Бъдещето, как си го представяте?

  • 9 227
  • 227
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: X
Бизнес е много широка специалност, ще се ориентира и ще си намери мястото. Ако обича по quantitative неща, винаги може да отиде в посока финанси и противно на изказаното мнение по-горе, капиталовите пазари няма да де затрият след 10 години. Това може да го каже само някой особено ограничен лаик, който не знае за какво аджеба се ползват. Иновации във всяка сфера са очаквани.

# 211
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 030
Никакъв глад няма да има. Пълно е с тролове, ще ловим и ще ги ядем 😁

Иначе като цяло бъдещето го виждам пешеходно 😂

# 212
  • Мнения: 176
А моят син пък, за мой ужас 🙂, вместо информатика или техническа специалност, записа бизнес, икономика и социални науки. Много ми се иска да е направил правилния избор, но според мен е добре да има някакъв ъгъл - добре че му харесва статистиката, за разлика от много от колегите му, от най-различни краища на света, които избират бизнес като основен предмет.

Но съм съгласна с мнозинството, че повечето науки еволюират експонентно в новото хилядолетие.

А бъдещето си го представям оптимистично.

Няма лошо в това, че синът Ви учи икономика. Щом му се отдава и му харесва, това е най-важно. Аз съм икиномист и впоследствие завърших счетоводство и контрол и сега съм счетоводител. Моят син изключително много уважава канадския психолог Джордан Питърсън и е слушал вкичките му лекции в интернет, отделно прочете книгите му още непреведени тук в България. Та именно Питърсън в една от лекциите казва, че е хубаво всяко дете да се научи на занаят и да има като основи търговско/икономическо образование. Нещото, което го разколеба да запише втора специалност финанси е, че най-добре дадена наука ще ти я предаде професионалист, т.е. човек, който реално практикува професията всекидневно. Всички знаем колко е отчайващо да слушаш лекция от теоретик и как се чете един текст и няма край тази агония.

# 213
  • Мнения: 1 722
И аз както всички родители, имам изградено мнение какво е добро решение за професия. Аз съм от семейство на инженери и естествено ценя науката и технологиите. По общи впечатления, ако искаш да живееш комфортно и без особени трудности за намиране на работа, заплащане или пък ниво усилие в днешно време, ИТ е най-доброто решение. От чисто практическа гледна точка. Но не на всеки това му е по сърце.

Джордан Патерсон е изключително раздвояваща фигура и макар много млади мъже да харесват теориите му, много, особено сред женската половина на населението, не са съгласни с възгледите му.

И разбира се, теорията е съвсем различна от практиката, но това е така във всяка една професия, истинско научаване на тънкостите на професията, става когато я работиш. Не знам сега как е, но аз като бях студентка, много от моите преподаватели бяха практикуващи и това улеснява иттерпретацията на сухата теория с примери от практиката.

А икономиката за мен е интересна, защото обвързва социологията и математиката. Т.е. много социални процеси са транзакционни и могат в груб вид да се опишат с математически зависимости -инфлация и т.н. Аз лично икономика не бих избрала, но разбирам как на някого би му била интересна.

# 214
  • Мнения: 176

Джордан Патерсон е изключително раздвояваща фигура и макар много млади мъже да харесват теориите му, много, особено сред женската половина на населението, не са съгласни с възгледите му.

И разбира се, теорията е съвсем различна от практиката, но това е така във всяка една професия, истинско научаване на тънкостите на професията, става когато я работиш. Не знам сега как е, но аз като бях студентка, много от моите преподаватели бяха практикуващи и това улеснява иттерпретацията на сухата теория с примери от практиката.

А икономиката за мен е интересна, защото обвързва социологията и математиката. Т.е. много социални процеси са транзакционни и могат в груб вид да се опишат с математически зависимости -инфлация и т.н. Аз лично икономика не бих избрала, но разбирам как на някого би му била интересна.

Аз харесвам Джордан Питърсън и честно казано феминизма и женската еманципация ми идват в повече. Жените не са мъже и това се вижда с просто око. Също така не сме евоюлирали до там, че да искаме абсолютно равенство навсякъде. Един ден, някога, когато еволюцията ни го позволи ще се изравним истински, но сега ни стига да сме равни в заплащане и упражняването на НЯКОИ  професии. Жената има специално място в семейството и нейното отсъствие се отразява на другите му членове. Бащата никога не може да замени изцяло майката. Това са /животински/ инстинкти, които няма как един мъж да притежава, той е създаден за друго.

Относно практическото обучение, днес един практически насочен курс по дадена професия, от порядъка на година-две, върши повече работа от университетско образование - 4 години бакалавърска степен. Така успешно се квалифицират и преквалифицират много кадри. Ако сега отидете и попитате в раздел професии, например колегите счетоводители, те ще ви потвърдят, че в университета не са ги научили на много. Една част ще напишат, че практиката ги е научила, а по-младите често търсят точно такива курсове за бързо навлизане в материята. Точно преди три седмици-месец имаше запитване по въпроса и се дискутира тази тема.

