Жени градят кариера - Вашето мнение

  • 7 037
  • 192
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 556
Бих искала да чуя вашето мнение, имаме ли жените равен старт с мъжете за кариера в работата ?

# 1
  • Мнения: X
Разбира се. Никога не съм се чувствала, че мъжете имат някакво предимство пред мен или че съм дискриминирана по полов признак.

Вероятно в различните сектори нещата седят различно.
В момента дори съм в мъжки тим- само аз съм жена от българската част на екипа, има 7 момчета.
В другата част на екипа (глобален тим сме) също има една жена и 6 мъже.

Колегите и мениджъра са се държали винаги добре.

Вероятно се смята, че кариерата за жените става по-трудна ако са майки. Сигурно има резон, но ако седиш 2-3 години майчинство в това време мъжете работят и повишават квалификацията си. Виждам и много жени, които през майчинството изкарват курсове и магистратури, така че за мен е до човек, а не до полова принадлежност.

# 2
  • Мнения: 1 992
Зависи в коя сфера.

# 3
  • Мнения: 40 892
Принципно няма като цяло. В някои браншове и в някои фирми може и да има, ама пък в топ университет по света едно момиче ще има бонус при равно представяне с момче (с цел diversity). Разликата в кариерното развитие си я правят самите жени в последствие - основно заради майчинството, но и поради по-слабия кариеристичен нагон като цяло.

# 4
  • Мнения: 1 327
Равен старт - да, после се разделят пътищата. Ето, например, аз си пазя енегрията за децата и не искам да приема по-висока длъжност. Би означавало да се  отдам на работата изцяло, да влагам много време и ресурси. А аз не искам да си виждам децата само вечер.
Иначе, да, жените сами си слагат прегради на пътя, като просто не кандидатстват за високи постове.

# 5
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Не, естествно, жените са с едни гърди по-напред като стоят на старта 😁

# 6
  • София
  • Мнения: 38 476
Не сме равни, не сме еднакви, супер различни сме и това е супер!

# 7
  • Мнения: 6 764
По интервюта са ме питали не веднъж има ли кой да ми гледа детето, смятам ли да имам още деца и куп неуместни въпроси, които едва ли се задават на мъжете. Първобитно е мисленето, че деца се гледат само от майката, както и че имаш ли дете, ще паднеш в канала ако решиш да се грижиш за него. Всъщност жените са доста по-зли, неразбиращи и директно дискриминиращи ако кандидата за една позиция е жена - родител на малко дете и мъж - родител на малко дете.

# 8
  • Мнения: 6 554
Смятам, че имаме, да.
Обаче тази картинка ме дразни откровено. Половината "препятствия" трябва да са в другите ленти. Ако някоя жена се е нагърбила с работа на пълен ден, къща и деца, при условие, че има наличен мъж в картинката, проблемът си е изцяло нейн. Сори.
Оххх много ме дразни картинката, чак втори път искам да го напиша. И ме дразни това, че този стереотип се поддържа от жените!

# 9
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не, естествно, жените са с едни гърди по-напред като стоят на старта 😁

Същото като го напише мъж и го изтриват...! Казано от жена, звучи по друг начин.             Smile

# 10
  • Мнения: 1 992
Тук става дума за кариера - например хирург -  на кого ще плащат повече на жената или мъжа? Не може да отречем, че има и професии, при които жените чисто физически не могат да вършат работа.
Но като става дума -жените се бореха за равни права с мъжете - да гласуват, работят, но не извоюваха право мъжът да поеме някои от функциите на жената, затова идва това разминаване. Колкото и да обясняваш на мъжа, че твоите задачи са двойно повече, той пак ще си стои със старото разбиране, че доста от задълженията вкъщи са на жената.

# 11
  • Мнения: 1 556
Тук става дума за кариера - например хирург -  на кого ще плащат повече на жената или мъжа? Не може да отречем, че има и професии, при които жените чисто физически не могат да вършат работа.
Но като става дума -жените се бореха за равни права с мъжете - да гласуват, работят, но не извоюваха право мъжът да поеме някои от функциите на жената, затова идва това разминаване. Колкото и да обясняваш на мъжа, че твоите задачи са двойно повече, той пак ще си стои със старото разбиране, че доста от задълженията вкъщи са на жената.
Домакински задължения- едно домакинство не се състои само от жената. Трудно може сам да се сети мъж, който като дете дори не си е оправял леглото сутрин ( има си маминка за това) ,че може да измие съдовете, в които му е сервирана вечерята. Мъж ,който не помага в домакинството според мен е бил просто разглезено дете, следователно пак ние ЖЕНИТЕ сме си виновни за това.
Мъжът се прибира от работа и неговия работен ден приключва, а за жената след работно време работата не свършва.

# 12
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Тук става дума за кариера - например хирург -  на кого ще плащат повече на жената или мъжа? Не може да отречем, че има и професии, при които жените чисто физически не могат да вършат работа.
Пълни глупости. В развитите държави се обявява заплата за мястото и няма как да се плати по-малко на определен кандидат, има закони срещу дискриминация и какво ли не, а жени вече има във всякакви професии. Темата "жени градят кариера" беше актуална преди повече от век.

# 13
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Домакински задължения- едно домакинство не се състои само от жената. Трудно може сам да се сети мъж, който като дете дори не си е оправял леглото сутрин ( има си маминка за това) ,че може да измие съдовете, в които му е сервирана вечерята. Мъж ,който не помага в домакинството според мен е бил просто разглезено дете, следователно пак ние ЖЕНИТЕ сме си виновни за това.
Мъжът се прибира от работа и неговия работен ден приключва, а за жената след работно време работата не свършва.


Преди да започнеш да обобщаваш, разкажи ни за твоят мъж и твоите деца.

# 14
  • Мнения: 1 992
Има и държави, в които има такава дискриминация. Тук в България не съм ставала свидететел, нито пък на мен ми се е случвало да ме дискриминират. Разбира се, че има жени във всяка сфера, но не са много, например при миньорите, автомеханици. Преди мен споменаха и друг вид дискриминация - да питат дали имаш деца, дали имаш намерение и т.н.

# 15
  • Мнения: 1 556

Преди да започнеш да обобщаваш, разкажи ни за твоят мъж и твоите деца.
[/quote]
Защо пък не, какво по-точно желаеш да узнаеш?

# 16
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Има и държави, в които има такава дискриминация. Тук в България не съм ставала свидететел
E какво да коментираме, Афганистан ли? Или да си измисляме ситуации?

# 17
  • Мнения: X
Никога не съм срещала някаква пречка, за това, че съм жена. Две деца имам и доволно съм напреднала в работата си.

# 18
  • СИ
  • Мнения: 4 406

Преди да започнеш да обобщаваш, разкажи ни за твоят мъж и твоите деца.
Защо пък не, какво по-точно желаеш да узнаеш?
[/quote]

Попречиха ли ти на кариерата?

# 19
  • Мнения: 1 556

Преди да започнеш да обобщаваш, разкажи ни за твоят мъж и твоите деца.
Защо пък не, какво по-точно желаеш да узнаеш?

Попречиха ли ти на кариерата?
[/quote]

Не.

# 20
  • София
  • Мнения: 817
Оох, и мен ме дразни картинката, ама много.

Семейството е екип. Ако една жена е приела да бъде слугиня и второ качество, то за това не е виновен съпругът ѝ, в крайна сметка в България от доста време не се женим насила.

Колкото до чистата кариерна стълбица. Вярно е, че някои сфери са все още мъжки, че повечето мениджъри са мъже. Но това си има съвсем рационално обяснение - мъжете са по-балансирани, не толкова емоционални, по-устремени към постигане на резултати. Имат доста по-прагматична мисъл на моменти, което ги прави предпочитани, защото са по-адаптивни в тежки ситуации.
Жените са по-артистични, емоционални, отдадени, по-дисциплинирани и повече внимание отделят на детайла. Имат и вроден майчински инстинкт, което ги прави добри лидери, можещи да обединят хората около себе си и да се грижат за тяхното добруване.

Все пак, като човек добре реализирал се, мога да кажа, че нито децата, нито домакинството ми е било пречка. Децата, докато са малки боледуват, но пък и много бързо порастват. Те са най-хубавото нещо на света, заради което си струва човек да живее - не, за да ги обсеби, а за да вижда как те растат и се превръщат в зрели хора и възрастни. Не си струва да ги пренебрегваме заради репорт, заради това, че шефът трябва да расте и прочее, защото в крайна сметка, най-важното е да станеш събота сутрин и да се смеете ядейки палачинки.

Аз самата никога не съм била дискриминирана. Работа в сфера, която се определя като мъжка. Но и никога не съм ползвала децата си за оправдание, за да не свърша нещо. Проявявала съм разбиране към шефовете си, а те винаги са ми отвръщали със същото. Сега отговарям за доста голям екип, опитвам се да помагам доколкото ми позволяват правилата, на хората с малки деца - да вземат внезапно отпуск, да излязат, че детето е вдигнало температура и т.н. Да си майка не е престъпление, а гордост и много се радвам, че и преките ми ръководители мъже се радват на всяка бременна колежка и на всяко ново бебе в отдела. Искрено съм поласкана за доверието да получа снимка на бебе на 1 час. Зарежда ме за дни напред.

Трябва, обаче, да се спомене и фактът, че много жени не желаят кариера. Искат просто да ходят на работа и да вземат заплата, което е напълно ОК. Понеже жените не сме агресивни, понякога и това е причината да ни измстват мъже. От доста време не гледам пола, гледам професионализъм. А професионалистите могат да бъдат и мъже, жени, трети пол, ЛГБТ, всякакви раси и религии.

# 21
  • София
  • Мнения: 3 405
Няма значение дали си мъж или жена за градене на кариера. Всичко е до мотивация и желание. И подкрепа. Никога не съм била дискриминирана в сферата, в която работя, че съм жена. Общо взето 50/50 са ръководните роли покрай мен. И никой не отстъпва на другия по пол.

Относно домакинството и майчинството, ако решиш, че това ти е пречка няма как да си промениш възгледа. За мен децата, къщата, добрите условия са ми мотивация. Мъжът ми не само ме подкрепя на думи, а и на действия. Това, че имаш дете не означава, че единствено ти си отговорна за него, има и баща, който е 50% наравно в отглеждането. Същото е и в ежедневието. Единия готви/чисти, другия глади/простира. Който може пазарува, който успее плаща сметки. Действа се в екип. Осигуряваме си взаимно време за учене, сертифициране и каквото е нужно за напредване в кариерата. Ако някой трябва да работи уикенд/вечерно време, другия поема повече задачи, защото след няколко дни ще сме обърнали ролите.

# 22
  • When you are not fed love on a silver spoon, you learn to lick it off knives...
  • Мнения: 3 667
И друг път съм писала - бях дискриминирана по ужасен начин веднъж.
На 29 г. с едно дете, което много боледува, стояла на борсата 4-5 месеца исках да започна на чисто, в сферата, в която съм учила.
Става въпрос за ветеринарна клиника с прилежащ зоомагазин. Аз съм работила 8 г. в търговията с хранителни стоки - там всичко ми е ясно, смея да твърдя. Завършиа съм Ветеринарна медицина, но нямам опит.
Кандидатствам за работа в зоомагазина - 600лв., работиш една седмица 3 дни по 12 часа, другата - 4 х 12. С перспективата, да помагам и да се уча и в клиниката...
Шефката на клиниката ме извика и ми заяви в прав текст, че няма да ме вземе, защото имам малко дете и ще отсъствам.

В този период можехме да си позволим и бавачки, което аз подчертах, и бабите помагаха понякога като закъсаме. Мъжът ми също си гледаше и си гледа детето... Вече сме с 2 деца...
Толкова гадно се почувствах - като някакъв плазмодии, който си е позволил лукса да се размножи и трябва да бъде линчуван за това... И това от женаил и майка Rage

Друг път не се е случвало да ме дискриминират като майка, но този случай ми държи влага... Но, естествено, и аз не съм си позволявала да отсъствам без причина, винаги съм представяла документите на време, и дори и с болно дете и в болница съм си вдигала телефона и съм вършила работа....

# 23
  • Мнения: 14 843
Моето мнение е, че картинката е преекспонирана и със стара дата.
От друга страна, виждала съм жени, които смятат, че аз като неомъжена и бездетна е редно да поема повече работа и да ги покривам, понеже мъжът, децата, домът - неща, от които аз, неомъжената и бездетната, няма как да разбирам.

Шефката на клиниката ме извика и ми заяви в прав текст, че няма да ме вземе, защото имам малко дете и ще отсъствам.
Знаеш ли кое ме втрещява в тази история. Не мнението на шефката за майките, а фактът, че си е позволила да те извика на интервю само и единствено да ти го каже. Ей това не го проумявам. Човек без работа.

# 24
  • Мнения: X
Аз работя в сфера, доминирана от мъже. Равен старт има, особено последните години дори целенасочено търсят повече жени, заради обществените настроения и с цел маркетинг. Но ако няма жени кандидати, няма как да има много жени на тези позиции. Аз вярвам, че позицията трябва да получи най-квалифицираният кандидат, независимо от пола. Ако накрая е екип само от мъже, това е положението.

# 25
  • Мнения: 782
Има си дискриминация, не само към жените с деца, но и към тези без. Почват се едни сметки кога ще раждаш.

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Няма явна дискриминация, но мъжете са предпочитани за доста позиции.За мен картинката е вярна.Да, всяка жена може да се напъне и да съвмести и двете неща, но си е за нейна сметка/нейното здраве, личен живот и време/, за сметка на децата, за сметка на дома и не рядко за сметка на семейните взаимоотношения.Един мъж колкото и да помага, тази сфера/домакинство, деца/ не му е присъща, нито интересна, да не говорим, че и не изгарят от желание.Когато децата поотрастнат жената може да се отдаде на кариера много по-спокойно стига да не е закъсняла.

