родител заради голяма кредитна задлъжнялост.
Същият този младеж наследява ли баба си /майка на починалия му родител/ по някакъв начин?

Бабата има двама сина /единият е починалия баща на младежа, другият е чичо му/.

В случай, че бабата в един момент я няма, кой се явява неин наследник?

1. Само чичото, който е единствения и жив син;
2. Чичото и младежът, независимо от отказа от наследство.
3. Друг.

# 85
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Многократно е коментирано във форума.
Наследява заедно с чичото. Независимо от отказа.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Стига бабата да е починала СЛЕД баща му, че май питащият е пропуснал да спомене. Освен ако от думите "в случай че в един момент я няма" не се извлича инфо, че сега я има. Wink
Ако е преди, нейното наследство е станало част от това на бащата и отказът се отнася и за него.

# 87
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
Жива е.

# 88
  • Мнения: X
Тогава родителите на С2 да сключат сделка за покупко-продажба с внуците си или с дъщеря си, след като толкова държат. Тяхна воля. Докато те са живи, наследство няма и имотите са си техни, но с имотите на С2 нямат нито законово, нито морално право да се разпореждат.

Точно при подобна покупко-продажба и последвал развод на мой чичо съпругата успя да му вземе и почти всичко, включително бащината къща. Защото нейн вуйчо ги бил посъветвал родителите на мъжа й все едно да им продадат имота. Та гаранщия 100% рядко има.

# 89
  • София
  • Мнения: 13 027
Клариче, ако са продадени с пожизнено право на ползване и си живеят в тях, бившата съпруга няма как да му вземе нищо. Пък и аз визирах внуците и със собственото дете, а не "чуждата" снаха/зет. Wink

# 90
  • Мнения: X
Клариче, ако са продадени с пожизнено право на ползване и си живеят в тях, бившата съпруга няма как да му вземе нищо. Пък и аз визирах внуците и със собственото дете, а не "чуждата" снаха/зет. Wink

С пожизнено ползване, ама те хората са починали преди развода! Иначе има варианти явно.

# 91
  • Мнения: 6 526
И какво сега, да не се женим ли 🙂

Най-после стигнахте до правилния извод Joy

# 92
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Здравейте отново, отново съм с питане:
Разведени родители, бащата почива, детето го наследява. Жилището на бащата е закупено с кредит. Детето няма как да изплаща кредита в близко бъдеще, защото е още в детска градина. Починалият няма други наследници (други деца, съпруга).
Какво се случва с имота?

# 93
  • Мнения: 40 741
Бащата има ли застраховка? Обикновено с кредитите върви и такава. И много зависи точно как е написана и формулирана. Ако има такава и е добре направена може детето да остане с апартамент. А ако няма предполагам, че банката ще вземе имота и ако останат пари ще ги дадат на детето. По-вероятно е обаче да не останат и да му се тропнат дългове. И тук имаше една засукана и оплетена каша с отказ от наследство на малолетни, ама не знам какво е последното решение на въпроса. Юрист да пише.

# 94
  • София, Лагера
  • Мнения: 2 983
Съжалявам, не мога да отговоря на въпроса, вероятно има застраховка, след като е с кредит.
Ако хлапето остане с апартамент и кредит, то би следвало майката да го изплаща вероятно. Ако е така, то майката изплаща, пък после няма права върху имуществото...
Или банката просто продава имота? В този случай къде отиват средствата, след като детето е малко? То докато навърши пълнолетие да разполага с тях, я камилата, я камиларя, ако са много годините...

# 95
  • Мнения: 40 741
Майката е настойник и има някакви права да управлява имуществото на детето, а с решение на съда може и да продава или инвестира активи... Но има много неизвестни. И мисля, че майката не трябва да изплаща, а би могла да изплаща, ако изобщо се налага. И да, няма да има права, но може да живее там (поне) докато детето стане на 18, а и нали остава за детето...

# 96
  • Мнения: 1 792
Повечето кредити са със застраховка и риска смърт е задължително включен.Обичайно застраховката е с размера на кредита,така,че банката ще си вземе парите от застрахователя и апартамента ще остане на наследниците.Вече ако няма застраховка....

# 97
  • София
  • Мнения: 4 884
Застраховката покрива кредита, ако са плащани редовно минимум първите шест вноски. Има и други условности в общите условия на кредитния договор, които трябва да проверите на място в банката. В нашият случай бяха платени само две и единственото спасение беше отказ от наследство.

# 98
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
Отговорено е - ако има застраховка, от нея, ако няма и никой не поеме кредита доброволно - "банката просто продава имота". Ако има остатък след проданта, нищо не му пречи да си стои по сметка на детето неопределено време, как къде отиват средствата...

# 99
  • Мнения: 12 725
Много добра сметка трябва да се направи, като се вземе информация от банката и се ползва адвокат. Ако майката просто започне да изплаща, това ще е доста глупаво, защото ще изплаща много години, сама, не стига, че и детето отглежда сама и накрая тя самата няма да получи нищо. Може да има вариант да стане съсобственик. В крайна сметка, детето към момента на смъртта на баща си става собственик не на апартамента, а на задължението по изплащането му, без частта, която е вече изплатена и която може да е доста малка. А реално банката е собственик на апартамента.

За отказ от наследство пък трябва да се види този баща дали е имал и други активи и как би било най-добре за детето - дали има вариант да излезе на печалба, ако приеме наследството.

# 100
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 801
При всички положения наследство от малолетен се приема по опис.

# 101
  • София
  • Мнения: 16 003
Дори покойния да е имал застраховка на кредита - обичайно се поставят условия как е настъпила смъртта. Четох за разведена  жена на морето - подпийнала и я блъснала кола. Не признали застраховката и детето трябвало да изплаща. Бащата беше раздул случай по медиите и много се възмущаваха.
Преди 1 -2 лета беше този случай.

# 102
  • Мнения: 40 741
Раздуха се случаят и застрахователят клекна накрая. Поне така четох.

в крайна сметка, детето към момента на смъртта на баща си става собственик не на апартамента, а на задължението по изплащането му, без частта, която е вече изплатена и която може да е доста малка. А реално банката е собственик на апартамента.


Това не е вярно, макар и да е ипотекиран този апартамент, собственикът не е банката. Това не е лизинг, а ипотека и собственикът си е кредитополучателят, само дето имотът е с тежести. Но си е негов.

# 103
  • Мнения: 12 725
Да, права си. Моя неточност на изразяването.

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 14 351
И понеже апартаментът си е на детето, съответно приживе - на бащата, а не на банката, няма вариант майката да стане съсобственик по силата на самото изплащане. Би имала право да си получи от детето дадените пари за изпълнение на неговото задължение (погасителна давност за това вземане ще тече след пълнолетието на детето) или то самото след пълнолетие да и прехвърли дял от имота доброволно.
Отказ от наследство, освен че надали би имал смисъл при наличие на цял апартамент, е и спорно дали може да се извърши от лице под 18-годишна възраст. Доводите в полза на мнението, че не може, са свързани и с това, че децата под 18 винаги приемат по опис, тоест при наследство с повече пасиви отговарят само до размера на активите. Има образувано тълкувателно дело на ВКС по този въпрос - дали е допустим отказ от ненавършил пълнолетие.

Общи условия

Активация на акаунт