Икономиката като наука с всичките и разновидности съществува векове наред, от създаването на парите, лихварството, Лука Пачоли, Адам Смит, Дейвид Рикардо, Карл Маркс, Милтън Фридман, Кейнс и Гилбърд до днешните икономисти-нобелисти, надявам се да няма големи промени на това поприще. Аз мога само да се надявам познатото да се запази, но не съм ясновидка и идея си нямам какво ни чака занапред. Никога не си позволявам да казвам, "това е невъзможно и говорите глупости", защото реалността е изненадала много хора и не искам да ограничавам съзнанието си. Предпочитам умът ми да е отворен, за да не изпита шок от някои настъпващи събития. За това, когато ми говорят младите хора, винаги ги слушам и никога не заклеймявам разсъжденията им. Ако не се случи това, което предполагат, те ще се поучат сами, няма нужда аз да им го натяквам.

# 215
  • Мнения: 45
Интересна тема, бъдещето, като цяло на човечеството от скоро с последните глобални кризи започнах да си го представям доста в черни краски. Стабилността и спокойствието се оказаха много лесно разрушими. Обожавам филми свързани с апокалипсис, но никак не желая децата ми да живеят в такъв свят.
А иначе за професиите, синът ми се е насочил към ИТ сектора. Докато порасне обаче, ако задържи този си интерес, не занм дали ще е толкова търсена и добре платена професия. Едно време всички записваха право, пазара се заля с прависти. Сега всички са психолози, след някоя година всички ще са ИТ- специалисти. Много ми се искаше някое от децата ми да го влече медицината, но  уви.

# 216
  • Мнения: 176
Отдавна не съм писала в темата, обаче като гледам какво се случва, най-малкото, което си мисля е, че това което започна няма да свърши скоро. Ефектът на доминото - едни събития доведоха до много други събития и кога ще падне и последното блокче от доминото, не се знае. Нищо не е същото и няма да бъде. Лично аз си мисля, че ни чака голямо обедняване, студ и глад през следващите няколко години. Светът става още по-несигурен и непредвидим. Кой можеше да каже допреди месец-два, че иранците и жените в Иран ще излезнат и ще протестират, ще нападат патрулки и ще искат мъст за целия терор на който са подложени.
Хората, които лежат на кълката си и чакат да се върне старото, ще се схванат от чакане.

Последна редакция: нд, 25 сеп 2022, 21:17 от Milika_D

# 217
  • Мнения: 2 322
Скоро четох една книга за Северна Корея. И там има глад, на много места хората си разменят продукти, за да оцелеят, който ги има де. Има престъпност, кражбите са основно на храна / друго няма и какво да се краде/. Книгата е написана от жена, успяла да се измъкне от там и да избяга в Южна Корея. Да пази Господ такова да ни стигне и тук.
.....и ония, лудия с ядрените играчки ги призовава( разбирай- нарежда) да ядат по- малко, че няма храна.......Да пази Господ!!!
Та като чувам и призивите на Европарламента  да си облечем по още два пуловера зимата и да пестим от топло,  вода, газ, олио и т.н май, май и те натам отиват....

# 218
  • Мнения: 9 152
То по принцип да се живее пестеливо е добре, но не когато става дума за извращения.

# 219
  • Мнения: 724
То по принцип да се живее пестеливо е добре, но не когато става дума за извращения.

Днешните европейци не са научени да живеят пестеливо. Лошото е, че и ние почнахме да се отучваме. Целият този рекламен натиск купувай, купувай, купувай, добре си свърши работата.

# 220
  • Мнения: 18 527
Съгласна съм да живея пестеливо, стига да сме живи. Останалото не ме плаши, защото би било временно. Ако ни се размине някой катаклизъм, всичко ще се оправи и нищо не ме тревожи друго.

# 221
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 382
Близкото бъдеще не го виждам особено розово от икономическа гледна точка.
За далечното - надявам се Земята да се отърве от тоя тумор който само я смуче, наречен човек и да се възстанови. Без нас ще ѝ е много по- добре.

# 222
  • Пловдив
  • Мнения: 14 389
И "пестеливо", и "извращение" са относителни, знаете.
Иначе мисля като Бианка. С уговорката, че принудителната пестеливост, когато си видял и друго, обикновено не се понася много леко психически.

# 223
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 030
Бъдещето си го представям студено, някъде до към април-май догодина.

# 224
  • Мнения: 176
Бъдещето си го представям студено, някъде до към април-май догодина.

Освен студеното от декември - май, според мен, храната също ще поскъпне до тогава с над 100 процента. Регулации и дотации ще има само за хляба, а останалото ще остане да се управлява от инфлацията. Най-малко година ще сме на този клон, пак според мен.

******
Поредна нощ на бунтове в Иран, 41 души са убити по време на протестите
"Жена, Живот, Свобода!" - това беше възгласът на митинга, докато жените сваляха и изгаряха хиджабите си в огньове или символично отрязваха косите си.
https://manager.bg/%D1%81%D0%B2%D1%8F%D1%82/poredna-nost-na-bunt … GC9dPnGlGMziOyP8A

Последна редакция: вт, 27 сеп 2022, 09:50 от Milika_D

Общи условия

Активация на акаунт