# 27
  • Мнения: X
Това е ключовото, да не е закъсняла. Трябва да си се докала донякъде, преди да излезеш в майчинство ИЛИ много рано да си родиш децата. На 35+ тепърва ако започваш, влакът в повечето случаи е заминал.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 405
Ама що да е заминал? Имаш едни 25-30г до пенсия, това е ужасно много време за развитие и надграждане, сменяне на сфери, учене и каквото решиш. Ако си кажеш, че влакът е заминал...е, това е начин на мислене, не е недостиг на време.
В момента в курса за преквалификация е пълно с хора на възраст 40-45+ (предимно жени), които са готови следващите 10г да работят в нова сфера, да се качват по нова стълбица и да се доказват като професионалисти, а не да си кътат на познатото и да си викат "а, ми то вече за къде". Ами има, и то много, само трябва мотивация и готовност да се отдадеш на нещо ново.

# 29
  • Мнения: X
Не мога да се изкажа генерално за всички, съдя по моя бранш. Ако до 30-35 не си се докарал доникъде - имам предвид да си напреднал, оттам насетне истинска кариера е изключено да се направи. На 35 аз ще имам 12 години опит. Ако за толкова не си се научил как стават нещата, не виждам как още 10 ще ти помогнат. Не ме разбирайте погрешно, всеки учи цял живот, но има някакво ниво, което очаквам да е достигнато след едни 10 години работа по специалността. И не само знания, а и стил на работа също.

А генерално ако на 40-45 се преквалифицираш и започваш от нула, не съм убедена също. Може би имаме различни дефиниции за “кариера”, защото далеч не всеки с работа има кариера според мен.

# 30
  • Мнения: X
Работя в IT сферата от 15 години и вече виждам колко е трудно  на хората като мен,  35+ , да наваксват с бързите темпове на промените в средата, а младите напират и са много по-адаптивни. Уча буквално всеки ден нови и нови неща, не за да надграждам умения, а за да се държа над водата.

# 31
  • София
  • Мнения: 3 405
Аз също съм в ИТ сферата от 6г., ММ вече е там над 10г. Ако е само за парите и придобивките преспокойно може да си къткаш в някоя фирмичка на едно ниво (толкова примери такива съм видяла вече, ама такива хора не желаят да градят кариера). Ако искаш развитие - четеш и учиш нови технологии нон-стоп, караш курсове, интересуваш се. Както някои млади ги мързи и други са амбициозни, така и за по-възрастни важи правилото. Но това не е специфично за тази сфера. Почти за всяка е така. Един лекар или зъболекар, ако си лежат на знанията от университета, ами то ще е плашещо положението. Един дипломат, ако не се адаптира в международните политики и отношения също. Икономистите, финансистите, бизнес хората...не се ли учиш няма как и какво да градиш. И ученето не е за да се държиш някъде си щото е дошъл някой 20г, който е суууупер амбициран и си мисли, че може и знае всичко, а самият ти да можеш и искаш, и да знаеш смисъла на това, с което си се захванал. За това няма възраст и пол.

# 32
  • Мнения: X
Абсолютно си права, JayRay.
Въпросът е, че  младите колеги, без деца, посвещават голяма част на извънработното си време в обучение, курсове и всичко, което изреди. А аз, например, нямам това време и съответно силите ми стигат за ъпгрейд, до толкова, до колкото да стоя с глава над, а не под водата. И не е защото не искам да се развивам, да схващам смисъла, на това, с което съм се захванала вече толкова години, а защото такава е непосилната лекота на битието.

# 33
  • София
  • Мнения: 3 405
Също съм с дете и то малко, на 1г6м, не ходи на ясла и си е вкъщи по цял ден. Но не веднъж съм казвала, че и мъжът ми участва активно в отглеждането му, както и във всичко, свързано с домакинството. Осигуряваме си взаимно нужното ни време за учене. То това е основно. Но тук го има и това, че трябва да се действа в екип, за да са равнопоставени страните във връзката и да се върви напред (нагоре). Уморени сме до краен предел, но знаем с каква цел правим това, което сме захванали. Да, има моменти, в които искаме да захвърлим всичко, обаче се замисляме какво искаме следващите 5г и какво трябва данаправим, за да го постигнем. Гледаме и в посока, че всичко е на периоди и има моменти на затишие и спокойствие.

Ако пък жената е без дете, нещата се улесняват, спор няма. Няма пречки за градене на кариера. Младите не са се хукнали постоянно да учат, повече се наслаждават на живота. Затова казвам, че за мен лично е въпрос на нагласа и има достатъчно примери покрай мен, които го доказват.

# 34
  • Мнения: X
Когато родих първото си дете бях на 20+, имах много енергия, работех, учех, развивах се. Когато дойде второто и вече на   близо 40, чисто физически не стигат силите.
А и честно казано, ако трябва да избирам пред пореден сертификат (казвам пореден, защото ги имам много в куфара) и ваканция с децата, ще избера ваканцията с децата.
При всеки човек има различни фактори, които влияят, било то деца, болни родители, всякакви багажи, които животът трупа върху раменете ни. И независимо от желанията и амбициите, се налага да се пренаредят кубчетата на приоритетите.
За трудовия си стаж съм преживяла не един бърнаут и след всеки съм си казвала - струваше ли си?
Въпреки това смятам, че в днешно време, повече от всякога, има възможности за обучения и придобиване на нови знания на една ръка разстояние и в много случаи достъпни и безплатни.
Никога не се оплаквам от липса на възможности, а от време, за да се възползвам от тях.
Тъй като темата е за жените и кариерата смятам, че сега пред жените има много варианти и пътища, стига да не се пренебрегва психичното здраве.

# 35
  • Мнения: 990
А какви са вашите наблюдения за реакции на работодатели към жени на 30+ , които нямат деца? Има ли тук дами, което могат да споделят впечатления?

# 36
  • София
  • Мнения: 3 405
Абсолютно никой не е застрахован от бърнаут. И никой не е казал, че трябва на 100% всеки да гради кариера. Въпросът на темата е дали е възможно жена да гради кариера и отговорът е да, независимо дали е майка или не, дали сама гледа деца/дом/всичко друго. Но ако се е нагърбила с хиляда задачи, може би въобще няма да гради кариера, а само ще работи. За кариерата трябва да се претеглят + и - и да се прецени кое към момента е важно и кое как ще се отрази в бъдеще. Затова и казах, че преспокойно може да се къта на една позиция до пенсия и това е, или на едно ниво по-скоро. Като нямаш сили, не градиш. Ако имаш амбиция, намираш начин, а не оправдания и действаш. Ако ти влияе психически и не издържаш, не е за теб това. На мен лично бъдещето на семейството и на детето ми е един от основните мотиватори за развитие. И това не ми ограничава времето със семейството, нито влияе на почивките ни и т.н. Затова има и едно нещо work-life balance, на което се набляга много последните години.

# 37
  • Мнения: X
А какви са вашите наблюдения за реакции на работодатели към жени на 30+ , които нямат деца? Има ли тук дами, което могат да споделят впечатления?
Лично аз, на нито едно интервю не питам кандидат има или няма деца, нито дали смята да има. Не ме интересува това, а какви познания има в областта и какво може да предложи като умения.
За последната година три дами от екипа ми излязоха майчинство, работата върви.
Никога не съм казала копче за болничен или излизане от работа по-рано, защото трбява да се погрижи за дете (разбира се никой и не злоупотребява с това). Забелязвам, че в екипа ми татковците напоследък също взимат болничен за гледане на дете. Редуват се с половинките си и това е похвално.

# 38
  • Мнения: 990
posh_, това е много обнадеждаваща информация
Мен по интервюта ме питат и това ме притеснява. Питат ме и дали съм омъжена след този въпрос, многократно са ме питали и дали имам сериозен приятел. След това ме питат, дали планирам скоро да имам деца.
Честно казано, вече се чудя как да отклонявам тези въпроси, защото се чувствам зле от това да отговарям. Прекалено лично е. Срещу себе си виждам неодобрителни физиономии. А при мен няма нищо проблемно. Просто може би свръх амбициозност в 20-те ми години и желание за бизнеси и кариера.

# 39
  • София
  • Мнения: 3 405
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

# 40
  • Мнения: 990
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

На този етап съм решила да отклонявам такива въпроси като ги попитам, защо ги интересува и как това е релевантно към позицията.
Наистина ми става изключително неприятно. Само мога да си представя как би се почувствала жена с репродуктивни проблеми при такъв въпрос

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 21:35 от Silver Light

# 41
  • Мнения: 711
posh_Питат ме и дали съм омъжена след този въпрос, многократно са ме питали и дали имам сериозен приятел. След това ме питат, дали планирам скоро да имам деца.

Това в кой сектор се случва, ако не е тайна? Иначе аз също съм на мнение, че следва да избягваш подобни работодатели, тъй като този техен манталитет ще се прояви и в други аспекти от работата.

# 42
  • Мнения: 990
Khufu,
В няколко дентални клиники и в бюти сектора

# 43
  • Мнения: 14 843
Извинете глупавия въпрос, но какво се разбира под бюти сектор? Сещам се единствено за административната работа покрай пластичната хирургия, козметичните интервенции и производство и тестване на козметика.

# 44
  • Мнения: 6 554
Фризьор, козметик, маникюрист, гримьор, стилист, солариум, фитнес.. това ми идва наум като прочетох бюти сектор.
А пък въпросите за семейно положение и деца/планове за деца/кой гледа децата/ и тн. са неетични и говорят единствено за нивото на работодателя.

# 45
  • Мнения: X
Тези въпроси са недопустими, не сте длъжна да отговаряте. Аз бих прекратила интервюто. Не са си позволявали да ме питат.

Относно дамите 35+ с деца, без деца, не съм виждала да ги дискримиират. В предишната ми работа екипът се състоеше само от жени -6 броя. Една беше в майчинство - аз влязох на нейно място. Друга беше с малко детенце и забременя с второ. Два месеца натрупана отпуска от майчинството + 26 дни от настоящата година. Взе си трите месеца отпуск и директно после в майчинство. Никой не я е гледал на криво, беше страхотен човек и лоялна до последно, предаде си работата качествено и обучи двама човека за месец.
Други две дами бяха с репродуктивни проблеми и постоянно излизаха за изследвания,  прегледи, взимаха доста болничен.
Останалите бяхме по-млади и без деца. Проявявали сме разбиране и сме се справяли с работата. По-трудно е ако от 6 човека отсъстват 3 едновременно, но какво да се прави. Работа е, няма да избяга, оправяхме се.

# 46
  • Мнения: 14 843
Да, мисълта ли беше, че аз лично това бюти като услуги го свързвам точно с клюкарстване тип ти сега чия си, ама кой е мъжа ти, ама деца имаш ли, ама къде ходят на училище. Един вид, работодателите да си врат носа там, дето не им е работа, си е направо закономерно.

# 47
  • Мнения: 990
Извинете глупавия въпрос, но какво се разбира под бюти сектор? Сещам се единствено за административната работа покрай пластичната хирургия, козметичните интервенции и производство и тестване на козметика.

Медицински козметик

Много помага мъжа ти да е някой, който може да те уреди някъде на работа, за да си спокойна, че няма да ти задават въпроси, които са наясно, че не трябва, че ще си получиш заплатата и процентите в сумата, която трябва и когато трябва.

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 22:17 от Silver Light

# 48
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

На този етап съм решила да отклонявам такива въпроси като ги попитам, защо ги интересува и как това е релевантно към позицията.
Наистина ми става изключително неприятно. Само мога да си представя как би се почувствала жена с репродуктивни проблеми при такъв въпрос

Недей пита защо ги интересува. Просто казвай, че имаш гинекологични проблеми и не ти е удобно да говориш по въпроса. Трябва малко да послъгваш, когато виждаш, че отсреща са нахални и нагли на тема лична информация.
Правилно са ти казали, че ако почнат да разпитват много, това е червена лампа. Търсят начини да те смачкат в началото. Според една моя позната, тя е имала най-много проблеми по тия въпроси точно от жени. Независимо дали е по интервюта или на работа.

# 49
  • Мнения: X
Мен в прав текст никога не са ме питали такова нещо. Ако някой си позволи подобно поведение - ставам и си заминавам на секундата. Фирми много.

# 50
  • Мнения: 6 764
Фирми много, зависи къде си. Има случаи, в които фирмите са 2-3, знаят си стиловете и действат еднакво. Един път един нагляр ме попита планирам ли второ дете, казах му, че този въпрос коментирам само със съпруга си. След това атмосферата стана доста гадна, общо взето веднага стана ясно, че място там нямам. Което е жалко, но в град като Варна, големите фирми със сносни условия са няколко.

# 51
  • Мнения: X
Аз бих го попитала дали ми прави неприлично предложение. И после бих си заминала.

А ти защо изобщо продължаваш интервюто след като е станала тягостна атмосферата след този въпрос? Аз бих си казала, че така или иначе ще ми откажат, поне да си тръгна аз и да им откажа първа 😁

# 52
  • Мнения: 6 764
Аз бих го попитала дали ми прави неприлично предложение. И после бих си заминала.

А ти защо изобщо продължаваш интервюто след като е станала тягостна атмосферата след този въпрос? Аз бих си казала, че така или иначе ще ми откажат, поне да си тръгна аз и да им откажа първа 😁
За да им стане ясно, че съм квалифициран кандидат с умения и опит, а не просто устатница, която не отговаря на въпроси. Мога да запазя хладнокръвие и професионално държание във всякакви условия. Може би при следващи интервюта да се замислят повече какво и как питат. 🤷‍♀️

# 53
  • Мнения: X
Аз не вярвам, че човек, който на първо място е достатъчно тъп и невъзпитан да се държи така ще се оправи. Любопитно ми е, започна ли там след това?

# 54
  • Мнения: 6 764
Аз не вярвам, че човек, който на първо място е достатъчно тъп и невъзпитан да се държи така ще се оправи. Любопитно ми е, започна ли там след това?
Не, но може би месец след интервюто ми бяха звъняли. Общо взето се изненадах. Разбира се не беше въпросния господин, а негов подчинен.

# 55
  • Мнения: X
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

Питат по-скоро, за да знаят дали ако има дете, могат да се появят проблеми с качеството на работата или възникват повече нужда от болнични и ако екипа не може да си го позволи.
Има си чисто технически проблеми, които могат да възникнат, но тогава и работодателя трябва да си е поел отговорността, но и служителя също. Но е смешно, невъзпитано и дискриминиращо да се пита директно за толкова лични неща.
Да не говорим, че ако е опитен интервюиращия винаги може да изкара тази информация и без да пита нетактично и да създава неудобство.  Например като разясни на кандидата всички детайли, които имат отношение по темата - работно време, усилия, време, което се губи в транспорт до офиса и обратно. Понякога човек може да не си дава ясно сметка в процеса на кандидатстване,  но да се окажат проблем и за двете страни. Така, че аз съм по-скоро "за" разясняване на всички елементи.

На мен никога не ми е било проблем да ме питат, нито са ме дискриминирали за това, че имам малко дете. Даже на първата ми по-сериозна работа ме бяха разкостили от лични и професионални въпроси. Но много хора биха се чувствали неудобно. Случвало ми се е голяма компания да не ни възложат договор, защото бях в края на бременността си. Попитаха ме директно как ще се справим, когато излезна по майчинство и си го казаха, когато ни върнаха отказ, че се притесняват дали можем да им поемем този обем от работа. Wink Реално аз работих през цялото време и не съм добър пример в тази посока. На 45 дни вече водих малката ми дъщеря в офиса на клиенти, за да им приключваме годината, а на 6м  я замънках в дългосрочна командировка от 1г. на другия край на страната. И винаги съм си намирала начин как работата да е свършена, въпреки че имам малко дете. Никога не съм излизала и в болничен. Но ако не работех за себе си при второто си дете, едва ли щях да се справя, защото до 3г. не ни приеха в детска и беше една вътрележка от гледане от кака й, аз, таткото, гледачка, детски център.

# 56
  • Мнения: 990
Такива въпроси нямат място на интервютата. Това е много голям червен флаг за фирмата или поне мениджъра(ката) и отношението.

На този етап съм решила да отклонявам такива въпроси като ги попитам, защо ги интересува и как това е релевантно към позицията.
Наистина ми става изключително неприятно. Само мога да си представя как би се почувствала жена с репродуктивни проблеми при такъв въпрос

Недей пита защо ги интересува. Просто казвай, че имаш гинекологични проблеми и не ти е удобно да говориш по въпроса. Трябва малко да послъгваш, когато виждаш, че отсреща са нахални и нагли на тема лична информация.
Правилно са ти казали, че ако почнат да разпитват много, това е червена лампа. Търсят начини да те смачкат в началото. Според една моя позната, тя е имала най-много проблеми по тия въпроси точно от жени. Независимо дали е по интервюта или на работа.

Не искам да им говоря за гинекологични проблеми, защото, Слава Богу, при мен няма такива неща.
Абсолютно е недопустимо да засягат такива теми. А, когато не отговориш те смятат за враждебен. Мисля, че и една друга дама беше написала такъв случай в тази или другата тема.

Реално нещата опират до там, каква е правилната реакция при лични въпроси и изобщо има ли смисъл да се продължава едно такова интервю.

# 57
  • Мнения: 6 764
На всички е ясно защо питат такива въпроси. Истината е, че ако сме равнопоставени, следва да питат и мъжете планират ли деца или ще имат ли повече или дали са в сериозна връзка, а това не е така. За по-висока позиция, жена родител на малко дете и мъж родител на малко дете, няма да са равнопоставени. Едва ли не ще трябва да се обясняваш как имаш гледачка, детето има и друг родител и въобще детайли, които на мъжа няма да се наложи да изяснява.

# 58
  • Мнения: 990
Radeva-87, именно… Не мога да си представя, какво питат жените, които са разведени, например.. По цялата тази логика те нямат шанс да работят.

# 59
  • Мнения: 14 843
Не виждам смисъл да бъда сдържана и тактична при такъв въпрос и да спестя отговора, че не е тяхна работа, след като те самите не са сдържани и тактични.
Друг въпрос е, че понякога изпадам в ступор при такова нахалство.

# 60
  • Мнения: 990
И аз се шокирам, от притеснение отговарям и те като видят това продължават в същия дух. Имам чувството, че пробват, до какви висоти на наглостта могат да стигнат.

# 61
  • Мнения: 1 297
Не знам дали е въпрос на късмет, но на мен не ми се е случвало да ми задават такива лични въпроси на интервю. На 30+ съм, без деца все още. На сегашната си работа съм участвала и като интервюиращ заедно с мениджъра на екипа ни, никога не си е позволявал да задава такива въпроси. Ако ме разпитват така бих прекратила интервюто.

Никога не съм се чувствала дискриминирана в работата и съм съгласна, че много жени сами си слагат пречки. Но от свои познати съм чувала и за доста случаи на дискриминация. Мисля, че има значение в каква сфера работиш и колко е голяма фирмата.

# 62
  • Мнения: 12 760
Отговарям на въпроса в първата публикация, дали жените имат равен старт.
Моят отговор е - да, до голяма степен, ако искат.
Единият проблем за кариера на жените е, че много от тях нямат интерес.
Другият проблем е, че в началната фаза на младите жени понякога се гледа с подозрение заради очакваната бременност и раждане.Този проблем се изпарява, когато детето стане примерно голяма група в детската градина.

Това с печката и пералнята (от картинката в началото) не мисля, че важи, защото е въпрос на организация и разбирателство в семейството. Който както си го направи. За моето семейство не важи изобщо.

# 63
  • Мнения: X
И да не забравяме, че след появата на децата някои жени се отказват да работят, коя за по-кратко време, коя за повече (след майчинството), работят по-малко часове, или като цяло нямат особени амбиции да напредват повече в кариерата.

# 64
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Всъщност да гледаш и възпитаваш деца си е доста отговорна "кариера", но за съжаление поставя жената в зависимо положение и не се признава този труд нито за ценен, нито за стаж, нито има доход.

Uncommon, май е въпрос на късмет какъв човек, какво ще работи.На мен ми помага за някои неща, но не мога да разчитам, че ще ме отмени на 100%. Той също прави неговата си "кариера", често отсъства и работи до късно.Става така, че все един трябва да е на линия  или трябва да се наемат чужди хора, или просто пренебрегваш тези ангажименти ако нямаш помощници и като цяло децата са потърпевши.

# 65
  • Мнения: 1 165
Мен също досега не са ме питали лични въпроси на интервю, но съм кандидатствала само в големи международни фирми. Не знам как бих реаргирала ако ме питат - може би зависи от тона и конкретната формулировка на въпроса. Но най-вероятно ще кажа, че въпросът е непрофесионален и че не желая да имам отношения с такъв работодател.

Един познат, собственик на счетоводна кантора, обясняваше на всеослушание, че никога не би наел млада жена без деца, каквато и квалификация да имала - било му твърде рисково. Жени наемал само вече с деца в детска градина. Много се ядосах като го чух и спорихме по темата. Добякъде разбирам гледната му точка - малка фирма, няма стабилен финансов гръб като голяма фирма, едва ли ще намери лесно човек по заместване…
За съжаление това е прагматичната настройка на повечето малки работодатели. И вие ако тръгнете да правите собствен бизнес, на собствен риск, най-вероятно ще процедирате по този начин. Затова според мен единственото решение е “майчинството” да е задължително споделено м/у двамата родители, както е в скандинавските държави. 6м за майката и 6м за бащата. Честно казано, убедена съм, че има много бащи, които ще са щастливи да са в платен отпуск за отглеждане на дете, но социалната стигма не им го позволява. Но в България имаме още много хляб да изядем преди да стигнем това ниво на развитие и съответно на законодателството…

Относно домашните задължения - всяко семейство както си ги направи. Нито се чувствам длъжна да чистя, нито да готвя, пера и т.н. за мъж. Всичко е наравно! При нас например предимно мъжът ми чисти вкъщи, аз пък предпочитам да готвя (чиниите мие той на 80%), пазаруваме заедно. Но и двамата сме добре възпитани. Ако мъжът като дете е бил разглезван и вкъщи е било патриархат с майка прислужница, нищо чудно да иска същия модел. Но аз с такива индивиди не бих имала отношения.

# 66
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Герка, ти това го разбираш доста често пред свършен факт, с децата и ангажиментите.Докато няма толкова ангажименти е лесно, освен това кариерата се развива след 30 г., в общия случай, когато децата са още малки.Около мен няма чак толкова помагащи мъже, къде са-не знам? Никоя от приятелките ми и познатите  не си дели задълженията 50/50, камоли повече и в същото време мъжа пари да печели. Моя може да се каже, че е от помагащите, но няма да се съгласи да си зареже работата и да се прибира в 17,30-18ч. всеки ден, да почива по 2 дни, всички дни по празниците и пр..Аз съм възпитана да ми е чисто в къщи, да се храня с домашна храна,  детето ми да расте в спокойна среда и да получи нужното внимание.Не мога да си представя, че няма да живея така.Правила съм и двете неща и ми си отрази на здравето, колкото и да ми е помагал в този период.

Радвам се, че сте намерили такива мъже, или пък,че не ви е толкова важно домакинството, но ако искаш и на двете места да си изряден, аз лично не знам как става съвместяването без компромис с нещо или помощ от други хора. Говоря за кариера и сериозна работа, не просто някъде да ходиш на работа да отбиваш номера или в къщи да отбиваш номера, да имаш време и за себе си, на спорт да ходиш, с приятелки да се видиш, на детето да му се обръща внимание, да ходи на спортове , с приятелчета да се вижда и т.н.никой да не е ощетен.

Последна редакция: сб, 23 апр 2022, 15:46 от Галчудо

# 67
  • Мнения: X
Аз правенето на кариера свързвам честно казано и с финансовото измерение - тоест, да можеш да си позволиш помощ. Няма защо иначе човек да се трепе по много часове и със стресова работа, ако дори за това не стигат парите.

# 68
  • Мнения: 6 554
Приоритети. Всичко е приоритети. Не може да огрееш навсякъде. И е съвсем естествено приоритетите да се променят с времето и етапа, в който се намираш.

# 69
  • Мнения: 1 165
Галчудо, не разбрах кое точно разбираш по-късно, пред свършен факт? С какъв мъж си се задомила ли? 😀 Повечето двойки около мен са двойки и живеят заедно доста години преди да станат официално семейство и да се възпроизведат.  Да, естествено е, че задълженията скачат много с появата на деца, но ако преди появата на деца са били наравно в домакинството, не виждам никаква причина да не бъдат наравно и след това. Децата все пак общи.

Аргументът, че мъжът не можел всеки ден да се прибира навреме, е глупост. Всички имаме по-натоварени периоди, напълно ОК е в такива моменти майката да поеме щафетата временно. Но не и постоянно. Ако работата не му го позволява по принцип (защото работи много извънредно) , да наеме детегледачка, явно упражняваната професия е достатъчно доходоносна.

Аз пък имам пример в родата как баща се грижи много повече за детето, вече в ученическа възраст, но така е от самото начало. Определено повече от майката Wink Няма нужда да казвам, че детето го обожава!!

# 70
  • Мнения: 990
Но по принцип, не е ли истина, че поне в първите си години всяко дете има нужда повече от майката, отколкото от бащата?

# 71
  • Мнения: 6 554
Но по принцип, не е ли истина, че поне в първите си години всяко дете има нужда повече от майката, отколкото от бащата?
Да, точно така е. Аз го считам за привилегия на жените това, че могат да излязат две години в майчинство и да се отдадат изцяло на детето си. Кариерата няма да избяга за две години.

# 72
  • Мнения: 1 327
Съгласна! Аз си гледах тримата (почти породени) общо 10 години. През това време изкарах няколко образователни курса и започнах работа, когато бяха позаякнали, по-самостоятелни в ежедневните дейности, разбиращи и с такова работно време, съвместимо със семейния ритъм. Нямаме баби и други роднини наоколо, така че можехме да разчитаме само на себе си.
Имам много добра представа какво означава да градиш кариера и колко трябва да дадеш. Няколко месеца след като се оженихме, ММ получи предложение за ръководител на отдел. Заминахме в друга страна, той пое новата длъжност и му виждах очите няколко дни в седмицата. Народиха се децата, поех основно аз домашния хомот, той - професионалния. Няма как да поемеш и двата едновременно. Поне не без външна помощ.

„Всяко нещо струва друго нещо!“ (Мечо Пух)

Последна редакция: нд, 24 апр 2022, 08:07 от Leonie

# 73
  • Мнения: 18 498
Не бих казала. Моето дете имаше нужда и от двамата си родители, получи и двамата. Нашите разбирания за семейство и родителство са такива.

Между другото около нас мъжете са изключително ангажирани с децата, май не се сещам за семейство, в което само майката да е поела децата и домакинството, че и да работи, за да може само мъжът да се развива.

# 74
  • Мнения: 1 165
Но по принцип, не е ли истина, че поне в първите си години всяко дете има нужда повече от майката, отколкото от бащата?

Може ли да изборите кои са точно дейностите по отглеждане и възпитаване на дете, с които мъж не може (да не се бърка с не желае) да се справи? Изключвам кърменето. По вашата логика в скандинавските държави, където платеният отпуск за гледане на бебе е споделен, децата трябва да са ощетени.

# 75
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Герка, правилно си ме разбрала, това имах в предвид.

Само едно нещо ме гложди-тези мъже, за които говорите в Б-я ли са?

Точно това искам и аз да кажа, че в повечето случаи е избор за жената-дали семейството и децата, дали кариерата.Трудно е да съчетаеш и двете и да бъдеш пълноценен и на двете места.Дори да наемеш хора да ти гледат децата, това е пак някакъв вид ощетяване на децата.Винаги има нещо, с което жената трябва да прави компромис.Именно за това не е равнопоставена с мъжа, когато говорим за кариера и става въпрос за семейство с малки деца.Иначе в други случаи-без деца, пораснали деца няма тези "препятствия".Но ако жената наистина иска и и е важно винаги има как да се получат нещата.

Сигурно има мъже, които са устроени да са домошари, да ги влекат такива неща и биха с удоволствие гледали те децата, докато жена им прави кариера, но аз лично такива не познавам, за мен са изключения. Виждала съм само един чужденец да гледа детето си, така както никой българин не съм видяла, но това беше по време на ваканция.Иначе той работи и издържа семейството, а жената не.Сещам се и за още едно такова бг семейство, където са разменени ролите в някаква степен, мъжа е по-грижовен и домошар, а жената е с по-мъжки характер.

# 76
  • Мнения: 1 165
В моя пример са мъже в България, да. Висококвалифицирани и образовани, добре платени, действително са далеч от средностатистическия българин.

И за друг пример се сетих, пак от близки, жената е мноооооого по-амбициозна, ръководител е на средна фирма, с дейност в цяла България. Мъжът е тотален мързел и спря да работи (могат да си го позволят финансово) 😆 Хората са с възрастни деца.

Амбицията зависи изцяло от човека, не от пола. Важното е партньорите да се разбират и да се подкрепят - ако се разберат този с по-голям потенциал и повече амбиция да гради кариерата, докато другия временно се отдаде на децата, супер. Но категорично съм против кариеристът по default винаги да е мъжът! Както и против настроенията на обществото, че трябва да е мъжът, иначе децата са ощетени 😱

# 77
  • София
  • Мнения: 38 476
Моите наблюдения са, че ако има две деца, единият в семейството трябва да е по-силен съпорт за децата. Което означава най-малко ненормирано работно време. Така че другият е с "кариерата".

# 78
  • Мнения: X
Аз се чудя като ги избирате тия мъже и се събирате с тях (или омъжвате) не гледате ли в перспектива? След пет години ако имам деца от този човек, къде ще съм и професионално, как ще се справяме с децата?

Защото аз за любител на лежането на дивана не бих се омъжила, нито размножила.

Сами си го правим жените.

В България майчинството е дълго, но като гледам някои жени и след него просто не искат да се връщат. Една позната си удължи майчинството и взе и третата година. Тя просто не иска да се върне на работа. Не и се работеше от много отдавна и като забременя ми казваше колко й е хубаво вкъщи.

После такива ако ревнат, че кариерата е пожертвана заради детето и припадам. То кариера нямаше да има и без детето, но сега е перфектно оправдание!

# 79
  • София
  • Мнения: 38 476
Лично за моя, представа си нямах, че ще е такъв скапан родител и ще си гледа само своята кариера, която пък сам си прецака в последните години.
В началото свекърва ми много помагаше, и аз даже имах кариерни успехи.
После се роди малкия, тя почина и се оказа, че аз трябва да се оправям изцяло с децата. С лично мои усилия изградих кариера в съвсем друга област.

# 80
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
По повод на предишнтие постове се замислих.Когато се запознахме живяхме заедно 2,5 г. преди да имаме дете.Тогава и двамата работехме, той на нова работа, аз на моята си също сравнително нова т.е имахме да се доказваме.Лятото почти не се виждахме, защото през сезона тук се работи доста и не ни съвпадаха често  поч.дни.Зимата пък бяхме доста често навън с приятели, почти всеки ден, бяха други времена тогава, домакинството ни беше много малко, бяхме на квартира, с една печка Раховец на терасата, без много мебели и вещи.Когато си млад нямаш и нужния опит за да забележиш.Какви перспективи, какви петилетки на 20+ години? То ако знаехме...Не всички хора се разкриват веднага, не всички са праволинейни, някои си правят каквото си искат, просто или сте млади, или не сте попадали в такава ситуация.Има и жени такива, тогава мъжете поемат голяма част от ангажимента.


И аз мисля като Рокси, все единият трябва да се откаже или да направи компромис.Но според мен на жената повече и отива да е майка и домакиня, отколкото кариеристка.Знам, че звучи старомодно. На мен също не ми пречи, че нямам карирера. Достатъчен е един карирерист и липсващ в къщи.Но ако исках нямаше да ми е никак лесно.


Да не се бърка кариера с работа, това са две различни неща.

И да си домакиня и майка също си има достатъчно работа стига да не те мързи.Но то ако те мързи, и на работа ще те мързи.

Последна редакция: нд, 24 апр 2022, 11:39 от Галчудо

# 81
  • Мнения: 14 843
То хубаво да не се бърка кариера с работа, повечето хора просто имат работа, на която остават достатъчно дълго, че да имат някакво вертикално движение. Но нямат истинска кариера.

# 82
  • София
  • Мнения: 38 476
Тогава - на 29 се мислех за много умна и видяла. Днес установявам, че познанията ми за мъжете са били на ниво математика за 2 клас. Всъщност даже и това не е - в математиката има ред.

# 83
  • Мнения: 782
Има и такива жени, които се оправдават с децата. Обаче реално за жената си е трудно дори да се върне на работа, да се развива. Чисто технологично-няма детски градини, логистика, задръствания. Така че и жената може са има желание за кариера, но да е трудно изпълнимо.

# 84
  • Мнения: X
Затова казах, че в идеалния случай трябва да е стигнала донякъде като излиза в майчинство.

# 85
  • Мнения: 782
Затова казах, че в идеалния случай трябва да е стигнала донякъде като излиза в майчинство.
То и да си стигнала, нали въпроса е да имаш времето да надграждаш, а не да стоиш на едно място.

# 86
  • Мнения: X
Не виждам абсолютно никакъв проблем да се надгражда - и да няма държави градини, има частни. И да са ти далече и да ти е невъзможно да водиш децата - има бавачки. Въпрос е единствено на пари. А ако не изкарваш достатъчно, за да си позволиш това, значи няма какво да говорим за кариера, защото това са неща, които си позволяват и хора, които са много далеч от висока класа или кариеристи. Ако изкарваш с работата си колкото ти струва частната забавачница, сметката съответно не излиза, значи определено не си стигнала до там и кариера нямаш.

# 87
  • Мнения: 990
Все си мисля, че в днешно време при добър стандарт на семейството не е проблем да се ангажира една хигиенистка за домакинството и една детегледачка за детето. Следователно, не е нужно в името на извършването на тези дейности, жената да се отказва да работи и да се развива, ако тя иска това.

# 88
  • Мнения: 295
Жените в сектора, в който работя са по- малко от мъжете. Там, където работя, не мога да кажа да съм усещала някаква дискриминация на тема пол, но според мен е наивно да се смята, че семейният статус не играе някаква роля при вземане на решения относно мениджмънта. Понеже съм активна и често опитвам да излизам от сферата си на комфорт, твърде често съм се сблъсквала с коментари на интервюта или при кандидатстване за магистратура например относно това, че на тази възраст трябва да имам други приоритети ( все още нямах деца). Така че дискриминация, скрита или явна, на много места все още има.

# 89
  • Мнения: 990
Lora Lay, дискриминация има не само от работодатели. Има от всички хора.
Коментираме работодатели тук, защото темата е за кариерата. От една страна те искат професионализъм от служителя, а пък самите те НЕ проявяват такъв и си позволяват да задават лични въпроси. Точно в това е проблема.

# 90
  • София
  • Мнения: 38 476
Хубавото на пандемията е, че въведоха хоум офиса, което дава голямо облекчение на майките с деца.

# 91
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Да, това е може би най- положителното нещо, най-накрая се видя, че е напълно възможно/ на нас години наред ни отказваха и ни караха да пътуваме всеки ден/,  но от др.страна може да е и малък ад ако нямаш условия.

# 92
  • София
  • Мнения: 817
Четох, четох и се обърках за какво е темата.
Говорихме в началото за дискриминация и не даване на шанс.
В последните постове се говори за малки деца. Засегна се и изборът на партньор.

За дискриминацията писах преди, семейната част ми се иска да засегна леко.

Дали един човек иска или не иска да гради кариера - т.е. да стане тийм лидер/мениджър/директор е лично себеусещане, желание за комуникация и генерално работа с хора, възможности. В този ред.
С желание обикновено се стига до тийм лидер. За мениджър се иска още, допълнително над това, което може един тийм лидер. А за директор ... много е трудно това за жена, но не е невъзможно да се постигне. С упорита работа, късмет да си на точното място, в точното време, да има кой да повярва в теб и да иска да ти даде шанс, а и брилянтни комуникационни умения, умения за преговори, адаптивност и много, много още.

Няма как жена да достигне до такива позиции ако няма талант и безусловната подкрепа на съпруга си и семейството си (включително родители, свекър и свекърва). Моят съпруг също има експертна кариера. Там и аз помагам с каквото мога. Но той ми е коректив, готов е да ме изслуша, да ми даде друга гледна точка, да ми помогне да взема трудно решение, да ме успокои, когато вижда, че емоционално не мога да понеса трудна ми ситуация. Ако една жена я няма тази помощ в семейството, безспорно пак може да успее, но ще ѝ е много по-трудно. Аз не съм кариерист, имах късмета да попадна в ситуация, която ми даде възможност да ме забележат. Бера плодове, но ми се налага да правя и доста компромиси със себе си. Противно на очакванията, хората на по-високи позиции работят страшно много и то не, защото се притесняват, че някой може да ги измести, а защото вече знаят, че техните грешки не касаят само тях, а доста хора - техния екип.

В началото на мъжа ми му беше странно защо искам да правя това, което правя. Сам видя с времето, че съм добра. Сега се радваме заедно на моите успехи, ползваме се от благата и комфорта си. Радваме се на децата си, радваме се, че можем да прекарваме време заедно и да ни е добре. Е, налага ми се да пътувам доста командировки, не му е много по кеф, но винаги ме кара на летището, желае ми успех и поема всичко докато ме няма. Това дори и като бяха малки децата. Защото той сам видя, че успехите ме правят щастлива, уверена и устремена, а нали именно това е жената, в която се е влюбил.

# 93
  • Мнения: 990
Трудно и лесно са субективни понятия. За Вас би било трудно без подкрепата на съпруга Ви или поне с такова впечатление оставам от написанато, за друга дама не би било трудно без подобна подкрепа. Иначе казано, друга дама би успяла да изгради кариера и без съпруг и подкрепата му и не би било трудно за нея. Това не е задължителен атрибут в професионалния път на която и да е жена.

# 94
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
А за директор ... много е трудно това за жена, но не е невъзможно да се постигне.
Това виц ли е?

# 95
  • Мнения: 295
Аз разтълкувах темата като има ли дискриминация, а не дали сме направили правилните избори, касаещи партньора ни.

# 96
  • Мнения: 1 165
Аз разтълкувах темата като има ли дискриминация, а не дали сме направили правилните избори, касаещи партньора ни.

Те нещата са много свързани. Ако с партньора не сте равнопоставени в домашните/семейните задължения, жената не може да отдели време и ресурси за кариера. И няма кой да и даде шанс за истинска кариера като трябва всеки ден да си тръгва в 16ч да си вземе детето (образно казано) и няма нито енергия, нито физическа възможност да се раздава на работното място.

Последна редакция: вт, 26 апр 2022, 21:49 от GerKa99

# 97
  • Мнения: 18 498
И според мен има връзка. Едно е жената да има подкрепа вкъщи, друго - да е натоварена с абсолютно всичко от картинката на първа страница, да не говорим, че има и мъже, които биха саботирали жената, ако се почувстват изпреварени от нея.

# 98
  • Мнения: 295
На колко мъже им се налага да пишат по форуми дали половинката им ще им позволи да се развиват кариерно? Simple Smile

# 99
  • Мнения: X
То и на жените няма причина да им се налага. Аз не съм питала и не възнамерявам да искам позволение. Всъщност ако някой е на мнение, че това няма защо да се случва, значи не сме съвместими. Wink

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Той партньора може да няма нищо против на думи, дори може и да се хвали, но малко мъже могат да понесат жената да постигне повече от тях и е възможно дори несъзнателно да саботират, дори и с това да и направят деца, точно когато тя иска кариера.


Lora Lay, мъжете нямат нужда нито да си споделят, нито да обсъждат както жените, нито просто да си приказват с други мъже на някаква тема ей така по принцип.

# 101
  • Мнения: 6 554
Много ми е интересно как един мъж ще направи дете на жена си без тя да иска Rolling Eyes понякога се чудя, в кой век живеете.. или на някоя друга планета...

# 102
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
И аз се чудя как хората не могат да четат между редовете Smiley и приемат всичко буквално. Ако жената не взима предпазни мерки, много лесно може всичко да стане.Малко ли жени забременяват без да да са го планирали, малко ли жени изпадат в умиление когато любимия заговори за деца?

# 103
  • Мнения: 40 892
Тоест партньорът (мъжът) е виновен, че жена му е патка??? Каква кариера може да гради жена, която не може да управлява рисковете в собствения си живот? И се умилява ирационално, като чуе за дете? Ми то по-добре такава да не става началник.

# 104
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Тя ако много иска да стане началник,  това също няма да и попречи, просто ще бъде още едно препятствие за преодоляване.

Отклонението беше в контекста на това, че подкрепата на партньорът е важен за успеха на една жена, когато говорим за семейна и с деца.Няма нужда да се търси под вола теле и да се преиначава.

И да, по моите наблюдения повечето жени искат деца и се умиляват и изглупяват на тема мъж, дори и на умните се случва. А тези с категоричните изказвания най-бързо предават фронта и забравят какви са ги говорили.

# 105
  • Мнения: 6 554
А на мъжа не му ли е нужна подкрепа от партньора?
Пак странни разсъждения..
В едно нормално семейство нещата са взаимни и то не по принуда, а по желание. И двамата се подкрепят и развиват според желанията и амбициите си.

# 106
  • Мнения: X
А на мъжа не му ли е нужна подкрепа от партньора?
Пак странни разсъждения..
В едно нормално семейство нещата са взаимни и то не по принуда, а по желание. И двамата се подкрепят и развиват според желанията и амбициите си.

Абсолютно съм съгласна. Виждам го и вкъщи. Освен, че един на друг сме си стимул, мъжете също имат нужда от подкрепа, от оценка. Мъж, който има подкрепата на жена си, лети! Това им дава страхотна енергия и ги кара да правят още сто неща.

# 107
  • Мнения: 588
Преди време в работата провеждахме интервю за определена длъжност. Бяха се спрели на един мъж, харизматичен, който им беше направил доста добро впечатление. След края на интервюто каза, че иска да обсъди предложението с жена си. Това мен лично доста ме трогна, не за друго ами по начина по който приема нейното мнение. Аз не бих спряла някой да работи каквото пожелае, тоест ако му харесва и иска там, нека да работи, но със сигурност бих била много радостна да се допита и до моето мнение. Все пак са семейство и имат нужда от подкрепа взаимно.

# 108
  • Мнения: 1 165
Галчудо, от личен опит ли говориш? Явно живееш в доста консервативна среда. Мъжете около мен не са такива (в София съм). И си държат на думата, не говорят празни думи на тази тема. Сред приятелките ми няма такива, които губят разсъдъка си при споменаване на деца. От моя випуск   сигурно едва 1/4 имат деца, а вече не сме 20+. И не е защото нямат мъже 😆

# 109
  • Мнения: 12 760
Тя ако много иска да стане началник,  това също няма да и попречи, просто ще бъде още едно препятствие за преодоляване.

Отклонението беше в контекста на това, че подкрепата на партньорът е важен за успеха на една жена, когато говорим за семейна и с деца. Няма нужда да се търси под вола теле и да се преиначава.

И да, по моите наблюдения повечето жени искат деца и се умиляват и изглупяват на тема мъж, дори и на умните се случва. А тези с категоричните изказвания най-бързо предават фронта и забравят какви са ги говорили.
Simple Smile Simple Smile Simple Smile
Кариерно развитие на жена, която изглупява на тема мъж... хайде по-добре няма нужда.
Значи една жена сама няма да се справи, ако е неподкрепена, така ли? Особено ако някой й е "направил" дете, за да я саботира. Не знам къде са правени тези наблюдения, какви са тези жени... Започвам да се чувствам извънземна.

# 110
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Напротив, казах, че ако иска пак ще си направи кариера, независимо какво ще коства и с кое ще направи компромис.

Не, не говоря от личен опит, но съм виждала не малко жени  и то възраст да правят глупости заради мъж.Това с детето беше просто пример как може да стане така, че жената да няма кариера,а не че трябва така да стане или непременно така ще стане.Един от множеството варианти в реалния живот.
Знаем, че във форума жените са топ оф дъ топ, мъжете им също, на тях такова нещо абсурд да им се случи.

Естествено, че и жената трябва да подкрепя партньора и в повечето случаи го прави като се отказва тя.

# 111
  • София
  • Мнения: 817
Понеже всичко тръгна от моя пост - разбира се, че подкрепата е двустранна, никога не съм твърдяла обратното.
Ако жената няма подкрепа, нищо няма да я спре да направи кариера? Вероятно е така.

Но ние говорихме за жена със семейство, домакинство и деца.
Ако нямате подкрепа - трябва да излезете в 16, за да си вземете детето от ясла, защото патньорът не иска. Не можете да отидете на бизнес вечеря, събитие, каквото там, защото партньорът ви ревнува или се сърди, излизате в болнични често, защото детето е болно, а партньорът ви смята, че това е женска работа и не иска. Идва май месец и трябва да ходите на тържества в градината, или просто идва ваканцията и се чудите как да си натъкмите отпуските, за да може да си гледате детето, ако е ученик, бързате, за да проверите домашните... и още, и още. А ако се спомене командировка, тийм билдинг и т.н. и няма шанс да идете, трудно ще е.

Е, искам да питам, коя ще е тази фирма, за която ще сте първи избор. Това е практическото измерение на подкрепата. С всичките тези усложнения, ще бъде избран някой, на когото може да се разчита и около този човек няма усложнения толкова съобразяване. Ако и жената да е перфектен професионалист, онзи отгоре, ще гледа и на него да му е лесно, това е положението.

Колкото до образованието - хубаво е да е релевантно, но е хубаво е и да разбирате от естеството на работата. Аз съм започнала като джуниор, минах през всички позиции, за да съм това, което съм. Нарочно няма да си напиша позицията, на мен ми е достатъчна.

# 112
  • Мнения: X
За вземането на детето от градина и подобни има бавачки и au pair. Всичките жени с кариера и семейства, които познавам, имат такива. Това не е абсолютно никакъв аргумент. Говоря за кариера, не за работа. Нека не бъркаме.

# 113
  • Мнения: X
Честно казано аз не знам каква и ще бъде тази работа, в която можеш просто да си излезеш да вземеш детето в 4. Не говоря ако просто свършваш работа в 4.

Ако си в офис, магазин, поточна линия или друго.. как ще излезеш в 4 и после връщаш ли се да доработиш? Понеже се сещам за едно семейство във фирмата, бащата имаше уговорка да излиза по-рано да вземе детето и да си доработи след това. Жената оставаше до 6, хващаше си градския и се прибираше да готви. Оправяха се някак, точни хора бяха.

Но на повечето места дори да не правиш кариера ми се струва сложно да излизаш всеки ден в 4.

Аз бих се радвала ако някога имам деца и майка ми е способна да ми помага. Аз бих се грижила тя да е финансово спокойна, за да бъде баба. Дано да успея да го постигна. Тя ще пърха от кеф, да не мислите, че ще откаже. Grinning

# 114
  • Мнения: 14 843
Знам, че в мамата сме изключения, но истинска кариера с истинско израстване в йерархията, вдигане на дохода и развиване професионално се случва на много малко хора и няма особено общо с пола.

# 115
  • Мнения: 1 165
Работа с гъвкаво работно време се нарича Wink В доста сектори е възможна, далеч не е само за хоум-офис-съвместими позиции. Ние имаме колежка, с която е уговорено да започва работа 1ч по-рано и да приключва 1ч по-рано точно за да може да си прибере детето.
 Или пък работа на 6ч или по-малко, да, все още е рядко срещано в БГ, но има и такива възможности.

В България няма au pair 😁 (имам чувстото, че половината форум всъщност живее в чужбина).

# 116
  • Мнения: X
Гъвкаво работно време звучи супер, но ако отвориш джобса са само разни кол центрове. Ако работиш в магазин, ще го затвориш, за да излезеш за детето ли?

Не искам да звучи като заяждане, аз също в момента работя на позиция, на която няма значение в колко ще изляза, защото винаги мога да доработя.

Но не винаги може и не на всяко работно място.

# 117
  • Мнения: X
Ъъъ, ако работиш в магазин като продавачка ли? Темата е за кариерата.

# 118
  • Мнения: 14 843
Кариера се отнася за професионално развитие, не за сфера. И продавачка може да направи кариера - помощник-управител, управител, районен мениджър, регионален мениджър. И все се върти в и около магазините. Ако работи за верига, може да иде и в административния отдел, където също може да се израства.

# 119
  • Мнения: 2 062
Другият проблем е, че в началната фаза на младите жени понякога се гледа с подозрение заради очакваната бременност и раждане.

За съжаление това е така. Не бях с такава нагласа, но го усетих за първи път наскоро.
Въпроси за семейния статут на кандидата са абсолютно непрофесионални и не говорят добре за работодателя.

Но вече се нагледах на какво ли не, включително една фирма си позволи да ми прави тест на Майерс-Бригс. Явно не взимаха хора, които не отговарят на определен личностен тип. Rolling Eyes

# 120
  • Мнения: X
Кариера се отнася за професионално развитие, не за сфера. И продавачка може да направи кариера - помощник-управител, управител, районен мениджър, регионален мениджър. И все се върти в и около магазините. Ако работи за верига, може да иде и в административния отдел, където също може да се израства.

Това е абсолютно вярно, но на етап продавачка, която не може да си тръгне от магазина и няма бюджет за бавачка, която да ѝ взима детето от градина, кариера все още няма.

# 121
  • Мнения: X
Значи кариера се прави само в офис. В сейлс отдела на голяма фирма пак ли се излиза в 4 да си събереш детето от детската? И клиентите, таргетите и отчетите нямат значение?

Продавачката може да стане и управител. То и сервитьорката може. И реално стават.

# 122
  • Мнения: 14 843
Ами аз лично от продавачка отидох в административния отдел.
Колежка работеше на 6 часа, за да може да си гледа детето предимно сама, иначе бабите помагаха.

# 123
  • Мнения: 6 554
Иронично е това за кариера само в офис, нали? Ами лекарите примерно правят кариера в кабинет, болница. Преподавателите пък в университет. Фотографите в студио. Съдията в съда. ИТ може и вкъщи да прави кариера. Защо го свързвате само с офис Rolling Eyes

# 124
  • София
  • Мнения: 817
Понеже към беше за Au-pair...
Така.
Бавачки, помощнички и т.н. са възможни след определно ниво, когато кариерата вече е факт.
Ами ако сега се гради? Дайте да не се лъжем. Жена около 30-те, когато най-често се появява първото дете, ако е и с магистратура, има не повече от 6 години смислен стаж, т.е. завържила е на 24 (въпреки че сега завършват около 26), намерила си е работа и е израстнала до средно нивоа 6 години стаж, няма как да е станала директор, в най-добрия случай ще е нещо като тийм лидер или малко отгоре. Студентските временни работи, като сервитьорка, стажовете и т.н. не ги броя много, защото в голям процент от случите не дават особена добавена стойност към евентуално кариерно развитие, по-скоро създават трудови навици в началото на кариерния път.

Освен това, за да се вземе бавачка, не мислите ли, че отново партньора трябва да е съгласен тези пари да излизат от семейния бюджет? Или за домашна помощничка. Не зная каква ще е тази жена, която дотолкова си е надвила на масрафа, че да може да каже "Мили ми мъжо, аз вземем такава заплата, че си поемам и гледачката и домашната помощничка, нищо, че това е и твое дете, аз кариера правя". И мъжът, разбира се, несъгласен с кариерните амбиции на съпругата си, плесва с ръце и се осъзнава за светлото бъдеще, което я чака.

По моите скромни наблюдения от няколко големи фирми, най-младите мениджъри са около 34-35 някъде. До тази възраст рядко едно семейство силно си е надвило на масрафа. Но нека и да дефинираме кариера, защото аз говоря за началото на кариерата, когато се гради. Когато вече е изградена и високите доходи са факт - вече е друго.

# 125
  • София
  • Мнения: 38 476
Да дам себе си за пример. Не съм се качила нагоре по някаква стълбица, но като преподавател съм израстнала много от 2014.
Аз съм доволна, още повече че не желая да влизам в офис отношения и да ръководя някого.

# 126
  • Мнения: X
Значи кариера се прави само в офис. В сейлс отдела на голяма фирма пак ли се излиза в 4 да си събереш детето от детската? И клиентите, таргетите и отчетите нямат значение?

Продавачката може да стане и управител. То и сервитьорката може. И реално стават.

В сейлс отдела пък точно е най-лесно да се измъкнеш от офиса, постоянно общувам с такива хора - ще се избият да се виждат с клиентите си на кафета, ресторанти, театри, някои на спортни събития.

Ами не знам какво да ви кажа, може би имаме различен кръг от познати. Аз съм на 31, не бих казала, че имам кариера спрямо моите критерии за такава или не се чувствам така, но имам прилична работа, и за мен е абсолютно постижимо и мога да си позволя да плащам частната бавачка и помощница за домакинството, която да идва веднъж в седмицата да помага с чистенето, ако бих имала дете. От моята си заплата. И отново повтарям, жени с кариера, които познавам, които са се докарали до прилично ниво мидъл мениджмънт за 6-7 години опит, си ги позволяват също тези неща без проблем. Не е нещо необичайно. За мен кариера без солидно финансово измерение няма, има професионално развитие (като знания също, не е задължително в мениджърска функция) и израстване.

Слънчезара, Тоест, според теб ако партньорът не е съгласен да се плаща на бавачка, ти си длъжна да си стоиш вкъщи ли? Щото аз бих му казала да стои да сменя памперси той, пък аз ще работя. Последното е доста по-лесно от пълната грижа за дете и домакинство. А и тея неща е хубаво да се обсъдят преди хората да проимат деца така или иначе.

# 127
  • Мнения: X
Badkarma, аз съм на 29, на близка възраст сме. И аз като теб смятам, че имам хубава работа. От приятелките ми от университета май само една остана да работи нещо, свързано с професията ни и успя да израсне. Другите се чудеха какво да захванат доста време, а и нямат кой знае какви амбиции за кариера, по-скоро за удовлетворение, но не и растеж.

Аз също мога да си плащам бавачка или помощница и да се справяме. В моята работа и да израсна още, няма да правя много извънредни часове, така че пак мога да съм пълноценна майка.

Въпросът е, че според мен е много трудно да се излиза от работното време на някои места. Сейлс казваш, че било лесно, обикаляли... ама ако си за друга държава седиш от кол в кол и клиентите ти само ги чуваш.

Ако си собственик на новооткрит ресторант, говоря хубав ресторант, не някаква кръчма. Сещам се за Севда от Мастършеф. Жена на нейното място ако има деца без помощница не знам как би се справила.

# 128
  • Мнения: X
Те сейлс за други държави преди ковида много повече пътуваха от сега. Мен като ме покриват сейлс хората все са в други държави или в други градове. Но пак казвам, който не може има помощ, от това точно с взимането на детето от където и да е никой не се оплаква. Всички без изключение могат да си позволят помощ и си я позволяват също.

Ресторантьорския бизнес е така. Познавам една мастършефка и знам от нея колко работа е. Тя деца няма и и не иска засега. Но с настоящия ѝ график без помощ е изключено, това е вярно.

# 129
  • Мнения: 2 062
Аз съм работила в магазин, докато бях студентка. Има смени, които сутрин са от 8 до 16:30. Така че не е невъзможно. Тези които работеха на 6 часа бяха до 14:30. Има места, където се работи 2 на 2, в това число и по ресторанти. Но това както казахте, не е точно кариера.

Иначе има много професии, в които работното време е гъвкаво, а и детските градини обикновено не затварят в 4 следобед...

# 130
  • Мнения: 6 554
Мда, и аз мислех да го пиша това. Градините работят от 07:00 до 19:00 ч. Много повече от 8-часов работен ден.

# 131
  • Мнения: X
Децата са оправдание, не причина една жена да не напредне кариерно според мен.

# 132
  • София
  • Мнения: 817

Слънчезара, Тоест, според теб ако партньорът не е съгласен да се плаща на бавачка, ти си длъжна да си стоиш вкъщи ли? Щото аз бих му казала да стои да сменя памперси той, пък аз ще работя. Последното е доста по-лесно от пълната грижа за дете и домакинство. А и тея неща е хубаво да се обсъдят преди хората да проимат деца така или иначе.

Бед карма, в поста ти пишеше - ако бих имала дете - не подценявай майчинския инстинкт.  Може да се окаже, че ти самата ще искаш да сменяш памперсите, без да имаш дете няма как да го усетиш. Щот и аз на приказки бях много ербап, а после се оказа друго. За протокола - имам 2 деца, които вече пораснаха.

Ами само бавачка ли е единствената опция? Ако партньорът ти смята, че семейството не може да си го позволи, защото <серия от прични, които са важни за него>. Ако иска, например, детето да ходи на градина, държавна, защото <серия негови си причини>. Той реално не те спира да работиш, но по този начин не подкрепя твоя евентуален растеж, т.е. ти и той трябва да влезете в евентуална матрица за водене, прибиране, болнични и боледуване, различни организации, които съпътстват едно малко дете. Знам, че няма как да се случи така при теб, но просто около мен съм виждала доста хора, които уж разбрали се, си промениха мнението за децата, или им се случи нещо, което наложи промяна. Старите хора казват - човек предполага, Господ разполага.

Семейството е екип, това, което се опитвам да кажа с последните си няколко поста е, че ако не играете в един отбор, доста по-трудно ще се случи кариерното израстване чисто практичеки.

Сега виждам и следващия ти пост - децата не са оправдание, нищо подобно. За известно време, обаче, забавят кариерата. След това, ако жената има потенциал и късмет и е кариерно ориентирана - дай Боже да бъде забелязана и да израстне.

# 133
  • Мнения: X
Да, че я забавят за едно известно време съм съгласна.

Но, повтарям за пореден път, ако някой не може да си го позволи финансово, което е нещо достъпно за средната класа, за кариера не можем да говорим така или иначе. Аз живея в чужбина, тук над определен праг за заплата шанса да бъде прието детето в държава градина е горе долу нула. От моите познати с малки деца няма нито един с деца в държавна детска градина - не искат просто. Но и да иска, какъв е проблемът ти да работиш докато детето е на градина? Аз с мъж с разбирания жена му да си стои вкъщи задължително няма никакъв шанс да имам някога връзка, при никакви обстоятелства.

И, да, ако мъжът ми смята, че детето трябва да се гледа вкъщи от единия родител - ще го гледа той, не аз. Повече от година майчинство е абсолютно изключено за мен лично, жените с кариери, които познавам не взеха и толкова, а по няколко месеца, не защото е забранено или не могат да си го позволят, а точно защото имат кариера. Има си бавачки и това, че една жена работи, не означава, че няма никакво време за децата си и семейството си.

Ние специално сме го обсъждали и моят не смята, че майката трябва да си стои вкъщи. Но ми е казал, че тъй като можем да си го позволим, ако искам изборът е мой. Което аз лично оценявам като лукс да може човек да си го позволи. Но не бих. Не толкова защото няма да можем да си позволим същите неща, а защото една заплата няма да можем да я спестяваме спокойно за черни времена ако дойдат. И двамата имаме някакви амбиции и имаме пълно разбиране в кариерно отношение.

Но си права де, нямам деца и не изключвам, че може много да ми се промени мнението! Simple Smile В момента не вярвам така да стане.

# 134
  • Мнения: 6 554
Нито ме е забавило майчинството, нито работата ми пречи да си го водя и вземам. Много преувеличавате.

# 135
  • Мнения: X
Ако имаш 2 деца и с всяко си останеш по три години вкъщи ще я забави, това предполагам се имаше предвид. 😁 но това никоя кариеристка няма да го направи 😆

# 136
  • Мнения: 6 554
Майчинството е две години.. какви три години  Rolling Eyes пък ако много иска да се върне на работа, може и след първата година, има ясли, гледачки, баби и тн. Опции много, желание да има.

# 137
  • Мнения: X
Можеш и 10 години да си в майчинство ако искаш. 😂 Аз кариеристката, която познавам и най-дълго остана в майчинство след раждането на детето, остана 6м вкъщи (с второто 4м). Аз затова и не се имам за кариеристка, чак такъв зор не бих имала да се връщам в офиса.

Може би ще е хубаво да дефинираме кой кога една работа в гледа като кариера, защото приказките за кариерата и липсата на средства за помощ не ми се вписват в представите за успели хора на мен.

# 138
  • Мнения: X
Има как да вземеш трета година майчинство, но е неплатена. То остана и трета да плащат 🤣

# 139
  • София
  • Мнения: 817
Може би ще е хубаво да дефинираме кой кога една работа в гледа като кариера, защото приказките за кариерата и липсата на средства за помощ не ми се вписват в представите за успели хора на мен.

Аз говоря за кариера - минимум средно ниво мениджър или високо. Но тези позиции рядко се случват около 30-те, на 35 по-вероятно.
И за да съм още по-ясна - говоря за позиция равностойна на мениджър, старши мениджър, директор, генерален директор и подобни. В България по-рядко може да се срещне позиция вице президент, но за живеещи в чужбина тя е над директор и под генерален директор (CEO).

# 140
  • Мнения: X
Според мен такава дефиниция обаче е малко ограничена. Можеш да си генерален директор на фирма с 5 човека персонал, това не те прави нито задължително успял, нито значи, че имаш кариера.

Според мен:
1) финанси - заплата/дивиденти или подобно ако си собственик/ трябва да е достатъчно висока, за да можеш самостоятелно да осигуриш комфортен живот на семейство от двама възрастни и поне едно дете, дори бих казала две (не е задължително да ги имаш, а да можеш да си ги позволиш) - включв бавачки, градини, чистачки, ако се налага, заедно с нормалните разходи по домакинство, ипотека или наем, храна, режийни, коли, ако се налага и имате, почивки (дори да не са супер луксозни, но някакви) и така нататък. Абе всичките разходи.

2) ясна прогресия в позиции - и аз го свързвам с мениджърски позиции в общия случай, но не е задължително - може да са добре платени експертни позиции без подчинени. Такива също има и не прави човек неуспял кариерно. А и не всеки иска да има подчинени.

3) в идеалния случай кариерна прогресия в стабилни фирми, в идеалния случай с надграждане - защото както казах, да си шеф на 3 човека във фирма от 5 е много различно от това да си шеф на 10-20 или повече (според зависи от отдела, може човек да е отговорен за няколко екипа) в голяма фирма

4) да си разпознаваем и с изградена репутация на специалист в съответния бранш. Някои видове работа - като продавачки и сервитьорки - дори само по този параграф отпадат при мен като нещо, което е кариера. Ако си известен готвач обаче кариера имаш. Естествено има малки и големи браншове, в такива, които са широки може да си добър и успешен, но да се губиш сред тълпата - не значи, че нямаш кариера. В общия случай бих очаквала обаче за сферите, в които е релевантно, човек примерно да е канен да изнася лекции, да участва в дискусии по конференции и прочее.

И дори с тези неща има много условности. Но се опитах горе долу да ви обясня за мен какво означава тази дума. И около мен хората с успешна кариера на 30 вече са или бяха по някои от тези параграфи доста напред. Не всички наведнъж в повечето случаи, но все пак. Тоест на 40-45 най-късно е очакването ми човек да е на много висока позиция.

ПП: една забележка за титлата вице президент, в моя бранш това е първата позиция на която евентуално имаш отговорност за персонал и то много ограничена, при добро професионално развитие се искат 5-6 години опит. Така че зависи от бранша. При нас това е нещо тип Junior manager.

# 141
  • Мнения: 40 892
Успешната кариера е нещо субективно и всеки сам си преценява какво да гони и кое е достатъчно. И ако накрая е доволен, значи имаме успешна кариера.

# 142
  • Мнения: X
Субективно е със сигурност, но субективно ли е чак толкова? Ако на някой амбицията му е от продавач да стане старши продаваш, това значи ли, че има кариера и то успешна?

# 143
  • Мнения: 40 892
Субективно е със сигурност, но субективно ли е чак толкова? Ако на някой амбицията му е от продавач да стане старши продаваш, това значи ли, че има кариера и то успешна?

За него да, толкова е искал, това е постигнал. Вече за околните е различно, защото съдят по своите си мерки.

# 144
  • Мнения: X
Да, можем да затворим всяка дискусия с изказването “всичко е относително”, но в моя пример това е неамбициозен човек и не мога да си представя аргументация, която да ме убеди на едно обективно ниво, че това има нещо общо с думата кариера. Разбира се, това са ми личните разбирания по темата.

# 145
  • Мнения: 40 892
Моето разбиране пък е, че кариера е да останеш безработна на 50 години. За много работохолици е неразбираемо, но те нека си работят и хабят нерви Wink

# 146
  • Мнения: X
Да можеш да си го позволиш е едно, да искаш да работиш и да го правиш е съвсем друго. Иначе съм съгласна за възможността човек да не работи, ако иска, че трябва да се гледа като успешен човек. Но може и да спечелиш от лотото, тогава нямаш кариера, а късмет.

# 147
  • Мнения: 12 760
Жени да градят кариера, го разбирам като - жени се издигат в попрището, което са избрали. Успешно се развиват професионално. И непременно да имат добри доходи.

Тук някак се тръгна в посока, е как да прави кариера жена с малко дете, ако мъжът й не иска да го гледа, баба не е налична или нямат пари за детегледачка и пр.
Но ето две схеми, и имам предвид конкретни примери на успели жени:
Първо да роди деца, да тръгнат на училище, тя през това време трупа професионален опит и после гради кариера.
Или първо да се отдаде на професионално развитие, на трийсет и нещо роди деца, но тя вече има кариера, просто остъства по година за всяко дете, а после има парите да им наеме детегледачка.

Няма нужда от никакво съгласие и подкрепа от когото и да е. Но ако ги има, тогава са добре дошли.

# 148
  • Мнения: 990
Да не забравяме и, че собствен бизнес също е кариера. В този случай нямаш опция за майчинство, защото нямаш право на такова

# 149
  • Мнения: 295
Всъщност колко от коментиращите имаме успешна кариера по високо зададените в предния пост критерии за управление на кохорта от народ, ранно пенсиониране, детегледачки и прочие? А колко от нас считат, че имат успешно изградена кариера въпреки това? Разговорът доби изключително теоретичен характер. По- добре щеше да е да споделите налагало ли ви се е е да правите компромиси, какви и чувствали ли сте, че може да постигнете повече при различни обстоятелства.

# 150
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Според мен не е много правилно да сравняваме чужбина и Б-я, дори  и София и страната не е много съпоставимо като работни места, възможности, заплащане, начин на живот, ако щеш и разбирания.

Пак ще се повторя, и ще повторя и Слънчезара- едно е на теория, друго е на практика.И аз едно съм си представяла като концепция за живота си, и категорични заявления от приятелки съм слушала,  но оказа се - не всичко и не винаги се нарежда по наш вкус и желание и понякога няма какво да направим, или сме възпрепятствани да направим каквото искаме.Въпреки това, смятам, че човек трябва докрай да си настоява ако наистина иска нещо, макар, че е доста изтощително.

# 151
  • Мнения: X
Лоралай, не съм сигурна какво точно имаш предвид с поста си? Аз мога да говоря само за себе си, по моите си критерии съм се докарала донякъде, не работя много часове, имам добра заплата, с която описаните от мен неща бих могла да ги покривам за семейство (нямам деца и не ми се е налагало да търся бавачки), общо взето следващата стъпка би ми била да се преместя в по-голяма фирма и/или на по-висока позиция. Тогава вече бих нарекла моето кариера (общо взето) по моите си стандарти.

Имам достатъчно спестявания, за да мога много време да не работя ако не искам, и ако продължавам в същия дух не виждам защо да нямам възможност да се “пенсионирам” на 45, но не мога да си представя да го искам - ама знае ли човек, да доживея пък ще видя. А и животът е непредвидим, една нещастна случайност стига да обърне всичко това, колкото и добре да е изглеждало. Няма нищо теоритично в тези разсъждения. Също така познавам доста хора в същото положение. Нямам частен самолет, не живея в замък, и така нататък, но комфортно и описаното от мен в чисто финансов аспект не е недостижимо.

Не знам какво имаш предвид под “успешна кариера въпреки това”? Въпреки кое това?

Нямам деца за момента, така че не ми се е налагало да правя компромиси в това отношение, ако това имам предвид. Но моята стратегия си беше от едно време да се добутам до висока заплата, па макар и без кой знае каква титла, за да мога ако имам деца и работя на 50% да изкарвам минимум средна заплата, с която да мога да допринасям прилично за бюджета на семейството.

Приказките за къде щях да бъда ако не бях останала вкъщи с децата са къде къде по-теоритични от дискусията до момента.

Не живея в България.

# 152
  • Мнения: 2 062
Критериите от предната страница са твърде високи. А ранното пенсиониране изобщо не ми е фактор за изграждане на успешна кариера.
Човек може да има кариера в киното, изкуството, в науката или литературата. Аз например нямам голяма кариера, защото съм в началото, но желанието ми е да градя нагоре. Това смятам, че е добра предпоставка за правенето на една добра кариера.

# 153
  • Мнения: 295
BadKarma, това имам предвид: "Кариера е курсът или прогресът в работата за определен индивид от началото на неговата трудова дейност."  Пречи ли полът и социалните очаквания към жените на тяхното лично развитие. Може и да съм пропуснала, но май никой не сподели личният си опит дали е изпадал в ситуация, в която да е бивал лишаван от възможност заради това. А как изглежда кариерата на всеки от нас е въпрос, който ми се струва встрани от темата.

# 154
  • Мнения: X
Честно казано аз нямам деца, за да знам какво ще е като съм майка. Просто има хора около мен, които след майчинството искат просто работа, а не кариера. Даже и просто работа им идва в повече. А и то е нормално, не всеки се чувства удовлетворен да работи или е намерил своето.

Към момента съм доволна от себе си, защото съм учила нещо, което не работя и ми се налага да се преквалифицирам. Не бих казала, че към момента имам “уау кариера”, но смятам, че вървя по добър път.

# 155
  • Мнения: X
Аз май бях споделила, но може и в друга тема да е било, преди години хедхънтърката ми каза още преди интервюто с една компания как шефът им не искал да взема жени на моята възраст (бях на 26), защото щели да почнат да раждат. Но и в интервюто не си станахме симпатични, де. А аз деца все още нямам няколко години по-късно.

Като изключим това, нищо не ми е направило впечатление. Работя основно с мъже, чувала съм жени да се оплакват, че не ги вземали насериозно заради пола им. Ми не вярвам. Жена съм, при това по-млада от тях и източноевропейка. Много насериозно ме вземат дори, и усещам, че ме уважават за знанията ми. Та който не го вземат насериозно си е виновен сам.

# 156
  • Мнения: X
В чужбина много малко  жени с професии могат да си позволят детегледачка.

 Навремето като работех като такава ( преди 14-15 години) получавах 3000 паунда месечно заплата, плюс платени ваканции, кетъринг храна всеки ден по мой избор и коледни бонуси. Отделно имаше два пъти седмично чистачки отделно, които вършеха всичко.

 Но работех само за много заможни инвестиционни банкери, адвокати и лекари.

Мога само да си представя колко получават сега и каква шестцифрена заплата  след данъци трябва да получава жената за да си позволи детегледачка и чистачка.

# 157
  • Мнения: X
Жените със споменатите от теб професии могат да си го позволят без проблем Wink не ги работят само мъже тези неща

# 158
  • Мнения: 295
Както казах по- горе, била съм отрязвана по интервюта, че жени на моята възраст трябва да мислят за друго и прочие. Това не ме е спирало и от гледна точка на развитието ми към момента, си давам сметка, че е било за добро, защото в добрите компании, които държат на името си подобно нещо не е възможно.  Към днешна дата не мога да кажа, че усещам неуважително отношение, даже напротив. Но има нещо, за което си мислех преди време. Хората на интервю или при вътрешнофирмени назначения чисто субективно и подсъзнателно са склонни да предпочитат хора, които приличат на тях самите по непрофесионални критерии. В някои фирми начинът това да се елиминира е като се събират целенасочено различни по характер и предпочитания хора, които да осигурят обективност на избора. Досега не съм работила в подобна компания. В среда, в която работят предимно мъже, те предпочитат да комуникират доста по- свободно помежду си, понякога на границата на вулгарното, дори на средно управленско ниво. Към жените отношението е доста по- уважително. Simple Smile Чудя се доколко това "усложнение" на комуникацията с женския пол е някакъв фактор във вземането на решения.

# 159
  • Мнения: X
Жените със споменатите от теб професии могат да си го позволят без проблем Wink не ги работят само мъже тези неща
Именно, но процентът жени с такива професии и доходи в чужбина не са толкова много.

# 160
  • Мнения: 2 062
Аз май бях споделила, но може и в друга тема да е било, преди години хедхънтърката ми каза още преди интервюто с една компания как шефът им не искал да взема жени на моята възраст (бях на 26), защото щели да почнат да раждат. Но и в интервюто не си станахме симпатични, де. А аз деца все още нямам няколко години по-късно.

На мен ми е интересно, защо изобщо са решили да губят времето на някоя жена, като я викат на интервю? Или се обаждат за всеки случай, защото не са убедени, че ще намерят подходящ мъж?

# 161
  • Мнения: 295
Обаждат се HR, коментарите са от професионалния екип.

# 162
  • Мнения: X
Аз май бях споделила, но може и в друга тема да е било, преди години хедхънтърката ми каза още преди интервюто с една компания как шефът им не искал да взема жени на моята възраст (бях на 26), защото щели да почнат да раждат. Но и в интервюто не си станахме симпатични, де. А аз деца все още нямам няколко години по-късно.

На мен ми е интересно, защо изобщо са решили да губят времето на някоя жена, като я викат на интервю? Или се обаждат за всеки случай, защото не са убедени, че ще намерят подходящ мъж?

Подозирам защото по регулация трябва да докажат, че са се видели с определен брой кандидати, дори и да са имали вече предвид конкретен човек за позицията (не знам дали е било така). Иначе аз имах профил като излян по калъп за тоя позиция, за това, което искаха няма как да намерят по-подходящо CV. И сравними също не толкова лесно, защото е сравнително тясно специализирано. Как да е, отказаха ми по причина, че според тях не пасвам в културата на фирмата или подобно.

Не бях разочарована. В професионален план след това ми се случиха много по-добри неща също Simple Smile

# 163
  • Мнения: 3 314
В чужбина много малко  жени с професии могат да си позволят детегледачка.

 Навремето като работех като такава ( преди 14-15 години) получавах 3000 паунда месечно заплата, плюс платени ваканции, кетъринг храна всеки ден по мой избор и коледни бонуси. Отделно имаше два пъти седмично чистачки отделно, които вършеха всичко.

 Но работех само за много заможни инвестиционни банкери, адвокати и лекари.

Мога само да си представя колко получават сега и каква шестцифрена заплата  след данъци трябва да получава жената за да си позволи детегледачка и чистачка.

Това за 3000 паунда на месец преди 14-15 години ми е много трудно да го повярвам. Това са 36,000 паунда годишна заплата, плюс бонуси и храна, на млада българка, току що пристигнала в Лондон!? Ами че това в момента е повече от средната заплата в ОК! Аз ако ще плащам такава месечна заплата, ще си наема жена с няколко езика и с магистратура по предучилищна педагогика, с френски и пиано.

В момента заплатата на новозавършил лекар е под 30,000 паунда, на специализиращ е малко над 36,000 паунда, а ти преди 15 години, като гледачка си ги получавала, плюс бонуси и кетъринг???

Кариера не означава непременно да си директор и нагоре. Има вертикално и хоризонтално израстване. Ако си експерт в областта си, няма нужда да си мениджър или директор, за да си с добра кариера и отлично заплащане. За един лекар примерно, обучението (формално и неформално), продължава с години. Първо специализираш, после набираш опит, през това време градиш кариера, без да си мениджър или директор. Детето/децата със сигурност влияят на кариерата.

Около мен има много реализирани жени с добра кариера, но истината е, че има “стъклен таван”, който не винаги може да се строши. Понякога строшаването му е болезнено и оставя рани. Аз имам голям интерес към проблема и от няколко години участвам като доброволец в работни групи, които се занимават конкретно със ситуацията на жени, занимаващи се с наука (като тук се включват медицина, инженерни специалности и т.н). Наскоро участвах и в няколко сесии на обединените нации, където се коментираха именно тези проблеми. Наясно съм, че това е форум, а не сесия на обединените нации, но много от постовете са едностранчиви. Картинката от първия пост отразява реалността за много жени. Ясно е, че тук сме се събрали все успели и кариерно реализирани, които не готвят, не чистят, не перат - имат си помощници, но за много жени, дори в развитите общества, където еманципацията е на светлинни години от ориенталския модел със салатката и ракийката, жената изнася на гърба си голямата част от семейния товар. Това стана особено явно по време на пандемията. Има много данни, че жените са засегнати в много по-голяма степен от мъжете, заради домашното обучение, затваряне на градини и т.н. Според едно проучване, младите жени научни работници в САЩ публикуват много по-малко от мъжете на тяхното ниво на кариерно развитие. Жените към края на кариерното си развитие, както и тези с високи позиции публикуват наравно с мъжете. Причината? Младите жени имат и други задължения, към семейство, деца, къща. Колкото и да ни се иска да не е така, все още има неравноправие. Затова нека не съдим само по себе си. Аз имам добра професия, заплатата ми ще продължава да се увеличава с времето, дори в момента получавам повече от съпруга си. Имам помощ за къща и дете и от него, и отвън, но ментално отговорността за детето е повече моя, отколкото на мъжа ми.
Мога да напиша книга по проблема, но стига толкова…..

# 164
  • Мнения: X
Абаджиева, вярваш или не това са фактите. Енигрирах 1999, говоря за 2005-2008ма когато спрях да работя бременна в 26г.с. и бях само майка у дома три години благодарение на спестяванията ми и добрите доходи на мм.


 Винаги съм казвала, че съм добре заплатена и имах спестявания и фонд дете, преди да имам детето.

Последна редакция: пт, 29 апр 2022, 15:36 от Анонимен

# 165
  • Мнения: 3 314
Абаджиева, вярваш или не това са фактите. Енигрирах 1999, говоря за 2005-2008ма когато спрях да работя бременна в 26г.с. и бях само майла у дома три години благодарение на спестяванията ми и добрите доходи на мм.


 Винаги съм казвала, че съм добре заплатен и имах спестявания и фонд дете, преди да имам детето.

Явно сте били изключение. За да не съм голословна, прилагам факти, заплати на лекари в ОК през 2005.

 https://www.nhsemployers.org/sites/default/files/2021-06/Pay-Cir … -MandD-1-2005.pdf

Сега искрено съжалявам, че съм се хабила да следвам медицина и да специализирам. Можело е да съм детегледачка с двойна заплата. Ама късно се усетих!

# 166
  • Мнения: X
Винаги може да се преквалифицираш Simple Smile
Но аз кариера нямам- добре заплатен частник бачкатор съм.

Когато писах, че съм работила за лекари.. имах предвид завеждащ отделения неврохирург с частна практика и съпругата му сърдечен хирург, не за ДжиПита или лични лекари.

# 167
  • Мнения: 3 314
Винаги може да се преквалифицираш Simple Smile
Но аз кариера нямам- добре заплатен частник бачкатор съм.

Когато писах, че съм работила за лекари.. имах предвид завеждащ отделения неврохирург с частна практика и съпругата му сърдечен хирург, не за ДжиПита или лични лекари.

О, Харли стрийт пийпъл.
Те сега джипитата правят повече пари от някои специалисти, но това е друга тема….

# 168
  • Мнения: X
Ами с моята приятелка са така нещата, че тя сега мисли само за образованието си. Разликата ни е десетина години, външно аз много младея, но очевидно на 33 вече мисля, че ми е време за дете, а тя тепърва ще прави кариера. В нашия случай бих постъпил като швед и бих ги гледал или наел бавачка докато тя вземе всички изпити и постигне някакво ниво. Аз от толкова много фирми разбрах, че не мога да правя кариера по някаква стълбица. Моето е да си основа бизнес. Периодът на настройка от 9 до 17 към самостоятелен бизнес е стрес за всеки и така или иначе в този период тя ще е с по-сигурен доход. Предполагам и мениджърите ронякога работят извънредно, макар  че в аутсорсинг фирмите, където съм бил често ги виждам да се развяват насам натам, да си говорят и пушат и всичко се пада на тим лидерите... та много си зависи от сфера, професия и ниво дали една жена може да успее.

Факт е, че в БГ все още има мислене, че има женски и мъжки работи. Когато моите колежки си говорят се оказва, че с децата почти само те се занимават, те ги водят на детска, те готвят, чистят и за капак работят. Сигурно от там идват и нервите на работното място, просто нямат почивка. Каква кариера, те като се приберат ги чака другата работа. А и за децата им е зле, защото са момчета, а почти не общуват с вечно заетите с работа бащи.
Който и родител да прави кариера, трябва другият да го отмени с децата и вкъщи или да си наемат бавачка и икономка/чистачка. А ако и двамата са амбициозни за кариера е просто задължително да си наемат някого или родителите им да им помагат.

Lora Lay, мъжете нямат нужда нито да си споделят, нито да обсъждат както жените, нито просто да си приказват с други мъже на някаква тема ей така по принцип.
Това пък какво значи?! В приятелски кръг баш много се споделя, особено за кариера и жени. Е не с интимни подробности от телесно естество, както правят много от жените.Wink В повечето форуми, където пиша сме повече мъже и доста се пише за кариери, амбиции, свободно време и хобита и т.н.

Последна редакция: чт, 19 май 2022, 00:27 от Анонимен

# 169
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
Никола, адмирации за разбирането ти към жените.Това е и моето мнение.

Ние споделяме с майки, сестри, приятелки, дори и в анонимен форум създаваме теми за да обсъждаме нещо, стават дори дразги без дори да се познаваме и да си знаем живота в подробности.Мъжете са по-обрани-те питат нещо конкретно и по същество, отговарят си и въпросът е решен.Малко са мъжете, които да разговарят просто ей така на някаква тема, хипотетично, че и да се сърдят и карат.Кой мъж ще говори 1-2 часа по телефона с приятел/родител/близък просто ей така и ще скача от тема в тема ?

Някои сега ще кажат, аз не го правя.Да, има и жени, които не обичат типично женските разговори , има и мъже, които имат нужда да споделят и разговарят надълго и на широко, но не са преобладаваща част.

Последна редакция: чт, 19 май 2022, 08:40 от Галчудо

# 170
  • София
  • Мнения: 38 476
Моят мъж говори по 1 час. Аз пък не.
Както и да е, запознах се с две мацки със сериозна кариера в рекламния бизнес. Едната с 3 деца. Значи всичко е възможно.

# 171
  • Мнения: 10 993
За мен да имаш успешна кариера, то е да не се пенсионираш никога, тоест да работиш до смъртта си. Но аз си обичам работата и ходя с удоволствие, даже и събота и неделя бих ходила, ако нямах деца и ангажименти. На практика се чувствам осъществена чрез работата си.
Не искам да се пенсионирам, да ходя на вилата, да работя в градината и да създавам семеен уют. И въпреки, че участвам в разни фейсбук групи, където хората са си направили вилите кукли и постоянно изтъкват колко щастлив ги прави такъв живот, за мен това е равнозначно на депресия.
Обичам да пътувам, но по няколко дни или само уикенда и ако е по-дълго ме хваща съклет и престава да ми носи удовлетворение.
Знам за една 90 годишна счетоводителка и много и се кефя. Искам да съм като нея.

# 172
  • Бургас
  • Мнения: 6 322
И аз познавам такива хора, конкретно мъж и жена, на възраст като родителите ми, не са семейство.
На жената децата са отгледани от майка и, почти няма приятелки, само работи и купува, амбицията и възрастта са я  направили нападателна и завистлива към по-младите. С нея не може да се проведе нормален разговор без да се опита да наложи мнението си.
При мъжът нещата са по-хармонични,  пропуснал е много моменти в семейството, но пък е постигнал позиция, за която е мечтал и семейството му е подсигурено.

# 173
  • Мнения: X
Никола, адмирации за разбирането ти към жените.Това е и моето мнение.
Ние споделяме с майки, сестри, приятелки, дори и в анонимен форум създаваме теми за да обсъждаме нещо, стават дори дразги без дори да се познаваме и да си знаем живота в подробности.Мъжете са по-обрани-те питат нещо конкретно и по същество, отговарят си и въпросът е решен.Малко са мъжете, които да разговарят просто ей така на някаква тема, хипотетично, че и да се сърдят и карат.Кой мъж ще говори 1-2 часа по телефона с приятел/родител/близък просто ей така и ще скача от тема в тема ?
Благодаря, всъщност не искам моята жена един ден да ме обвинява, че си е посветила живота на мен.  Не искам да съм типичния балканец чакащ ракийката и салатката, а тя типичната отрудена жена, загъбила кариера да си гледа децата и мъжа...но пък искам да мога да си излизам поне от време на време с приятели, а не да ме спира, да ми се тръшка и тропа с краче.

Та аз като съм с момиче казвам така от самото начало "Не държа да ми готвиш, но няма да те лъжа - аз НЕ обичам да готвя. Ако трябва ще плащаме на жена да го прави или ще ядем навън, ще поръчваме, някак ще се редуваме с готвенето." Аз всъщност мога да готвя не зле, но не обичам, нямам нерви да чакам да се сготви, на принципа "тук и сега искам да е готово" съм, влудява ме. Но и никога няма на 100% да оставя готвенето на жената до мен.
Традиционалист съм в това, че винаги аз плащам на среща. Сега ако тя мнооого настоява и е с феминистки виждания делим, но тя да плаща цялата сметка на среща - нъц! Обидно ми става. Друго традицинно ми е, че обичам да я изненадвам с романтични жестове, там не традиционен, ами направо старомоден съм.

За другото. Имаше приказка "жените говорят, а мъжете правят неща с приятелите си" - дали човъркане по коли, ходене за риба, на лов или някакъв спорт. Но аз пък досега точно такива приятелства не съм имал, ако не броим тези, с които сме в една и съща група за планинарство. А и много приятелски компании като се съберат си говорят много. Е, темите са различни, най-често за политика, коли и жени, но по-скоро общо, не с подробности за интимния ни живот. Защото в заведения съм чувал дамски компании да си говорят за какво ли не... Слава богу мъжете не сме толкова подробни. Но много жени не са от типа да седнат да изливат сексуалния си живот пред приятелките.

Като се съберем една компания си говорим по най-различни теми и си се минава от тема в тема. Но определено не си говорим за времето и само как си?/добре, айде чао. То ако беше така разпивките с приятели ще са по 5 минути макс. Иначе на мен наистина ми е малко скучно с приятели, с които само си говорим и седим и не правим нищо интересно. Затова предпочитам хората на изкуството, с тях мога до утре да обсъждам. А с певците ако отидеш на караоке и пада едно надпяване, забавно е. Със спортни натури след толкова травми избягвам дори да ритам футбол, затова с тях само говорим за фитнес, тренировки, храна и добавки.

Относно кариерата - вярно е, че за една жена лишенията биха били по-големи когато се появят децата. Но ако мъжът до нея е готов да я подкрепи, отмени в някои неща, могат да станат нещата. Но в първите месеци е ясно, че бебето има най-много нужда точно от нея.

# 174
  • Мнения: 6 550
Аз пък след 20+ години съчетаване на семеен и професионален живот се уморих да бъда мъж. Вече не се чувствам жена, буквално. Работя основно с мъже и умишлено притъпих женствеността си в желанието си да бъда възприета като професионалист и да поддържам темпото (прибрана коса, дънки, риза, сако, равни обувки, раница, няма кой да ме чака да тракам с токчетата, а и често съм в колата). Животът ми е пълна лудост, график и бесен ритъм. Причиних го и на мъжа си, и на децата ни. Платихме прескъпо за стандарта си. Ако погледне човек опаковката, сме много лъскави и успели. Но истината е, че човек се изхабява и изчерпва. Вече мога да отида навсякъде и да си купя всичко, което искам. И... не ме кефи, както си мислех. Даже се напрягам, че пак нещо трябва да избирам и организирам. Искам да дауншифтна и да живея кротко, да пека курабии и да се вълнувам дали ще ми вържат тиквите.

# 175
  • Мнения: 8 879
Ръководя доста голям екип - предимно жени, защото сферата не е супер привлекателна за мъже и като цяло са малко. Никога не съм се вълнувала коя е женена, колко деца има и т.н. Смятам, че щом законът позволява различни възможности, хората имат възможност да се възползват. А дали ще искат да катерят йерархична стълба, е лично решение. Има такива, които остават 2 години вкъщи, други се връщат на шести месец. Има такива, които при боледуващо дете имат помощ от другия родител, възрастни роднини, бавачки и такива, които преценяват, че ще отсъстват редовно и това ще се отрази на продуктивността и съответно промотирането им.
Наблюденията ми са, че кариера не се прави с работа от 9 до 5, както и че ако отсъстваш 2 седмици всеки месец, няма как да очакваш, че ще те повишат същата година. Отделно, че кариерата не е само знания в дадена област, нужни са и други качества - амбиция, пробивност, наличие на изявено его и т.н.
Накратко - който има желание за професионална изява и реализация, намира и начин.

# 176
  • Мнения: 6 550
Много ме кефи новото поколение - Work smart, not hard. Не просто търсят баланс, но са осъзнали, че пребиването от работа не носи никакви ползи. Нашето поколение сякаш е закърмено с други лозунги - "щом искаш, има начин", "успехът е 1% късмет и 99% труд" и т.н. надъхващи фрази. Ами грешно е това.

# 177
  • Мнения: 18 498
И преди имаше такива, които бяха над нещата. И сега има нахъсани и амбициозни.

# 178
  • Мнения: 8 879
И преди имаше такива, които бяха над нещата. И сега има нахъсани и амбициозни.
За мен това е въпрос на характер. Има хора, които са пробивни и "седенето" на едно място не ги устройва, имат нужда от състезание. И други, които си търсят комфорт и реализация на друго място, не в професията. И двата типа са прави, няма как всички да сме еднакви. Едните имат нужда да управляват, другите да бъдат управлявани.

# 179
  • Мнения: X
Не мисля, че е до поколение, а до човек. Всякакви хора има, едни по-амбициозни, други -не. Нормално е.

# 180
  • Мнения: 295
"да бъдат управлявани"... Усмихнах се. Истината е, че наистина успешните хора имат добър баланс личен живот/кариера. Но това е друга тема.  Познавам доста мениджъри, горди с някакви 5 - 6к на месец, които чувстват, че са реализирали потенциала си, защото "управляват хора". И дотук. Нека не приравняваме кариерата с управлението, това звучи малко архаично и ограничено.

# 181
  • Мнения: 1 327
И на мен ми стана смешно това, „да бъдат управлявани“. Все някой трябва да върши и тая работа.

По отношение поста на sylviana - да, така е, старото поколение за по-всеотдайни в работата си. Но пък аз се научих да не скачам винаги, когато изникне нещо допълнително за вършене, че и дори да казвам НЕ.

# 182
  • Мнения: 8 879
"да бъдат управлявани"... Усмихнах се. Истината е, че наистина успешните хора имат добър баланс личен живот/кариера. Но това е друга тема.  Познавам доста мениджъри, горди с някакви 5 - 6к на месец, които чувстват, че са реализирали потенциала си, защото "управляват хора". И дотук. Нека не приравняваме кариерата с управлението, това звучи малко архаично и ограничено.
Мисля, че твърде буквално възприемаш думата управлявам и то в негативен смисъл. Кое не е вярно - че има хора, които предпочитат друг да задава стратегията, друг да взима решенията и отговорността да не пада върху тях? Какво лошо има в това да си свършиш работата без да се нагърбваш с менажирането на процеси, екипи и проекти?
И аз познавам много мениджъри и директори, които имат баланс работа-личен живот, но това е към момента. Повечето са се потрудили доста през годините и това не е ставало само между 9 и 5, понеделник-петък.

# 183
  • Мнения: 295
Да приравнявате професионалното развитие до управлението на хора издава ограничено обкръжение. Това имам предвид.

# 184
  • Мнения: 8 879
Да приравнявате професионалното развитие до управлението на хора издава ограничено обкръжение. Това имам предвид.
Коментирам от гледна точка на моята сфера, където управлението на екипи, процеси и проекти Е част от професионалното развитие Simple Smile Нямам компетенции във фармацията и не знам как стоят нещата там, например.

# 185
  • Мнения: 6 550
Не знам какво развитие е да управляваш екипи, хора и проекти. По-скоро динамиката създава усещане за развитие. В големите корп има процедури и политики за всичко, трейнват по направления и всъщност те вкарват в калъпа, аз това (вече) не го имам за развитие. А като ми пльокнеха по 3 екселски таблици за попълване на глупости, рипортинг демек, и се чувствах най-тъпия човек на света - цифрички и падащи менюта.

# 186
  • Мнения: 3 314
Да приравнявате професионалното развитие до управлението на хора издава ограничено обкръжение. Това имам предвид.

Съгласна съм с този пост, но ако сте фармацевт, разбираемо - лекар съм.
Има вертикално и хоризонтално кариерно развитие. При нас можеш да достигнеш високо кариерно развитие без да е нужно да си мениджър. Освен това след определен период на огромна заетост, който трае десетина години, човек може избере да се съсредоточи върху семейството си и да намали скоростта, тоест, да постигне баланс и да бъде отлично компенсиран (не живея в България).

# 187
  • Мнения: 295
Изкуство, предприемачество, спорт, всяка една професия или умение, което предполага експертно развитие или дава възможност за самостоятелна дейност.... Освен това, не съм съгласна, че счупването от работа е единственият начин. Умереността дава възможност за постоянство, чиито резултати се натрупват във времето.

# 188
  • Мнения: 3 841
Категорично не мисля, че имат равен старт!
В повечето случаи мъжете са по-облагодетелствани.

# 189
  • Мнения: 1 622
Във фирмата, в която работех дълги години, отношението към хората беше супер. Съвсем случайно, след 10г, разбрах, че всички мъже са започвали на по-високи стартови заплати и са взимали по-високи бонуси за еднаква работа с жените. Това, ако не го бях разбрала от първа ръка, нямаше да го повярвам, защото никога не съм усещала никаква дискриминация.
А иначе много зависи какво иска жената, защото каквото и да си говорим, но ако не случи на мъж, има и къща да гледа, и пари да изкарва. Т.е. тя е тази, която ще прави повече компромиси.
Мисля, че в момента видима дискриминация няма, страх ги е HR-ите.

# 190
  • Мнения: 6 554
Ама какво означава "да случи на мъж"
Първо, тоя мъж ти си го избираш и се предполага, че го познаваш достатъчно добре ПРЕДИ да решиш да градиш семейство с него.
Второ, ако се промени по някакви си причини и остане на нея "и къща да гледа, и пари да изкарва", значи може сама и мъж не й трябва. Т.е. разкарва мъжа и си продължава сама, след като така или иначе сама ще си върши всичко.
Ей не се научихте, че с мъжа трябва да ти е по-добре, отколкото сама. С мъж трябва да е лесно. Ако ще е трудно, ще съм сама. Толкоз.

# 191
  • Мнения: 1 622
Maiathebee, e да де, разкарва го и тя става и татко, и майка. Естествено, че може и без него, щото е умна, оправна и можеща, но всичко си има цена. Или ще расте в кариерата и ще плаща за детегледачки 1/3 от заплатата си, или ще прецени да расте ли в кариерата въобще. А иначе ако всички умееха да взимат мъдри решения и да случват и на мъже, и на жени, щяхме да живеем в един  свят, в който само 20% от населението щеше да има партньор/партньорка въобще.

# 192
  • Мнения: X
Тоест, дали е намерила подходящ човек няма значение, по-важно е да има деца, и тъй като така или иначе ако се стреми една майка към кариера мъж не ѝ трябва, няма смисъл да си къса нервите ако с такъв вече разполага?

Правилно ли разбрах?

Общи условия

Активация на акаунт